f ■f1m m v 1J1 Bericht! De Hplon. f 1 22e-IaMSS®* No. 54. WOENSDAG 6 Jnli 1892. 22e Jaargang, VAN FEUILLETON. UIT GTtUNO. m i ,V r BORGESIÏÏS ZOON, SAPPEMEER. Inzendmg van Advertentiën en Ingezonden Stukken des Dinsdags- en Vrijdagsavonds vôôr zes unr by de Uitgevers. Overzicht van 26 Juni tôt 3 Juli 1892. ET 1 f I s V.I u. -M - M v Voor de Gemeenten HOOGEZANDS APFEMEERSLOCHTEREN NOORDBROEK, ZUIDRROEE, ZUIDLAREN, HAREN enz. Dit BLAD versehijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 cents, franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents. U I T G A V E DIENSTREGELING OP DE STAATS-SPOORWEGEN. AANVANGENDE DEN 1 MEI 1892. (TIJD VAN GREENWICH.) De Uitgevers dezer Courant ver- oorloven zich bij den aanvang van het 3de kwartaal de aandacht der lezers, welke nog niet op het Qeïllustreerd Zondagsblad mochten zijn geabonneerd, op deze uitgave te vestigen, welke geregeld elke week in 8 pagina's versehijnt en keur van lectuur en gravures bevat. Met verwijzing naar de aankondiging in het ad- vertentie-gedeelte van het blad, vertrouwen zij, dat tal van lezers als inteekenaar op het Geïllustreerd Zondagsblad zullen toetreden. DE UITGEVERS. BUITENLAND. Het onderhoud dat von Bismarck te Weenen met een verslaggever der Neue freie Presse, had heeft in Duitschland vrij wat pennen in beweging gebracht. De oude heer heeft zich dan ook bilter en scherp uitgelaten over den nieuwen koers en de tegenwoordige regeering in Duitschland. Door mijn ontslag, zoo betoogde hij, is de laatste band met Rusland verbroken, ik was de eenige politieke persoon in Duitschland, in wien de Czaar vertrouwen stelde. De tegenwoordige bewindslieden zijn voor hunne taak niet berekend, zooals gebleken is uit de voor Duitschland zeer nadeelige handelstractaten met Oostenrijk en Zwitserland. Als onder zijn kanselierschap iemand uit de po litieke kringen zich aldus had uitgelaten, zou een aanklacht wegens hoogverraad zeker niet uitgebleven zijn. Dit maal bleef het bij eenige ernstige waar- schuwingen in de Norddeutsche Zeitung. Als men de regeering, zoo schreef dit officieuse blad, in het binnen- en builenland aanklaagt als plichtvergeten en onbekwaam, dan dient men althans feiten tôt staving bij te brengen. Een openbaarmaking van stukken van het ministerie van buitenlandsche zaken ka wegens de daarbij betrokken personen en re- ge jringen in het buitenland kwalijk plaats hebben. De regeering wacht het oordeel der geschiedenis echter rustig af, zij heeft hare critiek niet te vreezen. Misschien zal zij bij de historié waardeering vinden voor het zwijgen op vele aanvallen. Een tweede vermaning was scherper. Het schijnt, zoo werd blijkbaar van hoogerhand geschreven, dat Roman uit den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, BALDUIDî MOLLHAUSEN. 56) Weet ge wel, dat ge op weg zijt een flink schrijn- werker, misschien wel een beroemd meubelfabri- kant te worden Houston lachte. Daarna zeide hij echter op ern- stigen toon »De plicht van een soldaat staat boven ailes. Ja, nieuwe botsingen zijn te wachten indien ik echter nu niet aan den strijd deelnam, nu ik weer een paard kan bestijgen en mijn dienst ver- richten, dan zou men mij met den vinger nawij- zen. Moet ik werkelijk vallen, dan treft mij nog geen ander lot dan elk eerlijk soldaat te wach ten staat. Is de oorlog echter geeindigd en keer ik ongedeerd terug, dan hoop ik, dat er nog een plaats aan uw schaafbank open is." »Twee, vriend, twee," verzekerde Martijn vol geestdrift, »en welkom zal je zijn. Maar ga nu naar den dokter en laat hij u verlellen, wat wij dezen nacht hebben ondervonden. Ik ben name- lijk op weg tôt een beraadslaging, die niet uitge- steld mag worden, indien mij het huis niet den eenen of anderen nacht boven mijn hoofd af- brandt. Ik ben spoedig terug, dan kunnen wij nog nog wat praten. Dus tôt ziens." Zonder antwoord af te wachten liep hij de straat op, de deur verwoed achter zich in het slot trekkend. Hoofdschuddend zag Houston naar de gesloten deur. Hij vermoedde, dat Martijn het doel van zijn tocht voor hem geheim hield om zijn tegen- bedenkingen niet te hooren. Verlangend meer te weten, sloeg hij de richting naar de werkplaats in. Nauwelijks een kwartier later stond Martijn Fin- von Bismarck steeds door verder gaande onbezon- nenheid de regeering dwingen wil den strijd tegen hem te aanvaarden. Niemand kan den omvang van het kwaad bepalen, dat de prins zijn vaderland wil toebrengen. Maar de plicht om het hoogste goed der natie ook te verdedigen tegen den man, die dat goed eens het meest heeft bevorderd, mag door de bewindslieden noch miskend, noch afge- wezen worden. Waarschijnlijk zijn de bittere uitlatingen aan het adres der tegenwoordige regeering voortgekomen uit verkropte woede. Ter wij 1 hij toch te Weenen en op zijn geheele reis door de bevolking met uit- bundige geestdrift werd begroet, waren in de oos- tenrijksche hoofdstad aile officieele kringen voor hem gesloten. Een audientie den keizer verzocht werd geweigerd naar men zegt op aandrang uit Berlijn. Dat dit den ouden man, die eene lange reeks van jaren een bijna onbegrensde macht uit- oefende, zeer pijnlijk moest stemmen, ligt voor de hand, en daarin moet zeker de verklaring gezocht worden voor de scherpe critiek, die hij in kalmer oogenblikken zeker niet op die wijze zou geleverd hebben. Thans is de vorst te Kissingen, waar hij de baden gebruikt. In de Mtinchener Nachrichten, een blad dat hij reeds herhaaldelijk voor mededeelingen ge- bruikte, komt een artikel blijkbaar weder van zijn hand voor, veel kalmer en waardiger gesteld, waarin hij o.a. zegt: Ik wil voor zoo ver mijn ervaring en mijn gezag reiken protesteeren tegen die han- delingen der regeering die ik voor de ontwikkeling van het land schadelijk acht. Ik houd het parle ment en de pers, de openbare critiek, voor een noodzakelijk correctief van de regeering. Bij keizer Wilhelm ben ik in ongenade gevallen, en ik weet op het oogenblik nog niet waarom. Van een verzoening kan men eigenlijk niet spreken, want de keizer is immers niet bij mij in ongenade gevallen. Aïs zijne majesteit de ongenade opheft komt de oude verhouding wêer tôt stand. De keizer had zeker zijn eigen kanselier kunnen zijn, dan zou het ont slag uit mijn ambt mij niet pijnlijk hebben ge- troffen. Maar de vorm waarin mij dit ontslag werd gegeven, heeft mij diep leed gedaan. Ik voel mij echter nu weder frisch en opgewekt, en hoop dezen winter naar Berlijn te gaan om aan de zittingen in den Rijksdag deel te nemen. degern voor het ijzeren tuinhek, dat toegang ver- leende naar de woning van den heer Palmer. Een krachtige ruk aan de schel bracht spoedig een bediende bij hem en weldra stond hij tegen- over den heer Palmer in diens kamer. Allengs echter ging de trek van minachting op zijn gelaat in wrevel over. De oorzaak was de trotsche zelf- bewuste houding van den eenvoudigen werkman, wiens Zondagsgewaad hem toch het kenmerk van zijn stand nietontnam. Daar Martijn niet terstond met zijn zaak voor het licht trad, zeide de heer Pal mer op nederbuigenden toon Wat brengt u tôt mij Mijn tijd is te kostbaar, om dien voor aile vreemden beschikbaar te stellen." »Het is niet voor een kleinigheid dat ik kom, daar heb ik mijn tijd ook te lief voor" antwoordde Martijn welgemoed. »Ik ben namelijk de schrijn- werker en doodkistenfabrikant Martijn Findegern iemand, die op eigen voeten staat en van wien ge misschien wel gehoord hebt." Hij zag Palmer uit- vorschend aan. Het ontging hem niet, dat bij het noemen van zijn naam een sombere schaduw op diens gezicht kwam. »Ik kom hier voor een zaak, die geen uitstel kan lijden, indien sommige lieden niet in grooter ongelegenheid zullen komen. Ik zie, dat wij hier zonder getuigen zijn, en nu mag ik zeker wel ronduit zeggen, dat gij een van de hefligste bestrijders zijt van onze vrijheidspartij. »Wat moet dat beteekenen vroeg Palmer op scherpen toon, terwijl een donkere blos zijn vaal gelaat kleurde, »weet gij niels anders dan derge- lijke onbeschaamdheden te zeggen, dan is daar de deur." »Die weet ik ook wel uit mij zelf te vinden", antwoordde Martijn bedaard. »Wie er echter het meest bij verliest, als ons gesprek te vroeg wordt afgebroken, dat weet ik het best. Maar misschien luistert ge met meer aandacht naar mij, als gij dit papier gelezen hebt." Hij overhandigde Palmer een klein opgevouwen papiertje. Palmer nam het papier aarzelend aan, den blik uitvorschend op Martijns gelaat gericht. Werk- tuigelijk opende hij het zonder het te bezien. Den scherpzinnigen blik van Martijn ontging het echter Het is te hopen dat de onverkwikkelijke Bismarck- historié nu voor goed ten einde is. BINNENLAND. De vermogens- of beter vermogenbelasting heeft in de 2e kamer tal van leden aan het redevoeren gebracht, van een degelijke bestrijding echter geen spoor. Van aile zijden, ook van den kant der li- beralen, trachtte men den minister mededeelingen te ontlokken omtrent de nog in te dienen herzie- ningen van het personeel en de omzetting van het patent in een bedrijfbelasling. Maar de heer Pierson hield voet bij stuk, hij zorgde dat geen nieuwe punten in het débat werden betrokken. De meeste sprekers hadden even goed kunnen zwijgen. De minister was twee maal aan het woord. In een keurige rede die ruim anderhalf uur duurde, verdedigde hij, door de kamer met onverdeelde belangstelling aangehoord, aan het slot der beraad- slagingen zijne voorstellen en beantwoordde hij ge- leidelijk de gemaakte aanmerkingen. De hoofdin- houd komt hierop neer: De minister begon met zijn dank te betuigen aan verdedigers en tegen- standers voor hun steun of hun humane bestrijding. Na een korte verdediging van de afschaffing van den zeepaccijns, ook in het belang van de kleine industrie die daardoor zal ontstaan, en van de vermindering van den zoutaccijns, al zou deze ook in 't bijzonder aan de margarineboter-industrie ten goede komen, wees de minister nader op den druk der mutatierechten, vooral bij overgang door over- lijden, in welk geval roerend vermogen vrij bleef. Dat was juist het privilège dat moest ophouden. De minister verzocht de kamer zich den toestand te denken na 't tôt stand komen dezer wetten. Zou iemand dan, zoo vroeg hij, zout en zeep willen belasten en de mutatierechten verhoogen, om deze belasting kwijt te raken? Met een beroep op de ondervinding in Engeland betoogde hij dat ont- lasting van den bodem het klein grondbezit in de hand werkt. De minister toonde vervolgens aan, dat de grondeigenaar door de vermogenbelasting veel minder dan de eigenaar van effecten zal worden gedrukt minstens der eigengeërfde boeren vallen buiten de nieuwe belasting. Men bleef op de bedrijfbelasting hameren, maar werd door deze belasting daarop vooruitgeloopen. Immers neen. Hij verklaarde nogmaals namens de regeering, dat het haar met de spoedige herziening niet, dat hij zijn smalle lippen vast opeen klemde, als om den indruk te verbergen, dien het briefje op hem maakte. Om tijd te winnen bezag hij het langer dan noodig was, gaf het daarna met een onverschillig gebaar aan Marfijn terug, terwijl hij zei Wat moet ik daarmee Waarom komt gij mij daarmee lastig "Vallen Alleen om u te bewijzen, dat ik vast in mijn schoenen sta." Ge ziet mij aan, alsof gij aan mijn verstand twij- felt Wel, dan zal ik nog duidelijker spreken. Een paar weken geleden doorzocht iemand, inop- dracht van een zekeren Campbell, een buiten dienst gestelde stoomboot, waarop een aantal mannen van zeer berucht allooi hun nachtelijke bijeenkomsten plachten te houden. Na zijn onderzoek stak hij den brand in de oude boot, hij redde echter voor het vuur een pak brieven, welke de zamenzweer- ders daar verborgen hadden. Die papieren zijn mij op raad van Campbell gegeven, om er bij bui- tengewone gelegenheden gebruik van te maken. Zulk een gelegenheid doet zich nu voor. Ik heb natuur- lijk de geheele verzameling onder vertrouwde vnen- den verdeeld, zoodat, wanneer mij of een onzer door onze tegenpartij op de eene of andere wijze schade berokkend wordt, er al tijd nog een ander is, die door middel van die verduiveld mooie brie ven de zoogenaamde Glans-broeders of opstande- lingen in groot gevaar kan brengen. Hier ziet gij uit, dat ik mij hier zoo veilig gevoel als op elke andere plaats ter wereld. Mocht men inderdaad mij naar het leven slaan, dan zou mijn dood min stens een half dozijn mannen aan de galg leveren, die nu in eer en aanzien in onze stad wonen." Onder deze verklaring had Palmer gelegenheid zijn zelfbeheersching terug te winnen, en slechts ongeduld wilde hij uit zijn gelaat doen spreken, toen hij met groote verontwaardiging sprak Gij zijt met uw onbegrijpelijke verhalen bij den. ver- keerde gekomen. Ik verzoek u terstond wiijn huis te verlaten. Ik ken u niet, noch uw Claths-broeders of Campbells. »Mijn Hemel, man!" viel Martijn'nu ook driftiger in »uw huis zal ik uit eigen beweging wel verla ten ik raad u echter, my eerst aan te hooren en te bedenken, of gy teif en al degenen, wier van grond- en bedrijfbelasting ernst was. De per- soneele belasting zou het volgende jaar worden herzien, en daarbij zou rekening gehouden worden met de talrijkheid van het gezin. De verhooging van de belasting op het gedistilleerd had de minister noodig voor latere ontheffingen bij het personeel, en ook de afschaffing van de rijkstollen, kon 't zijn ook die der provinciale, maakte een schaarsche kas niet gewenscht. De minister beloofde de geheele regis- tratie wetgeving aan een herziening te onderwerpen. Na deze rede barstte de stroom van welspre- kendheid in een avondzitting nogmaals los, en toen de voorzitter des avonds te 40 uur het voorstel deed om het algemeen débat te sluiten, kwam van antire- volutionaire zijde een motie daarmede de volgende week weder aan te vangen. Deze motie werd gelukkig niet ondersteund, zoodat Donderdag de be- handeling der artikelen aanvangt. Dinsdag en Woens- dag wordt geen zitting gehouden wegens de ver- gaderingen der provinciale staten. PRIJS der ADVERTENTIËN: Van 15 regels 85 centaf iedere regel meer 10 eenta. Groote letters worden naar plaats» ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentiein eenfl voor 3-maal plaatsing besteld, is de derde plaatsing gratis. Zoetjes aan zijn wij allen weer tôt ons gewone doen teruggekeerd. Eerebogen, guirlandes, gas- pitten en vlaggen, ailes is ingehaald en geborgen en de wereld gaat weer haar gewonen gang. De orkaan, die hier den voorlaatsten feestdag uit het noordwesten woei, had al een ruw begin ge- maakt met het afbreken, en van menige vlag waren slechts wat lappen en rafels overgebleven. Zelfs de vlaggestokken knapten af als riet eenige stevige boomen bij de A-kerk werden geheel ontworteld en de eereboog in de Brugstraat werd geheel aan den grond gesmakt. De versiering maakte dien morgen dan ook een treurigen indruk maar toen 't zon- netje weer door de wolken brak en rappe hande n de sporen van verwoesting hadden weggenomen, kon het feest naar behooren worden voortgezet. Jammer, dat door onhandigheid de wedrennen waren afgezegd, die anders uitstekend hadden kunnen doorgaan. Want ook al ware het terrein ongeschikt geweest, dan nog ging het niet aan, om een num- mer van 't programma, waarvoor de Koninginnen waren uitgenoodigd en waarin Zij zelfs hun werk- zaam aandeel hadden genomen door het uitloven van prijzen, zoo maar eigenmachtig af te zeggen. Voorafgaand overleg met de Koninginnen was om meer dan éene reden schuldige plicht geweest. En wat verder het minder geschikte van het terrein betreft, zoo ware eenige locale kennis niet misplaatst geweest. Want de grond, waarop het terrein is namen ik in mijn bezit heb, ook reden konden hebben uw weigering te betreuren. »Ge waagt het mij te bedreigen?" viel Palmer hem in de rede en trad dichter op Martijn toe »mij te bedreigen op grond van ellendige brieven, die voor mij even onbegrijpelijk zijn als uw woorden »Ja bedreigen", bevestigde Martijn, zijn hand zelfbewust tusschen zijn vest stekend, s en wel om uw eigen bestwil. Ik ben niet de man om een volksvonnis uit te lokken, zoolang de noodzakelijk- heid er niet toe dringt. Maar ik wil mijn veilig- heid behouden en die kan ik alleen verkrijgen, indien de geheime zamenzweerders hier in de stad weten, dat ik in mijn hand het leven van een aantal schurken heb, wier streven het is met strop, mes of revolver de aanhangers der unie in het geheim naar het leven te staan." »Waanzinnige sprookjes Zijt gij nog niet klaar vroeg Palmer; maar hoewel het hem slechts een wenk gekost zou hebben, den onwelkomen gast door zijn bediende te doen verwijderen, waagde hij het niet hem tôt het uiterste te drijven. »Nog niet geheel en al," antwoordde Martijn, zich oprichtend in het gevoel van zijn meerderheid, »neen mijnheer, nog nietwant nog heb ik het voornaamste niet gezegd. Als gij ailes weet, dan zult gij tôt uw eigen geluk ik ben geen bloed- hond, wien het lijden van anderen genot geeft mij dankbaar zijn, dat ik bij u ben gekomen." Hij liet een korte pauze volgen. Met innerlijke voldoening beschouwde hij den trotschen slaven- handelaar die over millioea/W, kon beschikkeu. Hij zag, hoe de man. zMi op de lippen beet, om de uitdrukkkvg van zijn gelaat in bedwang te houden, dat toch zijns ondanks vrees verried voor Martijns verdere onthulling. Langzaam hep hij heen en weer. Toen hij eindelijk bleef staan en den ouden doodkistenfabrikant met een blik vol haat aanzag, sprak deze »De menschen kunnen over de politiek denken zooals zij willen, maar zij moeten elkaar wederkeerig met rust laten." Wordt vervolgd. j -i -1%' 1 r- 1 - i A I - VOLES LAD OOST-fiOOREC EN OMSTREEEN. VAN 6,6 6,12 8,46 8,57 9,6 9,11 9,23 9,: Van NIEUWE 8CHANS naar HARLINGEN. Vertr. N.-Sehans *5,56 47,20 *8,16 11,15*2,23 5,10 8,28 Winschoten 6,15 -Î7.88 8,33 11,30 2,40 5,24 8,88 Scheemda 6.27 J 7,50 8,45 11,43 2,52 6,31 Znidbroek 6,40 fi 8,1 8,56 11,58 3,3 5,41 Hoogezand 6,53 H 8,14 9,7 12,2 3,14 5,48 Kropawolde 6,59 S 8,20 9,12 12,8 3,20 Aank. Groningen 7,12 8,34 9,26 12,21 3,32 Vertr. 7,16 9,35 1,25 4,44 Leeuwarden 8,48 11,34 2,53 6,7 7,67 10,54 Aank. Harlingen 9,19 12,10 8,29 6,46 8,33 11,30 De met een gemerkte treinen atoppen aan den Borger- eompagnieaterweg (waehtp. 87)tôt het opnemen van reizigers. Bovendien mogen aldaar die treinen verlaten reizigers, voor- zien van plaatabewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. De trein van 8.16 neemt des Disadaga geen reizigera op voor Groningen. DOOR Van HARLINGEN naar NIEUWE SCHAN8. 5,26 7,52 9,10 10,89 10,53 10,59 11,8 11,23 11,31 11,44 Van GRONINGEN naar MEPPEL—BOSCH. Van 's BOSCH naar MEPPEL—GRONINGEN. Vertr. Harlingen 6,42 8,58 12,50 2,51 Leeuwarden 7,28 11,6 1,36 4,46 Aank. Groningen 8,41 12,24 2,48 6,4 Vertr. *6.10 8,46 *12,88 2,53 *6,12 Kropawolde 6,24 9,— 12,52 3,7 6,26 Hoogezand 6,30 9,6 12,58 3,13 6,32 Znidbroek 6,41 9.15 1,9 3,22 6,43 Scheemda 6,56 9,30 1,24 3,37 6,59 Winachoten 7.4 9,38 1,32 3,45 7,7 Aank. N.-Schana 7,20 9,62 1,48 3,59 7,23 De met een gemerkte treinen atoppen aan den Borger- compagnieBterweg (waehtp 87) tôt het -uitlaten van reizigera. Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigers, voorzien van terugreiBgedeelten van retourbiljetten naar Hoo gezand-Sappemeer. Sneldienat van Groningen 7,30 naar Amaterdam, Vertr. Groningen 6, Haren 6,9 De Pnnt 6,17 Vries-Zuidl. 6,26 7,80 9,40 12,80 9,49 9,57 12,48 10,6 3,88 3,47 8,55 4,4 4,22 5,43 6,38 7,30 8,11 Aasen 6,40 7,58 10,24 1,4 Meppel 7,55 8,59 11,45 2,15 Zwolle 8,42 9,88 12,42 3,7 Aank. Zutfen 9,80 10,41 1,42 4,17 Arnhem 10,16 11,27 2,30 5,9 "s Bosch 1,10 4,17 6,58 10,1 Van GRONINGEN naar DELFZIJL. Vertr. Groningen 7,25 11,52 1,31 4,53 Loppersum 8,30 1,2,36 5,58 Appingedam 8,50 1,19 2,56 6,18 Aank. Delfzijl 9,— 1,29 8,6 6,28 welke des avonds te 10,84 aldaar retonrneert. 6,15 6.41 7.42 8.38 9,47 10,80 8,— 8,9 8,17 8,26 8,44 10,8 10,48 7,52 8,56 9,18 9,29 10,40 11,44 12,5 12,14 Vertr. 's Bosch Arnhem Zntfen Zwolle Meppel Assen Vries-Zuidl. De Pnnt Haren Aank. Groningen 6,— 7,8 5,20 8,88 6,10 9,36 7.27 10,50 7,45 11,4 7,54 11,18 8,2 11,21 8,10 11,80 7,5 10,6 12,52 9,— 11,40 9,40 12,80 10,88 1,51 11,18 12,2 12,28 Van DELFZIJL Vertr. Delfzijl 5,40 Appingedam 5,51 Loppersum 6,15 Aank. Groningen 7,18 2,86 8,51 4,5 4,14 4,22 4,80 naar GRONINGEN. 6,52 10,80 1,7 7,5 10,43 1,18 7,88 11,11 1,42 8,88 12,18 2,40 2,50 8.87 5,8 5,48 7,7 7,21 7,80 7.88 7,46 8,20 5,88 5.11 7,6 7,46 7,22 8,44 8,18 9,19 9,29 10,9 9,48 9,52 10,- 10,8 10,84 4.12 8,16 4,24 8,27 4,48 8.51 5,48 9,48 t 11 1 i

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1