2b Jaargang, IIIJVOI^MKL VOLKSBLAD van 0ost-6oorecht en Omstreken van Zonday 29 Mei 1891 No. 48. Vergadering van den Baad der ge meente Slochteren, op Woensdag den 25 Mei 1892des namiddags te 2 uur. Afwezig de heer Kooi. Nadat de vergadering door den voorzitter geopend was, werden de notulen der vorige zitting voorge- lezen, die zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Benoeming van eenen onderwijzer te Sidde- buren. Voorzitter De voordracht, opgemaakt in over- leg met het hoofd der school en na goedkeuring van den arrondissementsschoolopziener is als volgt lo. Reitse Koopmans waarnemend hoofd der school te Nieuwkoop, 2o. H. Hofkamp te Wester- Emden en 3o. J. Emmelkamp te Harkstede. Na 't opmaken van de voordracht is er van Koopmans een bericht ingekomen, dat hij op voordeeliger voorwaarden le Jutfaas benoemd was en alzoo voor Siddeburen niet in aanmerking wenschte te komen. Nadat tôt stemopnemers aangewezen waren de heeren Rumpff en ten Have had er eene stem- ming plaats, waaruit volgde, dat Hofkamp benoemd werd met 8 stemmen. Op Emmelkamp werd 3, op Koopmans 2 stemmen uitgebracht, terwijl één briefje in blanco was. 2. Benoeming van eene onderwijzeres te Lage- land. Voorzitter De voordracht voor deze vacature opgemaakt is als volgt lo. mej. Zwaantje Geer- truida Winsemius te Groningen, 2o. mej. A. R. Bossinga te Hélium en 3o. mej. Johanna Frank te Slochteren. Na gehouden stemming werd mej. Z. G. Winse mius benoemd met 12 stemmen. Op mej. A. R. Bossinga werd één stem uitgebracht, terwijl één briefje in blanco was. De voorzitter stelt voor de benoemingen te doen ingaan met 1 Juni a.s., waartoe wordt besloten. De heer Kooi (wethouder) komt ter vergade ring. 3. Adres onderwijzers over vaste standplaatsen. In dit adres, voorgelezen door den voorzitter wordt te kennen gegeven, dat er vele onderwijzers en onderwijzeressen zijn, die eene voorloopige standplaats is aangewezen en ook geene aanstel- ling hebben ontvangen. Daarom wordt aan den Raad verzocht deze voorloopige standplaats in eene vaste standplaats te veranderen, en hen tevens eene aanstelling te geven. Het adres is onderteekend door eenige onderwijzers en onderwijzeressen. De discussien worden over dit punt opengesteld. Voorzitter De wet spreekt niet van eene aan stelling en ik zie de noodzakelijkheid er ook niet van in. Eelssema Als de wet er niet van spreekt is de Raad ook niet verplicht eene aanstelling te geven. Daar niemand der leden meer het woord vraagt stelt de voorzitter voor het zoo te laten als het nu is, waartoe wordt besloten. 4. Verslag van 't lager onderwijs over 1891. De voorzitter verzoekt aan den secretaris dit ver slag te willen voorlezen, hetwelk Z.Ed. doet. In dit verslag wordt te kennen gegeven, dat evenals andere jaren de ,holen weer bezocht zijn, en het onderwijs zeer bevredigend was, hoewel de ambitie voor het onderwijs bij den eenen onderwijzer grooter was dan bij den anderen. In 't geheel waren er op de scholen aanwezig 1290 kinderen. Het schoolverzuim was er nog al in onze gemeente. Veldarbeid, ziekte en onverschilligheid waren meestal de oorzaken van dat schoolverzuim. En in eene landbouwstreek als de onze zal die toestand ook niet eer verbeteren zoolang de arbeider het niet beter heeft. Na voorlezing van dit verslag stelt de voorzitter voor het voor kennisgeving aan te nemen, waartoe wordt besloten. 5. Verslag van de gemeente over 1891. De voorzitter stelt voor dit in Circulatie bij de leden rond te zenden. Aldus besloten. 6. Adres Bond voor Alg. K. en St. over meerdere stembureaux. In dit adres, voorgelezen door den voorzitter, wordt te kennen gegeven, dat wegens de groote afstanden in de gemeente Slochteren het voor de kiezers bezwaarlijk is hunne plichten bij de stem bureaux te vervullen, dat, overwegende er leden genoeg in den Raad zijn om bij de bureaux aanwezig te wezen, zij het verzoek tôt den Raad richten te Kolham en te Overschild een stembureau te doen plaatsen, met het oog op de a.s. verkiezingen voor de Prov. Staten. Voorzitter Dit adres was de vorige vergadering te laat ingekomen, zoodat het niet meer op de agenda kon geplaatst worden. Blaauw Ik ben er wel voor, dat er voor de verst afwonenden eene verandering kwam. Voorzitter Er zijn ten eerste zeer belangrijke kosten aan verbonden, en als het aan 't doel be- antwoordde, zou men daar nog overheen kunnen stappen. Maar het blijkt telkens dat het de men- schen de moeite niet waard is naar de stembus te gaan, vooral die, welke het dichtst bijwonen, komen niet. Wordt er te Overschild en te Kolham een stembureau geplaatst, dan komt straks Tjuchem en andere plaatsen ook. Het getal bureaux is reeds uitgebreid, want vroeger was er maar één en nu reeds 3. Kooi Ik heb onze gemeente zooveel mogelijk met andere gemeenten vergeleken en nergens waren er zooveel stembureaux als hier. Voor ieder stem bureau zijn zoowat 300 kiezers. Het is een be- droevend feit, dat er zoo weinig kiezers opkomen, in ScharmerHarkstede hij de laatste verkiezing maar een 40 tal. Broekema: Om te Overschild een stembureau te plaatsen zou groote onzin zijn, ik zou niet weten waar het wezen moest, omdat aile afstanden daar zoo groot zijn. Eelssema Het was bij ons in Siddeburen even- zoo als in Slochteren, die het verst afwoonden, kwamen, en de dichtst bijzijnden niet. En nu willen ze nog uitbreiding van stemrecht. Eerst kwamen er veel meer, maar nu ze het uitgebreid hebben, veel minder. Wat is uitbreiding waard. Klootsema Ik zou zeggen, dat ik mij toch best met het adres kon vereenigen, daar bijv. de kleine boertjes van Kolham en Foxham soms zeer ver moeten loopen om bij 't stembureau te komen. Te Overschild ben ik met de toestanden niet op de hoogte. R. G. Mulder Dan zou er te Tjuchem ook wel een kunnen wezen, toch ik zie de noodzakelijkheid van het plaatsen niet in. Rumpff Dan Overschild, Tjuchem en Siddeburen elk een. Klootsema Als er toch niet veel kiezers wonen en dan allen veraf, zooals Broekema zegt, te Over schild is het juist niet noodig daar een stembureau te plaatsen, maar Kolham en ScharmerHarkstede kon gemakkelijk verdeeld worden, zoodat er zeer veel verbetering kwam. Voorzitter Het geeft nog al wat onkosten voor de gemeente en er wordt zoo weinig gebruik van gemaakt. Klootsema Dat er toch een paar personen bij een stembureau zitten kost toch niet zooveel voor de gemeente. Voorzitter In 't belang der gemeente moet men toch bezuinigen zooveel men kan. Klootsema Maar het plaatsen van stembureaux en het geld daaraan besteed acht ik ten algemee- nen nutte. Voorzitter: Ik ben juist van tegenovergesteld gevoelen, ik zie het nut er niet van in. Blaauw: Te Tjuchem en te Overschild zou ook een stembureau moeten zijn. ScharmerHarkstede gaat het van twee kanten en heeft Harkstede voordeel er van en Kolham ook zeer veel. R. G. Mulder: Als voor Kolham er een stem bureau noodig is, dan te Tjuchem en Overschild ook. Hierna stelt de voorzitter voor om afwijzend op het adres te beschikken, welk voorstel wordt aan- genomen. Tegen stemden de heeren Klootsema en Blaauw. 7. Aanbieding rekening B. Armbestuur over 1891. De voorzitter stelt voor een geheel nieuwen rooster van leden belast met het nazien dezer rekening, op te maken aangezien het getal leden van den Raad 2 grooter geworden is. Na gehouden trekking werden de heeren Wes- ters, Geertsema, R. E. Mulder, ten Have en Hooites aangewezen om de rekening van 't B. Armb. na te zien over het jaar 1891, de heeren J. W. Eels sema, R. G. Mulder, K. Klootsema voor 1892 en de 4 andere raadsleden voor het daarop volgende jaar. De voorzitter laat aan de heeren over onderling den tijd te bepalen waarop de naziening zal plaats hebben. 8. Adressen subsidien over stierenkeuring. De voorzitter deelt mede, dat er twee adressen zijn ingekomen, welke adressen worden voorge lezen. In het eerste adres, dat van het genootschap van nijverheid »Duurswold" wordt te kennen ge geven, dat er dit jaar weer eene stierenkeuring zal plaats hebben, weshalve verzocht wordt daartoe een subsidie van 25 te willen verleenen. In het tweede, van de landbouwvereeniging «Scharmer—Harkstede" wordt eveneens om een subsidie verzocht voor eene te houden stierenkeuring. De voorzitter stelt de discussien open. Broekéma In het adres van »Duurswold" komt voor, dat het voor den landbouwstand van zoo groot belang is. Als de lasten nu ook alleen door de landbouwers moesten worden opgebracht, zou er niets tegen in te brengen wezen. Maar ook door anderen wordt de belasting opgebracht, welke er nu juist geen belang bij hebben. Blaauw: Ik kan mij best met den heer Broe kema vereenigen. Alting Als we hier subsidien toestaan, waar zullen we dan op den duur blijven. Er komen al meer en meer landbouwvereenigingen, nu in Sloch teren ook al. Voorzitter: Te Overschild ook reeds. De heer Broekema doet het voorstel om afwijzend op de adressen te beschikken. Rumpff: Het grootste deel der opgebrachte be lasting wordt door de landbouwers betaald en voor den landbouwstand is er bepaald veel voor. Broekema: 1k ben er altijd tegen geweest om die subsidies te verstrekken, zoolang ik lid van den Raad geweest ben, maar het heeft mij nooit iets geholpen. En ik geloof ook, dat het gemeen- tebestuur niet gerechtigd is zoo met de geldmid- delen der gemeente om te springen. Hierna werd het voorstel van Broekema om af wijzend op de adressen te beschikken in rondvraag gebracht en aangenomen met algemeene stemmen op één na. Kooi stemde tegen. 9. Adressen over de verharding van den Borgweg. De voorzitter deelt mede, dat er van het ge- meentebestuur van Hoogezand een missive ingeko men is, waarin te kennen wordt gegeven, dat dat Collège in zijne vergadering van den 14 Mei be sloten heeft zich, wat het punt Borgweg betreft, aan het eens genomen besluit, om aile kosten van aanleg en onderhoud voor de helft te willen nemen, te zullen houden. Verder is ingekomen en wordt voorgelezen. a. Een adres van J. M. Visser en c. s., waarin le kennen gegeven wordt, dat in eene vorige raads- vergadering de Borgweg een buurtweg werd ge- noemd, terwijl integendeel wel degelijk een wegis voor publiek verkeer, en als de kunstweg tôt stand komt eene verbinding uitmaken zal tusschen Drente, de Veenkolonien en de Klei. Verder, dat de inge- zetenen daar al jaren in de lasten bijgedragen hebben tôt andere wegen, aan den Raad verzoekende, het plan in te willigen. b. Een adres van Zwaneveld en c. s., waarin te kennen wordt gegeven, dat zij het verhandelde van den Raad van de gemeente Hoogezand gelezen hebben, nu aan den Raad der gemeente Slochteren verzoekende het besluit van Hoogezand toch te willen aannemen. De voorzitter stelt na voorlezing dezer adressen de discussien omtrent deze punten open. Kooi Het is alweer, net of het een koophandel wordt, wat handjebakken tusschen twee gemeenten. Het zit nu op een kleinigheid vast. Dat de toestand daar verbeterd moet worden, daar is niets tegen te zeggen. Mij dunkt, we moesten het maar aan nemen. Vroeger toen de grintweg door 't Lageland gelegd is, is daar ook zeer veel voordeel van geko- men, en ik twijfel niet, of het zal ook hier het geval wezen. Broekema Den toestand van 't Lageland en de Borgweg kunnen we niet gelijk stellen. Ik ben er niet tegen, dat de Borgweg tôt stand komt, maar ik ben er wel tegen, dat er zoo'n hoog subsidie gegeven wordt. Alting Vroeger toen de gemeente 70000 getrokken heeft uit de Ommelander kas zijn daar grintwegen voor aangelegd. Die bewoners bij den Borgweg hebben daar dus niets geen voordeel van" getrokken, maar hebben integendeel nog maar steeds in de belasting moeten bijdragen. Maar zou er ook nog niet iets anders kunnen gebeuren. Aan den Borgweg is eene school met 3 lokalen, en als nu in den wintertijd de kinderen niet op de school kunnen komen wegens het slechte pad, zal dan van hooger hand de school niet kunnen ge- sloten worden. Dan zal Slochteren het pad mis- schien willen verbeteren. Maar wie weet of Hoo gezand dan niet tusschenbeide zal treden. Ik stei voor om het in stemming te brengen of dat besluit van Hoogezand al dan niet zal worden aangenomen. Blaauw Ik kan mij best vereenigen met het- geen Alting en Kooi gezegd hebben. Ik hoop dat het toch niet bewaarheid zal worden, wat eens iemand tôt mij zeide »in Slochteren komt nooit iets terecht, want de afstanden zijn veel te groot. R. G. Mulder Die lui in 't adres erkennen, dat het nu op eene kleinigheid vast zit, maar dan was het ook niet meer dan billijk, dat er ook flink wat toe bijgedragen werd. Voorzitter Naar verhouding van hun belang hebben ze zoo slecht nief geteekend. Dat ze allen nu de dupe worden van enkelen die minder goed geteekend hebben kan niet. Ik kan nu evenwel niet vinden, dat Slochteren onbillijk is. Om het onderhoud van wegen voor de gemeente Slochte ren nog meer uit te breiden, daar ben ik sterk tegen. Westers Het is eene behoeftige streek van de gemeente, en het zullen voor de gemeente ook zeer bezwarende omstandigheden worden. De wegen kosten altijd veel, maar wat zou de gemeente Slochteren ook wezen, wanneer er geene wegen waren. Kooi Ik wil het billijke van de gemeente Hoo gezand nog eens aantoonen. De lengte van den weg is ons bekend. Hoogezand wil de kosten nu ailes half nemen, dus betaalt het ook voor dat ge- deelte dat geheel onder Slochteren ligt. Hooge zand neemt dus meer voor hare rekening als het behoeft. Eelssema: Ik kan mij niet met Kooi vereenigen. Hier zijn drie personen, die er bij geweest zijn, dat de weg opgenomen is, en als ze ons nu niet gezegd hadden, dat is de Borgweg, dan hadden wij hem niet gevonden. Het is dus ook geen weg, die nu juist veel gepasseerd wordt. Slochteren geeft reeds al veel te veel, al veel meer dan zijn portie. Klootsema Ik vind, dat Hoogezand zoo hoogst billijk is. Moeten die menschen bij den Borgweg nog lan ger in de belasting bijdragen en er nooit iets voor genieten Alting Eelssema spreekt over dien weg, en heeft er heelemaal geen verstand van. Hij zegt, dat ze den weg niet konden vinden, maar hij was in het natte jaargetijde ook haast niet te gebruiken. En wat zal het dan nog zijn bij winterdag. Broekema Ik heb zelf den weg mede opge nomen, maar dan heeft Eelssema toch niet te veel gezegd. Ieder boerenuitrid is beter, dan die van den Borgweg, zoodat hij bepaald niet veel gebruikt wordt. Voorzitter De schouwing is er ook niet goed geweest. Alting Och ja, die schouwing ging wat toe. Broekema Als we het voorstel van Hoogezand aannemen en we gaan den Borgweg verharden, dan zullen er wel direct meer wegen komen, zoo als de Oudeweg te Siddeburen. Eelssema Ook te Siddeburen moeten ze maar flink in de belasting betalen en toch kunnen de boeren om en bij den Oudeweg soms de aardappels in den herfst niet weggevoerd krijgen. Na nog eenige discussien werd in rondvraag gebracht of men al dan niet zal aannemen zooals de gemeente Hoogezand wil. Tegen stemden de heeren Broekema, R. G. Mulder, Rumpff, Ten Have, Hooites, den Voorzitter, Boerema en Eelssema. Voor stemden de heeren Westers, Blaauw, Alting, Klootsema, Geertsema, Kooi en R. E. Mulder. Er stemden dus 8 tegen en 7 voor. 10. Adressen verhooging jaarwedden der veld- wachters. De voorzitter deelt mede, dat er een adres is ingekomen van de veldwachters Casemier en Boe rema om verhooging van jaarwedde. SN enz. IN Van 15 regels 25 cents Groote letters worden naar plaats- ager. Dezelfde advertentiein eens de derde plaatsing gratis. bij de ïïitgevers. M GREENWICH.) NG van den Raad der gemeente tek, op Zaterdag 28 Mei 1892. genwoordig. ng van een onderwijzer aan de t bestaat uit K. Bos van Schildwolde, Zuidbroek, B. Jager, Westerbroek. g van het bericht v. h. Hoofd der missive v. d. Schoolopziener, wordt overgegaan en No. 1, K. Bos, met amen verkozen. Zoo mogelijk zal .s. Maandag 30 Mei in functie treden. ijving op de begrooting. wordt een ontwerp-besluit om een af der begrooting van 1891 met 51 gen. en stukken. an den heer H. de Groot Hz. om zijn aanslag in den hoofdel. omslag ar 8 maanden, wegens zijn vertrek te. Toegestaan. met bijlagen van eene vereeniging eren van de aansluiting van Nederland Europeesche tijdregeling. ling dezer stukken wordt de wen- itgesproken om voor deze gemeente ijd te behouden, daar invoering van trop, tijd zeer in het nadeel van den dt geacht. van het Centraal-Bestuur v. h. Alg. lieden-verbond, over minimum loon werktijd >ten dit stuk aan de leden 1er lezing ng van het Burgerlijk Armbestuur ig tôt werkverschafïing over 1891. der commissie van onderzoek dezer an benoemd de heeren J. Eendhuizen dden. het onderzoek door de commissie wordt g geschorst. ipening rapporteert de commissie dat ingen onderzocht en in goede orde ift. ig van het Burgerl. Armbestuur be- vangst en in uitgaaf een gelijk bedrag 15} le instelling tôt werkverschafïing be- vangst 2003.40, in uitgaaf 1630.14 een batig slot van 373.26. emaakte berekening hebben de aan- ren, aan de instelling behoorende, na îhulden, eene waarde van 2036.29. mstig het advies der commissie wordt ing der rekeningen besloten. lit de Burgemeester de vergadering. stieten het met kracht van den oever ar. dreef voort zij waren nu tegenover hun verlaten legerplaats; wantrouwend zagen zij nog eens m het rond. Plotseling leidde Maurits door een teeken de aandacht zijner makkers naar den verlaten oever. Hij had een mannelijke gedaante ontdekt, die ge- knield op de rand van den oever lag en zijn be- spiedenden blik in het rond liet gaan. Hij behoorde bij de patrouilles. Het spoor der paarden had hem echter dieper het bosch in doen dringen; hij had de waarschuwende kreten zijner makkers niet ver- staan en toen hij op zijn terugweg bij de verlaten legerplaats een oogenblik in het rond zag, had het klossen der roeispanen zijn aandacht getrokken. Yoorzichtig sloop hij naar den oever, waar op dat- zelfde oogenblik het vlot voorbij dreef. Tegelij- kertijd dat Maurits hem ontdekte, zag ook de be- spieder de vluchtelingen, en greep met een drei- vluchtsoord het oog hadden gericht, was omstreeks zes morgen groot; over zijn geheele uitgestrekt- heid was het met boomen en struikgewas begroeid. Als bolwerk tegen den verraderlijken stroom dien- den massa's gestrand drijfhout, die juist voor het eiland zich hoog hadden opgestapeld en het anden van een vlot zeer bemoeilijkten. Het kostte den vluchtelingen groote inspanning hun vaartuig zoo te sturen, dat Lvdia droogvoets den oever kon be- reiken! Toch gelukte het hun; toen zij vasten erond onder de voeten hadden, mochten zij zich voorloopig als gered beschouwen. Na eemg onder zoek vonden ze een geschikte legerplaats. Er werd nu een korte beraadslaging gehouden. Een hunner koesterde eenigen twijfel, dat de door Qumch uit- eezonden bende den omtrek met zou verlaten, I zonder althans een poging te doen, om zich van kon overzien. mer zaï mj, drijfhout, welgemoed zijn pijp te rooken, het oog onafgewend gericht op de overzijde, vanwaar meuw gevaar kon dreigen. Ailes scheen stil en verlaten zoowel de mond der Nebraska, als de oever van de Missouri aan de overzijde. Nergens was eemg teeken van leven slechts een vlucht wilde eenden streek soms over het water en gieren vlogen boven de bosschen aan de overzijde. Anders wist op welke prooi zij aasden, maar het verbaasde hem, dat de roofvogels niet omlaag streken, een bewijs, dat zij verhindeid werden, hetzij door wolven, hetzij door den vijand. Johoka loste Kitt af met de wacht; daarna op bepaalde uren ook Maurits en Nestor. Met de Uiterste zorg vervulden allen hun plicht, maar nergens ontdekte hun oog eenig teeken, dat de itocht was. m ook de avond verliep zonder eenige s nacht was eveneens rustig, alleen Anders verdacht voor, dat er meer >or den stroom werd meegevoerd, dan n waterstand te verwachten was. nieuw aangebroken dag ging voorbij, g onrustbarend teeken; eindeloos lang uren. De avond was reeds gevallen, s de wacht overnam. Lydia bevond m; ze had dringend verzocht hem te ezellen. Vruchteloos den slaap zoekend, revoel van nieuw gevaar, wilde zij liever ilijven in hun legerplaats, die het dichte ingesloten. Zij gevoelde er zich ter- haar verbeelding deed haar de vree- îrikbeelden zien. raf Maurits aan haar wensch gehoor; m een geruststelling haar naast zich te epe rust lag over rivier en bosch; men s dan het murmelen van het water, dat îout aankletste. Het was als een paradijs en rust. Ongelooflijk scheen het, dat i stilte door tooneelen van wilden strijd ou kunnen worden; ongelooflijk, dat de ngen van den oorlog tôt in deze afgelegen ouden doordringen. het ver gekomen, dat landgenooten op a vreeselijke wijze tegen elkaar opstaan," zeide Lydia peinzend. »Alle banden schijnen los- gemaakt list en verraad sluipen overal rond. Zelfs in deze verlaten streek weet men niet, of het toeval ons met een vriend of met een verbitterden vijand in aanraking brengt." »Dat is de vloek van den burgeroorlog," ant- woordde Maurits, met een weemoedigen blik op het schoone gelaat voor hem, dat door het maan- licht beschenen werd. »Onmeedoogend verscheurt hij de nauwste banden; haat ontkiemt door zijn invloed de slechte hartstochten ontbranden en voeren tôt misdaad. (Wordt vervolgd.) BEHOORENDE BIT HET KEN 3H naar MEPPEL—GRONINGEN. 6,- 7 3 5,20 8^88 6,10 9,36 7.27 10,50 7,45 11,4 7,54 11,13 8,2 11,21 8,10 11,80 12,28 7,5 10,6 9,— 11,40 9,40 12,30 10,88 1,51 11,13 12,2 2,86 3,51 4,5 4,14 4,22 4,30 12,52 2,50 3.37 5,8 5,48 7,7 7,21 7,80 7.38 7,46 5,82 7,6 7,46 8,44 9,19 lELEZIJL 5,40 5,51 6,15 7,13 naar GRONINGEN. 6,52 10,30 1,7 7,5 10,43 1,18 7,33 11,11 1,42 8,38 12,13 2,40 8,20 5.11 6,- 7,22 8,18 9,29 10,9 9,43 9,52 10,- 10,8 10,84 4.12 8,16 4,24 8,27 4,48 8.51 5,48 9,48 net

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 5