Steeds in voor; W: r vuui u>- i\uiuii Agent: de heer T. BINNENLAND. en H. Bons te Siddeburen Trijntje, d. y. pers en A. Huisman te Schildwolde rrijntj F. Bosker en A. v. d. Ilelm te Siddeburen; z. v. H. Blaauw en E. Smit te Siddeburen. Getrouwd Harm Mulder, 50 j. en Hini Zuur 32 j., beide van Scharmer Tammo Ae 33 j. en Zwaantje Meijer, 21 j., beide van buren Harmannus Schierbeek, 29 j., van gen en Martje Bentum 23 j., van Kolhan drik Scholtens, 31 j., van Siddeburen en Bos 24 j., van Scheemda; Jan Graaf, 2 Jantje Vos 28 j., beide van Kolham Gerri tens, 28 j., van Kolham en Trijntje Gras 2 Harkstede Oomke Jan Oomkes 30 j. van haan en Frederika Hooites 22 j., van Sloc Albertus Dorenbos, 22 j., van Achterdiep e van der Laan 25 j., van Scharmer; Albei ker, 29 j. en Aaltje Winter, 25 j., van wolde Pieter Tuinema, 27 j. en Anna Ki j., beide van Siddeburen Derk Bos, 3, Schildwolde en Pieterke Westerkamp, 3. Siddeburen. Overleden Tijtje Olthof, 2 j., d. y. en D. Mulder te Kolham; Pieter Nijhc ongeh. z. v. 0. Nijhof en J. TimmerteHc Frouke Messchendorp, 2 mnd., d. v. F- V dorp te Slochteren Adolf Heeres, 58 j., G. Smith te Hélium Willem Geerts Onn wedn. van Z. A. Niewold te Scharmer van Oosten, 17 d., z. v. J. van Oosten en te Kolham; Berend Koning, 73 j., mai Mulder te Kolham. ZUIDBROEK, 13—20 Mei. Geboren Anna, d. v. Thijs Venema i Timmer. Ondertrouwd Jan Meedendorp 24 j. e Straat 23 j. Getrouwd: Elzo Stel 27 j. en Grietje 24 j. Hendrik Koning 39 j. en Klaass 20 jaar. Overleden Hinderika Huizing 29 j. V Fokko Bos. NOORDBROEK, 10—16 Mei. Geboren: Alida Jantina d. v. Jan Oos Aaltje Mendelts. Getrouwd: Onno Westerhof en Hilje Lenting en Geertje Wolgen, allen van Ne Overleden: Fokko Tjakkes Huisman, van Wiea Eltjes Takens. MUNTENDAM, 9—16 Mei. Geboren: Aaltje, dochter van Hindril en Grietje Koster Trijntje, dochter v Dodde en Jantje Lodewijks. Ondertrouwd: Aaldrik Woldhuis, oud Aaltje Pot, oud 23 jaar, beiden van M TEN BOER, 1—30 April. Geboren: Klaaske, d. v. J. v. d, PVredevoogd. Eldiena, nat. d. v. H. Harm, z. v. K. Mulder en E. Pestman. J. Molter en G. Lanenga. Berendina, d. meling en Z. Veldman. Peterdina Frai J. Dreise en J. Zwaving. Jacob, z. v. A hok en J. van Dijk. Liefke d. v. W. A. Bonnema. Andries, z. v. K. Velting man. Janko Albertus, z. v. J. Veldman et bos. Hidde, z. v. G. Dijkhuis en J. Roelof, z. v. H. Slagter en A. Ridder. C zina, d. v. E. Evenhuis en P. Huisman. z. v. H. Reinders en K. Diedel. Tet Bolhuis en G. Broeksema. Ondertrouwd: J. Lanenga en J. Kra Schutter, Garmerwolde en S. Schutter Bolhuis, Ten Post en H. Bosker, W itte Boss, Niehove en M. Niehofï, Sint-Annei held en J. de Vries, beiden Ten Post-1 Ten Boer, en A. Hopman, Woltersum. ma en A. Schedeler, beiden Ten Post. en T. van Bruggen, beiden Thesinge. Zuidwolde en G. Postma, Thesinge. W. Ten Boer en L. Buurma, Woltersum. Getrouwd J. Bolhuis. en TBroeksi ning en G. Faber. J. Oosterhuis en G. bens, Zuidwolde en W. Wais, Thesin; Over 't Schild, en W. Woldhuis, V H. Bossinade, Middelstum en A. Hag Boer. H. Bouwman, Ten Boer en A. I B. F. Swieringa, Ten Boer en A. Post. Overleden: A. Blink, 51j., Woltersu V. Klappenga. R. Boer, 7 j., d. en H. Koster, Thesinge. Z. van s w., d. v. P. v. Slochteren en E. Eiseï wolde. T. Alting 76 j., Ten Post wed zenga en J. Posthumus. R. Smit 55 j. echtg. v. A. Geertsema. G. Ebels, 21 v. A. Ebels en H. Friema, Ten Post. UfGEZOKDE 'tWas niet heel zonnig op 19 Mei, 't zonnetje buiten weg bleef, in de w> Venema en zijne vrouw was 'twel di schijn op hun 55en trouwdag. Ge hadt eens moeten zien met welt stralend gelaat het oude vrouwtje g< haar gemakkelijken stoel, die ze ool dag gekregen had. "t Ziet er in de woning eenvoudig friesche klok hangt aan de wand en gelik iets huiselijks, op de tatel lig enkele ornamenten versieren de sch en ailes ziet er recht zindelijk uit. Wel tocht het er een beetje, doc thans in voorzien. Wel, wel, wat hadden ze veel verra ontvangen en toen ik hun mededee nog eene extra verrassing medebr£ blijdschap en aandoening op hunne gt «Och 1 mijnheer, zeiden ze, wil toc die goede menschen voor ons eens aanbeveleîîd grootere opbrengst kunnen verwachten. De inleider acht het beter de beste aren te kiezen dan de beste korrels, omdat dan de soort vooruitgaat. De heer Velthuis noemt den heer J. O. Elema te Middelstum, die reeds gedurende vele jaren de beste haver uitzoekt en genoemde landbouwer ver- koopt tegenwoordig alleen zaaihaver en dan nog de beste. De heer Star Nauta: «Roode géraniums kan men door kruising gedu rende 25 jaren in witte géraniums veranderen, doch bij granen is dit niet het geval." De heer Kruit beweert, dat door het trieuren het graan nog op dezelfde qualiteit wordt gehouden, anders zou het graan steeds achteruitgaan. De heer E. Bentum betwijfelt dit. Hij wenscht den heer Veenhuizen dank te brengen voor zijne uitstekende inleiding. De heer W. Woldring: «Ik vertrouw, dat de heer Veenhuizen de noodige proeven wel zal nemen." Jaus.) t f. Van 't hoofdbestuur «Op welke wijze kan men het oprichten eener onderlinge brandwaarborg- maatschappij in de Veenkoloniën bevorderen?" (Dit vraagpunt is ààngehouden op de vorige alge- meene vergadering.) Inleider hiervan was de bonds- secretaris, de heer K. R. Velthuis. De heer Velthuis deelt aan 't slot van zijne in leiding mede, dat ieder, die lust gevoelt zieh aan te sluiten bij de brandwaarborg-maatschappij «ScharmerHarkstede", zich kan aanmelden. (Ap- plaus.) De heer Star Nauta wenschte, dat er een rijks- brandwaarborgmaatschappij werd opgericht indien men het overdraagt aan het gouvernement, dan zal dat beter gaan. Hiermede was de agenda algeloopen. De heer R. W. Panman bracht nog ter sprake den aankoop van straatvuil. Spreker stelde zich de vraag of men niet evengoed als bij kunstmest, het straatvuil coôperatief kon aankoopen. De heer A. G. Mulder dringt op een coôperatieve vereeniging aan en dan volgens de coôperatie-wet. De heer de Zeeuw hoopte, dat de algemeene ver- gaderingen voortaan wat drukker bezocht mogen worden, daar hij anders vreest, dat de Bond weer zal te niet gaan. De Voorzitter noemde den Bond onmisbaar voor onze Veenkoloniën en sprak, nadat hij den vergader- den bedankt had voor hunne opkomst, den wensch uit, dat de Bond moge voortleven en toenemen in bloei en sloot hiermede deze vergadering. VERGADERING der Kamer van Koophandel en Fabrieken van Hoogezand en Sappemeer op Woensdag den 18 Mei 1892 gehouden, waarbij aile leden tegenwoordig waren. Opening der vergadering door den Voorzitter. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst. 3. De heer penningmeester brengt ter tafel zijn in duplo opgemaakte rekening over 1891 met de justificatoire bescheiden, bedragende in uitgaaf f 109.53 ontvangst s 105 1. 2. eezoten KOOKRACHEL8 fjzeren POTTEN, PANNEN en KET en gegoten KOEKEPANNEN, alsmede soorten KEI KEVOEBEEDSCHAI E. D. LANDEWEER. Mart—h makende alzoo een te kort van f 4.53 welke rekening door den voorzitter wordt gesteld in handen van de heeren J. Berg Jz. en J. K. de Gock ter fine van onderzoek, met schorsing der vergadering gedurende dat onderzoek. Na herope- ning der vergadering adviseert de commissie bij monde van den heer Berg, dat zij de rekenin nagezien met de bijlagen vergeleken en in aile opzichten accoord bevonden heeft, met voorstel den heer penningmeester dank te zeggen voor zijne nauwkeurige administratie, waartoe werd besloten, met dankbetuiging van den voorzitter namens de vergadering, aan de commissie voor de aangewende moeite, en heeft de rendant zich daarbij van stem ming onthouden, zullende van die rekening respec- tievelijk een exemplaar worden gezonden, aan de besturen der gemeenten Hoogezand en Sappemeer. Komen in behandeling de sedert de vorige ver gadering ingekomen stukken, zijnde: a. Een afdruk van het door de fabrikanten van groene zachte zeep, Dros en gebr. Tielman te Leiden, T. P. Verulij Go., te Gouda en Schuur- man 8c Co. te Utrecht, aan de 2e kamer der Staten- Generaal gericht adres, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tôt afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerrecht op zeep, voor zoo verre betreft de vrijstelling van dat recht van gewone zachte zeep, met verzoek om ondersteuning. b. Een afdruk van het door de zusterkamer te Tilburg aan de 2e kamer der Staten-Generaal ge richt adres, houdende adhaesie aan het rekwest der bedoelde zeepfabrikanten. De voorzitter stelt voor, beide die stukken voor notificatie aan te nemen, waartoe wordt besloten. c. Eene missive van de zusterkamer te Schiedam, geleidende een afdruk van het door haar aan de 2e kamer der S.-G. gericht adres, houdende be- denkingen tegen de voorgestelde verhooging van accijns op gedistilleerd, met verzoek om ondersteu ning. De heer De Gock stelt voor, daaraan te voldoen, waartoe, na eenige gedachtenwisseling met 4 tegen 2 stemmen wordt besloten, en heeft de heer Sikkens zich buiten stemming gehouden. d. Een afdruk van het door de zusterkamer te Winschoten, aan de 2e kamer der St.-G. gezonden adres, houdende bezwaar i egen de vastgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en tegen de vrijstelling van inkomend recht op zachte groene zeep. De voorzitter zegt, aangezien 2 adres- sen betrekkelijk het invoerrecht op bedoelde soort van zeep, zijn aangenomen voor notificatie, en er is besloten het Schiedammer adres nopens het ge distilleerd te ondersteunen, hij voorstelt, het on- derhavige Winschoter adres voor notificatie aan te nemen, waartoe wordt besloten. e. Een afdruk van het door de zusterkamer te Tilburg aan H.M. de Koningin-Weduwe Regentes gericht adres, houdende voor het meerendeel ad haesie aan het rekwest van de zusterkamers te Enschedé, Almelo, Oldenzaal, Goor, Rijssen en Delden, tenderende tôt intrekking van het koninklijk besluit van 15 Juli 1891 (Staatsblad no. 147) tôt vaststelling van een algemeenen maatregel van in- wendig bestuur als bedoeld is, bij art. 4 der Ar- beidswet. De voorzitter herinnert, voor zooveel noodig, dat deze kamer zich reeds ter dier zake tôt H. M. heeft gewend, en stelt voor het onder- havige adres voor notificatie aan te nemen. Conform besloten. f. Eene missive van den Directeur-Generaal der maatschappij tôt Exploitatie van Staatsspoorwegen vergezeld, naar aanleiding van het dezerzijdsch schrijven van 26 Januari j.l., van een afschrift, van het afwijzend antwoord aan de heeren J. Wester c.a. op het verzoek tôt plaatsing van een weeg- brug bij 't Station HoogezandSappemeer. Wordt op voorstel van den voorzitter voor kennisgeving aangenomen. g. Eene missive van de zusterkamer te Kampen, geleidende een afdruk van het door de vleesch- houwers en slagers aldaar, aan Z.Ex de Minister van Financiën gericht verzoekschrift, om de bij benadering'van vee door de beambten uit te keeren verhooging van 7 pet. te brengen op 14 pet. om ondersteuning. De heer Maathuis stelt voor, een en ander voor notificatie aan te nemen, waartoe wordt besloten. h. Eene missive van de kiesvereeniging «Bur- gerplicht" te Amsterdam, strekkende om het vraag- stuk van de droogmaking der Zuiderzee, tôt onder- werp van rijp beraad te maken, en bij de regeering op eene emstige en tevens spoedige behartiging van die belangrijke aangelegenheid aan te dringen. De heer de Cock stelt voor, dien brief voor noti ficatie aan te nemen, waartoe wordt besloten. i. Eene missive van Mevrouw de Weduwe en Erven, van wijlen den heer W. A. Scholten te Groningen, houdende kennisgeving van het overlijden van genoemden Industrieel. De voorzitter stelt voor, die missive met een brief van rouwbeklag te be- antwoorden, en daarbij te vermelden, dat de Kamer bij de begrafenis was vertegenwoordigd door den voorzitter, drie leden en den secretaris. Conform besloten. k. Eene missive van heeren Burgemeester en Wethouders der gemeente Sappemeer, geleidende afschrift van eene bij H.E.A ingekomen missive van den heer Gommissaris der Koningin in deze provincie, en van het daarnevens gevoegd extract uit een schrijven van den heer Provincialen In specteur der Directe Belastingen enz. te Groningen gericht aan Z.Ex. den Minister van Financiën, be- treffende de opheffing van het ontvangkantoor Wildervank en wijziging in verband daarmede van de indeeling der omliggende ontvangkantoren, met verzoek daaromtrent voor 17 dezer te berichten, en des geraden oordeelende ook een zelfstandig adres op te zenden. Successievelijk voeren daarover aile de leden en de voorzitter het woord, zonder tôt een bepaald resultaat te komen. De voorzitter deelt hierop mede dat hij spoedshalve den secretaris heeft verzocht, een bericht te concipieren, en vraagt of daaraan is voldaan. Na toestemmende beant- woording, wordt de secretaris uitgenoodigd daarvan prelecture te geven, hetwelk terstond geschiedt. Daar dat concept door slechts twee van de leden volkomen werd goedgekeurd, stelt de voorzitter voor, eenvoudig aan heeren Burgemeester en Wet houders van Sappemeer te antwoorden, dat de Kamer zich niet met het voorstel des heeren Inspecteurs kan vereenigen, en zich refereert aan hare missive van den 8 Maart j.l. no. 566, waarbij is verzocht te Sappemeer een Rijks-ontvanger voor die ge meente aan te stellen, en van die missive een copy aan genoemd collegie te doen toekomen, welke laatste ook door den secretaris is voorgesteld. Dat voorstel wordt, na door den heer Van Calcar te zijn ondersteund, in stemming gebracht, met het resultaat, dat er zich 5 leden voor en 2 tegen ver- klaren, zoodat het is aangenomen. I. No. 169 van het weekblad Rhencmia. m. Verslagen van de Zusterkamers te Amster dam, Oosterhout, Schiedam, Alkmaar, Franeker, GroningenTilburg, Utrecht, Venloo, Harlingen, Delft, Gouda, Leeuwarden, Meppel, Stad Delden en Hoogeveen over 1891. n. Het 4e jaarverslag der vereeniging «het Buitenland." o. Statistique der marchandises, importées et exportées par le canal de Terneuzen Gand des mois Féfrier, Mars et Avril 1892. p. De nummers 15 tôt en met 59 der Verzameling van Consulaire en andere verslagen over 1892. q. Bulletin international des douanes 21, 22, 23, 24. De voorzitter stelt voor, aile drie stukken te doen circuleeren bij de leden. Conform besloten. r. Statistieken van het Koningrijk der Neder- landen, zijnde staten van in-, uit- en doorvoer der voornaamste handelsartikelen over de maanden Februari en Maart 1892. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, die stukken in 't archief te deponeeren. 5. De voorzitter deelt der vergadering mede, dat tôt dusverre steeds met den heer Gommissaris der Koningin in dit gewest, en met de besturen der gemeenten Hoogezand en Sappemeer portvrij onder contra seing is gecorrespondeerd, en nu dezer dagen van den heer Directeur van het post- kantoor te Hoogezand te hebben vernomen, dat de Kamer daartoe geen recht heeft, en stelt voor, onverwijld een verzoek te richten aan Z.E. den Minister van Waterstaat enz., strekkende de noodige maatregelen te willen nemen dat de bedoelde cor respondentie vervolgens ook portvrij mag geschieden, en tevens der Kamer te willen machtigen de con- vocatiebiljetten en andere dienststukken portvrij aan de leden te zenden. Dien overeenkomstig besloten. 6. De voorzitter vraagt of iemand der leden ook iets heeft voor te stellfen of mede te deelen, waarop de heer Sikkens te kennen geeft, vernomen te hebben dat zich ondiepten bevinden in het Winschoterdiep in de nabijheid der onlangs nieuw gebouwde Borgercompagniesterdraaibrug, waardoor tjalken als naar gewoonte beladen, daar ter plaatse aan den grond geraken, een toestand waarin zijns inziens verbetering dient te worden gebracht. Na eenige gedachtenwisseling wordt besloten die zaak tôt de volgende vergadering in advies te houden, en indien dan nog die toestand niet mocht zijn verbeterd, deswege tôt bevoegde autoriteiten een schrijven te richten. Hiermede de werkzaamheden afgeloopen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Wij maken onze lezers attent op de in deze courant geannonceerde voorstellingen van het the- ater national, Directeur de Heer Schentke, bij. den Heer Roelfsema te Hoogezand, op a.s. Donderdag en Vrijdag. Het programma hebben we ingezien en we kunnen een bezoek ten zeersten aanraden, daar het waarlijk prachtige niet alleen maar ook talrijke no. bevat, zoodat men voor zijn geld goede waar kan verwachten. Minste inschrijvers bij de Vrijdag j.l. te Amster dam gehouden aanbesteding van goederen en ma- terialen, door de directie der marine aldaar waren o.a. voor Amerikaansche en Rigaarsche dekdelen de firma de Boer en v. d. Goot te Hoogezand voor 1432.50, en voor vuren delen dezelfde firma voor 11466. Zondagmorgen tusschen 7 en 8 uur werd uit een wijk bij de Gist- en Spiritusfabriek «Sappemeer" te Sappemeer het pl.m. 9-jarig zoontje van den werkman A. Stokkel levenloos opgehaald. Later op den dag geraakte een kind in het hoofddiep, maar kon nog gelukkig bijtijds worden gered. Naar wij uit goede bron vernemen zijn de kas- teleins Poppens te Marlenshoek en van der Huizen te Hoogezand van plan om op Pinkstermaandag een volksfeest te organiseeren en wel een voor velen geliefkoosde harddraverij. Met inteekening, zelf zijn ze goed voorgegaan en wanneer nu op de lijst tôt steuning, die dezer dagen gepresenteerd zal worden, flink geteekend wordt dan bestaat het voornemen om daaraan toe te voegen eene keuring van tuigpaarden die naar wij verlrouwen tal van liefhebbers zal trekken en veel genoegen geven. W. Reddingius, med. docts., heeft zich als arts gevestigd te Ten Boer. J.l. Zaterdag werd met goed gevolg van de werf van de heeren Niestern 8c te Velde, scheepsbouw- meesters te Martenshoek, te water gelaten een ijzeren tjalkschip, groot 80 ton, dat bevaren zal worden door den schipper J. Swiers van Groningen ter wij 1 daarna de kiel gelegd werd voor een ijzeren tjalkschip, groot 140 ton, voor rekening van schipper B. Jonker van Wildervank. Vrijdag e.k. des namiddags om 5 uur zal in het gemeentehuis te Zuidbroek gelegenheid gegeven worden tôt kostelooze inenting en herinenting. Ten overstaan van den heer R. Bruins te Zuid broek, werd den 20sten dezer, ten verzoeke van de erven Birza, te koop gepresenteerd: Een huis met tuin en hof te Zuidbroek. Geboden de som van 1900, door den heer F. F. Maathuis te Sap pemeer. Niet gegund. Slochteren, 23 Mei 1892. Dat men toch weinig op een mensch kan vertrouwen, blijkt uit het vol gende Sedert eenigen tijd was hier in ons dorp Jan Schaaphok, die geen vaste woonplaats en nu juist geen prachtig verleden achter zich hebbende, nu eens bij dezen, dan by genen. Door boodschaploopen en eenig onderstand der gemeente kon hij in zijne behoeften voorzien. Was er eerst geen vertrouwen in die persoon, spoedig werd dit beter, daar de boodschappen altijd nog al goed werden uitgevoerd. De alhier bestaande Debatingclub stelde hem aan als bode, voornamelijk voor de rondbrenging der boeken. Dit ging ook langen tijd goed, doch toen hij j.l. Vrijdag voor opgemelde vereeniging gelden van de lezers zou ophalen en dit ook bij eenigen ingecas- seerd had, is hij op den bepaalden tijd niet bij den penningmeester gekomen om de gelden te be- zorgen. Sedert heeft men Schaaphok niet weer gezien en denkt men dat het met de gelden niet pluis is. Bij de politie is eene aanklacht tegen hem inge- diend. Met den brigadier der rijksveldwacht J. Jacobs aan de eene en den brigadier tit. J. Nijdeken aan de andere zijde, werd Vrijdag voor de Arrondisse- ments-Rechtbank te Winschoten binnengeleid de beruchte Wilhelm S., oud 29 jaren, van beroep arbeider te Siddebuursterveen, gemeente Slochteren, toen in hechtenis. Zijn houding zoowel als zijn gelaat toonen niet de minste zenuwachtigheid Wegens diefstal gedurende den voor de nachtrust bestemden tijd in een woning, door iemand, die zich aldaar buiten weten of tegen den wil van den eigenaar bevindt en waarbij de schuldige zich den toegang heeft verschaft door middel van inklimming driemaal gepleegd en wegens het wederrechtelijk binnendringen van een woning bij een ander in gebruik, waarbij hij zich den toegang heeft ver schaft door middel van braak en inklimming, drie maal gepleegd, ailes gepleegd op een tijdstip, waarop nog geen vijf jaren geleden hij wegens diefstal enz. een tuchthuisstraf van vijf jaren heeft onder gaan, wordt hij veroordeeld tôt negen jaren ge- vangenisstraf »Hm" zegt Schr. en ziet met een lachend gelaat zijn vrouw, die zich onder 't publiek bevindt, eens aan, die op haar beurt nu ook lacht Maar toen de heer président zich tôt hem wendde met de mededeeling, dat hij nu veertien dagen tijd had, om van dit vonnis in hooger beroep te gaan bij 't gerechtshof te Leeuwarden, kwam de natuur van den man, die al reeds zoo'n ellendig leven achter den rug had, weer boven. Wij zagen nu eerst in hem den beruchten Schr., voor wien men werkelijk ontzag dient te hebben. «Dat zal 'k hem lappen" zegt hij en zijn wenkbrauwen ornhoo trekkende, flikkeren zijn oogen met onheilspellenden glans, «en voor Den Haag ook." De boeikettingen worden hem aangelegd, hij zet zijn hoofddeksel op, hij knarst op de tanden en roept met zijn eigen aardige stem: »'t Ben hier G v onrechtsprekers" en terwijl de heer président den deurwaarder gelast de volgende zaak af te roepen, antwoordt nog de veroordeelde bij 't overschrijden van den drempel «v Zaterdagmorgen bracht een feit de tongen in be- weging en bij sommigen ook de beenen. Zooals uit het verslag der terechtzitting, van de rechtbank te Winschoten, blijkt, werd aan het eind daarvan de eisch van het o. m. op Maandag 9 Mei j.l. ge- daan, bevestigd, en Wilhelm Schrôder, de bekende en gevreesde inbreker, tôt negen jaren gevange- nisstraf veroordeeld veertien dagen, zoo merkte hem de président op, had hij tijd om bij het hof te Leeuwarden hooger beroep aan te teekenen, «van avond nog" antwoordde ondermeer de kerel. Dit laatste deed hij intussehen niet, hij deed wat anders, hij ontvluchtte namelijk in den nacht op zijne veroordeeling volgende. De pogingen daartoe eenige weken eerder door hem aangewend slaag- den, gelijk onze lezers weten, niet; nu evenwel met uitstekend gevolg. Vermoedelijk isdatbedrijf in den nacht of met het eerste schemerlicht afge- speeld. Door het afbreken van eene gasleiding in de cel aanwezig, en van het ijzeren zeel van een emmer, die voor privaat wordt gebezigd, ver- kreeg, naar 't schijnt, S. de middelen, om het zoo genaamd potgat in de binnenceldeur en daarna de sluitingen van beide deuren te forceeren hoe dat mogelijk was zal de vaardige Schroder zelf en niemand anders dan hij het best kunnen mede- deelen. Eenmaal uit de cel, die gelijkvloers was, was de bovengalerij gemakkelijk te bereiken in het raam aldaar werd de noodige verbreking gemaakt en langs een geimproviseerde touwladder, saamgesteld van een verscheurden deken en laken, gleed nu niet de in- maar de uitbreker naar beneden, terwijl zijn tenger lichaam geen hinder bood, om door de buitentralien heen den beganen grond, ni. den pastoralen tuin te bereiken. Een ander delinquent die in de cel naast die van S. zijn straftijd van eenige dagen ondergaat, had, hoort men verzekeren, de opdracht om, zoo hij iets verdachts hoorde in de cel van zijn buurman, te bellen. Die man moet daarin niet te kort zijn geschoten, hij heeft gebeld en zoo goed, dat de beldraad brak. Evenmin als dat bellen heeft het daarop gevolgd kloppen en bonzen tegen de deur van zijn verblijf, mogen baten, 't is door het dienst- doend personeel in het huis van bewaring niet ge- hoord, want ware het tegendeel 't geval, dan ware hoogstwaarsehijnlijk de afloop van deze bedroevende historié anders geweest. Het lijdt geen twijfel of het vorenstaande maakt diepen indruk, vooral daâr waar de beruchte Schrôder, wegens zijne nachtelijke inbraken gevreesd wordt en waar de gemoederen, sedert dat gevaarlijk sujet door de van grooten moed en ambtsijver getuigende handeling van den veldwachter Tijdens te Noordbroek, onschadelijk was gemaakt, tôt kalmte waren gekomen, doch nu opnieuw worden verontrust. Daar menigeen in den waan verkeert, dat ook evenals in grootere gevangenissen des nachts door het dienstdoend personeel wordt gewaakt, waar door het ontvluchten nog raadselachtiger zou wor den, vermelden we hier gaarne, dat zulks niet het geval is en niet mag worden gedacht aan plichtverzuim van de zijde van den cipier of dienst- doenden bewaarder. Des avonds ten tien ure, nadat de gevangenis afgesloten is, kunnen beiden zich ter ruste bege- ven en het mag zeer zeker niet op hunne verant- woordelijkheid worden gesteld, dat de celdeuren en de zich daaraan bevindende sloten niet bestand zijn tegen mogelijke pogingen tôt uitbraak. Siddeburen Mei 1892. Onze plaats is thans a 1 3 dagen in rep en roer over ailes wat er voorvalt. 't Is Zaterdagmorgen 9 uur. Van mond tôt raond wordt verteld, dat een paar verliefde knappe jon- gelui, waarop niets viel aan te merken heimelijk naar 't verre westen zijn vertrokken om daar hun liefkozingen voort te zetten, 't geen later is geble- ken ook maar al te zeer waarheid te zijn. Een uur later, 10 uur, komt de Courant ons vermelden dat Wilhelm Schrôder tôt 9 jarig gevangenis is veroordeeld en allen verheugen zich dat dit gevaarlijk sujet zoolang onschadelijk zal zijn. Nog een paar uren later en 't gerucht verspreidt zich «Schrôder is ontsnapt" en dit jaagt velen angst en schrik om 't hart. 's Avonds de politie in de weer en ook 's nachts des Zondags is hij in 't Proostmeer gezien, van Zaterdag op Zondagnacht is er op drie plaatsen te Noordbroek weer ingebroken, van Zondag op Maandagnacht te Noordbroeksterhamrik en op de Veendijk en Maan dag (gisteren) hebben ze den vluchteling in een stuk rogge gezien. De Noordbroekster politie krijgt er lont van, ze begeeft zich naar de Veendijk om het monster op te sporen en jawel men ontdekl hem in een stuk rogge van den heer T. Braam, maar hij kruipt daaruit in het koolzaad van dien heer, daaruit richt hij zich op en gaat op de vlucht, men achtervolgt hem en het mocht onzen held- haftigen dorpsgenoot Hendrik Popko's Schepel zijn naam dient met eere genoemd gelukken hem in te halen en stevig vast te grijpen. Alsnu wordt hij door bovengenoemde politie stevig geboeid en direkt op een wagen naar Winschoten vervoerd en toen de Burgemeester, de Secretaris en eenige Rijks- en Gemeentepolitie der gemeente Slochteren per rijtuig kwamen om S. op te zoeken, zat hij zeker haast weer in zijn cel achter slot en grendels De Noordbroeksterpolitie was hen weer voor ge weest. Algemeen is men van gevoelen dat den dapperen Hendrik Schepel, voor zijn moed en beleid wel eene flinke gratificatie toekomt en wij twijfelen ook niet of ons gemeentebestuur zal het voorbeeld van dat van Noordbroek wel volgen en Schepels moedige daad op prijs weten te stellen. Schildwolde, 23 Mei '92. Het ziekenfonds, door het dept. «Duurswold" van de Maatsch. tôt nut van 't algemeen in 1887 opgericht, had vanaf zijne geboorte een kwijnend bestaan. 't Had te worste- len met vooroordeel, onkunde en onverschilligheid van hen, voor wie het hoofdzakelijk was in 't leven geroepen. Gelukkig is dat veranderd. 't Vooroor deel is meer en meer verdwenen het nut dat het fonds door algemeene deelname kan uitwerken, wordt meer en meer ingezien en daardoor is de onverschilligheid veranderd in belangstelling. En die belangstelling! Zij blijkt vooral daaruit, dat het ledental in 't dorp Schildwolde in een paar weken van 24 tôt 80 is geklommen. Volgen Slochteren, Hélium en Siddeburen het voorbeeld, door den werkenden stand van Schild wolde gegeven, na, dan zal het getal leden nog enorm stijgen. Daardoor gewis zal het fonds in bloei toenemen enkel en alleen ten bate van de deelnemers en tôt genoegen van de H.H. Commissieleden, die het ge- heel kosteloos beheeren. Als een bewijs dat het Woldjer vee meer en meer veredeld wordt, kan dienen, dat er van den veestal van den heer Geertsema te Schildwolde 5 koeien en 1 stier in het Nederlandsche Rundvee- Stamboek zijn opgenomen, In de provincie Groningen worden tegenwoordig weelde-paarden tegen flinke prijzen aangekocht. De Heer W. A. P. F. L. de Lewe, te Wildervank, verkocht dezer dagen een bijna vierjarig paard voor 600 en een span vijf en zes jaar oud voor 1400. Winschoten, 21 Mei. Op klaarlichten dag had gisteren in deze gemeente een uitslaande brand plaats, zonder eenige bemoeiing van de zijde der brandweer, die er volslagen onkundig van bleef. Ver buiten de bebouwde kom achter Bovenburen, nabij de grenzen met de gemeente Midwolda, ont- stond door eene aan het publiek onbekende oorzaak brand in eene afzonderlijke staande oude schuur welker eigenaar, de landbouwer G. Boven, in de onmiddellijke nabijheid zijne woonplaats heeft. De schuur werd vernield, de waarde van den opstal werd geacht 200 te bedragen, de assurantie daarentegen is 500 bij de Utrechtsche maatschap pij. Een arbeidershuis, toebehoorende aan H. van der Laan, op eenigen afstand van de schuur gele- gen, werd door den wind mede een prooi der vlam- men. De niet verzekerde inboedel van dien eigenaar werd gered, het onroerend goed was verzekerd voor 800 bij de Jong 8c Co. te Amsterdam. Eerst na dat het pleit was beslist, kwam het voorval ter oore ook van hen, die zich er nu meg bemoeien. Een treurig voorval had Donderdag te Zuidlaren plaats. Een landbouwer van Drouwenerveen kwam per rijtuig in 't café de Boer, waarin man, vrouw en een kind dit kind, een lief meisje van 8 jaar, lijdende aan croup, moest in Groningen geopereerd worden. Spoedig bleek. dat hun doel niet meer kon worden bereikt, daar het kind in de armen der moeder overleed. Hartverscheurend was dit voor de ouders, die ailes nog hadden gedaan voor het behoud van hun lieveling, en slechts, het lijkje weder huiswaarts brachten. Kwaadaardig is deze ziekte toch bij kinderen dit meisje was den vori- gen dag nog gezond van school gekomen en had men haar verteld, dat haar speelmakkertje aan croup was bezweken. Zeer aangedaan daarover had zij gezegd misschien ben ik morgen ook wel dood, wat dan ook inderdaad het geval is geweest. Haren, 23 Mei. De rails voor den te leggen tramweg zijn eindelijk gearriveerd; doch of nu tegen den tijd der koninginnenfeesten de weg in gereedheid zal zijn, is te betwijfelen. In het Panopticum te Keulen is eene reuzin te zien, een 16jarig meisje uit de Fransche Jura, die niet minder dan 2,82 meter lang is. Naast haar ziet men een, eveneens 16 jaren tellend, meisje uit Nederland, dat niet grooter is dan 48 centimeter goed geproportioneerd, vyf talen spreekt en bewijser, geeft van eene, voor haar kleine gestalte verbazing- wekkende lichaamskracht. RAADSVERGADERING te Hoogezand op Zaterdag 28 Mei 1892, des voordemid- dags te 9i uur (Greenwich tijd.) Aan de orde is lo. Vernieuwing school m, r. J. o, te Hoogezand. 2o. Adressen begrinding van den weg te Kielwindeweer. 3o. Nieuwe tijdregeling. 4o. Schoolbouw te Kropswolde. 5o. Jaarwedden onderwijzend personeel. 6o. Af- en overschrijving begrooting 1891.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2