Gebrs. DE Vraag Handel in dr( psr* aanbestee AANBESTEM1 H, SCHIERBEEK, voorheen C AAKBESTEDI1 STEENFABRII Vèlocipèderijderij groote bezu Waterschap Duursi J, V Ontvangen eene afgepaste VITRAGE GORDIJNSTOFFEN STERS gaarne op k W. BLEEKER. aan te bestedei r KOEK- en BANKETBAKN Brandwaarborg--Maatscl Roomboterfabriek Duur aan te besteclen BINNENIAND. Dadelijk gevraagd Dadelijk gevraagd GEVRAAGD JUNI, !J M (me Te bekomen te JVoor te Xuiti I.AKHEiVVERNISSESTGLAS M I SCB tl M* H Mi Ij voor sebape VERVEN in 54 kleuren van Ilef bouwen eener dnli IinZtSG op een ope aan den grintweg le Si met de leverantie van noodigde. BESTEK en TEEKENING liggen te aanbesteding ter inzage en zijn ged stekken aldaar verkrijgbaar tegen exemplaar. AANWIJS in LOCO den dag van i DING, 'smorgens 10 unr. INLICHTINGEN bij E. SCHREUDER te S Op Vrijdag d« e.k., 's nam. 5 uur heer A. TEPPER te ten huize van den kastelein A. WARN1 Het GRAVES eener wijli barge, ter lengte van pl. BESTEK en TEEKENING liggen te huize van AANBESTEDING. AANWIJS in LOGO den dag der 's nam. om 3 uur. SAMENKOMST bij de te graven Y Nadere INLICHTINGEN geeft JOH. HAS1 Architect te GRONINGEN, Noordzijde Poelestraà Hoiidt seick beleefd aanbevol HARKSTEDE en SCHARH Gewone JAARLIJKS GADERING der DEI Fi TEN te Harkstede bij AI/TING, den Juni, des namidda vanat 2 uur betaling van CONTRIBUT Aan de orde Gewone werkzaai^ voorstel van algemeene verliooging voor Namens het Best J. H. FREIJE, Se Dagelijks gelegenhe bekomen van KARNI MELKWAGEN voor Hélium, Siddeburen, Schildwolde en De PRIJS is vanat" beden gesteld c per 30 JCiter t «O Imiter f t. Ht lijksche ontvangst van meer dan 60 Li BESTELLINGEN worden aangenome EVENHUIS, Schildwolde. GECOMMITTEERD HOOFDBESTUUR zij mens Het zuiveren der vers< kanalen van aile pis «en of hindernissen li terspiegel van wat a van af 1 Juli tôt 1 Octo De KANALEN moeten Maandag «1 Jnll 1892 in goeden schouwba zijn, op welken dag de SGHOUWIN aanvangen. INSCHRIJVINGEN, onderdeelswi franco ingewacht voor elen Slsten bij den voorzitter of de mede-gecommi BESTF.KKEN op franco aanvraag i bekomen bij den secretaris van het Gecommittccrden voi H. DE H AAN, voo\ H. BUREMA, seert Vrijdag den 27 des avonds te zeven wmm den heer H. H. MUL pemeer in het hôtel STRUVÉ worden Vergadering van den Raad der ge- meeute Hoogezand op Zaterdag den 28 Mei 1892, des voor- middags om 9i unr. Aanwezig 11 leden. Afwezig de heeren Wolthuis en van Calcar. Nadat de vergadering door den voorzitter geopend was, werden de notulen voorgelezen, die onveran- derd werden goedgekeurd en vastgesteld. Mededeeling van den voorzitter, dat de heer van Galcar kennis gegeven had van zijne afwezigheid, wegens ongesteldheid. Aan de orde: 1. Vernieuwing school m. u. 1. o. te lloogezand. De Voorzitter doet namens B. en W. het voorstel, om naar het aangeboden bestek over te gaan tôt het bouwen der school. De heer Beerma: Zou het niet aannemelijker zijn, de school niet te verbouwen en alzoo de klassen over le brengen naar de school van van Timmeren. Dan zouden we de tegenwoordige school voor m. u. 1. o. van de hand kunnen doen. Voorzitter: B. en W. hebben gedacht eerst de school te Martenshoek maar te behouden, omdat met een kleinen tijd het gymnastiekonderwijs moet werden ingevoerd en die school daar dan zeer goed voor kan worden gebruikt. De heer Boerma: Dat nekbreken leeren ze al spoedig genoeg, en we konden ze daar wel heen- sturen de jongens van de fransohe school. Voorzitter: Gesteld eens, dat de klassen daar- heen verplaatst werden, dan zou er toch altijd nog verandering aan die school van van Timmeren moeten plaats hebben. Die verbouwing had met de jongens konden er best De heer Boerma zooveel te beduiden, heengaan. De heer Meihuizen: le ÏÏOORDWOEDE, gemeent Behalve andere soorten, nog voor 100,000 Eerst 100,000 Twee 100,000 Derd< Puike kwaliteit. Prijzer VAN BRUGGEN, MAATHI Bij de benoeming van den heer IJkema aïs hootd aan de school van m. u. 1. o. is men overeengekomen, dat IJkema daar zou wonen. Nu zouden we dus bij verplaatsing, die overeenkomst moeten veranderen, en toch de school van van Timmeren moeten verbouwen. De heer Smit: Ik wou Boerma er even attent op maken. dat te Kropswolde, op aanraden van den schoolopziener, ook een lokaal getimmerd wordt, waar gymnastiekonderwijs gegeven kan worden Ik zou de school van van Timmeren niet zoo da- delijk van de hand doen, omdat er zeer goed eene bewaarschool van kan en er gymnastiekonderwijs kan gegeven worden. De heer Boerma Door al dat verbouwen en timmeren krijgen we veel te veel schuld, waar zal al dat geld van daan komen. Laatst heb ik er nog met Oldenziel over gesproken, en die zeule ook tegen mij »waar 't heen moet, ik weet het niet, maar zoo kan het niet, we kunnen ailes met opofferen." De heer Marring Wat Boerma daar zegt, daarop heb ik vroeger ook reeds gezinspeeld, wat betreft het verplaatsen der Fransche school naar de school van van Timmeren. Later ben ik evenwel van de denkwyza teruggekomen, omdat het beter is de beide woningen maar voor de gemeente te behouden, het zal niet zoo'n groot bezwaar zijn. Hierna brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. om tôt verbouwing naar het aangeboden bestek over te gaan in stemming, welk voorstel met 9 van de 11 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Boerma en Groenewold. 2. Adressen, begrinding van den weg te Kiel windeweer. De voorzitter doet de vraag of de heeren de adressen nog eens weer wenschen te hooren, en daar eenige dit wel wilden, las de secretaris ze nogmaals voor. De heer Groenewold merkt hierna op, dat de gemeente vroeger reeds een subsidie gegeven heeft, waardoor de weg 10 jaar moest worden onder- houden. Voorzitter Het voorstel van B. en W. is, om afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Kruizinga De subsidie, die toen door de gemeente is toegezegd, was slechts voor een gedeelte van den weg en niet voor den geheelen weg. De heer Smit Wanneer ik mij niet bedrieg, is de subsidie voor den geheelen weg toegezegd. Bovendien is de weg ook nog niet zoo afgeleverd, zooals ze toen wilden doen. De heer Kruizinga Als de heer Smit zich nog eens goed herinnert waarom de volmachten hier toen geweest zijn, dan was die 600 subsidie voor de weg van af de draaibrug tôt het Kielsterval- laat. De heer Marring De weg in Kiel is het wel noodig, dat hij verbeterd wordt, 't is er een benarde toestand. De andere grintwegen in de gemeente zijn evenwel op eene andere manier tôt stand ge- komen, dan deze zal worden gelegd. Maar ik ben er niet tegen, dat hier een weinig aan zal worden gedaan. De heer Kruizinga Zooals we allen weten is deze gemeente voor verfraaiïng en verbetering der wegen. Al hebben de heeren in Kiel nu niet goed gehandeld en later wordt dit weer hersteld, zal het toch niet zoo'n groote uitgaaf voor de gemeente zijn, wat tôt de verbetering van dien weg bij te dragen. De heer Vos Door den heer Marring is het beginsel van den aanleg van dien weg afgekeurd. Het grootste bezwaar evenwel zal wel zijn, den weg goed te houden. Nu zou ik wel willen weten, iemand ook weet of de aanleg van den weg 1 vas. Ik zou er voor zijn subsidie toe le staan. heer van der Goot: Ik zou er voor zijn dat is de om deze on goed was. De ----- de subsidie toe te staan. Het geld, dat er voor den aanleg van den weg besteed is, is toch niet weg gegooid. Ik zou evenwel gaarne eens willen weten, hoe het met het onderhoud van den weg zal gaan. De heer Vos Wat het latere onderhoud betreft, zullen zij in Kiel niet kunnen doen. Daar ,o niets anders, dan de snikkas. Het onderhoud zal dus op de rekening der gemeente draaien, maar dit is dan ook toch niet zoo erg. De heer v. d. Goot Ik zou wel willen voorstellen, dat de gemeente de helft der kosten van aanleg van begrinding draagt, terwijl deze soin niet boven 1000 mag gaan. De heer Vos: De snikkas is uitgeput, en men zal dan bij de ingezetenen moeten rondgaan. De heer Marring Het schiet me juist te binnen, dat er dan ook eene lijst kon gepresenteerd worden. De heer Kruizinga: Hebben de ingelanden niet reeds getoond, dat ze al zeer veel gedaan hebben. De debatten over dit punt worden door den voorzitter gesloten en het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, welk voorstel met 6 tegen 5 stemmen werd verworpen. Tegen stemden de heeren: Marring, Oldenziel, Kruizinga, van der Goot, de Gock en Vos. Alsnu vraagt de voorzitter, wie met een bepaald voorstel voor den dag wenscht te komen, waarna heer van der Goot het vroegere voorstel, n.l. tôt den aanleg de helft bij te dragen, som de 1000 niet te boven gaande, weer ter tafel brengt. De heer Smit: Gaarne zou ik dit punt willen aanhouden tôt eene volgende vergadering, daar de heeren van de Kiel het niet met mij eens zijn. De secretaris kan dan de notulen even opslaan om na te zien wat er vroeger besloten is. Met algemeene stemmen werd besloten tôt eene volgende vergadering te verdagen. 3. Nieuwe tijdregeling. Voorzitter: B. en W. stellen voor tôt de oude tijdregeling terug te keeren met 1 Juni a.s. en ons aan te sluiten bij de beweging ter verkrijging van den Middel-Europeeschen tijd. Nadat door den heer Meihuizen ten gunste van den Middel-Europeeschen tijd gesproken was, en de heer de Cock zich tocli niet goed met het voorstel van B. en W. kon vereenigen, werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 10 stemmen. Blanco stemde de heer de Gock. 4. Schoolbouw te Kropswolde. Voorzitter De stukken hebben hier ter inzage gelegen. Er zijn drie teekeningen opgemaakt. Nu zou ik wel eens willen vragen welke de heeren prefereeren. De heer Marring Ik zou mij bij de allerlaatste het best kunnen neerleggen. De heer Smit Ik zou er voor zijn oui het schoolplein zoo groot mogelijk te maken. Het is beter, dat we eenige meters grond meer aankoopen, om toch te zorgen, dat het front van de school niet verborgen wordt achter de woning. De heer Smit geeft verder nog eene berekening van het aantal meters, dat gekocht moet worden, geeft den stand der gebouwen aan, waaruit volgt dat de onderwijzerswoning aan de noordzijde be- zijden voor de school komt te staan. Na eenige discussien over dit punt, waaronder de teekeningen door een paar leden nog eens werden ingezien, doet de voorzitter het voorstel de bouwing aan te nemen, zooals 't bestek door de B. en W. aan den Raad is aangeboden, en het andere aan B. en W. over te laten. Allen waren hier voor. 5. Jaarwedden onderwijzend personeel. Voorzitter B. en W. stellen voor om de jaar wedden der onderwijzers van 425 te brengen op 450 en die der onderwijzeressen van 450 op 475. De voorzitter stelt de gelegenheid tôt débat open. De heer Oldenziel Wij zullen de tractementen wel moeten verhoogen. De heer Kruizinga Om welke redenen krijgen de onderwijzeressen 25 per jaar meer dan de onderwijzers. Voorzitter Omdat ze meer diensten aan de ge meente bewijzen, door het geven van onderwijs in de handwerken. De heer Vos Mijns inziens moest de verhoo- ging plaats hebben naar evenredigheid van het aantal dienstjaren. Wanneer er dan bijv. om de 2 jaar eene langzame opklimming plaats had, zou dit veel nuttiger werken. De heer Meihuizen Daar is ook een bezwaar aan verbonden, ni. als de onderwijzers eens met goed voldoen. Dan zou er een onderscheid moeten worden gemaakt. De heer Vos Ik zou er niet voor terug dein- zen, om hen, die goed zijn eene verliooging toe te kennen, maar wanneer het bleek, dat ze geen goed onderwijs gaven, zou ik hen in die gunst niet willen laten deelen. De heer Marring sluit zich bij den heer Vos aan. De heer Oldenziel Ik acht het toch aan banden leggen. De heer Vos Het is altijd eene zekere mate van aan banden leggen, maar wanneer men zoo verhoogt als B. en YV. willen en geen verhooging naar het aantal dienstjaren, dan regelt het zich naar vraag en aanbod. Om dadelijk aan eenjongen onderwijzer 5 of 600 belooning te geven acht ik verkeerd, beter is het, dat ze het verkrij- gen na een aantal dienstjaren. Hierna werd het voorstel van B. en W. om de jaarwedden 25 te verhoogen aangenomen met algemeene stemmen op één na. Tegen stemde de heer Marring. 6. Af- en overschrijving begrooting. Door den secretaris werden de af- en overschrij- vingen voorgelezen en daarna door den Raad goed gekeurd. 7. Benoeming eener commissie, naziening reke ning B. Armbestuur en de keienklopperij. Voorzitter Mag ik de heeren van der Goot en de Gock verzoeken, zich met de naziening dezer rekeningen te willen belasten? Dit verzoek werd aangenomen. 8. Adres afschrijving hoofdelijken omslag. a. Geeft te kennen Lourens Boomgaard thans te Amsterdam, dat hij in April uit de gemeente Hoogezand is vertrokken en alsnu ontheffing van den hoofdel. omsl. verzoekt voor den tijd van 8 md. b. Geeft te kennen. Herman Pietersen van Hoogezand, dat hij naar de gemeente Sappemeer is vertrokken en gaarne afschrijving van den hoofd. omslag verzoekt. De voorzitter stelt voor op beide adressen van afschrijving goedgunstig te beschikken, welk voor stel wordt aangenomen. 9. Verzoek van den onderwijzer Gortmaker om eervol onlslag. In het adres, door den onderwijzer Gortmaker ingezonden, wordt te kennen gegeven, dat hij be- noemd is als hoofd aan de school te Zuidlaarderveen, terwijl hij eervol ontslag verzoekt met 1 Juni of zoo spoedig mogelijk. Voorzitter: B. en W. stellen voor dit ontslag te verleenen met 1 Juli of zooveel te eerder als er een in zijne plaats is benoemd geworden. Al dus besloten. 10. Benoeming van eenen onderwijzer. De voordracht bestaat uit 1. Otto van Biessum Hoogezand, tijdelijk te ICiel-Windeweer, 2. Frans Pool te Foxhol en A. Bromet te Veendam. In eene begeleidende missieve van het hoofd der school wordt te kennen gegeven dat van Biessum een flink onderwijzer is, persoonlijk aan het hoofd der school bekend. Ook de heer Pool, den Raad en mij bekend is een goed onderwijzer. Het hoofd der school laat de regeling der voor dracht over aan den Raad. Na gehouden stemming wordt 0. v. Biessum be noemd met 9 stemmen. Pool verkreeg er twee. 11. Mededeelingen en ingekomen slukken. a. Dankzegging van Mej. Koppelle voor hare benoeming als onderwijzeres. Voor kennisgeving. b. Mededeeling van den heer K. Klok in de vorige vergadering tôt onderwijzer benoemd, dat hij eerst 2 maand na aanvrage (welke geschied is den 10 Mei) ontslag kan krijgen als onderwijzer, daar in de gemeente Woldendorp dit altijd zoo het geval is. Voor kennisgeving. c. Eene Circulaire van het Nederl. Werklieden- verbond, waarin om een minimum loon en een maximum werktijd wordt verzocht. De voorzitter stelt voor dit ter inzage te leggen. Daar niemand der leden meer iets heeft mede te deelen of voor te stellen sluit de voorzitter de openbare raadsvergadering. Een ruim 13jarige jongeling moet Zaterdag te Sappemeer een horloge ontvreemd hebben, waarvan aangifte bij den gemeenteveldwachter van der Meu- len aldaar is geschied, die een onderzoek heeft ingesteld. Bij de heerschende ontevredenheid, die kunst- matig wordt opgewekt, en bij de toenemende klach- ten over gebrek bij en te gering loon voor den werkenden stand, is het niet onbelangrijk het vol gende te melden. De directeuren der Spaarbank van het Plaatselijk Nut te Hoogezand—Sappemeer hielden j.l. Maandag zitting in het Bontehuis te Sappemeer. Zij hadden eene drukke zitting, want niet minder dan 88 personen brachten gelden in en onder hen waren vele nieuwe inleggers. Wel haalden ook enkelen een deel hunner gelden terug maar de inleg en dat is de bespaarde penning, was veel grooter. Wij verblijden ons over dit bericht, dat een zaakrijke weerlegging is van de klachten der per sonen, die ontevredenheid zaaien. Wij meenen dat de directie der spaarbank dank verdient voor hare toewijding, daar ze eene zitting hield die van 's middags 3 tôt 's avonds 94 ure duurde. De heer R. te Hoogezand, Zaterdag een 3jarig paard voor een tilbury aldaar gespannen hebbende, geraakte daarmee op hol. 't Paard kwam tôt staan toen het met een boom in botsing kwam. De bestuurder verwondde zich aan 't hoofd, doch 't schijnt goed te zijn afgeloopen. 't Rijtuig is er echter niet beter op geworden. De Heer H. H. Mulder te Sappemeer heeft het bouwen eener dubbele behuizing aldaar gegund, tegen de begrootingssom, aan den Heer E. Schreuder. Kalicwijk, 27 Mei. Een groot aantal arbeiders van hier en uit de omstreken hielden gisteren eene comparitie om zoo mogelijk een besluit te nemen inzake de broodprijskwestie. Het resultaat is ge weest, dat den bakker Wolters van Kiel-Windeweer eene levering is toegezegd van 138 brooden per week, voor 284 cent de 5 KG. Het accoord is aangegaan voor één jaar. Slochteren, 29 Mei 1892. 't Was j.l. Donderdag, Hemelvaartsdag, warm, drukkend warm. En op een warmen Zondagnamiddag gaat men al gauw een oogenblikje in *t 'bosch wandelen onder't groene lommer omdat het daar zoo »lekker" is. Toch gingen velen Donderdagnamiddag naar 't midden van ons dorp, omdat er ringrijderij was. Is dit dan zoo mooi zal men vragen, in warmen zonneschijn de heete stof in le ademen. Och neen, maar eene ringrijderij is een heel onschuldig ver- maak, hetwelk toch een boel prêt geeft. Het is wel aardig te zien hoe vol talent de jonge dames de leidsels in handen houden, grappig te hooren de ontboezemingen van »hèt hom" of shoera, hoezee' of «Goddank d'r weer ain" enz. enz. Het feestje, door onzen ondernemenden logement- houder N. Nanning op touw gezet, is uitnemend geslaagd. De prijs werd gewonnen door F. Nanning van Slochteren en Anke Zwaneveld van Kolham de le premie door Jan Lameris en Johanna Lameris beide van Slochteren en de 2e premie door Willem Nanning en Jantje Idema, beide etfeneens van Sloch teren. Met eene gepaste toespraak werden de prijzen en premiën aan de overwinners door den heer T. Vennema, uitgereikt. De bediening bij den heer Nanning was zeer goed, hoewel het bier wel een beetje warm was. Slochteren, 30 Mei 1892. Naar wij zoo pas van zeer vertrouwbare zijde vernomen hebben heeft de persoon van Jan Schaaphok, die van een paar personen alhier geld verduisterd had, (zie 't vorig nummer van dit blad), zich vrijwillig ter beschikking van de Justitie gesteld. De heer G. Bos, organist aan de Herv. Kerk le Veendam en directeur c. a. van het zangkoor »l'Union-Euterpe" heeft voor laatstgenoemde be- trekking bedankt, wegens de vele bezigheden. Voor de Arrondissement-Rechtbank te Winscho- ten stond Vrijdag j.l. o.a. terecht, de 17-jarige scheepsjager Hendrik D., van Martenshoek. Door den heer officier van justitie waren vier getuigen gedagvaard, van wie echter één wegens ongesteld lieid niet was verschenen. Den lOden April, namiddags ongeveer 3 uur waren eenige knapen bezig op het land, grenzende aan den tuin van de wed. Harm Benthem te Martenshoek en omdat er zoo af en toe door de weduwe eieren uit de nesten werden vermist, maakte zich van de 24 jarige dienst bode Aaltje Brakema, het vermoeden meester, dat die jongens, die zich in het land bevonden, wel eens een bezoek aan de nesten van de hoenders konden brengen. Met het oog daarop hield zij een oog in 't zeil. En jawel, daar ziet ze, dat Hendrik over de sloot springt, door den tuin gaat, de deur van het schuurtje opent, zijn hand in het nest, dat zich kort nabij de deur bevindt, steekt en zich ver- wijdert, terwijl zij daarna opmerkt, dat Hendrik eierdoppen wegwerpt. Misschien aangemoedigd door het gunstig resultaat van zijn eersten stroop- tocht was hij nog eens weer teruggekomen, doch waarschijnlijk opmerkzaam gemaakt door eenig ge- ritsel, dat er op hem werd gelet, was hij terugge- gaan om nu niet weder te keeren. Debeklaagde, die, volgens het proces-verbaal van den gemeente- en onbezoldigd rijksveldwachter Gerrit van der Weijde, aanvankelijk had beweerd, dat hij wel op 'tland, maar niet in de schuur, noch bij de nesten was geweest, verklaart thans, dat hij wel een ei uit het nest genomenheeft en daarmede over de sloot gesprongen is, doch het ei op het land neer- gelegd, al thans niet leeggedronken. Maar de beide jongens Jan Drenth en Jan Broekema hadden het mede »omhands" gehad. Hoewel het hier slechts betrof den diestal van een ei, had de heer officier van justitie toch gemeend de zaak te moeten ver- volgen, daar het niet aanging, dat een jongen als deze in een schuurtje van een ander ging en een ei uit het nest haalde. En hoewel rekening hou- dende met den jeugdigen ouderdom van bekl., meent spr., dat toch gevangenisstraf dient te wor den opgelegd en hoopt ZEA., dat die gevangenis- strat hem voor 't vervolg moge weerhouden van het plegen van diefstal. De eisch luidt Veertien dagen gevangenisstraf. Haren, 29 Mei. Heden morgen tegen vijf uur kwam er plotseling een onweersbui boven ons dorp zich ontlasten, die wel kort van duur, doch hevig genoeg was, om de bewoners het bed te doen verlaten. Een boom in de onmiddellijke nabij heid van de boerderij van de erven Hemmes alhier werd zoodanig door den bliksem getroflen, dat de zware stam is gespleten. Een milde regen bracht ver- kvvikkmg en matigde de afmattende temperatuur. De groeikracht openbaart zich in deze warme da gen op eene merkwaardige wijze; boonen, die ge- poot worden, verschijnen na een paar dagen boven den grond en ervaren tuinlieden herinneren zich dergelijke voorbeelden niet. Dat de uitkomst aan de verwachting moge voldoen! Groningen, 30 Mei. Gisteren (Zondag) morgen te ongeveer twee uur had te Ruischerbrug een ongeluk plaats. Vijf mannen, uit Groningen, die voor pleizier uit visschen wilden gaan, kwamen te Ruischerbrug, waar zij bij het huis van den vis- scher T. Zonderman een bootje in 't Damsterdiep zagen. Niet wetende, dat zulk een rank visscher- bootje geen vijf man kan dragen, gingen aile vijf te gelijk er in om aan den anderen kant van 't diep te komen. Al spoedig zonk het bootje. Drie wisten zich door zwemmen te redden en een werd buitendien nog door een zijner kameraden gered, maar de vijfde zonk spoedig en werd eenigen tijd later als lijk weer opgehaald. De ongelukkige, 27 jaar oud, Bierling genaamd en sigarenmakersknecht alhier, laat eene weduwe met twee kinderen na. Sequah heeft zijn voorloopig reisplan gewijzigd, door in plaats van naar Groningen naar Zwolle te gaan. Te Groningen kan men hem in Juli zien. Bij de herstemming voor een lid van den raad der gemeente Noorddijk werden uitgebracht 70 stemmen. Daarvan verkreeg de heer D. van Hoorn 37 en de heer J. G. Hoekstra 33, zoodat eerstge- noemde is verkozen. Uit Noorddijk schrijft men nog: Er bestaat ook in onze gemeente politiek leven, en wij houden er nog wel politiek op na van de nieuwste soort, ge lijk eergisteren bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad bleek. Zij wordt ten sterk- ste bij anderen ter overweging aanbevolen. De nieuwigheid bestaat hierin, dat men niet alleen de kandidaten aanbeveelt, maar ook andere personen daarin betrekt om meer kracht en klem bij te zetten. Bij ons gold het den heer K. R. Velthuis. De nieuwe kiesvereeniging Noorddijk had strooibil- jetten voor haren kandidaat, den heer D. van Hoorn, die bij de gewone stemming, 14 dagen geleden, openiijk voor de candidatuur bedankte, rondgezonden. De oude kiesvereeniging Noorddijk zond ditmaal geen strooibiljetten, maar toch werden er strooibiljetten, waarop noch drukker noch schrij- ver vermeld staat, per post rondgezonden ter aan- beveling van den heer J. G. Hoekstra, den kandi daat der oude kiesvereeniging Noorddijk. Hierin leest men o.a. »De heer D. van Hoorn heeft bedankt om voor eene benoeming in aanmerking te komen. Toch worden er door sommigen nog pogingen aangewend om de verkiezing van Hoek stra te doen mislukken. Waaromù? Zeker omdat hij niet welgevallig is in de oogen van den heer Velthuis; omdat hij niet wenscht te loopen aan de leiband van dien heer en er een eigen overtuiging op na houdt." Nauwelijks echter waren deze strooibiljetten aan hunne adressen gekomen, of op verschillende plaat- sen in de gemeente werden biljetten aangeplakt, waarop men las: «Kiezers Noorddijk! Kent ge Hoekstra? Hebt ge de onzinnige, ongeteekende strooibiljetten gelezen? Van Hoorn bedankt niet. Stemt van Hoorn Op eene plâats was zelfs een paal vlak bij den weg in den grond geslagen en daarop zulk een biljet aangeplakt. Wie wil nog meer politiek leven De uitslag der herstemming was, dat de heer van Hoorn ver kozen werd. Hij had zich intusschen de candida tuur laten welgevallen. Wie nu een van zijne vijanden wil beleedigen, neme een voorbeeld aan genoemd strooibiljet bij verkiezingen. Men kan ge» makkelijk het een of ander van hem zeggen wat hem onaangenaam is. Maar men zij handiger dan in 't onderhavig voorbeeld. Voorts geven wij in overweging om aan weerszijden van 't gemeentenuis aanplakborden te plaatsen ter gelegenheid van ver kiezingen. Wij deelen een en ander natuurlijk als voorbeeld ter navolging mede. Bij de gehouden herstemming voor een lid van den raad der gemeente Ten Boer is gekozen de heer A. Kimm te Woltersum met 156 stemmen, terwijl op den heer G. H. Pesman te Thesinge 139 stemmen waren uitgebracht. De polderjongens (ongeveer 700)bezig met de indijking onder Uithuizen en Uskwerd, hebben het werk gestaa-kt, nadat door eene deputatie, bestaande uit 70 putbazen, vruchteloos bij het polderbestuur op loonsverhooging was aangedrongen. Tôt dusver ontvingen de werklieden 30 cent per vierkanten meter. Thans eischen zij, dat dit loon tôt 45 cent worde verhoogd, gelijkstaande met na- genoeg 2.50 per dag. Te Koudum (Fr.) trouwden op denzelfden dag vier broeders. Gasselte, 26 Mei. Gisteren zijn te dezer plaatse een koe van den heer A, Hooibrink en een geit van de Wed. J. Boelen bezweken tengevolge van de groote hitte. Te Dordrecht is Donderdagmiddag een kind van 16 maanden, dat in den tuin achter de woning der ouders speelde, voorover in een kuipje, gevuld met slechts 15 centimeter water, gevallen en gestikt. Een ouder broertje, van ongeveer 12 jaar, dat aan een tafeltje in denzelfden tuin zat te schrijven bernerkte het onheil toen het reeds te laat was, en ofschoon terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen kon niets meer baten het kind was reeds gestorven. In de lunetten (fortgracht) in de heide bij Vucht zijn Donderdagmiddag twee soldaten van het garni- zoen te 's Hertogenbosch bij het baden verdronken. Een der twee omgekomenen had zijn kameraa l willen helpen, doch werd het slachtoffer van zijne menschlievendheid. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Groote Russissche Spmij, is de uitkeering goed gekeurd van het super- divid end over 1891 (uitbe- taling rbl. 0.78 op 1 Juni a.s. en rbl. 1-40 op 1 Jan. 1893). bij jr. nuiZENGA te Engelbert. Eerste prijs: f 5.00. Tweede prijs: f 2.50. op XfHVDJLCt, (lste Pinksterdag.) AANGIFTE om 3 uur bij J. HUIZENGA. een flinke K .1 K H H t. H Mi r. I Zlr f*door DIRK BOTJE, Hoogezand. tenshoek. een BAKKERSLEERLING of IEMAND iets gevorderd, door F. POPPENS, brood-, koek- en banketbakker, Mar- om dadelijk in dienst te treden, een BOEREN- KNEGHT, 17 18 jaar oud, door J. K. BOVENHUIS te Slochteren. Gaven wij over de vorige maand onze gedachten hoe wij hoopten dat het zou worden, die verwachting is teleurgesteld. In plaats van een liefelijke Mei met zoele luchten, zooals wij het ons zoo gaarne voorstellen, hadden wij het grootste deel der maand buiig en guur weer met veelal noordelyke winden, die ons dikwijls meer naar de kachel deden ver- langen dan naar den tuin. Gelukkig is hierin sedert het later gedeelte der maand verandering gekomen. Scheen het lang of de barre wintertijd ons niet zou verlaten nu werden wij als in 't hartje I t •K r i 03 scmmjD hoi.ok. of i

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2