TE KOOP U riMiRUJS o Nagekomen Advertentién. BINNENLAND. OFFICIEELE PUBLICATIEN. NOORDBROEK, 29 Maart—4 April. Geboren Willemina, d. v. Roelf Drenth en lemtje Kruizinga, Ondertrouwd Berend Poppens en Fossica lanus, b. v. Noordbroek. ZUIDLAREN, 1—31 Maart 1892. Geboren Berendina, d. v. Hendrikus en Femia Maria Weenink te Midlaren Bene. Egge Bene de Raadt en Annechien Bekkerin Zuidlaren Willem, z. v. Karst Terburg en Gi Steenstra te Zuidlaren Johan Herman, z. v. Thijë en Jantien Mink te Zuidlaren Roelof, Roelof Jannes Weitering en Jantien Houwin Zuidlaren. Gehuwd Harmannus Bakker, 30 jaar te M; met Jantje Ter Borgh 24 jaar te Groeve. Overleden Geesje Kruise, oud 73 jaar, wet van Jans Sluiter te Zuidlaren Berend Entir maand z. v. Hendrik Enting en Foktje te Vel Zuidlaarderveen Roelof Boerma, 1 maand Lammert Boerma en Harmina Wuffing te laarderveen Annechien Oosting, 26 jaren, ec noole van Berend Scheper te Midlaren; Henr Steenstra, 37 jaren, echtgenoote van Klaas Tij Idema te Zuidlaren. Levenloos aangegeven Een kind van 't vru gesl. van Hendrik Kuiper en Annechien Hen te Midlaren. digen brand geteisterd, die voorshands onbereken- bare schade heeft aangericht. VERG. der landb.vereeniging Borger Tripscompagnie en Kleinemeer, geho Donderdag j.l. in de herberg de Ja Kleinemeer. Tegenwoordig '19 leden. Na voorlezing der notulen welke goedgek werden, kwam aan de orde: de analyse van koeken, leverancier ter Borgh en Zoon, die gehalte 336/10 en eiwit 134/io bevattenj verheid voldoende, en van chilisalpeter gelt door C. G. Smith bestond uit 156/io dus^ doende. Ingekomen a. Missive van de co van nijverheid in deze provincie en van den J. E. Scholten te Groningen, aangaande den vei ft van suikerbieten, onder mededeeling dat bij kort een practische bietenbouwer zich zou ver gen bij hen die met den verbouw daarvan \v beginnen ten einde piactische wenken te gj b. Verslag van de op 17 Maart j.l. te Wildeid bij Panman gehouden vergadering van het h| bestuur van den Veenkolonialen bond. Vood tificatie aangenomen. c. Prijscourant van kl; gras- en landbouwzaden van Robertus te Win S ten, vergezeld van een monster Seradella. notificatie aangenomen. d. Missive van de rl schappij tôt Expl. van Staatsspoorwegen injj woord op de door onze vereeniging verkl adhaesie aan het door de aardappelhandelarei daan verzoek, om aan het station Hoogezand—*;' pemeer een weegtoestel te bekomen ter wl van beladen wagens. De maatschappij hac noemd verzoek in ernstige overweging gendt doch er zijn voor als nog bezwaren, om daara' voldoen. Na eenige pauze werd overgegaan tôt den koop der elf stuks ledige klaverzakken dij zamen 6.25 opbrachten. De in 't voriger naar de tentoonslelling te Veendam ingezoït soorten Haver en Garst werden besproken e voorstel van den voorzitter, aan den heer huizen die zaden te vereeren en wel op grori ZEd. voor het in orde maken daarvan zo; moeite had gehad. De leden vereenigden hier volkomen mede, doch eenigen wensc; het goud waarmede de inzending was bekr ook aan den heer Veenhuizen toe te kennen. daverend applaus bewees dat het in goede viel, en alzoo besloten. De heer A. G. Mulder deelde een en ander j uit de Algemeine Landwirtsch Preshefe ovt bemesting, proeven onderzocht door prof. Ws en wel in hoeverre de invloed is die verschill planten in staat zijn den grond van stikstc voorzien. Spreker toonde dit figuurlijk met teekeningen De heer Sikkens deelde mede,hoe deautomat drinktoestellen in duitschland werken voor d en verwondert zich dat die inrichtingen niet in practijk worden gebracht wegens de goede king verder over de kalverziekte en de bel middelen die daarvoor zijn. Een Duitsch vej vertelt daarvan dat het hoofdzakelijk eene hei ziekte is en om dat te voorkomen moet men et dagen voor en na het kalven een streng die toepassing brengen. De heer E. G. Mulder is met spreker geheel eens en oordeelt in die pe het voederen van lijnkoeken nadeelig, beler bo en erwtenmeel. De heeren Glas en Aeilkema oordeelden niet di maken maar steeds te blijvendoormelken. Nadat over nog eenige onderlinge discussie had p gevonden werden een tweetal vragen opgegeve plaatsing op de agenda der te Wildervank iy volg. maand te houden verg. van den veenkolon. la bond en wel eene over het veredelen door kru van korensoorten en de andere over de Groni Beursbelasting inleiders de heeren Veenhuize C. G. Smith waarna de verg. werd gesloten. VERGADERING der landbouwvereeniging Kf wolde en Wolfsbarge, op Zaterdagl 2 April 1892, bij F. Aeilkema te Kropsw Na de gewone openingswerkzaamheden we* door den secretaris eenige prijslijsten van gra klaverzaden, alsmede eene aanbeveling van sq; délia als groenvoeder, van den heer J. L. Robt te Winschoten, den leden aangeboden. Met langstelling werd hiervan inzage gedaan en bijgaand monsterzaad beschouwd. Volgens m deelingen van ZEd. behoort de serradella tôt geslacht der Leguminosen of Vlinderbloemiger is alzoo in staat, wegens haar stikstofverzamt vermogen, den grond aanmerkelijk te verbett en levert bovendien, in April in rogge of zo. koren gezaaid, eene flinke mede-uitmuntend gi voeder in den herfst voor het vee. Daarbij 1 dat de serradella zeer goed voort wil op g waar klaver meestal mislukt en alzoo eene gescl plaatsvervanger schijnt te kunnen worden knollen en spurrie. Proeven te nemen werd over 't algemeen wenschelijk geachf, zoodat eene hoeveelheid 75 kilo zaaizaad ter bestelling werd opgegevei Daarna kwam ter sprake de Kropswolder markt, ditmaal invaliende op Zaterdag den April. Met het oog op den handel had men i liever op eenen anderen dag, maar hierin \el dering te brengen, werd al zeer moeielijk get Om echter de markt zooveel mogehjk te i bloeien, gevoelden aile leden zich gedrongen a overige vee alsdan te koop aan te bieden, zo er geen twijfel bestaat ot er zal eene flinke veelheid worden aangevoerd. Verder werd besloten terzelfder tijd en gele; heid eene keuring van éénjarige stieren te hou toebehoorende aan ingezetenen van Kropswolde Wolfsbarge. Eene commissie van drie leden v benoemd om deze zaak verder te regelen. Voorstellen of mededeelingen werden niet n gedaan, zoodat de vergadering door den voorzj werd gesloten. DOOCOC. 25-jarige eclitvereentging JAN OOSTLAND JANTJE JAGER. 't Was voor vijfentwintig jaren, Stak hun huwelijksboot in zee. Dat zij onder 's Heeren zegen, Landen aan een veilge ree. Kolham, den 14 April 1892. Hunne dankbare kinderen. 3CXXX een vet KALF en een VAARSKALF, bij B. VEENHOVEN te Slochteren. In ons vorig no. vermeldden wij dat de politie te Hoogezand een bonkenzoeker had aangehouden die ijzer en looden pijpen had verkocht aan den koopman Simons aldaar. Men verzoekt ons te vermelden, dat genoemde Simons ze niet had ge- kocht; doch wel zijn ze hem te koop aangeboden. Verblijdend zijn de verschillende bericliten, die voor en na in de dagbladen vermeld worden van de behartiging van de landbouwbelangen en vooral van de veredeling van het vee. Ook de land bouwvereeniging HarkstedeScharmer ontziet daar voor geene opofferingen en kocht een prachtigen dekstier en stelde dien ter dekking. En de ge- volgen bleven niet uit; daardoor werd het vorige jaar een stier van den heer Kooi te Harkstede bekroond en later verkocht naar Russisch Polen en voor pl.m. 14 dagen, door denzelfden eigenaar, een jonge stier verkocht, die op de laatste keuring van eenjarige stieren, van wege t genootschap van nijverheid te Scheemda gehouden, van de 10 aan geboden exemplaren, met den hoogsten prijs werd bekroond. Daarom veehouders wilt ge uw vee veredelen, ontziet geen moeite of kosten om uwe koeien bij een edelen stier te brengen. Door de commissie tôt keuring voor paarden voor de remonte werden Vrijdag te Zuidbroek drie paar den onderzocht en wel van Wildervank, Borger- compagnie en Muntendam geene der dieren werd echter voor den dienst geschikt gekeurd. Maandag j.l. werd met goed gevolg te wat.erge- laten van de werf van den scheepsbouwmeester M. Kroeze te Hoogezand, het paviljoentjalkje, genaamd »Cristiena", groot pl.m. 60 ton, voor rekening van en zullende bevaren worden, door schipper G. J. van Elberg, te Deventer. Schildwolde, 11 April '92 De lijnkoeken gele- verd aan de Afd. Duurswold v/h Gen. van Nijver heid, door den heer A. Bus te Veendam voldeden aan de garantie en volgens onderzoek aan het Rijksproefstation bevatten zij Eiwit 34.8 vet 11.9 terwijl de zuiverheid goed was. Van de werf van Gebroeders G. H. Bodewes, scheepsbouwmeesters te Martenshoek, werd Zater dag met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Rijnschip genaamd »St. Niklaus" groot ruim 300 Last voor rekening van den Heer H. Link van Oberwesel a.d. Rijn. Naar wij vernemen, zal de baan voor de wed- rennen, in plaats van bij Vries—Zuidlaren, bij de Groninger Punt in orde gemaakt worden, en heeft H. M. de koningin de uitnoodiging van de Hard- draverij-vereeniging aangenomen om die wedrennen met hare tegenwoordigheid te vereeren. Tôt lid van het hoofdbestuur van het waterschap sOldambt", tevens voorzitter van het 8ste onder- deel, is benoemd de heer F. J. Zijlker, te Zuidbroek. Bareveld, 10 April. Hedenmiddag, omstreeks twee uur, ontstond er brand in een uitgestrekt dennebosch, gelegen achter de boerderij in gebruik bij Reinders. Door den oostenwind aangewakkerd, had het vuur in korten tijd zich over 't geheele bosch uitgebreid, zoodat dit. geheel vernield is. Ge- noemd bosch behoort aan de stad Groningen. In het café Het wapen van Zuid-Holland van den heer H. Vos Kzn. in de N. Ebbingestraat te Groningen had Vrijdag een vergadering plaats van leden van den Algemeenen Nederlandschen Poli- tiebond, wonende in de provincie Groningen, ter bespreking van de vraag: of de oprichting van een provinciale afdeeling van dien bond gewenscht werd. Tôt de oprichting van die afdeeling werd beslo ten, terwijl het bestuur als volgt werd samenge steld de heer W. L. H. Kôsfer Henke, inspecteur van politie te Groningen, président, de heer mr. S. Talma Stheeman, burgemeester van Zuidbroek, vice-president, de heer J. Luchtenberg, agent van politie te Groningen, secretaris-penningmeester. Leeuwarden, 7 April. In de zitting van het gerechtshof, bestemd tôt behandeling van strafzaken en gepresideerd door den heer mr. W. Terpstra, is een hooger beroep behandeld, ingesteld door J. Schr., oud 23 jaren, timmerman te Zuidbroek, van een vonnis der rechtbank te Winschoten. waarbij hij terzake van afpersing is veroordeeld tôt 2 maan- den gev. rapporteur, de raadsheer mr. N. H. van Nés van Meerbeek. De vader van bekl. was aannemer van het bou- wen eener pastorie voor de Ned. herv. gem te Wildervank, en bekl. was, volgens het conlract van aanbesteding, mede aannemer. Den 14 Nov. 1891 kwam de vader niet op het werk en toen had bekl. geen geld voor het werkvolk, waarom hij den administreerenden kerkvoogd om 300 vroeg, die hem naar den president-kerkvoogd, den heer Jan Eerkes, verwees. Deze gaf hem te kennen dat, wijl de eerste termijn uitbetaald en het werk nog niet ver genoeg gevorderd was voor den twee- den termijn, hij geen aanspraak had, maar in elk geval bij den administreerenden kerkvoogd moest wezen. Daarop werd bekl. driftig; beklaagde, dat het te betreuren was dat men zoo weinig vertrou- wen in de menschen stelde; sloeg met zijn vuist op tafel; vloekte en dreigde, zijnen gebalden vuist den ouden Eerkes boven het hoofd houdende »als »je mij geen geld geeft, oude bliksem, dan ver- »moord ik je, als je op het plein komt, dan ssla ik je dood, wat scheelt het mij, of ik steek »dien ouden bliksem in den hoek van den haard »dood." Door die bedreigingen beangst geworden, heeft de oude man uit zijn eigen brandkast 100 ge- nomen en aan bekl. gegeven, toen deze zeide zich daarmee te kunnen redden. Des avonds heeft bekl. hem eene kwitantie voor die 100 gegeven om dat bedrag bij uitbetaling van den tweeden termijn te kunnen inhouden, zoodat de heer Eerkes geen schade geleden heeft maar hij verklaarde, al had hij van die 100 niets teruggekregen, dat hij nog blij was dat bekl. weggegaan was. Bekl. ontkent gedreigd en die uitdrukkingen ge- bezigd te hebben. Hij had eerst om 300 gevraagd, waarop de heer Eerkes zei, dat hij die niet kon beuren, en hij had een brief van zijnen vader dat hij 300 kon ontvangen. De huishoudster, mej. Aaltje Postma, was niet bij dit voorval in de kamer aanwezig, maar zij hoorde het leven en ging er heen, zoodat zij bijna ailes heeft kunnen hooren en zien. Zij had over 300 en 100 hooren spreken, bekl. die uitdruk kingen hooren bezigen en den heer Eerkes 100 uit de brandkast zien nemen aan twee papiertjes en aan bekl. zien geven. Bekl. beweert, dat zij het niet kon hooren en zien, wijl zij in de keuken was. Zij geeft verder op, dat zij op het hooren van het leven in de gang is gegaan en toen door de openstaande deur heeft kunnen zien en hooren. Uit schrik heeft zij ook nog de buitendeur geopend, om zoo noodig hulp te roepen. De timmerman S. L., die in dienst van bekl. en zijn vader is geweest, wist als getuige zeer weinig van deze zaak mee te deelen, waarom hem door den président, den raadsheer rapporteur, andere raadsheeren en den adv.-generaal gewezen werd op zijne vroegere verklaringen, o. a. ook op die aan den burgemeester gedaan, waarvan deze procesver- baal had opgemaakt en door hem had laten teeke- nen. Volgens dat proces-verbaal was hij op ver zoek van bekl. naar den burgemeester gegaan, om te trachten de zaak te schikken en had hij aan den burgemeester o. a. meegedeeld, dat de bekl., wien hij dagelijks sprak en zeer goed kende, wel ruw en woest kon zijn en dat deze hem gezegd had, van Eerkes geld gekregen te hebben nadat hij daar opgespeeld en dezen bedreigd had. Getuige zegt dat dit niet zoo is. Ten ernstige wordt hij op het onwaarschijnlijke gewezen, dat de burgemeester al die bijznnderheden in een proces-verbaal zou teekenen, indien het niet waar was; hem werden daarbij de gevaren van eene onware verklaring voorgehouden. Hij bleef bij zijne verklaring dat het onwaar was alleen had bekl. hem gezegd, van Eerkes geld gekregen te hebben. De adv.-generaal verzocht, dat van getuige's ver klaring proces-verbaal opgemaakt en dit na voor lezing door hem zou geteekend worden. Daaraan zal worden voldaan. De adv.-gen. jhr. mr. F. van Panhuijs, is van oordeel dat de rechtbank terecht den bekl, heeft veroordeeld. Wat aan bekl. is ten laste gelegd, stelt twee misdrijven daar bedreiging, waarop een maximum van 2 jaren gevangenisstraf is gesteld en afpersing, waarop 9 jaren is gesteld, zoodat hier van toepassing is de strafbepaling waarbij de zwaar ste hoofdstraf is gesteld, of art. 55 strfv. Bekl was blijkbaar in verlegenheid om het werkvolk uit te betalen, omdat zijn vader wegbleef, en in die verlegenheid heeft hij den ouden heer Eerkes, on der bedreiging van hem te zullen dood steken, het geld afgeperst waarop hij geen recht had. Spr vordert bevestiging van het vonnis. De verdediger. mr. II. Schaap, meent als men zich voorstelt, dat een jonge krachtige man met het oogmerk om zich wederrechtelijk te verrijken een zeer bejaard man geld afperst, dat dan een zeer zware straf voor een zoo vreeselijk vergrijp noodig is. Het nieuwe strafwetboek is dan ook niet mild op dit punt niettegenstaande zijn humanen geest, heeft het op dit misdrijf een straf van 9 jaren gesteld. Als bekl. schuldig is, dan kan hij dus tôt 9 jaren worden veroordeeld, en dan zou hij zeer dankbaar moeten zijn, dat de rechtbank hem slechts twee maanden strafte. Maar als de daad, aan 's hofs oordeel onderworpen, geen misdrijf is, al is er veel lawaai ten huize van Eerkes gemaakt; als er bij bekl. geen gedachte is geweest, om zich weder rechtelijk te bevoordeelen of den lsten getuige met geweld te dwingen tôt afgifte van geld, waarop hij geen recht had, dan is de veroordeeling eene dwaling der rechtbank. Nu komt bekl. tôt het hof, omdat hij zich bewust is, dat de rechtbank heeft gedwaald hij heeft geen kwaad gewild, het misdrijf van art. 317 niet ge- pleegd. Feitelijk en juridiek is de aanklacht ongegrondt bekl. heeft niet het voornemen gehad zich weder- rechlelijk te bevoordeelen, en het is niet bewezen dat hij geweld heeft gepleegd. Het staat vast, dat vader en zoon aannemers waren van het bouwen der pastorie van de herv. gem. te Wildervank en dat de tweede termijn ver- streken was 2 dagen voor het gebeurde, en niet, zooals de heer Eerkes meent, 3 weken maar 3 dagen later is uitbetaald, zoodat bekl. aanspraak had op het geld. De zoon is op verzoek van den vader naar den kerkvoogd-penningm. gegaan om 300 te vragen en deze zei dat het hem goed was indien Eerkes het goedkeurde; maar deze, stijfhoofdig als oude lui soms zijn, weigerde. Had hij evenwel toegestemd, om aan bekl. een voorschot op reeds verdiend geld te geven, dan was er niets gebeurd. Pleiter beroept zich op de handelwijze der twee de kamer om aan te toonen, dat eene veroordeeling volgens art. 371 niet kan plaats hebben, zonder dat er doel heeft bestaan om zich wederrechtelijk ten laste van een ander te verrijken. Verder bestrijdt pleiter het bewijs voor dwang tôt afgifte van geld. Daarvoor moet zijn dadelijk gevaar voor lijf en leven. De huishoudster heeft niets gehoord van het geld, alleen de bedreiging: »ik kan die oude bliksem wel in den hoek van den haard doodsteken"; maar dat is alleen eene verklaring wat hij zou kunnen doen, niet wat hij wilde doen. Er is dus voor het bewijs der bedrei ging met geweld slechts één directe getuige, de oude heer Eerkes. Pleiter verzoekt alzoo vrijspraak; subsidiair, onder overlegging van eene verklaring van notabele ingezetenen van Zuidbroek en Wildervank omtrent den persoon van beklaagde, de lichtste straf. Nadat het hof zich in raadkamer had begeven, wordt aan getuige S. L. het proces-vei baal van zijne verklaring voor den Hove voorgelezen, waarna hij dit teekent. Hierop wordt het proces-verbaal in handen van den adv.-generaal, en de uitspraak in de zaak tegen J. Schr. bepaald op heden over 8 dagen. De Koningin komt En nu we dat eenmaal weten, wordt ailes voor- bereid om H. M. eene waardige ontvangst te be- reiden. Iets van die plannen ga ik u mededeelen, onder reserve evenwel, dat nog niets is vastgesteld en ik het meest van geruchten moet hebben. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft het plan, de versiering der stad voor hare rekening te nemen, daarvoor inteekeningslijsten te laten circu- leeren en buurtcomités voor de versiering der ver schillende straten en pleinen te benoemen. Daar door zal meer éénheid in de versiering gebracht worden en een schoon geheel tôt stand kunnen komen. De Vereeniging voor Volksvermaken zal geloof ik volksspelen arrangeeren op de Ossemarkt. Pogingen werden aangewend, om uitstel te krijgen van het groot Noordelijk Muziekfeest tôt de komst der Koninginnen, die dan in dit groot feest zouden kunnen deelen. Een groot kinderkoor studeert ijverig, om klaar te zijn, als ook zulke ovatie op 't programma een plaatsje krijgt. Vermoedelijk zal één dag besteed worden aan een bezoek aan Win schoten. Het gouvernementsgebouw wordt in aile haast wat opgeknapt en geschilderd en bebangen, opdat H.H. M. M. tevreden mogen zijn over het tijdelijk verblijf alhier. Eene eerewacht heeft zich geformeerd; doch er is nog geen bericht uit Den laag ontvangen, of zulke wacht door de Koningin wordt geaccepteerd. In Leiden is onlangs zulke eerewacht geweigerd; doch daar duurde het be zoek ook maar zeer kort. Dat er een groot ofïicieel diner en het bezoek aan verschillende gebouwen op het programma staan, ligt natuurlijk voor de hand, en wij vertrouwen, dat daaronder het nieuwe Kinderziekenhuis wel eene eerste plaats zal be- kleeden. Hoe we echter het oud en vuil Stations- gebouw zoodanig zullen kalefateren, dat eene dra- gelijke ontvangst mogelijk wordt, is mij een raadsel. Gelukkig is eindelijk na jaren wachtens de eerste uitbesteding voor vernieuwing en uitbreiding der Stationsgebouwen uitgeschreven en zullen we dus eerlang een einde aan dezen onhoudbaren toestand zien gemaakt. En nu de stad zich meer en meer uitbreidt en krachtig aan de verfraaiïng van aile straten en wijken wordt gewerkt, nu is een goed en ruim en fraai Stationsgebouw onmisbaar ver- eischte geworden. In de afgeloopen week is weer in de Heerestraat een winkel geopend, die eene echt Amsterdamsche drukte met zich brengt, eene drukte, zoo groot, dat een agent voor de deur de orde moest handhaven. Ik bedoel het magazijn »De Zon," dat de vroegere blikslagerij van Reijenga heeft vervangen. Nu is het niet onaardig, eerst op te merken, hoe de bouw gaat van zulke win- kels. Men breekt de onderwoning geheel uit; zoodat het geheele kolossale bovenhuis op de ach- termuur en op wat païen steunt. 't Is ijzingwek- kend om te zien, en ieder leek zou oordeelen, dat zoo'n bovenhuis ieder oogenblik zou instorten doch onze arehitecten zijn kunstenaars in hun vak, en ook met eene tamelijk oude woning als deze, wagen zij het veilig op 't uiterste. Ook thans heeft de verbouwing een prachtigen winkel opge- leverd, die door zijne eigenaardige uitstalling en zijn tal van gaslichten aile kooplustigen tôt zich trekt Wat ook wel noodig is want de huur van zoo'n win- kelhuis in de Heerestr. zonder bovenwoning loopt van twaalf tôt tweeentwintighonderd gulden per jaar en dus moet er nog al wat verdiend worden, eer de zaken goed rendeeren. Nu wordt er in die winkels aile reclame te baat genomen. De vlag wordt uitge- stoken, advertentiën geplaatst, en in dezen winkel wordt bovendien aan elken bezoeker een ballon uitgereikt met den winkelnaam er op. Zoodat de moeders om der wille der kleinen wel allen naar den winkel moesten trekken, om door eenigen koop zoo'n balonnetje machtig te worden. Mag het in- tusschen raadselachtig lijken, hoe zulke winkels zich bedruipen en voldoende winsten afwerpen, zoo gaan ook enkele zaken soms weer te niet. De Guldens- bazar b.v. verkoopt uit en houdt op te bestaan En Filiatre, de groote haarkunslenaar, is plotseling vertrokken naar zijne oude Heimat, ook al, omdat hij Jt hier niet langer kon stellen. Even voor hem was ook een andere Duitscher van ons heengegaan. Ik bedoel Dr. Behrens, de groote tandarts, die zonder pijn de menschen van hunne lastige kiezen verloste. Met een aandoenlijk woord van afscheid liet hij zijne patiënten en ons hier achter. Onder een volk, dat hem zoodanig afzette en bedroog als het onze men ziet, de man doet ailes met zachte middelen, zonder pijn kon hij niet langer leven en daarom liet hij ons aan ons tandlijden over. Gelukkig zijn wij van onzen kant ook niet erg rouwig om zijn vertrek en zullen ons spoedig leeren troosten. Verder gingen nog eene bejaarde huis houdster en een jongman plotseling van ons heen. Van de eerste werd het lijk in het Verbindings- kanaal gevonden, de tweede is nog altoos te zoek- Wat de huishoudster betreft, zij diende reeds jaren lang bij een ouden heer en nu bleek bij diens sterven uit het nagelaten testament, dat aan de huishoudster minder was vermaakt dan aan de meid. Over die miskenning kon het oudje zich niet heenzetten en daarom heeft ze zelf direct haar testament maar gemaakt Daar was ik ga weer van een anderen zonderling gewagen daar was een man, die nog al eens een graantje pikt, naar 'k hoor. En die graantjespikkers gaan lang- zaam maar zeker naar den kelder, daar is geen helpen aan. Zoo stond hij dan ook voor het feit, dat hij zijne effecten moest of wou realiseeren. Het trommeltje werd geopend, de inhoud er uit geno men en daarna trapte hij het trommeltje inelkaar, aisof hij 't aan dat stomme ding wou wijten, dat dit de laatste lichting was. De effecten werden gerealiseerd en met de klinkende munt op zak stapte hij een kioeg binnen, waar hij een borrel ging koopen. Straks beschonken geworden, wei- gert men hem meer te schenken en bij aanhouden en verzet brengt men hem buiten de deur. Een paar kennissen bieden aan hem naar huis te be- geleiden; doch aangeboden diensten hebben vaak geene waarde. Hij wees aile hulp af en kwam in den slootswal terecht om er misschien zijne roes uit te slapen. En als later de politie zich over hem ging erbarmen, bleek het, dat zijne contanten waren verdwenen en hij dus vrij zeker beroofd is geworden. Natuurlijk is de politie direct met een onderzoek begonnen. Zoo werd hier de vorige week ook ingebroken bij eene familie, die naar Hoogebrug te gast was. En toen eenige dagen later een tegenbezoek der andere familie volgde, werd ook daar ingebroken en een en ander ont- vreemd. Dat kan dus nooit een geheel vreemde zijn. VERSLAG van de tentoonstelling te Middelbert, gehouden 9 April 1892. Nauwelijks is het een jaar geleden, dat hier eene landbouwvereeniging, genaamd »Midderbert en Omstreken" in het leven werd geroepen of reeds hield zij eene tentoonstelling van stieren, schapen, pluimvee, land- en tuinbouwvruchten enz. Dank zij de energieke leiding van den voorzitter, was ailes behoorlijk op tijd in orde en netjes geregeld en genummerd; zoodat, toen de verschillende jury- leden kwamen, deze reeds dadelijk hun' gang konden gaan. Wij laten de bekroningen der ver schillende afdeelingen hier volgen: Adeeling 1. Keuring van stieren. Van de 8 aangegeven exemplaren kwamen vijf op. De prijs, 25 gld. en getuigschrift, werd toe- gewezen aan den zwartbonten stier van J. H. N. Meijer te Middelbert; de premie 5 en getuig schrift verwierf die van G. Wolthuis le Euvelgunne terwijl de stieren van de Wed. Niestijl te Harkstede en H. Wieringa te Middelbert ieder een getuig schrift bekwamen. De jury-leden hiervan, evenals van de schapen waren de heeren H. Kooi, H. Bentum, K. J. Em- melkamp, W. Weender en K. K. Kruijer. Afdeeling 2. Keuring van Schapen. Van de 11 opgekomen schapen verwierf dat van H. Heukers te Middelbert den prijs 2.50 en ge- tuigschr., dat van H. Kamphuis te Engelbert de premie 1 en getuigschr.terwijl H. Kruijer en Wieringa beiden te Middelbert voor hunne schapen ieder een getuigschr. bekwamen. Afdeeling 3. Pluimvee. De jury-leden hiervan waren de heeren U. A. van Oosten, G. Th. Gerritzen en W. Knollema. De volgenden bekwamen hiervoor ieder een ge tuigschrift H. Kruijer te Middelbert voor hoenders. Inlandsch ras. W. Weender te Engelbert voor hoenders, Inlandsch ras. J. H. N. Meijer te Middelbert voor hoenders, Brahma poetra's. K. R. Velthuis te Middelbert voor hoenders, Brahma poetra's. K. R. Velthuis te Middelbert voor eenden, echte Pekings. K. G. Wolthuis te Eu velgunne voor eenden, gekr. Pekings. C. Timmer te Engelbert voor eenden, gekr. Pekings. Mej. Velthuis te Middelbert voor Toulouse ganzen. Afdeeling 4. Land- en tuinbouwvruchten. Jury-leden de heeren P. Mulder, W. Bouwman, J. Niestijl, J. N. Mejjer en G. Otjes. Bekroond met een getuigschr. J. N. Meijer te Middelbert voor probst. haver. K. J. Emmelkamp te Middelbert voor zw. voerhaver. Jelle Venema te Harkstede voor presidentshaver. Rogge. H. Kruijer te Middelbert, get. Pronkers. Ingezonden 10 monsters. K. R. Velt huis te Middelbert, get. Stoksnijboonen. Ingezonden 4 monsters. K. R. Velthuis te Middelbert, get. Krombekken. Ingezonden 5 monsters. H. Kruijer te Middelbert, get. Stokslaboonen. Ingezonden 10 Monsters. K. R. Velthuis te Middelbert. Get. G. Th. Gerritzen le Middelbert. Get. H. Kruijer te Middelbert. Get. J. v. d. Molen te Middelbert. Get. Stamslaboonen. Ingezonden 2 monsters. K. R. Velthuis te Middelbert. Get. Weekschilde Stamb. Ingezonden 15 monsters. K. R. Velthuis te Middelbert voorbruinen. Get. P. Mulder te Harkstede voor bruinen. Get. H. Alting te Harkstede voor witten. Get. Hardschilden. Ingezonden 16 monsters. P. Mulder te Harkstede voor witten. Get. H. Kruijer te Middelbert voor gelen. Get. G. Th. Gerritzen te Middelbert voor bruinen Get. W. Weender te Engelbert voor gelen. Get. J. Niestijl te Euvelgunne voor gelen. Get. Erwten. Ingezonden 6 monsters. K. R. Velthuis te Middelbert v. rozijnerwt. Get. w. capuc. Get. s doperwten. Get. T. v. Dijken te Euvelgunne voor groene erwten. Get. Boonen. Ingezonden 5 monsters. T. v. Dijken Euvelgunne voor Waalsche boonen. Get. Zaden. Ingezonden 13 monsters. K. R. Velthuis voor moeszaad. Get. knolzaad. Get. W. Bouwman te Ruischerbrug voor rood Br. Kl. Get. W. Bouwman te Ruischerbrug voor wit Kl. Get. G. Schwôfferman te Bedum voor graszaad. Get. Voor de beide grootste inzendingen land- en tuin bouwvruchten verkregen K. R. Velthuis en H. Kruijer beiden te Middelbert respectievelijk 1.50 en get. en 1.00 en get. Ter opluistering eener collectieve inzending tuin bouwvruchten werd aan den heer R. Camping Lz. te Harkstede een getuigschrift toegewezen. Afd. 5. Voorwerpen ter opluistering ingezonden. Juryleden de heeren U. A. v. Oosten, G. Th. Gerritzen, en de dames Mevr. Gerritzen en Mej. Velthuis. Voor fraaie handwerken werden de volgende get. uitgereikt. Mej. Timmerman—Dassel Gronin gen, Mej. JeltesDassel Groningen, Mej. Frouw- bina Huisman Groningen, Mej. Faber te Groningen, Mej. K. W. Fokkens Engelbert, Mej. v. Oosten te Engelbert en Mej. Velthuis te Middelbert; terwijl voor nuttige handwerken aan Mevr. Gerritzen Mej. T. Meijer beiden te Middelbert, en Mej. Klamer te Noorddijk ook ieder een get. werd gegeven. Voor andere voorwerpen bekwamen de volgen den ook een get. P. Koster te Groningen voor een keurige collec- tie met de figuurzaag gemaakte voorwerpen. H. Piccardt Hz. te Groningen voor een antiek kistje van 'tjaar 1697 enz. K. R. Velthuis te Middelbert voor een hand- zaaimach. Separator C. de Laval enz. S. Smidts te Engelbert \oor een kleiboor, schoffel en een modderhouw. Mej. Wed. L. T. v. Dijken te Roode Haan voor boter. (Schaapvorm.) W. v. d. Boom te Ruischerbrug voor eene col- lectie bakkerswaren. Kornelis H. Kruijer te Middelbert voor een drie- tal verschillende teekeningen van Nederland, ieder groot 70 X 80 c.M. Klaas H. Kruijer te Overschild voor een knipvlijm met toebehooren. (Bijz. model.) Des namiddags verscheen de onderwijzer G. Mulder met zijne klasse leerlingen, en liet hen achlereenvolgens twee en driest. liederen zingen, waarover men niets dan lofuitingen hoorde, terwijl hij hun daarna nog eenige gymnastische orde-oefe- ningen liet doen, die netjes werden uitgevoerd. Ook had de heer U. A. v. Oosten eenige blijken zijner leerlingen der verschillende klassen ter inzage gelegd. Het geheel liet zien, dat de leiding dier kinderen aan goede handen was toevertrouwd zoodat het personeel der openb. lag. school te En gelbert hiervoor een getuigschr. ontving. De kin deren werden na afloop onthaald op koek en cho- colade. De verschillende bekroningen werden uit gereikt door den burgemeester der gem. Noorddijk voor wien men echter moeilijk beter keuze had kunnen doen. In een zeer nette toespraak wees hij op den vooruitgang van den landbouw en vee- teelt in den laatsten tijd en schetste in het kort het nut der landbouwvereenigingen. Verder toonde hij aan, dat door het houden van stierenkeuringen, aan de landbouwers een krachtige prikkel werd gegeven, om beste dekstieren aan te fokken ter verbetering van den veestapel. Verder heerschte er den geheelen avond eene joviale stemming onder het vrij groot opgekomen publiek. Er werd druk getoost en gespeecht, zoodat het uur van scheiden eerder daar was, voor men er om dacht, en ieder, met den wensch naar huis ging, hopende het vol gende jaar nog eens wéer zoo'n feest te vieren. Ailes had plaats bij zeer goed weder, en liep in de volmaakste orde af. KIEZERSLIJSTEN. De Voorzitters van de Raden der gemeenten Hoo gezand, Sappemeer en Slochteren, brengen, ter voldoening aan art. 31 der wet regelende het kiesrecht, ter kennis van de ingeze tenen, dat de naamlijsten der Kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad op heden gesloten, op nieuw aangeplakt en ter Secre- tarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn neergelegd. VAN EN

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2