U BÏÏÎTEILÂIÎ), BINNENLAÎTI). uitgebakend, is bekend als zeer poreus en vol- strékt niet waterhoudend. Ook van de ergste re- genbuien blijven er maar korte» tijd de sporen zichtbaar. Zelfs ligt daar in de buhrt een polder, die elken wintèr kunstmatig onder water wordt gezet anders wil ze 's zomers niets voortbrengen uit waterarmoede. Doch gedane zaken nemen geen keer en de vereeniging heeft thans een nieuwen datu'm vastgesteld, waarop eindelijk de overgeble- ven nummers van 't programma zullen worden gereden. Of er nu evenveel deelname en evenveel belangstelling zal zijn als toen met de Koninginne- dagen dat beseft ieder wel en behoeft dus geen nader'betoog. En het is en het blijlt jammer, dit uitstel daar zelden of nooit een betere baan is aangewezen en de groote prijzen en royale regeling algemeene deelname hadden uitgelokt. W e hopen van deze tweede proef het beste, te meer omdat we lot nog toe over 't geheel niet erg gelukkig zyn geweest met onze wedrennen en thans voor t eerst de voorteekenen zoo bijzonder gunstig waren. Ook op de aubade, waarvan ik in mijn vorig schrijven met zooveel lof gewaagde, rnoet ik nog even terugkomen. Want ik hoor, dat door îemand, die dat schrijven las, de uitdrukking is gewraakt, dat de voorbereiding iets beter had kunnen zijn. Ik herinner mij de woorden niet pi ecies meer, ik schreef, maar wel weet ik, dat mij deze gedachte bezielde Yerplicht zijnde om getrouw verslag van ailes le geven, d. w. z., dat ik niet voor mijn plei- zier of voor tijdpasseering juist over die aubade eing schrijven, maar enkel omdat in t als gerege d briefschrijver verplicht was, zal ik toch liever de détails der voorbereiding maar weglaten en alleen het goede er van in het licht stellen. Iiouwens, wie in de zaak was ingewijd, die wist ook, dat ik mij met aile kracht had verzet tegen eenstemmig een weinig voorbereid gezang voor onze Koningin- nen omdat ik meende, dat, waar zoo het hoogste is le bereiken in meerstemmig gezang als we dat bv. bij de uitvoeringen van het vroeger Kinderkoor in Beurs en Harmonie hadden mogen bewonder en, wij ook met het allerbeste voor de Koninginnen hadden moeten verschijnen of anders zwijgen. Nu het toch op het éénstemmig zingen van eenliedje is uitgeloopen bij gebrek aan deugdelijke vooibe- reiding, nu mag ik daar toch zeker de loftrompet niet over steken tegenover mijne lezers. Wie dat niet met met mij eens is, die houdt er eenvoudig eene andere meening op na, en kan mij toch zeker de mijne wel laten. De heer Bleeker, die met zooveel tact en yver de leiding der politie als fungeerend commissaris voor zijne rekening had, heeft thans toch ook eenige erkenning genoten voor zijne uitstekende diensien. 't Zijn niet altoos de rechte paarden, die de haver krijgen, dit geldt vooral bij het uit.deelen van orden en lintjes, waarbij ook traditie en étiquette hare eischen laten gelden, Maar dat de burgenj van Groningen het met mij eens zal zijn, dat de heer Bleeker alleszins deze onderscheiding heeft verdiend, daaraan twijfel ik geen oogenblik. Het zal dan ook felicitaties regenen, al had men over 't algemeen hem minstens gelijke erkenning als den tijdelijken hoofdinspecteur toegedachL Van politiezaken gesproken, zoo had men over 't algemeen niet de zoo spoedige invrijheidsstelling vari den socialist Geel verwacht.. Er waren ervelen, die 't eerder hadden gehoopt doch natuurlijk lang niet allen. Ben ik wel ingelicht, dan is de man, wien uitgeleide gedaan werd tôt het station, en die beloofde rechtstreeks naar Amsterdam te reizen, toch bij de Punt teruggekeerd, om hier 's avonds in de Toekomst te verschijnen. Ik geloof, dat het voor hem beter ware geweest, zijne belofte te houden want de wijze waarop zijne vroegere vrienden nu met hem optreden inzonderheid te Amsterdam, is niet de beste weg om tôt eene kalmte te komen, die hij zoo noodig heeft. Waar althans een der vrienden er op wijst, dat hij van zenuwachtigheid en vermoeienis kwalijk kan spre- ken, daar ware rust hem nutter dan nieuwe op- win'ding. En wie nog in 't bezit is, gelijk hij, van eene moeder, die moest toch bij haar het eerst en het spoedigst en het liefst zijn Doch de mensch is een product van omstandigheden, zegt Multatuli en dat zien we ook hier weer bewaarheid. Bij gelegenheid van de feesten is hier inbraak gepleegd bij eene der eerste familiën doch de dader is al spoedig gepakt en tôt bekentenis ge- bracht. Ook beweert men, dat eenen schipper, die juist den volgenden dag op nieuwe vracht zou uitgaan en 's avonds nog even met de familienaar het vuurwerk ging kijken, eene aanzienlijke som is ontvreemd. En waar ik begon te schrijven over de teleurstelling, die het afzeggen der wedrennen bij zoovelen heeft. veroorzaakt, daar haast ik mij thans hieraan toe te voegen, dat. die teleurstelling niet heeft gegolden voor enkelen hier in de stad. Ik bedoel de weezen en verpleegden in de stad, die anders hun aandeel ook al hadden genoten in de prêt en ook door de Kor.inginnen ruim werden be- deeld, maar die bovendien cadeau kregen de brood- jes met zalm en ham en vleesch, welke door ver- schillende ondernemers op het terrein der wedrennen waren klaar gezet voor de consumptie van zoovele duizenden verwachte gasten doch die nu zoowat met den heelen boel bleven zitten. Madrid was Zaterdag in rep en roer, naar aan- leiding van een paar nieuwe bedrijfsbelastingen, die waren ingesteld. De eerste, een belasting op beursoperatiën, werd zeer vijandig door de effec- tenmakelaars ontvangen, wier corporatie het werk staakte. Verscheidene besprekingeri met de minis- ters van financiën en van binnenlandsche zaken leidden aanvankelijk tôt niets, zoodat aile beurszaken een tijd lang stilstonden. Zaterdagavond echter ontvim? de minister van binnenlandsche zaken het bestuur van het syndicaat der makelaars en be loofde, dat de nieuwe wet voor hen zoo gunstig mogelijk zou worden uitgevoerd. Erger gevolgen had de instelling eener nieuwe belasting op den markthandel. De dames des halles lieten zich dit niet welgevallen en trokken in optocht naar den burgemeester, gevolgd door een steeds aangroeiende menigte van kooplieden en anderen, die ook door de belasting gelroffen zouden worden. »Weg met de belastiiigen Leve het volk werd geroepen. De burgemeester beloofde aan de grieven der betoogers te gemoet te zullen komen, maar hiermede namen de vrouwen geen genoegen. Een groot tumult ontstond. Het volk wierp met steenen, de schutlerij maakle een charge en loste verscheidene schoten in de lucht. Dit veroorzaakte een paniek. Mannen, vrouwen en kinderen drongen op elkaar en een menigte personen, waarbij ook de burgemeester, werden gewond. Van de politie ^'^ëraêïïltj man pfcweigt; een vrouw en 2 kinderen werden gedood en 75 perslffimwerden in hechtenis genomen. 7*^ Aan het krachtig optreden der politie is danken, dat het oproer zich niet verder uitbreidde. Het procès tegen de vier bergwerkers, beschul- digd de groote mijnramp van Przibam veroorzaakt te hebben, is jl. Vrijdag begonnen. De aanklacht van het onvoorzichtig wegwerpen van nog bran- dend lampkatoen is tegen den mijnwerker Emma- - nuei Kriz gericht, die bovendien verzuimd schijnt te hebben, dadelijk alarm te maken, toen de brand in een der afdeelingen van de mijn ontstond. Aan dit laatste zouden zich ook zijn mede-aangeklaag- den Havelka, Kadlec en Rosek hebben schuldig gemaakt, alsmede aan het afleggen van een valsch getuigenis bij het verhoor voor den rechter van instructie. De heereboer Ebsen, te Rodehàs, is door het Gerechtshof van Flensburg (Sleeswijk) tôt twee maanden vestingstraf veroordeeld wegens Majesteits- schennis. Hij had zich, eeft half jaar geleden, toen hem een portret van Keizer Wilhelm te koop werd aangeboden, een paar krasse uitdrukkingen over den Keizer laten ontvallen, en een knecht, die deze woorden gehoord had, diende onlangs, toen hij woorden had met den patroon, een aanklacht tegen hem in. De Weener correspondent van den Daily News vertelt hoe Hendrik Ibsen zijn vrouw kreeg. Toen hij verliefd werd op de schoone dochter van den predikant Thoresen, hield hij zich weken lang bezig met de vraag hoe haar zijn liefde te verklaren. Ten slotte besloot hij haar te schrijven. Hij zou het antwoord des middags te vijf uur komen halen. Als mej. Thoresen hem het jawoord gaf, zou zij «te huis" zijn, anders niet. Te vijf uur verscheen Ibsen, en de meid liet hem binnen. Hij had dus veel hoop en was blijde even alleen te zijn om op zijn verhaal te komen eer hij de dame zou zien. Hij wachtte echter reeds een half uur en niemand verscheen. Toen een uur om was, dacht hij, dat zijn uitverkorene den brief niet zou hebben ont- vangen. Hij bleef echter wachten. Na verloop van twee uur begon hij zich een weinig te schamen. Zij zou hooren, dat hij twee uren had zitten wachten in een leeg huis, en hem uitlachen. Hij stond dus eindelijk plotseling op en liep naar de deur. Juist toen hij deze opende hoorde hij een luid gelach. Hij keek om en zag het lieve gezichtje van zijn aangebedene onder de sofa uitkomeru Haar mond lachte maar haar oogen stonden vol tranen. 0, mijn beste jongen, zoo lang te wachten zeide zij. Ik wilde eens zien hoe lang het geduld van een verliefden man duurde. Hoe hard is die vloer Help mij nu op, dan zullen we praten. In minder dan een Week was het huwelijk vastgesteld. Te Aken is dezer dagen een boerenknecht lot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens een meineed betreffende twee haringen. Hij had, om een vriend, die twee haringen van een kar gestolen had, te doen vrijspreken, voor de rechtbank te Dnren valschelijk getuigd, dat hij een haring ge- kocht en dien vriend een stuk daarvan gegeven had. Nu bekende hij, dat hij toen onwaarheid gesproken had, en hij kreeg daarvoor de genoemde strengestraf. Door een nieuwe politie-verordening, welke den len October te Berlijn in werking zal treden, worden de kellnerinnenaan zeer beperkende bepalingen onderworpen. Zij mogen de gasten niet meer aanzetten om iets te gebruiken, niet naast hen gaan zitten en niet meer iets drinken voor rekening van de heeren. Ook zullen de zoogenaamde costuums verboden zijn. Allen zullen lange rokken moeten dragen. Johann Dulovecz, een 70-jarig grijsaard te Magy- aparatak, Hongarije, was onlangs nog eens verliefd geworden en getrouwd. Zijn vrouwtje had een scherpe tong, zoodat sedert zijn bruiloft 's mans rust voorbij was. Dezer dagen naderde hij haar liefkozend en verzocht haar eens even de tong uit te steken, waarop hij daarin vlug zijn tanden zette en de tong afbeet. De oude minnaar heett thans rust in de gevangenis. In Londen is eene koorts-epidemie uitgebroken waarvan de aard niet nader wordt omschreven, maar daar er bijgevoegd wordt, dat in de meeste gevallen zich scharlakenkoorts openbaart, kan men aannemen, dat het eene roodvonk-epidemie is. In de zes hospitalen voor koortslijders lagen Vrijdag ochtend reeds 2430 patiënten, voor het meerendeel kinderen. John R. Cray, een rijk en wat vreemdsoortig man te Paris, in New-York, heeft het hout, benoo- digd voor zijne doodkist, zelf gemaakt en is nu bezig zijn eigen grafzerk te hehouwen. spraak door den heer J. Hommes aan de winnaars overhandigd. De bediening van den heer Hartenhof was vol- komen in orde. Bij het dezer dagen gehouden examen ter be- koming van het diploma van adspirant-secretaris of ambtenaar ter gemeente-secretarie vanwege de nederlandsche vereeniging voor gemeente-belangen zijn o.a. geslaagd de heeren E. Smit Jr. te Hoo- gezand en E. A. Keiser en A. Ph. Ridder te Gro ningen. Scheemda. Bij het te Utrecht en 's Gravenhage gehouden examen voor aspirant-gemeente-secretaris is geslaagd de heer 0. Possel, ambtenaar ter se- cretarie te Scheemda. Hoogezand, 2 Juli. Heden morgen werd alhier van wege 't gemeentebestuur aanbesteding gehou den van 1. het amoveeren der oude en 't bouwen eener nieuwe openbare school voor m. u. lager onderwijs; 2. het verbouwen der o.l. schooi te Kropswolde 3. het verbouwen der onderwijzers- woning te Kropswolde. Inschrijvers waren T. Holthuis, Groningen G. Ossevort, Bedum, W. de Vries, Garnwerd, J. Pot, Stedum, K. H. Holthuis, Groningen J. Zeldenrust, Warfum, W. D. Rotschàffer, Stedum F. Dieters, Lellens, J. Timmer, Helpman, H. Schreuder, Zuidbroek, H. Moorman, Bedum, 0. Rotschàfter, Stedum, S. Dijkstra, Kollum, R. Dieters, Foxham, G. Beneker, Hoogezand, L. Homan, Zuidlaarderveen, - 5220, - H. Steenstra, Zuidlaren, - 5170, - A. v. d. Wijk, Lippenliuizen, - 5145, - J. v. d. Veen, Augustinusga, - 5100, - perc. 1. perc. 2. perc. 3. 6357, 8530, 4316 - 6300, - 6200, - 8900, - 4300 - 6200, - 8500, - 3300 - 6200, - 8500, - 4400 - 6120, - 8860, - 4278 - 6100, - 8800, - 4200 - 6000, - 9000, - 4000 - 6000, - 8799, - 3800 3135 P. H. Bos, Kooten, J. H. Bos, Twijzel, J. E. Wolrich, Hoogezand, - H. Doorenkamp, Nieuwolda, - J. Buurke, Noordbroek, M. Tijms, Sappemeer, Laagste inschrijvers zijn M. Tijms, voor 4187 en - 5965, -10142, - - 5927, - 5780, - 8650, - - 5500, - 8990, - - 5441, - 9196, - - 5440, 8600, - 8460, - 8542, - 8800, - 4998, - 8680, 4997, - 8670, Wij herinneren de leden der landb.-vereeniging »B. T. en K." dat op de e.k. vergadering, dato 7 Juli, de oprichting eener coôperatieve vereeniging tôt den aankoop van meststoffen, zaaizaden, voeder- middelen enz. en waarvan de concept statulen zijn opgenomen in de Nos. 37, 38 en 40 van dit blad aan de orde zal zijn. Getrouwe opkomst van aile belanghebbenden is dus zeer gewenscht. Zeker tôt veler genoegen zal er in 't laatst dezer maand een tuinconcert, gevolgd door Bal-Champêtre, plaats hebben in den tuin van 't hôtel Struvé te Sappemeer. De commissie, die zich te Hoogezand heeft ge- formeerd tôt het houden van een schoolfeest, is bij de ingezetenen finantieel voldoende geslaagd. J.l. Vrijdag is besloten dat feest te doen plaats heb ben op Dinsdag 12 Juli. De gewone bolleljes, chocolade en verdere versnaperingen zullen wel niet achterwege blijven, terwijl 't geheel zal worden op- geluisterd door een draaimolen en een Janklaassenspel en bovenal door muziek. De jonge Dames die geinvi- teerd zijn hare behulpzame hand te willen bieden hebben die taak bereidwillig op zich genomen. Wanneer dan het zonnelje mooi schijnt kan het voor de jeugd een prettige dag worden. Wij verne- men verder dat na afloop van de Kinderfestiviteit meer bejaarden in den tuin van den heer Roelf- sema van een concert kunnen profiteeren. Slochteren, 4 Juli 1892. Gisteren, zooals ook reeds in dit blad aangekondigd was, had er in den tuin van den logementhouder Hooghoudt het concert plaats der d.d. schutterijcorps van Assen. Van heinde en ver voerden tal van rijtuigen de pleizier- gasten aan, deels uitgelokt door het prachtige zomer- weder, deels door den goeden naam dien dit muziek- corps reeds genoten heeft. De muziek voldeed evenals vroeger, uitstekend. Des avonds was het ook een aardig gezicht bij eene verlichten tuin (eenige lampions) de dansende paren te zien zweven over de dansvloer, voor het bal-champêtre in gereedheid gebracht. Slochteren, 5 Juli 1892. Voor den tweeden keer ringrijderij in ons dorp, wat een prêt Ging men zoover oostelijk om de liefelijke tonen van de muziek te hooren, men ging ook zoover westelijk als men kon, om getuige te zijn van het volksfeest, eene ringrijderij bij Hartenhof, Vroombosch. Ook hier was, evenals ginder, veel volk aanwezig. Acht paren namen aan den wedstrijd deel, en de r»J was, dat de prijs gewonnen werd door den heerL?ïiânning en Mej. E. v. Dijk, de le premie Hr.nr rien iiSer J- Lameris en Mej. J. Lameris en de 2e premie>°r den heer J. Idem a en Mej. E. Idema, allen va(J Slochteren. Nadat men een optocht door eei^emd van t dorp gemaakt had, werden prijzen en pr^'en met eene gepaste toe- 4850, - 8118, - 4840, - 8435, - 4697, 4187, - 7973, - dus: op perc. 1 f 7973. Op 3714 3800 3469 3120 2990 3113 3480 3300 3200 2816 2750 2869 en 2 perc. 3 B. en W. hebben H. Doorenkamp, voor 2750. zich de gunning voorbehouden. Men schrijft ons uit Siddeburen Toen voor ruim twee jaren voor de dorpen Hélium, Schild- wolde en Siddeburen eene harddraverij vereeniging «Woudblôem" werd opgericht, traden in laatstge- noemd dorp 80 90 personen als lid dier veree niging toe en stortten als zoodanig jaarlijks hun contributie van 1 in de kas. Wel slenkte dat getal langzamerhand en is het thans naar men zegt tôt 61 gereduceerd, doch die 61 guldens wa ren zeker toch niet te versmaden en toch werd ons dorp dit jaar door het bestuur, in vergelijking met de beide andere dorpen al zeer stiefmoederlijk bedeeld want aan de onlangs alhier gehouden harddraverij en keuring werden aan prijzen slechts te zamen 60 besteed niettegenstaande er voor inleggeld 25 plus 61 voor contributie's alzoo zamen 86 daarvoor buiten de contribu tie's der Hellumster en Schildwolder leden beschik- baar was. Het bestuur heeft dus niets meer ge daan dan de contributie der Siddebuurster leden voor dit volksfeest uit te geven. Dit heeft velen doen inzien, dat het eigenlijk dwaas is, langer lid dier vereeniging te zijn, om zoodoende het Bestuur te Hélium en Schildwolde, zooals de beide voor- gaande jaren is geschied veel hoogere prijzen bij een dergelijk volksfeest uit te kunnen loven en dat Siddeburen in dat opzicht best op eigen veeren kan zwemmen. Daarom hebben eenige personen het initiatief genomen, alhier eene vereeniging van volksverma- ken op te richten, en worden allen, die daartoe willen medewerken verzocht op Vrijdag 8 Juli a.s. 's avonds 7 uur, ten huize van den kastelein T. L. Kuiper bij een te komen, ten einde de zaak onder ling te bespreken. Wenschelijk ware het zeker dat velen ter vergadering kwamen niet alleen ge- huwden maar ook ongehuwde jongelingen want indien ook hier 80 90 leden zich aansluiten, dan zal men niet alleen des zomers, maar ook 's win ters, indien de waterspiegel met een sterken ijs- korst is bedekt, een volksfeest kunnen organiseeren en zal het niet meer noodig zijn daarvoor dat deze of gene kastelein bij de ingezetenen een lijst gaat presenteeren maar konden die feesten bij beurlen bij de erven in 't Holt, J. Nieboer, T. L. Kuiper en Wijngaard omgaan, telkens bijv. bij den een aangifte en den ander uitreiking der prijzen, zoo dat ieder kastelein telken jare iets van de stok visch krijgt. Eene oprichting van eene vereeniging voor Volks- vermaken, zal dus voor de kasteleins aangenamer en voor de ingezetenen, die zich niet gaarne willen onttrekken, voordeeliger zijn dan zooals het thans gewoonlijk gaat. Een trouwe opkomst zal daarom gewenscht zijn. Assen, 30 Juni. Een aantal winkeliers hebben hedenavond in eene bijeenkomst besloten, te trach- ten het sluitingsuur der winkels te vervroegen Om meer deelnerning te verkrijgen, zullen lijsten bij aile vakgenooten aangeboden worden. Tôt nu toe waren de manufactuurwinkels en aanverwante vakken tôt negen uur, de kruidenierswinkels enz. tôt tien uur geopend. Men wenscht dit voor aile bedrijven een uur vroeger te stellen. Te Paterswolde had ten overstaan van den heer ter Meulen, notaris te Zuidlaren, de gewone jaar- lijksche topgrasverkooping plaats. Over het alge meen werden zeer hooge prijzen besteed, zoodat de koopers duur hooi krijgen. Voor de koopers van de landen aan 't N.-Willemskanaal is het maar te hoopen, dat de waterstand niet hooger wordt en dat men te Delfzijl tijdig stroomt, want bij zware regens, wanneer de peilschaal het gewone peil aanwijst, is hier de waterstand 50 c.M. hooger. 't Zou te bejammeren zijn als, evenals voor twee jaar, water het hooi weer bedierf. Ter opneming van paarden in »Het Paarden- stamboek" zullen in de provincie Groningen op de navolgende dagen keuringen gehouden worden: 6 Juli te Grijpskerk en Groningen 7 Juli te Win- sum en Appingedam; 8 Juli te Zuidbroek en Winschoten. Thans is besloten, dat de harddraverij en wed rennen te de Punt op 16 Juli a.s. zullen worden gehouden. Zuidlaren, 4 Juli. Op de heden alhier gehou- dene varkensmarkt waren aangevoerd ruim 100 stuks, meest jonge biggen. Vette golden van 22 tôt 25 cts. Hamburgers van 17 tôt 19 cts. ailes per half kilo en levend gewicht. Handel willig. Al de acht personen die na afloop van de meeting op den lsten Mei bij Leeuwarden den brigadier- majoor de Jager omsingeld, geslagen, gestompt, de bajonet van zijn karabijn gebroken, hem aangegrepen en door de glazen geworpen hebben, zijn deswege door de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tôt een jaar gevangenisstraf, voor drie van hen de voorloopige hechtenis in mindering. Een ander persoon, die in den avond van Islen Mei in onderscheidene huizen aan den Grachtswal aldaar de glasruiten had ingeworpen, is veroordeeld tôt gevangenisstraf van zes maanden. Van de werf van de heeren Gebrs Bodewes, le Lobith is met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Rijnschip Katharina, groot 360 last, gebouwd voor rekening van den Heer Buchloh, te Muhlheim a/d Ruhr. Op dezelfde werf is thans in aanbouw, voor reke ning van eene Duitsche firma, een dergelijk vaar- tuig, groot 580 last. De firma N. Bonten, Theehandel opgericht 1820, te Dordrecht, heeft iets nieuws op het gebied van reclame verzonden, in den vorm van briefkaarten verguld op snede ieder verzamelaar van postzegels en briefkaarten enz. zal zich natuurlijk beijveren er een exemplaar van te bemachtigen. Het Gerechtshof te Arnhem heeft A. van Em menés, rédacteur van de Voorwaarts, veroordeeld tôt eene maand en wed. W. ook tôt een maand gevangenisstraf, wegens smaadschrift. Woensdag had aan de fabriek ïNijverheid" te Stadskanaal een ongeluk plaats, dat erge gevolgen had kunnen hebben, doch betrekkelijk nog al goed atliep. De timmerman Raven van Sappemeer, aan de kap van de fabriek werkzaam, stortte van een aanzienlijke hoogte naar beneden. De man verstuikte slechts een zijner voeten, maar zal toch een paar dagen niet kunnen werken. Borgercompagnie, 4 Juli. In 't laatst dezer maand zal, evenals het vorige jaar bij den logementhouder Bakker alhier, eene keuring van tuigpaarden enz. worden gehouden. Ook zal dit feest opgeluisterd worden door het afsteken van een flink vuurwerk. Vlachtwedde, 4 Juli. De landbouwer E. Dijk- huizen alhier had voor omstreeks elf maanden een varkendat zeven biggen wierpheel toevallig van het vrouwelijk geslacht. Zes van deze biggen behield hij voor zich zelf en één er van verkocht hij aan zijn buurman. Merkwaardig genoeg heeft elk van deze zeven dieren op hare beurt voor eenige dagen ook weer juist zeven jongen geworpen. Grooter roi zal waarschijnlijk het toeval wel zelden gespeeld hebben De heer F. F. Botma, voorzitter der afdeeling sOostdongeradeel" van de Friesche Maatschappij van Landbouw, nam op de weekmarkt te Dokkum proeven met de sbouilliebordelaise" om aan de landbouwers duidelijk te maken, hoe de besproeiing van dit middel tegen de aardappelziekte moet ge- schieden. Vele boeren waren aanwezig om de proeven te zien en vroegen nu en dan inlichtingen, welke door den heer B. verschaft werden. Uit het goederen-bureau van het station Hee ren veen werden in den laatsten tijd des nachts pakjes gestolen. Door het uitsnijden van glasrui ten wist de dader zich aldaar toegang te verschaffen. De chef liet toen des nachts eenigen van het per- soneel waken, en dezen hebben Woensdag den dief op heeterdaad betrapt, een 16-jarigen knaap uit Terband. De invrijheidstelling van den gevangene Geel is Zondag in het gebouw der socialisten te Amsterdam feestelijk herdacht. Onder een grooten toeloop van partijgenooten en nieuwsgierigen werd, zegt het N. v. d. D., de man, in een open rijtuig gezeten, van zijne woning in de Jacob van Campenstraat naar het gebouw geleid. Deze »optocht" passeerde o.a. het huis van den burgemeester, waar een luid gejuich werd aangehe- ven, dat door twee jonge meisjes, die voor een der vensters stonden, met een vriendelijk wuiven werd beantwoord. De stoet volgde verder de Heerengracht, door de Hartenstraat en langs de vroegere woning van mr. van Tienhoven, waar wederom een gejuich opsteeg dat door den tegenwoordigen bewoner, die met een paar andere heeren op de stoep stond, werd aan- vaard. Van hier ging het verder langs de Keizers- gracht, door de Prinsenstraat, met een omweg door de Westerstraat, naar Constantia, waar een roode vlag uithing en jonge meisjes uit de bovenste ramen met lange roode linten toewuifden. Voor het raam der eerste verdieping was een Rotterdamsche steiger vastgemaakt, waarop eerst een jonge man met een bordje verscheen, waarop met groote letters het woord »stilte", zooals dit op de groote bijeenkomsten van het Heilsleger ge- bruikelijk is. Een fanfarecorps speelde nu in het vertrek achter den steiger de Marseillaise, waarop Geel zelf op het geïmproviseerde balkon verscheen en zeer werd toegejuicht. Daarop hield A. Rot een korte toespraak, waarin hij zijn spijt betuigde, dat niet allen deze vergade ring konden bijwonen, de verzekering gaf, dat men hier niet bijeen was gekomen om een misdadiger te huldigen, maar iemand, die het slachtotfer was van de omstandigheden, en iemand, die geleden had voor de arbeiders. De spreker constateerde, dat dezen dag wederom was gebleken, dat het volk zeer goed een demonstratie kon houden, zonder dat de politie, die zich trouwens niet liet zien, daarbij noodig was, Hij eindigde met den kreet leve de sociaal-democratie leve de arbeidersbeweging na het publiek nog te hebben verzocht het einde der vergadering rustig af te wachten. In het gebouw, dat met de banieren van de aan- gesloten vereenigingen behangen was, werd Geel met gejuich ontvangen en met eenige liederen, door een zangkoor aangeheven, begroet. De voorzitter van de Amsterdamsche afd. van den sociaal-demo- cratischen bond deelde mede, dat van tal van andere afdeelingen telegrammen van gelukwensching ont vangen waren. Een telegram van den heer v. Assen welk oud-lid van de prov. staten, gelijk men zich herinnert, zich zeer beijverd heeft voor de invrij heidstelling van Geel werd voorgelezen en blijk- baar niet met onvermengde instemming aangehoord. De heer v. Assen wenschte Geel met de herkrijging zijner vrijheid geluk, zeide zich met Geels partij genooten in het feit van zijn ontslag te verheugen, doch voegde aan dien gelukwensch de vermaning toe, dat de ontslagene zich nu ook het hem ge- schonken bewijs van koninklijke genade waardig moest toonen, door niet meer op te staan tegen de maatschappelijke orde en een beter leven te beginnen. De voorzitter zeide 't maar het best te achten om over dit telegram geen woord te verspillen en ging daarom over met, namens de afdeeling, tôt Geel en diens aanwezige moeder het woord te richten. In die moeder juichte hij het toe, dat zij niet in haar zoon iemand zag, die een misdaad gepleegd had, maar een, die een daad deed, een man vol- komen waardig daar hij zich ten offer bracht voor de partij, die hij liefhad, voor het socialisme, voor zijn strijdende medebroeders. Met kreten «Leve Geel «Leef de moeder van Geel!" werd deze toespraak beantwoord. k

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2