BTJRGERLIJKE STAND. BINNENLAND. BTJRGERLIJKE STAND, OFFICIEELE PUBLICATliiT NATIONALE MILITIE. Utrecht de aanbesteding plaats van het, maken va de grond- en kunstwerken, het uitbreiden en w( zigen van sporen en wissels, en het verrichten va eenige andere werkzaamheden, ten behoeve va de uitbreiding van het station Groningen. Begrq ting 101.500. Ingekomen was een inschrijving biljet van den heer A. Schreuder Jr. te Groningi voor 149.795. Te Kimswerd (Friesland) is eene werkstaking beter spelstaking geëindigd. Dertig jongelui bes ten bij den kastelein niet weer bilj art te speh wanneer deze de kosten per spel niet van 10 5 eenten verlaagde. Gedurende twee weken hj den èn jongelui èn kastelein vol, doch eindelijk de kastelein aan den eisch toe en voor 5 cts het spel hervat Te Utrecht heeft Woensdagmiddag in een cal restaurant op de Oudegracht een droevig voor; plaats gehad. De Heer W., die aldaar het midd; maal gebruikte, schijnt bij het eten van bietst gestikt te zijn. De ingeroepen geneeskundige hi van een in de nabijheid wonenden arts mocht r meer baten. Door de politie te Leeuwarden is aan het spoi weg-station aldaar aangehouden, de zoon van e welgesteld ingezetene, die zich ten nadeele ziji ouders had schuldig gemaakt aan diefstal van c aanzienlijk bedrag aan bankpapier en effecten, daartoe een ijzeren geldkistje, dat in huis is ten gevonden, had verbroken. Hij was nog in 1 bezit van de geheele ontvreemde waarde. Te Steenbergen zijn dezer dagen drie gevaarlij personen in arrest genomen, die sedert geruim tijd de omstreken onveilig maakten en zich a ailerlei diefstallen overgaven. Een hunner brutaal daden pleegden zij eenige dagen geleden bij r landbouwer T. H., alwaar zij het varken uit i hok haalden, op het erf slachtten en medenamC SCHOOLFEE8T MARTESTSHOEK. De lang gewenschte feestdag was dan eindel Woensdag aangebroken, de dag waarophet nie schoolgebouw aldaar zou worden ingewijd. Uit van woningen wapperde de nationale driekle Een prachtige eereboog, waarop 't insigne: 18 Bloeie het onderwijs, maakte bij de entree ni het schoolgebouw reeds een recht feestelijken indi en de nieuwe school was zoowel uit als inwen recht in feestdos door groen, bloemen en kleui gestoken. Om half twee bevonden zich een ru 300tal kinderen daar ter plaatse met hunne j derwijzers, terwijl de burgemeester der gemeente ti de wethouders, alsmede vele leden van den ra en de schoolcommissie hunne ingenomenheid n dit feest betoonden door hunne aanwezigheid. V< dat de optocht begon sprak het hoofd der schc de heer van Timmeren, hoofdzakelijk tôt het j meentebestuur en de commissie van toezicht een woorden die door het hoofd der gemeente den h< van Roijen op waardige wijze werden beantwoo) En nu de optocht door 't dorp. Voor af gegf door 2 marechausees te paard en een achttal r ters gekleed op nette wijze die de eerewacht vor den, gevolgd door al de kinderen die onder got hoede geleid werden door hunne onder wij zers onderwijzeressen, alsmede door de feestcommisi duurde 'die optocht nog al eenigen tijd die meej maakt werd door talrijke ouders en belangstellend Na terugkomst werden de kinderen door tal jonge dameshanden verzorgd van ailerlei lekk. eet- en drinkbare waren welke ze zich goed lie! smaken De kinderen hadden genoegen dat kon men zien, terwijl de gulle zang der kleinen de groot niet weinig mede tôt vroolijkheid stemdeja die de kleinen hebben zien bewonderen de poppek van Jan Klaassen, weten er ailes van. Inmidd werd er een tombola gehouden, die mede een blijc lach op 't kindergezichtje te voorschijn braq Nog 2 nummers restten de kleinen en wel oplat van lucht ballons en vuurwerk. Ook deze be no. gelukten volkomen. Ailes hielp dan ook me prachtig weder, geen regen, terwijl de orde d niets is verstoord. Der regelingscommissie bij j optocht kan een woord van dank in dezen il onthouden worden, zoomede der politie, die al hare er toe heeft bijgebracht om de orde te waren en dat was waarlijk niet gering bij zo groot publiek. Toen de officieele feesten waren afgeloopen, v voegde zich een talrijk publiek in 't logement 1 den heer B. Poppens. Zoowel de zaal als on de geïmproviseerde warande naast genoemd lu ment gemaakt, was het om zoo uit te drukl propvol, voor een zeer afwisselend programma j gezorgd, de schutterij muziek speelde flink, de h en mevrouw Culp brachten de lachspieren van toch al vroolijk gestemd publiek geducht in bel ging, door het opvoeren van eenige operettes de verliefde bakker etc. Ook hunne voordrach vooral de politieke boterboer bevielen uitsteke Een zeer vroolijke stemming heerschte overal, zoc te Martenshoek gewoonte is. Na afloop werd geto door den heer van Timmeren, die de feestcommis en allen die hadden medegewerkt tôt het welslaç van dit feest, bedankte voor hunne moeite en i olïering. Daarna voerden nog de Heeren E. Landeweer en G. Buining het woord, welke f woord van hulde brachten aan de dames schei sters en aan de leden van Dorcas. De prêt w< gesloten met een zeer geanimeerd Bal; ook in logement van den Heer B. van der Huizen Hoogezand bevond zich een talrijk publiek dat n groote ambitie tôt laat in den avond de komii voordrachten en operettes der familie Gossch aanhoordde. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR TE HOOGEZAND. Het kantoor is te rekenen van af 4 Mei a.s. geopend op Werkdagen: van 74 voorm.4 4 nam. van 34 nam.84 nan op Zon- en Feestdagen: van 74—84 voorm. van 124—44 nam. (Spoortijd.) Lichting der brievenbussen te Martenshoek en a het huis van den Heer Egb. Smit. op Werkdagen: 7.25 v.m. 40.45 v.m. 2 n.m. 4.15 n.m. 7.30 n. op Zon- en Feestdagen: 7.25 v.m. 11.20 v.m. (Spoortijd.) HOOGEZAND, 21—28 April 1892. Geboren Ghristiaan, z. v. Hendrik Meijer Geertruida Kamphuis; Hendrina Margrielha, d. Jan Teuben en Elisabeth Steffens; Saartje, d. Arend Sloots en Auktje Kalk; Jan, z. v. Kornc Visscher en Fennegien Nieboer; Anjelina, d. Berend Vinkes en Grietje Poelstra; Annegine, T. Johannes Kruit en Eggerdina Drenth; Mai Catharina, d. v. Johannes Hinderikus Maagd Maria Elizabeth Bos. Ondertrouwd Gerrit Vrieling en Fennechi Olthof; Bernardus Zwart en Gesina Remkes Kk Bruining en Grietje Visser Jan Breurkens voorste de generaal met gevolg en in 't andere een paar heilsofficieren en vrouwen. Geen muziek voorop, wat naar ik hoor verboden was omdat ook aan de betoo- gers op primo Mei zulke optocht niet gegund was. Doch ook van den kant des generaals moet er teleurstelling geweest zijn. Zie, de man reed staande in het rijtuig en met ontblooten hoofde en onder aanhoudend gebuig binnen de stad, en zal op heel wat toejuiching en ovaties gerekend hebben. Doch de Groninger is nuchter en kalm en koel en windt zich niet licht op. Hier en daar werd er een hoed gelicht, maar dat was ook ailes. Nu ligt het hem voor een deel ook in onbekend- heid. Niet ieder weet het, welk groot man die generaal Booth is, die zich tôt taak heeft gesteld een reuzentaak om aile armoede en ellende te bestrijden en allen nevel en duisternis uit te drijven. En hij is geen man van de pen en het woord alleen, maar ook van de daad. Zelf spoort hij de armen en ellendigen op en brengt ze tôt beter. Aangrijpend was ailes, wat hij daaromtrent me- dedeelde in zijne rede. De man werkt dan ook voor duizenden en tienduizenden. Zijn energie en geestdrift en goed vertrouwen zijn aanstekelijk en zoo weet hij in heel zijn leger, dat zich vertakt over vele landen der aarde, eenheid te brengen en kracht. Grenzenloos is zijne werkkracht en zijne toewijding. Gedreven door reine menschenmin, beoogt hij geen ijd'len roem of wereldschen dank. Menschen gelukkig te maken is zijn eenig streven. En bij dat streven verdient hij de hulde en waar- deering van al, wie gelooft in het goede der we- reld. In zijn vaderland geniet hij dan ook zoozeer aller vertrouwen, dat hem millioenen in den schoot worden geworpen, om zijne grootsche plannen te verwezenlijken. Toen hij onlangs twaalfmillioen noodig had, voor het reusachtig plan van weder- geboorte van »het donkerste deel van Engeland," waarvoor hij landbouw- en nijverheidskoloniën, slaaphuizen, bibliotheken, soephuizen enz. hier en elders wilde oprichten, stroomden de giften van allen kant toe omdat men wist ze toe te vertrou wen aan eenen oprechten apostel van vrede en licht en liefde. En daarom hadden we gaarne wat meerdere warmte en waardeering bij het publiek gezien, toe we de hooge eer genoten, zulken edelen menschenvriend in ons midden te zien. Doch het zal niet alleen onbekendheid zijn, voor een deel is het ook vooroordeel tegen het heilsleger. Elke zaak heeft zijne voor- en tegenstanders. Inzonder- heid het heilsleger. Veelal ontspruit de tegenin- genomenheid uit volslagen onkunde en uit zucht om af te keuren. Niet dat ik in ailes met het heilsleger mee ga, dat zij verre, maar toch moet ik erkennen, dat het met kordate, kloeke hand machtig veel goeds verricht. Het werkt met over- tuiging en bezieling, en dat moest ons alleen reeds billijk stemmen in ons oordeel over zijn optreden en zijn werken. Doch, hoe 't zij, het heilsleger heeft met verbazend veel tegenstand te worstelen, die zich helaas het meest openbaart bij de balda- dige straatjeugd, welke de offlcieren en soldaten het werk der liefde vrij wat moeilijk maakt. En ook de hartelijkheid bij de ontvangst van generaal Booth leed onder dat vooroordeel. Doch, hoe 't zij, de man heeft gesproken en allen overtuigd van het vele goede, dat zijn wakker streven beoogt. Eene overvolle zaal, en dat zegt wat in de Harmonie volgde met belangstelling ieder woord en juichte den spreker luide toe. Gisteren was het de Meidag, de dag van betoo- ging en meeting. Op onderscheidene plaatsen werd hier tôt het volk gesproken, terwijl de roode vlag van de Toekomst wapperde. Ook was het bij de de straat af en toe wat druk en hoorde men en- kele groepjes luide zingen van Domela, en zeker met het oog op het bekrompen repertoire, ook het Wien Neerlandsch bloed, wat kwalijk past in den mond van de betoogers. Doch in den regel zijn dit ook maar opgeschoten knapen, die ternauwer- nood iets van de eigenlijke kwestie snappen en die 't als eerste plicht beschouwen om wat drukte te maken. Gelukkig hebben al die meetings en volks- vergaderingen toch dit goeds reeds gewrocht, dat er vrij wat vermildering komt en meer waardee ring en meer samenwerking voor een beter en ze- kerder lot van den werkman. En aan die ideeën hopen we ook verder wel zonder staatrumoer be- teren ingang te doen vinden. De Liedertafel Gruno gaf haar groot wintercon- cert en mocht zich thans ook in eene voile zaal verheugen. De uitvoering was een schitterend succès, en algemeen was het publiek van oordeel, dat er nooit beter was gezongen. Wel schijnen enkelen het nog niet te kunnen verkroppen, dat Gruno niet liever hulptroep is gebleven van andere koren en thans tôt zulke groote zelfstandige kracht is opgegroeid, doch ook dezen zal dit prachtig con cert hebben overtuigd, dat aan Gruno de toekomst is. Het getal leden is dan ook in een vijftal jaren verdrievoudigd, zoodat het volgend jaar bij het groot herdenkingsfeest minstens zestig zangers zul- len medewerken. De solisten, welke voor de uit voering van Salamis en Tingal waren geëngageerd, de heer en mevrouw Haase uit Rotterdam, hadden eveneens groot succès, vooral de laatste, die zich als eene uitstekende sopraanzangeres deed kennen. Te Hoogezand zal de heer Groustra van Schild- wolde optreden in 't hôtel Roelfsema om eene rede te houden over de vereeniging «Pax Humanitate. Dat lijkt ons eene zaak van genoeg belang om er even op te wijzen. 't Is waar, in den tegenwoor- digen tijd zijn er heel wat dringende zaken aan de orde Ééne van de allernoodzakelijkste is wel de oor- logskwestie. Nu is het zeer waar, dat eene vereeniging dadelijk den oorlog niet bezweert, noch zelfs de verbazend hooge uitgaven voor leger en vloot zal verminderen. Maar evenzeer is het duidelijk dat de Volksopinie daaromtrent moet spre- ken. Dat gebeurt nog veel, veel te weinig. Och, wij hier in 't Noorden, we zijn geene voor- standers van Oorlog, we willen ons vreedzaam toeleggen op onze dagehjksche werkzaamheden. We weten ook maar al te wel, dat de millioenen by millioenen die jaarlijks nutteloos verdwijnen heel wat beter konden worden besteed. We zijn' er tevens van overtuigd, dat de jongelui, die in Mei telken jare worden opgeroepen voor 't Vaderland, in al den tijd, dat zij 't blauwe pakje dragen, al bitter weinig goeds uitvoeren. En toch zal dat ailes niet verbeteren, indien er niet krachtig voor gewerkt wordt. Daarvoor juist is onze tijd rijp. In aile landen der beschaafde wereld vindt men het juk der staande légers hoe langer, hoe ondragelijker overal ook begint het besef door te dringen, dat de Oorlog, de moord der massaas, de grootste misdaad der vorsten en der volken is. »Pax Huma nitate" nu wil niet alleen het anti-militairisme in de hand werken, het wil niet alleen zooals de vre- debonden, zorgen dat er geene oorlogen verklaard worden door de vorsten dat ailes helpt slechts gedeeltelijk. P. H., dat is Vrede door Menschlievendheid, steunt op anderen grondslag. De vereeniging heeft de jeugd in aile landen op het oog. De vrienden van 't toekomende geslacht slaan de handen ineen. Zjj willen, dat er overeenstemming zij in het onderwijs en vooral in de opvoeding aller volkeren. Dan zullen de kinderen, als ware menschen opgevoed, niet langer in dengene, die toevallig over de grenzen woont, eenen vijand, maar eenen medemensch, eenen broeder zien. Dan zullen de volken zelf te hoog staan voor oorlog. Zij zullen hem verfoeien. Maar, gaat heen naar de openbare vergadering. Komt allen, want het is de zaak voor allen. We twijfe- len er niet aan of de vredes beweging zal de be langstelling vinden, welke ze waard is. Zondag j.l. had de Volksbijeenkomst van den Sociaal-democratischen bond, HoogezandSappe- meer met zijne verschillende afdeelingen plaats, welke gehouden werd op een stuk land aan het Kleinemeerster oude diepje le Sappemeer. Zij werd bijgewoond door een zeer talrijk publiek van heinde en ver, en werd begunstigd door prachtig weer en is in de beste orde afgeloopen. Zoo ook de optocht die pl.m. 4 uur des middags aanving over Hooge zand en Martenshoek naar Sappemeer, onder mu ziek, met talrijke banieren omstuwd door een massa volk en zoo terug naar de volksbierhalle te Kleinemeer waar de overige tijd van den avond werd doorgebracht. J.l. Zaterdag zijn met goed gevolg van de werf der heeren Niestern Te Vélde, scheepsbouw- meesters te Martenshoek, te water gelaten twee ijzeren tjalkschepen, groot pl. m. 130 ton, zullende bevaren worden door de schippers K. H. en II.H. Koster van Hoogeveen, terwijl daarna de kiel gelegd werd voor een ijzeren sleepkaan, groot pl. m. 350 last voor rekening van schipper G. Noordenbos van Amsterdam. De op de werf van de heeren E. J. Smit en Zoon te Hoogezand voor rekening van de firma Habich en Goth en van den kapitein de Vries gebouwde stoomboot dr. von Stephen is in het begin van April in de vaart gebracht. Het schip is uit het beste materiaal gebouwd, heeft eene lengte van 100, eene breedte van 19 engelsche voeten. Het schip is in het ruim 74 voet diep en heeft een diepgang van 5 voet. Het heeft een machine van 135 paardekrachten. De vormen van de boot zijn krachtig, tegelijk élégant. Het inwendige der beide kajuiten is in ieder opzicht goed uitgevoerd, zoodat aan aile mogelijke eischen van het publiek voldaan wordt. Een stoomkraan maakt het mogelijk de goederen in den kortst mogelijken tijd in en uit te laden. Het schip heeft zich tôt nu toe op allerei- zen goed gehouden. Bij gunstig weder loopt het 9 knoopen, terwijl het kolenverbruik gering is. Het reizende publiek maakt veel gebruik van deze boot en zij is reeds voor verscheidene reizen ver- huurd. In den loop dezer maand zal het schip met een groot gezelschap naar Groningen komen, waar het door ieder bezichtigd zal kunnen worden. Door gecommitteerden uit het hoofdbestuur van het waterschap Duurswold had op j.l. Maandag den 2den Mei op het Hoogehuis te Slochteren, des namiddags te 2 uur, de aanbesteding plaats van a. het éénjarig herstellings- en onderhouds werk van de sluis met gebouwen en bruggen enz., alsmede het verrichten van bijkomende werken. Inschrij- vers de heeren Jan van Buren van Farmsnm voor 2094 Johannes Hemmes te Farmsum voor 2087 Hendrik Edeler te Siddeburen voor 1799 en Jan Rietema te Delfzijl voor 1788. b. Het schilderen en teeren van al de kunst werken en gebouwen aan het waterschap Duurs wold behoorende. Inschrijvers de heeren Jeltje Zandstra te Scharmer voor 514; Silvester Krui- ger te Farmsum voor 498 Henderikus Drijf- hamer te Appingedam voor 477, Lambertus Faber, Woltersum voor 460. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Door den heer commissaris der koningin is be- noemd tôt lid van het collège van zetters in de gemeente Ten Boer de heer W. Evenhuis te Wol tersum, in de plaats van den heer K. E. Pesman, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Vrijdag j.l. waren Tjark L., oud 47 jaren en Berend S., oud 36 jaren, beiden van beroep be- zembinders te Muntendam voor de Arrondissements- Rechtbank te Winschoten gedagvaard, om zich te verantwoorden wegens bedelarij. Den 15den Maart bevonden zich de maréchaussées Luite Duursma en Johannes Schurenga, van Muntendam, in de woning van Germain te Borgercompagnie, gemeente Sappemeer, toen zich aan de deur dier woning de beide beklaagden vertoonden. Door den eerstge- noemden L., werd om aardappelen gevraagd, ter wijl de tweede wel geen vraag om een gave tôt de dochter van Germain had gericht, maar toch met L. in bedelende houding in de deur had ge- staan. Geen der beklaagden was verschenen en de heer officier van justitie, acht het ten laste ge- legde wettig en overtuigend bewezen en requireert de veroordeeling van ieder der beklaagden tôt 3 dagen hechtenis. Zondag werd in het wandelbosch te Winschoten eene groote meeting gehouden van den Sociaal dem. Bond tôt verkrijging van den arbeidsdag van 8 uren, waarbij als sprekers optraden Travailleur van Sappemeer en Philolaos van Arnhem. Eene groote schare volks bewoog zich in het bosch. Orde en rust bleven stipt gehandhaafd. Men meldt uit Osch van 1 Mei Heden nacht is een aanslag gepleegd op den heer M. v. Leeuwen, boterfabrikant alhier. Er werden vijf kogels ge- lost, die aile in de slaapkamer doordrongen. Ge lukkig werd het doel gemist. De justitie doet een streng onderzoek. Te Horst is aangehouden en naar Roermond over gebracht de 24-jarige wever W. S., wegens mis- handeling met zwaar lichamelijk letsel, gepleegd op zijne 70-jarige tante. Te Maastricht zijn Zaterdag twee huizen inge- stort. Gelukkig konden de bewoners zich nog bij- tijds redden. Het ongeval wordt toegeschreven aan het ondergraven van de muren van een der huizen. Door de zorg der politie werd ook nog een aangrenzend huis ontruimd. Te Almeloo is gevankelijk binnengebracht zekere J. v. d. K., molenaarsknecht te Enschede, die be- kend heeft zijn patroon een bankbiljet van 100 te hebben ontstolen. Hij had het biljet gezonden naar Amsterdam aan zijn broeder, die matroos is. Drie onlangs uit de bedelaars-kolonie ontslagen mannen, die Zondagavond te zamen op de wande- ling waren, kregen aan den Bezuidenhoutschen weg te 's Gravenhage twist over de verdeeling van het geld, dat een hunner nog van zijne uitgaanskas had overgehouden. Een van de drie trok hierbij zijn zakmes en bracht daarmede zijn tegenstander een stoot in de borst toe, zoodanig, dat de verwonde kort na zijne overbrenging in het politie-posthuis aan het Be- zuidenhout aan de gevolgen stierf. De dader, een 60-jarige bekende bedelaar, werd terstond gearresteerd en ging zonder eenig verzet naar het politie-bureau mede. Bij zijne inhechte- nisneming had de getroffene nog niet den geest gegeven. De dader is Maandag ochtend te half twaalf onder sterk politie-geleide naar het ziekenhuis ge bracht, om daar met het lijk te worden gecon- fronteerd. Te dier plaatse moet hij de misdaad bekend hebben en van daar werd hij naar de ge- vangenis gebracht. Raadsvergadering te Zuidbroek, op Vrijdag den 39 April 1893. Afwezig met kennisgeving de Heer Lantinga. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeeling van navolgende ingekomen stukken a. eene missive van Ged. Staten, d.d. 18 Maart j.l., houdende goedkeuring van het kohier van den hoofdelijken omslag der gemeente over 1892. Voor notificatie aangenomen. b. eene missive van datzelfde collège, d.d. 18 Maart j.l., houdende goedkeuring van het raadsbe- sluit, tôt regeling der jaarwedden van onderwijzers, welke niet in het bezit van hoofdacte zijn. Als voren voor notificatie aangenomen. c. Procesverbaal van Kasopneming voor het 1 kwartaal 1892, waaruit blijkt, dat boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger zijn opgenomen en in de vereischte orde bevonden. Als voren voor notificatie aangenomen. d. een adres van de afdeeling Zuidbroek van den Sociaal Democratischen bond, onderteekend door Johannes Smit, arbeider alhier, houdende ver- zoek, om op den 1 Mei a.s. een optocht met vaan- del door de gemeente te mogen houden. Dat een dergelijk verzoek reeds bij den Burge meester der gemeente is ingediend, doch door hem ailes behalve vriendelijk is ontvangen, reden, waarom bovenstaand verzoek thans per gezegeld adres aan den Raad wordt gedaan. De voorzitter stelt voor het adres ter zijde te stellen, als zijnde in strijd met de grondwet. Art. 8 (vroeger art. 9) dier wet n.l. zegt «Ieder heeft shet recht om verzoeken, mits schriftelijk, aan de »bevoegde macht in te dienen. Elk verzoek moet «door den verzoeker onderteekend zijn. «Onderteekening uit naam van anderen kan «alleen geschieden krachtens schriftelijke, bij het «verzoek overgelegde volmacht. «Wettig bestaande lichamen kunnen aan de be- «voegde macht verzoekschriften indienen, doch «alleen over onderwerpen tôt hunnen bepaalden «werkkring behoorend." Daar niemand der leden hierover het woord verlangt, wordt Conform het voorstel van den voor zitter besloten. e. eene missive van Mej. T. Pras onderwijzeres alhier, verzoekende voor s/12 gedeelte afschrijving van haren aanslag in den hoofdelijken omslag der gemeente over 1892, wegens vertrek. De voorzitter stelt voor, die ontheffing te verlee- nen, daar genoemde juffrouw met 1 Mei a.s. gaat vertrekken naar Oostwold. Conform besloten. 2. Tractementen veldwachters. De voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van het voorstel van den Heer Boer, om de tractementen te ver- hoogen, Burg. en Weth. de eer hebben voor te stellen, om het tractement voor elke veldwachter te bepalen op 400, met 50 voor kleeding, en het tractement te verhoogen met 25, wan neer ze alhier twee jaren dienst hebben, na gunstig ad vies van het hoofd der politie, het jaar der in- functietreding niet medegerekend. Spreker heeft hier niets meer bij te voegen. De tractementen van de veldwachters zijn hier tôt dusver te gering. De Heer Terpstra vraagt hierop, of de gratifica- tiën, die de veldwachters jaarlijks genoten, telkens aan hen bij Raadsbesluit werden toegekend. De voorzitter antwoordt, dat sedert een jaar of drie Burg. en Weth. zijn gemachtigd, om uit een daarvoor aangewezen post op de begrooting aan de veldwachters eene gratificatie toe te kennen. Die gratificatiën zullen bij aanneming van het voorstel van Burg. en Weth. worden afgeschaft. Alsnu wordt tôt stemming overgegaan, vôôr het voorstel Burgemeester en Weth. stemden de Heeren Boer, Terpstra, Hekman en Burema, tegen de Heeren Geertsema en Edzes, zoodat het is aange nomen. 3 Benoeming onderwijzeres. De voorzitter deelt mede, dat voor de vacature van onderwijze res in de plaats van Mej. Pras, na gedane oproe- ping zich vijf sollicitanten hebben aangemeld. Daarvan hebben 4 alhier een proefles gehouden, en is daarop door ons, na ingewonnen bericht van het hoofd der school en van den Heer Arrondisse- mentsschoolopziener de volgende voordracht opge- maakt: 1. Mej. I. Vorenkamp te Westerbork, 2. Mej. J. Swiers te Zuidbroek en 3. Mej. A de Boer te Midwolda. Tôt stemming overgaande wordt met 4 stemmen tôt onderwijzeres benoemd Mej. I. Vorenkamp te Westerbork. Mej. J. Swiers had 2 stemmen be- komen. 4. Verslag toestand der gemeente. Door den Voorzitter wordt, namens B. en W.genoemd ver slag den Raad aangeboden, met voorstel, om het wegens de uitgebreidheid niet te lezen, maar bij de leden te doen circuleeren. Conform besloten. 5. Adressen hoofd. omslag. Wordt besloten ze in vergadering met gesloten deuren te behandelen. De agenda is hiermede afgeloopen. De Heer Edzes deelt hierop mede, dat hij heeft opgemerkt, dat het voetpad voor het huis van den Heer Steenhuis bij regenachtig weder geheel onder water staat, hoofdzakelijk op de andere zijde van het huis, 't welk zeer lastig is voor de kinderen. De voorzitter antwoordt, dat den opzichter daar van kennis zal worden gegeven, om daarover rap port uit te brengen. Wij zullen alsdan den aan- nemer Schreuder verzoeken het in orde te brengen. Hierna sluiting der openbare vergadering. ONBEKENDE BRIEVEN verzonden in de le helft der maand April door het postkantoor Hoo gezand, aan: G. BEINDERS, Amsterdam. Wed. R. BIJLSMA, Huizum. door het hulpkantoor te Siddeburen, aan: G. J. BENNEKE, Chicago. POSTKANTOOR SAPPEMEER. ONBESTELBARE BRIEVEN verzonden gedurende de le helft der maand April 1892. Mej. T. HUIZINGH, Rotterdam. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Hoogezand en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand April ingelegd 300 terugbetaald 417.45. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 236. Aan het postkantoor Sappemeer werd gedurende de maand April ingelegd Terugbetaald Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 421. SAPPEMEER, 15 April—1 Mei 1892. Geboren Okko, z. v. Wicher Akkerman en Grietje Doddema; Jan Gornelis, z. v. Cornelis Otten en Maike Brand; Derkje, d. v. Jan Harkema en Wiepka Grasmeijer; Jitske, d. v. Wijtze Woudwijk en Dirkje de Vries; Geessien, d. v. Elte Harssema en Elizabeth Schepel Trijntje, d. v. Hendrikus Jongman en Meike Schut Ernst, z. v. Harm Schreu der en Jantje Borger; Sikko, z. v. Hindrik Blaauw en Zwaantje Bos; Heiltje, d. v. Willem Jager en Anna Meijer Derk, z. v. Abraham Spoor en Juliana Homburg Anna Geertruida, d. v. Martinus Hofmann en Anna de Roosz Ommius, z. v. Hendrik Hof en Aaltje Bot Geerdina, d. v. Roelf Jongman en Lam- megien Venema. Ondertrouwd Caspardus Johannes Bulder en Wemelina Mulder Wilke Gunster en Hindrikje Mulder; Albert Roek en Derkina Moesker. Getrouwd: Harke Heijes en Sipkje Roukema; Jan Sloot en Roelfie Brans; Hendrik Hadders en Grietje Gernaat Johannes Brunius en Geertje Hofker. Overleden: Gesina Gerrits Kraan, 85 j., wed. van Eppe van Zanten. De Burgemeester der gemeente Hoogezand maakt bij dezen bekend, dat de lotelingen dezer gemeente, die dit jaar een dienstplichtig nummer hebben getrokken, zullen worden ingelijfd op Woens dag den 11 Mei 1892, onverschillig of zij bij de land- of zeemilitie worden ingelijfd. Tôt dat einde moeten zij zich op bovengemelden dag, des morgens te 6 uur in het gemeentehuis te Hoogezand bevinden. Hoogezand, den 30 April 1892. De Burgemeester: I. A. VAN ROIJEN. Het BURGERLIJK ARMBESTUUR der gemeen te Sappemeer brengt onder de aandacht der inge- zetenen dat onlangs hier en daar een gave gevraagd is door een zijner bedeelden, die al wat hij krijgt aan drank verdoet, en eene goede verzorging van wege het Bestuur geniet; dat het Bestuur naar aanleiding van dit feit de ingezetenen dringend verzoekt, geene gaven meer te geven aan personen, wier omstandigheden hun niet genoegzaam bekend zijn. Terwijl toch voor vreemden de gemeente dient te zorgen, waar zij wonen, behoort de ondersteuning voor ingezetenen voldoende te zijn om allen grond voor het stelselmatig bedelen weg te nemen. Wel is het Bestuur maar al te zeer overtuigd, dat de wet en de middelen, die het ten dienste staan, vaak niet zullen veroorlooven, dat het Bestuur zelf in de gewenschte mate in den stoffelijken on- derstand kan voorzien. Dan ook zeer zeker is ondersteuning door parti- culieren zeer gewenscht. Maar men overtuige zich in hoever zijdie zich aanmelden, werkelijk in dat geval verkeeren en geve niet nutteloos. Het Bestuur wijst er op, dat in elk zijner ver- gaderingen gelegenheid wordt gegeven aan par- ticulieren tôt navraag omtrent ingezetenen die zich bij hen om ondersteuning aanmelden. Die vergaderingen worden gehouden elken Vrij- dagavond om zes uur in het gemeentehuis. Schriftelijk tôt het Bestuur gerichte aanvragen om inlichtingen zullen na gehouden bespreking worden beantwoord. Het Bestuur wekt de ingezetenen op van deze gelegenheid in voorkomende gevallen gebruik te maken, overtuigd dat slechts de meest mogelijke samenwerking het doel, een goede armverzorging en weering van beroepsbedelarij, te verkrijgen is. Het houdt zich voorts aanbevolen voor inlichtin gen omtrent behoeftigen en wijst er op, dat in geval van dringenden nood de Voorzitter gemach tigd is eenige hulp te verstrekken. Sappemeer, den 3 Mei 1892. Het Burgerlijk Armbestuur voornoemd: A. J. CARSTEN Voorzitter. H. RUZIUS Secretaris. Oprichting Spelesiagerij. Het Gemeentebestuur van Sappemeer brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn be- sluit van den 30 April j.l. aan JAKOB KRIJTHE te Sappemeer en zijne rechtverkrijgenden vergun- ning is verleend tôt het oprichten van eene spek- slagerij in het perceel gelegen te Sappemeer aan de Noorderstraat wijk A no. 185, kadastraal be kend gemeente Sappemeer, sectie F no. 656, met bepaling, dat deze inrichting moet zijn voltooid en in werking gebracht vôôr of op den eersten Juli a.s. en wijders op de navolgende voorwaarden: lo. De slachting van vee mag niet inhetopen- baar geschieden noch van den publieken weg of het voetpad zichtbaar zijn, maar moet binnenshuis met gesloten deuren en vensters plaats hebben; 2o. De alval moet geborgen worden in een van steen met tras gemetselden grondbak, die van boven met een goed aansluitend deksel moet zijn gesloten en ten allen tijde goed onderhouden moet worden deze grondbak moet gemaakt worden zoo- ver mogelijk aan de oostzijde op het heem 3. De pannen van het geheele gebouw, waarin de inrichting zal worden opgericht, moeten met kalk zijn aan- en dichtgestreken, er mogen geene stroodokken onder aanwezig zijn 4o. Het heem, kadaster sectie F no. 656, moet aan den West- en Noordkant worden afgesloten met een houten zuiver dicht schot ter hoogte van twee meter, zoodanig, dat van af de speelplaats bij de lagere school niet op het heem kan worden gezien en verder ten genoegen van het gemeente bestuur 5o. Deze voorwaarden kunnen ten allen tijde worden herzien En voorts onder herinnering ingevolge circulaire Siddeburen, 1 Mei 1892. J.l. Vrijdag waren alhier op de voorjaarsmarkt aangevoerd ongeveer 200 stuks hoornvee, 125 schapen, 150 lammeren, 120 varkens en een 25-tal geiten. In vergelijking met voorgaande keeren was de aanvoer dus vrij groot. In 't begin was de handel flauw, doch werd tegen den middag levendiger, zoodat er nog wat tegen tamelijk hooge prijzen omgezet werd. Bij de kramen en stalletjes was er ook een draaimolen, die voor oud en jong nog al wat plei- zier verschafte. Schildwolde, 30 April '92 Heden middag had alhier de keuring van eenjarige stieren, vanwege de afd. «Duurswold" v. h. Genootschap van Nij- verheid bij 't Café Wijchgelsheim, plaats. Van de 7 aangebodene stieren werden bekroond le prijs, 20.00 een zwartbonte van T. J. Huis- man te Schildwolde* 2e prijs, 10.00 een zwartbonte van G. Nap te Hélium 3e prijs, 5.00 een vaalbonte van de wed. E. Huisman te Hélium 4e prijs, een getuigschrift, een zilverkleurige van M. Sluis te Siddeburen. Den stier, die hier met den eersten prijs werd bekroond, viel een paar dagen te voren, op de groote keuring te Appingedam, een getuigschrift ten deel. nnpf ktiîirf

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2