il - IJJ G 1 i il BUR6ERLIJKE S BUITEMLAHD. BIIIEHLAIB, r !i F Janmaat was uit Indië teruggekf wezigheid van drie jaren. Zijnc hem met een verheugd gemoed, v was, dat als de zeeman binnenkv zou gaan trouwen. Voor dit di zijn spaargeld, een paar honderd moeder in bewaring gegeven en beter dat 't ouwe mensch er op toeh maar door de vingers -j paartje in opgewekte stemming na De oude vrouw was zeer in de Toen Jan eindelijk naar zijn geld gon de oude ziel bitter te schn onder een stroom van tranen, vijf-en-twintig gulden van 't ven Wij hadden zulke kwade winters zooveel kou en gebrek geleden. werd ijselijk boos en was op 't p varen, toen Antje tusschen beid »maar Jan, wij kunnen even g heb 'n goeie honderd gulden op de Janmaats gezicht klaarde op. M< vergeven en toen de zeeman met een wandeling ging doen, sprat sEnfin, toch nog vijf-en-twintig gj zelf moeten bewaren, dan was 't de kluizen geweest RAADSVERGADERING te Ho< Zaterdag den 18 Juni, des Aan de orde is 1. Adressen-begrinding van dj. Windeweer. 2. Idem afschrijving hoi 3. Oprichting van een watermol 4. Aanleg van eene nieuwe be 5. Rekening werkverschaffil 6. Idem Burgel. Armbestuifl 7. Voorstel tôt dekking van rekening. 8. Idem tôt wijziging der begr 9. Benoeming van eene onder\ 10. Mededeelingen en ingekome; HOOGEZAND, 9—16 Jui Geboren Henderikus Abel en Ko zs. v. Hermannus Hinderikus Klapc gritha Helena Meijer Jantje, d. v. Jai en Geertje Boer Anna Catharina, d. en Maria Hovinga Freerk, z. v. en Hiskina Bezema Rudolf, z. en Hinderika Kruizinga Roelf z. en Alberdina Jager. Getrouwd Berend Duursema Groot Berend Voort en Gezina Munneke en Arendina Oldenzijl. Overleden Aaltina Kuipers, lf Koos Kuipers, overleden en van Hendrik Gortmaker, bijna zes n Gortmaker en Jacoba Groenewold Henderika Martina Meijring, zes i Bernard Burchard Meijring en var rika Takkenberg. SAPPEMEER, 1—15 Jun Geboren: Feiko, z. v. Arend Bei Koster; Hendrika Jantina, d. v. B Jantina Katrina Bandsma Hendrik Bijlstra en Egberdina Zuur. Ondertrouwd: Hendrik Mulder j Cornelis Johannes Casparus Rietman "Wiebe Hendrik Meihuizen en Sjc Getrouwd: Enno Oosting en Ja Hendrik Bos en Aaltje Jager; Jol en Grietje Hoving; Pieter Rijke] Voerman Louwrens Timmer en Sib Overleden: Cornelis Adriaan Hi levelt, 71 j., echtgenoot van Johan Katwijk; Lodewijk Rijkens, 47 j., Engelina Woortmeijer; Geertruida, Jan Blaauw en Geessien Minkes; Gr 76 j., weduwe van Fokke Hulsel 58 j., weduwnaar van Trijntje Dali van Hilje Onnes. SLOCHTEREN, 8—14 Ju Geboren Albert en Aaltje, z. ringa en A. Kruizinga te Schildwc v. M. Tepper en E. Rijzenga te H v. J. Koopman en M. Zwanevel Derk, z. v. B. Gruis en T. Dijk t< Ondertrouwd Klaas Ritsema 24 en Hilke Janssens 20 j. te Schilc Hamminga 39 j. van Kolham en i van Slochteren. Overleden Aaltje Kruizenga T. Wierenga te Schildwolde Abel van G. M. G. Maagd te Kolham. ZUIDBROEK, 10—17 Ji Geboren Martje, d. v. Ghristi Grietje Bakema Gerhardus, z. v. en Gezina Haaijer. Overleden Jan Wiebo Knotn Andréa Blaauw 17 d. Imke L vrouw van Hendrik Smitjes. De Volksbibliotlieek is geoj>< den Woensdag, des namiddags v: Toegang voor den werkenden star De ONDERGETEEKENDF. hrwoi.ii TEN BOER, 1—30 Geboren: Siemina, d. v. Lamn en Martje Hofman, Ten Post Bou "Wierenga en Bouwke Oosterhuis, garetha, d. v. Luitje Dekens en Pei Wittewierum Maria, d. v. Hem Geertje van Hoogen, Ten Post "Wed. Blaauw, Ten Boer Etje, d. en Jantje Veenkamp, Woltersum Het BOUWEK eener OPENBARE SCHOC ger onderwjjs te waarvan de kostei raamd op f 30.100. Het BESTEK en de TEEKENIkj de Secretarie ter inzage en zijn vooj krijgbaar. De BESTEDING geschiedt voorj werk en voor de bouw en aanvi ken en voor het verf- en glaswer) Burgemeester en Wethoudi J. BORST. De Secretaris: B. DIJK. en de planlsoenen in vollen luister prijken. Als 't weder zich goed houdt en de wind een weinig uit dien gevaarlijken westhoek uitschiet naar links of naar rechts, dan zal het morgen eene entrée en 's avonds eene verlichting zijn, zooals we hier nog nooit hebben beleefd. Let verder op de schoone gasilluminaties voor de gevels en op de marktpleinen. De kroon spant natuurlijk de Oude Boteringe- en Guldenstraat en toen daar eergisteren de proef met de verlichting werd genomen, waren al de honderde wandelaars een en al verwondering. Avond aan avond zijn de straten al zwart van menschen en elke trein brengt nieuwe bezoekers aan. 't Zal er berstend vol wor- den in de stad en de hotelhouders en »Vreemde- lingenverkeer" doen al 't mogelijke om nieuwe aan- vragers voor logies bij particulieren onder dak te brengen. Van aile kanten komen aanvragen om kamers terwijl de hôtels voor weken geheel be- sproken waren. Toch behoeft niemand te vreezen, dat er geen onderdak te bekomen is tal van nette kamers staan nog bij Vreemdelingenverkeer inge- schreven, waar men voor twee tôt vijf gulden logies kan vinden. Jammer is het, dat de vcorgenomen allegorische voorstelling bij het Heerepark niet door- gaat; omdat er geen geld genoeg was ingeschre- ven. 't Blijkt alzoo dat men van aile goeds ook te veel kan krijgen. Want daar is zooveel voor aller- lei doeleinden en. plannen gevraagd, dat men op 't laatst ook eens tôt bezinning komt, te meer daar de feesten zelven ook nog menig ofïer van de beurs zullen vragen. De zilveren toren is afgewerkt en inderdaad een net stuk werk. Gisteren heb ik den toren, de oorkonde, het fraai besneden kistje en de gedenkpenning gezien en 't was waarlijk een be- zichtiging waard. Doch ook daar lagen nog de lijsten van inteekening en is dus het geld niet vol- teekend. Er werd zooveel gevraagd en eigene versiering en illuminalie kosten ook geld. Ook zal aan de koningin een model in hout worden aange- boden van ons stadhuis, 't welk prachtig is afgewerkt. De speelkamer der Koningin is in orde het Re- geeringshotel is in vol ornaat. Ook in de Harmo nie is ailes voor de ontvangst in gereedheid gebracht, terwijl aan het terrein der wedrennen, waarover ik u reeds schreef, de laalste hand wordt gelegd. De baan is zoo prachtig en ligt in eene zoo heer- lijke omgeving, als men zich maar denken kan. 'tls ailes grasperk en geen stofje dwarrelt er op; terwijl ailes rondom door bosschen en lanen is in- gesloten. Zondagmiddag is door eenige dames een prachtig vaandel aan de eerewacht aangeboden, waardoor de optocht weer in glans zal winnen. En in den optocht der corporatiën, die zich bij den stoet aan- sluit op initiatief van Vreemdelingenverkeer, zullen enkele vereenigingen verschijnen in costuum en vaandeldragers te paard en ordecommissarissen en rijtuigen afwisseling brengen in den stoet, die on- geveer vierhonderd man zal tellen. Door den bur gemeester is bekend gemaakt, dat het verkeer van rijtuigen bij de straat gedurende de feestdagen wat is beperkt en dat ieder in 't straatverkeer rechts heeft te houden. Ik zou er wel aan willen toevoe- gen wacht u voor zakkenrollers want waar veel volk komt, daar staan ook vaak handen gereed om hunnen slechten slag te slaan. Doch, laat ik het hierbij laten en straks aan den afloop der feesten uitvoerig verslag u geven van al wat er te zien en te hooren en te genieten is geweest. Onder het lossen van een wagen met bommen bij de artillerie te Maagdenburg is een bom ontploft. Twee sergeants werden daardoor gedood en twee andere onderofficieren ernstig gewond. Uit Bremersdorp (Swaziland) ontvluchtten onlangs twee blanke gevangenen een Amerikaan, die we- gens diefstal van vee veroordeeld was tôt 3 jaren gevangenisstraf, en een Engelschman van aanzien- lijke familie, die wegens moord, in een vlaag van ijlende koorts gepleegd, met 10 jaren gevangenis werd gestraft. Zij namen een zwarten politiedienaar, die hen vergezelde om te gaan baden, zijn geweer en pa- tronen af en vluchtten in de richting van deDela- goabaai, om op Portugeesch gebied spoedig in vei- ligheid te komen. Zij werden echter dicht bij de Portugeesche grens door een politiedienaar aangehouden. De Engelsch man loste zijn geweer op hem, maar toen het schot miste, doorschoot bij zichzelven. Zijn makker greep daarop het geweer en doodde zich ook. Men was juist bezig met pogingen om voor den Engelschman, wegens zijn goed gedrag, gratie te verwerven. De Amerikaan, Mac Kinnon genaamd, was vroeger super-intendant bij den Delagoa-baai- spoorweg. J.l. Vrijdag is in eene dorpskerk in Boheme (te Kremeznik), waar meer dan 3000 bedevaartgangers bijeen waren, eene paniek ontstaan. Er woedde een zwaar on weder en na een hevigen slag stortte toevallig eene bank in elkander, waardoor velen dachten dat de bliksem in het kerkgebouw geslagen was. Iedereen drong naar den uitgang en 80 menschen werden ernstig gekwetst. Een vreeslijk spoorwegongeluk wordt weêr uit de Vereenigde Staten bericht. Op den St. Paul and Pacific spoorweg in Sherburne (Minnesota) is een trein door een hevigen wind van het spoor gelicht en verbrijzeld. Ongeveer honderd menschen moeten daarbii ge dood zijn. Een cycloon, van geweldigen regen vergezeld, heeft donderdagnamiddag in Zuid-Minnesota gewoed. On der anderen is te Sherburne het school lokaal vernield, waarbij een onderwijzer en vijftien leerlingen om- kwamen. Ook elders werden huizen omvergeworpen en menschen gedood of gekwetst. Voor zoover men tôt nu toe weet, bedraagt het aantal omgekome- nen 30. In Seattle (Washington) is bericht ontvangen, dat de heer Nelson, opzichter over de aan den Monte- Christo spoorweg bij Sedro werkzame italiaansche arbeiders, door vier Italianen met ijzeren stangen werd doodgeslagen. Zestig vrienden van Nelson vie- len de Italianen aan en lynchten hen. Eene in aanbouw zijnde en bijna voltooide brug over de Licking-rivier, tusschen Covington en New- port (Kentucky) is woensdag onverhoeds ingestort met al de werklieden die er aan den arbeid waren en allen, ongeveer 38 in getal, moeten zijn omge- komen. Volgens de laatste berichten waren 18 lij- ken gevonden. Twee leden der firma Gebr. Baird, die de brug had aangenomen hebben mede het le- ven verloren. De ramp wordt, behalve aan som- mige onvoldoende verzekeringen, aan het onder- woelen van de pijlers tengevolge van buitengewoon hoogen waterstand geweten. (Volgens Dalziel zijn er 42 dooden en 11 gekwetsten, van welke 7 wel zullen bezwijken). Wij verwijzen onze lezers, die de courant per looper ontvangen, naar de bijgaande prijscourant der firma Miele 8c Go., waarin veel schoons voor- komt. Sappemeer, 21 Juni 1892. Heden werd alhier en te Hoogezand door de gemeentehuizen, de R. H Burgerschool en van eenige particulière gebouwen ge- vlagd, ter gelegenheid van het bezoek van Hare Majesteiten aan onze provincie. Terwijl ieder wel berekenen kon, dat duizenden naar Groningen zouden gaan om den intocht der koninginnen le zien, scheen de exploitatie-maat- schappij daaraan niet gedacht te hebben. Reeds Maandagavond 6 uur moesten te Hoogezand—Sap pemeer een 20 tal personen blijven staan, terwijl velen in een goederenwagen vervoerd werden. Dinsdag was 't nog erger. Toen de trein van 9,7 aankwam was er geen plaats meer en er stonden meer dan 300 menschen op het perron. Gelukkig kwam spoedig de trein uit Groningen, die 6 wagons aanbracht. Ûaarin werden nu de passagiers ge- borgen, maar nog moesten een paar goederenwagens dienst doen om de reizigers mede te nemen. Voor den extratrein, die om 10 uur vertrok, waren 260 kaarten aan het station genomen. Namens H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes is aan het hoofdbestuur van den Noord- Nederl. Schutterij-Kaderbond te Groningen zestig gulden ter hand gesteld, voor het aankoopen van prijzen ten dienste van den jaarlijkschen schiel- wedstrijd, die 30 en 31 Juli te Veendam zal worden gehouden. Dit geschenk, uit private fondsen, moet worden beschouwd als eene vergoeding voor de niet verleende regeeringssubsidie. Zondag j.l. werd de nieuw gebouwde kegelbaan .van den heer B. Poppens, logementhouder te Mar- tenshoek, recht gezellig ingewijd. Een groot getal liefhebbers dongen naar de werkelijk practische prijzen; allen waren 't er over eens dat deze in- richting aan aile eischen des tijds voldeed. Naar wij vernemen is er reeds een club samengesteld onder den naam van »hard gaat ie." Wij wenschen den ondernemer voortdurend succès en de club een lang le ven. De trein die Dinsdagavond 5.48 van 't station HoogezandSappemeer vertrok, had achter de fabriek van de firma Boon, Molema en de Cock te Hoogezand een klein oponthoud, doordat de raderen van een der wagens niet circuleerden. De heer Schooten, chef van 't station, was spoe dig ter plaatse met zijn personeel en na oponthoud van eenige minuten kwam de trein in de beste orde in Gruno's veste aan. De heer F. E. de Haan, koninklijk koekfabrikant te Groningen, toonde zijn blijdschap over het bezoek van H.H. M.M. aan de stad op eene wijze, die voor hem bijzonder vereerend is. Hij vergastte de conventualen van het Diakonie-Gasthuis der Nederd. Herv gemeente en die van het Ubbena- Gasthuis in de Oude Kijk-in-'t Jatstraat op eene groote hoeveelheid van zijn bekend artikel. Zuidlaren, den 19 Juni 1892. Bij de Zaterdag gehouden aanbesteding van het bouwen van eene boerderij voor den heer J. Wuffing, was het laagst ingeschreven door H. Steenstra voor 11317. Daar dit boven de begrooting was zal het werk worden uitgevoerd door H. A. Zondag. Afloop van de den 18 Juni 1892 door B. en W. van Hoogezand gehouden aanbesteding, betreffen- de het doen van eenige hersfellingen aan den Klinkerstraatweg, van af de Hoogezandsterbrug naar de grens van Zuidlaren, met bijlevering van materialen. G. Beenker te Hoogezand en J. Beenker te Sap pemeer, voor 1440 L. Klaassen en G. Petersen, beide te Sappemeer, voor 1373 J. E. Wolrich te Kalkwijk en H. Wolrich te Hoogezand voor 1345 G. W. Beenker en N. H. Remkes, beide te Sappemeer voor 1250 M. Tijms en J. G. D. Vos, beide te Sappemeer voor 1195 H. de Herder te Groningen en A. Woldringh te Zout- kamp voor 1110; R. van Delden Sz. en W. Lumkes, beide te Kielwindeweer voor 1024. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Aan het onlangs le Groningen gehouden examen voor scheepsmeter van binnenvaartuigen werd door vijftien aspiranten deelgenomen daarvan zijn ge- slaagd de kommiezen der 2de klasse A. Smit. te Groningen en H. Burema te Sappemeer en de commiezen der 3de klasse L. Gisker te N.-Schoone- beek, H. Everhardus te O.-Schoonebeek, F. Henkel te Horsten, J. Bos te Emmen, G. Gerdes te Stads- kanaal, H. deHaan te Munsterscheveld. Zeven aspi ranten werden afgewezen. Naar wij vernemen heeft de heer J. W. Abresch, volontair ter secretariën van Muntendam en Meeden, met gunstig gevolg te Utrecht het le of sehrifte- lijke gedeelte van het examen als gemeentesecre- taris afgelegd. De verwachting, dat de nieuwe tramlijn Gronin genHarenZuidlaren op den dag der wedrennen, bij het bezoek der Koninginnen op 24 dezer, reeds tôt de Punt gereed zou zijn, wordt tôt veler te- leurstelling niet verwezenlijkt, Het werk vorderde vlug genoeg, doch de directie heeft van het Mi-, nisterie van Waterstaat bevel ontvangen om, reeds te beginnen met 20 Juni, geen steen van den weg naar de Punt op te breken, zoodat natuurlijk geen tramrails gelegd kunnen worden. Bij het j.l. Zaterdagmorgen plaafs gehad heb- bende onweder sloeg de bliksem te Schildwolde in een boom, staande bij de behuizing van den land- bouwer E. Bosma aldaar. Uit Noorddijk schrijft men In de plaats van den heer R. H. Veltman, die onlangs naar Gronin gen is vertrokken, heeft de raad dezer gemeente in zijne jongste vergadering tôt wethouder gekozen deri heer W. Weender te Engelbert. Schipper J. Jonker, van Wildervank, varende van Amsterdam naar Harlingen, is Zaterdag tus schen Marken en Enkhuizen over boord geslagen en verdronken. Winschoten, 18 Juni. Heden middag te onge veer 2 uur ontlastte zich boven deze gemeente een kort doch hevig onweder, dat van een hagelbui vergezeld ging, die gelukkig aan de te veld staande gewassen niet de schade veroorzaakte, die men al- gemeen duchtte. Ook met ongelukken liep het goed af alleen sloeg de bliksem in den windko- renmolen van den heer A. T. Edzes, aan den Trekweg, doch zonder brand te veroorzaken. De zoon en de knecht van den eigenaar bevonden zich op dat oogenblik beneden in den molen en toen het onweer kwam opdagen, sloten zij uit voorzorg de tegenover elkaar staande deuren. Nauwelijks was dit gedaan, of kort bij de plaats waar de beide personen zich bevonden, viel een geweldige slag, niet ongelijk aan een geweerschot, waardoor beide deuren openvlogen. Hoewel ver- bijsterd van schrik, werd door beiden terstond een onderzoek ingesteld en men bevond, dat de ver- schillende zolders allen met een dikken zwaveldamp gevuld waren, doch dat er op een derzelve slechts een paar planken versplinterd waren en verschei- dene anderen, die mede los lagen, op- en overel- kaar waren geslingerd. Een zestal glasruiten waren in den molen stukgeslagen en een gedeel- telijk gevulde zak gerst op een der zolders was gebersten en de inhoud van den zak lag in de omgeving verspreid. De bliksem schijnt beneden den kap te zijn ingeslagen en van brand kan men anders niets merken dan dat een pees langs den muur en een zak een weinig gezengd waren. Hoewel de bliksem van boven tôt beneden in den molen is doorgegaan, is het wel te verwonderen, dat er geen brand is ontstaan en dat het gaande werk niets heeft geleden. Te Roswinkel, bij Ter-Apel, hebben drie opge- schoten jongens op ergerlijke wijze twee meisjes, 16 en 14 jaar oud, op denzelfden avond aangerand. Het jongste kind verkeer t in levensgevaar bel oudste meisje is ziek van angst. De drie jongens zijn geboeid naar Assen opge- bracht. Zaterdagvoormiddag ontlastte zich boven Fries- land's Zuidwesthoek een buitengewoon zwaar on weder. Was het regenwater, dat bij deze gelegen heid bij stroomen viel, voor boer en burger hoogst welkom, minder waren het de hagelsteenen, welke, ter grootte ongeveer van duiveneieren, hier en daar nogal verwoesting aanbrachten. Ook is de bliksem op eenige plaatsen ingeslagen, o.a. te Workum in de christelijke school en in den oliemolen van den Heer Potma. Beide gebouwen kwamen er echter zonder noemenswaardige scha de af. Te Tilburg is Zaterdag, tijdens een hevig on weder, de bliksem ingeslagen bij de Wed. B., in de wijk Hasselt. In den stal werd eene koe gedood en twee personen werden tegen den grond gewor- pen. Verder werd eenige schade aangericht. 's Gravenhage, 20 Juni. Tôt grootmeester der vrijmetselaarsorde in Nederland is gisteren door het Groot Ooslen gekozen de heer G. Vas Visser te Amsterdam. Kantongereckt Znidbroek. Zitting van Woensdag 15 Juni. Veroordeeld Wegens niet binnen 2 maal 24 uur kennisgeven aan den Burgemeester van een ongeluk aan een werkman overkomen J. V. te Martenshoek, tôt 5 boete of 1 dag h. Wegens vervoer van dood vee te Veendam, zonder verlof van den Burgemeester D. S. te O.Pekela, tôt 10 boete of 5 dagen h. H. S., te Kiel-Windeweer, wegens schenken van sterken drank in een lokaal voor het publiek toegankelijk zonder vergunning tôt 50 boete of 20 dagen h. R. S., te Gassel- ternijveenschemond en J. J. te Veendam, wegens los laten loopen van een hond zonder muilkorf te Wildervank tôt 0.50 boete of 1 dag h., G. G. en R. N., te Stadskanaal, tôt 1 of 2 dagen h. Wegens laten loopen van vee op bezaaiden grond zonder daart.oe gerechtigd te zijn T. B., te Wa- genborgen, tôt 2 boete of 3 dagen h. Wegens laten loopen van kippen in een tuin, zonder daar- toe gerechtigd te zijn G. N., te Noordbroek, tôt 2 boete of 3 dagen h. Wegens laten staan van een trekdier op den openbaren weg zonder voor- zorgen tegen schade. H. G., te Nieuwolda, tôt 0.50 boete of 1 dag h. Wegens spelen met geld op den openbaren weg A. W., te Veendam, tôt 0 50 boete of 1 dag h. Wegens aan zichzelf overlaten van een trekdier op den openbaren weg W. V., te Zuidbroek en P. K., te Stadskanaal, tôt 0.50 of 1 dag h. Wegens kruien langs een voetpad H. de G., te Wildervank, tôt 0.50 boete of 1 dag h. Wegens rijden met honden, niet onder de kar gespannen A. B., te Munten dam, tôt 0.50 boete of 1 dag h. Wegens leiden van vee over een voetpad J. v. d. V. te Munten dam, tôt 0.50 boete of 1 dag h. Wegens rijden op een voetpad; M. S. te Veendam, tôt 1 boete of 2 dagen h. Wegens verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kon worden verstoord H. H. en T. B., te Muntendam en J. D., te Omme- landerwijk, tôt 0.50 boete of 1 dag h., B. D., te Midwolda, tôt 1 boete of 2 dagen h. Wegens openbare dronkenschap J. D., te Ommelanderwijk, J. B., te Groningen, P. S., te Wildervank, J. S. te Stadsmusselkanaal, H. S., te Martenshoek, H. B.. te N. Scheemda, J. P., te Zwaagwesteinde, tôt 0.50 boete of 1 dag h. J. D., te Ommelander wijk, A. P., te Annerveenschekanaal, F. J., te Stadskanaal, G. S., te Sappemeer, H. H., te Mun tendam en P. v. L., te Meeden, tôt 1 boete of 2 dagen h. H. L., te Kiel, en J. J. te Foxhol, tôt 3 boete of 3 dagen h. H. K. te Muntendam, tôt 7 dagen h. J. K. en B. M., te Muntendam, tôt 3 dagen h., en 6 maanden verblijf in een Rijkswerkinrichting W. R., te Martenshoek, tôt 4 maal 3 dagen h., en 1 jaar verblijf in een Rijks werkinrichting. Ontslagen van rechtsvervolging wegens niet blijken van oordeel des onderscheids J. K., te Kiel en B. P. te Veendam. Wegens weiden van vee op een diepswal H. E. te Scheem da. Vrijgesproken H. J. W. te Ommelanderwijk van kennelijke dronkenschap op den openbaren weg. Vergadering van den Raad der geni. Hoogezand, op Zaterdag den 18 Juni 1893, des namiddags te 3^ nnr. Aanwezig 11 leden. Afwezig de heeren Boerma en Van Galcar. Na opening der vergadering door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering voorge- lezen, en daar er geene op- of aanmerkingen waren, werden ze onveranderd goedgekeurd en gearresteerd. Mededeeling van den voorzitter, dat de heer Boerma wegens ziekte met kennisgeving afwe zig is. Aan de orde: le. Adressen begrinding van den weg te Kiel-Windeweer. De voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen be- sluit, om het punt begrinding van den weg te Kiel-Windeweer eene vergadering te verdagen, ten einde de notulen van 1890 eens na te slaan en te zien hoedanig aan dien weg door den Raad toen- malig subsidie is toegekend, het volgende is gebleken, n.l. dat de subsidie is aangevraagd door adressanten voor het benedenste eind van dien weg te Kiel- Windeweer, maar dat het besluit van den Raad geweest is, de subsidie toe te kennen voor den geheelen weg. Aan de orde is nu het voorstel van den heer Van der Goot, om tôt verharding van dien puinweg te geraken, de helft der kosten van aanleg te be- talen, de som van 1000 evenwel niet te boven gaande. B. en W. evenwel stellen voor afwijzend op dit voorstel te beschikken, daar er van het voorstel van 2 jaar, toen de subsidie toegekend is en de weg 10 jaar moest worden onderhouden niets is terecht gekomen. De heer Marring: Ik zou er sterk voor zijn, dat de subsidie werd toegestaan, daar de weg te Kiel-Windeweer toch wel ter dege in 't belang der gemeente is, omdat het eene florisante streek is. Zooals de weg vroeger was, was het nog niet veel om te gebruiken, bij zomerdag was het een zandweg, bij winterdag eene modderpoel. Nu is voor twee jaar die weg in een puinweg veranderd, maar het blijkt nu, dat ze niet kunnen rondkomen en niet bij machte zijn om dien puinweg in stand te houden. Daarom zou ik er sterk voor zijn, dat de gemeente ging helpen. De heer Vos: Voor twee jaar is die puinweg aangelegd en heeft toen omstreeks 4000 gekost. Door de gemeente is toen 600 subsidie toegekend waarbij aangenomen is, dat de weg 10 jaar moest worden onderhouden. Nu twijfel ik ofmetlOjaar de weg nog wel zoo goed zal zijn om er eenen grindweg van te maken als nu. De subsidie van 600 die toen betaald is, is toch ook nog slechts luttel in verhouding van de subsidies, die voor het aanleggen van andere wegen toegekend zijn. Daarom ben ik het volkomen met den heer Marring eens, dat we hier moeten helpen. De heer Kruizinga: Ik zal kort, zeer kort zijn. Zal die puinweg in stand blijven, dan moet de weg verhard worden. Het is toch niet alleen ten nutte van de landgebruikers, maar ook voor anderen en vooral voor de schoolkinderen. Zij, die het veist weg wonen moeten wel een uur loopen, voor dat zij op de school zijn en dan langs een onbegaan- baren weg. Mij dunkt, dat het niet te veel was, dat de gemeente subsidie toestond. Daar geen der leden het woordt vraagt, zegt de voorzitter het voorstel van den heer Van der Goot in stemming te zullen brengen. De heer Vos vraagt nog inlichtingen, hoe het staat met het onderhoud, of daarvoor subsidie toe gekend wordt voor 1 jaar of meer, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze som slechts voor 1 jaar wordt toegekend. De heer van der Goot Mijn voorstel van de vorigen keer luidde, dat om tôt verharding van den weg te geraken de gemeente de helft der kosten op zich zou nemen, de som van 1000 niet te boven gaande. Het voorstel van den heer Van der Goot wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Mei huizen en Smit. Nadat er iemand had gevraagd, wanneer de aanleg van den weg plaats hebben zal, antwoordt de voorzitter: in den loop van 'tjaar natuurlijk. 2. Adressen afschrijving hoofdel. omslag. De voorzitter deelt mede, dat er eenige adressen, verzoekende afschrijving van den hoofdelijken omslag zijn ingekomen en verzoekt den secretaris ze te willen voorlezen, waaraan zijn ZEd. voldoet. a. Ingekomen van A. Hidding te Kalkwijk, dato 11 Juni, een adres, daarin verzoekende afschrijving van den hoofdelijken omslag voor n/i2 gedeelte van wijlen zijnen vader, overleden in 't begin van 't jaar. b. Ingekomen een adres van Hendrik Vos, dato 13 Juni, afschrijving van den hoofdelijken omslag verzoekende, wegens vertrek naar Sappemeer in Maart j.l. c. Idem van Freerk Leuning, dato 8 Juni, af schrijving verzoekende Voor 6 maand, wegens ver trek naar Sappemeer. d. Idem van A. Folkers, dato 30 April, afschrij ving verzoekende voor 8/13 gedeelte, wegens ver trek naar Sappemeer. e. Idem van J. J. v. Dijk, vertrokken den 30 April naar Harkstede, eveneens afschrijving ver zoekende. Op dit adres antwoordt de secretaris, dat het bij naziening gebleken is, dat hij niet in den hoofdelijken omslag is aangeslagen, waarop de heer Meihuizen zegt, dat hij er juist dit jaar is afgelaten. Op voorstel van den voorzitter worden gevraagde afschrijvingen verleend. 3. Oprichting van eenen watermolen achter Foxhol. De voorzitter deelt mede, dat bestek, teekening en begrooting van dien molen opgemaakt zijn en verzoekt den secretaris de begrooting te willen voorlezen, waaraan wordt voldaan en waaruit blijkt, dat de begrooting voor den aan te leggen dijk is 308 en de begrooting voor den watermolen 480, samen alzoo 788. Namens B. en W. stelt de voorzitter voor, er niet aan mede te doen, de kosten zullen nog meer dan 100 beloopen en de moeite niet waard is. Jaarlijks komen er dan ook nog kosten van onder houd en bediening van den molen. De heer Vos Heeft de gemeente er niet zooveel belang bij als de ingezetenen, de eigenaars der gronden. Mijns inziens mag de gemeente er zich niet aan onttrekken. De eigenaars der aangelegen gronden eischen niet meer dan een billijk aandeel in de kosten van de gemeente. De voorzitter antwoordt hierop, dat met het oog op de kosten het niet zoo'n groot belang voor de gemeente is. De heer Vos Er is nog nooit geen watermolen opgericht, of er ligt altijd wel land onder, dat er juist geen behoefte aan heeft, en als juist die zich nu altijd terugtrokken, dan kwam er nooit iets tôt stand. De heer Marring Het is zeer wel mogelijk, dat niet dadelijk het nut van de bemaling wordt inge- zien, maar op den duur zal het toch blijken, dat het land verbeterd wordt, wanneer het onder be maling komt. De heer Meihuizen: Misschien zouden we het wel doen, wanneer het land ook onder winterbe- maling kwam, maar om nu alleen een zomerdijk te leggen, niet. De heer Meihuizen zegt nog iets, hetgeen de verslaggever niet al te duidelijk verstaat. Het voorstel van B. en W. om niet mede te gaan tôt het tôt stand brengen van dien molen werd aangenomen met algemeene stemmen op 1 na. Tegen stemde de heer Vos. 4. Aanleg van eene nieuwe begraafplaats. De voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van den wensch, die er geuit is om eene nieuwe begraafplaats te leggen, B. en W. onderzoek naar eene geschikte plaats hebben in 't werk gesteld. Uit de mededeeling verder door den voorzitter gedaan blijkt, dat er een geschikt terrein te ver- krijgen is bij de oude begraafplaats en wel eene ruiling van het land van den heer Roelfsema met land toebehoorende aan de gemeente. Het land, dat aan de gemeente behoort is groot 87,70 Are, dat van den heer Roelfsema 65,70 Are. Nu kan de gemeente krijgen 90 Are, terwijl dan 500 aan den heer Roelfsema moet worden toegegeven. Eene onderlinge discussie over dit punt volgt, waarin de heer de Cock den twijfel uit, of de nieuwe begraafplaats wel groot genoeg wordt, waarop de heer Smit antwoordt, dat de tegenwoordige begraafplaats slechts 50 tôt 55 Are groot is, zoodat de nieuwe bijna eens zoo groot wordt, waarmede aile twijfel is opgeheven. Hierna wordt aangenomen in den zin, zooals de voorzitter medegedeeld heeft te besluiten tôt het aanleggen eener nieuwe begraafplaats. De voor zitter deelt nog mede, dat Roelfsema het geheel vrij van kosten krijgt, welke ook niet zooveel zullen bedragen. De heer Marring zou nog wel willen voorstellen om met den huurder een contract te sluiten, om spoediger met de begraafplaats te kunnen beginnen. S yi i- I 4 «juin juii Ulo 16 bapp iiCf b—

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2