ïopgras e: Op Zaterda "m De POLI Opnieuw ontvangen Japonitoffen, Ilot T NA^ Topgras-Zui SCH JOHN H! JULI. Ongeveer 8 pl.m. 21 3 H pl.m. 3 H Nederlandsch Stoomvaart- BALT KORTSTE en OVER Groningen, Heerestraat BÏÏRGERLIJKE STAND. gekleurde Katoentjes, witte en crème jours enz. J. WESTER, Hoogezand. J. PICCARDT, notai' den lieer Mr. H. PEI. «lerdag den 7 Jul 4 uur, te Westerbroek te publiek verkoopen en v( EH van ruine gelegen o en Hellii broekster zuider- en no Over 't spoor en aan Land van L. O. BEN Eschergroeven van G Groevermatten en H DERS. Knypstuk bij 't Foxh Veenoverstukken (aile Land van FEDDES. Land van GROENEV Koolstip van A. ENT Drie Lange JammersJ Imke zes van BELLI De Smakkerhorns. Land van HESSEL1N Neringstukken, Hanej Voor 't spoor Korremat, Hengstekai BELLINGA en Land Winschoterdiep. Ailes afkomstig van wi De jaarlijkscli« Znidlaarderveeu, Maandag 37 Juui huize van I. VAN CA van de heeren J. BEN Js. HOENDERKEN, L. Mej. H. JOBING, G. dezelfde perceelei de voorste 3 mat in Huisstee, BORGES1US laarderland, Hk. HOEN dermond afk. van Tami R. Hilbrants, de 7 mi Mr. R. DRIESSE te 's nam. 3 uur, zal, ter T. GEERTSEMA, land: worden gehouden van lu 1>< SAMENKOMST aan voorheen bewoond doi fi. TUINENGA. 2de VEILING bij de te Ten Post. Bet. 1 DE STURLj Bij de VERHURI op 1 Juli e.k., ten hui; zal voor H.H. KERK worden verhuurd lu plaats van de 1 voor meer uitgeb TE HO' AAI lingen ter SE dergeteekende. TOELATINGS-EXA1V des morgens te 8 uni Kost-leerlingen kunm P. Y Men vervoege zich lï. A. S. M. te Rot\ en bij de AGENTEN Inspecteur: J.E. d E* B is den 2den DONDERj Juli a.s.) te CONSEEJ HOTEL STRUVÉ, vai Wij verwijzen onze lezers naar acbterstaande advertentie van den hotelhouder Uil te Hoogezand, die een groote ringrijderij zal organiseeren op Zondag a.s. De prijs en premie zullen a s. Woens- dag bekend worden gemaakt. Zuidbroek, 29 Juni. De jaarlijksehe paarden- markt kenmerkte zich hier dezen dag door een flinken aanvoer, zoo van luxe- als werkpaarden. Ruim 800 stuks stonden aan de lijn, waaronder schoone exemplaren. In dit soort was de handel geanimeerd, sommige schoone dieren werden ver kocht voor 600, enkele voor 700 per stuk. 3 4jarige paarden, die nog al gezocht schenen, werden tegen goede prijzen afgezet, werkpaarden tegen 200300, hierin was de handel vlug en werden velen verkocht naar Friesland. De mindere soorten golden van 40 tôt 80. Verder waren aangevoerd, pl.m. 400 koeien, de handel daarin was nog al geanimeerd. Vroegmelk- ten werden tegen hooge prijzen verhandeld, welke prijzen varieerden tusschen 250 en 300, voor 2de soort van 150 tôt 180, voor vetten lste soort van 32 tôt 34 cent en 2e soort van 28 tôt 32 cent de halve kilogram. Slechts 250 varkens waren aangevoerd, doch vooral in jongere soorten was een vlugge handel en werden ze verkocht tegen 1 en 1.25 per week. De aanvoer van schapen en geiten was niet groot, doch die er waren, werden tegen goede prijzen verkocht. Schildwolde, 1 Juli '92. Woensdag, 6 Juli a.s. viert geheel ons dorp feest. Dan is het schoolfeest. een echt. feest voor kinderen. En zulk een feest schenkt ook genot aan de ouders, want hebben hunne kinderen prêt, zij deelen daarin mede. De feestcommissie heeft wel succès gehad. Eene som van p. m. 140 is door de ingezetenen bijeenge- bracht. En dat voor 225 leerlingen ongeveer. Dat staat best. De rit, die gewoonlijk den tweeden dag plaats heeft, en waaraan dan aile leerlingen der groote school kunnen deelnemen, is om gewich- tige redenen van het program geschrapt. Doch er is wat nieuws voor opgebracht en wel een ca- roussel. De draaimolen van Meijer is reeds geën- gageerd. Een draaimolen te Schildwolde! Nog nooit vertoond. En dan zoo'n fraaië Die gewoon lijk op Slochtermarkt komen zijn er niets bij. Wat een prêt Voor het huis van Immenga, als zijnde de geschikste gelegenheid, zal de draaimolen wor den opgesteld en daar ook zullen dan de verschil- lende spelen der kinderen plaats hebben. Het programma is nu aldus vastgesteld. 9 tôt 11. Wandeling door 't dorp, begeleid (zoo mogelijk) door muziek. 1 tôt 2 uur. Samenkomst in 't schoolgebouw en 't gebruiken van eenige versnaperingen.. 2 tôt 5 uur. De draaimolen draait vroolijk rond met juichende kinderscharen. Onderwijl worden door verschillende klassen spelen uitgevoerd. 5 tôt 6 7 uur. De leerlingen zijn in 't school gebouw samen. Onder 't zingen van eenige liederen worden koek, chocolade en bollen rondgedeeld. Aile monden zijn druk bezig. 7 tôt 8 uur. De draaimolen is weer in voile beweging. 8 uur. Oplaling van luchtballons. P. m. 9 uur. Schoon vuurwerk. Van 8 tôt 11 uur is de caroussel voor het publiek opengesteld. Na afloop van 't kinderfeest wordt het feest voort- gezet door ouders en belangstellenden in het café Wijchgelsheim onder 't genot van muziek, komische voordrachten en een glas wijn. Een prachtige Juli dag zou algemeen zeker ge- wenscht zijn. Vrijdag slaagde aan de universiteit te Groningen voor het eerste gedeelte van het arts-examen, de heer F. Meihuizen van Hoogezand. Groningen, 1 Juli 1892. Gisterenmorgen kwam hier officiëel het bericht, dat aan Geel gratie was verleend. Bij de mededeeling van dit bericht aan Geel was hij zeer dankbaar en blijde. Hij gaf zijn voornemen te kennen, om onmiddellijk naar Amsterdam naar zijne moeder te gaan. Intusschen vernemen wij, dat hij gisteravond in de »Toekomst" is geweest en eerst heden naar Amsterdam vertrekt. Naar men verneemt, heeft de harddraverij- en renvereeniging te Groningen alsnog besloten, 9 of 16 Juli a.s., de races te houden, welke wegens het ongunstige weder tijdens het verblijf van H.H. M.M. de koninginnen werden uitgesteld. Bij koninklijk besluit zijn de volgende heeren be- noemd H. B. Heddema tôt lid van het hoofdbe- stuur van het 5de onderdeel, en T. L. Boelma, tôt lid voor het 9de onderdeel van het. waterschap Oldambt J. S. Bennema, tôt lid van het bestuur van den Eemspolder G. Wiersema, tôt lid van het bestuur van den Reiderwolderpolder. Donderdag werd te Winschoten gevankelijk bin- nengebracht Janke Z., 21 jaar, vroeger dienstmeid te Hoogezand, laatstelijk zonder beroep te Wolvega. Tijdens haar verblijf te Hoogezand heeft zij eenige winkeliers weten op te lichten, door hen te bewegen tôt afgifte aan haar van verschillende winkelwaren als suiker, kandij, rijst, eenige hoeden, kleeding- stukken enz., verschillende personen opnoemende, voor wie en op wier last zij voorgaf te komen, hetgeen later in strijd met de waarheid bleek te zijn. Te Purmerend viel Woensdagmiddag een treu- rig onheil voor. De zoon van de wed. Nieuwen- huis zou zich met een zeilbootje naar Edam bege- ven, om visch te halen. Een jongen van 14 jaar zou het watertochtje mede maken. Reeds bij de afvaart werd N. gewaarschuwd, dat hij, wegens den hevigen wind, te groot zeil voerde. Hij luisterde echter niet naar die opmerking. Even voorbij de Purmerbrug sloeg het schuitje eensklaps om, met het noodlottig gevolg, dat N., hoewel geoefend zwemmer, onmiddellijk in de diepte verdween. Het ongeval werd opgemerkt door den tuinman Bart van Braam en diens zoon Adam, die op eenigen afsland van daar aan het boomensnoeien waren. Laatstgenoemde snelde naar de plaats des onheils en had het geluk nog juist bij tijds den jongen te redden, die, hoewel bewusteloos, spoedig weder bij- kwam. Een uur later werd het lijk van Nieuwen- huis vlak bij den oever opgevischt. Toen Dinsdagavond te halfnegen de badmeesters van het zwembad aan den Graaf Otto-Singel te Zutfen het bad wilde sluiten, ontdekten ze, dat de kleederen van een jongmensch in een der kleedka- mertjes nog aanwezig waren, zoodat ze het vermoe- den kregen, dat iemand, die zich te water gegeven had, een ongeluk moest zijn overkomen. Dadelijk werd een onderzoek met nog eenige aanwezige be- zoekers, die zich te water begaven, ingesteld, dat tôt resultaat had, dat het lijk van een 17-jarig jon- geling door hen uit het tweede of diepe gedeelte van het bad, kenschetsend veelal smodderbad" ge- naamd, werd opgehaald. De ongelukkige, die niet zwemmen kon, moet uit het ondiepe en het diepe bad zijn geraakt, zich aan een paal hebben vast- geklemd, en alzoo zijn verdronken. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam ver- oordeelde den predikant W., te Sommelsdijk, we gens het doodschieten van een duif, toébehoorende aan den naast hem wonenden burgemeester, tôt 25 boete. Een verschrikkelijk ongeluk had Woensdagnamid- dag omstreeks drie uren te Leiden plaats Notaris mr. Th. W. van der Schalk, van Noordwijk Binnen, had met zijne dochter per rijtuig een bezoek ge- bracht aan een familielid en kwam nu door de Morschpoort de stad weer binnen om zich langs de Beestenmarkt naar zijn woonplaats te begeven. Terwijl de koetsier, die achter op het rijtuig was gezeten, zich even zou verwijderen, mende de heer van der Schalk het paard doch door welke omstandigheden dan ook opeens schrikte het dier. Hij nam een zijsprong en geraakte met rijtuig en al te water, zonder dat de heer van der Schalk en zijne dochter blijkbaar den tijd hadden uit het rijtuig te springen. Van verschillende zijden kwam hulp, doch het mocht niet gelukken de drenkelingen spoedig boven te krijgen. Een jongeling begaf zich zelfs met eene dregge te water. Eindelijk slaagde men er in den heer van der Schalk, dien men naar men zegt eerst nog de handen boven water had zien steken, in de diepte te ontdekken. Men legde hem op eene schuit en paste de voorschriften lot redding van drenkelingen dadelijk op hem toe. Inmiddels toegeschoten geneeskundigen boden daar- bij de behulpzame hand. Men meende eindelijk nog eenig teeken van leven bij hem te ontdekken. Vijf minuten na hem was men er in geslaagd zij n dochter onder water te vinden. Ook op haar werd hetzelfde middel toegepast; doch, helaas spoedig moest men bij haar den dood constateeren. Geene hulp kon haar meer baten. Haar lijk werd met een schuitje onder toezicht der politie naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Daarheen werd vervolgens ook te water haar vader vervoerd, ter wijl men onophoudelijk bleef voortgaan om te trach- ten het leven weder op te wekken en dit in het zieken huis voortzetten. Ook deze pogingen mochten niet baten. De heer van der Schalk is eveneens overleden. Gelijk vanzelf spreekt was in den omtrek- der Beestenmarkt eene ontzaglijke menschenmassa aan wezig. De deelneming was groot. Het onheil maak- te een diepen indruk. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Sappemeer, werd gedurende de maand Juni ingelegd 924.65 terugbetaald 175.11. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 426. VERGADERING van den Raad der gemeenle Zuidbroek, op Woensdag den 6 Juli 1892, des namiddags te 7 uren. Aan de orde is. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Legger der wegen. 3. Rekening Burgerlijk Armbestuur. 4. Reclames hoofdelijke omslag. HOOGEZAND, 23-30 Juni 1892. Geboren Johanna Jantina, d. v. Hindrikus Duur- ken en Gerritdina Johanna Schuitema; Elizabeth Pietronella, d. v. Wijnke Boerma en Grietje Cordes Hillechien, d. v. Willem Marring en Aaltje Ensing Lukas, z. v. Lammert Boerma en Frouchiena Bakker. Overleden: Johanna Maria Koets, 37 j., ehevrouw van Johannes Wernerus Timans; Johannes Staarink, 49 j., eheman van Fennichje Vermanje; Andries Faber, 50 j., eheman van Kunje Redeker. SLOCHTEREN, 22—28 Juni 1891. Geboren Elize Maria Johanna, d. v. D. H. Koker en M. E. van Setten te Schildwolde; Jan, z. v. I\. Ensing en L. van Dijken te Schildwolde Zwaantje, d. v. T. Lenting en H. Bos te Siddeburen; Aagtje, d. v. A. Aalfs en A. Velthuis te Scharmer; Jan, z. v. S. Dieters en J. de Vries te Siddeburen; Geertruida, d. v. A. Venema en H. Hommes te Siddeburen. Getrouwd: Kfaas Ritsema, 24 j., van Ten Boer en Hilke Janssens 20 j., van Schildwolde; Frednk Hamminga, 39 j., van Kolham en Antje Smit, 28 j., van Slochteren. Overleden: Tonnis Grashuis, 84 j., man van I. Olthof te Schildwolde; Pieter Hamminga, 2 mnd, z. v. F. Hamminga en I. de Weerd te Scharmer; Geert. Niewoonder, 65 j., wedn. van H. Tulp te Kolham; Tielke Mulder, 1 week, d. v. H. Mulder en K. Kwant te Siddeburen. ZUIDBROEK, 24 Juni—1 Juli 1892. Geboren Berend, z. v. David Suk en Aukje Tukje, Koendert, z. v. Koendert Hulzinga en Lam- migje Middelhof. Overleden: Jan en Hendriktje Lenting, 6 en 2 j., kinder van wijlen Rigte Lenting en Heiltje Noordman; Berendje Koetse, 50 j., vrouw van Karel Martens. NOORDBROEK, 21—27 Juni 1892. Geboren Johannes, z. v. Johannes Strootman en Berendina de Jonge. Overleden: Fenna Bult, 8 j., d. v. Tonnis Bult en Grietje Wemmi. V E R S E A G v/d Raad der gemeente Haren op 29 Juni v/m 10^ uur. Behalve de Heeren O. J. Quintus, J. O. Hoen- derken, H. Brink en J. J. ten Gâte Vissering, welke met kennisgeving afwezig zijn gebleven zijn tegen- woordig de heeren Jorissen, Hornhuis, Vorenkamp, W. Hoenderken Wilphorst, Vroom en van Hemmen. De Notulen worden na gedane lezing goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de volgende inge komen stukken. le. Schrijven van den Heer E. Kloosterhuis, onderwijzer en idem van Mej Boer, onderwijzeres in de Nuttige handwerken, beide te Helpman, hou- dende dankbetuiging voor de hun toegekende ver- hooging hunner jaarwedde. Beide adressen worden tôt informatie aangenomen. 2e. Missive van den Heer Arrondissements Schoolopziener te Groningen, daarbij terugzendende de stukken der Sollicitanten naar de vacante be- trekking van Onderwijzer aan de school te Glimmen. Drie sollicitanten hebben zich aangemeld, waarvan de een de Heer L. van Dijken zijne stukken heeft terug- verzocht tengevolge zijne benoeming te Hellendoorn, zoodat er slechts twee benoembaren over blijven. Door den Heer schoolopziener zijn op de voordracht geplaatst de Heeren No. 1 H. J. Kloosterhuis te Kloosterburen en No. 2 J. Timmer te Engelbert. Het door den Heer Poutsma, Hoofd der school te Glimmen, aan den schoolopziener gezonden schrijven wordt aan den Raad medegedeeld, waaruit blijkt dat ZEd. zich niet best kan vereenigen met de voordracht, daar toch de Heer Timmer met 1 Juli in functie kan treden en dit niet het geval is met den Heer Kloosterhuis. ZEd. was er daarom voor om den Heer J. Timmer op no. 1 der voordracht te plaatsen of eene nieuwe oproeping te doen, opdat eene betere keuze worde verkregen uit meer sol licitanten. Nadat hierover nog eenige besprekingen volgden werd door den Raad goedgevonden om maar tôt eene benoeming over te gaan. De stemming welke alsnu volgde had tôt uitslag dat de Heer J. Tim mer 6 stemmen op zich vereenigde en de Heer Kloosterhuis 1. 3. Schrijven van den Heer C. Albronda te Blankeweer, daarbij verzoekende hem vergunning te verleenen om de sloot of grup, die er bestaat tusschen het plein van 't Stationsgebouw de Punt le mogen dempen of bevloeren, waarbij is inbe- grepen een door hem aangekocht perceel bouw- land, om vervolgens op dat perceel een koffiehuis te mogen oprichten. Uitgang heeft genoemd per ceel anders niet. Een en ander wordt door den Raad van weinig bezwaar geacht, doch wordt voorloopig besloten om bedoeld adres te stellen in handen van het lid van den Raad W. Hoenderken om bericht en raad en hierover in de eerstvolgende vergadering verslag uit te brengen. 4. Het tarief der bodeloonen en de voorwaarden voor het openstellen van het Telegraafkantoor voor hetpubliek wordt na eenige besprekingen goedge keurd en vastgesteld, terwijl de dienst zal aanvan- gen met 15 Juli a.s. Nadat de Voorzitter de noodzakelijkheid besprak omtrent de verhooging van enkele posten op de begrooting voor 1892, werd de vergadering gesloten. VERGADERING van het Hoofdbestuur van het Waterschap Duurswold op Zaterdag 25 Juni 1892, 's namiddags 3 uur bij F. O. Wieland te Hélium. Aanwezig aile leden, n.l. de heeren H. de Haan (Voorz.) E. H. Broekema, J. RumpfF, J. F. Jansen, B. Wicherts en T. K. Geertsema. Aan de orde: 1. Opening der vergadering door den Voorzitter. 2. Lezing der notulen der vorige vergadering door den Secretaris. Daar niemand der leden op deze aanteekeningen op- of aanmerkingen heeft, worden ze onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 3. Wijziging der begrooting. De voorz. deelt mede dat goedgekeurd van H.H. Ged. Staten is terug ontvangen het besluit van het Hoofdbestuur van den 2 Mei j.l. no. 2875, hou- dende wijziging der begrooting dienst 1891/2. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 4. Verpachting Vischwateren. De Voorz. deelt mede dat de verpachting van de vischwateren 166 heeft opgebracht. Voor noti- ficatie aangenomen. 5. Vaststelling suppletoire leggers. De Voorz. deelt mede dat de suppletoire leggers van de schouwbare objecten van het 2e en het 4e onderdeel den vereischten tijd ter visie hebben ge- legen en daartegen geene bezwaren zijn ingebracht. ZEd. stelt daarom voor ze vast te stellen, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. 6. Inzending der leggers. De Voorz. stelt voor, de vastgestelde leggers in duplo ter goedkeuring in te zenden aan H.H. Ged. Staten, waartoe wordt besloten. 7. Missive van den heer Gommissaris der Koningin. In die missive van den 25 Mei j.l. No. 29b, 2e afd. wordt door Z. Exell. verzocht, opgave van de watertollen in 1890 geheven door het Waterschap Duurswold te willen verstrekken. De Voorzitter deelt mede, dat bij missive van den 28 Mei j.l. No. 2882 daaraan is voldaan. Voor kennisgeving aangenomen. 8. Adres W. Dijk te Farmsum. In dit adres wordt permissie verzocht, een stukje land, adressant toebehoorende, te mogen vergra- ven. De Voorz. opent hierover de discussien en deelt mede dat ZEd. voor eenige dagen bedoeld stukje land heeft bezien doch dat adressant er toen niet aanwezig was, maar later weer bij hem was geweest. ZEd. had toen tôt hem gezegd, dat hij zich maar bij den heer Jansen moest vervoegen. ZEd. stelt zich echter voor dat indien suppliant de wettelijke bepalingen in acht neemt er al weinig tegen te zeggen is. Hij zwet met zijn land aan den dijk. Wil hij nu dat land vergraven, dan dient hij daarmede, volgens Prov. Règlement 5 meter van de zwet van het waterschap af te blijven. Jansen: Dijk is eerst bij mij geweest, doch heeft zich later per adres tôt het Hoofdbestuur gewend. Rumpff Mij dunkt, zulk een klein stukje grond was de moeite niet waard. Voorz. Dat is natuurlijk zijne zaak. Jansen: Indien hij 5 Meter van de zwet van het Waterschap afblijft, dan is er m. i. niets tegen om permissie te verleenen. Nadat de Secretaris het adres nader heeft toege- licht, de heer Rumpff opmerkte dat hij ook toch permissie moest hebben om den grond over den dijk te kruien en de heer Jansen eene verklaring van de ligging van het perceeltje grond heeft ge geven, wordt op voorstel van den voorz. besloten adressants verzoek in te willigen, onder voorwaarde dat hij 5 Meter van de zwet van het Waterschap moet blijven en eene glooiing dient te maken vol- gens de wet n.l. van 1 op 1. 9. Missive van B. en W. der gemeente Delfzijl In die missive van den 10 Juni j.l. wordt mede deeling gedaan, dat door den Raad der Gemeente Delfzijl besloten is, tôt het begrinden van het eind weg van af den Prov. grintweg, langs het afwate- ringskanaal tôt aan den grintweg bij het Zieken huis te Farmsum, onder voorwaarde dat door be- langhebbenden de helft der kosten van aanleg wordt bijgedragen. Daar dit bedrag nog niet verkregen is, wordt verzocht op tegeven hoeveel het water schap Duurswold tôt de kosten wil bijdragen, wan- neer de gemeente het onderhoud neemt, wijl toch het waterschap ook belanghebbende is en tevens om verlof te geven tôt aanleg van dien grindweg en aan het Bestuur de Keienstraat over te dragen, onder voorwaarde daarvoor in de plaats een grind weg te leggen en te onderhouden. De Voorzitter opent hierover de discussien. Jansen Ik meen, dat ze aanvi âge om afstand van den grond hadden moeten doen en hebben ze dit niet gedaan? Voorz. Neen, zij vragen alleen subsidie en ver- lof tôt aanleg van den weg. Jansen Indien de gemeente een weg legt op anderer terrein, konden ze later dien weg wel eens weer moeten doen ontruimen. Zij moesten toch gevraagd hebben om over den grond te mogen be- schikken. Wicherts Zij willen subsidie hebben. Jansen Dat gaat niet. Wat zal het waterschap geven Ik ben er niet tegen, verlof tôt den aanleg te geven maar geen subsidie toestaan. Wicherts Van subsidie kan geen sprake zijn. Rumpff Het onderhoud willen zij toch op zich nemen. Voorzitter Ik stel voor geen subsidie maar wel permissie te verleenen. Jansen Ja, maar ik ga nog altijd zwanger van het tweede Kanaal. Mij dunkt wij mochten wel conditie stellen, dat ingeval het waterschap later over dien weg moest beschikken het daartoe dan de vrijheid had. Voorz.: Indien die zaak tôt stand mocht komen, kan het wel zijn dat wij den weg moeten gebrui ken althans eene stremming zal er dan wel plaats moeten hebben en dan moet het waterschap het recht aan zich houden dit te mogen doen. Broekema Maar het Kanaal kan toch niet voor de huizen langs. Jansen Als dat niet kan, dan er achter langs doch in elk geval zullen er wel kunstwerken in den weg gelegd moeten worden. De Voorzitter stelt nu voor geen subsidie toe le staan doch verlof te verleenen tôt den aanleg van bedoelden weg, onder voorwaarde, dat het water schap zich het recht voorbehoudt om bij aanleg van kunstwerken den weg te mogen opruimen en de passage langs dien weg te stremmen waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 10. Rekening van het waterschap over het dients- jaar 1891/2. De voorz. deelt mede dat de rekening door Ge- committeerden is nagezien en in orde bevonden en stelt voor haar door de leden van het Hoofdbestuur te doen innemen, waartoe wordt besloten. Te dien einde wordt de vergadering door den Voorz. geschorst. 11. Heropening der Vergadering. De Voorz. heropent de Vergadering en vraagt de heeren of ze met hun rapport gereed zijn. De heer Jansen rapporteert, dat ze de rekening nauwkeurig hebben nagezien en in volkomen orde hebben bevonden. De ontvangsten waren f 19039.171 de uitgaven 17191.411 Batig saldo 1847.66 Hierop stelt de Voorz. voor de rekening goed te keuren en ter visie te leggen waartoe met alge meene stemmen wordt besloten. Alsnu niets meer te behandelen zijnde, sluit de Voorz. de Vergadering. Juich, juich mijn hart, en wees verblijd In dezen schoonen zomertijd, Verheug u in Gods gaven! Zie, hoe zich bosch en gaarde tooit In feestgewaad, en bloemen strooit Daar geur en kleur ons laven! De boomen dekt een kroezig lof Het aardrijk heeft zijn zwarte stof Met groen als overtogen, Meer glanst in haar fluweelen dracht Dan Salomo in al zijn pracht De lelie voor ons oogen. De halmen rijpen, worden goud, Daarover jublen jong en oud Elk wil Gods goedheid prijzen. Hem, die zoo overvloedig geeft, Den mensch zoo rijk gezegend heeft Met duizend gunstbewijzen. Onder degene die van de schoonheid des zomers profiteeren, behoort zeker in de eerste plaats hij, die zich in het bezit van een tuin mag verheugen. De schoone morgens, en de kalme avonden, waar geniet men ze liever dan in den tuin, en verwijlt men daar gaarne. Zeker is het dat men met in- genomenheid de werkzaamheden verricht, welke Juli van hem vragen en is het of wordt het tijd, het erwtengewas, dat reeds begint te rijpen zoodra het kan, op te trekken, en op staken of heggen te laten nadrogen, opdat men weer grond beschikbaar krijgt. 't Word in den regel wel het tweede ge deelte dezer maand voor men dit kan, doch er zijn uitzonderingen, en dan kan men nog vroege wortels zaaien, welke in den herfst voor velen even smakelijk zijn als in 't voorjaar ook kan men nog de laatste prinsesseboonen leggen bij de rijzen die van de erwten vrij gekomen zijn, en verder verplant men knolselderij en andijvie in vette aarde, zoomede spruitkool, bloemkool en boerenkool, ook kan men veldsalade zaaien en herfstspinazie, dit laatste is echter beter in 't begin van Augus- tus. De klimboonen vragen thans voornamelijk onze zorg, schoonhouden en behoorlijk aanaarden is van belang, waarbij het aanbinden, en omhoog helpen, waar dit noodig is, niet te dikwijls kan ge- schieden en moet dit steeds met omzichtigheid ge daan worden, wijl het boonen gewas zeer teer en broos is, en licht breekt. Veel belangrijks is ver der in Juli niet in den tuin te doen. Dat men bij het verplanten steeds zoo veel mogelijk een vochtige weersgesteldheid moet kiezen, is vroeger reeds gezegd en dat men bij felle droogte den tuin moet gieten is duidelijk, en verder zorge men steeds het verdorde te verwijderen. Men moet door aanbinden en schoonhouden steeds trachten den tuin een behaaglijk aanzien te geven, dit zal wel niet vermeld behoeven te worden. iarGEzoïypEy. Opgedragen aan den EdelAclitbareu Heer E. T. JorissenBurgemees ter der Gemeente Haren. 1853. 5 Juli. 1893. Dat zijn er nu veertig jaren, Dat Gij als Hoofd van 't bloeiend Haren, Met kracht en ijver werkzaam zijt. Zij vloden heen die stille uren, Waarin Gij binnen enge muren, Al uwe krachten hebt gewijd. Dat immer de Gemeente bloeie, Uw raad en hulp steeds milder vloeie, Waar 't heet de welvaart der Gemeent. Dan zal de eendracht nimmer wijken, En meer en meer zal 't klaarder blijken, Dat Hoofd en leên zijn nauwvereend. Dat Gij nog lang, nog lang moogt leven, Dit moge God Almachtig geven, Die beê, die wensch ontspringt mijn hart. Leef lang nog grijze Burgervader! Dit wenscht de heel Gemeent' te gader, En deze beè vloeit uit het hart. Haren, 3 Juli 1892. Uw. dw. dnr. R. KUIPERS. PREDIKBEURTEN OP HEDEN ZONDAG. Herv. Gem. Hoogezand: ds. Gerritsen. Sappemeer geen dienst. Kiel-Windeweer ds. Reiners. Avondmaal. Westerbroek ds. de Jong. Avondmaal. Slochteren 's voormiddags ds. Zuidema. Doopsb. Kolham: 's namiddags Wittewierum: 's voormiddags ds. Bange. Schildwolde: 's namiddags Overschild: ds. Stuivenga. Mtft'ri'Mitt i» tin zl.WSTHK«.«W H T.-IK FIJNE KE11ZE .V

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2