H. f UIT GRUNO. BURGERLIJKE STA! BUITENLAND. BINNENLAND. plotseling, bloedend uit neus en mond, op neder en was niet meer tôt bewustzijn te Praag, 2 Juni. In de zilvermijnen vai breg is een brand uitgebroken. Er wcf personen vermist. Tôt dusverre weiden en 15 gewonden bovengebracht. W aaraa geweten moet worden is nog onbekei vreest zeer ernstig voor het leven van de die zich nog in de mijn bevinden. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Hoogezand en onder ressorteerende hulpkantoren, weid de maand Mei ingelegd 477.75; te f 231.51 Het laatste, door dat kantoor uitgege* draagt het nummer 240. Aan het postkantoor Sappemeer werd de maand Mei 1892 ingelegd 497.70, taald 100. Het laatste, door dat kantoor uitgege draagt het nummer 424. r f HOOGEZAND, 19 Mei—2 Juni I Geboren 'Wilhelmina Everdina, d. Venema en Stientje Venema; Hendrik, Huisman en Geessien Pot; Janna, d. v. ving en Grietje Nieborg. I Ondertrouwd Berend Yoort en Gesii Klaas Mulder en Annechien ICnapper Jong en Mettje Pinkster Klaas Munne dina Oldenzijl Berend te Velde en Geei Getrouwd Jan Breurkens en Alida niel Knevelbaard en Frouwkje Nijbui Hermannus Remkes en Leentje Landk Tor en Alberdina Swarberg; Engel Mi zina Joël; Andries Blaauw en Titia Kie mo Nicolaas en Janlje Blaauw Hend en Jannette Jacoba Tulp; Jan Hendrik en Metje Sasker; Wilko PeperenAaltj Overleden Gijsbertus Gerardus de ken z. v. Harmannus de Veer en M Evert de Graaf, 56 jaren, eheman van Delden Bernardus Stege, 70 jaren Johanna Bôrger; Andries van Benthi z. v. Piet van Benthem en Hinderika I fien Catharina Fikkers, 13 jaren, d. Fikkers en Gertruda Johanna Scho Raspe, 1 jaar 4 maand, d. v. Abraha Harmanna Mulder; Johannes Benedn eheman van Anje de Jong. Levenl. aangeg. Kind van t manm van Jan Bos en Grietje van der Schul SAPPEMEER, 15 Mei—1 Juni Geboren Johan, z. v. Hendrik Rogge Springelkamp Johannes, z. v. Gernt en Sina Venema. Ondertrouwd: Louwrens Timmer Poortman Pieter Rijkens en Alberduj Hendrik Mulder en Janna Haan. Getrouwd: Wilke Gunster en Hindi Willem van Delden en Watsina Mander Koeneman en Johanna Bullinga. Overleden: Stofïer, 22 j., ongeh., Dontje en Jantje Plukker; Klaassien i, echtgen. van Jans Germain; Harmf lins, 9 j., z. v. Arend Dirk Stokkel en Kruize Hendrika, 1 j. 4 m., d. v. Klein en Aaltje Roggen; Jakob Monc mende en schrijvende Jakob Munneke, van Margien Jans, zich noemende er Margien Jager. Levenl.aangeg. kind van Leender Fennechie Woortman en kind van Kc en Grietje Oldenburger. SLOCHTEREN, 25—31 Mei Geboren: Remko, z. v. W. Tam Tuizinga te Scharmer Trijntje, d. v. A. Woldinga te Slochteren Anna, Bruggen en F. Wr. Bothuis te Harksh d. v. L. Bruining en A. Bruining t Hillebrand, z. v. J. Keizer en D. Blik te Trijntje, d. v. F. A. Oosterhuis en 1 te Kolham. Ondertrouwd Jakob Boekweg 23 buren en Jantje Prins 22 j. van Mun Getrouwd Abraham Dontje 25 j. meer en D. Ham 20 j. van Kolham ker 24 j. van Schildwolde en Renske j. van Siddeburen Harm Wollinga 21 relsweer en Geessien Tammeling 29 v toron. Overleden Johannes Doesburg 1 i Doesburg en T. Doornbos te Siddet van der Deen 6 mnd. z. v. H. v. d. Pool te Schildwolde; Harmke Prins v. J. Prins te Schildwolde Lammech kar 57 j. vrouw van K. Postema t Pieter Oost 2 mnd. z. v. E. Oost ei 1e Scharmer; Stofïer Nap 45 j. man te Siddeburen Meindert Roelfsema W. Roelfsema en T. Arts te Schildwc chien Onnes 76 j. vrouw van K. Scharmer. ZUIDBROEK, 20 Mei—3 Ji Geboren Gepke, d. v. Henderikus Alida Faber Jan Wiebo, z. v. Ties 6 nerus en Geessien Starke Andréa, Blaauw en Frouwke Bakker. Ondertrouwd Jan Tonnis, 36 j. en Ge Getrouwd Jakob de Graaf, 31 j. ei 22 jaar Jan Meedendorp, 24 j. en G 23 jaar. Overleden Luiken Helemus Veldn NOORDBROEK, 24—30 Mei Geboren Jantje, d. v. F okko No< drikje Muntendam. Gehuwd Pieter van der Veen en Gt beide van Noordbroek. Overleden Esther de Levie, b9 van Filippus Dalsheim Anna, 5 m.J Westerhof en Elsien Pannenborg Gric 61 j., d. v. Jan Pieters Comdeur en 1 lenkamp. HAREN, 1—30 April 189' Geboren: Eltje, d. v. H. S. de I Poutsma te Glimmen Margaretha, d. en A. Laan te Glimmen Johannes, z. en T. A. Petit, idem; Kornelis, z. v en W. Gramsbergen te Haren; Gri< Veenhoven en A. Rodermond te Ha d v R. Pauwels en H. Oosterveld t« lerdina Gàtharina, d. v. D. Hekman e: Hoornschedijk; Willem, z. v. J. Rensf vius te Glimmen; Annechien, d. v. He en D Vrieling te Essen Sophia Janna, en van Dijken te Helpman; Fol Takens en J. de Jong te Onnen; Lai Z Deen en A. Bouman te Glimmen A. Jansen en A. Hoving te Haren. Ondertrouwd: Geeuke Wind, 3U Huizinga, 39 j, beide te Noordlarei Jonge, 26 j. te Ten Boer en Elizabe 23 j. te Haren; Hendrik Moltmakei zen reeds gestoofd of gebraden staan te prijken. Wat eene smulpartij. Gedurig hoort men den een of den ander met half-vollen mond mompelen: «wat kookt die vrouw heerlijk" of:»nog nooit heb ik zôô gesmuld!" En als dan dat »smul 1 en" eindelijk is afgeloo- pen dan ligt warempel de zeilboot in welks top de driekleur staat te wapperen voor uw oog gereed, om nu eens bij een flinken bries een ple- ziertocht over 't meer te maken. En zoo waarde lezers, volgt het een op het an der en kan ook dâârom «Sans-Souci" een waar lustoord genoemd worden. Ik zou wel aan't schrij- ven kunnen blijven, indien ik u aile uitspanningen, die men aldaar aantreft, eens breedvoerig wilde uiteenzetten, en eindig ik dus, hopende, gij nog menigen dag zult doorbrengen op het reeds van oudsher alom bekende «Sans-Souci", nog heden ten dage in Optima Forma. EEN LIEFH. VAN VISSCHEN ETC. Hellum, 7 Juni '92. Hellum, 7 Juni '92. In het jongste raadsverslag der gemeente Sloch teren 28 Mei '92 komt o.a. voor, dat het lid van den Raad Broekema beweerde, dat de veldwachter J. Snelleman als bode van lief waterschap Duurs- wold genoot 120.00, ach Mijn Heer Broekema wees zoo goed en geef' den ondergeteekende jaar- lijks 65.00 er voor, dan kan U er vrij wat van overhouden. Na gr. J. SNELLEMAN. Onze „West." Uit een particulieren brief uit Paramaribo. Gisterenmorgen omstreeks 7 uur hoor ik een kanonscliot, als bewijs dat »de lijn", zooals men dat hier noemt, binnen is gekomen. Ik twij- felde dan ook volstrekt niet, maar meende met vele anderen, dat het de Frederik Hendrik was, die van New-York terugkeerde om, na inneming der lading hier, de reis naar Nederland voort te zetten; die stoomer toch werd omstreeks dezen tijd verwacht, en niemand had durven vermoeden dat de Willem II reeds op Zaterdagmorgen voor de stad zou aankomen. Wat een voorspoedige reis heeft dit schip gehad 1 In 16 dagen over Het is toch eigenlijk niets meer dan een spelevaren, vooral wanneer men zulk mooi weer treft als op de laatste reis, naar luid het verhaal der passa giers. Geen brieven of berichten uit N.-Amerika of Curaçao wachtende, ben ik ook niet naar het post kantoor gegaan om te informeeren, iets wat men hier doet of laat doen 2 uren na het vallen van het schot. Als men wachten moest op het rond- bezorgen, dan kon men lang wachten, ja, als je heelemaal niet kwam om het aan u geadresseerde af te halen, dan zouden ze aan het kantoor er waarschijnlijk wel eens aan denken om je eorres- pondentie met den een of ander mee te geven. Toch staan er in de Surinaamsche Almanak onder de rubriek »Postkantoor" ook sbrievenbestellers" genoteerd met naam en voornamen. Hoe evenwel de instructie van die lieden luidt, weet ik niet en kan er dus niets van zeggen. Toevallig hoorde ik in den loop van den voormiddag dat «de lijn uit Holland" was aangekomen en begaf me onmiddel- lijk naar het Postkantoor Hier slapen we op zoogenaamde veld- bedden, dat zijn dingen in den vorm van de bij ons bekende rustbedden, aan aile zijden open en gedekt met sterk zwaar linnen. Op dit linnen dekstuk, door een laken gedekt natuurlijk, rusten we 's nacht en de meeste dagen na den eten, uit van de tropische vermoeienissen. De dagtaak be- gint hier omstreeks 6 uur en eindigt dan tegen 2 uur n.m., om te gaan dineeren. Van 2 tôt half 5 kunt ge wel een kanon in de straten afschieten, ge zoudt niemand treffen, Paramaribo is dan als uitgestorven. Omstreeks 5 6 uur drinkt men (de Holl. familie's) thee, gaat daarna een wande ling doen, komt tehuis omstreeks 7 uur half acht, soupeert en steekt dan tôt 10 uur, half elf, de visites af of blijft thuis om dezelve te ontvangen. Ziedaar het leven in deze stad Uit een oogpunt van vooruitgang is het te hopen, dat we den tegenwoordigen Gouverneur lang mogen behoudenAls de regeering in Nederland maar wil, dan kan hier nog wel een en ander gebeuren, zoo niet dan gaat de schoone kolonie in West-Indie, die ruwe diamant, die met recht eens een parel aan de kroon van Nederland zal kunnen worden, voor dit land verloren zelfs nu reeds gaan hier stemmen op, die zeggen laat Holland ons maar aan Engeland verkoopen of desnoods voor niemendal afstaan, dan zal het spoedig beter gaan. M. i. zou zoo iets echter te betreuren wezen. lakspel of ook het pinksteren met brandnetels. En tegenwoordig is nog voor ieder de tweede Pink- sterdag de dag van uitgaan en pleizier. 't Schijnt dat de Pinksterdagen steeds bij uitstek geschikt geacht werden om prêt te maken. En ook nog tegenwoordig leeft die meening bij het volk voort. Ouders steken hunne kinderen tegen dien tijd in den Pinksterpronk, de jaarlijksche huis- schoonmaak moet véôr Pinksteren zijn afgeloopen, visites van en bezoeken aan bloedverwanten en vrienden worden op die dagen, meer dan bij andere gelegenheden, bij voorkeur afgelegd en gebracht. In den ouden tijd vooral waren de Pinksterdagen stonden, waarin men het leven van den zonnigen kant beschouwde. Pinkstermarkten en Pinkster- kermissen waar werden ze niet gehouden? Dat het bij die gelegenheden niet altijd heel ordentelijk toeging en het volk meer in de kroegen dan in de kerken vertoefde, kan men bij verschillende kro- niekschrijvers uit vroegere eeuwen nalezen. Te- vergeefs was het, dat de overheid door strenge plakkaten de brooddronkenheid der «kleine luyden" zocht tegen te gaan, tevergeefs was het, dat boet- predikers hunne stem verhieven tegen de »execrabele en intolerabele insolentiën, dronckenschappen, moor- derijen, vechterijen en andere baldadigheden" waar- aan men zich schuldig maakte. Men stoorde er zich niet aan en liet overheid en predikanten be- velen en preêken, zooveel zij verkozen, zonder er ook maar in het minst notif ie van te nemen. Vooral de Haagsche boschkermis (tegen Pinksteren inval- lénde) en de Amsterdamsche Pinksterjaarmarkt stonden in een kwaad gerucht. Doch laat ik thans nog een en ander van de naderende Koninginne- feesten vertellen. Wat ik vreesde, is thans be- waarheid de toren wordt niet verlicht. En al is de vereeniging voor vreemdelingenverkeer er prachtig afgekomen, daar ieder moest erkennen, dat het ingediende plan prachtig en eenig in zijne soort mocht heeten, toch is het jammer, dat zulk plan niet werd verwezenlijkt. Als daar vier avonden achtereen de geheele Martinitoren van onder tôt boven aan aile vier zijden in eene zee van licht was gehuld geweest, waarbij meteen de monumentale bouw van dit pronkjuweel zuiver ware uitgekomen en de steigering geheel met draperieën en ehassinets bedekt, dan hadden wij eene verlichting gekregen, waarvan ieder nog jaren zou spreken. Doch de Raad vreesde voor brandgevaar, waarvoor anders aile voorzorg was genomen, en hij stemde de voor- dracht af; zoodat we niet op de zaak willen na pleiten. Toch is het plan zoo schoon en zoo goed afgerond, dat de voorbereiding niet vergeefsch zal geweest zijn en torenverlichting bij een volgend feest allicht nummer één op het programma zal krijgen. Thans is het plan om misschien eene groote boot te huren en die geheel te verlichten en telkens in de route van de koninginnen te brengen. In- middels heeft men met de verlichting een aan van g genomen. Oude Boteringe- en Oosterstraat zijn al druk in de weer; terwijl ook het geraamte van den kolossalen eereboog aan den Stationsweg gereed is. De geheel nieuwe wachtkamer, die kant en klaar van Gouda is overgekomen, staat reeds ten deele afgewerkt en zal van binnen geheel met blaauw satijn worden behangen. Voor de gasilluminatie langs de markten wordt het aantal lantarens ver- dubbeld en op elke lantaarn een kroon van lichten geplaatst. Bij aankomst van den hofstoet zal eene compagnie schutters defileeren op het stationplein en een der stedelijke corpsen nationale ^liederen ten gehoore brengen. Een twintigtal corporatiën stellen zich onder goedkeuring met hunne vaandels op langs het trottoir: een paar Hunsebooten geheel bevlagd en versierd posteeren zich in de Zuiderhaven en de roeivereeniging maakt aan weers- zijden der brug groot saluut. Bij het Regeerings- hôtel staat het tweede schutterijcorps gereed zijne opwachting te maken zoodat de entrée schitterend belooft te worden. Drie muziekcorpsen van ver schillende regimenten infanterie zullen leven en vroolijkheid brengen: eene aubade, eene serenade, een schitterend vuurwerk zullen de feestelijkheid ten zeerste verhoogen; kortom het zal feest zijn van den morgen tôt den avond. En hoe wij al de duizenden vreemdelingen zullen bergen en huisvesten, hoe het zal gaan in eene zoo overvolle stad op den avond van het vuurwerk, we weten het bijna niet, doch we hopen het beste. Moge uitstekend weder onze feesten in aile opzicht begunstigen! Ik moet anders. nu eindigen, den volgenden keer wat PinkstermaandagEn de vraag is: waar naar toe vandaag? Hier blijven en genieten van de Matinée musicale op Waterloo, of naar Paterswolde Of misschien verder op, naar Delfzijl of Ezinge of Winschoten of Zuidlaren? De keuze is moeilijk. Doch bij dit heerlijk frisch weder préfereer ik de zee en zal mij dus haasten den brief af te krijgen om nog tijdig te Delfzijl te wezen. Hoe de pink- sternacht hier gevierd is, weet ik nog niet, doch ik vooronderstel, dat van het oude en schandelijke dauwtrappen niet veel meer is overgebleven. Ik zeg schandelijke; want al is het in het grijs ver- leden niet anders dan een voorjaars- en herlevings- feest geweest, later is het verbasterd en ontaard. En dat er nog zooveel onbezonnen jongelui aan bleven hangen, dat was en is enkel, omdat ze in dien geijkten nacht vrijelijk zich aan hunne besti- aliën overgeven en jenever en zingenot hunne ruwste en laagste triomfen vieren. Doch betere zeden hebben velen tôt beter inzicht gebracht en zoo zullen ook de laatste sporen van het dauwtrappen binnen enkele jaren geheel verdwijnen. En 't is verwonderlijk, hoelang die oude traditiën stand houden onder het volk. Want zooals hier het dauwtrappen eeuwenlang in zwang is gebleven, zoo elders weer het schieten naar de drift of naar den papegaai. In Duitschland siert men nog elke woning met pinkstergroen, terwijl de kinderen pinksterbogen oprichten langs de straat. Elders weer gaat de »pinksterbloem" rond, een meisje n.l., dat, door vier andere meisjes gedragen, overal bloemen strooide in de huizen. Een tegenhanger van de Pinkster- bloem is de Strooman. Het meisje, dat om ver schillende redenen zich den haat van een der dor- pelingen op den hais had gehaald, kreeg met Pink- sternacht een strooman op haar dak. Zoo noemde men het beeld, dat, van stroo gemaakt, zoo pot- sierlijk mogelijk werd opgetooid met bestemming om te prijKen op het dak of in den boom voor het huis van diegene, op wie men zich op deze wijze wilde wreken. In de zuidelijke deelen van Neder land wordt aan deze gewoonte nog trouw de tiand gehouden. Zoo had men in andere streken weer het Lui- den deze ook op den doodenakker der naburige dorpen begraven. Gedurende eenige dagen is te Londen een merk- waardig Perzisch tapijt te zien geweest. Het is het heilige tapijt van de Moskee van Ardebil, in Perzië. Het is 341 voet lang en 171 voet. breed. De teekening van het patroon is zeer fraai en draagt onder meer een inscriptie welke verfaald als volgt luidt »Ik heb in de geheele wereld geen andere schuilplaats dan in uwe woning. Mijn hoofd heeft geen andere bescherming dan uw deur. Het werk van den slaaf dezer Heilige plaats, Maksud van Kashan, in het jaar 942." Het jaar 942 van de Hegira'komt overeen met 1535 in onzejaartel- ling. Aldus geteekende en gedagteekende tapijten zijn uiterst zeldzaam, en vooral in deze afmetir.gen. De firma, die het kostbare tapijt tentoonstelde, heeft er voorts nog vier andere, die echter veel kleiner zijn. Boosaardige wraak werd den lsten dezer te Wee- nen genomen door den ontslagen bediende van den hotelhouder Hopfner. Zoodra hij (wegens slordigheid en brutaliteit) uit zijnen dienst ontslagen was, ging hij naar de wijnkelders van den heer Hopfner in een ander gedeelfe der stad en liet daar aile vaten leegloopen daarna ging hij naar een bureau van politie om zijne daad aan te geven en zich in hech- tenis te laten nemen. De schade van den hotel houder bedraagt 25.000 gulden. Omtrent het ongeluk in de zilvermijnen van Przibram schrij ft men Przibram, dat niet ver van Rakonitz, een station van den spoorweg naar Praag ligt, is wegens zijne zilver- en loodmijnen en om eene beroemde bede- vaartskerk bekend. De mijnen worden door den staat geëxploiteerd en brachten verleden jaar ruim 35.000 kilo zilver en 36,000 centenaars lood op. Gewoonlijk zijn er 6000 menschen in die mijnen aan het werk. Kort voor het in brand geraken van de mijn was de middagploeg van 400 arbeiders naar beneden gelaten. Niettegenstaande de arbei ders brandlucht roken, en dieper dalende, huneen verstikkende rook te gemoet woei, wilden die man- nen, aan de vele gevaren van hun beroep gewoon, toch niet terugkeeren omdat kleine branden dikwijls voorkomen. Thans echter gingen zij onwillekeurig den dood tegemoet. Want kort daarna ontsnapten er uit de 4 "mijnputten dikke rookwolken, en toen werd de geheele streek door het luiden der noodklok gea- larmeerd. Niets werd verzuimd om den brand te blusschen, maar ailes was vergeefs, daar het water zulk een rook veroorzaakte, dat elk levend wezen stikken moest. Een groot deel der nedergedaalde arbeiders heeft zich kunnen redden, maar de groot- ste helft zal onherroepelijk gestikt zijn. Er zijn huisgezinnen, waarvan de vader, de zoons en de schoonzoons allen het leven verloren hebben. Nader wordt nog gemeld: Het vreeselijk ongeluk in de mijnen van Przi bram, waarbij 225 menschen het leven hebben verloren, heeft in het parlement aanleiding gegeven tôt een interpellatie aan graaf Taafïe, welke verze- kerd heeft dat voor de nabestaanden der veronge- lukten gezorgd zal worden en de minister van land- bouw reeds op de plaats des onheils aanwezig is om de zoo noodige hulp te verleenen. Met een voorstel van den afgevaardigde Suez om de namen dergenen die bij het reddingswerk het leven verlo ren hebben, als navolgingswaardig voorbeeld in gouden letteren op de markt van Przibram te ver- eeuwigen, verklaarde de minister zich te kunnen vereenigen. De mijnwerker Peschik, die 3 maal naar beneden daalde en vele menschen redde, werd den 4den keer als gestikt naar boven gehaald. Hetzelfde lot ondergingen de mijnwerkers Lukec, Kas en Dubec. De directeur Grôgler en de ploegbaas Stephan kon- den eerçt na veel moeite tôt het leven worden teruggeroepen. De geruchten alsof een misdadige hand de mijn in brand heeft gestoken, houden stand. Tweemaal per dag hebben begrafenissen plaats, waarbij hartverscheurende tooneelen voorkomen. De minister en de stadhouder van Bohemen gingen als de eersten achter de lijkkisten van die personen welke bij het reddingswerk verongelukt zijn. Daar het kerkhof te klein is voor aile dooden, zoo wor- In een restauratie op het Prater te Weenen zat een jongmensch. Er kwamen drie personen binnen die ook aan het tafeltje van den jongen man plaats namen. De drie mannen dachten, dat de jonge man een jood was en begonnen hem te plagen. Eerst deed deze alsof hij niets hoorde, maar spoe dig vloog hij op. Hij plaatste zich in de houding van een bokser en eer de drie jodenhaters wisten. wat er gebeurd was lagen zij reeds op dengrond. Het bleek toen, dat zij te doen hadden met een Engelschen bokser, die reeds menigen prijs te Wee nen gewonnen had. Een buitengewoon ongeluk trof dezer dagen eenige werklieden in de staalfabrieken van Thompson, in Braddock, Pensylvanië. Een aantal werklieden was in de smederij bezig met een beweegbare kraan, tôt een der armen van die kraan in aanraking kwam met den draad der electrische geleiding. De stroom ging onmiddellijk over in het ijzer der kraan. en aile werklieden vielen bewusteloos neer. Twee bleven op de plaats dood. Te Bologna zal deze maand een procès aan- vangen tegen 7 personen die beschuldigd worden voor 5 millioen Spaansche schuldbrieven te hebben vervalscht. Het onderzoek der zaak heeft drie jaren geduurd de beschuldigden zaten al dien tijd in voorarrest. Het Asser Muziekcorps is uitgenoodigd 3 Juli a.s. een concert te Slochteren te geven. Het plan, 't welk te Hoogezand bestond tôt het bouwen eener nieuwe pastorie bij de Herv. Gem. zal vooralsnog wel niet doorgaan, omdat het der commissie, die zich daarvoor heeft opgeworpen gebleken is niet voldoenden steun te zullen krijgen. Het bestuur der Vereeniging voor den efïecten- handel te Amsterdam bericht, dat in de prijscou- rant der Vereeniging zullen worden opgenomen de 4 pandbrieven 1000 en 500 der Ne- derlandsche Hypotheekbank, gevestigd te Veendam. Te Winschoten heeft zich eene commissie van twintig heeren belast met de taak om bij de komst van de koninginnen H.H. M.M. een waardige ont- vangst te bereiden. Voor het station, dat vanwege de Maatschappij tôt Exploitatie van Staatsspoorwe- gen wordt versierd, zal een prachtige eerepoort worden opgericht.. Aan weerskanten van den ingang van het ation zal een fraaie pyramide verrijzen en van deze tôt de eerepoort zullen guirlandes van groen en vlaggen worden aangebracht zoodat deze als 't ware een allée vormen. Na de ontvangst in de wachtkamer aldaar zul len van den uitgang tôt aan het rijtuig voor de koninklijke bezoeksters bloemen worden gestrooid tôt aan het rijtuig waarin de vorstinnen haar intocht zullen doen. Aan den eigenlijken ingang van de gemeente wenscht men weder eene eerepoort op te richten terwijl het raadhuis vanwege de gemeente zal worden versierd. De artistieke aanblik van den fraaien kerktoren in de Torenstraat zal worden opgeluisterd door een eereboog. Voorts wenscht men een eerepoort le plaatsen aan den Gedempte Venne en voorts de Gedempte Venne over de geheele lengte te herscheppen in eene allée van denneboomen, waarvoor men rekent 600 noodig te hebben, zullende die allée worden afgesloten met een decoratie van groen en bloemen waarin de busten van HH. MM. worden geplaatst. In die straat zal waarschijnlijk een prachtige eerepoort verrijzen nabij de synagoge en wel op initiatief van het Israelietisch Kerkbestuur, dat de kosten daarvan op zich neemt. Voor de «Harmonie" wenscht men een bloemen- park aan te leggen en bij de aankomst aldaar zal weder een aantal jonge meisjes bloemen strooien op het pad der vorstelijke bezoeksters. Ook in andere gedeelten der stad zullen eere- poorten worden opgericht. Heden Woensdagmorgen omstreeks 4 uur ont- stond er brand in de veestallen van den heer T. Haan in 't Oosteinde van Sappemeer. De buren ontdekten eene massa rook uit het dak der stallen onmiddellijk werd de eigenaar, die ter ruste lag, gewekt en verder om hulp geroepen. De torenklok liet al spoedig zijn klank hooren, waardoor velen snelden naar den plaats des onheils. Twee brand- spuiten waren aanwezig, waarvan die uit Zuidbroek flinke diensten bewees. 36 beesten waren in de stallen, waarvan 29stuks gered zijn, doch de ander e 7 was niet mogelijk er meer uit te krijgen; ten deele ware dezelve verzekerd. Men vermoedt dat de brand is ontstaan in de machinekamer. Onder architectuur van den heer Joh. Mandema te Sappemeer, werd Vrijdag j.l., bij den kastelein Warnders te Wolfsbarge, ten verzoeke van den heer A. Tepper aldaar, aanbesteed: Het graven eener wijk, lang 725 M. voor 1179, aan K. Venema te Scharmer. De reeds sedert vele jaren te Martenshoek en Hoogezand gehouden wordende harddraverij had ook dit jaar weder plaats, en wel op den tweeden Pinksterdag. Reeds vroeg in den voormiddag begon er leven in de brouwerij te komen en waarom eene keuring van onbekroonde tuigpaarden was er nu aan verbonden; hiervoor waren zes paarden aangegeven. De prijs: een Boulloir, werd toegekend aan de zwarte merrie sCornelia", van den M. v. Hemmen te Groningen; de eerste premie: een cristal rook- stel, aan den zwarte ruin sApollo," van den heer A. v. d. Laan te Borgercompagnie en de tweede premie een azijnstel, aan het paard van mej. de wed. P. Haverkamp te Zuidwolde. Voor de harddraverij waren 10 paarden aange geven. De prijs 75, werd behaald door boven- genoemd paard, van mej. de wed. P. Haverkamp te Zuidwolde, berijder J. Nienhuis de premie 25, door het paard van den heer B. v. d. Molen te Gar- merwolde, berijder de eigenaar. De prijzen werden met eene hartelijke toespraak, bij monde van den heer E. D. Landeweer, in flinke woorden uitgereikt. Na afloop vertoefden velen tôt laat in den avond onder aangename kout en goede comsumptie in de logementen van de heeren Poppens en Van der Huizen, zoodat dit volksfeest ook weder in de beste harmonie is afgeloopen en het in 1893 voorzeker met niet minder ambitie zal worden op touw gezet. Schildwolde, 3 Juni '92. Heden avond verga- derden de onderwijzers met de commissie van schoolfeesten en eenige belangstellenden, teneinde te bespreken of er dit jaar ook een schoolfeest zou plaats hebben. Werd met algemeene stemmen besloten schoolfeest te vieren en wel op 7 en 8 Juli a.s., (natuurlijk met toestemming van ons ge acht gemeentebestuur.) Het program zal, zoo mo gelijk, op denzelfden leest geschoeid worden als voor drie jaren (eerste dag schoolfeest voor aile kinderen of leerlingen, tweede dag rijtoer der beide hoogste klassen.) Zoo mogelijk. Ja, want rnen was er algemeen voor, dat de beide hoogste klassen, niemand uitgezonderd, aan den pleizierrit zullen deelnemen. En om een 60 tal leerlingen dat groote genoegen te verschaffen, eischt geld, veel geld. Dat de ingezetenen dan ook met milde hand het hunne bijdragen en iets extra's zullen teekenen op de lijst, die hun in den loop dezer week zal ge- presenteerd worden, is geheel buiten twijfel. Im mers men weet ook hier te goed dat een kinder- feest ook geeft ouderen en kindervrienden vreugd. Haren, 6 Juni. De heer H. de Ruiter, die se dert de opening van de lijn GroningenMeppel (1870) halte-chef te Haren is, gaat deze week zijne oude standplaats met Diepenveen verwisselen. Hij heeft steeds zijne betrekking met ijver en nauw- gezetheid vervuld en genoot de achting van allen, die hem kenden. Daar evenwel zijne gezondheid in den laatsten tijd heeft geleden en de werkzaam- heden door de oprichting van een telegraafbureau hem te moeilijk zijn geworden, is er eenjeugdiger opvolger in zijne plaats gekomen en heeft de Maat schappij hem een gemakkelijker werkkring als chef te Diepenveen aangewezen. Wij hopen, dat het hem daar nog vele jaren wel moge gaan. Een schatrijk heer te Leeuwarden aldus wordt van geloofwaardige zijde bericht die zoo erg aan rhumatiek lijdt, dat hij de raderen van zijn rijtuig van gutta-perchabanden heeft voorzien, om minder pijn bij het rijden te hebben, ontbood Se- quah (Davenport) bij zich en vroeg of deze kans zag hem te genezen en zoo ja, welke belooning hij eischte. Na den patient onderzocht te hebben gaf Sequah te kennen hem wel te kunnen gene zen, doch dat hij daarvoor niet de minste beloo ning voor zich eischte. Evenwel vorderde hij, dat de millionair, indien hij werd genezen, vijfentwin- tig duizend gulden aan de armen van Leeuwarden zou geven, terwijl Sequah er bijvoegde »als ik u niet ge- nees, geef ik de 25.000 aan de armen." Deze eisch was echter den millionair, te hoog, hij had er ech ter 10.000 voor over. Sequah bleef evenwel op zijn stuk staan en verwijderde zich, den patient aan z'n rhumatiek overlatende. Wel een bewijs, dunkt ons, dat »het geld" den rijke meer te pakken heeft dan de rhumatiek! Men schrij ft uit Leeuwarden In vele plaatsen van Friesland worden pogingen m het werk gesteld, om, bij gelegenheid van het bezoek van Hare Majesteiten, een demonstratie te houden te gunste van het algemeen kies- en stem- recht. Uit goede bron kunnen wij tevens mede- deelen, dat enkele hoofden der volkspartij bij H. M. de koningin-regentes ter audientie zullen gaan. Het gerechtshof te 's Gravenhage behandelde in hooger beroep de bekende zaak van den gezag- voerder van het stoomschip «Obdam", kapt. Bak ker, door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tôt een jaar gevstr. wegens doodslag, gepleegd op den stoker Blom. De advocaat-generaal eischte thans vier jaar gevstr. Aan een schrij ven van den secretaris eener af- deeling van het Nederl. Onder wij zersgenootschap in Drenthe wordt door het Utr. Dagblad het vol- gende ontleend «In de koloniën der Maatschappij van Welda- digheid bestaat leerplicht. Er wordt wel eens be- weerd, »dat behoeftige ouders hunne kinderen niet kunnen missen. Zij moeten iets mee verdienen om het gezin in stand te houden, en zoodra er iets te verdienen valt, blijven zij tehuis." Te Frede- riksoord worden op de scholen der Maatschappij, als er open plaatsen zijn, ook kinderen van niet- kolonisten opgenomen, uit het Vledder- en Nijen- sleekerveld, natuurlijk op voorwaarde, dat zij gere- geld de school zullen bezoeken. Gretig wordt van die gelegenheid gebruik gemaakt, zoodat de aan- vraag meermalen het aantal beschikbare plaatsen overtreft. En zie, dezelfde kinderen, die vroeger de scho len te Vledder of te Nijensleek ongeregeld, ja, zelfs slecht bezochten, veranderen eensklaps in trouwe schoolgangers, die alleen wegens ziekte of slecht weer hunne plaats op de schoolbanken onbe- zet laten, terwijl hunne buurkinderen, die niet zoo gelukkig waren een plaatsje op de scholen te Fre- deriksoord machtig te worden, wier ouders in even goeden of liever in even slechten doen verkeeren als de hunne, de school even ongeregeld blijven bezoeken. Treurige werkelijkheid, die gebiedend leerplicht eischt, om de onmondige kinderen tegen onkundige ouders in bescherming te nemen. Het is den heer M., hoofd der school te Vledder, zelfs overkomen, als hij het veld doortrok, om de ouders aan te sporen, hunne kinderen toch wat beter ter school te zenden, dat hem door die ouders werd toegevoegd »Ja, meester het moest hier net zijn als in de kolonie de kinderen moesten naar school moeten." Een ingezetene te Scheveningen is de dupe ge worden van een der meest beruchte kwartjesvin- ders bijgenaamd »de scheele", een sujet, die door de talrijke malen, dat hij met de politie in aanra king kwam, een zekere soort van vermaardheid heeft verkregen. De Scheveninger kwam op de wandeling in kennis met »dat heer" in een café langs het strand werd een potje bier gedronken, een beetje gepraat over koetjes en kalfjes, een partijtje kaart gespeeld en weinig tijds later was de Scheveninger door het kaartspelen pl.m. 120 minder rijk, met welke som zijn Amster damsche speelmakker zich natuurlijk zoo spoedig mogelijk uit de voeten maakte. Ter gelegenheid der kermis te Hulst werd door «prof. Bosco" aldaar een voorstelling gegeven. Door een persoon, die hem behulpzaam was, werd aan een der aanwezige dames een gouden ring ter leen gevraagd, die dit welwillend deed. Nadat daarmee H f

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2