Hoofdelijke omslag. BEURS VAN AMSTERDÂ3 e BINNENLAND. OFFICIEELE PUBLICATIEN. Staatsconiiiiissie van Arbeids-enquète. gemeente, die dit jaar een dienstpliclitig num hebben getrokken, zullen worden ingelijfd op Wo dag den 11 Mei 1892, onverschillig of zij br land- of zeemilitie worden ingelijfd. Tôt dat einde moeten zij zich op bovengeme dag, des morgens te 6 uur in het gemeente te Hoogezand bevinden. Hoogezand, den 30 April 1892. De Burgemeester I. A. VAN ROIJE] Burgemeester en Wethouders der geme Hoogezand, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewij bij art. 1 der wet van 28 Juni 1881 (Staats no. 102); Brengen ter openbare kennis, dat het door deputeerde Staten dezer provincie bij hun be van den 29 April 1892, no. 50, (2e afd.) goe> keurd primitief kohier van den hoofdelijken orr dezer gemeente, over het dienstjaar 1892, gi rende vijf maanden, en wel van af den 9en 1892 in afschrift op de secretarie ter lezing is dergelegd en dat ieder aangeslagene binnen maanden na de uitreiking van zijn aanslagbilje den Raad bezwaren tegen zijn aanslag kan inb gen, bij verzoekschrift op ongezegeld papier. Hoogezand den 6 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoem I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris, W. AGTERBOS. 8CHTTT ËB IJ. Oproeping ter insclirljviiig. Burgemeester en Wethouders der geme Hoogezand, brengen ter kennis van belanghebbenden, da. de aangifte ter inschrijving voor de schutter: de tweede helft der maand Mei zijn verplicht: 1». de ingezetenen, die in het vorige jaar leeftijd van 24 jaren hebben bereik mitsdien zij, die geboren zijn in het 1867; 2°. de ingezetenen, die, hoewel in andere meenten voor de schutterij ingeschre sedert Mei des vorigen jaars alhier zijn men wonen en geboren zijn in het jaar 1 tôt en met 1866, waartoe ook behoore gepasporteerde militairen, die sedert Mei 't vorige jaar zich in deze gemeente hel gevestigd. De inschrijving zal plaats hebben in het gem tehuis op Dinsdag en Woensdag, den 24 er. Mei 1892, des voordemiddags van 9 tôt 12 en des nademiddags van 3 tôt 6 uur. Belanghebbenden worden mitsdien opgero( om zich, voorzien van hunne geboorteakte, op en plaats hierboven genoemd, ter inschrij ving i de schutterij aan te geven of, bij ongesteldheic afwezigheid, te doen aangeven. De aangifte ter inschrijving moet geschieden al is men gehuwd of al heeft men redenen van den dienst te worden vrijgesteld of uitgeslo Hoogezand, den 4 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemi I. A. VAN ROUEN. De Secretaris, W. AGTERBOS. PRIJSCOURANT y,AN EFFEGTEN naar de officiëele uityave van de Vereenit van den Èffectenhandel. STAATSFONDSEN^ pCt. Nederl. Cert. Nat. S'ehuld 21 dito d:to 3 dito Obi. dito 31 Oostenrijk. Obi. in Papier Mei-Nov. 5 Zilver Jan.-Juli 5 Portugal. Obi. Buitenl1853-84 3 Rusland. Obi. gec. lc880 v.G.R. 125 4 bij R'otschild 1889 4 188U-90 Hope Co. 4 Rothsch. 1890 3e uitg. 4 Leening 1889 3 - in goud Leen. 1883 6 fSpanje. Perpetueele schuldl881 4 Turkijë. Gepr. conv. leen. 4 Egypte. Obi. leening 1876 4 Mexico. Subsidie-Bonds 6 Brazilië. Oblig. 1889 4 Venezuela. Oblig. 1881 v. 100 pSt. 4 Peru. Certificaten. v. Aand. dito v. Pref. dito Spoorweg-leeningen. Nederl. Aand. Centraal-Sp. Italië. Zuid-Ital. Sp. Obi. 3 Rusland. Aand. Gr. Sprw.-Maatsch. 5 Orel-Vitebsk Spw. Obi. 5 Poti-Tiflis Obi. 1000 5 Aand. Zuid-West Spw. 5 Amerika. Aand. Central Pac. Spwmij Denver Rio Grande G. v. A. Louisville Nashville C. v. A. Miss. Kansas Tex. G. v. A. N. Y. Lake E.&W. Sp.A. Union Pacif. Hoofdl. C. v. A. Canada Southern G. v. Aand. Premiën-leeningen. Nederl. Stad Amst. Aand. 3 Stad Rott. 3 Gemeente Crediet 3 Oostenr. Staatsleeningl860 5 1864 5 Rusland. Staatsleen. 1864 5 Spanje. Stad Madrid 1868 3 l'rljw van het grof Roggenbrooil (zonder zemelen) in de gemeente Slochteren per 4 K.G. 35 ce: GRONINGEN, 6 Mei 1892. Probsteier Haver 21 cts., beide soorten Zwa Haver 5 cts. lager. Overige artikelen zonder v andering. Schiedam, 5 Mei. Moutwijn 9.50, Jene /15.Amst. Proef/16.25, Spoeling-Gomm./I. ^■"'ZEN van Coupons. Oostenr. in p. 21.0 E. D. 'ljver 21.10-, Div. Engelsche per p. Eng. Russ. p. p.St. 11.921, Port n 2-Fransche f 47.55-, Belg. 47.5 I POVl'- 58.65-, Hamb. Russen f 1.1 Goud R. 1.90-, in Z. R. 1.2, prima Poolsche p. Z. R. 1.8 F BRU frs- 47.55, Binnenlandsche Pias I." B. t1A- ^oud Dollar 2.45-, Mexikaansc S* Snî Amsterd. kort 208.40 g. 208.75 1 Rotterd. kort 208.40 g. 208.75 V. K. 5 Mei 6 791 791 q 94 A 941 c 101A 101A 1C 80 791 7 791 79 261 261 S 89 891 8 89 J 4 891 891 8 881 - 641 641 98 tV 981 S 57 E 801 801 a 961 S 481 481 - 541 55 g 381 381 3 121 121 381 381 -j 34 - 551 551 5 1221 1221 12 101« 1021 10 102U 1021 ■10 7311 731 7 30A 3011 3 171 17,V 1 741 741 - 15 H 16 1 29A 29A - 431 4 60 60 - 1131 1131 11 105 10 1031 9 1181 1181 11 1551 - 1431 - 36 tV 361 3 De jaarwedde bedraagt thans 600, en stelt voor deze thans te stellen op 450. Ook de Heer Hornhuis kan zich dadelijk met het voorstel ver- eenigen. De Heer Wilphorst: Er worden ook nog wel sollicitanten opgeroepen voor 400. Voorz. Hoe denken de andere Heeren er over. De Heer Brink: We hebben nu onderwijzend personeel op jaarwedden van 400, 425 en 450 en krijgen we op zoo'n manier geen verhouding. De Heer Vissering: Het gaat niet gemakkelijk om onderdak te krijgen. Reitsema ging 's zomers naar huis, doch was 's winters bij den Heer Drijber. De Heer Vroom Ik vind het geene verhouding om nu weer een voor 450 op te roepen daar we ook een van 425 hebben. De Heer Voorzitter: We zullen eerst in omvraag nemen van 425. De uitslag was dat de stemmen staakten vôôr waren de Heeren Vorenkamp, Wilphorst, Brink, Vroom en W. Hoenderken. Teneinde tôt eene spoedige beslissingte geraken, werd voorgesteld opnieuw eene stemming te houden. De Heer Vissering is van meening dat de voor zitter in zulke gevallen eene beslissende stem heeft. Voorz.: Dit is niet het geval. De Heer Quintus:. Er is zoo straks gesproken over de verhouding. De verhouding is toch al verbroken. Ik voorzie toch wel dat er spoedig eene verandering zal komen. Als we later toch weer het geval hebben, dan zijn we weer net zoo ver. Ik stel voor om de jaarwedde te stellen op 450. Het voorstel van den Heer Quintus eveneens in stemming brengende had eene staking tenge- volge. De Heer Vorenkamp vraagt of het onder mekaar niet beslist kan worden. De voorzitter zegt dat zulks niet mag, en stelt ver vol gens den Raad voor om het tôt de volgende vergadering te verdagen. De Heer Quintus Kan het niet dat we dan maar eene oproeping doen van 425. Als we er een voor krijgen kunnen, dan zal ik er mij mee vereenigen. Voorz.: Dat kan wel. De Raad besluit alsnu om sollicitanten op te roepen op eene jaarw. van 425 en den tijd van inzending der stukken te bepalen op 14 dagen. 3. Ingekomen Adres van de Heeren J. van Deun Co. te Groningen, welke te kennen geven dat zij een jachthond, hun eigendom, tijdelijk in den kost hebben gegeven bij Hendrik Hendriks a/d Hoornschedijk te Helpman. Genoemde Hendriks beklaagt zich dat hij alsnu wordt aangesproken om de belasting daarvoor te betalen. De Raad hierover gehoord zijnde verklaart zich daartegen en vindt geen termen om Hendriks vrij te stellen, daar de hond in deze Gemeente aanwe- zig is. Aan Hendriks zal daarvan kennis worden gegeven. 4. Adres van Jakob Pikkert, karreman le Help man, houdende verzoek om kwijtschelding of ver- mindering der belasting op zijne honden. De voorzitter stelt voor, daar er van kwijtschel ding of vermindering in de verordening geen mel- ding wordt gemaakt, op het adres afwijzend te beschikken, waartoe conform wordt besloten. 5. Mededeeling wordt gedaan dat de Gebouwen te Helpman, welke door de Gemeente zijn aangekocht, zijn opgenomen bij de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij te Haren. Aangenomen tôt Informatie. 6. De voorzitter deelt den Raad mede dat door Notabele Ingezetenen dezer Gemeente verzocht is geworden om een telegraafkantoor open te stellen aan de halte te Haren, waarop de volgende adres- sen zijn ingekomen. a. Miss, van den Heer Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid, mededeelende dat bij de Maatschappij tôt Exploitatie van Staatsspoorwegen geen bezwaar bestaat tegen de openstelling voor publiek verkeer van het telegraaf kantoor der halte Haren en in de voorziening der besteldienst met deze Gemeente in overleg zal treden; b. Miss, van de Maatschappij tôt Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, houdende mede deeling dat hun een verzoekschrift is ter hand ge- steld van ruim dertig ingezetenen der Gemeente Haren, ter verkrijging van de openstelling voor het publiek van het telegraaf kantoor aan de halte Haren. Naar aanleiding daarvan wordt ter kennis van Heeren Burgemeester en Wethouders gebracht, dat zij bereid zijn aan dat verzoek te voldoen, on der voorwaarde echter dat door het Gemeentebe- stuur of door eene commissie uit de ingezetenen in den besteldienst wordt voorzien. De Maatschappij voegt echter daarbij voorwaar- den en verzoekt tevens aan haar mede te deelen of zij die voorwaarden aannemen, moeht dat het geval zijn, dan zal door hen aan de Regeering worden kennis gegeven dat de Maatschappij haar telegraaf kantoor te Haren voor het publiek wenscht open te stellen. De voorwaarden welke de Maatschappij stelt zijn hoofdzakelijk dat de Gemeente zich moet verbinden een telegrambesteller te benoemen die door haar moet worden bezoldigd. Nadat door den voorzitter een en ander nader werd uiteengezet, werd besloten na vele voorafgaan- de discussies met de voorwaarden genoegen te nemen, evenwel zal later een en ander worden besproken en nadere bepalingen worden vastge- steld. Conform daartoe besloten. 7. Door den voorzitter wordt ter tafel gebracht en den leden voorgelegd een Staatje van het aan gekocht bouwterrein te Helpman, waarop nader is aangeduid dat gedeelte hetwelk kan dienen voor lateren schoolbouw. Van het Rijk kan derhalve van dat gedeelte vergoeding worden gevraagd. De voorzitter stelt voor het Staatje goed te keu- ren waartoe wordt besloten. 8. G. Mulder te Glimmen verzoekt om het grasgewas bijlangs het Stationwegje thans, nu Timmer vertrokken is naar Noordlaren, alleen te mogen gebruiken. De Raad heeft daartegen geen bezwaar onder voorwaarde echter dat geene scha- pen op de kant van het wegje mogen worden vastgestoken of te grazen loopen. Als laatste punt der agenda wenscht ZEA gaar- ne de opinie van den Raad te vernemen, welke pogingen zullen worden aangewend voor het a.s. feest. De Heer Quintus vraagt den voorzitter wat ZA daaromtrent wenscht te doen. De voorzitter antwoordt dat zijn plan is eerst met den Heer comm. der Koningin en den Heer officier van Justifie te spreken, over de regeling enz. enz., daar omtrent een en ander niets zekers kan worden bepaald. Dit wordt door den Raad goedgevonden. Daarna sluiting. VERSLAG van de vergadering van de land- bouwvereeniging HarkstedeScharmer op Zaterdag 7 Mei 1892. De voorzitter opende de vergadering, die bijge- woond werd door 38 leden en heette het nieuwe lid welkom, met den wensch dat hij nut en ge noegen onder ons mocht smaken en bevorderen. Na de betaling der boeten werden de notulen der vorige vergadering gelezen en zonder op- of aanmarkingen vastgesteld. Ingekomen a. Kennisgeving van 't overlijden van den heer W. A. Scholten. Er is besloten een brief van rouwbeklag terug te zenden. b. Van K. Smit te Slochteren eene aanbeveling van wagensmeer, hoefsmeer en waschmiddel voor schapen, waarvan proeven en een tabel in 't land- bouwlocaal gedeponeerd zijn. c. Programma van de algemeene vergadering van den veenkolonialen landbouwbond op Woensdag 18 Mei te Wildervank. d. Programma van het 45ste nederlandsche land- huishoudkundig congres te Wageningen 1317 Juni 1892 en e. Programma der tentoonstelling van paarden en rundvee bij gelegenheid van dat congres den 15 Juni '92. Een en ander voor kennisgeving aan genomen. 1. Art. 15 en 16 van 't règlement. Na eenige discussie is voorloopig bepaald om dit jaar geen contributie te betalen en den inleg voor het lidmaatschap op 5 te laten blijven. 2. Commissie landbouwbond. Als leden afgevaardigden werden bij stemming daartoe aangewezen, behalve de heer Beerta, in- leider van punt 1 en Velthuis als secretaris, de heeren W. Bakker, H. Kooi en P. Mulder. 3. Bibliotheek. De commissie over de biblio- theek had 25 uit de kas aangevraagd voor aan- koop van nieuwe boeken bij stemming is daartoe 10 toegestaan. 4. Duurswold. Ten aanzien van de pogingen, die door de vereeniging zijn aangewend, om ver- betering te bekomen in den afvoer van het water kwam men overeen om af te wachten, wat omtrent deze belangrijke zaak wordt bepaald. In de pauze werden de boeken verwisseld en daarna de vraag- bus van zijn inhoud ontdaan en nieuwe punten voor de volgende vergadering opgegeven. 5. Lezingen. Een voorstel om den heer K. de Vrieze uit te noodigen om hier eene lezing te hou den gaf aanleiding tôt discussie. Zoo werden ver- scheiden heeren genoemd, die daartoe wel tôt ons zouden willen komen om het wenschelijke der zaak zal onderzoek gedaan worden naar de kosten daaraan verbonden. 6. Buitengewone leden. Er was voorgesteld, dat leden die, wegens vertrek naar elders, voor hun lidmaatschap moesten bedanken, tegen betaling der contributie, zonder boeten, lid zouden kunnen blijven. Hoe ongaarne men ook leden zou willen verliezen, toch zag men hierin voor de toekomst groot bezwaar en werd dit afgestemd. 7. Landbouwonderwijs. Het doel van den stel- ler van dit onderwijs is edel, maar de uitvoering moeilijk, het moest strekken om de jonge lieden theorethische landbouwkennis te verschaffen. Le zingen, echter niet te menigvuldig, kunnen daartoe dienstig zijn maar eene geregelde cursus, die ailes omvat, is moeilijk te bekomen. De zaak is om hare belangrijkheid aangehouden tôt de volgende vergadering. De voorzitter sloot. M. Tiims Achterdiep 2237. - -2240. 2253. 2325. Maandag j.l. herdacht Dr. G. H. Sanders te Sap- pemeer zijn 25jarig jubilé als geneesheer. Van de zijde zijner vrienden en talrijke patienten werden hem talrijke gelukwenschen gebracht, die gepaard gingen met het uitspreken van de hoop dat Dr. S. nog vele jaren gezondheid en krachten mogen ge- schonken worden om zijn ambt met zooveel ge- trouwheid en ijver waar te nemen als hij steeds getoond had. Maandagmorgen pl.m. elf uur geraakten twee paarden gespannen voor een wipkar te Sappemeer op hol, die gelukkig spoedig tôt staan werden ge bracht, doch de wipkar is vernield, de eigenaar beloonde den persoon die de paarden opving met een gulden. Van de werf van Gebr. G. H. Bodewes, scheepsbouwmeesters te Martenshoek, werd Zater dag met goed gevolg te water gelaten, het ijzeren Rijnschip genaamd «Anna" groot ruim 300 Last, voor rekening van schipper Th. Wemmers van Dordrecht en werd de kiel gelegd voor een derge- lijk schip. Heden Woensdagavond heeft eene bijna totale maansverduistering plaats: begin 9 uur 36 min. midden 11 uur 13 min.einde 1 uur 3 min. Bij 't midden der eclips is de maan bijna geheel in de schaduw; alleen een klein strookje aan den on- derkant blijft vrij. Onder architectuur van den heer A. Schreuder te Hoogezand, werd Maandag j.l. in 't Bontehuis te Sappemeer aanbesteed voor den heer G. R. Klein aldaar, het gedeeltelijk afbreken zijner be- huizing en verbouwen tôt twee verdiepingen. De inschrijvers waren A. Daanje Noordbroek voor 1864. Joli. Buurke 1993 Achterdiep J. E. ^Wolrich Hoogezand L. Klaassen Sappemeer H. Vos Beraming 1876. Haren, 10 Mei. Naar wij vernemen heeft de heer Burgemeester dezer gemeente nu officieel bericht van het bezoek der Koninginnen ontvangen, en zal op den dag der wedrennen de doortocht door ons dorp plaats hebben. Bij de begrafenis van den heer W. A. Scholten op de Zuiderbegraafplaats te Groningen is de be langrijke som van duizend en zeventig gulden voor de algemeene armen gecollecteerd. Maandagmorgen 10 uur had aan de suikerfabriek te Groningen de herbesteding plaats van het bou- wen eener boerenplaats voor de erv. W. A. Schol ten te Groningen op een terrein te Kropswolde. Inschrijvers waren W. Olthof te Kalkwijk voor 7490, H. Nieland te Warfum voor 7252, gebr. Dieters te Foxham voor 7200, Doornkamp te N.-Pekela voor 7144, J. Buurke te Noordbroek voor f 7098, H. Schreuder te Zuidbroek voor 7065, A. Daanje te Noordbroek voor 6996. De begrooting. opgemaakt door R. Veldhuis te Hoogkerk bedroeg 6924. In de Maandag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der tramwegmaatschappij Zuid- laren—Groningen werd tôt directeur benoemd de heer E. J. Wichers, chef van de tram Veenwouden Dockum. Annerveen, 8 Mei. Gisteren avond kwamen eenige belanghebbenden samen in 't hôtel Spijker- boor, ten einde te spreken over de oprichting van eene zuivelfabriek. De Heer S. Steenge gaf inzage van eenen brief van den heer S. Zijl, chef der Rotter- damsche stoomzuivelfabriek, waardoor men over de kosten kon oordeelen. Het bedrag der aandeelen werd vastgesteld op 50 en staande de vergade ring zooveel aandeelen genomen, dat ruim het halve benoodigde kapitaal verzekerd is. Ten slotte werd eene commissie van 5 leden gekozen, bestaande uit de heeren: S. Steenge, F. Meijer, B. Steenge Hz., G. Wigchering, allen alhier en K. Hoving te Zuidlaarderveen, ten einde de zaak verder voor te bereiden. Noordbroek, 7 Mei 1892. Ten huize van den kastelein Homan alhier, had heden de gewone jaar- lijksche stierenkeuring plaats van éénjarige stieren en die er even over waren. Aangegeven voor de keuring 6 stieren van de heeren: Eendhuizen, Mej. de Wed. E. E. Hamster, F. Hamster, Engel Engels, H. T. ten Have en Schrage. De eerste prijs 20 is toegekend aan den stier van den heer Engel Engels, de tweede prijs 10 aan dien van den heer Schrage te Noord- broeksterhamrik Keurmeesters waren de heeren Eppo Engels, O. N. Huisman, S. H. de Groot, S. A. Bos en R. G. Bouman. Ter buitengewone openbare Terechtzitting van de Arrondissements-rechtbank te Winschoten van Maandag stond een man terecht, die geruimen tijd te Noordbroek en omstreken, ja zelfs het ge- heele Hoogeland onveilig maakte en met recht de schrik dier buurten kon worden genoemd. Het is de welbekende beruchte Wilhelm Schrô- der, 29 jaar, arbeider, geboren te Slochteren, wo- nende te Siddebuursterveen in die gemeente, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Win schoten. Behalve de 40 getuigen, die in deze zaak werden gehoord, waren er vele nieuwsgieri- gen, die reeds vroeg om en in het rechtsgebouw zich bewogen en vol veilangen het oogenblik af- wachtten dat de bandiet uit de gevangenis zou worden gehaald om zich voor den rechter te ver- antwoorden wegens verschillende pogingen tôt diefstal te Noordbroek en omstreken en wegens door hem gepleegden diefstal van een mes en een paar laarzen te Tjamsweer, onder de gemeente Appingedam. De nieuwsgierigen zullen zich evenwel bij het zien van dien man eenigszins teleurgesteld gevoeld hebben. Het publiek toch stelt zich den man hoogstwaarschijnlijk voor als iemand met een woest voorkomen en dit juist is nu niet het geval. Inte- gendeel is hij slechts tenger gebouwd, klein en heeft volstrekt geen terugstootend uiterlijk. Het verhoor der 40 getuigen was voor het pu bliek tamelijk saai, zoodat de meesten ook spoedig de gehoorzaal verlieten om uit die benauwde atmos- feer in zuiverder dampkring adem te halen. Wegens gebrek aan tijd en ruimte kunnen we hier onmogelijk in bijzonderheden treden. Be- klaagde, die reeds vijf jaren tuchthuisstraf wegens diefstal en aanranding der eerbaarheid achter den rug heeft, ontkent aile schuld. Op de hem door den président gedane vragen antwoordt hij zeer beleefd en in goede taal, waaraan zeer duidelijk te hooren is, dat hij beter ontwikkeld is, dan menigeen zou denken. Bij acte van dagvaarding is hem ten laste gelegd 1. inbraak in de woning van den landbouwer B. Bouman le Noordbroeksterhamrik in den nacht van 29 op 30 Januari j.l., gedurende den voor de nachtrust bestemden tijd, met het oogmerk om aan genoemden Bouman toebehoorende goederen weg te nemen, zijnde hij in de uitvoering daarvan verhinderd, .doordat hij op de vlucht werd gedreven. 2. Alsvorens in de woning van Dr. A. L. Poel- man te Noordbroek, in denzelfden nacht, met het oogmerk alsvorens, hebbende hij hier geen door hem gewilde voorwerpen gevonden. 3. alsvorens in de woning van den geneesheer Dr. M. Niemeijer aldaar, met hetzelfde oogmeik, zijnde hij hier op de vlucht gedreven. 4. alsvorens in de woning van R. Sijpkens te Zuidbroek, met hetzelfde oogmerk, hebbende hij hier geen geschikte voorwerpen gevonden. 5. diefstal van een paar laarzen ten nadeele van R. Wierenga te Tjamsweer in den nacht van 13 op 14 Januari j.l. 6. diefstal van een mes ten nadeele van Cor- nelis Schoonveld te Kaakheem onder de gemeente Ten Boer, ailes gepleegd na reeds tuchthuisstraf wegens diefstal te hebben ondergaan. Ook met de beide laatste feiten gingen braak en inklimming gepaard. Voor al deze feiten requireert de officier van Justitie een gevangenisstraf van negen jaren en in de kosten des gedings. Mr. W. G. Wildervanck, advocaat procureur te Hoogezand treedt ambsthalve voor beklaagde op en concludeert na een uilvoerig pleidooi tôt vrijspraak. De zitting duurde van 101 tôt 4j uur. Uitspraak 20 Mei e.k. Voor het zwakke geslacht in het zeer zeker dub- bel verblijdend, dat S. voor een goeden tijd onscha- delijk wordt gemaakt, daar uit het onderzoek ter terechtzitting is gebleken, dat hij volstrekt geen vrouwenhater is, doch integendeel menige jonge dochter wel is lastig gevallen. De lijst van hoogstaangeslagenen in de provincie Drente, verkiesbaar als lid van de Eerste Kamer, bevat 87 namen. Hoogstaangeslagene is de Heer B. Eleveld, te Hoogeveen, met 1421.66j laagste de Heer A. Tonckens, te Zuidlaren, met 191.341. Donderdag had de landbouwer R. N. te Fijnaart een buitenkansje. Op een boedelhuis had hij een oud lessenaarskastje gekocht en vond daarin 44 gouden tientjes, 2 halve tientjes van koning Willem I en eenige brieven, boedelscheidingen, testamenten uit de vorige eeuw enz. De oudste zijn van 1752, de jongste van 1812. Van de werf van de firma Gebr. Bodewes te Lobit, is voor een Duitsche firma een ijzeren kaan- schip, groot 500 last, te water gelaten. Daarna werd de kiel gelegd voor een tweede boot van gelijke grootte. Vrijdagmiddag, omstreeks half zes, viel in de Albert Cuypstraat te Amsterdam een man, bij het uithangen van een spion, uit een raam van de tweede verdieping op straat. Naar het Binnen Gasthuis vervoerd, bleek het dat geen hulp meer kon baten de man was reeds aan de gevolgen van den val overleden. Het BURGERLIJK ARMBESTUUR der gemeen te Sappemeer brengt onder de aandacht der inge zetenen dat onlangs hier en daar een gave gevraagd is door een zijner bedeelden, die al wat hij krijgt aan drank verdoet, en eene goede veizorging van wege het Bestuur geniet; dat het Bestuur naar aanleiding van dit feit de ingezetenen dringend verzoekt, geene gaven meer te geven aan personen, wier omstandigheden hun niet genoegzaam bekend zijn. Terwijl toch voor vreemden de gemeente dient te zorgen, waar zij wonen, behoort de ondersteuning voor ingezetenen voldoencie te zijn om allen grond voor het stelselmatig bedelen weg te nemen. Wel is het Bestuur maar al te zeer overtuigd, dat de wet en de middelen, die het ten dienste staan, vaak niet zullen veroorlooven, dat het Bestuur zelf in de gewenschte mate in den stoffelijken on- derstand kan voorzien. Dan ook zeer zeker is ondersteuning door parti- culieren zeer gewenscht. Maar men overtuige zich in hoever zijdie zich aanmelden, werkelijk in dat geval verkeeren en geve niet nutteloos. Het Bestuur wijst er op, dat in elk zijner ver- gaderingen gelegenheid wordt gegeven aan par- ticulieren tôt navraag omtrent ingezetenen die zich bij hen om ondersteuning aanmelden. Die vergaderingen worden gehouden, elken Vrij- dagavond om zes uur in het gemeentehuis. Schriftelijk tôt het Bestuur gerichte aanvragen om inlichtingen zullen na gehouden bespreking worden beantwoord. Het Bestuur wekt de ingezetenen op van deze gelegenheid in voorkomende gevallen gebruik te maken, overtuigd dat slechts de meest mogelijke samenwerking hel doel, een goede armverzorging en weering van beroepsbedelarij, te verkrijgen is. Het houdt zich voorts aanbevolen voor inlichtin gen omtrent behoeftigen en wijst er op, dat in geval van dringenden nood de Voorzitter gemach- tigd is eenige hulp te verstrekken. Sappemeer, den 3 Mei 1892. Het Burgerlijk Armbestuur voornoemd A. J. GARSTEN Voorzitter. H. RUZIUS Secretaris. De Burgemeester van Hoogezand, brengt bij dezen ter algemeene kennis, dat alhier bij missive van den heer Gommissaris der Koningin in deze provincie, d.d. 5 Mei 1892, No. 27 (3 afd.), is ont vangen de volgende afdruk van eene in de Staats- courant opgenomene oproeping: «Naar aanleiding van feiten, ter kennis gekomen «van de Eerste Afdeeling der Staatscommissie van «arbeids-enquête, aangaande het beheer van som- «mige fondsen en maatschappij en tôt uitkeering bij «ziekte en overlijden, roept de Afdeeling voornoemd «mits dezen allen op, die in staat mochten zijn uit «eigen ervaring bijzonderheden mede te deelen «omtrent bepaalde te dier zake betrekkelijke feiten, «met name roijement ondanks geregelde betaling «der contributie en niet-uitbetaling van een deel «of van het geheele bedrag der bedongen uitkeering, «om daarvan voor den 15 Mei e.k. opgave te doen «bij desverkiezende ongefrankeerden brief «aan het adres: Staatscommissie van Arbeids-enquête, iste Afdeeling 's Gravenhage, 36 Parkstraat." Hoogezand, den 9 Mei 1892. De Burgemeester voornoemd I. A. VAN ROUEN. HERIJK van MATEN en GEWIGHTEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand, brengen ter algemeene kennis, dat bij besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 18 December 1891, no. 79, le afd. (Pro- vinciaal blad no. 90), is bepaald, dat de herijk van malen en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Don derdag den 16, 17, 18 en 19 Mei 1892 en wel: Maandag den 16 Mei van 7 j tôt 1 uur voor de neringdoenden, wonende te Martenshoek a. d. landzijde, van 1 tôt 3 uur voor idem wonende te Hoogezand, a. d. landzijde, westelijk v.d. kerk. Dinsdag den 17 Mei van 7\ tôt 9 uur voor idem, wo nende a. d. landzijde, oostelijk v. d. kerk, van 9 tôt 12i uur voor idem, wonende te Martenshoek a. d. wegzijde en van 12j tôt 3 uur voor Foxhol. Woensdag den 18 Mei van 1\ tôt 9 uur? «or idem wonende te Hoogezand, westelijk v. h gemeen tehuis; van 9 tôt 121 uur voor idem, wonende te Hoogezand, oostelijk v. h. gemeentehuis, van 121 tôt 3 uur voor Westerbroek en Kolham. Donderdag den 19 Mei van 7l uur tôt 10 uur voor Kalkwijk, van 10 tôt 11 uur voor Kiel-Windeweer, van 11 tôt 21 uur voor Kropswolde. Voorts herinneren zij belanghebbenden 1. dat, volgens het Koninklijk besluit van den 5 December 1891 (Staatsblad no. 189), in het jaar 1892 aan den herijk zijn onder- worpen de maten en gewichten, bedoeld in art. 15 litt. a, der wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57), en dus in 1892 geene maten of gewichten van den herijk zijn vrij gesteld 2. dat tôt goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1892 bij den ijk en herijk van maten en gewichten te bezigen, is vastgesteld de letter c in den gewonen schrijfvorm; 3. dat van de onjuist bevonden gewichten, die op verzoek der belanghebbenden, door den IJker, tegen een vastgesteld loon ten bate van 's Rijks kas worden gejusteerd, het daarvoor verschuldigde justeergeld onmiddel- lijk aan hem moet worden voldaan; 4. dat ten opzichte der aan te bieden maten en gewichten onder de aandacht der nering doenden wordt gebracht, dat alléén behoorlijk schoon gemaakte voorwerpen tôt de verificatie kunnen worden aangenomen. De neringdoenden worden in hun eigen belang aangemaand van de herijkzitting in hunne gemeente zooveel mogelijk gebruik te maken. Het aanbieden der maten en gewichten aan het IJkkantoor vordert bijzondere uitgaven en veroorzaakt tevens het on- gerief, langer als noodig is van de voorwerpen te zijn beroofd. Hoogezand, den 9 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd: I. A. VAN ROIJEN. De Secretaris, W. AGTERBOS. Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Hoogezand en Sappemeer, gelet op artt. 23 en 24 van het règlement op het toezieht der wegen in de provincie Groningen; roepen bij deze op al de onderhoudsplichtigen van de wegen in deze ge meenten, welke door overdracht of overgang van eigendom van dien onderhoudsplicht ontheven kun nen worden, om op Dinsdag en Woensdag den 17 en 18 Mei aanstaande, telkens des voordemiddags van 9 tôt 12 uur, in het gemeentehuis alhier, daarvan aan hen opgave te doen en maken hen diensvolgens op de voormelde artikels opmerkzaam, welke luiden als volgt: Art. 23. Bij overdracht van eenigen eigendom, waarop de onderhoudsplicht rust, tusschen levenden, is de overdrager, en ingeval van erfopvolging de ver- krijger verplicht, daarvan met overlegging der be- wijzen, zoo die bestaan, aan Burgemeester en Wet houders opgave te doen. Zoo bij de gezegde overdracht of overgang splitsing van gronden plaats heeft, welke met eenigen on- derhoudslast voor het geheel zijn bezwaard, wordt die last over de verschillende perceelen verdeeld. Art. 24. Tôt het doen der bij het vorig artikel bedoelde opgave, worden de daartoe verplichten jaarlijks in de eerste helft van Mei bij afkondiging, met be- paling van den dag en uur, in het gemi entehuis, door Burgemeester en Wethouders opgercepen. r| r. i

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2