BURGERLIJKE STAND. BINNENLAND, Landbouwv. Jiddelbert en Orastreken." OFFICIEELE PBBLICATIEN. geld. Ik heb ook nog een pakje goed, dat ik wel kwijt wil, zei het boertje. Hebt u er geen zin in, juffrouw? De juffrouw had geen kooplust; maar de Rot- terdamsche heer wel. Deze bood tôt twintig gul- den. Maar de boer zeide: Neen, dank-je; je hebt het horloge al zoo goedkoop; jou gun ik het niet. Toen ging hij den winkel aarzelend uit. De heer fluisterde nu de juflrouw toe Hij zal nog wel terugkomen, en u wil hij 't wel voor 20 laten. Koop het; dan kom ik straks terug en geef u er een rijksdaalder winst op want ik wil 't graag hebben, en hij wil 't mij toch niet geven. Nu ging ook de royale koopman weg, en wer- kelijk kwarti even daarna de boer terug om te vragen of de juffrouw zich soms bedacht had. Ze meende nu den rijksdaalder wel te kunnen verdie- nen, en kocht een lap goed van zeer ge- ringe waarde. De Rotterdammer keerde niet terug. Hij zal met zijn medeplichtige de twintig gulden gedeeld hebben. Een erg ongeluk heett Vrijdag plaats gehad op de Tegel schietplaats, bij Berlijn. Een man, die uit handen en voeten bloedde, sleepte zich van die plaats tôt aan de stad en meldde, dat een ander man in stukken vaneen gescheurd was, door eene granaat, die ontplofte terwijl hij poogde ze te ver- brijzelen. Men vond inderdaad de onkennelijke stukken van een lijk. De gewonde verklaarde den veronge- lukte niet te kennen maar de autoriteiten ver- moeden dat beiden kogels zochten. De ontplofte granaat dagteekende van 1886. In dat jaar heett men een aarden bolwerk gebombar- deerd met granaten, die met picrine geladen waren. Vijf dier moordtuigen werden niet meer terugge- vonden slechts eenige dagen geleden, bij de weg- ruiming der aardwerken, had men ze gevonden, en zoo verborgen, dat zij niet konden ontdekt worden, tenzij door iemand, die 't geheim kende. Men denkt, dat de verongelukte en de andere ze toch gevonden hebben, en daar de granaat te zwaar was om mee te dragen, hebben zij gepoogd die te verbrijzelen. HOOGEZAND 14—21 April 1892. Geboren Albert, z. v. Jan Mulder en Soelje Kempinga; Jan, z. v. Willem Brouwer en Aaltje Koekkoek Jantje, d. v. Berend Kremer en Roelfien Stel; Simon, z. v. Berend Bollegraaf en Hendel Levie Trijntje, d. v. Jochem Visscher en. Jantje Vinkes Arnoldus, z. v. Lammert Venema en Mar- chien Kamst. Ondertrouwd Berend Karlien en Aaltje Ro- dermond; Berend Veenhuis en Annegien Vos. Getrouwd: Anne Hooites Meursing en Janke Boon; Hindrik Willem Ensingh en Aaltje Luning. Overleden Eduard Henschel, 6 maand, z. v. Peter Henschel en Babette Ebert; Willem van der Huizen, 6 maand, z. v. Roelf van der Huizen en Fennegien Lumkes. SAPPEMEER, 115 April 1892. Geboren: Geesje, d. v. Willem Reinders en Trijntje Bruining; Herman Gerhard, z. v. Willem Ilarkema en Anna Juliana Klône; Maria, d. v. Jakob de Jonge en Trijntje Rugge; Marchina, d. v. Jacob de Boer en Trijntje van Dijk; Annechie, d. v. Johannes van der Laan en Leentje Wever; Deddo, z. v. Derk Wolthof en Leentje Niemeijer; Cornelia, d. v. Gornelis Pleijsier en Margje Naber- man, woonplaats Genemuiden. Ondertrouwd Hendrik Hadders en Grietje Ger- naat; Johannes Brunius en Geerlje Hofker. Getrouwd Doetze Jacob Sikkema en Beren- dina Smit. Overleden: Grietje, 11 j., d. v. Jan Leutscher en Martha Rozema; Grietje, 10 m., d. v. Hindrik Patje en Jacoba Blaauw. SLOCHTEREN13—19 April 1892. Geboren: Margaretha Gebina Gezina, d. v. L. J. Maagd en T. N. Winters te Kolham; Jurrien, z. v. E. Zeeman en G. Dallinga te Hélium Martha, d. v. M. Staal en A. Vonk te Kolham; Lourens, z. v. W. Meijer en J. Messchendorp te Scharmer. Ondertrouwd Tomas Lenting, 27 j. en Harmke Bos, 21 j., beide van Siddeburen; Hendrik Schol- tens, 31 j. van Siddeburen en Trientje Bos, 24 j. van Scheemda Harm Schepel, 57 j. van Siddebu ren en Lutgert Reerds 53 j. van 't Waar; Derk Ganzeveld, 28 j. en Hillechien van der Molen, 23 j., beide van Harkstede. Getrouwd: Hendrik Brondijk, 22 j. en Hinder- kien Mulder, 22 j.beide van Slochteren. Overleden Jan Hooites, 8 mnd.z. v. H. Hooi tes en H. Venema te Slochteren Willem Folkersma, 13 j., z. v. R. Folkersma en A. Bos te Schildwolde Beike Jans Kraaijema, 75 j.vrouw van T. de Lang te Hélium; Jantje Folkersma, 58 j., vrouw van K. van Sloten te Schildwolde. ZUIDBROEK, 15—22 April. Geboren: Dietje, d. v. Jan Jager en Bouchien Hartman Jurrien, z. v. Klaas Klat en Geessien Duitscher. Overleden Annechien de Neu, 21 j. ongehuwd. NOORDBROEK, 12—18 April Geboren Julie, z. v. Simon Westerhof en Mar garetha Magdalena ten Hove. MUNTENDAM, 11—19 April. Geboren: Jan, z. v. Mattheus Por, overleden en van Trijntje Kip; Fennechien, d. v. Heere Woldhuis en Grietje Ackerman; Willemtje, d. v. Roelf Schuiling en Grietje Mulder; Jakob, z. v. Johannes Boiten en Lammechiena Holman; Klaas, z. v. Georgius Johannes Hendericus Kerstholt en Grietje Klatter. Overleden: Geert Knip, 2 jaren, z. v. Albert Knip en Dijttje Keizer; Jakob Levitus, oud 62 jaren, ongehuwde z. v. Izak Levitus (overl.) en Rebekka Broekema. Gemeenteraad van Noordbroek. Zitting van Donderdag 21 April 1892. De Burgemeester opent ten 6j ure de vergadering. Aanwezig de hh. Engels, Zuidhoff, Van Delden en Eendhuizen. Afwezig de h.h. 0. Huisman, Hamster en Boelema. De notulen der vorige vergadering worden voor- gelezen en daarna onveranderd vastgesteld. Aan de orde is Oproeping onderwijzer Noorderschool. Voorz. Er is ingekomen een schrijven van den onderwijzer Monkhorst, houdende verzoek om ont- slag uit zijne betrekking met 1 Mei a.s. Onze desbetreffende verordening spreekt van 2 maanden tusschentijd, daarvan kan echter in dit geval geer sprake zijn. Van Delden: Op welken datum is de indie; - treding als soldaat Voorz.: Denkelijk 12 Mei ten naastenbij. Van Delden: Nu ja; het spreekt van zelf dat het ontslag gaarne gewenscht wordt eenige dagen voor de indiensttreding. ze m H Ti H' JA en tijd van verkoopingen, die hier thans elken dag haast gehouden worden. Een verkooptent wordt dan voor de woning opgeslagen en oude vrouwtjes en straatjongens zijn de eersten om die tent te vullen; zoodat er voor kijkers en koopers haast geene plaats is. Ook worden vele inboedels gere- geld geveild in het café de Beurs en meubelmakers brengen er dan dikwijls van hunne goederen bij. Die verkoopingen zijn voor vele winkels lang geen faveurtje; want ieder kan er te kust en te keur gaan, en al bekoopt men zich somwijlen ook op zoo'n boelgoed, toch blijft de kooplust dezelfde. Vrijdag en Zaterdag is prof. Henry hier geweest te biljarten tegen Bierling. Een groot publiek woonde den wedslrijd bij. Doch, hoe bewonderen- waardig ook het spel van den professor zij, het werd op den duur eenigermate vervelend. Want al maar door de ballen te hooren tikkelen, als de man daar een paar honderd caramboles achtereen maakte, is afmattend voor den toeschouwer. Om wat variatie in het spel te brengen, gaf de fînger- fertige professor soms wat goocheltoeren ten beste. Ook maakten beide spelers in de pauzen allerlei kunststooten. Hoe prof. Henry altoos de ballen weer bij elkaar kreeg, was ook den besten speler een raadsel. Zoo bestelde hij maar «hier in dezen hoek zullen de ballen caramboleeren" en dan moes- ten beide ballen daar nog over verscheidene banden door één en denzelfden stoot gebracht worden. Van mislukking was bijna geen sprake. Toch had bij den eersten avond, toen van hem geene ballen mochten tellen, als hij niet minstens honderd ca ramboles achtereen had gemaakt, het ongeluk, dat de negenennegentigste hem mislukte; zoodat hij toen van voren af moest beginnen. Bleef Bierling hem in een enkel spel dicht op de hielen, over 't geheel was hij hem verre de baas. Een paar kunststooten wil ik nog even aanstippen. «Komaan" zegt de professor, »'k heb er nu genoeg achtereen gemaakt, nu moeten ze maar aile drie van het biljart." En hij maakte eene carambole, waar bij tegelijk aile drie ballen in allerlei richting door de zaal vlogen. Daarna plaatste hij eenen der ballen op eene flesch, nam de keu, raakte den eersten bal op het laken, waarna zijn bal in de hoogte sprong op de flesch en daar caramboleerde. Den tweeden avond heb ik de soirée van de Groninger Kwartetvereeniging moeten bijwonen zoodat ik den afloop der partijen niet heb gezien. Die soirée was prachtig en de artisten hebben er aile eer van. Vooral het trio van het drietal kunstenaars Kunst en Dado en Van Oortmerssen was allerprachtigst; zoodat wij met belangstelling de latere uitvoerin- gen in een volgend seizoen te gemoet zien. Don derdag komt hier de generaal Booth van 't heilsle- ger. De groote zaal der Harmonie is voor die feestelijke overkomst besproken, en de generaal moet wel eene goede gedachte hebben van de offervaardigheid der Groningers, dat hij eene entrée durft te vragen op den eersten rang van een rijks daalder. En ook Vrijdag moet de groote zaal weer geheel gevuld zijn, wanneer de Liedertafel Gruno haar groot concert geeft, waarvoor Paul Haase en Mevr. HaaseBosse als solisten van Rotterdam zullen overkomen. Het programma is rijker en schooner dan ooit en de solisten zullen behalve hun optreden in de groote werken Salamis en Fingal nog hunne schoonste duëtten en liederen ten gehoore brengen. Ook heeft Gruno de laatste jaren door hare ernstige studiën den ouden roem geheel herwonnen en telkens voor hare concerten weer voile zalen getrokken. Het groot concert van de Leeuwarder en Groninger gemengde koren zal nu toch op den vastgestelden datum plaats hebben en niet wachten op de komst der Koninginnen. Inmiddels heeft de vereeniging voor Vreemdelin- genverkeer de taak der versiering en verlichting der stad op zich genomen en enkele fraaie plannen zijn reeds bij haar ingekomen. In aile wijken der stad is de grootste warmte en belangstelling voor dit oranjefeest; zoodat Groningen bij deze gelegen- heid eens goed uit den hoek zal komen en stellig duizenden vreemdelingen zal trekken om de feesten mee te vieren. Nu is het ook lang niet overbodig, dat Groningen door Hollander en vreemdeling eens beter wordt gekend en gewaardeerd. Hoogezand, 26 April. Is 't electrisch licht het licht der toekomst, in onze provincie wordt er voor de groote fabrieken reeds een uitmuntend gebruik van gemaakt. Bezigt men het reeds bij de papier- fabriek van den heer H. Mulder Jz. te Oudepekela en bij de stroostoffabriek te Ommelanderwijk, de- zer dagen werden de geleiddraden gelegd voor de electrische verlichting der papierfabriek van de firma Hooites en Beukema alhier. Door J. Schr., 23 jaren, timmerman te Zuidbroek, is cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden, waarbij hij, met be- vestiging van een vonnis der Rechtbank te Winscho- ten, ter zake van afpersing is veroordeeld tôt 2 maanden gevangenisstraf. De commissaris der koningin heett benoemd tôt voorzitter der commissie voor het afnemen der eindexamens aan de hoogere burgerscholen in deze provincie den heer dr. B. v. d. Meulen, directeur der gemeentelijke hoogere burgerschool te Win- schoten, en tôt leden dier commissie de heeren dr. F. G. Groneman, directeur, en P. R. Bos, Ch. R. C. Herckenrath en C. van Deinse, leeraren aan de rijks hoogere burgerschool le Groningen, F. de Groot, leeraar aan de gemeentelijke hoogere bur gerschool aldaar, P. J. Keiman, leeraar aan gelijke inrichting te Winschoten, G. G. A. Koopmans en dr. A. Lam, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te Veendam, D. Pol, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer, en J. Bakker en M. W. Jansonius, leeraren aan gelijke inrichting te Warffum, en voorts besloten dat het mondeling gedeelte van de examens zal worden af- genomen te Winschoten. Verplaatst de rijksveldwachter R. Zoete, van Hél ium naar Siddeburen. Slochteren, 25 April 1892. J.l. Zondagnamid- dag vergaderde ten huize van den logementhouder N. Nanning alhier de afdeeling «Slochteren" van den Bond voor algemeen Kiesrecht. Na het uitbrengen van een verslag door den voorzitter van de onlangs te Groningen gehouden algemeene vergadering was aan de orde het stellen van leden voor de Provinciale Staten Door de vereeniging werden 3 leden definitief gesteld en wel de heeren: J. F. Jansen van Tuik- werd, R. G. Mulder van Tjuchem en J. Hofman van Schildwolde. Als 4e lid werd slechts voorloopig iemand aan- gewezen. Westerbroek, 25 April. De heer M. H. Bam- berger Hz. dansonderwijzer te Groningen bezorgde ons Zaterdag j.l. een recht prettigen avond, door zijne leerlingen alhier, eene proeve te laten geven van hunne gemaakte vorderingen in de edele dans- kunst. Met het oog op den korten leertijd (on- geveer drie maanden) was onze verwachting niet hoog gespannen, maar toen we de uitvoering van het ryke programma mochten aanschouwen, ver- baasden ons de snelle vorderingen in zoo'n korten tijd door geheel onbeleerden gemaakt. Zoowel kinderen als volwassen jongelui (28 in getal) namen aan den cursus deel en allen deden hun best de eer huns meesters op te houden. Met de meeste accuratesse werden de bevelen van den leermeester uitgevoerd en menig nummer van de dansorde werd zeer élégant en met gratie uitge voerd vooral de Gavotte waaraan een achttal meisjes-leerlingen deelnamen, was het glanspunt van den avond. Eere daarom aan den bovengenoemden heer Bamberger, die niet alleen als dansonderwijzer uit- munt, maar ook de kunst verstaat om, zonder eenige moeite te ontzien, het feestlocaal uitstekend te versieren. Neemt men in aanmerking dat door zoo'n leer meester veel wordt gedaan tôt aankweeking van vormen vooral in beleefde manieren en welgema- nierdheid, dan moeten we volmondig bekennen dat Bamberger geheel op de plaats is, waar hij behoort te staan. Een woord van waardeering ontging ZijnEd. dan ook niet en met de volste ruimte wordt hij door ons aanbevolen daar waar prijs wordt gesteld op nette manieren en aangename tijdpasseering. Voor afwisseling was in ruime mate gezorgd om zoo het overtalrijk publiek met genoegen bezig te houden. Onze caféhouder, de heer R. de Vries, onafge- zien van de beperkte ruimte, toonde de geschikt- heid te bezitten zijne gasten flink en net te be- dienen, waarom we ook hem een welgemeend woord van dank verschuldigd zijn, wegens zijnen ijver om het genot van den feestavond te verhoogen. Uit Garmerwolde schrijft men Paasch-Maandag avond hadden wij het genoegen het gemengd zanggezelschap sPolyhyrnnia," geves- tigd te Garmerwolde, in de zaal van J. E. v. d. Molen aldaar, zijn 9de jaarlijksche openbare uit voering te zien geven. Al de 11 nos. werden onder leiding van den verdienstelijken directeur Hildebrand uitmuntend gezongen. Tôt opluistering brachten eenige leden nog voor het talrijk opgekomen pu bliek, ten gehoore het tooneelstukje «Hoast joe moar nait, komt nog 'n tram." Ook dit werd uit stekend en flink afgespeeld, zoodat wij niet kunnen nalaten «Polyhymnia" een tôt weerziens toe te roepen. Wanneer wij de flinke bediening van v. d. Molen in aanmerking nemen, is het niet te verwonderen, dat het klokje van scheiden voor velen eerst laat in de nacht klonk. Paaschmaandag trad de jonge rederijkerskamer »Nut en Genoegen" te Woltersum voor de tweede maal op met twee intéressante tooneelstukken »'t Was maar een loods", van A. Ruisch, en »De koopman in Oudheden," van Rosier Faasen. Had de kamer het vorige jaar reeds eene zekere mate van roem verworven, die oorzaak was dat van wijd en zijd belangstellenden waren opgekomen, ze heeft dien roem op schitterende wijze weten te bewaren. Want het liefhebberij-tooneel te Woltersum ken- mei kte zich, zoowel wat regie als actie betreft door zekere fijnheid in kunstopvatting. Aile spelers verdienen in meerdere of mindere mate lof vooral echter muntte de roi van Maarten Herman uit door eene juist gevoelde en getrouw weergegevene opvoering. We twijfelen niet, of «Nut en Ge noegen" heeft bij volhardenden ijver en voortgaan- de studie een toekomst in Woltersum, die niet na laten zal er haar beschavenden invloed te doen gevoelen. Dat ze daarom steeds in kracht en vol making vooruit moge gaan! Den logementhou der van der Galie bovendien onzen dank, omdat hij moeite noch kosten heeft ontzien, den aanwezi- gen een aangenamen avond te bereiden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft bepaald, dat, te rekenen van 1 Mei e.k. aile kantoren der posferijen en der télégraphié, naar den Greenwich-tijd gerekend, een half uur vroeger dan thans zullen worden geopend en gesloten Een kantoor, dat nu naar den amsterdamschen tijd geopend is van 812, van 24 en 68 uur, zal dus dan, volgens den Greenwich-tijd, moeten geopend zijn van 111, van 1131 en van 5i7i uur. Op een verzoek van W. Zuidema, namens een comité samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende te Groningen bestaande werkliedenver- eenigingen, om Zondag 1 Mei des avonds te 8 uren, een optocht te mogen doen houden met vlaggen en banieren, als betooging ten gunste van de invoering van een achturigen arbeidsdag, is door den burge meester dier gemeente afwijzend beschikt. Met 1 Mei a.s. zijn nog verplaatst de rijkskom- miezen U. Holstein van Dalen naar N.-Schans, J. Schreijer van Beilen naar Groningen en E. Palts van Midwolda naar Finsterwold. Met ingang van dien datum is eervol ontslag verleend aan den heer J. S. Kiewit, kommies le kl. te Zuidbroek. Het Op. Min. bij de rechtbank te Arnhem eischt tegen den socialist Van Emmenes, wegens een smaadschrift, 3 maanden. Beilen, 22 April. Verleden jaar in Octoberter gelegenheid van de groote najaarsmarkt had hier een ongeval plaats, dat nog onaangename gevolgen na zich slepen zal. Althans de zaak is nu reeds een stadium inge- treden, dat gerechtskosten onvermijdelijk zijn. 't Geval dat wij bedoelen is het volgende De landbouwer Jac. Abbing Hzn. te Zwiggelte had de paarden ingespannen voor den wagen op de straat staan voor de woning van de kasteleins gebr. Kui- per, waar veel volk passeerde. Onder de voorbij- gangers bevond zich ook de veehandelaar Denne- boom van Smilde, die van een der paarden (een jong) een slag in het aangezicht kreeg, waardoor hij ernstig verwond werd. Een gevolg van die verwonding is geweest, dat Denneboom één oog heeft verloren en natuurlijk ook dokterskoslen heeft gehad. Nu heeft deze eene vordering ingesteld tegen Abbing van twee duizend gulden (zegge 2000), welke som door den gedaagde wordt geweigerd te voldoen. De eischer heeft rechtskundigen bijstand inge- roepen van den heer mr. M. Oldenhuis Gratama, terwijl de gedaagde mr. H. Haitzema Viëtor tôt verdediger heeft. Met veel belangstelling wordt de afloop van de procédure over dezen duren klap tegemoet gezien. Noordbroek, 25 April '92. 't Was hier gisteren een drukte van belang. In de zaal van logement houder Schrôder alhier, zou een socialistisch re- denaar aan 't woord komen, n.l. de heer Schaper van vergezeld en omstuwd door een aantal geest- verwanten verscheen de redenaar dan ook in ons, anders zoo rustig dorp, terwijl door gezegde hee ren tôt het gevolg behoorende, overal plakkaten werden aangehecht met een of ander volzin er op, b.v. «Vertrouwt niet op een ander, maar op u zelf." De zaal van Schrôder was dan ook, toen de spreker met zijn onderwerp: «Onze Christelijke en Libé rale tegenstanders" begon, tamelijk bezet. Veen- dams afgevaardigde, dr. A. L. P. was ook van de partij. Iets vreemds valt bij die soort bijeenkomst op te merken namelijk dit, dat er naar duidelijk merkbaar is, somwijlen als op een gegeven teeken geaplaudisseerd wordt en na een woord van een tegenstander zich eveneens als op commando een afkeurings gemompel laat hooren. Overigens is de heer redenaar hier met zijne wijsheid aan een verkeerd adres, om n.l. de werkuren te verkorten en de loonen te verhoogen, want over 't geheel hebben hier de werkgevers meer moeite om zich slaande te houden, dan de werkers voor een zeker loon. Konden de heeren socialisten maar eerst eens de graanprijzen iets omhoog brengen, dan zou voor onze landbouwers een betere tijd aan- breken en zou er voor de daglooners nog een duitje overschieten. We wachten dus op andere profeten die beter de kwalen dezer eeuw weten te peilen en te genezen, als dronkenschap, losban- digheid, pronkzucht, lichtzinnigheid enz. enz. enz. Ver g. d.d. i4 April. Aanwezig 20 leden en 2 geïntroduceerden. De voorz. opent de vergadering, waarna de no tulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde komen daarop achtereenvolgens de volgende zaken 1) Verkoop van de land- en tuinbouwvruchten. Daar de monsters land- en tuinvruchten, op de gehouden tentoonstelling ingezonden, het eigendom der vereeniging zijn geworden, werden deze alsnu in eenige partijen verkocht. Zij brachten samen de som op van 5.60. 2) Aankoop van voorwerpen voor de loterij. Op den dag der tentoonstelling was eene lijst voor loten in de zaal neergelegd en talrijke lieden hadden van 1 tôt 10 loten genomen. Thans diende een aantal voorwerpen, in waarde samen gelijk staande met de inleggelden, aangekocht te worden. Wat na eenige bespreking plaats had. 3) De zaaimachine. De voorzitter deelde mede, dat tengevolge van drukke bezigheden nog geene vergadering van de leden-aandeelhouders plaats had gehad, om welke reden hij voorstelde, deze zaak te verdagen, om dan waarschijnlijk in de volgende vergadering met een voorstel te komen. 4) Het mesten van varkens. Over deze zaak had eene breedvoerige discussie plaats, zoowel wat het mesten betreft, alsook aan- gaande de quaestie tôt welk een gewicht het dier gebracht moet worden om het meeste voordeel er van te trekken. 5) Zwarte haver of lijnkoeken als veevoeder. Aangaande deze vraag was men 't niet eens met landbouwers in andere gedeelten der provincie, die veel zwarte voerhaver aan het vee geven. Wel kan men, als de haver goedkoop is en de lijnkoeken duur zijn, somtijds goede resultaten van haver ver- krijgen, maar in 't algemeen daarover was men het allen eens zijn lijnkoeken te verkiezen boven eenig ander soort krachtvoer. 6) Stemming over een nieuw lid. De heer J. Brust, die zich als lid had laten voor- stellen, werd met algemeene stemmen als zoodanig aangenomen. Daarna werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN. M. d. R.! Mag ik u vriendelijk verzoeken, het onderstaande in uwe courant op te nemen Ik gevoel mij genoopt, tôt dit naar ik vertrouw ook in uw oog, bescheiden verzoek naar aanleiding van de woorden van de Heer Burgemeester der ge meente Sappemeer, gesproken in de laatst gehou den Raadsvergadering als zou de Klapburg bij Wel- gelegen van dwaze constructie zijn, niet tegenstaande Z.EA. in een op zijne uitnoodiging gevoerd gesprek in tegenwoordigheid van de heeren wethouders en Bakker het tegenovergestelde werd erkend. Ziehier het door mij bij den Raad ingediende adres, waarop de Burgemeester mij ter secretarie deed ontbieden. Aan den Raad der gemeente Sappemeer. Ondergeteekende, Niklaas Doornbos, architect te Sappemeer, geeft met gepasten eerbied le kennen, dat hij vernomen heeft, dat door den heer burge meester mededeeling aan den Raad is gedaan, als zoude de klapbrug bij Welgelegen door 2 man moeten worden opgehaald en neergelaten 2o. dat genoemde brug scheef en schel werd. Veronderstellende, dat genoemde gebreken, zoo ze feitelijk bestonden, aan den ontwerper moeten worden geweten, kan hij niet nalaten zich hier tegen te verantwoorden. De beschuldiging onder 1 is bepaald onwaar daar de brug zich bij uitstek gemakkelijk laat be- dienen, dat van aile de ophaalbruggen te Hooge zand en Zuidbroek geen enkele deze evenaart, wat blijkt uit het feit, dat het zoontje van Bakker, een persoontje van nog geen 40 K.G. de brug gemak kelijk op- en neerlaat. Omtrent onder 2 genoemde beschuldiging moet ik opmerken dat het scheef en schel trekken der brug en balans alleen en uitsluitend geweten kan en moet worden aan de slechte bediening. Wanneer niet geregeld beide grendels vastgezet worden zal geen enkele brug recht kunnen blijven. Ook bij de oude brug werd slechts een grendel gebruikt en daarom was ook die scheef getrokken. Werden beide grendels geregeld gebruikt dan kan de brug niet scheef trekken. In een vroeger Raadsverslag lees ik, dat de heer Burgemeester zegt, dat er met de brug veel onder houd zoude komen, omdat het draaipunt verkeerd was aangebracht en boven het hameigebint moest zitten hierover heb ik geheel gezwegen, omdat ik begreep, dat ieder die eenige kennis van dergelijke dingen heeft, zou kunnen heoordeelen, dat dit be- weeren slechts op misverstand berust omdat, in geval het draaipunt boven het hameigebint aange bracht was, de brug niet zoude kunnen worden opgehaald. En hierbij vraag ik waar ter wereld weet de voorzitter een ophaalbrug, waarvan het draai- of balanseerende punt boven het hameigebint is aan gebracht De brug is solide gemaakt en zal weinig onder- houd kosten, daarvan ben ik zeker. Vriendelijk verzoek ik daarom de heeren leden van den Raad om een kijkje bij de brug te nemen en zich van een en ander persoonlijk te overtuigen, en toch niet ailes op losse gezegden aan te nemen. Waarom de voorzitter mij ne werken telkens in een zwart daglicht zoekt te brengen en mij zooveel mogelijk afbreuk zoekt te doen is mij onbegrijpelijk, daar ik toch niet weet op een of ander manier ZEd. te hebben beleedigd. Dat de voorzitter zich tegenover mij telkens die vrijheid veroorlooft, kan ik, indien ZE. het verkiest met een beroep op getuigen bewijzen. Wil de voorzitter niet van mij gediend wezen laat hij mij dan laten voor 't geen ik ben, maar niet ongemotiveerd mij bekladden. Ofschoon ik lang heb geaarzeld mij te verant woorden en het niet wilde doen, omdat ik meende, als onder geschikte te moeten zwijgen, gevoel ik mij toch eindelijk gedrongen dit te moeten doen ver- trouwende, dat de Raad dezer gemeente mij dit niet ten kwade zal duiden. 't Welk doende, N. DOORNBOS. Sappemeer, Maart 1892. Wat onder 1 in dit adres genoemde beschuldi ging betreft erkende de Burgemeester in het boven- genoemde onderhoud, dat ze alleen berustte op eene mededeeling van Bakker, dat het dekhout zich zoo had uitgezet, dat de liggers der ophaalbrug er onder vastliepen, een alledaagsch verschijnsel bij elke mogelijke nieuwe brug en een zeer gemak kelijk te verhelpen euvel. Aangaande het onder 2 genoemde scheef en schel trekken der brug, gaf de Burgemeester mij direct gewonnen, dat dit bij eene goede behandeling (het vastzetten van beide grendels) niet kon ge- schieden en werd Bakker opgedragen daar goed voor te zorgen. Omtrent 3 was de Burgemeester toch van ge voelen, dat het draaipunt toch boven het hameige bint moest zijn aangebracht. Ik heb ZEA. duidelijk trachten te maken, dat de brug dan niet opge haald zou kunnen worden, wat door de Heeren Wethouders bevestigd werd en waarop de Burge meester eindelijk besloot «het zal wel zoo zijn, maar is mij nog niet duidelijk." Toch beweert de Burgemeester in de laatste Raadsvergadering nog weer, dat bedoelde klapbrug van dwaze constructie is dat het achtereind der balans te kort is en te veel gewicht in de ballast- bak heeft. Ter ontzenuwing van dergelijke onedele flauw- zielige strijdvoeringwat voor mijn persoon weder niet anders dan verdachtmaking kan uitwer- ken (is dat misschien de bedoeling van den Bur gemeester roep ik de publieke opinie te hulp het eenige wapen, dat mij ter verdediging nog overblijft, en geef ik ter beoordeeling eenige cijfers zoodat ieder kan oordeelen. De lengte der geheele balans is 11.25 M., van 't vooreind 5.75 M. van 't achtereind 5.50 M. De hoogte van het hameigebint van het dekhout ge- meten 5.65 M., de breedte tusschen de poortstij- len 3.30 M. De lengte van de val of ophaalbrug 6.30 M. en de breedte van 't onderdek 3.50 M. De 5 liggers der brug zijn van eikenhout 12 bij 22 c.M. het onderdekhout eveneens eikenhout zwaar 38 mM. het bovendekhout is vurenhout van de zelfde dikte. Hieruit is voor elk welwillend beoordeelaar op te maken, dat de brug solide en zwaar moet zijn en tevens dat het gewicht in de ballastbak niet geringer kan zijn. Dit gewicht bedraagt 1000 k.g. Men vergelijke met deze gegevens die van de nieuwe ophaalbrug te Zuidbroek, van Rijkswege aangelegd, waarvan de balans niet solieder en van zwaarder materiaal is en waarbij de ballast bak een gewicht inhoud van 2200 K.G. En wat nu het gemak der bediening van deze brug betreft, heeft niemand minder dan de heer Star Nauta, zeker wel een bevoegd beoordeelaar, getuigd, dat het zoontje van Bakker geheel alleen de brug bedient. Cijfers en feiten laten zich niet zoo gemakkelijk verdringen. In het meer genoemde onderhoud, dat ik de eer had met Z.EA. te hebben, trachtte de Burgemeester zich tegenover mij te verontschuldigen met de be- weering, dat hij nooit ten nadeele van mij gespro ken had, en dat hij en hierbij deed Z.EA. een be roep op de Wethouders- wel eens gezegd had, dat ik mooi kon teekenen. Nu laat ik de waarde van dergelijke getuigenis geheel in 'tmidden, en wees den Burgemeester op eene indertijd in den Raad gebrachte beschuldiging, volgens welke het trasraam der oostelijke school hoofdzakelijk uit stukken zou zijn samengesteld. De Burgemeester trachtte zich daartegen te verontschuldigen met de woorden dat dit niet door Z.EA. gezegd was. Toen vroeg ik Z.EA. waarom dan het onderzoek des- wege, zooals in den Raad besloten was, achterwege was gebleven, waarop de Burgemeester antwoordde, dat dit een ondoordacht Raadsbesluit was geweest, en, dat de zegsman zijne woorden ingetrokken had en de Raad van het tegendeel nu wel overtuigd was. Nu was het zeker weer heel wat ridderlijker gehandeld, wanneer dergelijke onder publiek ge brachte verdachtmaking gulweg publiek terug- genomen ware. Ik zou aan 't bovenstaande nog vrij wat toe kunnen voegen, M. de R. maar durf voor ditmaal niet meer ruimte vragen. Slechts doe ik hierbij een vriendelijk beroep op de welwillendheid van heeren Raadsleden en van het publiek en ook nog op die van den Burge meester om elk het hunne te doen ter voorkoming van als boven aangehaalde onrechtvaardige be- schuldigingen. Men bedenke wel, dat de schade daardoor aan enkele personen gebracht, onbere- kenbaar kan zijn. U dankende M. d. R. Uw. dw. Dn. N. DOORNBOS, Sappemeer, 21 April 1892. architect. Beleefd verzoek ik aan de bladen, die de ver- slagen van de Raadsvergaderingen te Sappemeer opnemen, ook dit schrijven over te nemen. D. POSTKANTOOR SAPPEMEER. De Directeur brengt ter algemeene kennis, dat met ingang 1 Mei de uren van openstellen van het kantoor en de laatste buslichtingen geregeld worden naar de tijdregeling van Greenwich en in verband daarmede het kantoor voor den telegraaf- enpost- dienst zal geopend zijn: Op werkdagen van 8Il en 461. Op Zon- en feestdagen van 7181 en 121 Busliclitingeii op 1 Mei. Bus Postkantoor. 6.23 v. 8.36 11 12.28 n. 2.45 5.18 10.29 Bus Borgesius. 6 v. 8.40 10.45 12.30 n. 2.15 5.20 10 Bus Heeres. 7 v. 10 1.45 n. 3.45 7.15 Bus Kleinemeer. 8.45 v. 3.15 n. Bus Jagerswijk. 8.30 v. 2.30 n. Zij, die zich bij de oude tijdregeling houden, zullen aan de hulpbussen en aan 't postkantoor ook daarvoor de noodige gegevens vinden. De lichtingen op Zon- en feestdagen zijn met een gemerkt. De Directeur: P. J. MEERBURG. Aangif'te van leerlingen voor de open bare lagere sckolen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoo gezand, verzoeken bij dezen belanghebbenden, die in de maand Mei 1892 hunne kinderen ofpupillen op de openbare lagere scholen wenschen geplaatst te zien, daarvan vôôr den 30 April a.s. bij de be- trokken hoofden der scholen aangifte te doen, onder VI w

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2