BEZOEK OFFICIEELE PTJBLICATII van H.H. M.M. de Koninginne TE KOOP BINHEHLA» D. BUKGERLIJKE STAND. OFFICIEELE PUBLICATIEN. Poortman Jan, z. v. Aalf Steen en Seeske Smi Barteld, z. v. Jan Klunder en Riena Smith V meltie, d. v. Jan Koops en Geertruida Doornbus. Anna Elizabet, d. v. Johannes Lambertus Kroori Margrietha Woestman Reina, d. v. Geuchien Wi gaard en Trientje Bootsman Derkje, d. v. Lan Waalkens en Gielje Okkens. Ondertrouwd Evert Tor en Alberdina Sv* ber»; Nicolaas Harmannus Remkes en Lee: Landkroon Hendrik Dijkhuis en Jannetta Jac Tulp Garmt Postema en Aaltje Rollema W Peper en Aaltje Broekema; Berend Duursema Albertje de Groot. Getrouwd Bernardus Zwart en Gesina Rem Overleden Annechien Piest, 19 jaren, ehevri van Arend de Groot; Jellje iaekema, S daj dochter van Hendrik Taekema en Jeltje Hempen Abraham Smittenberg, 1 jaar, zoon van Wi Smittenberg en Wilhelmina Schrôder. SLOCHTEREN, 4—10 Mei 1892. Geboren Ebe, z. v. H. Kortholt en G. Bo huis te Scharmer; Tomas, z. v. E. Emmelk en E. Veentier te Siddeburen; Johannes, z. vf v. d. Deen' en W. Kruit te Schildwolde Ma d. v. P. ten Have en L. Battjes te Siddebu Jantje, d. v. H. Wieringa en E. Kok te Siddebul Klaas z. v. J. Wolt en G. Perdok te Schildwc Jacob' Johannes, z. v. M. Mossel en T. Dekkd Schildwolde; Hinderikus Pieter, z. v. H. Staa N. Offeringa te Siddeburen. Ondertrouwd: Heike Schipper 47 j. van relsweer en Elizabeth Medenma 34 j. van Se wolde; Folgert Kostwinder 24 j. van Slochf en Freerkkie Rozema 20 j. van Kolham; h Wollinga 23 j. van Garrelsweer en Geessien meling 29 j. van Slochteren; Jan Wolgen van Schildwolde en Martje Perdok 31 j. van Se wolde; Aeilt Hulsebos 33 j. van Hoogezanj Martje Oost 26 j. van Slochteren; Hindnk Sp 24 j. van Schildwolde en Renske Kolkema van Siddeburen. Getrouwd: Harm Schepel 57 j. van Siddel en Lulgert Reerds 53 j. van 't Waar; Klaas ning 27 j. van Westerbroek en Grietje Visse j. van Scharmer. Overleden: Andries Tidde 3 maand z. Mulders en A. Westing te Slochteren. Levenl. Aangeg. Z. v. B. Schutter en H. huis te Hélium. ZUIDBROEK 6—13 Mei. Geboren: Christina Henderika, d. v. Arenc en Grietje Muntendam. Ondertrouwd Jan Meedendorp 24 j. en G< Straat, 23 j. Overleden: Haike Doddema 67 j., weu. drik Moesker Albert Groenewoud. 50 j„ ma Tjaaktje Bos. NOORDBROEK, 3—9 Mei. Geboren: Antje, d. v. Enke van der Reint, z. v. Tjakko Reints Huisman en Fro Yeendorp. Ondertrouwd: Pieter van der Veen en t Buurke beide van Noordbroek. MUNTENDAM, 2—9 Mei. Geboren Catharina Gijsberthina, d. v. B Schrage en Geessien Hovinga Derk, z. v. 8 Gernaat en Klaassien Wind. Ondertrouwd: Eme Luttje, 26 j. en Kon Harmina Duit, 23 j., beide te Muntendam. Getrouwd Jan Bakker en Dijtje Flik, heu Muntendam; Georg Springer, van Zuidbro Marchien Hut, van Muntendam. Overleden Elke Terpstra, 82 j., weduw Jakob Vis. ZUIDLAREN, 1—30 April 1892. Geboren: Roelof, z. v. Albert Hoving en lina Sladman te Zuidlaren; Annechien, d. v. Venema en Annechien Venema te Zuidlaren d. v. Drieuwes Huisman en Maria Dorette I te Zuidlaren. Getrouwd Jan Vos, oud 33 jaar te Voo Anna Oudman oud 22 jaren te Zuidlaien "Wieringa oud 26 jaar en Anna Sophia Hil de Boer oud 20 jaar beide te Zuidlaren G< Haaijer oud 25 jaar en Baùkje Minzes Zv oud 25 jaar beide te Zuidlaarderveen Jan oud 23 jaar en Roelof je Nijveen oud 22 jaar te Zuidlaren. Overleden: Hinderkien Klinkhamer oud 3 vrouw van Jan Komdeur te Zuidlaren. Levenl. Aangeg. Een kind van 't vrou geslacht van Jan Komdeur en Hinderkien Kl mer te Zuidlaren. ANLOO, 1—30 April. Geboren Lammechien, d. v. H. Hadderii T. H. Geeits te Eext; Hillegina, d. v. L. en M. Pranger te Eext Hinderikus, z. v. A. ling en K. Adolfs te Annen Martinus, z. v. A en J. Boelens te Annen Hinderkien, d. v. P. en H. Boer te Annen Aaltien, d. v. J. de en H. Hindriks te Eext Gezinus, z. v. J. Me en G. Essing te Annen Albert, z. v. H. K M. Klinkhamer te Annen Jakob, z. v. W. S en J. Korzaan te Annerv.kanaal. Ondertrouwd Gerriet Essing oud 36 j. tes en Grietje Braams oud 42 j. te Gasselte. Overleden: Hillechien Hamming echtgef Lambert Rademaker, oud 32 j., te Annen;! Schuiling oud 58 j., (overleden te Annen) Mensinga wedn. van Lammechien Meijerini 83 j. te Anloo Jantiena Meijering, oud 1 n v. Geerl Meijering en Jantien Stoker te 1 Hindrik Poelman, oud 19 j. 7 mnd. (ong< Annerveen Roelof Eggens echtgen. van J Mulder oud 65 j. 3 mnd. te Annerveen. IïGEZONDEÎf. Mijnheer de Rédacteur In uw blad van Woensdag 11 Mei komt Raadsverslag van Hoogezand o.a. voor het Benoeming van een onderwijzer te Kiel-Windi. Naar aanleiding van de daar genoemde voor het volgende Het schijnt daar, alsof de Raad uit dne pe: eene keus kon doen. Dit is geenszins het geweest. Reeds Viijdag 6 Mei heb ik mijn citatie-stukken teruggehaald en den Burgen meegedeeld, dat ik niet meer in aanmerking we te komen voor bovenstaande hetrekking; dus niet meer als sollicitant beschouwd w Feitelijk heeft de Raad dus maar uit 2 pe: eene keus kunnen doen. Met de opname hiervan zult U verplichtei G. F. HEIJM De COMMISSARIS DER KONINGIN in d vincie Groningen brengt ter kennis van de zetenen dezer Provincie het verblijdend beric ook een operetten-gezelschap optreedt, heb ik nog geen kijkje kunnen nemen evenmin als in het café de Unie. Wel heb ik gisteren avond de tent van Van Lier bezocht, waar East Lynne, een beroemd sensatie-drama in negen tafereelen, werd opgevoerd. En wie nog eens van een echt ouderwetsch drama houdt, waar in 't eerste bedrijf al iemand overhoop wordt geschoten en de beide laatste tafereelen ge- wijd zijn aan twee sterfbedden, die moet vooral deze gelegenheid niet verzuimen. Een klein jon- gentje vervult er eene tamelijk aandoenlijke en zeer philosophische roi in en wordt natuurlijk door het sensatiegrage publiek oorverdoovend toegejuicht. Nu zie ik zoo'n dreumes liever niet op de planken en tijdig te bed vooral dan in zulke ziekelijke roi. Doch zooals ik zeg: 't is een drama en een echt sensatiestuk ook. En 't spel was uitstekend, vooral van den droogcomischen politieagent zoodat de dramaliefhebbers er aile waar hebben voor hun geld. Jammer was het, dat de voorstelling pas om twaalf uur was geëindigd en er dus geen tijd overbleef voor verdere prêt. Dinsdag komt er een ander stuk voor 't voetlicht en 't zal niet uitblijven, of ook Van Lier zal zijn publiek wel blijvend weten te trekken. Alber en Basch geven weer even schoone voorstellingen in hunne nette tent als altoos. Ook Prinzelly doet ailes, om zijne gasten flink te amuseeren, al is het slotstuk de roovers in het Zwarte woud wel eens een beetje te forsch voor jonge hersentjes. Van de carousels en draaimolens behoef ik niet veel te zeggen die dingen dragen steeds meer het blijk door uiterlijk vertoon, dat het hun naar den vleesche gaat en ze altoos nog het groote aantrekkingspunt hlijven van elke recht- geaarde kermis. Ook is er een hyppodrome, een carousel met levende paarden, een heele uitkomst voor onze eerewacht, die zich daar nu een beetje kan oefenen voor den grooten optocht. In den Doolhof stuit ge steeds op wanden en spiegels en deuren en ge zoekt er vergeefs een uitweg, tôt ge in een kamertje belandt, waaruit ge tegen den losprijs van een glas bier wordt verlost. Onder de carousels is nog als nieuwigheid eene, die den heelen dag door twee mannen als een hobbelpaard heen en weer wordt geslingerd. Hoe gekker, hoe mooier Schiet- en photografietentjes passeeren we maar, evenzoo de nette kramen van Consael en de glaasjes- tenten, om even stil te staan voor het kristallen- paleis van Amerika, waar 't volgens de platen op de wanden erg bloederig toe moet gaan. Daarop volgt eene kleine en eene forsche dame, eene som nambule, eene waarzeggende dame, krachfmachines, weegmachines enz. terwijl op de Vischmarkt nog een wassenbeeldenspel verzeild is geraakt, waarin tal van vorsten en vorstinnen in was worden voor- gesteld. Nu volgen drie rijen van kramen, waar- onder er zeer schoone zijn, verder koekdisschen, schiettafeltjes enz., ja zelfs koopt ge er voor een cent een lap gebakken paardebief of een augurkje, om langs de altoos voile draaimolens bij de ge- zonde apotheken en de oliekoekkramen te belanden. En dat ook hier altoos gestreefd wordt naar iets nieuws, dat bewijst u de laatste kraam uit de lange rij. Zoo heb ik thans een beknopt overzicht ge- geven van al, wat er te zien en te bewonderen en genieten valt. Mocht er echter bij 't genieten der kermispret nog eenige tijd overblijven dan verzuime men vooral niet, een kijkje te nemen op de ten- toonstelling van schilderijen in de Harmonie. Daar moet veel schoons te bewonderen zijn, en ik kom er licht een volgenden keer op terug, daar ik tôt nog toe ook nog geen lijd had om er heen te gaan. Inmiddels wenschen we allen, die hier een dagje komen genieten, eene pleizierige kermis. Ondergeteekende verklaart, dat de KREETABAK, wapen de ROODE LEEUW, voor 30 cent per pond verteocht moet tvorden. Aan ieder die het goedkooper verkoopt wordt de le- vering geweigerd. Groningen, Mei 92. BRUITS VAN HOCTEN, Stoomtabaksfabriek. eene nog in uitstekenden staat zijnde Engelsche VÉLOCIPÈDE (Rover), geheel en al op KOGEL- ASSEN, voor nieuw gekocht hebbende 175, thans voor f 85. Gebr. THEDINGA, Veendam. Zondag j.l. werd in het Bontehuis te Sappemeer de tentoonstelling gehouden van huisvlijt. Door de ijverige bemoeiingen van de commissie uit het be- stuur van het PI, Nut, thans gesterkt door eenige leden der damescommissie voor de naaischool, waren de ingezonden voorwerpen zeer netjes geëtaleerd. Vele voorwerpen waren ingezonden,- maar toch scheen de bedoeling van het bestuur van het Pl. Nut niet in aile opzichten begrepen te zijn. BEKROONDE VOORWERPEN R. Tonkens, Vogelkooi, 2.50; B. Luttmer, Vogelkooi, 1 Simmerling, Vogelkooi, 1 E. Homan, Vogelkooi, 1 J. Deen, Vogelkooi, 1 M. Bakema, Witte spreij, 2 Doek. v. d. Woude, Vierk. vloermat, 1 Jantina Klouwen, Gehaakte doek 0.50; D. ten Cate, vest, 0.50; H. Hui- zinga, Hellingwerk, 2 Abr. ten Gâte, Schip in flesch, 0.50 Geert Tilman, Portretlijst, 0.50 R. Hamminga, Koperwerk, 0.50; S. J. Cohen, Tuinameublem., 0.50 EERVOLLE VERMELDING VERWIERVEN. Vrouw Mensinga, H. Klink, Wed. van Delden, Doekina v. d. Woude, G. M. Gankema, D. Uildriks, Eh. Scholte, Abr. ten Cate, K. Hamminga, H. Conens Jz., Bewaarschool (juffr. Reijntjes), Mej. E. Tinga, L. Koetse, H. Gonens en Braamhorst. De tentoonstelling werd door vele belangstellenden bezichtigd en na zes uur had de verloting plaats van aangekochte voorwerpen, maar de prijzen kon- den ditmaal overvloediger zijn, daar eenige dames en heeren eenige voorwerpen speciaal voor de ver loting hadden ingezonden. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede dat morgen Donderdag 19 Mei 1892, de bij velen wel bekende Engelina Beenker te Achterdiep den dag mag herdenken, dat zij gedurende een reeks van 50 achtereenvolgende jaren bij dezelfde tamilie hartelijke huisvesting heeft genoten en wel bij de familie Wijnants aldaar. De nog aanwezig zijnde mejufïrouw wed. H. WijnantsNienhuis zal zij voorzeker wel haren dank daarvoor toebrengen. Kielwindewelr, 15 Mei. Heden namiddag om- streeks vier uur geraakte het zoontjê van den schui- tevaardersknecht in het vrij diepe vaarwater. Het ongeval werd bemerkt door de zoons van J. Schrage, landbouwers alhier, die daar in de nabij- heid waren, en er dan ook in mochten slagen den kleine spoedig op het droge te brengen. Door de geneeskundige staatscommissie is heden bevorderd tôt arts de heer W. Reddingius, docts., geboren te Ten Boer. Eenige landbouwers te Overschild zijn overeen- gekomen voor gezamenlijke rekening eenblaasbalg met trommel aan te schafîen, ten einde elk 1 tôt 1 H.A. aardappelplanten te bestuiven met koper- vitriool-speksteen, tôt het weren der aardappelziekte. De heer J. J. Boeck wonende te Hélium, ontving dezer dagen van Z. E. den minister van financiën, eene benoeming tôt kommies 4e klasse bij 's rijks belastingen. J.l. Woensdag, den U Mei had ten huize van J. van Hateren te Uiterburen, namens Heeren Direc- teuren der Nationale Hypotheekbank bij inschrij- ving de aanbesteding plaats van Belangrijke herstellingen en verbeteringen aan hunne boerderij te Uiterburen. Hierop werd ingeschreven door H. Waslander te Noordbroek voor 1199. 1049. H. Olthof H. Schreuder Joh. Buurke Kl. Spithof E. Tulp Zuidbroek Noordbroek Hélium Siddeburen 1015. 995. 990. 977. Borgercompagnie, 12 Mei. Als iemand handel d rij ft in iets, waarmee hij niet gewoon is om te gaan. geeft dat vaak aanleiding tôt teleurstelling. Dat ondervonden dezer dagen eenige ambtenaren hier in de buurt, die het vleesch eener door hen alhier benaderde koe in hun woonplaats hadden verkocht. Toen de afnemers vernamen, dat zij voor hun geld het vleesch van een gestorven dier hadden ontvangen, zonden zij het aan de ambte naren terug. Borgercompagnie. Terwijl de landbouwer E. Slim hier met paard en wipkar passeerde, trapte het paard door de batting van R. V. Vos en zakte er gedeeltelijk door. Dit maal liep het nog al ge- lukkig af, maar te vreezen is, dat er weldra door de battings meerdere en wellicht grootere onge- lukken gebeuren, daar zij in een even ellendigen toestand verkeeren als de weg. Gelukkig daarom, dat waarschijnlijk binnen korl, zoowel deze gevaar- lijke batting, als de bijna onbruikbare weg in een beferen toestand gebracht worden. W7e zien dan ook reikhalzend den tijd tegemoet, dat de weg verhard wordt en de battings hernieuwd worden. Deze laatste zullen dan zoodanig gemaakt worden, - dat ze aan de gestelde eischen voldoen, waarvoor aile landbouwers, reeds een contract hebben ge- teekend, dat ze zelven het werk willen bekostigen. Dat het spoedig zoo worde! Veendam, 16 Mei. Zaterdag j.l. had in het hotel de Unie alhier de eerste vergadering van aandeel- houders en pandbriefhouders van de Nederland sche hypotheekbank, gevestigd te Veendam, plaats. Vertegenwoordigd waren 277 aandeelen, recht ge- vende op 79 stemmen. Als voorzilter fungeerde de heer D. Fontein de Jong, van Murmerwoude (Friesland), die met een woord van waardeering en hulde aan wijlen den heer J. E. Duintjer, den man die bij aile ondernemingen van energie en industrie in Veendam mee aan de spits stond en wiens dood voor deze streken een groot verlies geweest is, die ook bij deze bank mede het bezie- lend element was, de vergadering opende. Na mededeeling gedaan te hebben van de geschiedenis van de bank in het afgeloopen jaar en den gang der operatien, werd voorgesteld met de gemaakte winst ad 2958.091, afschrijvingen te doen tôt een bedrag van f 1932.491 en verder met de resteerende 1000 twee gulden per aandeel ge- stort kapitaal uit te keeren. Ingevolge art. 37 der statuten werden er door de pandbriefhouders twee personen benoemd om de volgende jaarlijksche balans en winst- en ver- liesrekening na te zien en verslag van harebevin- ding in de gewone algemeene vergadering van het volgend jaar uit te brengen. Benoemd werden de heer Jacob Hazewinkel, lid van de firma Everts en Hazewinkel, kassiers te Veendam, en de heer U. O. Stikker, lid van de firma Schortinghuis en Stik- ker, kassiers te Winschoten. Tôt plaatsvervangers werden aangewezen de heeren ds. J. van der Ploeg en mr. L. J. Huber, beiden wonende te Veendam. Tôt commissaris werd benoemd mr. T. S. Bakker, van Sappemeer. Bij monde van den voorzitter stelien commissa- rissen voor, den directeuren over 1892 een beloo- ning toe te kennen van f 750 ieder, of '1500 te zamen. Dit bedrag, niet bindend voor 't ver- volg, moet als een tegemoetkoming beschouwd worden, eene schadeloosstelling zooveel mogelijk, voor de moeiten en zorgen. Evenzoo wordt voor het collège van toezicht voorgesteld, voor ieder lid over 't boekjaar 1892 een bedrag uit te trekken, terwijl de andere commissarissen zich met reis- en verblijfkosten hebben te contenteeren, evenals de commissie van art. 37. De directie deed hierop mededeeling van den loop der pogingen om de pandbrieven op de beurs- noteering vermeld te krijgen, waarop de voorzitter, met een woord van dank aan de vergadering, de directie en de commissie, de vergadering sloot. Op de Dinsdag te Veendam gehouden veemarkt waren aangevoerd 200 stuks runderen. De handel was tamelijk; kalfkoeien golden van 175 tôt f 240; vroegmelkten van 135 tôt 185; vaar- melkten van 0.16 tôt 0.20 per halve kilo; kalfvaarzen van 115 tôt 165 pinken van 50 tôt 110. Van schapen en lammeren waren aan gevoerd 30 stuks, varkens 200 stuks. Perscheeps- gelegenheid werden ruim 60 koeien naar Groningen vervoerd. De schipper De Jong, van Oude Pekela, is bij het Frieschelooster stoomgemaal in de A gevallen en verdronken. Ook zijn zoon viel in het water, doch deze wist zich nog te redden. Aan de stoom-strooeartonfabriek te Leeuwarden zijn Zaterdagavond ongeveer 100 werklieden ont- slagen, waarvan 80 hoofden van huisgezinnen. Te 's Graveland waren twee kinderen aan het spelen in een schuurtje, dat als varkenshok dienst had gedaan en vol stroo lag. De kleinen hadden een lucifer en maakten een vuurtje aan. Een der kleinen, het vierjarig dochtertje van v. V., geraakte daardoor in brand. Toen hulp kwam opdagen was het kind reeds verschrikkelijk gewond. Het geheele lichaam, behalve de voeten, die in klompen gestoken waren, was zwart en als het ware ver- koold. Het kind is overleden. Te Deventer viel Vrijdagavond, bij het naar be- neden laten van een ledikant, de tuinman P. uit een hoog dakvenster. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Hij laat eene weduwe met eenige jonge kinderen na. Te Lekkum, nabij Leeuwarden, woei Donderdag van den kerktoren en van enkele woningen de Nederlandsche driekleur, ter eere van Ruurd Span, die op dien dag gedurende 50 jaren met ijver en nauwgezetheid aldaar de betrekking heeft hekleed van doodgraver. Vele blijken van belangstelling vielen den grijzen jubilaris bij die gelegenheid ten deel. LandbouwTereeuiging Kiclwlndeweer. Vergadering van Woensdag den 11 Mei 1892 Tegenwoordig 25 leden. De voorzitter opende de vergadering, waarna de notulen van de vorige vergadering door den secretaris werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen: a. Programma van het 45ste Ned landhuishoudkundig congres te Wageningen, den 1317 Juni 1892, en b. programma der tentoon stelling van paarden en rundvee op 15 Juni, bij gelegenheid van het congres. Voor kennisgeving aangenomen. c. Mémorandum van de heeren Thompsom en co. te Assen, waarvan de inhoud wegens het on- duidelijk schrijven niet kon worden meegedeeld. Besloten werd, genoemde heeren te verzoeken om later daarin verbetering te brengen. d. Kennisgeving van het overlijden van den heer W. A. Scholten. Werd besloten een brief van rouwbeklag te zenden. Opening der vragenbus, waarin 2 vragen: a. Is het niet wenschelijk, met het oog op de verhoo- ging der werkloonen en verkorting van den werk- tijd der timmerlieden, dat er een besluit wordt ge- nomen, voortaan op de gewone tijden geen ster- ken drank meer te geven? Die wenschelijkheid werd algemeen gedeeld en besloten ieder voor zich dezen maatregel in toepassing te brengen. De tweede vraag kon niet behandeld worden, als behoorende niet tôt de landbouwvereeniging, en, daar de agenda afgeloopen was, werd de gelegen heid aangeboden tôt het doen van vragen of voor- stellen. Niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering gesloten, waarna de gelden voor chilisalpeter door de commissie in ontvangst werden genomen. VERGADERING der Kamer van Koophan- del en Fabrieken voor Hoogezand en Sap pemeer, op Woensdag den 18 dezer, des avonds te 7^ uur, in 't GEMEENTEHUIS te Sappemeer. STATUTENf der coôperatieve aau- en verkoop-vereeniging Yoor Land- bouwartikelen, gevestigd te (met beperkt boofdelijke aansprakelijklieid.) (Slot.). VI. Geldmiddelen. a. Aandeelen. Art. 29. Elk aandeel be- draagt tien gulden. Ieder lid is verplicht ten minste één aandeel te nemen. Het hoogste getal aandeelen, dat een lid mag verwerven, bedraagt tien. De algemeene vergadering kan met eenvoudige meerderheid van stemmen besluitendat en tôt welk bedrag de den leden toekomende inbrengst- renten en de door boven gemaakte winst (art. 36), of een deel daarvan, op de respectieve inbrengsten der leden zullen worden bijgeschreven. De gestorte gelden (aandeelen), met bijschrijving van renten en winst en afschrijving van verlies zijnde de inbrengst van een lid, mag, zoolang deze niet is uitgetreden, door de vereeniging niet worden uitbetaald. Over de inbrengst mag gedurende het lidmaatschap onder geenerlei voorwendsel worden beschikt en iedere afstand, verpanding of andere bezwaring daarvan is voor de vereeniging niet verbindend. b. Reservefonds. Art. 30. Er woidt een reservefonds gesticht tôt dekking van even tueele, uit de balans blijkende verliezen. Het wordt gevormd door de entréegelden, de volgens het huishoudelijk règlement opgelegde boe- ten en door een aandeel van minstens 20 in de jaarlijksche zuivere winst, totdat het reserve fonds op ten minste de helft van het gezamenlijk bedrag der aandeelen is gebracht. VIL Bedrijf. Art. 31. De beslissing omtrent de inrichting en den omvang van het bedrijf en zijne afzonderlijke takken berust bij de algemeene vergadering. Behoudens de bepalingen dezer statuten ontwerpt het bestuur daarvoor een huishoudelijk règlement over het geheele bedrijf met, voorzoover daaraan behoefte bestaat, spéciale bepalingen voor elken tak. Dit règlement, benevens genoemde bepalingen worden goedgekeurd door de algemeene vergade- ring. VIII. Rekenplichtigheid. Art. 32. Het dienst- jaar loopt van 15 Mei tôt en met 14 Mei. Het bestuur moet direct bij het einde daarvan zorgen 1. voor het ontwerpen en vaststellen van een nauwkeurigen inventaris 2. voor de afsluiting der boeken. Art. 33. Het boekhouden, de afsluiting der boe ken en der winst- en verliesrekeningen, benevens het opstellen der balansen moet volgens handels- gebruik geschieden. Art. 34. In de balans moeten afzonderlijk wor den aangegeven: A. Onder activa: 1. de voorraad baar kasgeld 2. de papieren van waarde; 3. de waarde van den voorraad waren: 4. de uitstaande vorderingen; 5. de waarde der onroerende goederen, na af schrijving van jaarlijks ten minste 2} 6. de waarde der overige roerende goederen, na afschrijving van jaarlijks ten minste 10 B. Onder passiva: 1. de inbrengsten der leden; 2. het reservefonds 3. de bestaande schulden; 4. de nog te dekken bedrijfskosten. Het overschot der activa boven de passiva vormt de zuivere winst; het overschot der passiva boven de activa het verlies der vereeniging. Art. 35. Winst- en verliesrekening en balans worden ten minste eene maand vôôr de algemeene vergadering in handen gesteld der commissie, be- doeld bij art. 27, en met haar rapport acht dagen vôôr de algemeene vergadering in het kantoor der vereeniging ter inzage van de leden neergelegd om daarna met de voorstellen over de winstver- deeling aan de algemeene vergadering te worden voorgelegd ter goedkeuring en ter décharge van het bestuur. De rekening en verantwoording wordt door het bestuur binnen eene maand na hare goedkeuring neergelegd ter griffie van het kantongerecht, in welks gebied de vereeniging is gevestigd. Art. 36. Van de zuivere winst ontvangt eerst het reservefonds, zoolang dit nog niet op de ver- eischte hoogte is gebracht, ten minste 20 en daarna de bij het einde van het voorgaande jaar, door bijschrijving van winst of afschrijving van verlies, verkregen inbrengsten der leden tôt ten hoogste 4 rente. Over de rest beschikt de algemeene vergadering, waarbij het voor de leden bestemde winst-overschot over hen wordt verdeeld, naar verhouding van elks aandeel in den omzet (in voile guldens uitgedrukt) over het laatst verloopen dienstjaar. De rente der inbrengsten en de winstaandeelen worden voor zoover de algemeene vergadering niet heeft besloten die te doen bijschrijven bij de in brengsten der leden, telkens op 1 Aug. na het einde van het dienstjaar aan de leden uitbetaald. Art. 37. Bij een eventueel tekort wordt eerst het reservefonds tôt dekking daarvan gebruikt, na uitputting hiervan worden de inbrengsten der leden naar verhouding van ieders bedrag, aangesproken tôt dekking van het verlies, terwijl een dan nog overblijvénd tekort wordt omgeslagen over de leden naar verhouding van elks waarborgsom en tôt dat bedrag beperkt. IX. Duur en Liquidatie. Art. 38. De ver eeniging wordt aangegaan voor den tijd van 30 jaren, een aanvang nemende met den dag, waarop de acte van oprichting in de Staatscourant zal zijn geplaatst. Art. 39. De vereeniging eindigt door 1. het verstrijken van den tijd, waarvoor zij is aangegaan 2. hare ontbinding krachtens besluit der alge meene vergadering 3. verklaring in staat van faillissement. In bovengenoemde gevallen wordt de vereeniging geacht te hlijven bestaan alleen voor zoover dit tôt hare liquidatie noodig is. Met de liquidatie is in de gevallen, hcdoeld bij nos. 1 en 2 van dit artikel, het bestuur belast. Art. 40. In de gevallen sub 1 en 2 van art. 39 is het bestuur verplicht, terstond bij het begin der liquidatie eene balans op te maken. Tôt be- taling der schulden wordt eerst het reservefonds aangesproken, en daarna de inbrengsten der leden op de wijze als bij art. 37 staat vermeld. Is er, na de betaling der schulden en de uitkee- ring der inbrengsten nog een overschot, dan wor den daaruit eerst de winstaandeelen over het laatste dienstjaar aan elk der leden voldaan, en vervolgens het overige gelijkelijk over de aandeelen verdeeld. Deze bepaling geldt ook voor 't geval dat, ondanks de verklaring in staat van faillissement, de activa de passiva overtrefïen. Is er daarentegen na de uitputting van het reser vefonds en de voile inbrengsten nog een tekort, dan wordt gehandeld overeenkomstig het bepaalde bij art. 9 dezer statuten. X. Slot en overgangsbepalingen. Art. 41. Aile geschillen over de uitlegging van de bepalingen dezer statuten en van de latere besluiten der ver eeniging worden bij besluit der algemeene verga dering in hoogste ressort beslist. Art. 42. De vereeniging sluit zich als deelge- noot aan bij den coôperatieven bond van aan- en ver- koopvereenigingen voor landbouwartikelen gevestigd te Groningen. Art. 43. Het eerste dienstjaar begint met den dag, waarop de vereeniging een aanvang neemt en eindigt met 14 Mei daaraanvolgende. SAPPEMEER, 1—15 Mei 1892. Geboren: Tietje, d. v. Keimpe Grasmeijer en Jacoba Wijndels; Ekolina, d. v. Geert Jager en Trijntje Koster; Lammegien, d. v. Roelf van der Laan en Grietje Venema; Catharina Eleonora, d. v. Willem Kruijer en Trijntje de Vries; Hendrika Fransina, d. v. Jan Bakema en Hendrika Kok. Ondertrouwd: Willem van Delden en Watsina Mandema; Johannes Bandsma en Grietje Hoving; Enno Oosting en Jantina Aeilkema; Albertus Koe- neman en Johanna Bullinga; Hendrik Bos en Aaltje Jager. Getrouwd: Carpardus Johannes Bulder en We- melina Mulder; Albert Roek en Derkina Moesker. Overleden: Jan Wilbrink, 46 j., echtgen. van Anna van der Meer; Warner Kalk, 78j., weduwn. van Hinderkien van der Wijk; Tekla Tobia, 8 j., d. v. Johann Wilhelm Heller en Gesiena Peters; Jan Cornelis, 28 d., z. v. Cornelis Otten en Maike Brand. NOORDDIJK, 1—30 April. Geboren Jan, z. v. K. Wieringa en H. Boer Aukje Frederika, d. v. J. Niestijl en H. H. Emmel- kamp Trientje, d. v. J. Kruizinga en G. Hut Hermannus Johannes, z. v. J. H. Meijer en A. K. Elfert; Antje, d. v. J. Faber en H. Dijk. Getrouwd J. Beugel, 35 j. en S. Reinders, 40 j. wed. van L. Blaauw J. Boer, 60 j., wedn. van J. Weits en H. Dijkhuis, 51 j., wed. van J. Pluis H. Wemeijer, 27 j. en G. Boekeloo, 25 j. A. Veld- man 27 j. en A. Oosterhof, 23 j. Overleden H. Nieborg, 55 j„ man van A. G. Bergman; H. Ates, 18 j., z. v. H. Ates en K. Oortman. INGEZONDEN. M. d. R.! Verzoeke s. v. p. plaatsruimte voor onderstaande. Den 19e Mei a.s. is het 55 jaar geleden, dat Jan Venema en Tjitske van der Veen aan de Hee- restraat alhier, in het huwelijk zijn getreden, en al dien tijd, het wêl en wêe met elkaar hebben gedeeld. De man is thans 77 en de vrouw 79 jaar. Zeven kinderen zijn uit dit huwelijk gesproten, die ze ook allen hebben zien huwen, van welke kinderen reeds twee overleden zijn. Voorwaar een tijdduur, dien men zelden aan- schouwt. Mochten de dagen, die hun nog resten, ook van dien aard zijn, dat zij die onbekommerd ten einde kunnen brengen. Doch helaas is dit niet het geval; de toestand is van dien aard, dat ze reeds een vijftal jaren een zeer geringe bedeeling hebben moeten ont vangen. De vrouw toch, is reeds ruim dertien voile jaren sukkelachtig (ziekelijk) zoodat zij dan ook den meesten tijd het bed moet houden, terwijl de man, die van tijd tôt tijd nog een enkel daghuurlje placht te verdienen, zich onlangs in de borst be- zeerd heeft, zoodat ook dit niet meer wil. Omstandigheden dus samengenomen, kan die dag niet ten voile een feestdag voor dit arme oude paar zijn. Mochten de meer gegoeden, van Sappemeer, zich dien dag opgewekt gevoelen, om eene kleinigheid af te zonderen voor dit beproefd paar, opdat die dag in aile opzichten een voile feestdag voor dit paar moge worden. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte S. 16/5 92. P. C. Het BURGERLIJK ARM BESTUUR der gemeen- te Sappemeer brengt onder de aandacht der inge- zetenen dat onlangs hier en daar een gave gevraagd is door een zijner bedeelden, die al wat hij krijgt aan drank verdoet, en eene goede verzorging van wege het Bestuur geniet; dat het Bestuur naar aanleiding van dit feit de ingezetenen dringend verzoekt, geene gaven meer te geven aan personen, wier omstandigheden hun niet genoegzaam bekend zijn. Terwijl toch voor vreemden de gemeente dient te zorgen, waar zij wonen, behoort de ondersteuning voor ingezetenen voldoende te zijn om allen grond voor het stelselmalig bedelen weg te nemen. Wel is het Bestuur maar al te zeer overtuigd, dat de wet en de middelen, die het ten dienste staan, vaak niet zullen veroorlooven, dat het Bestuur zelf in de gewenschte mate in den stofïelijken on- derstand kan voorzien. Dan ook zeer zeker is ondersteuning door parti- culieren zeer gewenscht. Maar men overtuige zich in hoever zijdie zich aanmelden, werkelijk in dat geval verkeeren en geve niet nutteloos. Het Bestuur wijst er op, dat in elk zijner ver-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2