Tei gelegenheid di CÀFÉ-CHA! Topgrasverl Wedrei MIMi verhuringen vai Topgras-Zuidla Op Zaterdag 2 van oude en joni Hôtel SISSINGH Gngeyeer 8 H. A pl.m. 21 3 H. il pl.m. 3 H. T< Buitengewone BURGERLIJKE STAND. f IN HElj te DE PC Ruime s voor PAAR van de kor KONINGINNEN aan de WE nuten afstand van de baan, 1 K. H. K1K voerman aan de Hâve) voor meer uitgebreid TE HOOGE AANGIF1 lingen vdrîr ter SEGRE1 dergeteekende. TOELATINGS-EXAMEN des morgens te 8 uur in h Kost-leerlingen kunnen gei P. YKEMA Gewone jaar op de Kropswolder- en Wl ten huize van J. STAAL Jr. wolde A. Maaiidag <len 3* 's nadem. 4 uur, voor de Er XEN, P. VAN BRUGGEN, Wed. D. SMEENGE, Wed de Wed. L. W. WILDERVj VENEMA, en B. Woensdag den 2 's nadem. 4 uur, voor h.h NIEBOER, W. H. TULP, G LER, H. WUFFING, J. 1 WUFFING en voor HARMT te houden ten overstaan v< TER MEULEN, notari; 4. Te Spijkerboor op D< 1803's nam. 6 uur ten hi PING ten verzoeke van den 2. Te De Punt op Zater 's nam. 5 uur, ten huize van GEN, ten verzoeke van den en cons. 3. Te Zuidlaarderveen Juni 1893, 's nam. 5 uur, CALCAR, ten verzoeke van de; 4. Te Zuidlaren op Tl 1803, 's nam. 2 uur, ten ten verzoeke van ds. SPANE 5. Te Eelde op Doiider 's nam. 2 uur, ten huize va verzoeke van ds. HEERSPIN 6. Te Eelde op Vrijd 's nam. 2 uur, ten huize va verzoeke van de heeren v. 7. Te Zuidlaren op Zati 's nam. 2 uur in het hôtel Z van de tamilie HOENDERKE 8. Te Vriezerbrug op 1893, 's morgens 10 uur, t( DERKEN, ten verzoeke van de] 9. Te Tinaarlo op Maa 's nam. 1 uur, ten huize van goeke van den heer R. NIJE 10. Te Taarlo op Dius 's nam. 5 uur ten huize van ten verzoeke van den heer I Ailes bij BILJETTEN bret De jaarlijksclie to] Zuidlaarderveen, zal Maaiidag 37 Juni 180S huize van I. VAN CALCAB van de heeren J. BENTUM Js. HOENDERKEN, L. H. El Mej. H. JOBING, G. KARSS dezelfde perceelen als de voorste 3 mat in de 7 Huisstee, BORGESIUS en Tl laarderland, Hk. HOENDERK dermond afk. van Tammink e R. Hilbrantç, de 7 mat afk. Mr. R. DRIESSEN TE! te Zuidl 's nam. 3 uur, zal, ten verzc T. GEERTSEMA, landbouwei worden gehouden van in percee! SAMENKOMST aan de p voor h «en bewoond door Me G. TUINENGA. 2de VEILING bij den kast te Ten Post. Bet. 1 Dec. DE STURLER, ne (op drie mua mit op Vrijdag de 's namiddags 4 ui kastelein T. KUIPI Het was eene goede gedachte van den burge- meester van Sappemeer om aan den Raad voor te stellen een schoolfeest te houden bij gelegenheid dat de Koninginnen onze gemeente op haar tocht naar Heiligerlee, zouden passeeren. Het was eene goede gedachte, omdat nu zeer velen, die wel hoor- den van allerlei feesten zelve in eene feestelijke stemming konden worden gebracht, maar ook omdat op deze wijze reeds kinderen leeren beseffen welk een band er bestaat tusschen Nederland en Oranje. Door de goede zorgen van den Burgemeester zou de koninklijke trein langzaam hier voorbij rijden, opdat allen de koninginnen konden zien. Geen wonder dat dit ailes Donderdag j.l. vrij wat beweging veroorzaakte. De weersgesteldheid was slecht. Maar ondanks den regen spoedden zich de kinderen van aile vier scholen omstreeks tien uur, versierd met oranje, de jongens met vlaggen en vaandels, naar de door de zorg van h.h. onder wijzers smaakvol versierde schoollocalen. Daar weerklonken weldra de vaderlandsche liederen, daar heerschte aanstonds een feestvreugde, die aange- naam stemde. Omstreeks 11 uur trokken de leer- lingen der verschillende scholen, voorafgegaan door muziek op, om elkander op de middenstraat te ontmoeten. Een gedeelte daarvan was voor hen afgesloten. Daar juichten en jubelden allen, daar wapperde de driekleur, maar daar ook hield de regen op. Daar wachtte men den koninklijken trein en eindelijk kwartier voor twaalf naderde hij langzaam. De Koninginnen, gezeten in de achterste waggon wuifden de feestvierende kinderen toe, die op hun beurt haar met luide hoera's begroetten. De tocht werd nu voortgezet door de stationstraat langs de noorderstraat. De vroolijke tonen der muziek weerklonken, de kinderen, begeleid door hunne onderwijzers en onderwijzeressen, zongen hunne liederen, het was aardig om te zien, die van vreugde stralende gezichten. In de scholen teruggekeerd werd voor den inwendigen mensch gezorgd. Op onbekrompen wijze had het gemeen- tebestuur voor ailes zorg gedragen chocolade, broodjes, koek, amandelen enz., in overvloed kon ieder daarvan verkrijgen. Op de schoolpleinen kon den de kinderen achtereenvolgens zich verlustigen in de vertooning van Jan Klaassen. Niet weinig droeg dat deel van het feestprogramma tôt ver- hooging der feestvreugde bij. Eindelijk kwam er nog eene verrassing een tombola werd gehouden, waarbij aan aile kinderen zonder onderscheid aller- aardigste geschenken verleend werden. Beladen met wat ze in de scholen ontvangen hadden keerden de kinderen omstreeks 6 uur huiswaarts. Menigeen zal wel ingestemd hebben met het woord, dat we van een der kleinen hoorden zoo'n feest hebben we nog nooit gehad. Het was een vermoeiende dag voor de kinderen, maar niet minder voor het onderwijzend personeel. Wij meenen, dat wij uit naam van allen spreken, wanneer wij dank zeggen aan de onderwijzers en onderwijzeressen voor den ijver en de moeite die zij zich getroost hebben. Dank ook aan het ge- meentebestuur. Wij gelooven dat het goed wezen zou dat zulk een feest, al was het dan op beschei- dener voet, nu en dan eens werd herhaald; door de kinderen zou er een betere geest. gebracht wor den in menig huisgezin dan er nu vaak gevonden wordt. Des avonds, ruim 8 uur, vereenigden zich op de zaal van den heer Struvé ongeveer 70 personen, voor het meerendeel onderwijzers en onderwijze ressen en zij, die als sschenksters" op het feest hare gewaardeerde diensten bewezen hadden. Na overleg met den heer Struvé, die voor muziek ge zorgd had, werd bepaald ook andere belangstellenden, tegen een entrée van 25 cts., toe te laten, van welke ongeveer 30 gebruik maakten. Eenige leden van den Raad waren aanwezig, later verscheen de Burgemeester met den wethouder Nijhuis de andere wethouder, de heer Swiers was reeds vroeger ge- komen. Aan het onderwijzend personeel en de helpsters werd vrije vertering aangeboden. Er heerschte een opgewekte toon en geen wonder dat velen zich tôt spreken gedrongen gevoelde. De heer Bouma sprak een woord van dank aan het gemeentebestuur de heer v. d. Velde voerde het woord; de heer T. Jansma wijdde een dronk aan de Koningin de heer Haccou aan de feestvreugde zelve en merkte daarbij op, dat velen, overigens niet koningsge- zinden, dapper hadden meegedaan en meende daaruit te kunnen afleiden dat »de natuur boven de leer ging"; de heer M. Jansma sprak over de gezelligheid de heer A. G. Mulder bedankte de onderwijzers en onderwijzeressen voor de moeite enz., mej. van Hoorn bracht den dank der schenk- sters aan het bestuur. Bij het vertrek van den Burgemeester, sprak deze een enkel woord tôt allen over het welslagen van het feest. Het spreekt van zelf, dat de vaderlandsche liede ren het Wien Neerlandsch bloed en 't Wilhelmus dikwijls werden aangeheven. Later werd er nog gedanst en hoogst voldaan scheidden de feestvierenden, toen het al laat, ja zeer laat geworden was. Donderdagmorgen tusschen 8 en 9 uur is een vlag ontvreemd aan den achterweg te Sappemeer, die aldaar geplaatst was van wege het Gemeente be stuur. De politie doet ijverig onderzoek naar deze lafhartige daad. Woensdagnamiddag had te Sappemeer een ongeluk plaats, wat gelukkig nog al goed is afgeloopen. Een meisje van ongeveer tien jaren schoof een kinderwagen, waarin een klein kind was gezeten, over het voetpad aan de Zuidzijde bij het Kleine- meersterhooghout. Zij werd geplaagd door een jongen die haar wilde schoppen, zoodat zij rugge- lings tegen den wagen liep, met het gevolg dat den wagen met de beide kinderen bij het hooghout in het vaarwater stortte. Gelukkig werd dat opge- merkt door den daar in de nabijheid wonenden J. Roelfsema, die de beide kinderen zonder aarzelen nasprong en het genoegen mocht smaken ze be- houden uit het diepe vaarwater te redden, waarvoor hem een welverdiend woord van dank toekomt. baar gesteld de Oeconomische Beschouwingen van het Bestuur, en eene groote kaart van Nederland, waarop de afsluiting met de verschillende bedij- kingen en polders in kleuren zijn gedrukt, kan worden verkregen door ieder, die daartoe dertig cents of zes blauwe postzegels voor elk begeerd exemplaar aan de firma E. J. Brill, te Leiden, de uitgevers der Zuiderzee-Vereeniging, doet toekomen, De verzending geschiedt van af Maandag 27 Juni e. k. De Raad der gemeente Eelde heeft thans conces- sie verleend voor den aanleg van een tramweg van Eelde naar Groningen. Woensdag is op het goederenstationsemplaeement le Zutphen een Rijksgeplombeerde Staats-spoor- wagen, beladen met alcohol en brandewijn, afkom- stig van Berlijn en bestemd voor Amsterdam, geheel verbrand. Emmen, 22 Juni. Ongeveer half Mei had nog niemand hooge verwachting van de rogge. De buitengewoon warme dagen in de laatste helft van bloeimaand echter hebben vrij wat verandering veroorzaakt. Ofschoon de opbrengst aan stroo be- neden het middelmatige zal blijven, geven flinke aren en prachfig weer in den bloeitijd gegronde hoop op een besten korenoogst. Wat ha ver, aard- appelen en boekweit betreft, is er stof tôt klagen. De haver is door nachtvorsten en droogte slecht, terwijl de nacht van 15 op 16 Juni voor deze streken zeer schadelijk is geweest. Vele aardappels en tuinvruchten zijn tôt op den grond afgevroren en honderden H.A. boekweit zijn totaal vernietigd. Als men in aanmerking neemt, dat in de uitgestrekte venen tal van kleine landbouwers en arbeiders wonen, voor wie de boekweit de voornaamste bron van inkomsten vormt, dan zal het niemand verwonderen, dat velen met tranen in de oogen naar de verwoeste akkers zagen. Daar ook verleden jaar de oogst slecht was, hadden sommigen reeds moeite de noodige hoeveelheid zaaiboekweit te krijgen, en nu bijna ailes weg! Alleen de laatstgezaaide, die nog niet of slechts even boven den grond was, is overgebleven. De betrokken personen hebben dus wel reden, de toekomst met zorg tegen te gaan. Men zij voorzichtig ten aanzien van de gouden tientjes! In Rotterdam is, volgens de N. R. Ct. het volgende gebeurd In een manufacturenwinkel in de Jonkerfransstraat vervoegde zich een als heer gekleed persoon, die als blijkbaar stom, door gebaren te kennen gaf een paar manchetknoopen te moeten hebben. Aan zijn verzoek werd voldaan, waarna hij met een gouden tientje betaalde. Toen hem daarop geld terugge- geven was en hij dit opgestoken had, vergat hij een oogenblik zijne roi van doofstomme, door »dank u" te zeggen. Dit wekte argwaan bij de winkeljuffrouw, aan wie dan ook bij nadere beschouwing het in betaling gegeven tientje niet echt toescheen. Inmiddels had de heer den winkel verlaten en was spoorloos ver dwenen. Het tientje werd aan het politie-bureau in de Meermansstraat gedeponeerd en vandaar ter keuring naar een goudsmid gebracht, die verklaarde, dat het hoofdzakelijk uit lood was vervaardigd, doch zôô meesterlijk nagemaakt, dat hij zelf geneigd zou zijn geweest het voor echte munt aan te nemen De schaapherder van Anderen (Anloo), die aan loevallen leed, is Zaterdag op een treurige wijze om het leven gekomen. Met zijne schapen in het veld zijnde, ging hij aan den kant van een veenkuil zit- ten, alwaar hem een toeval schijnt te zijn overval len, zoodat hij in den plas viel. De hond, het on geluk zijns meesters ziende, dreef de schapen tôt een dichten drom en liep toen al blaffende naar den jongen, die den schaapherder vergezelde. Deze volgde den hond en kwam zoo bij den in het wa- ter liggenden schaapherder. Hij sprong er in, doch den man niet kunnende torsen legde hij hem eene zode onder het hoofd. Toen liep hij naar Anderen om hulp toen deze bij den man kwam was hij niet dood, maar stierf toch spoedig daarna. Omtrent het ongeluk op de Zuiderzee (zie de berichten van ons vorig nommer) meldt men nog het volgende: 1 Zaterdag j.l. had op de Zuiderzee, nabij het eiland Marken, een allerbedroevenst voorval plaats, i Terwijl de beide zoons van den le Wildervank li tehuis behoorende tjalkschipper A. Jonker op het voordek werkzaam waren, werd er eensklaps om 1 hulp geroepen. Zij snellen ijlings naar achteren en u ontwaren tôt hun grooten schrik, dat hun vader over boord geslagen en, een scheepslengte van het schip verwijderd, met de baren worsteit. Het eenige redmiddel wat de jongelieden ten dienste staat is de boot; deze wordt zoo snel mogelijk losgemaakt, de eene zoon springt er in en zonder den anderen tijd te geven ook in te stappen, roeit hij met de kracht der wanhoop zijnen vader tege moet. Helaas! toen hij halverwege gekomen is, breekt hem de roeiriem, waardoor hij eensklaps machteloos tegenover de golven staat. Welk een verschrikkelijk oogenblik moet het geweest zijn voor de beide zoens, door te moeten zien dat hun geliefde vader jammerlijk verdrinkt, zonder dat een van beiden meer pogingen tôt redding kan aanbrengen Zaterdagmorgen, omstreeks negen uur, sloeg op een afstand van 20 meters de bliksem tegelijk in drie boomen achter de boerenbehuizing van de gebroeders Bosma te Schildwolde. De slag was zoo hevig, dat stukken van die boomen meer dan 30 meters werden weggeslingerd. Door de dreuning vloog er een hoeveelheid roet uit den schoorsteen en asch uit de kachel van gebr. Bosma, zoodat ailes met stof en asch bedekt was. In twee boe- renplaatsen, die meer dan honderd meters verwijderd stonden van de plaats waar de slag was neerge- komen, viel bij één een spiegel naar beneden en had zich in het andere huis een hoeveelheid kalk van de binnenmuren losgelaten. De wenschelijkheid om hare plannen en denk- beelden in zeer ruimen kring bekend te maken, en daardoor de Natie in de gelegenheid te stellen er zich een oordeel over te vormen, heeft de Zuider zee-Vereeniging geleid tôt het besluit om eene volksuitgave het licht te doen zien, die voor zeer geringen prijs voor ieder verkrijgbaar wordt ge steld Een technisch overzicht van het vraagstuk van Prof. J. M. Telders, daartoe welwillend beschik- Men meldt nog uit Leeuwarden aan de N. R. Ct de volgende bijzonderheden omtrent het bezoek der beide koninginnen. Na afloop van de harddraverij op 18 dezer gaf de jonge koningin den wensch te kennen om, gezeten in een chais, langs de baan te rijden. Ofschoon H. M. de koningin-regentes bevreesd was dien wensch in te willigen, werd toch aan den heer T. Velstra, lid van de provinciale staten van Friesland, voorgesteld om de jeugdige vorstin in zijn chais te nemen en een rit te doen. De heer Velstra had evenwel niet terstond een geschikt eigen paard disponibel en huiverde met een hem onbekend dier voor de chais een zoo kostbaren schat te vervoeren. Hierom en omdat het te laat werd, is aan het verlangen van de jonge koningin geen gevolg gegeven. Ware het geschied, dan zou zeer zeker aan het gejubel der Friezen schier geen einde zijn gekomen. Volgens de Amst. werd te Leeuwarden de ar- beider van Dam, uit Jubbega, bij de koningin-re gentes toegelaten. Hij vertelde haar in zijn een- voudige taal, hoe treurig het in zijn woonplaats met de werkeloosheid, de armoedde en de armen- bedeeling gesteld was hoe vele arbeiders vaak niet meer den 100 dagen in het jaar werk hadden en er toch in de gemeente land genoeg was, dat met voordeel bewerkt zou kunnen worden. Ver- der rekende hij H. M. voor, dat vele arbeiders in het geheele jaar niet meer dan 100 verdienden en dat slechts enkelen van de gelukkigen het tôt 200 in het jaar brachten. Vervolgens sprak hij over de bedeeling, die bij de armste gezinnen toch niet meer bedraagt dan 50 cent tôt 1.25, van welke laatste som dan dikwijls gezinnen van 8 10 personen een week lang moeten leven, terwijl dan nog die bedeeling tegen het einde van den winter soms ophoudt, hoe wel ze dan nog hoog noodig is. Hij meende, dat wel de grootsle helft der arbeiders tôt die bedee- ling hun toevlucht moeten nemen, en dat als er 1 geen verbetering in den toestand komt, dit over weinige jaren met aile arbeiders het geval zal zijn. Hij verzocht daarom H. M. haren invloed aan te wenden om verbetering te brengen in dezen treu- rigen toestand. De koningin verzocht hierop aan van Dam, wat hij gezegd had op schrift te brengen en haar toe te zenden, opdat zij naar aanleiding daarvan de regeering eenig voorstel zou kunnen doen. Van Dam beloofde dit en hiermede was de au- diëntie afgeloopen. Omtrent een oploop op Zondagavond te Leeu warden, wordt aan de N. R. Ct. het volgende medegedeeld Door een paar socialisten was op dien middag eene meeting belegd, om te protesteeren tegen de weigering van H. M. de Koning-weduwe-regentes, om een tiental leden der volkspartij in afzonder- lijke audiëntie te ontvangen. Een zestigtal perso nen, ook uit andere plaatsen der provincie, hadden aan die oproeping gehoor gegeven. Toen zij hun vergaderlokaal verlieten, werden zij bemoeilijkt door het volk. Vooral was men gebeten op een sigaren- handelaar, een zekeren van Borsum Waalkes. Deze toch had in de laatste dagen zijn sigaren verkocht in zakjes, op de achterzijde waarvan het socialis- tische pamflet was afgedrukt, dat ook op straat door eenige opgeschoten jongens werd verspreid. Door de politie beschermd. bereikte hij zijne woning, waar zich ook de rédacteur der socialistische Sneeker Courant, mr. P. J. Troelstra en nog een paar an dere geestverwanten bevonden. Spoedig school eene groote volksmenigte voor die woning samen en ofschoon het aan bedreigin- gen aan het adres der socialisten niet ontbrak, ging men toch in geenerlei opzicht tôt dadelijkheden over en slaagde de politie er in, echter niet zonder eenige inspanning, der menigte door overreding in bedwang te houden. Inmiddels waagde Troelstra het niet naar zijne woning terug te keeren, tôt zijn vader hem te hulp kwam. Deze, een hoogst achtenswaardig man van geheel andere beginselen, wethouder van Leeuwar den en dezer dagen door H. M. gedecoreerd met de orde van Oranje-Nassau, vernam den benarden toestand, waarin zijn zoon verkeerde en begafzich tôt hem om hem daaruit te verlossen en hem on der zijne hoede naar huis te brengen, wat dan ook geschied is. Volgens sommigen zou hij toch nog een paar muilperen hebben opgeloopen anderen echter spraken dit tegen. Tôt laat in den nacht bleef het vrij woelig voor het huis van V. B. W., doch men bepaalde zich in hoofdzaak tôt het zin - gen van nationale liederen. Dinsdag avond zoo schrijft men uit Harlingen werd den majoor-commandant der d.d. schutterij J. H. W. van Loon bij zijne benoeming tôt offi cier der orde van Oranje-Nassau. door de officieren van de sebutterij de eer aangedaan van eene sere- nade bij fakkellicht, die natuurlijk de gansche be- volking op de been bracht. De hoogbejaarde benoemde was ruim 48 jaar bij de schutterij en daarvan ongeveer 18 als commandant. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Assen waren Dinsdag j.l. o.a. gedagvaard Gosse K., Jochum K., beiden te Borgercompagnie, gem. Sap pemeer en Marten R. te Martenshoek, gem. Hoo- gezand, die zich 15 Mei j.l. gezamenlijk en in ver-, eeniging schuldig maakten aan diefstal van een vrouwenzak, waarin een beursje met 11.27^ en een zakdoek. Uit het verhoor blijkt, dat de jongens die op den weg even voor Zuidlaren hebben gevonden en het geld hebben gedeeld. Eisch voor ieder 14 dagen gevstr. Twee rijtuigen, die Donderdag nacht ledig van Winschoten terugkeerden, werden met hunne koet- siers en paarden door den hevigen wind tusschen Westerbroek en de Waterhuizen in het Winscho- terdiep geworpen. De koetsiers en het eene paard waren nog al spoedig weder op den wal, maar met het andere paard had men meer moeite. Met een ander achteraankomend rijtuig werd beproefd het dier er uit le trekken, welke poging echter mislukte, terwijl ook dit rijtuig mede in het water stortte. Een niet te beschrijven toestand in den stikdonkeren nacht Met behulp van in de buurt wonende lieden mocht het gelukken de dieren op den wal te krijgen. De rijtuigen, toebehoorende aan de heeren Nienhuis en Boerma te Groningen, heeft men Vrijdag ochtend uit het water kunnen halen. Donderdag in den laten avond was een verschrik- kelijke storm opgestoken, vergezeld van plasregens. Van zijne hevigheid maakt men zich eene voorstel- ling als men weet dat te Groningen 2 rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, in het Verbindings- kanaal zijn terecht gekomen. De hevige wind, die eerbogen en versieringen neerhaalde in een oog- wenk, tal van vlaggen aan flarden scheurde en menigen boom ontwortelde, deed voor de wedrennen het ergste vreezen en helaas die vrees is bewaar- heid. Vrijdagvoormiddag werd het navolgend te- legram, door de Prov. Gr. Ct. verspreid: De Punt, 24 Juni. Van de tribune op het ter- rein der wedrennen is het dak afgewaaid. De koninklijke loge is geheel ontredderd. Het terrein staat vol water. De wedrennen gaan niet door. De teleurstelling, die dat bericht teweeg bracht, is niet te beschrijven. Teleurgesteld was ook de jeugdige Koningin. Hare voortreffelijke moeder echter wist van den nood een deugd te maken. Zij besloot, in aanmerking genomen de groote toe- bereidselen die o.a. ook in Haren voor haar ont- vangst waren getroffen, doch het terrein der wed rennen te bezoeken en daar de ruiters, tôt werke loosheid gedoemd, voor haar te laten defileeren. En zoo geschiedde. Te twee uren reden de Koninginnen in open rijtuigen uit, door den hofstoet gevolgd en de eerewacht omstuwd. In Haren gekomen, waar tegenover het gemeentehuis een groote eereboog prijkte, werden de Koninginnen door den burge meester der gemeente begroet, nadat Haar door 3 meisjes een bouquet was aangeboden en de schoolkinderen een welkomstgroet hadden aange heven. De burgemeester, de heer Jorissen, dankte voor de hooge eer van het bezoek aan de gemeente en sprak de beste wenschen der ingezetenen voor H. M. uit, de verzekering gevende dat de ingezetenen waren en zouden blijven getrouwe en liefhebbende onderdanen. De Regentes wisselde met het hoofd der gemeente eenige woorden, waarna de tocht werd vervolgd. Het weder was zooveel verbeterd, dat bij de blijde aankomst der vorstinnen op het doorweekte terrein der wedrennen no. 6 »de jachtrit" en twee extra nummers konden worden gehouden. Te Burgwaldniel, niet ver van Venloo, hebben onbekenden in het station ingebroken en de ijzeren brandkast door middel van buskruit laten springen, waardoor zij zich konden meester maken van het daarin geborgen geld. In Amsterdamsche bladen wordt melding gemaakt van een Perzischen oogarts, Goodam Kader, die vele blinden geneest, welke door Nederlandsche oogheel- kundigen van erkende bekwaamheid waren opge- geven. Dagelijks komen er een groot aantal blinden in het lokaal aan den Binnen-Amstel te Amsterdam en de meeslen verklaren met den dag in beterschap toe te nemen. Onder de patiënten zijn vele ver- pleegden uit de werkinrichting voor blinden op de Heerengracht. De directeur dezer inrichting schijnt dus met de zaak bekend te zijn. Goodam Kader strijkt een zalf onder de oogleden, wat den lijders gedurende eenige minuten pijn be- zorgt, maar zij getroosten zich die om degevolgen. Een verschrikkelijke ongeluk heeft ei Donderdag plaats gehad in eene steenkolenmijn te Amercoeur, nabij Roux. De bak, waarin zich een aantal mijn- werkers bevonden, werd met zoo groote snelheid omhoog geheschen, dat zij aan stukken sloeg tegen de katrollen van den kabel. Verscheidene mijn- werkers, onder wie een meisje, vonden onmiddellijk den dood. Een gedeelte van het dak van het ge- bouw, waarin zich de bak bevond, werd wegge- slagen. Ravachol is ter dood veroordeeld. Bij zijn ver hoor voor het hof van assises te Montbrison legde hij dezelfde onbeschaamdheid aan den dag als bij zijn procès te Parijs. Hij trachtte het vervaardigen van valsche munt en het smokkelen (van alcohol) te rechtvaardigen door te zeggen, dat hij geen werk kunnende bekomen, leven moest. Hij pronktemet zijne anarchistische leer, die zich ten doel stelt de eilendige inrichting der maatschappijla société bour geoise ten onder te brengen. Dat hij door zijne broeders in de leer gewroken zou worden, stond bij hem vast. Van den moord van den stokouden kluizenaar te Chambles gaf hij een omstandig verhaal. Hij had den man in zijn bed gevonden. Toen hij naar eene kast ging om die open te breken, wilde de man opstaan. Hjj wierp hem weer op het bed, stopte hem den mond met een zakdoek, zette zijne knie op de wang en worgde hem. Hij doorzocht nu de kast, waar hij een hoop geld vond Een deel daarvan nam hij mede, ging terug naar Saint- Etienne om te eten, nam 's avonds een rijtuig naar het bosch, waar hij uitstapte om zich weer naar het huisje van den kluizenaar te begeven, nam verder alwat hij te nemen vond mede (hij gaf op 20,000 fr. geroofd te hebben) en verklaarde dat hij zich voorzien had van «een dolk en een revolver om den koetsier, die hem naar het bosch had ge- reden, dadelijk te dooden, indien hij eenigen arg waan had doen blijken. Alwat u in den weg is, ruimt gij op, zeide de voorzitter van het hof. Dat is het leven, was het antwoord van Ravachol. Gevraagd, of het hem niet speet, dat hij ontvlucht was, toen de politie hem na dien moord had gepakt, antwoordde hij Indien de maatschappij zooveel deed om de ongelukkigen te helpen, als zij doet om hen te straffen, dan zou veel wat nu gebeurf, niet voor- vallen. De maatschappij is slecht ingericht. - Gij vergeet, sprak de voorzitter, dat gij niet staat voor het hof van assises te Parijs, waar gij terecht stondt wegens den dynamiet-aanslag gij staat hier terecht wegens moord, Ik heb het recht te zeggen wat ik denk, en wat ik gedaan heb, was in het belang van de werkende klasse. Matig u niet het recht aan te spreken voor de werkende klasse gij spreekt voor de moordenaars. Hoe! gij betwist mij het recht te spreken voor de werkende klasse? Ik heb geleden onder den maatschappelijken toestand en mag er mijne mee- ning over zeggen. Ik was een slecht werkman, hebt gij gezegd. Dat is mijne schuld niet. Gij hebt getoond bekwaam te zijn in de misdaad. Niet bijzonder, want anders zou ik mij niet hebben laten vangen. Maar ik heb moed getoond in mijn strijd om het leven. Voor het vermoorden van een oud man is er geen moed noodig. Gij wildet leven zonder te werken. Vrouw Rulhière heeft getuigd, dat zij het betreurt geleefd te hebben met zulk een monster, dat vol is van venijn tegen de maatschappij. Het is natuurlijk vervuld te zijn van venijn tegen eene maatschappij, die het volk laat omkomen van honger. Wat kan de maat schappij van iemand als gij zijt verwachten? Ik was het die recht had ailes van haar te verwachten. Het was 's nachts half een toen de procureur- generaal zijne repliek voordroeg op de pleidooien der verdediging. Toen hij geëindigd had, verwij- derden de gezworenen zich om te beraadslagen. Ten 2} uur verscheen zij weer in de gerechtszaal. Hunne uitspraak was ten opzichte van Ravachol »schuldig," met terzijdestelling van verzachtende omstandigheden, aan de hem ten laste gelegde misdaden, behalve aan den moord der dames Marcou en nog eene misdaad, waarvoor geen voldoende bewijzen aanwezig waren. Ravachol wilde nu nog eene staatkundige rede houden. Doch de voorzitter liet dit niet toe. »Leve de anarchie" riep Ravachol, toen hij het doodvonnis had vernomen. In de scholen van een aantal luxemburgsche ge- meenten is een gedrukt plakkaat aangebracht, waarop de kinderen lezen dat jaarlijks in de 160,000 kroe- gen des lands 70 millioen liter jenever wordt ver- bruikt, kostende 150 millioen fres., dat van de 125,000 sterfgevallen 25,000 aan misbruik van ster- ken drank te wijten zijn, en dat de bevolking met 14, het drankverbruik met 37 pet. sedert 15 jaar is toegenomen en tevens de gevallen van waanzin met 45, van zelfmoord met 80, van bedelarij en landlooperij met 150 pet. enz. HOOGEZAND, 16—23 Juni 1892. Geboren Jurjen, z. v. Jan Joosten en Janna Lubbers Evert, z. v. Hendrik Jonker en Willem- tje Buurma Fransiscus Garolus Wernerus Josephus, en Andréas Josephus Aloisius, zs v. Johannes Wer nerus Timans en Johanna Maria Iioets Ghristiaan, z. v. Johannes Jager en Hinderika Homan; Antje, d. v. Gijsbert Lokhorst en Egberdina Wassens Jacobus Gerardus, z. v. Albertus Josephus Bijlholt en Margaretha Johanna Verstokt Kornelis, z. v. Boele Bouwman en Aaltien Veendijk Menne, z. v. Hendrik Voorma en Anke Dijkema Johannes, z. v. Johannes Harmannus Fellinger en Gezina Ronde Jantje, d. v. Harm Pieters en Geessien Nieboer. Ondertrouwd Tjarke Wolthuis en Marchien Kruizinga Johannes Frans en Tijdje Pool Her- manus van de Braak en Elisabeth Kleine. Overleden Pieter Hendrik Nieborg, 7 maand, z. v. Boele Nieborg en Martje Bleeker Jantje Huisman, 27 jaren, ehevrouw van Pieter Nijman Geertje van Kooi, 39 jaren, ongehuwd. SLOGHTEREN, 15—21 Juni 1892. Geboren Hindrik, z. v. S. Broekema en P. Hartenhof le Kolham Johanna, d. v. K. Medendorp en G. Maat te Siddeburen Trijntje, d. v. B. Tui- zenga en I. Post te Schildwolde Freerk, z. v. J. Medema en E. Bottema te Siddeburen Auktje, d. v. K. Rozema en H. Staal te Harkstede Geertje, d. v. H. Kamphuis en A. Bakker te Siddeburen Tielke, d. v. H. Mufder en K. Kwant te Siddeburen Siebiig, d. v. F. Wijdeveld en I. Ezinga te Hélium Antje, d. v. S. Scholtens en J. Wildeman te Scharmer. Ondertrouwd Hindrik Geertsema 24 j. van Siddeburen en Jantje Hoogakker 27 j. van Hélium. Getrouwd Jakob Boekweg 23 j. van Siddebu ren en Jantje Prins 22 j. van Muntendam. Il J

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2