No. 36. WOENSDAG 4 Mei 1892. 22e Jaargang. De ëpion. msl. VAN BORGESIÏÏS ZOON, SAPPEMEER. Inzending van Advertentiën en Ingezonden Stukken des Dinsdags- en Vrydagsavonds vôôr zes uur by de ïïitgevers. Overzicht van 24 April tôt 1 ilei 1892. UIT GRUNO. FEUILLETON. r Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 cents, franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents. U 1 T G A V E PRIJS der ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 85 cents, iedere regel meer 10 cents. Groote letters worden naar plaats- ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentie, in eens voor 3-maal plaatsing besteld, is de derde plaatsing gratis. DIENSTREGELING OP DE STAATS-SPOORWEGEN. AANVANGENDE DEN 1 MEI 1892 (TIJD VAN GREENWICH.) BUITENLAND. De fransche anarchisten hebben helaas woord gehouden en door een nieuwen dynamiet aanslag getoond, dat al waren vele leden achter slot en grendel gezet, er toch nog aan het waakzaam oog der politie waren ontsnapt, gereed om op nieuw schrik en ontsteltenis in de hoofdstad te verspreiden. Den avond voor den dag dat Ravachol zou terecht staan, ontplofte in het kleine café, waar Lherot, die Ravachol aan de justitie overleverde als kellner dienst doet, een bom die het geheele lokaal ver- nielde, verscheidene der aanwezige gasten min ôf meer ernstig verwondde, maar Lherot, op wien het gemunt was, geheel ongedeerd liet. Het procès tegen Ravachol en zijn medestanders liep zonder stoornis af. De justitie had zich door tal van be- dreigingen niet laten intimideeren, het requisitoir was kort en krachtig, de bewijzen voor Ravachol's schuld waren overtuigend, daarom werd tegen hem de dood- straf geeischt. De jury bevestigde dien eisch niet. Ravachol stond terecht als dynamiteur, en daar men in Frankrijk politieke misdaden gewoon is te ver- goelijken, en de anarchisten als een politieke partij beschouwt, veranderde zij de doodstraf in levens- langen dwangarbeid. Nu is het waar dat eerst na de gebeurtenissen der laatste dagen de dynamiet- aanslagen met de doodstraf worden bedreigd, en die wet geen terugwerkende kracht heeft, maar dit neemt niet weg dat het publiek en de pers in Frankrijk van meening zijn, dat de talrijke bedreigingen de juryleden tôt deze betrekkelijk zachte uitspraak hebben geleid. Levenslange dwang arbeid toch duurt in Frankrijk gewoonlijk niet lang. Herhaaldelijk gebeurt het dat een of andere groep in de kamer voorstellen doet om amnestie te ver- leenen aan politieke veroordeelden, en als zoodanig stond Ravachol terecht; en de elkander snel op- volgende ministeries in de veel bewogen republiek grijpen die voorstellen dikwijls aan als middel om te toonen hoe sterk zij zijn, of om een of andere partij voor hunne plannen te winnen. Dan vaar- digt het algemeen stemrecht hem wellicht als volksvertegenwoordiger af, zooals het ook de kiezers hunne belangen aan veroordeelden der commune toevertrouwden. Het procès tegen Ravachol is echter nog niet afgeloopen. Hij moet nog terecht staan wegens acht moorden in koelen bloede op meest weerlooze slachtoffers gepleegd om zich van hun geld meester te maken, en heeft bovendien nog tal van andere misdrijven op zijn kerfstok, die hij aile tracht te rechtvaardigen door te wijzen op maatschappelijke ongelijkheden, die hij als wreker der ongerechtig- heid, op deze schandelijke wijze trachtte weg te nemen. Door de fransche regeering zijn uitgebreide voor- zorgsmaatregelen genomen om aan aile revolutio- naire bewegingen krachtig het hoofd te bieden. Een groote troepenmacht is in en om Parijs ge- concenteerd, aan het verlangen van velen om den staat van beleg af te kondigen heeft de regeering niet voldaan. Toch zal zij als de kamer weer bijeenkomt harde woorden te hooren krijgen. Men acht den tegenwoordigen minister van binnenland- sche zaken, onder wiens bevel de politie in de hoofdstad staat, voor zijn taak niet berekend, en roept wêer om den heer Gonstans, die vroeger zoo behendig en met tact den geheelen aanhang van Boulanger deed uiteenspatten. Het is best mogelijk dat de ontploffing in het café Very ook weer aan een ministerie het leven kost. Het oordeel van de duitsche bladen komt met dat der fransche overeen. Zij zien in het gebeurde der laatste dagen een daad van lafhartigheid der jury. Zij achten het ongehoord dat men den moordenaar Ravachol, die gluiperig dood en verderf verspreidde, om zelf op veiligen afstand toe te zien, de roi van een staatkundig martelaar heeft doen spelen, en betoogen dat het anarchisme door krach- tige internationale maatregelen dient bestreden te worden. In de belgische kamer is thans de uitbreiding van het kiesrecht in verband met de grondwets- herziening aan de orde. Aan het woord waren de tegenstanders van algemeen kiesrecht. De oud minister FrèreOrban zag niet zonder vrees de herziening te gemoet, daar zij het land algemeen kiesrecht zal geven, en nergens had volgens dien spreker dit stelsel goede vruchten gedragen. Hij was daarom voor een stelsel dat geschiktheid ten grondslag had. Hij noemde de beweging tôt het verkrijgen van algemeen kiesrecht een kunstmatige, zelfs de betoogingen der mijnwerkers voor dit stel sel waren zonder beteekenis. Men staakte in de mijnen het werk alleen omdat de leiders der werk- lieden hen voorspiegelden, dat zij daardoor eige- naars der mijnen zouden worden. De libérale partij en de uiterste linkerzijde, die zich thans hebben verzoend, hebben hun beste woordvoerders ten gunste der herziening nog niet in het strijdperk doen treden. De dagen van het conservatieve engelsche parlement zijn gesteld. Nog voor den tijd verstreken is zal de regeering een beroep doen op de kiezers om een beslissing uit te lokken in welke richting men het bestuur wenscht. Geen wonder dat aile partij en in de weer zijn hunne krachten te mon- steren, de oude Gladstone neemt nog steeds een werkzaam aandeel in den strijd. Vooral de Ieren zien met belangstelling den uitslag te gemoet. Nog steeds doet de eisch tôt zelfbestuur zich krachtig hooren. Zegeviert de richting van het tegenwoor- dig kabinet, dan zal, hoeveel ook voor Ierland reeds is gedaan, van zelfbestuur geen sprake zijn. BINNENLAND. Door den heer Pijttersen, een der afgevaardigden voor Friesland, is bij de 2e kamer een wetsont- werp ingediend tôt het instellen van raden van arbeid. Naar gemeld wordt wil de heer Pijttersen deze doen samenstellen bij keuze door de arbeiders en de patroons zelve. Het ontwerp bevat een zeventigtal artikelen en moet door den ontwerper in een uitvoerige memorie zijn toegelicht. Plotseling verspreidde zich Zondag morgen het gerucht door onze stad, dat de groote industrieel W. A. Scholten in den vroegen morgen geheel onverwacht was overleden. Eene beroerte maakte een eind aan dat welbesteed en veelbewogen leven. In den namiddag was hij terug gekomen van eene zijner gewone tochtjes naar Veendam en nog den eigen nacht overleed hij. En zijn dood is een groot verlies voor onze stad en voor zoovelen in den lande. Hij was niet als zoovelen, die hunne kapitalen steken in staats- en spoorwegleeningen of effecten, om daar kalmpjes de gemakkelijk be- haalde winsten van te knippen; hij, die al zijn kapitaal door den arbeid had verdiend, stak het telkens weer in nieuwe ondernemingen om zoo- doende duizenden werk te geven en brood. Hij telde zij ne fabrieken in Groningen, Fokshol, Zuid broek, Muntendam, in Silezië, in Rusland enz. en bezat buitendien onderscheidene boerderijen in aile deelen onzer provincie. Zelf stipt en streng in al zij ne plichten, eischte hij ook dezelfde stiptheid en correctheid in zijne inferieuren. Wie daarin man- keerde, kreeg onmiddellijk zijn congé. Door som- migen werd hem dit zelfs als hardheid aangere- kend doch die iets groots wil ondernemen gelijk hij, moet aile halfheid weren en kras en kort zijn in zijn optreden. 's Morgens klokke zes stond de man in de deur der fabriek en zorgde ieder wel, op het appèl te zijn. Geen koude of ongemak hield hem af van zijnen plicht. En hij begreep terecht, dat hij, die 's morgens op tijd en flink wil zijn, 's avonds ook vroeg zijne rust moet nemen. Geene visite of feestelijkheid hield hem dan ook langer dan tôt tien uur in de praat. En zooals hij in t eene was, zoo ook in f. ander. Ailes ging geregeld naar de klok, en geene minuut werd verspild. Geheel uit niet opgekomen en alleen door onverdroten inspanning en volharding tôt zoo grooten staat gebracht, is hij voor allen het ty- pisch voorbeeld, wat een vaste wil en een gezond oordeel en eene practische, vaardige hand geza- menlijk vermogen. Stellig is de fortuin hem in menig opzicht gunstig geweest; maar zijn stoere wil dwong der fortuin hare gunsten ook af, terwijl hij eveneens oogenblikken in zijn leven heeft ge- kend, vooral in zijn eerste optreden aïs industrieel, dat ieder gewoon mensch tienmaal den harden kamp had opgegeven. Doch »Self help" was en bleef zijne leus, en hoe grooter de hinderpalen waren, hoe grooter ook de kracht en de energie om die te boven te komen. Twee jaren is het thans geleden, dat de man met rechtmatigen trots zijn zeventigsten verjaardag vierde, toen hij tege- lijk eene halve eeuw van zelfstandigen arbeid her- dacht. De belangstelling in dat feest was algemeen en van aile kanten werd hem hulde gebracht. Ook van hooger hand werd zijne groote verdienste gewaardeerd: wijlen onze Koning schonk hem het rrdderkruis van den Nederlandschen leeuw, de Czaar van Rusland schonk hem de Stanislaus-orde; terwijl Frankrijk hem tôt ridder van het Legioen van eer verhief. De schenking van het prachtig kinderziekenhuis was de uiting zijner groote dank- baarheid. Woensdag zal de begrafenis plaats hebben, zoodat ik de volgënde week nog op den afgestorvene terug zal komen. En nu van een ander groot man, van generaal Booth, den opperbevelhebber van 't heilsleger. Dagen te voren was de komst des generaals reeds aangekondigd en ook de route vastgesteld, dien hij zou nemen. Bij prof. Van Dijk zou hij zijnen intrek nemen en 's avonds eene toespraak houden in de groote zaal der Harmonie. Bij zijne aan- komst had zich overal eene groote schare volks opgesteld. Doch van weerskanten is het op onl- nuchtering en teleurstelling uitgeloopen. Het pu bliek had heel wat van den optocht verwacht, die echter simpeltjes uit drie rijtuigen bestond: in het Roman uit den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, BAMNUIN MëlIIIVISHV. 43) De aanvoerder dacht een oogenblik na de koel- bloedigheid, die den jeugdigen knaap zelfs in het aangezicht van den dood niet verliet, scheen hem aan het wankelen te brengen. Eindelijk zeide hij ïgeef mij het pak brieven terug, dat u toever- trouwd is, opdat het niet in andere handen over- ga-" Oliva haalde minachtend de schouders op. »Meent ge, dat ik het bij mij draag om den eersten den besten vijand, die mij doorzoekt, een bewijs van mijn schuld te geven?" Wie zijt gij, dat ge meent mij als een kind te kunnen behandelen? Wie staat mij er borg voor, dat gij geen vermomde Noordelijken zijt?" »Zwijg, vermetele Nog éen vraag moet ge beantwoorden. Staat ge in betrekking tôt Camp bell, den beruchten spion der Noordelijken?" »Ook al ware dat zoo, dan zou ik niet zoo dom zijn het te bekennen. Maar wees gerust, dien Campbell zou ik nog minder graag ontmoeten dan uws gelijken." »Er is niets met u aan te vangen," zeide de aanvoerder toornig, »maar uw antwoorden toonen zooveel sluwheid, dat gij daarvoor reeds den naam schurk verdient. Ik zal niet meer vragen, ik zal alleen zeggen wat u te wachten staat. Tôt het aanbreken van den morgen gun ik u tijd een be- kentenis al te leggen: zoo gij die dan niet doet, dan zal de opgaande zon de lijken van u en uw vriend beschijnen." Op een wenk naderden eenige vermomden om Oliva te boeien, hetgeen zij willoos toeliet, daar zij het nuttelooze van tegenstand inzag. Geduren- de het verhoor, dat aller aandacht gaande hield, had men weinig acht op Nicodemo geslagen. Hij zat ineengedoken, radeloos van woede en wanhoop onafgewend rustte zijn oog op Oliva; hij wist, dat achter het masker van koelbloedigheid de diepste wanhoop verborgen was. Geen enkel woord ont- ging hem, maar zelf bewaarde hij het stilzwijgen. Plotseling echter werd hij doodelijk bleek. Niemand bemerkte, dat een huivering hem door de leden voer. Achter den boomstam, waartegen hij rustte, verborgen door de schaduw van den breeden stam, drong zich een hand tusschen hem en den boom. Hij gevoelde, dat de touwen om zijn polsen werden losgesneden en daarna hem een mes in de hand werd gedrukt. Met nieuwe hoop bezield, luisterde hij in de grootste spanning. Maar hij hoorde niets. Geen blad, geen tak scheen zich achter hem te bewegen, terwijl Tom, vertrouwd met het nachtelijk doorkrui- sen der bosschen, voorzichtig wegsloop. Nicodemo bleef in dezelfde houding staan, alsof zijn handen nog gebonden waren. In spanning wachtte hij een teeken van Tom, waarop hij en Oliva de vlucht zouden kunnen wagen. Zijn moed ontzonk hem echter, toen hij zag, dat men Oliva's handen wilde vastbinden. Het lag hem op de tong haar toe te roepen Vlucht toen op hetzelfde oogenblik ademloos een man van den kant der rivier naderde, die angstig uitriep »De boot keert terug, de schurken roeien om het hardst »Zend hun eenige kogels tegemoet, dan zal hun de lust tôt landen wel vergaan," beval de aanvoer der. Op hetzelfde oogenblik echter weerklonk in onmiddellijke nabijheid een schot; de aanvoeder wankelde en viel in de borst getroffen over het vuur. De samenzweerders stonden als versteend nog grooter werd hun schrik, toen de vlam- men door het neervallend lichaam werden onder- drukt en er plotseling bijna duisternis heerschte. Ze hadden zelfs niet de tegenwoordigheid van geest, den gevallene van het vuur weg te trekken, of tôt de wapens te grijpen. Nauwelijks was het schot ge- vallen, of Nicodemo sneed het touw van zijn voeten door en snelde, met het mes zwaaiend, op de man- nen toe, die Oliva vasthielden. Verschrikt weken dezen terug, waardoor de gevangene vrij werd. Terstond daarop waren beiden in het struikgewas verdwenen, zonder dat er één hand was uitgestoken om hen tegen te houden. Eerst toen een tweed e schot uit het struikgewas een anderen samenzweer- der met verpletterden arm deed neerstorten, week de verlamming, die zich van allen had mees ter gemaakt. Ze stoven uiteen; slechts een hunner dacht eraan, den vermoorden aanvoerder van het vuur weg te trekken. Aan verdediging dachten zij niet zij hoopten alleen in de vlucht redding te vinden. Hun ontsteltenis werd nog grooter, toen de stem van Tom met helschen lach hun toeriep »Twee liggen er al, wie wil de derde, vierde en vijfde zijn? Maakt dat je weg komt, vervloekte moordenaars, als je nog levend van hier wilt gaan Weg, naar je booten, schurken! Het is nu een neger, die je beveelt. Wij geven je vijf en een halve minuut tijd! Wie dan nog hier is, wordt aan je eigen strop opgehangen. Je dooden magje meenemen draagt hen bij klaarlichten dag door de straten van St. Louis, dan kunnen de menschen zien, welke schurken het zijn, die 's nachts op moord en roof uitgaan Nicodemo bracht Tom's wilden ijver tôt bedaren door hem er op te wijzen, dat hij den vijand niet tôt een wanhopigen strijd moest uitlokken. Daarop riep hij aile negers bijeen, en gaf hun bevelen om- trent hun houding, tôt de samenzweerders zich ingescheept zouden hebben. Van aile kanten met vijandelijke blikken bewaakt, baanden de vermomde gestalten, hun aanvoerders tusschen zich in dragend, zich een weg door het struikgewas naar den oever. Hier stegen zij in hun booten. Geen woord werd er gesproken. Een zware last drukte hun gemoed; zij wisten, dat zij zelfs de oorzaak van den dood van hun makker in de stad zouden moeten geheim houden. Onge- twijfeld verwenschten zij het oogenblik, waarin zij zich door hun verregaande dweepzucht hadden laten verleiden tôt een overrompeling, waarvan zij de mogelijke gevolgen niet hadden berekend. Zij stieten van den oever af; daar weerklonk weder het hoonend lachen van Tom in hun ooren. »Voorspoedige reis!" riep hij hun na, en uit zijn stem sprak de diepgewortelde haat tegen de voor- standers der slavernij, waarin hij het beste deel van zijn leven geketend was geweest. »Voorspoe- dige reis als je te St. Louis komt, geeft het dan bij de overheid aan Misschien hangen ze ons wel op wegens moedwilligen doodslag?" Met zijn gillend lachen stemden zijn metgezellen in, zoodat het ver in den omtrek werd gehoord Oliva en Nicodemo hadden nauwelijks een woord gewisseld een enkele zwijgende handdruk was de eenige vertolker van hun gevoel. Het overige van den nacht bleef men bijeen maar men koos nu tôt legerplaats den oever der rivier. Den volgenden morgen, nadat nauwelijks de zon was opgegaan, naderde een stoomboot den mond der Missouri. Nicodemo en Oliva bestegen de kleinste boot, die door de zwarte roeiers naar het groote schip werd gebracht, waar men op hun roepen de machine een oogenblik deed stilstaan. Na een vriendelijk afscheid van Tom en zijn met gezellen begaven zij zich aan boord, en weldra stoomde de boot weg. fom had een met potlood beschreven papier in zijn zakboek, dat hem toegang zou geven in het huis van Martijn Findegern. Persoonlijk zou hij aan den ouden man en zijn huisgenooten het voor- gevallene in aile bijzonderheden vertellen. De nieuwe reizigers trokken weinig aandacht op de stoomboot; zwijgend en in zich zelf gekeerd, als ze waren, liet men hen gaarne aan hun ge- dachten over. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Het was in Kansas City, dat Oliva en Nicodemo afscheid van Lydia Rutherfield en kapitein Durlach hadden genomen. Terwijl eerstgenoemden naar St. Lonis vertrokken, hadden Maurits en Lidya, door Nestor en Eva vergezeld, hun intrek genomen in een hôtel. (Wordt vervolgd.) il F 1 7 1 A Hll h S1111 II OOST-fiOORBCHT EN 0HSTR1EEN VAN Van NIEUWE SCHANS naax HARLINGEN. Vertr. N.-Schan» *5,56 «,7,20 *8,16 11,15*2,23 5,10 8,23 Winschoten 6,15 ^7,38 8,33 11,80 2,40 5,24 8,38 Scheemda 6.27 3 7,50 8,45 11,43 2,52 5,31 8,46 Zuidbroek 6,40 S 8,1 8,56 11,53 3,3 5,41 8,57 Hoogezand 6,53 0 8,14 9,7 12,2 3,14 5,48 9,6 Kropawolde 6,59 S 8,20 9,12 12,8 8,20 9,11 Aank. Groningen 7,12 8,34 9>25 12,21 8,32 6,6 9,23 Vertr. 7,16 9,35 1,25 4,44 6,12 9,29 Leenwarden 8,43 11,34 2,58 6,7 7,57 10,54 Aank. Harlingen 9,19 12,10 8,29 6,46 8,33 11,30 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- compazniesterweg (wachtp. 87)tôt het opnemen van reizigers. Bovendien mogen aldaar die treinen verlaten reizigers, voor- zien van plaatabewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. De trein van 8.16 neemt des Dinsdags geen reizigers op voor Groningen. Van HARLINGEN naar NIEUWE SCHANS. Vertr. Harlingen 6,42 8,58 12,50 2,51 5,26 Leenwarden 7,23 11,6 1,36 4,46 7,52 Aank. Groningen 8,41 12,24 2,48 6,4 9,10 Vertr. *6.10 8,46 *12,38 2,53 *6,12 10,39 Kropswolde 6,24 9,12,52 3,7 6,26 10,53 Hoogezand 6,30 9,6 12,58 3,13 6,32 10,59 Znidbroek 6,41 9.15 1,9 3,22 6,43 11,8 Scheemda 6,56 9,30 1,24 3,37 6,59 11,28 Winschoten 7.4 9,38 1,32 3,45 7,7 11,81 Aank. N.-Schans 7,20 9,52 1,48 3,59 7,23 11,44 De met een gemerkte treinen «toppen aan den Borger- compagniesterweg (wachtp 87) tôt het uitlaten van reizigers, Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigers voorzieu van terugreisgedeelten van retourbiljetten naar Hoo gezand-Sappemeer. Sneldienst van Groningen 7,30 naar Amsterdam, Van GRONINGEN naar MEPPEL—'s BOSCH. Vertr. Groningen 6,— 7,30 9,40 12,30 3,38 6,15 8, Haren 6,9 9,49 3,47 8,9 De Pnnt 6,17 9,57 12,43 3,65 8,17 Vries-Znidl. 6,26 10,6 4,4 8,26 Assen 6,40 7,58 10,24 1,4 4,22 6,41 8,44 Meppel 7,55 8,59 11,45 2,15 5,43 7,42 10,8 Zwolle 8,42 9,38 12,42 3,7 6,38 8.38 10,48 Aank. Zntfen 9,30 10,41 1,42 4,17 7,30 9,47 Arnhem 10,16 11,27 2,30 5,9 8,11 10,80 's Bosch 1,10 4,17 6,58 10,1 Van GRONINGEN naar DELFZIJI. Vertr. Groningen 7,25 11,62 1,31 4,53 7,52 10,40 Loppersum 8,30 1,— 2,36 5,58 8,56 11,44 Appingedam 8,50 1,19 2,56 6,18 9,18 12,5 Aank. Delfzijl 9,— 1,29 3,6 6,28 9,29 12,14 welke des avonds te 10,34 aldaar retonmeert. Van 's BOSCH naar MEPPELGRONINGEN. Vertr. 's Bosch 7,5 10,6 12,52 3,20 Arnhem 6,— 9,— 11,40 2,50 5 11 Zntfen 7,3 9,40 12,30 3,87 6,— Zwolle 5,20 8,38 10,88 1,51 5,8 7 22 Meppel 6,10 9,86 11,18 2,86 5,48 8,'l8 Assen 7.27 10,50 12,2 3,51 7,7 9 29 Vries-Zuidl. 7,45 11,4 4,5 7,21 9^43 De Pnnt 7,54 11,13 4,14 7,80 9,52 Haren 8,2 11,21 4,22 7,38 10,— Aank. Groningen 8,10 11,80 12,28 4,30 7,46 10,8 Van DELFZIJL naar GRONINGEN. Vertr. Delfzijl 5,40 6,52 10,30 1,7 4,12 Appingedam 5,51 7,5 10,43 1,18 4,24 Loppersum 6,15 7,33 11,11 1,42 4 48 Aank. Groningen 7,13 8,38 12,13 2,40 5,48 5,32 7,« 7,46 8,44 9,19 10,9 10,84 8,16 8,27 8.51 9,48 DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1