B H H Topgras en Na De POLLING ït h h Il et Topg tf.Bi JOHN H1IK 1 fïï NAWEID Topgras-Zuidlaar Op Zaterdag 2 J -NE1 i »l W i Ongeyeer 8 H. W: pl.m. 2V» H. HA pl.m. 3 H. TOI N ederlandsch- Am< Stoomvaart-Maa BALTIMC KORTSTE en GOE OVERTO Groningen, Beerestraat, hoe BINNENLAND. UlTjmUNO. 1 I i i m l j a - J. PICGARDT, notaris te.Hoog den lieer Mr. H. PELINCK te A derdag deu 7 Juli 1893) 4 uur, te Westerbroek ter. huize van publiek verkoopen en verhuren EN DE van ruim 55 hecta gelegen op de Kropsv JglË; en Hellingmade en broekster zuider- en noordermade, Over 't spoor en aan 't Drentsc Land van L. 0. BENTUM. Eschergroeven van GRASMEIJE Groevermatten en Hingstematte DERS. Knypstuk bij 't Foxholstermeer, Veenoverstukken (aile aan 't Dr Land van FEDDES. Land van GROENEWOLD. Koolstip van A. ENTING. Drie Lange Jammers. Imke zes van BELLINGA over De Smakkerhorns. Land van HESSELINK. Neringstukken, Hanepot enz. va Voor 't spoor: Korremat, Hengstekampen en E BELLINGA en Land van SCH "Winschoterdiep. Ailes afkomstig van wijlen den h( De jaarlijksclie topgr; Ziiidlaarderveeii, zal won Maandag 87 Juni 1898 's huize van I. VAN CALCAR aie van de heeren J. BENTUM Sr., Js. HOENDERKEN, L. H. ENTE Mej. H. JOBING, G. KARSSENf deseelfde perceelen als In de voorste 3 mat in de 7 mat Iluisstee, BOBGESIUS en TONC laarderland, Hk. HOENDERKEN dermond afk. van Tammink en J R. Hilbrants, de 7 mat afk. va Mr. R. DRIESSEN TER te Zuidlare 'snam. 3 uur, zal, ten verzoeki T. GEERTSEMA, landbouwer t< worden gehouden van SAMENKOMST aan de plal voorheen bewoond door Mej. 6. TUINENGA. 2de VEILING bij den kastele te Ten Post. Bet. 1 Dec. DE STURLER, nota Bij de VERHURING te op 1 Xull e.k., ten huize van de zal voor H.H. KERKVOOGDI worden verhuurd in plaats van de HOLL1 S. L voor meer uitgebreid le TE HOOGEZ; AANGIFTE lingen vddr d ter SECRETA dergeteekende. TOELATINGS-EXAMEN de des morgens te 8 uur in het Kost-leerlingen kunnen gepk P. YKEMA, Men vervoege zich aan d N. A. 8. M. te Rotterdan en bij de AGENTEN, of bi Inspecteur: J.E.KBO E. BOES1 is den 2den DONDERDAG Juli a.s.) te CONSULTEE® HOTEL STRUVÉ, van 10- verzachtende omstandigheden, veroordeeld tôt 5 jaren gevangenisstraf. Het volgende, haast aandoenlijk verhaal van hondentrouw wordt uit Buda-Pest medegedeeld. Zekere Karsnag werd als misdadiger naar de ge- vangenis gebracht en zijn hond, een oud en reeds hait' blind dier, vergezelde hem. Hij volgde zijn meester en scheen gelukkig, als hij hem de ge- boeide handen kon likken. Toen de man in de gevangenis was gebracht, ging de hond voor de poort er van liggen en wachtte geduldig op de terugkomst van zijn baas. Deze verliet het gebouw echter ongezien door zijn hond, en wel in zijn doodkist, want hij stierf bijna onmiddellijk na aankomst. De geduldige trouwe hond viel in het oog, en men besloot hem als belooning voor zijne gehecht- heid elken dag voedsel te geven, dat hij echter maar heel zelden aanraakt. Dag en nacht staat hij voor de poort hij blaft niet, bemoeit zich met niets en staart enkel naar de poort, waardoor zijn baas moet komen. Als hij voetstappen hoort, springt hij op en dringt zich tegen de deur aan, bereid om zijn meester met vroolijk geblaf te be- groeten. Dan gaat hij weder liggen, kijkt in het rond en wacht op nieuw geduldig op zijn baas. Verleden Maandag is aan de Romeinsche Bank te Rome een valsche wissel aangeboden en geac- cepteerd van 44,000 lire. Gelukkig mocht het de politie spoedig gelukken den bedrieger te pakken het bedrag werd gedeel- telijk op den falsaris en gedeeltelijk elders terug- gevonden. Op de lijn BolognaFlorence heeft eene instor- ting plaats gehad. Verscheidene huizen zijn bedol- ven en de weg naar den Gothard is afgesneden. Dertig personen zijn gedood of gekwetst. Donderdag is te Parijs een keurig gekleedjong- mensch, zoon van een voornaam industriëel, in hechtenis genomen, in een modemagazijn op heeter- daad op diefstal betrapt. Hij bleek echter zonder eenig opzet of bewustzijn, immers slaapwandelende te hebben gehandeld en werd weer op vrije voeten gesteld. Te Maagdenburg staan terecht zekere naaister Buntroeck en een man, Erbe genaamd, beschuldigd twee jonge dienstmeisjes, onder belofte haar betrek kingen te bezorgen, medegetroond te hebben en haar in een bosch te hebben beroofd en vermoord De vrouw bekent, maar de man ontkent. Aan het Fransche Département van Oorlog, in het 2e bureau van den generalen staf zijn belang- rijke stukken gestolen. Een bureauknecht, die al 40 dienstjaren achter den rug heeft, is, als ver- dacht van dien diefstal, in hechtenis genomen. De Oostenrijk-Hongaarsche spoorweg-besturen hebben zich bereid verklaard om behoeftige Neder- landers, die naar Nederland wenschen terug te keeren, kosteloos of tegen verminderden prijs over de K.K. spoorweglijnen te vervoeren, wanneer de Nederlandsche spoorwegen daartoe evenzeer bereid zijn ten opzichte der behoeftige Oostenrijk-Hon gaarsche onderdanen, die naar hun land terugkeeren. In het nieuwe werk van generaal Charles Her- vey »Some records of crime" wordt een nieuw licht geworpen op de verbranding der weduwen in Indië. De generaal was lange jaren belast met de opspo- ring en de bestraffing der geheimzinnige misdaden, bekend onder de namen Thugee en Dacoity. Hij geeft nu een geheele nieuwe verklaring over den oorsprong van het gebruik der Suttee, volgens welk gebruik een echtgenoote zich op den brandstapel van haar overleden man zelf moet laten verbranden. Dit gebruik is volstrekf niet een vrijwillig bewijs van trouw aan den overleden echtgenoot, maar volgens Hervey is het een uitvinding der mannen zelf, die dit middel bedachten om zich te bescher- men tegen een vergiftiging door hunne vrouwen. Zij begrepen, dat de vrouwen niet zoo spoedig vergif zouden gebruiken en in 't algemeen haar mannen zorgvuldiger zouden oppassen, aïs zij zelf weinig uren of dagen na zijn dood zouden moeten sterven. Zondagavond omstreeks 11 uur keerden groepen socialisten van een uitstapje luid zingende naar Brussel terug. Op de Place Royale door de politie aangemaand het zingen te staken, voldeden zij daaraan niet, tengevolge waarvan er een woedend gevecht ontstond tusschen de politie, die van de wapens gebruik maakte, en de socialisten, die zich met slokken hevig weerden. De politie moest wijken, waarop zij de hulp requireerde van den wachtpost der grenadiers, die er in slaagde met kolfslagen de socialisten uit elkaar te drijven. Er konden 3 personen in hechtenis genomen worden. Twee agenten werden gewond en verscheidene ont- wapend. De socialisten schreeuwden weg met de politie wat door het publiek beantwoord werd met leve het leger Het was krachtens de wet, welke aan de regee- ring de bevoegdheid geeft om binnen een omtrek van 200 meter van regeeringsgebouwen maatrege- len tôt handhaving der orde voor te schrijven, dat de socialistische optocht verboden en de hulp der grenadiers ingeroepen werd. De socialisten ver- ldaren daarvan niets geweten te hebben. De soci- alist van den Dorpe, lid van den gemeenteraad, heeft het dagelijksch bestuur gisternamiddag in de gemeenteraadszitting over het voorval van eergis- teren geïnterpelleerd. Te Hoogezand zal ook een schoolfeest worden gehouden. Aan de oproeping gedaan door het hoofd der school, den heer J. Douwes, tôt het bijeenkomen van belangstellenden, gaven een 10-lal ingezetenen gehoor. Desloten werd tôt persoonlijk rondgaan om de financiën en waren die voldoende, dan feest te houden in 't midden der volgende maand. Slochteren, 25 Juni 1892. De heer L. Sikkema, arts te Wirdum (Friesland) gaat zich den 1 Juli a.s. als genees-, heel- en verloskundige in de ge- meente Slochteren vestigen. Voorloopig gaat ZEd. zich vestigen op het Hoo- gehuis alhier. Annerveen, 23 Juni. Proefvelden, dat woord is heden het wachtwoord van den dag. Bijna geene landbouwvereeniging of genootschap, 't zij groot of klein, of het heeft er een. Is dat dan op zich zelf niets bijzonders, toch waag ik het den landbouwers te wijzen op het nette proefveld van den heer G. Kammer alhier, gelegen aan den straatweg van Annerv.-kanaal naar Spijkerboor, in de onmiddel- lijke nabijheid van het kerkhof. De verschillende aardappelsoorten, die er groeien, zijn evenals de haversoorten voldoende bekend evenmin zal ik wijzen op de verschillende meststoffen. 't Doel van dit schrijven is echter, de omgeving bekend te maken met eene proef door den heer Hasselman genomen, n.l. de besproeiïng van eenige rijen aard- appels met bouileie bordelaise, om de aardappel- ziekte te weren. Jammer dat ook geen proef wordt genomen met kopervitrioolspeksteen. Op den 16 Juni j.l. voor 't eerst werden eenige rijen besproeid en deze proef zal nog 2 3 maal worden herhaald Ieder, die er belang bij heeft, sla dus het proefveld in zijnen groei gade. Siddeburen, Juni 1892. De jaarlijksche hard- draverij van paarden onder den man en keuring van 2 en 3 jarige paarden, van wege de harddra- verij vereeniging «Woudbloem" had dit jaar bij het logement »De Witte Linden" van den heer T. L. Kuiper alhier plaats. Voor de harddraverij wa ren 8, voor de keuring van twenters 10 en voor die van 3 jarigen 7 mededingers aangegeven. Van de laatsten werden bekroond I. De bruine ruin van den heer H. de Haan Sr. te Hélium en II, de zwarte ruin van den heer H. Koning te Hélium en van de 2 jarigen of twenters I. De zwarte ruin van den heer M. Sluis te Siddeburen en 2 de bruine mer- rie van den heer J. Goijert te Schildwolde. Voor beide afdeelingen waren prijzen van 12.50 en 5 uitgeloofd. Bij de harddraverij werd de prijs 20 behaald door de bruine merrie «Wille- mina", eigenaar en berijder de heer W. Dallinga te Meedhuizen. De premie 5 werd gewonnen door de bruine merrie »Emma" toebehoorende aan den heer M. Sluis en bereden door den heer E. Kugel alhier. Prijzen en premiën werden door den heer P. Luursema te Tjuchem. als voorzitter der vereeni ging, met een gepast woord uitgereikt. Met muziek van den heer Bruins van Groningen voorop ging men nu in optocht door het dorp en daarna het feest voortzetten in bovengenoemd logement, waar als altijd voor goede comsumptie en flinke bediening werd gezorgd. Opmerkelijk is dat bijna aile prijzen wederom behaald werden door afstammelingen van de hengsten van het Dekstation te Hélium. De vlag, de vorige week aan den achterweg te Sappemeer ontvreemd, is te Wildervank, ten huize van De Gr. teruggevonden. De daders zullen hun straf wel krijgen. Haren, 27 Juni 1892. Toen onze Burgemeester Vrijdag j.l., de beide Majesteiten begroette zeide Z.ÈA. ongeveer het volgende H.H. M.M.: »Heel Haren roept U luide het »welkom" toe »en verheugt zich over Uwe komst. «De uiterlijke teekenen bewijzen dit en al zijn »die eenvoudig en gering, des niettemin hartelijk «gemeend. »Het Gemeentebestuur van Haren hier aanwe- zig maakt gaarne van deze gelegenheid gebruik om uwe Majesteiten eerbiedig Hulde te brengen en hartelijk dank te betuigen voor de Hooge Eer van het Koninklijk bezoek aan onze gemeente. Aile ingezetenen van Haren voeden de beste wenschen voor Uwe Majesteiten en hopen vooral dat Uwe regeering gelukkig zij tôt heil van ons dierbaar vaderland. »Wij allen wenschen te blijven wat wij zijn, «krachtig door den band die Nederland en Oranje »bindt, Uwe getrouwe onderdanen." De jeugdige Koningin drukte Z.EA. hartelijk de hand. De Koningin-Regentes betuigde Hare hooge tevredenheid over hetgeen zij in deze Gemeente had ondervonden en gezien. De meisjes Postma, Snijders en Sormani vervulden gracieuselijk hare taak, het bouquet was geleverd door de firma Tetzner. Den inwoners van ons dorp komt aile eer toe voor den feestelijken dos waarin zij onze woon- plaats hadden gehuld zij wisten blijkbaar een koninklijk bezoek te waardeeren. Wat de versiering aangaat wijzen we op de eerepoorten te Helpman en Haren. Op de smaak- volle drapeering van het huis, bewoond door den heer Curt Joch, eigenaar der brouwerij «Barba- rossa" en op die van het huis van den heer notaris Lohman. Wij kunnen niet anders dan der Koninginnen een hartelijk «tôt weerziens" toe te roepen. Bij het diner te Groningen, Zondag door de Burger-eerewacht in een der zalen der «Harmonie" gehouden, werd door de feestgenooten het volgend telegram aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes te Soestdijk gezonden «De Groninger Burger-eere wacht, ten feestmaal vereenigd, drinkt de gezond- heid en het geluk Uwer Majesteiten. Zij vraagt eerbiedig verlof haar vaandel aan de Koningin te mogen aanbieden als eene herinnering aan de laatste onvergetelijke dagen. De kommandant Geertsema." De heer mr. Geertsema ontving hierop Maandag het volgend telegram «Hare Majesteit de Konin- gin-regentes ontving met ingenomenheid uw tele gram, en zal gaarne het vaandel van de Burger- eerewacht voor Hare Majesteit de Koningin aannemen. Het zal voor de Koningin zeker eene aangename herinnering zijn. De Burger-eerewacht wordt tevens dank gezegd voor de wenschen uitgesproken voor het geluk van Hare Majesteiten. De secretaris van H. M. de Regentes de Ranitz." Ten overstaan van den heer mr. R. Driessen ter Meulen, notaris le Zuidlaren, werd Zaterdag den 25 dezer in het hôtel Zondag aldaar bij palm- slag publiek verkocht Eene behuizing met schuur, erf' en tuin, te Zuidlaren, toebehoorende aan en bewoond door W. Drenth, ingezet op 1603. Verkocht aan J. Rosenbaum te Zuidlaren voor/1855. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. zijn weder lal van heestergewassen en bloemen ver- nield voor de behuizing van den heer T. S. Bak- ker te Sappemeer. De politie zoekt de lage daders. Het op den llden Juni j.l. door de vergaderin- van afgevaardigden der aangesloten Kiesvereeniging gen gekozen bestuur der libérale centrale kiesver eeniging in het hoofdkiesdistrict Groningen heeft zich in eene op gisteren in het koffiehuis «de Pool" gehouden vergadering aldus geconstitueerd Voor zitter de heer prof. dr. B. Symons te Groningen, vice-voorzitter de heer J. R. Smit te Hoogezand, secretaris de heer mr. H. Frima Jr. te Groningen, vice-secretaris de heer P. Holthuis te Bedum en penningmeester de heer W. G. Reddingius te Ten Boer. Libérale kiesvereenigingen in het district, die zich alsnog wenschen aan te sluiten, hebben zich daartoe aan te melden bij den secretaris bo vengenoemd. De contributie van het jaar 1892 is bepaald op tien cents voor ieder contribueerend lid der aangesloten vereenigingen. In de Maandagmiddag gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering der vereeniging tôt bevordering van het herstel der drankzuchtigen is door den secretaris, den heer Hoyer, van Dordrecht, verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waarbij o. a. bleek dat de vereeniging aile succès op haren ar- beid heeft. Er kwamen 78 aanvragen om plaatsing in. Om bijzondere omstandigheden kon echter aan al deze aanvragen geen gevolg worden gegeven. Daarom vonden 32 personen van allerlei gezindten en uit verschillende deelen des lands opname. Nog 14 kunnen aanwezig zijn in het herstellingsoord. Van de overige 18 bleven er slechts 2 personen een jaar, dat is de voile benoodigde tijd, in de in- richting. Verreweg de meeste anderen vertrokken na een half jaar, wat toch altijd ontraden blijft. Maar tôt zijn groot genoegen kan het bestuur me- dedeelen, dat van de ontslagenen 9 zich goed blij ven gedragen en slechts 6 tôt hun oud gebrek terugkeerden. Ook dit jaar verheugde de inrich- ting Hoog-Hullen zich in de medewerking van dr. Westerhof en in het beleidvol directoraat van me- juffrouw de Vries. Dagelijks komen er nieuwe aanvragen om plaatsing in. De werkinrichtingen behoeven met het oog daarop uitbreiding, maar het zwakke punt der vereeniging is hare financiën. Na bestrijding van aile uitgaven zal er op het eind van dit jaar een tekort zijn. Onder de aanwezigen bevond zich een voormalige verpleegde, die overvloeide van lof over de inrich- ting en niet minder van dankbaarheid jegens mej. de Vries, die hij eene edele vrouw noemde. Op de vraag van een der afgevaardigden, of in Hoog-Hullen de geheele onthouding betracht wordt en ook be- tracht kon worden, antwoordde de voorzitter, prof, van der Lith, bevestigend. Er wordt echter tevens gerekend op den goeden wil en de medewerking van den verpleegde zelf. De deur blijft open staan, maar in het eerst gaan de verpleegden niet uit zonder .geleide. Blijken zij aan de verleiding reeds eenigen weerstand te kunnen bieden, dan vermin- dert gaandeweg het scherpe toezicht buitenshuis. De gevolgde méthode beantwoordt tôt nu toe aan de beste verwachtingen. In de sigarenfabriek van de heeren K. Talens Co., aan den Goehoornsingel te Groningen, brak Vrijdagnacht een hevige brand uit, die zoo snel om zich heen greep, dat ailes weldra in lichte laaie stond. De brandweer was spoedig ter plaatse aanwezig, maar had heel veel moeite den brand te bedwingen. Ailes is uitgebrand, daar de vele grondstoffen in de fabriek aanwezig aan het onheil voedsel verschaften. Een achterstaande wo- ning bekwam mede veel schade. Ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren, maar de omwonenden hebben niet weinig schrik doorgestaan, vooral toen de vlammen zich zoo verbazend snel ontwikkelden en reusachtig naar boven stegen. De heer Talens was afwezig toen de brand uitbrak en vernam eerst later het onheil. Het verbrande was verzekerd. Op het eiland Texel zijn bij den storm van Don derdag op Vrijdag 41 schapen, die nabij den polder Eendracht op buitenschorren graasden, door de zee weggeslagen en verdronken. Een aantal schapen in de weiden werden door de hevige plasregens gedood of in de sloot gedreven, waar zij verdronken. Zaterdagnacht is bij den vuurtoren aan de Ven een tjalkschip gezonken. Omirent de opvarenden verkeert men nog geheel in het onzekere. In den laatsten storm is bij het Enkhuizer Zand een tjalkschip vergaan. Twee der opvarenden, de schipper en zijn zoon, kwamen in de golven om de overigen werden gered. Beide wrakken worden door tonnen aangewezen, daar zij gevaarlijk voor de scheepvaart gelegen zijn. Uit Stiens meldt men van 24 Juni: Even be- noorden ons dorp, aan den Bildtdijk, kreeg eer- gisteren een visscher twist met zijnen zoon, een jongen van '16 jaar, over het gebruik van een net. De moeder, die zich ook daarin mengde, werd door den zoon zoodanig met een luiwagen op het hoofd geslagen, dat zij hevige wonden bekwam en men voor haar le ven vreest. De schoondochter (die het met den ouden man niet te best kon vinden) nam het voor den jongen op, waarop zij dermate door den vader met de tang werd afgeranseld, dat ook zij moeite zal hebben het te boven te komen. Te Venloo kreeg Maandag een meisje van 18 maanden eene flesch met carbolzuur onder haar bereik en dronk daarvan. Onder de hevigste pijnen bezweek het kind een uur later. Van Urk wordt dd. 24 Juni gemeld Alhier verkeert men in groote ongerustheid om- trent het lot van de twee visschers D. Z. en L. S. P., die gisteravond nadat zij met nog vele andere hunne netjes hadden sgeschoten", overvallen wer den door een plotseling opgekomen storm en tôt nu toe niet zijn teruggekomen. Reeds is men bezig hen te zoeken, doch vruchteloos. Men vreest het ergste. De moedige schipper Tromp Korf mocht gister avond de voldoening smaken de twee opvarenden van een ander vaartuig, dat in nood verkeerde, met bijna bovenmenschelijke inspanning behouden in de haven te brengen. Te Arnhem heeft de politie bij verschillende op- koopers een groote partij ijzer in beslag genomen, welke toebehoorde aan de Maatschappij tôt Ex- ploitatie van Staatsspoorwegen en ontvreemd was aan de in aanbouw zijnde halte aan den Velperweg. Eenige der bij dien bouw betrokken werklieden zijn als de verkoopers herkend geworden. Verleden Woensdag was de heer G. E. Geij van Pittius, lste luit, der artillerie in de pyrotechnische werkplaatsen te Delft, bezig met het beproeven van een torpedokogel. De electrische stroom, dien hij daarbij aanwendde, schijnt verkeerd uitgewerkt te hebben, althans de kogel verwondde hem ern- stig, zoodat hij naar het hospitaal moest worden overgebracht. Als een bewijs hoe hevig Donderdagavond de winddruk was, kan dienen, dat te Scheveningen een electrisoh tramrijtuig, van ongeveer 10,000 K.G. gewicht, uit de rails nabij de remise opgenomen en een paar meters verplaatst werd. Als eene bijzonderheid meldt men, dat te Huisen (Geld.) eene roggehalm is gegroeid, die met de aar de kolossale lengte heeft van 2.25 Meter. Naar men uit Rotterdam meldt, worden er po- gingen in 't werk gesteld, om voor kapitein Bakker gratie te verwerven. Naar men uit Kadzand aan de Midd. Gt. schrijft, heeft Donderdagmiddag aldaar een vreeselijk onge- luk plaats gehad. Een sloep, bemand met drie personen, is op de hoogte van het badhuis met man en muis vergaan. Het was een hartverscheurend schouwspel om den een na den ander met een stortzee te zien verdwijnen in de diepte. Een der ongelukkigen zag men steeds met de handen naar boven in de sloep zitten. Het ongeluk moet ontstaan zijn, doordat de sloep door een stortzee vol liep. Er liepen hooge zeeën. Een tweede sloep liep nabij het directiegebouw van den Tienhonderd en Zwartepolder op het strand; de bemanning daarvan beweerde, dat twee der omgekomenen ongehuwd waren, terwijl de derde eene vrouw nalaat met vijf kinderen. Beide sloepen kwamen uit Antwerpen en de bemanning daarvan bestond uit z.g. «slampampers," werkvolk, dat gewoonlijk de schepen, die binnen- komen, tegemoet reist, om accoord te treffen om- trenl het lossen der schepen. De heeren S. Blok, aan wie de zorg voor het vuurpeiltoestel te Kadzand is opgedragen, en E. B. Albregts, belast met het atschieten der vuurpijlen, waren op de plaats van het onheil aanwezig, maar konden door den verren afstand niets uitrichten. De sloep is nabij het badhuis te Kadzand aan het strand gespoeld. Een aardig geval van slaapwandelen in Utrecht. Een schipper verliet zijne sponde, liep zooals hij daar was, over het touw naar de wal, maar kon, toen hij daar goed en wel wakker geworden was, met geen mogelijkheid dat kunststuk herhalen. Er moest toen een meer solide brug voor hem geslagen worden om weer aan boord te kunnen komen! Amsterdam, 27 Juni 1892. Trein no. 60 van Haarlem, die te 9.13 te Amsterdam behoort aan te komen, veroorzaakte gistermorgen niet weinig opschudding aan het centraal-station. Trein no. 60 is een lokaaltrein en wordt niet met een Wes- tinghouse-rem, maar met een gewoon remtoestel tôt staan gebracht. Toen de trein gisteren het station naderde en de machinist wilde remmen, bemerkte deze, dat de toestel defect was en gaf onmiddellijk met de fluit aan de treinbeambten het sein tôt remmen met de handrem van den baga- gewagen. Het oogenblik was spannend. Aan de andere zijde van het station toch stond trein 206 gereed om in de richting Hilversum te vertrekken en op hetzelfde spoor, waarop de trein van Haarlem in voile vaart kwam binnenrollen. De conducteur van trein 60 riep al zijn krachten te hulp om den trein met de handrem tôt staan te brengen. Het mocht hem niet gelukken; de machine, een tenderlocomotief kwam met een krach- tigen schok in botsing met den laatsten wagen, een bagagewagen, van trein 206. Op het laatste oogenblik was de vaart echter in zooverre verminderd, dat de machinist en zijn leer- ling op het perron konden springen. De conduc teur bleef op zijn post en heeft geen letsel gekregen. De stationschef, die juist trein 206 inspecteerde en zich aan de andere zijde bevond, zag de botsing zelve niet, maar vloog, op het hooren van den schok, natuurlijk onmiddellijk naderbij. Men zag toen de machine van trein 60 met ge- broken stootbuffers en ingedeukte bekapping buiten de rails geworpen en den bagagewagen van trein 206 met het achterste gedeelte omhoog geworpen en zwaar beschadigd. Ook een derde-klasse-rijtuig van trein 206 was beschadigd. Na onderzoek bleek spoedig, dat slechts een achttal personen licht gewond waren, en wel twee passagiers van den trein uit Haarlem, vier reizigers, die in den trein naar Hilversum hadden plaats ge nomen, en twee stadgenooten, die waarschijnlijk reizigers van trein 206 uitgeleide deden, en door de dichtslaande portieren gewond werden. Terwijl het stationspersoneel onmiddellijk aile mogelijke hulp verleende om de gekwetsten bij te staan, werd een geneesheer, dr. Koenen, geroepen, die reeds te 9.45 ter plaatse was en de lichte kwet- suren verbond. Een heer, die aan het aangezicht verwond werd, begaf zich per rijtuig naar huis, en eene dame, die door den schrik ontsteld was, werd in de wo- ning van den stationschef eenige oogenblikken ver- pleegd, voor ook zij per rijtuig zich huiswaarts begaf. De overigen hadden reeds lang de plaats des onheils verlaten. De geneesheer verzekerde, dat geen ernstige ver- wondingen hadden plaats gehad. Trein 206 verkreeg eene vertraging van 13 min. en vertrok dus te 9.28. Trein no. 61 naar Haarlem, waarvoor anders de locomotief van trein 60 dienst doet, vertrok met 8 min. vertraging. Nog voor 12 uur waren de beschadigde machine en bagagewagen weggeruimd en duidden nog slechts eenige houtsplinters tusschen de rails aan, waar de botsing had plaats gehad. (Hblad.j Onder het opschrift «Militair onrecht" komt in de Soer Ct. een opstelletje voor over de pensio- neering van den majoor der infanterie H. E. Mun- niks de Jongh, en in denzelfden zin laten ook an dere bladen zich uit. Deze kranige kommandant van Oleh-leh stond, naar men schrijft, bekend als een der beste officie- ren, en hij zou zeer zeker voor bevordering in aanmerking zijn gebracht, als hem niet een minder gunstige beoordeeling van kolonel Pompe was ten deel gevallen, waarvan zijn hoogere chefs gretig gebruik hebben gemaakt om dien algemeen bemin- den hoofdofficier, wiens naam zoo een bijzonder goe den klank heeft, ongevraagd uit den dienst te zetten. Een drietal majoors trouwens moest springen om een hoofdofficier, die eenige nommers onder hen stond, dadelijk bevordering te doen maken. Waarin bestond nu de slechte beoordeeling, die majoor M. de J. te beurt viel? Kolonel P. signaleerde hem in de conduitelijst als «niet bedachtzaam," omdat majoor M. de J. als kommandant der Westerlinie, de hardiesse had om zijn onmiddellijken chef, den kolonel, bij twee vij- andelijke overvallen binnen de linie, volgens plicht en geweten te wijzen op een paar voor ons zeer nadeelige omstandigheden, die het onafwijsbaar ge volg waren van het onhoudbare door den kolonel gevolgde stelsel van hinderlagen. Een en ander slrookte niet met de inzichten van kolonel P. en evenmin dus met de ter zake aan de regeering uitgebrachte rapporten. Verder werd aan majoor M. de J. nog de tact ontzegd om zijn officieren te leiden. Dit is eenvoudig belachelijk. En officieren èn minderen dienden bijzonder gaarne juist onder dezen hoofdofficier. Toch was hij waarlijk geen gemak- kelijk of te licht tevreden chef. Maar het was juist om den tact, dien hij bezit om steeds even welgemoed en opgeruimd veel van hen gedaan te krijgen, dat zij gaarne onder hem dienden. Streng en veeleischend was hij in den dienst, niet slechts voor anderen, maar voor zichzelf in de eerste plaats, en bovenal streng rechtvaardig ten opzichte van allen. Maar juist daar wrong do schoen. De majoor had zich vermeten, tegen de inzichten zijner chefs in, een kapitein streng maar juist te beoordeelen, wiens broeder in het kabinet van den legercommandant werkte. Midden Juni gaat de heer M. de J. naar Neder land, waar hij, zegt men, zijnbelangen zal voordragen. VERGADERING der Kamer van Koophandel en Fabrieken, op Vrijdag 1 Juli e.k., des avonds te 7j uur, in 't gemeentehuis te Hoogezand. ONBEKENDE BRIEVEN, verzonden in de lste helft van de maand Juni, door het Postkantoor te Hoogezand, aan Wed. J. MINGER, Groningen. Zoo zijn dan de schoone Koninginnedagen voorbij en al die vreugde is weer henen. Toch is ons allen eene heerlijke herinnering bijgebleven van deze verrukkelijke feestdagen, zooals wij ze nooit eerder hebben gekend. Het gold in dezen van de jeugdige en zoo lieftallige Koningin »ik kwam, zag en overwon." Want niet zoodra had dat aller- innemendst kopje zich aan het publiek vertoond, of allen waren «ingepakt" en juichten om 't hardst mee. En zoo lief en innemend was het optreden der Koningin, zoo fijn en welberekend de tact en het goed overleg der Koninginne-Moeder, dat de Oranjegloed met elk uur won en het afscheid van i te In pereeelei KOTTKKOl*" jflrsTBKn.i.w EN VAX 1**3 MiHS'

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2