i No. 50. WOENSDAG 22 Juni 1892. 22s Jaargang. De &plon. - II! P VAN BORGESIUS ZOOS, 8APPEMEER. Inzending van Advertentiën m Xngezonden Stukken des Dinsdags- en Yrijdagsavonds vôôr zes uur bij de Uitgevers. Overzicht van 12 tôt 19 Juni 1892. ULT GRUNO FEUILLETON. A Voor do Gemeenten HOOGEZAND, SAPPEMEER, SI OCHTEREN NQORDBROEK, ZUIDBROEK, ZUIDLAREN, EAREN enz. Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 cents, franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents. U 1 T G A V E PRIJS der ADVERTENTIËN: Van 15 regels SIS cents, iedere regel meer 10 cents. Groote letters worden naar plaats» ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentiein eens voor 3-maal plaatsing besteid, is de derde plaatsing gratis. DIENSTREGELING OP DE STAATS-SPOORWEGEN. A AN VANGENDE DEN 1 M El 1892 (TIJD VAN GREENWICH.) BUITENLAND. De dag der verkiezingen voor de constituante was in België een dag van onbeschrijfelijke drukte, de partijen stonden scherper dan ooit tegenover elkaar, hier en daar kwam het zelfs tôt handtaste- lijkheden. Zooals te verwachten was hebben de clericalen de meerderheid behouden, maar de liberalen hebben een derde der zetels, noodig om hun invloed te doen gelden verworven, en zelfs meer dan dat. Ten deele is dat resultaat te danken aan de socialisten, die vooral te Brussel met de liberalen stemden, en hen in de hoofdstad de overwinning bezorgden. Geen wonder dat de libérale pers in de wolken is over het behaald succès te recht wijzen echter de cléricale bladen er op, dat deze uitslag alleen ver- kregen is door een tijdelijk bondgenootschap van twee elkander vijandige partijen. In de provinciën was de uitslag anders, daar ver- loren de liberalen op hunne tegenstanders, en hiel- den, zooals te Antwerpen en Gent, de clericalen zich staande. In eerstgenoemde stad toonden de liberalen hunne teleurstelling, door gedurende de manifestatie de bureelen van een Katholiek dag- blad binnen te dringen, en de boel kort en klein te slaan. Deze zeer onwaardige handelwijze werd door den rédacteur van het blad op kordate wijze beantwoord. Door een revolver schot werd een der manifestanten zeer ernstig gewond. Natuurlijk zal het voor de minderheid van ruim een derde niet mogelijk zijn haar zin in ailes door te drijven, maar met die minderheid zal men nu moeten onderhandelen, en dat is niet anders mo gelijk, dan op den grondslag van een zoo goed als algemeen kiesrecht, waarvan alleen de voortdurend bedeelden en zij die noch lezen, noch schrijven kunnen, zullen worden uitgesloten. Het slelsel door het cléricale kabinet voorgestaan, de zoogenaamde woningcensus, is door de verkiezingen veroordeeld, te meer daar ook de katholieken op dit punt zeer verdeeld zijn, en velen een vergelijk met de libe ralen willen treffen. De italiaansche kamer heeft de gevraagde zes twaalfden der gelden op de voorloopige begroo- ting uitgetrokken aan het nieuwe kabinet toege- staan, en daardoor getoond dat zij de politiek van Gioletti, den nieuwen premier, die voor ailes het bondgenootschap met Duitschland en Oostenrijk wil handhaven, goedkeurt. Niet weinig heeft tôt deze veranderde stemming bijgedragen de reis van den russischen grootvorst naar Nancy. Het is den Ita- lianen duidelijk geworden, dat meer nog danvroe- ger, een isolement hen in zeer moeilijke positie zou brengen. Wil men op Engelands steun ter handhaving van het evenwicht in de Middellandsche zee blijven rekenen, dan kan Italie zich nu niet losmaken van de triple-alliantie, die door Engeland gesteund, Frankrijk en Rusland in toom houdt. Het nieuwe kabinet zal hoogst waarschijnlijk een beroep op de kiezers doen door de kamer te ont- binden, met een en ander gaat een groot deel van het zittingsjaar voor den parlementairen arbeid ver- loren. De koning en de koningin van Italie gaan in- middels naar Berlijn om het tegenbezoek te brengen dat zij de keizerlijke familie schuldig zijn. Depre- sident-minister gaat niet mêê, zaken van groole politieke beteekenis zullen dus zeker niet worden behandeld. De zeer voorkomende en luisterrijke wijze waarop vorst Ferdinand van Bulgarije aan het en- gelsche hof is ontvangen trekt zeer de aandacht. Men zegt dat de vorst de reis naar Londen heeft ondernomen om den prins van Wales, een zwager van den Gzaar, te bedanken voor diens tusschen- komst in de bulgaarsche zaken. Bevatten de ge- ruchten waarheid dan is de Gzaar tijdens de teesten te Kopenhagen beter ingelicht omtrent den loop der gebeurtenissen op het Balkan schiereiland en moet hij op aandringen van den engelschen Kroonprins er in hebben toegestemd, dat het ondersteunen van uitgewekenen uit Bulgarije van wege het russische gouvernement zal ophouden. De duitsche bladen beschouwen deze indirecte wijze om vorst Ferdinand te erkennen als onafhan- kelijk souverein van Bulgarije, als een antwoord van Engeland op de russisch- fransche demon- straties. In de politieke beschouwingen gaan echter de duit sche bladen soms wel wat heel ver; zoo ziet het Berliner Tageblatt in het beleefdheidsbezoek on- zer koninginnen o.a. het bewijs dat Nederland in de ure des gevaars aan Duitschlands zij de zal strijden. BINNENLAND. Van de plannen der regeering omtrent de kies recht regeling schijnt reeds het een en ander uit te Iekken. Zoo meldt men o.a. dat de minister van binnenlandsche zaken het kiezerskorps tôt 7 8 honderdduizend kiezers wil uitbreiden. Heel ver van het algemeen kiesrecht blijft men dan zeker niet verwijderd. De eerste Kamer heett de ontwerpen door de 2e Kamer aangenomen, aile bekrachtigd. Het ontwerp tôt hulpverleening aan noodlijdende gemeenten, werd door den oud-minister Lohman, die pas als lid der Kamer had zitting genomen, bestreden. De Heer Tak van Poortvliet beduidde den bestrijder echter dat wel degelijk in het plan der vorige regeering de subsidie van twee ton 'sjaars voor- kwam. De minister zeide dat hoogstens gedurende drie jaar de subsidies zullen worden gegeven, dan zal een wijziging der gemeentewet in den toestand meer definitief voorzien. Ook het Billiton contract werd aangenomen, nadat de minister van Koloniën had aangetoond, dat nu 621% in plaats van 10% der netto winst in 'srijks kas zal vloeien. De feestgloed is er. Al een paar malen gaf de heer Bekker met zijn orkest het Wien Neerlandsch bloed" en het »Wilhelmus" in de Harmonie, en er kwam geen eind aan het applaudissement, en staande zongen allen mee, dat de wanden ervan daverden. Gisteren bleef daar iemand zitten met den hoed op het hoofd. En 't leek nog wel een van over de grenzen, waar zoo iets grenst aan ma- jesteitsschennis. Doch niet zoo gauw kregen een paar studenten hem in 't oog, of eene korte waar- schuwing volgde, en toen de man doof bleef aan dat oor, werd hem eenvoudig de hoed van 't hoofd gewipt. Zie, daar zijn meer, die behoefte gevoelen om alsem in den wijn te mengen. Zoo in Wolvega, zoo in Leeuwarden, zoo ook hier. Ik geloof, dat zoo iets moedsvertoon moet heeten en 't zetelt vooral onder de jongere lui, die verbazend door- drongen zijn van allerlei ellenden en nooden des volks en zelf zich allerlei uitgaven getroosten, waar van de kosten beter aan diezelfde armen waren gegeven. Doch ze zullen denken doet naar mijne woorden en niet naar mijne werken. En men wil ook toch wel eens iets doen, om de aandacht te trekken of zelf tôt gunst en eer te komen. Zoo zullen ook hier wel af en toe protestbordjes ver- toond worden ten gunste van algemeen stemrecht, waarmee men zoo ontzaglijk dweept, terwijl de stemmers nu al met geen mogelijkheid naar de stembus te krijgen zijn. Doch anders vindik, dat, wie 't niet met deze feesten houdt, gerust tehuis kan blijven. Geen mensch zal hem er missen. En een ander laat zich de prêt toch niet bederven door dwaas vertoon. Over 't geheel geloof ik dan ook, dat hier aan de Majesteiten eene ontvangst zal te beurt vallen, zooals ze zelden genoten. 't Is overal warmte en gloed, en als morgen het weder zich goed houdt en het programma naar wensch gevolgd kan worden, zal er een hoera weerklinken bij de komst der koninginnen, dat door heel de stad tôt in hare verste achterhoeken .gehoord zal worden. Trouwens hier is ailes één, meer dan in Friesland. En in onze stad is de kern der burgerij de groot- macht, niet de adel gelijk ginder. Ailes is er ge- daan om de stad op haar voordeeligst te doen uit- komen. Dat wil zeggen wij hebben de stad niet bedolven onder groen en bloemen, neen daarvoor hebben wij haar te goed geacht. Onze stad be- hoeft niet schuil te gaan zij vertoont zich het schoonst door zich te geven gelijk zij is. Waar ter wereld vindt men schoonere entrée dan in onze stad aan den zuidkant. Vôôr u het breede Eemskanaal en daarachter de parken en singels, waarboven de meest trotsche villa's fier hare kruinen verheffen. En dan het prachtig Heerepark met zijne schoone omlijsting en de breede en woelige Heerestraat en de fraaie pleinen in het centrum en het ongeëve- naard Noorderplantsoen Neen, de versiering lijkt sober, maar is inderdaad prachtig. Ik wil u echter enkele schoone punten opnoemen. Let b.v. op de reuzenfontein in het Heerepark, op de bloemenpi- ramide, in de Astraat, op den drijvenden tuin in de Noorderhaven, op de monumentale fontein op de Vischmarkt, op de tweeëntwintig eerebogen in aile wijken der stad, waaronder vooral die in de Eb- binge-, Poele-, Steentil-, Brug-, Kijkin'tjat-, Heere-, Folkinge-, Gelkingestraat en den nieuwen weg uit- munten. Maar vooral ook, let op de prachtige gevel- en winkelversieringen en étalages. Allereerst in den grooten winkel van de firma Peek en Clop- penburg, waar op prachtige wijze groote rots- en bloemstukken zijn geëtaleerd met opgezette dieren vogels van allerlei aard. Zie verder de gevelver- siering van Wreesman, tusschen beide markten, die van Oving en Singer in de Poelestraat, die van de firma Wolters en prof. Halbertsma in de Bote- ringestraat, die van G. Nienhuis aan het Loopende diep. Let verder op de versiering der cafés, vooral die aan de Groote markt, op de keurige winkelétala- ges van Hennings (Ebbingestraat), de Both (Kijk- in'jatstr.) en van honderden anderen. Ja, sla geen winkel over want overal vindt ge bustes en groen en bloemen, daar allen wedijveren om iets schoons en indrukwekkends te leveren. Nooit zag de stad er fraaier uit, te meer daar aile groen even frisch Roman uit den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, 52) Nauwelijks waren ze uit het gezicht, of haar gelaat onderging een groote verandering. Haar trekken werden als versteend, de oogen zagen strak voor zich uit. Tegen den middag keerde ze naar het zendingshuis terug. In plaats van zich al te zonderen, zooals men gevreesd had, bleef zij in hun midden en hoewel haar oogen van inge- houden smart spraken, klaagde haar mond niet. Zoo verliep de eerste dag zoo verliep ook de tweede. Toen men den derden morgen haar wilde wekken, was zij verdwenen. Zij was dien nacht niet te bed geweest. Groote ontsteltenis maakte zich van allen mees- ter; men vreesde het ergste. Naar aile kanten werden boden uitgezonden, maar ze keerden terug, zonder eenig spoor van haar ontdekt te hebben. Eerst den volgenden dag kwam men op de ge- dachte, in de naburige dorpen der Indianen naar haar te zoeken. Een bode te paard had een ge- heelen dag noodig, om het naastbij gelegen dorp te bereiken. Hier woonden bloedverwanten van Mary's overleden moeder en hier vemam hij, dat zij den vorigen dag geheel uitgeput daar wasaan- gekomen. In plaats echter van te rusten, had ze van haar familie om een paard gevraagd. Allen willigden haar verzoek in, vooral toen zij zich beriep op een droom, dien ze gehad had en die haar dwong tôt haar handelwijze. Zij verwisselde haar kleeding voor 't eenvoudiger gewaad der In- diaansche vrouwen; daarna besteeg ze het paard. Achter het zadel had men haar een zak met de noodigste levensmiddelen vastgemaakt, toen was ze zonder een woord van verklaring in gestrekten draf weggereden. Niemand wist waarheen zij ging en niemand had het haar gevraagd. Het was im mers voldoende te weten, dat zij een stem volgde, die in een droom tôt haar had gesproken. Ge- baande wegen lagen niet voor haar toch twijfelde ze niet welke richting ze nemen moest. Zij geleek een trekvogel, die, zijn instinct volgend, langs on- bekende luchtstreken den goeden weg houdt. Op de vraag, waarom men haar niet had tegengehou- den, volgde het geheimzinnige antwoord, dat men niet mocht handelen tegen de ingeving van een droom. In het zendingshuis veroorzaakte Mary's vlucht groote droefheid, vooral bij de onmogelijkheid haar te achtervolgen. Wel vermoedde men, dat zij het spoor van Markolf gevolgd was, maar zij was meer dan een dag vooruit het zou onmogelijk zijn haar in te halen. Men moest zich dus troosten met de hoop, haar even onverwacht terug te zien als ze was weggegaan. Voor veiligheid koesterde men minder zorg hetgeen zij in haar vroege jeugd had geleerd, zou haar nu van dienst zijn. Wie zij echter ook ontmoette ieder zou zeker gaarne bereid zijn zich over haar te ontfermen, haar den terugkeer mogelijk te maken tôt haar treurende vrienden. Dagen verliepen echter en niets werd van de vluchtelinge vernomen. De bezorgdheid werd grooter, toen een brandende hitte de atmosfeer drukkend maakte, terwijl dreigende onweerswolken zich aan den horizon vertoonden. Men gevoelde het, een van die zware onweders was in aantocht, die even zeldzaam als hevig waren. Met loenemenden angst dacht men aan Mary. Waar zou het arme kind zijn Waar een schuilplaats vinden, als het onweer losbrak, waarvoor zij altijd zoo bevreesd was geweest Doch wat bekommerden Mary zelf die dreigende voorteekenen Wat gaf zij op haar vlucht om onweer of regen Zij had in vier dagen een grooten afstand atgelegd. Sinds zij het spoor had gevonden van het gezelschap, waarbij zij ook haar geliefde wist, versnelde zij haar rit zooveel moge lijk. De scherpzinnigheid, welke zij van haar bruine voorouders had geërfd, was haar een trouwe bondgenoote in het telkens terugvinden der sporen of van den kortsten weg. Zoo snelde zij voort op haar onvermoeid ros, van den vroegen morgen tôt den laten avond, slechts van tijd tôt tijd even rustend bij een bron of een beek, om haar paard te verzorgen. Een frissche dronk, een uur rust en voort ging het weer, alsof een verzuim moest ingehaald worden. Hetzij een vlakte voor haar lag, of bergen haar den weg bemoeilijkten, of beken tôt rivieren zwollen voorwaarts ging het met onverminderden spoed Voorwaarts over bergen, door kloven, langs hellin- gen Voorwaarts door stroomen, die haar paard moedig overzwom. Voorwaarts over gevaarlijke moerassen, door dichte bosschen 1 Waar zij zelf de veiligheid van den grond niet kon onderzoeken, vond haar paard zijn weg, het droeg veilig zijn lichten last over aile hinderpalen, alsot het wist, dat zijn leven als prijs gold voor het bereiken van het doel. De maiskorrels, die Mary's slanke hand hem des avonds na afgelegden marsch en des mor- gens voor het hervatten van hun tocht hem gaf, schenen nog een bijzondere tooverkracht te hebben, die hem altijd weer tôt spoed aandreef. De wei- nige uren rust bracht Mary in halve sluimering door, tegen een boomstam geleund haar eenig voedsel bestond uit een stukje gedroogd vleesch en een teug water van de beek. Was zij weer in den zadel, dan dacht zij aan geen pijn, aan geen vermoeienis; of bij het voortsnellen takken in haar gezicht sloegen, of doorns haar teedere huid tôt bloedens schramden wat maakte het haar uit Zij kon ailes verdragen, indien zij maar verder kwam. Het sterke ros droeg haar verder, voorbij be- bouwde velden en verspreid liggende blokhuizen. Hier zag zij wantrouwender om zich heen en zette haar paard tôt meer spoed nog aan, uit vrees in haar vlucht tegengehouden en naar haar weldoener teruggebracht te worden. Zoo verliep dag op dag valer werd haar kleur, dofïer de glans van haar oogen. Toch ontging niets haar vorschenden blik toch wist zij het spoor te volgen langs den korsten weg. Maar nu ontdekte zij, dat de zon achter dreigende wolken ging schuilen, die een onweer voorspelden. Het schuim stond het paard op den bek bij de druk- kende hitte groote zweetdroppelen parelden op Mary's voorhoofd. Zij zag om zich heen, als om den tijd te berekenen voor het uitbarsten van het onweer. Zij bevond zich op een kale vlakte, een kwartier van het naastbij gelegen bosch. Daar trof haar de eerste windstoot met hevige kracht een felle bliksemstraal deed haar verblind de oogen sluiten; diep boog zij het slanke hoofd bij het dof rommelen van den donder. In dit oogen- blik kwam wellicht de herinnering bij haar op aan de leer van haar voorvaderen, die in het on weer den toorn zagen van hun god, een leer, die zelfs de invloed van den zendeling niet uit haar geheugen had kunnen wisschen en welke haar met grooten schrik vervulde. Maar sterker dan de angst was het verlangen, dat in haar koortsachtig kloppend hart woonde, sterker de drijtveer, welke haar voortjoeg op de vlucht. Zij voelde de eerste regendroppelen. Den doek bond zij vaster om zich heen, en het paard dreef ze tôt sneller vaart aan. Het was een rennen op leven of dood. Het paard hijgde, ook Mary's adem- haling werd beklemd maar haar krachten sche nen onuitputtelijk. Telkens weer trof een zweep- slag het dampende paard. Hevige windstooten joegen het voort, de regen viel in stroomen neer en toch ging het onvermoeid voorwaarts. Feller werden de bliksemstralen, luider knalden de don- derslagen, matter werd de gang van het paard en dieper boog zijn jeugdige berijdster haar hoofd over zijn fladderende manen. Het beschutting be- lovende bosch scheen als door de aarde verzwolgen. Daar eindelijk verhief het zich als een sombere achtergrond uit den nevel van het neerstroomend water nog eenige minuten en het dichte bosch nam het paard en zijn berijdster beschuttend op. Mary drong er een eindweegs in door, tôt zij zich voor de windvlagen beschermd voelde. (Wordt vervolgd.) ne ui Ksr \n 00ST-G00R1CHT IN OHSTREEIN VAN Van NIEUWE SCHANS naar HARLINGEN. Vartr. N.-Schan» *5,56 £7,20 *8,16 11,15*2,23 5,10 8,23 Winschoten 6,15 47,88 8,33 11,80 2,40 5,24 8,38 Scheemda 6.27 S 7,50 8,45 11,43 2,52 5,31 8,46 Zuidbroek 6,40 P 8,1 8,56 11,58 8,3 5,41 8,57 Hoogezand 6,53 fl 8,14 9,7 12,2 3,14 5,48 9,6 KropBwolde 6,59 S 8,20 9,12 12,8 3,20 9,11 Aank. Groningen 7,12 8,34 9,25 12,21 3,32 6,6 9,23 Tertr. 7,16 9,35 1,25 4,44 6,12 9,29 Leeuwarden 8,43 11,34 2,58 6,7 7,57 10,54 Aank. Harlingen 9,19 12,10 3,29 6,46 8,33 11,30 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- eompagniesterweg (wachtp. 87)tôt het opnemen van reizigerg. Bovendien mogen aldaar die treinen verlaten reizigerg, voor- zien van plaatsbewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. De trein van 8.16 neemt des Dingdagg geen reizigerg op voor Groningen. Van HARLINGEN naar NIEUWE SCHANS. Vertr. Harlingen Leeuwarden Aank. Groningen Vertr. *6.10 a Kropswolde 6,24 Hoogezand 6,30 Zuidbroek 6,41 Scheemda 6,56 Winschoten 7.4 Aank. N.-Schan» 7,20 6,42 8,58 12,50 7,23 11,6 1,36 8,41 12,24 2,48 8,46 *12,88 2,53 9,— 12,62 3,7 9,6 12,58 3,13 9.15 1,9 3,22 9,30 1,24 3,37 9,38 1,32 3,45 9,52 1,48 3,59 2,51 5,26 4,46 7,52 6,4 9,10 *6,12 10,39 6,26 10,53 6,32 10,59 6,43 11,8 6,59 11,23 7,7 11,31 7,23 11,44 De met een gemerkte treinen «toppen aan den Borger- compagniesterweg (wachtp 87) tôt het uitlaten van reizigerB. Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigers, voorzieu van terugreisgedeelten van retourbiljetten naar Hoo gezand-Sappemeer Sneldienst van Groningen 7,30 naar Amsterdam, Van GRONINGEN naar MEPPEL—BOSCH. Vertr. Groningen 6, Haren 6,9 De Punt 6,17 Vries-Zuidl. 6,26 7,30 9,40 12,80 9,49 9,57 12,43 10,6 3,38 8,47 8,55 4,4 4,22 5,43 6,88 7,30 8,11 Aasen 6,40 7,58 10,24 1,4 Meppel 7,55 8,59 11,45 2,16 Zwolle 8,42 9,38 12,42 3,7 Aank. Zntfen 9,30 10,41 1,42 4,17 Arnhem 10,16 11,27 2,30 5,9 's Bosch 1,10 4,17 6,58 10,1 Van GRONINGEN naar DELFZIJL. Vertr. Groningen 7,25 11,62 1,31 4,53 Loppersum 8,30 1,2,36 5,58 Appingedam 8,50 1,19 2,56 6,18 Aank. Delfzijl 9,— 1,29 8,6 6,28 welke des avonds te 10,84 aldaar retourneert. 6,15 6.41 7.42 8.38 9,47 10,80 8,- 8,9 8,17 8,26 8,44 10,8 10,48 7,52 8,56 9,18 9,29 10,40 11,44 12,5 12,14 Van 's BOSCH naar MEPPEL—GRONINGEN. Vertr. 's Bosch Arnhem Zntfen Zwolle Meppel Assen Vries-Zuidl. De Punt Haren Aank. Groningen 6,— 7,3 5,20 8,88 6,10 9,36 7.27 10,50 7,45 11,4 7,54 11,13 8,2 11,21 8,10 11,80 7,5 10,6 9,— 11,40 9,40 12,80 10,38 1,51 11,13 12,2 12,28 Van DELFZIJL Vertr. Delfzijl 5,40 Appingedam 5,51 Loppersum 6,15 Aank. Groningen 7,18 2,86 3,51 4,5 4,14 4,22 4,80 naar GRONINGEN. 8,52 10,80 1,7 7,5 10,43 1,18 7,38 11,11 1,42 8,88 12,18 2,40 12,52 2,50 3.87 5,8 5,48 7,7 7,21 7,80 7.88 7,46 5,82 7,6 7,46 8,44 9,19 8,20 5.11 7,22 a a 9*29 10,9 9,48 9,52 10,- 10,8 10,84 4.12 8,16 4,24 8,27 4,48 8.51 5,48 9,48 DOOR BALDVI1N MOLLHAUSEN. 4

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1