TE K00P BUITENLAND. BINNENL AND. BUBGERLIJKE STAND, Westerbroek, 11 April. Alhier heeft een rig ongeval plaats gehad. M. Been nog man, die veel misbruik van sterken drank ml zakte Zondagmiddag dood in elkaar. Men verr dat eene beroerte aan hel leven van den onj kige een einde heeft gemaakt. Bij koninklijk besluit is goedgekeurd, dat d H. A. Aalfs, burgemeester der gemeente Vrie ingang van 1 Mei e.k. is benoemd tôt sec: dier gemeente. Onder de zaken, Donderdag j.l. voor de 1 dissements-Rechtbank te Winschoten beha kwamen voor tegen: Haijo de W., oud 34 jaren, arbeider te Noord Hij had zich te verantwoorden wegens diefsf aardappelen. De landbouwer Kornelis v. Timm«' Noordbroek, had op zijn erf een kuil met aarda] en hoewel deze kuil nu den 26sten Februar gesloten was, waren toch den volgenden ri ongeveer 2 3 mud aardappelen verdwenen woont de beklaagde onder één dak met den vl houwer I. Dalfsheim en deze had in den van den 26sten Februari ongeveer 11 uur de woning van De W. hooren rollen, veel ov komst hebbende met het rollen van aardap Door de gemeenteveldwacht. Mulder en '1 werd een onderzoek ingesteld en de aarda gevonden onder de bedstede van De W. \ji door den zoon van Van Timmeren herkend zijn van dezelfde soort als die hen ontvreemd 1 Ook hadden de beambten den schoen var gemeten in het voetspoor bij den kuil aanw< deze had daarin gesloten als een bus. Nu jjt de aardappelen bij De W. in beslag genome den, maar jawel, dat ging maar zoo gemal niet; daar moest nog eerst eens de waarnei burgemeester bijkomen en toen nog verzetl W. en vrouw zich met aile geweld tegen de slagname, die echter ten slotte toch gescll,-/ De beklaagde beweert, dat hij de aardappeh ontvreemd, maar verleden herfst van zijn sç rnoeder ontvangen had. De heer officier van j achtte echter het ten laste gelegde wettig ei tuigend bewezen en requireerde voor De V gevangenisstraf van drie maanden. Harm D., oud 24 jaren, Paul P., oud 24 beiden arbeiders, en Jan R., oud 18 jaren, se timmermansknecht, allen wonende te Marten Zij zijn gedagvaard wegens mishandeling van d bezoldigden rijksveldwachter Lammert Hartn de 2de bovendien van Adrianus van Altéré: 24jarigen timmermansknecht te Hoogezand. nacht van den 27 op den 28 Februari hooi onbezoldigde rijksveldwachter Hartman veel s kel en om nu te vernemen, wat daarvan d zaak was, ging hij eens op dat rumoer af. keerden zich de rumoermakers, waarin d> beklaagden een groote roi vervulden tôt Ha en gewapend met latten, die ze in allerijl v; houtstek van den heer Van der Goot haddc haald, gingen ze hem te lijf en sloegen hem op- en handen. Ook een koppel en schede werde bij die gelegenheid afhandig gemaakt. Tof Adrianus van Alteren met de beklaagden m moest ook hij spoedig ondervinden, dat ht ailes is eenige oogenblikken in gezelschap var. menschen door te brengen. Onder het roepei »Hard gaat ie" ontving hij van den tweedf klaagde een slag met een tabaksdoos op het terwijl toen ook de anderen aanpakten en spoedig onder de voeten kwam. De bekla bekennen. De heer officier van justifie het ten laste gelegde wettig en overtuiger wezen en requireerde na eenige toelichting den eersten beklaagde 4 maanden, voor den den 5 maanden en voor den derden beklaag dagen gevangenisstraf. Hendrik V., oud 28 jaren, arbeider te Ma hoek, gemeente Hoogezand, had bij gelege van de hierboven neergeschreven mishandeliij het zijne er toe bijgebracht, om den nael voor hem tôt een onvergetelijke te maken sloeg bij die gelegenheid althans den onbezolc rijksveldwachter L, Hartman dermate op het teroog, dat dit blauw werd en erg opzw Hartman ongeveer anderhalve week met een oog kon rondloopen. Ook deze beklaagde bew niet mishandeld te hebben. De heer officie justitie echter acht het feit wettig en overte bewezen en requireerde V's veroordeeling to maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in h beroep uitspraak gedaan in de zaak G. P. E oud 54 jaren, ontslagen burgemeester der geir Vries, die door de Rechtbank te Assen wai oordeeld tôt 1 maand gevangenisstraf met oi ging van het recht om het ambt van burgemt te bekleeden gedurende 5 jaren, omdat hij ir 1887 een procesverbaal, door den gemeente wachter opgemaakt tegen iemand, die na bej tijd in een herberg aangetroffen werd, heefi scheurd. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbank v tigd, de schuld van den beklaagde niet wett overtuigend bewezen verklaard en hem dient volge vrijgesproken. Elken dag is er nog gewrijf en geschrijf ov kwestie te Beets. Thans verhaald dr. Vitus Bi ma in de Amsterdammer het volgende »De C. J. van Houten en Zoon te Weesp had, middel van een der heeren te Amsterdam, di ten inzamelden, een kist met 200 busjescaca inhoudende i kilo, voor de Beetster bevolkinj zonden. Spoedig daarna schreef zij aan denze heer te Amsterdam, dat zij verzuimd had er s bij te doen en daarom aan den heer S. R. Leidschestraat te Amsterdam, opgedragen ha< kistje met 200 zakjes bruine suiker, ook inhouc 150 gram, aan hetzelfde adres te doen bezo De firma bedacht namelijk, zooals zij ook e schreef, dat »als men een behoeftig mensch schenkt, men daar ook suiker bij behoort te ge en liet juist daarom, zooals zij ons schrijft, suiker in zakjes van 150 gram liet afwegen, c dan bij elk busje de daarvoor noodige suikei makkelijk kon uitgereikt worden." Nu blijkt e< dat wel aan verscheidene Beetster gezinnen b cacao zijn geschonken, maar tôt nu toe heb ik niemand kunnen ontdekken, die daarbij ook pakje suiker had gekregen. Daarentegen tro de klanten van den winkel van het commissi den onderbaas Toering, dat in dien winkel te woordig de bruine suiker verkocht wordt in maakte zakjes, die bedrukt waren met het a van S. R. Smit, Leidschestraat 95, Amsterdan Zoo werd dus de zaak duidelijk. De cacao, die der suiker toch niet te gebruiken was, werd c eenkomstig de bedoeling van de firma van Hou gratis uitgedeeld. Doch de suiker schijnt dooi lid Toering van de commissie te zijn aangekc ten minste wie die er bij wilde hebben, moes koopen, hoewel ze door van Houten eveneens gratis uitdeeling was gezonden Wie niet sterk is, moet slim wezen! Men meldt uit Utrecht: Liet de verstandhouding tusschen de echtelie S. alhier reeds sedert lang veel te wenschen o in den laatsten tijd was zulks van dien aard, beiden het althans hierover eens waren, dat meer dan een half uur. Voorzitter Als de leden er toch zoo bepaald voor zijn, dan moeten we ailes maar afschaffen. De heer Nauta Ik vind het ook raar, om die bepalingen te hebben, dat de onderwijzers in deze gemeente hier ook in de kost moeten gaan. Voorzitter: Dit besluit is vroeger zoo door den raad aangenomen. De heer Nauta We kunnen wel op een vroe ger genomen besluit terug komen, als we bemer- ken, dat er iets is, dat niet goed is, want wat vroeger goed was, past nu altijd niet meer. De heer Edzes Ik kan mij niet begrijpen, dat er zoo'n besluit is, het is altijd ten nadeele van 't onderwys. Voorzitter Zij verdienen het geld van de ge meente en daarom moeten zij het hier ook vertee- ren. Een gemeenteontvanger mag evenmin buiten de gemeente gaan wonen en ik als burgemeester ook niet. De heeren Edzes en Nauta herhalen, dat zij er voor zouden wezen de bepaling, dat de ond. in de gemeente in de kost moeten gaan, weer af te schaffen. Voorzitter Dat voorstel hebben wij nu niet, wij hebben het nu met het verzoek van Burema en mijn voorstel om het eerst eens te onderzoeken te doen. De heer Nauta: Ik stel voor het verzoek van Burema dadelijk toe te staan, ik ben tegen uitstel. De heer Edzes Ik ben ook tegen uitstel. Voorzitter Ik ben er voor de zaak te onder zoeken en het eerst zoo stilzwijgend aan te zien. Het is reeds een goede wenk voor hem. De heer Bakker: Het geldt hier een bijzonder geval, n.l. dat de onderwijzer hier veel toezicht uitoefent, en daarom zou ik er wel voor zijn, om het verzoek dadelijk toe te staan. Hierna brengl de voorzitter zijn voorstel in stem- ming, welk voorstel afgewezen werd met 5 tegen en 4 voor, zoodat het verzoek van Burema door den Raad ingewilligd werd. 4. Af- en overschrijving. De Voorzitter deelt mede, dat er eene af- en overschrijving plaats moet hebbenwegens het meerdere aanplanten van plantsoen, voor eene som van 200. Nadat dit door den voorzitter voorge- lezen was, werd de vraag gedaan of iemand der leden er ook bezwaar tegen had. Daar niemand der leden er zich tegen verzette, werd dit punt aangenomen. 5. Kosterdiensten der hervormde kerk. Voorzitter: Er moet een besluit genomen wor den door den Raad wat men geven kan. Of wil de Raad het uitstellen, totdat er een hoofd der school benoemd is. De heer Nauta: Ik ben er voor de zaak dade lijk te behandelen en ZEd. stelt voor om er dan met de kerkvoogden over te spreken. Eene onderlinge discussie ontspint zich uit dit punt, waarna de voorzitter zegt laat iemand van de leden dan een voorstel doen. De heer Nauta Wij moeten met de kerkvoog den in overleg treden. Vroeger werd er 300 gegeven. Eindelijk doet de heer Edzes het voorstel om aan de kerkvoogden 400 aan te bieden. De heer Nauta: Daar krijgen we het niet voor gedaan. Verder wijst de heer Nauta er op, dat aan de kosterdiensten nog al wat werk verbonden is, als voorzanger, bediening bij't avondmaal, aanschrijven der leien enz. en ZEd. stelt daarom voor er eene hoogere bezolding voor te geven, bijv. 150. Door den voorzitter wordt in rondvraag gebracht of dit punt dadelijk behandeld worden zal of dat er zal gewacht zal worden tôt de benoeming van een hoofd der school. De uitslag was, dat 6 der leden zich voor direkte behandeling verklaarden en 3 voor uitstellen. Hierna brengt de voorzitter het voorstel in rond vraag om aan de kerkvoogden de som van 100 aan te bieden, welk voorstel met algemeene stem- men op één na aangenomen werd. Tegen stemde de heer Nauta, die eene hoogere som wenschte toegekend te zien. 6. Adressen N. Doornbos en M. Tijms. De voorzitter doet lecture van een ingekomen missive van den architect Doornbos, naar aanleiding van de opname van de Borgercompagniesterbrug door Schreuders. In deze verklaring van Doornbos worden enkele opmerkingen, door Schreuder ge maakt, weerlegd, andere aangenomen, en nog weer anderen, omdat ze beter waren, aldus uitgevoerd. Nadat deze vrij lange verklaring voorgelezen was, antwoordt de voorzitter er op, dat als men iets bedingt, het ook naar 't bestek moet uitgevoerd worden. De heer Nauta: Maar als er dan fouten in het bestek zijn, dan mogen die toch wel verbeterd worden. Voorzitter: Dan moet men ons eerst spreken, ze mogen hier maar niet eigenmachtig handelen. Verder werd door den voorzitter eene missive voorgelezen over de ophaalbrug te Borgercompagnie, waarin te kennen wordt gegeven, dat die brug nu in orde is, met verzoek dat de Raad nu zelf eens gaat toezien. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit stuk aan den Raad gericht is, maar eigenlijk niet in den Raad thuis behoort en haalt vervolgens eenige gebreken van de brug aan. Voorz. De brug kan best als een model dienen, hoe de brug niet moet zijn. De heer Nauta Hetgeen de burgemeester zegt, is welis waar een gebrek. Voorz. Ik zeg de gebreken, die ik er aan vind, en keur ze zoo niet goed. De heer Nauta: Het is toch een beste brug en ze gaat gemakkelijk omhoog. Voorz. Hier is nog eene rekening van overbouw van ruim 450. In het bestek staat dat die over bouw hoogstens 60 mag bedragen, zoodat we deze rekening niet kunnen goedkeuren. De heer Nauta Door de bouwcommissie is toch aangewezen, dat er enkele veranderingen moesten plaats hebben, als verdikking van ijzer enz. De heer Mulder vraagt de rekening ter inzage, welke ZEd. bereidwillig verstrekt wordt. De heer Nauta: We kunnen die rekening wel niet goedkeuren, maar als we er later dan maar geen procès door krijgen. Voorz.: Nu, dan moeten wij het dadelijk maar betalen I De heer Nauta Ik heb een hekel aan processen, we moeten wat geven en nemen. De heer Berg, die inmiddels ook de rekening ter inzage ontvangen heeft vindt een punt, dat nog al belangrijk is, tenminste ruim 100. De heer Nauta leidt hieruit de gevolgtrekking af, dat het bestek toch ook niet goed was. Voorzitter Er is maar een middel voer het bestek uit. Hierna leest de voorzitter een ingekomen adres van Tijms voor, waarin te kennen wordt gegeven, dat de veranderingen aan de brug hebben plaats gehad. De brug is nu zoo goed mogelijk afgewerkt, behalve enkele dingen, die op advies der bouw commissie niet naar 't bestek zijn gemaakt. De voorzitter stelt daarna voor B. en W. te machtigen de brug nog eens weer te doen opnemen. De heer Edzes: Schreuders waren al met de opneming belast, voor wij er iets van af wisten De heer Berg: Tijms zegt, dat de gebreken van de brug veranderd zijn. De heer Bakker: Als de gebreken veranderd zijn, zou ik er wel voor wezen, dat bij de opneming der brug de beide opzichters tegenwoordig waren. Dan konden ze direct van gedachten verwisselen, er bestaat toch zoo weinig overeenstemming. De heer Mulder: Als Peters de brug goed- keurt, dan zou ik ze ook goedkeuren. Voorzitter: Dan keur ik de brug nog niet goed, dan ga ik naar hooger autoriteit. Volgt voorlezing van een bericht van Peters, waarin wordt aangeduid, dat er vele kleine op merkingen door Schreuders gemaakt zijn, wat maar zoeken van spijkers op laag water is. Dit stuk is ook nog al van zeer grooten omvang. Voorzitter: Kunnen de heeren er zich mede vereenigen om de Schreuders weer aan te nemen. De heer Nauta: Onder bijvoeging van hetgeen de heer Bakker gezegd heeft en dan tevens ook de opneming van de klapbrug te Borgercompagnie. Voorzitter: Die is reeds opgenomen. De heer Nauta De betaling kan toch niet langer wachten. Voorzitter: Als de Raad besluit om te betalen, dan wend ik mij tôt Ged. Staten. Het voorstel van den voorzitter om de brug opnieuw op te nemen, met in acht neming van hetgeen de heer Bakker er bijgevoegd heeft, wordt aangenomen met algemeene stemmen op één na. 7. Voordracht onderwijzeres school West. De voorzitter deelt mede, dat het hoofd der school adviseert, dat naar zijn inzien de voordracht moet zijn als volgt: 1 A. Vorenkamp, 2 A. L. Hoog, 3 T. Voorzanger en 4 F. Polak. Verder deelt de voorzitter mede, dat de schoolopziener geen bezwaar heeft tegen deze voordracht. De heer Edzes vraagt inlichlingen omtrent no. 1 der voordracht. Voorzitter A. Vorenkamp woont te Kroon-Polder, A. L. Hoog te Kiel-Windeweer, T. Voorzanger te Nieuweschans en F. Polak te Veendam of Wildervank. Er was nog eene sollicitante, Elene van der Laan, maar deze heeft zich teruggetrokken. Uit de stemming, die volgde, hleek het, dat Mej. A. Vorenkamp benoemd werd met 6 stemmen. Op Mej. A. L. Hoog waren 3 stemmen uitgebracht. 8. Adres van der Velde. Adressant neemt de vrijheid naar aanleiding van de argumentatie van den heer Smit over het leer- vak Fransch, te verklaren dat hij nimmer voor een dergelijk vak verhooging van salaris zal vragen. Verder weerlegt adressant nog eenige bedenkingen vroeger door den heer Smit over dat vak aange- bracht, en verzoekt aan den Raad goedgunstig op zijn verzoek te mogen besluiten. Verder leest de voorzitter een missive voor van den Burgemeester van Veendam, waarin deze me- dedeelt, dat het onder wij s in 't Fransch in de ge meente Veendam gegeven wordt in de school voor meer uitgebreid lager onderwijs en in drie gewoon lagere scholen. En nu volgt er een zeer lange discussie onder de leden, waarna de heer Bakker aan den voorzitter het oordeel van B. en W. verzoekt. Voorzitter Burgemeester en één wethouder zijn er voor, doch de andere wethouder verklaart zich nog niet. De heer Nijhuis (weth.): Ik denk, als we het leervak toestaan er nog één onderwijzer bij moet. Uit de algemeene discussien vloeit het voorstel voort tijdelijk toe te staan, dat er onderwijs in 't Fransch gegeven wordt. Dit voorstel wordt aangenomen. 9. Verslag toestand der gemeente. Voorzitter B. en W. bieden U aan het ver slag van den toestand der gemeente. Daar dit nog al een zeer uitgebreid verslag is, stelt de voorzitter voor, dit 3 dagen ter lezing te geven. Aldus besloten. 10. Jaarwedde hoofd der school West. Voorzitter. De jaarwedde van het hoofd der school West is in eene der voorgaande vergade- ringen bepaald op 900. Nu is het leervak gym- nastiek er af, waarmede de Ged. Staten genoegen genomen hebben. Zijn de heeren nu ook van ge- voelen omtrent het traktement veranderd. De heer Nauta Te Apeldoorn is ook een hoofd der school benoemd op een salaris van 900 en ik geloof nu niet, dat wij hier met traktement zoo- veel beneden staan. Voorzitter: In den Piaad is vastgesteld een hoofd der school te benoemen met verplieht vak gymnasliek op eene jaarwedde van 900. Ged. Staten hebben hierop aanmerking gemaakt, n.l. om het traktement op 1000 te zetten, en door den schoolopziener om het op 1200 te brengen. Nu is het verplieht leervak gymnastiek er af het geen goedgekeurd is. De Raad moet nu uitspreken of ze bij haar besluit van 900 volhardt, welk besluit dan door Ged. Staten zou worden goedge keurd. De heer Edzes: Er moet gehandeld worden, wij hebben er behoefte aan. In rondvraag gebracht verklaarden aile leden op twee na zich voor 900 jaarwedde. De voorzitter en Swiers (weth.) waren voor 1000. De heer Edzes: Kunnen we nu dadelijk geene oproeping doen onder nadere goedkeuring van Ged. Staten. Voorzitter: Ik onderteeken die oproeping niet. De heer Edzes Dan duurt het nog weer langer. 11. Teekening en bestek onderwijzerswoning te Kleinemeer. De voorzitter stelt voor dit met 400 te ver- lagen, waartegen de heer Nauta opkomt, met de bewering, dat er nog al veel aan den grond gedaan moet worden, daar bijna aile woningen daar veel te laag staan. 12. Adres onderhoudsplichtigen Bonthuisterbrug. De voorzitter stelt voor dit te zenden aan B. en W. en dan er met Hoogezand over te beraadslagen. Voorzitter: Ik ben er in beginsel voor om het te accepteeren, daar de onderhoudsplichtigen in de laatste jaren vrij wat meer onderhoud hebben ge kregen. Nadat er eenige discussie had plaats gehad ver- klaarde de vergadering er zich met algemeene stemmen voor om het onderhoud dier brug mede over te nemen. 13. Verhuring grasgewas. Voorzitter: Ik wou aan de leden even bekend maken, dat de verhuring van het grasgewas zal plaats hebben. Niemand der leden verklaart zich tegen dit besluit. Voorzitter: Ik sluit de vergadering. Een bericht uit Tombstone, Arizona, meldt het volgende De Indianen hebben altijd den naam gehad van ongehoorde wreedaardigheid, maar het is een bende Mexicaansche bandieten gelukt eene daad uit te voeren, zoo duivelachtig in wreedheid, dat zij die der Indianen nog ver in de schaduw stelt. Henry Withers was de eigenaar van eene vee- hoeve aan de Garritarivier. Die omgeving werd door eene bende Mexicaansche paardedieven steeds onveilig gemaakt en op zekeren nacht dreven zij ook al het vee weg.van Wither's gronden. Hij volgde het spoor der dieven, ongeholpen en alleen met zijn geweer gewapend totdat hij hen in den vroegen morgen achterhaalde. Hij legde zich in hinderlaag en schoot drie dieven dood. De ande ren, meenende eene sterke patrouille voor zich te hebben, gingen behoedzaam te werk om hunne aanvallers te vinden en grepen Withers, toen hij zich genoodzaakt zag zijne schuilplaats te verlaten om te vluchten. Een krijgsraad werd gehouden en de gevangene ter dood veroordeeld. Met den kogel zou hij echter niet sterven zulk een dood was te zacht voor iemand, vermetel ge- noeg om een lid van de bende dood te schieten. Het slachtoffer werd daarom naar de zandige vlakte gebracht en daar, gebonden aan handen en voeten, zes uren lang, van aile kleeren ontdaan, in de zon gelegd. Daarna werd hij op een bos doornige cac- tusplanten geworpen, welke daar in het wild groeien en later, aan eenen staak gebonden, op een mie- renheuvel gelegd, nadat eerst de mieren met eenen stok waren opgejaagd. De diertjes vielen verwoed op den weerloozen man aan, die na een uur van de ijselijke marteling aan hunne steken stierf en wien door de mieren het vleesch van de beenderen werd geknaagd. Een gevangene van de bende werd bij het lijk gebracht en los gelaten, met bevel om de kolonisten te gaan vertellen dat dit het lot zou wezen van ieder, die een harer leden naar het leven stond. Te Moosie, Pennsylvanie (Ver.-St.), is een kruit- fabriek in de lucht gesprongen. Acht mannen werden gedood en vier gewond. een puik nieuwmelkte KOE en een puik zwart- bont VAARSKAIiF, bij L. VROOM, Stationstraat, Sappemeer. Slochteren, 16 April. Den avond van Goeden Vrijdag trad voor de herv. gemeente te Slochteren in de kerk op de heer G. Jager, hoofd der open- bare school, die sedert enkele jaren in 't bezit van 't radicaal van godsdienstonderwijzer, daardoor be- voegd is, den kansel te betreden. 't Is ons een genoegen te kunnen melden, dat de heer Jager even als vroeger toen hij aan een dringend ver zoek voldeed ook nu weder voor eene groote schare optrad; de kerk was zoo goed als bezet. Het was uit Joh. 19 dat hij tôt de gemeente sprak. Naar wij van verschillende zijden vernemen, had hij wederom succès; algemeen was men zeer vol- daan. Niet alleen als onderwijzer, maar ook als voorganger der gemeente, blijkt de heer Jager te zijn: the right man on the right place. Noordbroek, 14 April. Is er sprake van eene skanalisatie" van het oude sWesterwoldingerland" ook een goed deel van onze uitgestrekte gemeente zal vrij zeker in de zegeningen van verbeterde communicatiemiddelen deelen. Er bestaat n.l. bij belanghebbenden een plan om van uit het Noord- broeksterdiep een kanaal te graven door goede gecultiveerde zand- en veengronden tôt aan de grens der gemeente Slochteren, verder bijlangs die grens tôt aan de zoogenaamde Netweg te Noordbroek naar Slochteren nabij Frailemaborg. Gelukkig is de kans op de tôt standkoming van een en ander zeer groot, want bedoeld kanaal zal voor de door- sneden streek van onschatbare waarde zijn tôt aan- voer van mest en wierdegrond en tôt afvoer van producten, in dezen veel aardappelen. Ook voor de vele bewoners dier buitenbuurten zal door een kanaal de gezellige drukte zeer veel vermeerderen. De heer de Hoop, Burgemeester van Veendam, is bij onderhandschen verkoop eigenaar geworden van de Heerenbehuizing Buitenwoel aldaar. Borgercompagnie. Vergadering van de landbouw- vereeniging van 13 April '92. Aanw. 10 leden. De voorz. opende de verg. en verzocht den secr. de notu- len voor te lezen, die onveranderd werden goed gekeurd. De agenda bevatte 1. Opgaaf van vraagpunten voor de algem. vergadering van den landbouwbond en 2. Benoeming van een lid der commissie voor den harden weg. Van punt 1 wenschte de heer B. ter Borg gebruik te maken, door eene vraag in te leiden betreffende den ver koop van aardappels. Punt 2 werd uitgesteld tôt de volgende vergadering, die nog vôôr de algemeene vergadering zal gehouden worden, om alsdan een afgevaardigde daarvoor te benoemen. Ingekomen waren: 1. Een schrijven van den heer A. Venema van Wageningen, begeleidende eenige variëteiten aardappelen. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Eene missive van den directeur-generaal der staatsspoorwegen, welke afwijzend heeft beschikt op het verzoek van verscheidene vereenigingen in de omstreken van het station HoogezandSappe meer, om aldaar een weegbrug voor de waggons te bouwen. Daar geen der leden iets meer in het midden wenschte te brengen, werd de verg. ge sloten. Kielwindeweer. Onze landbouwvereeniging ver- gaderde Woensdag den 10 April 1.1. Tegenwoor dig 28 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en zonder aanmerkingen goedge keurd. Aan de orde: 1. Eene kennisgeving van T. Berg, Sappemeer, waarvan de inhoud zeer breedvoerig werd besproken, maar door verschil van gedach ten werd deze verder, behoudens gestelde voor- waarden aan den secretaris opgedragen ter beant- woording. 2. Antwoord van den heer directeur der staats spoorwegen te Utrecht, op een adres van adhesie aan het adres van de heeren J. Wester c.s. te Hoogezand en Sappemeer. Werd medegedeeld, dat het verzoek tôt plaatsing van eene weegbrug te HoogezandSappemeer ernstig was overwogen, maar dat bezwaren verhinderen om aan het ver zoek gevolg te kunnen geven. Werd voor kennis geving aangenomen. 3. Benoeming van een commissie voor de keuring van dekstieren, waartoe bij meerderheid van stem men werden verkozen de heeren F. Prins, W. Huisman en L. Vos en als plaatsvervangers de heeren W. de Lange en J.W. te Velde. De vraagbus was ledig en, de agenda afgeloo- pen zijnde, werd de gelegenheid aangeboden tôt het doen van voorstellen of mededeelingen, waar van door eenigen gebruik werd gemaakt, maar daar het van ondergeschikt belang was, werden de gelden voor klaver- en graszaden in ontvangst genomen en de vergadering gesloten. Burgemeester en Wethouders der gemeente Gro- ningen, in aanmerking nemende, dat de algemeene verhuisdag, de le Mei, dit jaar invalt op Zondag, geven den belanghebbenden ingezetenen in over- weging dit jaar te verhuizen niet op Zondag den len Mei, maar op Maandag den 2en Mei. Dr. Aletha H. Jacobs, geb. te Sappemeer, een der weinige vrouwelijke geneeskundigen in ons land^ zal vermoedelijk aan de medische praktijk ontvallen. Zij treedt ni. in het huwelijk met den heer G. V. Gerritsen, lid van den Gemeenteraad te Amsterdam. De Gemeenteraad van Appingedam heeft besloten de militairen, die de boerderij van den Heer Doorn bos bewaken, voor rekening van de gemeente uit te besteden. Acht ingezetenen hebben aangeboden kost en inwoning te verleenen, tegen vergoeding van 1 per dag voor iederen soldaat en 1.50 voor den luitenant. Zuidlaarderveen, 18 April 1892. Gisteravond woonden wij alhier ten huize van den caféhouder I. van Calker de geannonceerde voorstelling in de hoogere goochelkunst, gegeven door den heer J. de Poel te Muntendam bij. Reeds bij tijds was de zaal eivol, en met bewondering werden de intéressante toeren aanschouwd. Ook moeten wij hierbij voegen dat de heer de Poel, zeer belangwekkende komische voordrachten levert, zoodat wij hem een spoedig weerziens toe- roepen. Wij waren dan ook tôt laat in den avond zeer genoegelijk bijeen, daar ook de bedie ning van den heer van Calker niets te wenschen overliet. Thans is de officiëele circulaire van den minister van binnenl. zaken, gedagteekend 10 Maart j.l., verschenen, houdende mededeeling, dat de minister van waterstaat, handel en nijverheid de spoorweg- ondernemingen heeft gemachtigd, bij den aanvang van den aanstaanden zomerdienst, die op 1 Mei 1892 bepaald is, ook voor den uitwendigen dienst der spoorwegen den middelbaren tijd van Green- wich in zoo verre in te voeren, dat de dienstrege- lingen, ook die voor het publiek bestemd, volgens dien tijd worden opgemaakt; voorts dat eene wijziging van de reglementen voor den dienst op de gewone en op de locaalspoorwegen zal worden bevorderd in dien zin, dat, waar sprake is van Am- sterdamschen tijd, daarvoor de middelbare tijd van Greenwich in de plaats zal worden gesteld. De minister van binnenl. zaken heeft aan de ge- meentebesturen als zijn gevoelen doen mededeelen, dat ter vermijding van stoornissen in het burgerlijk leven, de gemeenteklokken in overeenstemming die nen te zijn met de op spoorwegen en bij het post- en telegraafkantoor aangenomen tijdsbepaling. Borger, 11 April. Zondag j.l. vierde de oudste ingezetene van ons dorp haren 90sten verjaardag. 't Was Arendina Kruizinga, hier bij allen bekend en geacht. Zij werd geboren te Zuidlaren en huwde op 18jarigen leeftijd met Gerrit Deen, met wien ze 52 jaren in den echt was verbonden. Uit dit huwelijk ontsproten 14 kinderen. Zeven daar van zijn nog in leven en de oude moeder kan thans met vreugde en dankbaarheid als stammoe- der neerzien op een geslacht van 105 kinderen, klein- en aehterkleinkinderen. Hoewel een weinig hardhoorig en zwak op den gang, is zij overigens vrij kras. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestigd van de Rechtbank te Winschoten, waarbij de 23-jarige J. Schr. timmerman te Zuidbroek, is schuldig verklaard aan afpersing en veroordeeld tôt 2 maanden gevangenisstraf, omdat hij den 14n Nov. 1891 den president-kerkvoogd J. Eerkes ge- dreigd had te zullen doodsteken en dezen daardoor gedwongen had hem 100 te geven. Te Nijmegen is Vrijdag op den overweg van den spoorweg NijmegenVenlo, aan den Graafschen weg, de 15jarige knaap H. J. de H. door de loco- motief van een rangeertrein overreden en terstond gedood. De ongelukkige was een veelbelovend jongeling, de eenige zoon van den Heer de H. Een der werklieden van de gasfabriek te Kampen kwam op treurige wijze om het leven. De stoker Piet de Jong was bezig eenige werkzaamheden te verrichten aan een gedeeltelijk met teerwater ge- vulden put. Wellicht bedwelmd geraakt door de gasdampen, viel hij er voorover ïn. Hoewel men spoedig kwam toeschieten bleek het te laat te zijn en mocht ook geneeskundige hulp niet baten. De ongelukkige was gehuwd en stond als zeer oppas- send bekend. ISRAËLS PASCHEN. »Waarom vieren de joden toch Paschen? Zij geloven immers niet aan Jezus of diens opstanding? hoorden wij dezer dagen vragen. Neen, maar het Paaschfeest der Israëlieten is veel ouder dan het onze. Het is voor hen het feest der bevrijding, het feest ter herinnering aan de verlossing uit de verdrukking van Egypte. Voor dat Mozes de kinderen Israëls uitgeleidde uit Egypteland werd het Paaschfeest ingesteld met al zijn zinrijke plechtigheden: zijn ofïers, zijne rust, zijn vasten, zijn blijdschap. »En deze dag zal u- lieden wezen ter gedachtenis, en gij zult hem den Heere tôt een feest vieren; gij zult hem vieren on der uwe geslachten tôt eene eenige inzetting". Het Pascha is altijd door de Israëlieten met groote opgewektheid en toewijding gevierd gewor den en tijdens den bloei van hun rijk, werd het niet alleen als een verdienste beschouwd, maar was het een zeldzame vreugde en een groot genot om op het Paaschfeest te Jérusalem te gaan vieren in de heilige stad, waar de arke des verbonds in den tempel stond en de hoogepnester zelf het offer op- droeg. Wat in het Israëlitische Paaschfeest vooral een diepe beteekenis heeft, is de plaats die daarbij de huisvader inneemt, die als priester zetelt in het mid den der zijnen, omgeven van allen die tôt zijn huis behooren, ook bedienden, dienstboden engas- ten, uitgenomen vreemdelingen ni. die niet tôt het volk behooren. Hij heft het offer op, hij spreekt de zegeningen en dankgebeden uit, hij gaat voor in aile cérémonies en hij verhaalt de geschiedenis der instelling, waarvan de historische beteekenis aan den zoon door den vader moet worden meege- deeld: »Gij zult uwen zonen zeggen op denzelfden dag: Dit houden wij daarom, omdat ons de Heere dit gedaan heeft, toen wij uit Egypte togen. Daarom zal het u zijn een teeken in uwe hand en een ge- denkstuk voor uwe oogen, opdat des Heeren Wet zij in uwe mond: dat de Heere u met een mach- tige hand uit Egypte heeft geleid." Het feest valt in de lente, op den vijfden dag na de eerste nieuwe maan in de maand Nisan of Abil; als de natuur ontluikt, de jonge lammeren springen in de weide, ailes opwekt tôt nieuw le ven. Dan trok in de blijdschap zijns harten de vrome Israeliët op ten tempel en als hij nederzat aan den feestdisch weerklonk het Hallel: «Toen Israëls Egypteland, 't Huis Jacobs dat barbaarsche volk verliet, Werd gij, o Juda! hem ten heiligdom; Gij Israël! zijn koningrijk." enz. NOORDBROEK, 5—11 April 1892. Geboren: Harm, z. v. Harm van der Laan en Dietje Keizer.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2