De No* 46. WOENSDÂÔ 8 Juni 1892, 22o Jaargang. 1 VAN BOEO-IBIÏÏB 200F, SÂPPEMIEB. Inzendmg van Advertentien en Ingezonden Stnkken des Dinsdags- an Vrijdaggavonds vôôr ses uur bij de ïïitgevers Overzicht van 29 Mei tôt S Juni 1892. FEUILLETON. I r ï*'- ÇVSTT-%. >s Lr Voor de Gemeenten HOOGEZANDSAFPEMEEB SLOCHTEREN MOORDBBOEK, ZUIDBROEK, ZUIDLAREN HAREN Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden «5 ceints, franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents. U i T G A V E PRIJS der ADVERTENTIËNVan 1-5 regels 35 cents, i«dere regel meer 10 cents. Groote letters worden naar plaat.s- ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentie, in eens voor 3-maal pïaatsing besteld, is de derde plaatsing gratis. ANVANQEMDE DEN 1 M El 1892 (TIJD VAN GREENWICH.) BUITENLAND. In de italiaansche Kamer is, de aanvrage der regeering tôt verkrijging van het recht tôt inning van de belastingen gedurende zes maan- den, zooals die op de voorloopige begrooling zijn uitgetrokken, zeer slecht ontvangen. De com- missie in wier handen het verzoek is gesteld bestaat geheel uit de oppositie, die niet langer dan twee maanden aan het kabinet de middelen wil versehaffen om te regeeren. Door Crispi, de oud- minister die Italie in de moeilijke positie bracht waarin het thans verkeert, is de middenweg voor- gesteld, om vier maand te bewilligen in plaats van de zes die de regeering, en de twee die de oppo sitie wil. Het is echter niet waarschijnlijk dat de regeering hiermede genoegen zal nemen. Intusschen vindt de kamer nog tijd voor inter pellâmes, gerieht tôt een kabinet dat misschien bin- nen enkele dagen door een ander moet vervangen worden. Nu weer kwam er een aan de orde over de maatregelen door de regeering tegenover de anarchisten te nemen. De minister-president ant- woordde, dat hij verdachte personen zorgvuldig laat nagaan, maar nog niet van plan was een afzon- derlijke wet tegen de anarchisten in le dienen. De officiëele leesten te Kopenhagen die een week duurden zijn geeindigd met een waardig slotnommer, met een optocht van ruim 100 duizend personen, leden van allerlei vereenigingen uit aile rangen en standen, die voor het feestvierend ko- ninklijk paar defileerden. Wel drie uur had de stoet daarvoor noodig. Naar gemeld wordt bestaat bij den Czaar toch het plan, al is het dan ook maar kort, een beleefd- heidsbezoek te brengen aan Keizer Wilhelm. Uit Kopenhagen wordt daaromtrent gemeld, dat de Czaar den 7den Juni met zijn eskader naar Kiel zal oversteken, om na een korte samenkomst direct weer te vertrekken. Als het bezoek op die wijze gebracht wordt heeft het als bewijs van een goede verstandhouding tusschen beide vorsten al zeer weinig waarde. Uit Berlijn komen uitvoerige berichten om irent de hartelijke ontvangst van onze koningin en de koningin-regentes, niet alleen van de zijde van den keizer en zijn omgeving maar ook van de zijde der bevolking. De keizer bewees zijn kleine gast, die natuurlijk nog niet aan aile officiëele feestelijkheden kan deelnemen, allerlei kleine atten- ties. Zoo had hij o.a. een dertigtal kinderen van verschillende familien genoodigd om, terwijl de regentes afwezig was, naar hartelust met Wilhel- mina te spelen. Aan het gala-diner stelde de keizer een dronk in op de nederlandsche koninginnen, en sprak zieht- baar geroerd «uwe majesteit en uwer majesteits dochter de dank der keizerin en van mij, dat gij hier gekomen zijt en de vermoeiende reis niet hebt geschroomd. Nog levendig herinneren wij ons de vriendschappelijke ontvangst, die wij in het vorige jaar uwer zijds genoten hebben en van het geza- menlijke nederlandsche volk, dat trouwe, brave, arbeidzame volk, dat zoo innig met het konings- huis vereenigd is. Uwe majesteiten zullen hier overal herinneringen aan verbintenissen uit vroeger tijd gevonden heb ben. De naam die ons geslacht met dien van het uwe verbindt, heet Oranje. Met hooge achting, met diepen eerbied wordt de naam Oranje in mijn huis genoemd. Van het groote geslacht der Oranjes hebben mijne voorva- deren geleerd. Wij staan nog heden verbaasd over hetgeen deze hooge personen vermocht en gewrocht hebben. Ik eindig met den wensch dat God de zegenende hand moge uitstrekken over uwe majesteit, over uw land en over de hooge spruit van den Oranje- stam, waaraan het geheele nederlandsche volk ver- knocht is. Ik drink op het welzijn uwer majes teit en op hare majesteit koningin Wilhelmina." De koningin-regentes betuigde voor die wenschen haar hartelijken dank en drukte de hoop uit dat de nauwe band tusschen beide vorstenhuizen zou blijven bestaan. De uitvoering van het aloud Wilhelmus werd daarop door aile gasten staande aangehoord. Het glanspunt van het feest ter eere van de jeugdige Koningin van Holland en hare moeder, was de groote taptoe. Nog zelden was te Berlijn een hulde zoo grootsch aan een regeerend mo- nareh gebracht. De geruchten in de duitsche pers over een aan- staande verzoening tusschen den duitschen Keizer en den ouden von Bismarck houden aan. Zij het dan dat deze de eerste schrede zal doen of dat de keizer zichzelven zal overwinnen, een feit moet het wezen dat Z. M. tegenover den stichter van zijn rijk en den ouden dienaar van zijn huis niet zoo bitter meer gestemd is als voorheen. Vooral sinds de keizer de overtuiging heeft gekregen dat de minder aangename en scherpe artikelen over den nieuwen koers in Duitschland in buitenlandsche, en vooral in fransche bladen, niet door von Bismarck zijn geinspireerd, is de mogelijkheid eener verzoe ning veel grooter geworden. Men zegt dat de oud-kanselier de eerste de beste gelegenheid zal waarnemen om den keizer een bezoek te brengen, hij is er de man wel naar om misverstanden, zoo die bestaan, spoedig op te helderen. Uit het engelsche mijndistrict Durham komt de verblijdende tijding, dat de mijnwerkers den arbeid hebben hervat. Zij hebben ingezien dat de mijndirectiën het loon moesten verlagen, wilden zij niet met schade werken, en toen van dien kant ook iets werd toegegeven, en de voorgestelde ver- laging van 13i tôt 10 werd verminderd, hebben de mannen, na drie maanden lang in kommervolle omstandigheden te hebben geleefd, het werk hervat. Deze schikking is tôt stand gebracht door den bisschop van Durham, die zijne bemiddeling had aangebodën. IJfGEZOîlDEJf. Uit 't Wold schrijft men ons: «Wie is Woldjer en kent niet «Sans-Souci!" «Sans-Souci,' of ook wel «Heerenhuis" ge- heeten, is zooals gij natuurlijk allen zeker zult weten waarde lezers gelegen aan den zoom van het zoo vischrijke Schildmeer. Het heeft ten opzichte van de dorpen S c h i 1 d- wolde, Hélium en Siddeburen eeneprach- tige ligging, want als men zoo 's zomers en zooals in deze streken veel gebruikelijk is des Zondags eens eene flinke wandeling wil doen, is er dunkt me geôn mooiere excursie te bedenken, dan «eventjes" naar «Sans-Souci." Ten eerste heeft men dan een' prachtigen loop door de welige en golvende korenvelden en als men zich dan na het arrivement behoorlijk heeft uitgerust, kan men ôf met elkaar of onder geleide van den welsprekenden hôtelier, den heer Poil, naar hartelust een uurfjen gaan zeilen op 't meer' want de smaakvolle en tevens zéér ruime boot ligt steeds opgetuigd en al voor het hôtel gereed. Roman uit den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, BALDEIN MôIXHAUSEJN. ■48) Blijkbaar door de doodsche stilte op het eiland tôt het vermoeden gekomen, dat de vluchtelingen geen aanval verwachtten, zag de aanvoerder uit naar een geschikte landingsplaats. Nog een eind- weegs verder stuurde hij, toen Kitt Anders plotse- ling vuur gaf. Terwijl hij zijn geweer opnieuw laadde, zag hij, dat de getrofïene opsprong om plot- seling voorover te vallen. Op het vlot weerklonken kreten van schrik, vermengd met wilde vloeken. «Houdt het geweer gereed brulde een hunner, die in de plaats van den gevallene het bevel over- nam en, voorzichtiger dan zijn voorganger, slechts even met het hoofd boven de takken uitzag. Nau- welijks had hij echter deze woorden gesproken, toen Jahoka's schot hem doodelijk trof en in de rivier deed vallen. De twee goed gemikte schoten brachten de groot- ste verwarring onder de aanvallers teweeg. De zekerheid, steeds dichter binnen het bereik te komen van het doodend lood, niet meer dan het hoofd op te heffen om terstond neergeveld te worden, maakte, dat zelfs, toen het vlot strandde, zich nie- mand meer durfde oprichten. Zij wisten nu ech ter door de richting der schoten, waarheen zij hun kogels moesten zenden, en tusschen de takken door volgde weldra een salvo van minstens zes schoten. De kogels vielen rondom de verdedigers in den grond zonder een hunner te trefïen. Woede en dorst naar wraak maakten zich nu van den vijand meester, waardoor hij zelf de voorzichtigheid uit het oog verloor. «Voorwaarts, allen tegelijk, in naam van den Veelal komen er ook des zomers gezelschappen uit Groningen en Omstreken om van de vele ge- nietingen, die men dââr vindt te profiteeren. Hun eerste genot is dan natuurlijk, op den eersten den besten morgen met Poil te vischvangst te gaan. Nadat dan s avonds bevorens ailes in gereedheid is gebracht, gaan ze vroegtijdig en van hengels en kleine vischjes ruimschoots voorzien van wal; de zeilen worden ondertusschen geheschen en statig kheft de boot het water. Lang duurt het echter meestentijds niet of de zeilen worden weer gestre- ken, de ankers uitgeworpen en de hengels van aas voorzien, want men is bij de bepaalde plaats aan- gekomen. Om de beste plekken te kiezen, wordt men nog-al-vaak bijgestaan door de zoogenaamde »meermeeuwen." Een doodsche stilte heerscht alom. Rustig wie- gelen de kurken op de zilveren golijes heen en weer, terwijl ze geen oogenblik aan des visschers oog ontglippen. Dan op eens ziet men hoe één der dobbers be- gint te »duiken en nadat zich dit twee tôt drie maal herhaald heeft, blijft hij voor goed weg, de visscher haalt op, en een prachtige, dikke baars of voorn «zeilt de hoot in. Op het gelaat van de overigen ziet men thans een min of meer jaloer- schen glimlach ontstaan, want ieder beschouwt het natuurlijk als eene groote eer den eersten visch hinnen boord te krijgen. Dadelijk wordt nu weer de hengel van een vischje voorzien en opnieuw zet de «gelukkige zijn werk voort, ongeduldig wach- tende op het oogenblik, dat hij andermaal zijn kans zal kunnen waarnemen. Nu de eerste visch maar gevangen is, duurt het gewoonlijk niet lang, of de hengels staan, de een na den ander, »met gespannen snoer" en glinste- rende, spartelende «exemplaren" worden het slacht- oller van den hartstochtelijken visscher. Wanneer nu ten laatste de vangst zachtjes aan begint te verminderen, worden de hengels weder opgerold en de meêgenomen versnaperingen voor den dag gehaald. Als dit afgeloopen is worden de ankers gelicht, de zeilen opnieuw geheschen, en nu gaat het terwijl allen natuurlijk recht voldaan zijn over de goede vangst regelrecht op »Sans-Souci" aan, waar de vrouw des huizes reeds staat te wachten en hen gelukwenscht met den gemaakten huit. Hei, nog popelt uw hart bij de herinnering niet waar gelukkige visscher? Nadat nu de boot weer bij den wal is gearri- veerd spoeden allen zich ôf in de zaal, ôf onder het heerlijke lommer, waar de koffîe hen wacht. Hierna ^wordt, naar verkiezing, een glaasjen »dit" of »dat" gedronken en de avonturen, op 't meer beleefd, nog eens herdacht. Thans noodigt de waardin allen ter tafel waar o.a. ook de zoo straks nog lustig spartelende baar- duivel!" klonk het gillend onder de vreeselijkste vloeken. »We moeten van man tôt man vechten, er kunnen niet meer wezen dan vijf! Slaat hun den schedel in Vijftien duizend dollars staan op het spel Voorwaarts, jongens, valt er een, dan erven de kameraden Donkere gestalten verschenen tusschen de stapels hout Maurits en Nestor zon- den hun kogels daarheen. Weer aarzelde de vijand, en wegens het vallen hunner makkers. Op hetzelfde oogenblik naderde ook het tweede vlot. In plaats echter van direct te landen, trachtte de bemanning van den stroom gebruik te maken, om verder op het eiland aan land te komen en vandaar de verdedigers in den rug aan te vallen. Snelier dan wij het beschrijven kunnen volgden nu de gebeurtenissen elkaar op. Op het zien der aangekomen versterking verlieten de eerste aan vallers het gestrande vlot; het was echter zoo moeilijk tusschen het opgestapeld hout door te drin- gen, dat zij niet snel genoeg vooruit konden komen. Wel gaven zij beurtelings vuur, maar zonder een zeker mikpunt. Van het tweede vlot werd, zoodra ze ter hoogte hunner strjjdende makkers waren ge komen, eveneens in de richting der verborgen ver dedigers gevuurd. «Nestor, riep Anders den neger toe, «zend nog één schot naar die honden ginds op het water ik zou er ook nog wel een onschadelijk willen maken Wat kruipen zij tusschen de takken! Nog één schot en dan voort voordat de schurken den weg vinden naar den anderen kant van het eiland, zijn wij op het vlot en buiten bereik van hun kogels." Daar knalde Nestor's schot in de richting van het voorbijdrijvend vlot, beantwoord door eendoo- delijken kreet van een gevallene. Als tôt echo gaf ook Anders vuur en deed den voorste van de bende, die reeds geland was, sneuvelen. Maurits en zijn metgezellen wilden daarna juist van uit hun veilige schuilplaats in het struikgewas sluipen, toen plotseling de strijd opnieuw en heviger ont- brandde. Te midden van den hevigen stand, had geen van allen bemerkt, dat aan den oostkant van het eiland, dieht bij den oever, een boot naderde door zes paar krachtige armen geroeid. Eerst toen de be manning van het voorste vlot ongeveer de helft van den gevaarlijken weg over het gestrande hout had afgelegd, ontdekten zij de geheimzinnige boot. Terstond daarop zagen zij een aantal mannen in het struikgewas verdwijnen en enkele minuten later weerklonken uit aile richtingen schoten, zoo- wel op de weerlooze bemanning van het eerste vlot, als op het voortdrij vend tweede vlot, waarop men nu in de vlucht redding zocht te vinden. Het scheen alsof nieuwe verdedigers uit den grond .opstegen. De aanvallers hadden nu slechts een wensch meer: een zekeren dood te ontvluch- ten. Geen hunner dacht meer aan tegenstand; een panische schrik had zich van allen meester gemaakt. Gedreven door zucht tôt zelfbehoud, kropen ze van boomstam op boomstam, van tak op tak, om zich tegen de kogels te heveiligen. Ein- delijk was het vlot bereikt, maar vruchteloos tracht- ten zij het at' te stooten. Nu stond alleen no°" de rivier voor hen open. In de macht van den vijand, van wien geen genade te wachten was gesteld voor de keuze, of na hun gevangenneming terstond opgehangen ôf in hun vlucht door den snelvlieten- den stroom meegesleurd te worden, kozen zij het laatste. De een na den ander stortte zich in de rivier, zich vast grijpend aan het drijfhout. Hun eemge hoop was, het andere vlot of den oever zwemmend te bereikep. Zoo onlkwamen van de veei tien aanvallers nauwelijks de helft, en ook dezen zijn wellicht meerendeels in de worsteling teo-en den stroom verongelukt. Zoolang nog één enkele te onderscheiden was, werden hun kogels nagezon- den; het lag niet aan de verdedigers, indien ook maar een der bandieten ontkwam. Toen het dreigend gevaar als afgewend beschouwd kon worden, was .Schinges de eerste, die op Maurits en Kitt Anders toetrad. Een breed geschouderd man van krachtige gestalte bevond zich naast hem. »Dat was hulp ter rechter tijd," zoo wendde deze zich op juichenden toon tôt Maurits, terwijl hij hem de hand toestak, «als het tien minuten later was geweest «Markolf! zijt gij het zelf riep Maurits in blijde verbazing uit; wie zou gedacht hebben, dat wij el kaar zoo zouden wederzien »Ik niet," bevestigde Markolf lachend, alsof de voorafgegane strijd slechts een scherts was geweest. Hij schudde zijn ouden vriend Kitt Anders daarop krachtig de hand en ging voort «Gij kunt denken, hoe ik mij haastte, toen de jonge Otoe mij de tij ding bracht, dat gij in gevaar verkeerdet. Geen uur na zijn komst Jieten wij onze boot te water. Gelukkig waren er krachtige armen gereed, die gaarne de beruchte Guerilla's hielpen verdrijven. Welkom in het Westen, Maurits, dubbel welkom, als je goede tijding van Margaretha brengt." «Kitt Anders heeft mij veel goeds gemeld hij was nog voor enkele weken met haar onder het dak van onzen zonderlingen oom," antwoordde Maurits en daarna zijn broeder onder den arm nemend, voegde hij er bij «Het is nu de tijd niet voor uitvoerige mededeelingen, maar kom mee, dan zal ik u aan iemand voorstellen «O, aan de dochter van kolonel Rutherfîeld," zeide Markolf eenigszins onverschillig, «ik heh reeds gehoord, dat zij een heel mooi meisje moet zijn het verheugt mij haar te leeren kennen. Ik had echter nooit gedacht, dat om harentwil mijn kogels voor het eerst van mijn leven op menschen zouden afgevuurd worden. Nu, ik gunde het den schurken 't was jammer van elk schot, dat doel miste." De' beide broeders baanden zich nu een weg door het struikgewas naar den anderen kant van het eiland in de vreugde van het weerzien van het eene on- derwerp op het andere overgaande. De achterblijvende jagers, die Markolf vergezel- den, begaven zich nu met Kitt Anders en de beide Otoes aan het werk, om de wapens en het kruit van de gevallen vijanden als hun huit te verdeelen, waarna zij de dooden aan den stroom prijs gaven! Eenigen tijd later werd in de nabijheid der hoot een groot legervuur aangelegd, waarop een maaltiid werd toebereid Zich daarna om het vuur scha- rend, luisterden allen aandachtig naar de levendi°-e verhalen van hun ouden kameraad, Kitt Anders, die niet spoedig uitgepraat was over hetgeen hii in St. Louis had beleefd. (Wordt vervolgd.) 4 "rf - t V 0 L k SI L A I OOST-SOORBCHT IN 0IST11EIN VAN H! C M C T DCOCI Kl r\ r» -r- a n M Vertr. Van NIEUWE SCHANS naar HARLINGEN 5)7,20 *8,16 11,16*2,28 47,88 8,88 11,30 2,40 N.-Schans *6,66 Winschoten 6,15 Scheemda 6.27 S 7,60 Zuidbroek 6,40 S 8,1 Hoogezand 6,68 8,14 Eropswolde 6,59 S 8,20 Aank. Groningen 7,12 8,34 Vertr. 7,16 Leeuwarden 8,48 Aank. Harlingen 9,19 De met een gemerkte treinen Btoppen aan den Borger- eompagnieaterweg (waehtp. 87)tôt het opnemen van reizigers. Bovendien mogen aldaar die treinen verlaten reizigers, voor- zien van plaatsbewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. De trein van 8.16 neemt des Dinsdags geen reizigers op voor Groningen. 8,45 11,43 2,52 8,56 11,58 3,3 9,7 12,2 3,14 9,12 12,8 3,20 9,25 12,21 3,32 9,35 1,25 4,44 11,34 2,68 6,7 12,10 3,29 6,46 5,10 5,24 5,31 5,41 5,48 6,6 6,12 8,23 8,38 8,46 8,57 9,6 9,11 9,23 9,29 7,57 10,54 8,33 11,30 Van HARLINGEN naar NIEUWE SCHANS. Vertr. Harlingen Leenwarden Aank. Groningen Vertr. u Kropswolde Hoogezand Zuidbroek Scheemda Winsckoten Aank. N.-Schans *6.10 6,24 6,30 6,41 6,56 7.4 7,20 6,42 7,23 8,41 8,46 9,— 9,6 9.15 9,30 9,38 9,52 8,58 11,6 12,24 *12,38 12,52 12,58 1,9 1,24 1,32 1,48 12,50 1.36 2,48 2,53 3,7 3,13 3,22 3.37 3,45 3,59 2,51 4,46 6,4 *6,12 6,26 6,32 6,43 6,59 7,7 7,23 5,26 7,52 9,10 10,39 10,53 10,59 11,8 11,23 11,81 11,44 Van GRONINGEN naar MEPPEL—'s BOSCH. Vertr. Groningen 6, Haren 6,9 De Pnnt 6,17 Vries-Znidl. 6,26 7,30 9,40 12,80 9,49 9,57 12,43 10,6 3,38 3,47 3,55 4,4 4,22 5,43 6,88 7,30 8,11 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- compagniesterweg (waehtp 87) tôt het mtlaten van reizigers. Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigers, voorzien van terugreisgedeelten van retourbiljetten naar Hoo gezand-Sappemeer. Sneldienst van Groningen 7,30 naar Amsterdam Assen 6,40 7,58 10,24 1,4 Meppel 7,55 8,59 11,45 2,15 Zwolle 8,42 9,88 12,42 3,7 Aank, Zntfen 9,80 10,41 1,42 4,17 Arnhem 10,16 11,27 2,30 5,9 's Bosch 1,10 4,17 6,58 10jl Van GRONINGEN naar DELFZIJL Vertr. Groningen 7,25 11,52 1,31 4,53 Loppersum 8,30 1,— 2,36 5,58 Appingedam 8,50 1,19 2,56 6,18 Aank. Delfzijl 9,— 1,29 3,6 6,28 welke des avonds te 10,34 aldaar retonrneert. 6,15 6.41 7.42 8.38 9,47 10,30 8,— 8,9 8,17 8,26 8,44 10,8 10,48 7,52 8,56 9,18 9,29 10,40 11,44 12,5 12.14 Van 's BOSCH naar MEPPELGRONINGEN. Vertr. 's Bosch 7,5 i0,6 Arnhem 6,— 9,— 11,40 Zntfen 7,8 9,40 12,30 Zwolle 5,20 8,88 10,88 1,51 Meppel 6,10 9,36 11,18 2 36 Assen 7.27 10,50 12,2 Vries-Znidl. 7,45 11,4 De Pnnt 7,54 11,13 Haren 8,2 11,21 Aank. Groningen 8,10 11,80 12,28 Van DELFZIJL naar GRONINGEN. Vertr. Delfzijl 5,40 6,52 10,30 1,7 Appingedam 5,51 7,5 10,43 1,18 Loppersum 6,15 7,38 11,11 1,42 Aank. Groningen 7,13 8,88 12,13 2^40 3,51 4,5 4,14 4,22 4,80 12,52 2,50 8,37 5,8 5,48 7,7 7,21 7,30 8,20 5,11 6,- 7,22 8,18 9,29 9,48 9,52 7,38 10,— 7,46 10,8 4,12 4,24 4,48 5,48 5,82 7,6 7,46 8,44 9,19 10,9 10,84 8,16 8,27 8.51 9,48 DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1