M No. 29. Z0NDA9 10 April 1892. 22e Jaargang. v a n Ile Mpion. UIT G RU N O FEUILLETON. BORGESÏfJS SjGÛN, SÂPPIMEER. Inzending van Advertentiën en ïngezonden Stukken des Binsdags- an ¥rijdagsavonds vôôr zee uur bij de ïïitgevers. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, BÏÏITEMLAND. Voor de Gemeenten HOOGEZAND, 8AFPEMEEE» SLOCHTEEEN NOOBPBEOEK, ZTJIDBROEX, ZUIDLAREN, HAREN enz. Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 35 cents, franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents- U T G A V E PRIJS der ADVERTENTIËN Van 15 regels 35 cents iedere regel meer 10 cents. Groote letters worden naar plaats- ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentie, in eens voor 3-maal plaatsing be3teld, is de derde plaatsing gratis. DIENSTREGELING OP DE STAATS-SPOORWEGEN. AANGEVANGEN DEN 1 OCTOBER 1891. WEEK HA I, E I» E II. Zondag 10 April. Maandag 11. Dinsdag 12. Woensdag 13. Donderdag 14. Vrijdag 15. Zaterdag 16. Zonsopgang, Zaterdag 16 April te 5.3, onder te 6.58. Voile maan, Dinsdag 12 April. Eindelijk is alzoo het voorjaar gekomen, en de beste hoop is nu rnaar, dat April niet al te luimig zij en ons liever het gênais aan schoone dagen der beide vorige maanden vergoede. Zondag krioelde het van wandelaars buiten de Heerepoort en zelfs werd er al druk in landauers gereden. Ook was daar eene bijzondere aanleiding voor. Onze stu- denten hadden n.l. een feest gevierd, een schoon en schitterend feest, waarvoor tal van gasten, van heinde en ver waren overgekomen, en voor dezen was een gezellige rijtoer op den dag na den feest- avond een heel genot. Het studenten-zanggezel- schap Bragi vierde het tienjarig bestaan. En tien jaren moge een korte termijn lijken, vooral bij wijze van terugblik, toch is tien jaren een heele tijd. Een verbazend lange tijd b. v. voor een, die op cellulair zit. Lang ook in een of ander ongelukkig huwelijk. Lang voor den duur van een engagement of van een ministerie. Maar lang ook voor eene studenten-zangvereeniging. Want als men ons tegenwoordig geslacht wuft en wispel- turig scheldt, dan zullen velen dat onwillekeurig het sterkst toepassen op het studentenleven met zijn vroolijk, vrij en afwisselend genot. En zan- gers hebben over 't algemeen al fijnere voelhorens terwijl er buiten den zang nog heel wat te regelen en te bedisselen valt, wat men ook bij voorkeur drie- en vierstemmig doet. Zooveel hoofden, zoo- veel zinnen. Zoo thans ook weer in het Gemengd Koor, dat voor zijne groote zomeruitvoering staat; doch dat bij de regeling en voorbereiding van het feest niet tôt eenstemmigheid kan komen zoodat de voorzitter, de heer Soutendijk heeft gemeend te moeten bedanken. In elk geval durven wij het een merkwaardig feit noemen, dat deze studenten- zangvereeniging nu reeds tien jaren bestaat en zich aan 't eind van die tien jaren in een staat van bloei mag verheugen, die aile hoop geeft op eene nog schoonere toekomst. De groote zaal der Harmonie was afgehuurd voor het schoon herden- kingsfeest, en groen en bloemen gaven aan die zaal een recht feestelijk aanzien. Een prachtig programma was met groote zorg ingestudeerd zoodat ailes uitstekend van stapel liep. Zuster- corpsen van andere académies waren uitgenoodigd om het feest te komen opluisteren, en allen hadden aan dien oproep gaarne gehoor gegeven. De Com- missaris der Koningin, de Burgemeester der slad namen de eereplaats in, daarop volgde de breede rij van gasten. Er waren er van Utrecht, van Leiden, van Amsterdam en Delft; terwijl ook tal van vroegere bestuursleden der vereeniging uit aile hoeken des lands het feest mee kwamen vieren. Onder het spelen van 't iôvivat kwamen de gasten binnen en hierop volgde de uilvoering van het schoone programma. Tusschentijds werd door eenige dames een prachtig eigengewerkt vaandel aan de vereeniging aangeboden, terwijl later een schoone krans volgde van de Liedertafel Gruno en aan 't eind van 't feest nog tal van prachtige kran- sen van vrienden en vereerders. Werden de flink ingestudeerde liederen door het publiek krach- tig toegejuicht, voldeden de schoone en ongekun- stelde zang van Mej. ten Have en het fijn en kunstvol spel van den genialen heer Dokkum uit- nemend, toch was het tweede deel van het pro gramma de roem van den avond. In de tweede afdeeling toch werden opgevoerd twee prachtige komische operettes: «Ein Gesangverein vor Ge- richt" en »Kônig Wullrisching ûnd sein Hof." Niets zou mij aangenamer zijn, dan den korten inhoud dier kostelijk amusante operettes hier weer te geven doch dit zou te veel vergen van de ruimte in dit blad. Was het eerste eene klucht, waariu eene kribbige dame Hulda Kikemeijer op- trad, die door de napretvierders van eene studen ten-zangvereeniging was beleedigd, en nu tegelijk met de vroolijke pretmakers door den rechter in verhoor was genomen, zoo was het tweede een stuk van grooteren omvang, waarin een koning uit verveling zich door zangers en troubadours en door eene schoone danseres laat opvroolijken, en tôt ruil voor zooveel opwekkend genot al de dames en heeren bij zich in den dierentuin noodigt. Vooral die laatste scène, waarin ook twee leeuwen en zwarte beren hunne welwillende medewerking verieenden, wekte zoodanig de lachlust van het geheele publiek, dat de spelers af en toe hait moesten houden om eerst eens »uit" le laten lachen. Daarbij was er aile zorg besteed aan de costumes, die niets te wenschen overlieten en de bekoring van het spel zoozeer verhoogden. In 't kort, ailes was zoo flink ingestudeerd en het programma zoo goed gekozen; ieder bewoog zich vrij en los in zijne roi en liet het komische der operette zoozeer tôt zijn recht komen, dat er geen beter succès kon worden verkregen. De zaal was uitstekend bezet en de directie der Harmonie liet thans ook voor 't eerst de zijlichten langs den wand branden; zoodat de schoone en welgevulde zaal een kostelijken aanblik opleverde. Dat het feest met een prachtig bal werd besloten, liet zich den- ken, en dat er meer animo dan ruimte was, ook in die groote feestzaal, liet zich ook gereedelijk verwachten. En 't was geen wonder, dat de af- gevaardigden uit den vreemde een en al bewon- dering waren over 't geen Groningen hun te zien en te genieten gaf. Zoo verzekerde mij een der afgevaardigden uit Leiden »Ik had gedacht, dat Groningen een klein en weinig beteekenend plaatsje zou wezen. Maar al wat ik hier gezien heb, heeft mij zulken goeden en groolschen indruk van Gro ningen gegeven, dat ik er in Leiden wonderen van zal spreken. De prachtige entrée der slad, de ruime en frissche straten en pleinen, de schoone singels en plantsoenenhet fiere akademiegebouw en vooral de éénige Harmonie met hare schoone zalen, ze doen den vreemdeling verbaasd de oogen opslaan. In Leiden hebben we niets, dat daar- naar zelfs in de verte gelijkt. Ons Zomerzorg heeft een aardigen luin; maar die vindt men hier al niet minder. En de aanleg van Groningen is veel schooner en leert den vreem deling dadelijk den weg vinden." Ook Gruno's schoone joffrenstoet, en de élite was er aanwezig in die concertzaal, ontlokte hem menig woord van hulde en van vleiende waardeering. Zoodat aile vreemdelingen zich hier kostelijk geamuseerd heb ben en zeker gaarne eens weer een uitstapje naar het noorden maken. Ten zeerste heeft ons ook de tijding verblijd, dat de Koninginnen dezen zomer hier zullen komen en een viertal dagen in onze stad zullen vertoeven. Dat het hier dan een paar glorieuse feestdagen zal geven, dat durf ik u bij voorbaat te verzekeren. Want daar is al zoolang naar eenig vorstelijk bezoek uitgezien, dat we nu zullen toonen, op hoe hooge waarde zulke gunst wordt geschat. Vermoedelijk zal men tegen dien tijd ook klaar komen met de groote wedrennen op het nieuwe terrein bij Zuidlaren doch ik wil met mijne gissingen maar niet op de kweslie voor- uitloopen. Want eerst komt ook nog de voorjaars- kermis, alhoewel hetgeen ik daaromtrent vernarn, niet zoo bijzonder opwekkend is en meer en meer de blijken met zich draagt, dat mijne en veler vroegere voorspelling over den langzamen dood der kermis misschien al binnen eenige jaren be- waarheid zal worden. Zie, daar wordt thans al veel geweerd, wat vroeger eene groote oorzaak was van fleur maar ook vaak van al te dartel genot. Dikke dames en zwarte spiegels en meer vindiu- gen van dien aard worden niet meer toegelaten en zelfs de straatmuziek wordt eerst aan eene strenge keuring onderworpen. Doch nu verneem ik, dat er noch eene opéra noch eene groote schouwburgtent zal komen, en alleen het Neder- landsch Tooneel in den Nieuwen Schouwburg op za) treden. Was eerst het plan geweest, dat ook De Vos en Korlaar met hun gezelschap zouden komen, zoo verneem ik, dat die hun plan hebben opgegeven. 't Is echter mogelijk, dat de heer Van Lier daarin aanleiding zal vinden, om nog aanvrage te doen voor zijne tent en zijne artisten. Althans we hopen het maar. Want hoe goed het Nederlandsch Tooneel ook zijverandering van spijs doet eten en in de kermis kan men bij brood alleen niet leven. Ook zou het gémis aan groote tenten een leegte schenken aan de Groote markt, dat indirect zou terugwerken op den fleur der kermisdagen. Moet de kermis sterven, dan zou men uit medelijden haar haast den langzamen dood willen besparen. Doch voor de volkswenschen zal 't zeker het best zijn, dat ze maar geleidelijk afloopt en den natuurlijken dood sterft. Men voor- komt dan de klacht, dat opzettelijk aile oud volks- vermaak wordt ingekort of afgeschaft. Te Seraing (België) is verleden week de bezen- ding Chineesche werklieden aangekomen, die dade lijk bij de hoogovens in dienst zijn gesteld. Deze maatregel heeft natuurlijkerwijze bij de Belgische arbeiders groote verbittering verwekt. Volgens een bericht uit Baku, is op de Kaspische Zee een stoomboot met 200 passagiers en een lading katoen aan boord verongelukt. Te San Rocco werd 'snachts eene woning door eene bergstorting vernield, waarbij tien personen onder het puin werden bedolven. De vader en moeder en twee kinderen werden levenloos te voorschijn gebracht, de overige kinderen waren geheel ongedeerd. In de kruitfabriek te Petersburg ontploften Maan- dagavond 5250 kilo pyroxyline. Het gebouw vloog met negen arbeiders in de lucht. Tôt op een af- stand van honderd-en-zestig meters werden lichaams- deelen weggeslingerd. Een aangrenzend fabrieks- gebouw werd ook beschadigd en zelfs werden daar vijf werklieden gewond. Zelfs op een afstand van twee kilometers sprongen nog vensterruiten. De oorzaak der ontplofflng is onbekend. Men heeft in Oostenrijk weder een «gerechtelij- ke dwaling" ontdekt. Zekere Holzbauer, in 1885 door het gerechtshof te Graz ter dood veroordeeld, welk vonnis werd verzacht tôt 20 jaren gevange- nisstraf, is gebleken onschuldig te zijn. De arme man is nu onmiddellijk in vrijheid gesteld. Men heeft, door het vernielen van de telegraaf- geleidingen, nog geen volledige berichlen omtrent de verwoesting, veroorzaakt door den storm, welke in de Vereenigde Staten heeft gewoed en welke een der hevigste en uitgestrektste is, die men daar nog ooit in het Noordwesten beleefde. Twee knapen te Weenen, die van de terecht- stelling van Schneider, den dienstmeisjesmoordenaar, hadden gehoord en gelezen, gingen onlangs «Sehnei- der en heul" spelen, met een zeer noodlottig ge- volg. Het gevaarlijke spelletje werd namelijk zoo natuurlijk gedaan, dat de knaap, die voor Schnei der speelde een jongen van elf jaren wer- kelijk geworgd werd. Roman uit den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, HAEDUIKT MttlalHAUSEN 36) Nog maar enkele dagen en ik bevrijd u van een gevaarlijke gast." »Blijf, zoolang uw plannen het noodig maken," zeide Houston, »hoe meer wij vertrouwd worden met het gevaar, des te beter zijn wij in staat het te trotseeren." Margaretha trok Oliva bij de hand mee naar de huiskamer, waar de beide oude heeren reeds aan de tafel hadden plaats genomen. De maaltijd verliep op de gewone wijze; men vermeet Harriets naam te noemenals wilde men aan haar bezoek geen waarde hechten. De kapitein zou zich juist naar huis begeven, toen een kort vroolijk geblaf van Schaaf weder een bezoek aankondigde. Oliva zag Martijn vra- gend aan. »Niemand anders dan Vagevuur", antwoordde deze. »Hij alleen verstaat de kunst, doorgesloten deuren heen te dringen." Terwijl hij nog sprak, stormde Vagevuur het vertrek reeds binnen. Naar adem hijgend, riep hij uit »Mijnheer Nieodemo is er met een vriend. Ik mocht niet kloppen en klom toen verbazend vlug over het hek om den sleutel te halen." Het volgend oogenblik sprong hij met den sleutel ge- wapend weer weg. Allen zagen Oliva vragend aan, die bedaard zeide: «Wie Nieodemo vergezelt, moet ons wel- kom zijn, Wie weet, welke tijding hij brengt misschien inoet ik nog eerder weg dan ik dacht sedert deze overrompeling ben ik van het naaste uur niet zeker meer." In groote spanning wachtte men, tôt weldra Ni- codemo binnentrad. Op den voet gevolgd door een reusachtige gestalte in een lederen buis gekleed. »Mijn vriend Kit Anders", stelde Nieodemo zijn metgezel voor, die zijn eerste verlegenheid weldra overwon en allen trouwhartig de hand reikte. «Een man, voor wiens eerlijkheid ik insta. De tijdingen, die ik uit Kansas City ontving, zoowel als hetgeen hier broeit, hebben mij doen besluiten, hem zoo spoedig mogelijk met een opdracht naar het Noorden te zenden." Nadat allen hadden plaats genomen en Kit Anders zich op aandrang van den gastheer aan het overschot van den maal tijd te goed deed, ging Nieodemo voort: «Morgen vroeg vertrekt een stoomboot met troepen aan boord daarvan heb ik voor onzen nieuwen vriend een plaatskaart genomen. Als kapitein Durlach zich nog in Kansas bevindt, zal hij hem terstond opzoeken. Ik verzocht hem mij naar hier te ver- gezellen, om zich persoonlijk van uw aller welzijn te overtuigen en kapitein Durlach uw groeten over te brengen." Tôt Margaretha zich wendend, ging hij voort: «Indien gij zoo vriendelijk wilt zijn met een klein brief je Kit Anders bij uw broeder aan te bevelenzoudt ge hem zijn taak daardoor verlichten." »Als gij Maurits schrijft," zeide oom Martijn, groet hem dan van mij en voeg er bij, dat er in mijn werkplaats altijd een schaaf bank voor hem gereed staat." Dokter Krehle wilde ook nog zijn groet er bij voegen, toen Nieodemo hem voorkwam door te zeggen: «Schrijf niet te veel en noem vooral geen namen; de mogelijkheid bestaat immers, dat de brief in verkeerde handen valt." Margaretha begaf zich naar haar kamer, terwijl Oliva den nieuwen gast, die zijn maaltijd onge- stoord voortzette, aandachtig gadesloeg. Het scheen alsof zij in zijn hart wilde lezen. Kit Anders verklaarde nu, dat hij zijn huiden vrij goed had verkocht en den dag zou zegenen, waarop hij naar de Council Bluffs zou teruggekeeid zijn en zijn vriend Markolf Durlach zou weer zien. Juist trad Margaretha binnen en overliandigde hem een open briefje met enkele regels schrift. Haar oor had den naam van haar broeder opgevangen en weldra volgde een levendig gesprek tusschen haar en den vreemden bezoeker, waaraan haar oom en de dochter eveneens deelnamen. Van dit oogenblik maakte Oliva gebruik om de kamer te verlaten. Nieodemo en kapitein Houston volg- den haar in den tuin. Oliva begon het gesprek met de woorden: «Een ruwe knaap, die Kit An ders, te praatziek, dunkt me, voor een ernstige taak." «Toch hadden we geen geschikter man voor ons doel kunnen vinden," antwoordde Nieodemo met overtuiging; »bij al zijn goedhartigheid bezit hij moed en sluwheid. Als hij veilig Kansas City bereikt, hangen zijn verdere daden af van onze vrienden." «Ook wij moeten maatregelen nemen tôt een spoedig vertrek," zeide Oliva nadenkend en ver- telde in korte woorden het bezoek van Harriet Palmer. «Dat dwingt tôt voorzichtigheid," zeide Nieode mo. «Gelukkig is ailes gereed maar één wenk en we kunnen terstond vertrekken. Zijn de pa- pieren al in uw bezit?" «Op het laatste oogenblik mag ik ze eerst halen ik ben door spionnen omringd: één stap buiten het hek en het ergste staat te vreezen. Al onze plannen zouden in duigen vallen en op zekeren dag vond men wellichl onze lijken in de Missisippi. Nog voor enkele dagen liep het gerucht, dat een aanzienlijk burger bij een afgebrande stoomboot was opgevischt, terwijl zijn lijk de sporen van geweld droeg." «Dat dwingt ons nog meer ons vertrek te ver- haaslen," antwoordde Nieodemo sornber. «Zeker, het hangt er maar van af, wanneer er tijding uit Kansas hier kan zijn," zeide Oliva. «Ik geloof eerder dan gij denkt," zoo mengde Houston zich nu ook in het gesprek. «Morgen verwacht ik een vriend" vandaar en door hem ontvang ik betrouwbare inlichtingen, waarmee ik u terstond in kennis zal stellen. «Bij voorbaat dank", zeide Oliva. «Wij werken immers aan het zelfde doel, al loopen onze wegen ook uiteen." «Ook ik moet zoo spoedig mogelijk bericht heb ben, bracht Nieodemo in; maar het is niet gemak- kelijk het mij toe te zenden, daar ik mij aan den overkant van de Missisippi schuil moet houden. «Veiliger bode dan Vagevuur is er niet," be- weerde Oliva. «Dat is waar. Schrijf echter niet; zelfs een mondelinge boodschap is nog gevaarlijk. Zend mij maar een of ander teeken, zonder verdere verklaring en ik weet wat mij te doen staat." «Goed, een of ander voorwerp dat Vagevuur u overhandigt, zegt u, dat de nood op het hoogst is. Ik ben echter in angst voor de gastvrije bewo- ners van dit huis en vrees, dat men zich na ons vertrek op hen zal wreken." «Als ge weg zijt, belet mij niets hen onder be- scherming der overheden te stellen," antwoordde Houston. «Dat is overbodig," zeide Nieodemo, «de macht van de leden der beruchte Clans is grooter dan die van de overheid. Ik weet een ander middel", hij overhandigde Oliva het pakje papieren, dat op de verbrande stoomboot was buitgemaakt, «lees dit ailes opmerkzaam door en ge kunt zien welk een vreeselijk wapen tegen de geheime samenzweer- ders het toeval mij in de hand heeft gespeeld. Neem den kapitein in het vertrouwen; indien hij een overzieht van ailes heeft, zal hij u des te beter kunnen raden." Hiermee eindigde het gespt ek zij keerden naar huis terug. Een kort afscheid volgde en weldra vertrokken Nieodemo en Anders in gezelschap van den kapitein en Vagevuur. De laatste echter alleen om het hek achter de bezoekers te sluiten en naar het slakkenhuis terug te keeren, waar hij voortaan zijn intrek zou nemen, om ten allen tijde bij de hand te zijn. Nog eenige oogenblikken bleef het drietal bij- een, daarna sloegen Nieodemo en Anders een zij- straat' in. Houston had juist het einde van het hek bereikt, toen een man,, haastig den hoek omslaande, tegen hem aan liep. (Wordt vervolgd.) .i - Li V4 \T V 01K S B L A D 00ST-G00RECHT EN 01STREEEN VAN Van NIEUWE SCHANS naar HARLINGEN. 5,30 Van HARLINGEN naar NIEUWE SCHANS. Vertr. N.-Schans *6,16 7,40 *8,55 11,41*2,52 6,30 8,38 Vertr. Harlingen 7,2 9,40 Winschoten 6,33 -S 7,58 9,12 11,56 3,09 5,44 8,48 Leeuwarden 7,43 11,26 Scheemda 6.47 S 8,10 9,23 12,08 3,21 5,51 8,56 Aank. Groningen 9,1 12,44 Znidbroek 7,00 g 8,21 9,34 12,19 3,32 6,00 9,07 Vertr. *6.30 9,6 *12,49 Hoogezand 7,13 a 8,34 9,46 12,28 3,43 6,08 9,16 Kropswolde 6,44 9,20 1,03 Kropswolde 7,19 S 8,40 9,50 12,34 3,49 6,13 9,21 Hoogezand 6,50 9,26 1,09 Aank Groningen 7,32 8,54 10,3 12,47 4,1 6,26 9,33 Znidbroek 7,1 9.35 1,20 Vertr. 7,36 10,8 1,45 5,4 6,32 9,40 Scbeemda 7,16 9,50 1,35 Leenwarden 9,03 11,81 3,18 6,27 9,44 11,4 Winscboten 7.24 9,58 1,43 Aank. Harlingen 9,89 12,7 3,49 7,6 10,20 11,40 Aank. N.-Schans 7,40 10,12 1,59 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borgercompagniesterweg (wachtp. 87), tôt het opnemen en uitlaten van reiziger». De trein welke des voorm. 8.56 van N.-Schans vertrekt, neemt Dinsdags geen reizigers op voor Groningen. Sneldienst van Groningen 8, naar Amsterdam 1,10 1,56 3,8 3,22 3,36 3,42 3,51 4,6 4,14 4,28 3,29 5,6 6,24 *6,32 6,46 6,52 7,3 7,19 7,27 7,43 Van GRONINGEN naar Aankomst DELFZIJL 5,46 8,00 9,18 10,45 10,59 11,05 11,14 11,29 11,37 11,51 Van GRONINGEN naar MEPPEL—ARNHEM. Vertr. Groningen HareH De Pnnt Vries-Znidl. Assen Meppel Aank. Zwolle Deventer Zutfen Arnhem 6,26 6,35 6,42 6,51 7,7 8,15 8,54 8,— 10,23 12,52 4,9 10,32 1,1 4,18 6,30 DELFZIJL 10,40 10,49 8,26 11,7 9,17 12,23 9,49 1,3 9,40 10,24 2,15 9,59 10,42 2,56 10,37 11,15 3,37 7,45 11,18 1,48 5,14 9,20 12,50 3,23 6,49 welke des avonds te 10,42 aldaar retonmeert. 1,9 4,26 1,18 4,35 1,35 4,55 2,50 6,10 3,30 6,50 4,15 7,38 4,38 8,3 5,26 8,57 10,50 7,66 10,46 9,33 12,20 Van ARNHEM naar MEPPEL—GRONINGEN. 6,26 9,20 9,20 10,10 2,52 7,18 10,6 10,6 11,48 8,88 7,43 10,24 10,24 12,18 4,22 8,38 10,58 11,7 1,59 6,51 9,18 11,83 11,50 7,5 7,41 8,5 8,52 9,2 8,10 Vertr. Arnhem 8,19 Zntfen 8,27 Deventer 8,36 Zwolle 5,58 6,56 8,52 Meppel 6,42 9,18 11,83 11,50 2,47 7,42 7,47 10,10 Assen 7.56 10,84 12,20 1,8 4,2 8,56 10 17 8.17 10,50 Vries-Zuidl. 8,15 10,48 1,17 4,16 9,10 9,41 De Pnnt 8,24 10,57 1,26 4,25 9,19 10,6 Haren 8,82 11,5 1,34 4,38 9,27 Aank. Groningen 8,40 11,18 12,45 1,42 4,41 9,85 10,42 Van DELFZIJL naar GRONINGEN 6,— 7,12 10,44 1,24 4,52 8 30 Aankomst GRONINGEN 7,33 8,58 12,27 2,57 6,25 10,2 DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1