Wateiscnap Voor de warme dagen! Limonaie-Siroop. Horloges goed HORLOGE. r J. S. SMID Ez. BIJITBHtA» BURGERLIJKE STANI). J. KLEININGâ, Sappemeer. TE K00P uitgebakend, is bekend als zeer porei strékt niet waterhoudend. Ook van de genbuien blijven er maar korten tijd zichtbaar. Zelfs ligt daar in de bimrt e die elken winfer kunstmatig onder wi gezet anders wil ze 's zomers niets voi uit waterarmoede. Doch gedane zaken n keer, en de vereeniging heeft thans ee datum vastgesteld, waarop eindelijk de ven nummers van 't programma zull gereden. Of er nu evenveel deelname belangstelling zal zijn als toen met défi dagen, dat beseft ieder wel en behoef nader betoog. En het is en het blijtt j uitstel daar zelden of nooit een betij aangewezen en de groote prijzen en roy algemeene deelname hadden uilgelokt. van deze tweede proef het beste, te m we lot nog toe over 't geheel niet erg g geweest met onze wedrennen en thans de voorteekenen zoo bijzonder gunstig Ook op de aubade, waarvan ik in schrijven met zooveel lof gewaagde, ri even terugkomen. Want ik hoor, dat d die dat schrijven las, de uitdrukking is dat de voorbereiding iets beter had k Ik herinner mij de woorden niet pr ik schreef, maar wel weet ik, dat mij de bezielde Verplicht zijnde om getrouw ailes te geven, d. w. z., dat ik niet von zier of voor tijdpasseering juist over ging schrijven, maar enkel omdat in t briefschrijver verplicht was, zal ik toc détails der voorbereiding maar weglatij het goede er van in het licht stellen. wie in de zaak was ingewijd, die wist. mij met aile kracht had verzet tegen een weinig voorbereid gezang vôôr on if nen omdat ik meende, dat, waar zoo is te bereiken in meerstemmig gezang" bv. bij de uitvoeringen van het vroeger in Beurs en Harmonie hadden mogen I wij ook met het allerbeste voor de I hadden moeten verschijnen of anders Z het toch op het éénstemmig zingen va is uitgeloopen bij gebrek aan deugdeli reiding, nu mag ik daar toch zeker de niet over steken tegenover mijne lezer; niet met met mij eens is, die houdt e eene andere meening op na, en kan m de mijne wel laten. De heer Bleeker, die met zooveel t: de leiding der politie als fungeerend voor zijne rekening had, heeft thanj eenige erkenning genoten voor zijne diensien. 'tZijn niet altoos de rechte fl de haver krijgen, dit geldt vooral bij if van orden en lintjes, waarbij ook traditie hare eischen laten gelden, Maar dat n van Groningen het met mij eens zal heer Bleeker alleszins deze onderscb verdiend, daaraan twijfel ik geen oogt zal dan ook felicitaties regenen, al ha' 't algemeen hem minstens gelijke er den tijdelijken hoofdinspecteur toegedacK Van politiezaken gesproken, zoo ha 't algemeen niet de zoo spoedige invrijj vari den socialist Geel verwacht.. Er waj die 't eerder hadden gehoopt doch na niet allen. Ben ik wel ingelicht, dan wien uitgeleide gedaan werd tôt het s< heloofde rechtstreeks naar Amsterdar toch bij de Punt teruggekeerd, om hi in de Toekomst te verschijnen. Ik gel voor hem beter ware geweest, zijni houden want de wijze waarop zijr vrienden nu met hem optreden inzc 4 Amsterdam, is niet de beste weg o kalmte te komen, die hij zoo noodig althans een der vrienden er op wijst, zenuwachtigheid en vermoeienis kwalijj ken, daar ware rust hem nutter dan winding. En wie nog in 't bezit is, g; eene moeder, die moest toch hij ha; en het spoedigst en het liefst zijn Doc, is een product van omstandigheden, ze1 en dat zien we ook hier weer bewaarl Bij gelegenheid van de feesten is 1 gepleegd bij eene der eerste familië* dader is al spoedig gepakt en tôt bel bracht. Ook heweert men, dat eene« die juist den volgenden dag op nieuwe uitgaan en 'savonds nog even met de het vuurwerk ging kijken, eene aanzi is ontvreemd. En waar ik begon te se de teleurstelling, die het afzeggen der bij zoovelen heeft veroorzaakt, daar I thans hieraan toe te voegen, dat. die t niet heeft gegolden voor enkelen hier Ik bedoel de weezen en verpleegden in, anders hun aandeel ook al hadden ge: prêt en ook door de Kor.inginnen ruim deeld, maar die bovendien cadeau kregi jes met zalm en ham en vleesch, welk' sehillende ondernemers op het terrein deil waren klaar gezet voor de consumptie duizenden verwachte gasten doch die met den heelen boel bleven zitten. Madrid was Zaterdag in rep en roer leiding van een paar nieuwe bedrijfs die waren ingesteld. De eerste, een L beursoperatiën, werd zeer vijandig dot tenmakelaars ontvangen, wier corporatif staakte. Verscheidene besprekingen me ters van financiën en van binnenland leidden aanvankelijk tôt niets, zoodat aile een tijd lang stilstonden. Zaterdagavc ontving de minister van hinnenlandschë bestuur van het syndicaat der makela loofde, dat de nieuwe wet voor hen z. mogelijk zou worden uitgevoerd. Erger gevolgen had de instelling eer belasting op den markthandel. De dame lieten zich dit niet welgevallen en trokkei naar den burgemeester, gevolgd door aangroeiende menigte van kooplieden e. die ook door de belasting gefroffen zoudt »Weg met de belastiiigen Leve het vr geroepen. De burgemeester heloofde aan der betoogers te gemoet te zullen koi hiermede namen de vrouwen geen genc Een groot lumult ontstond. Het volk steenen, de schutlerij maakle een chars verscheidene schoten in de lucht. Dit vS een paniek. Mannen, vrouwen en kindere op elkaar en een menigte personen, v4 de burgemeester, werden gewond. Van 1 --rekwetst een vrouw aen werden lil i "en wer v en De VOO BESTUUR DEEL maak' scanvwxatG zal plaats l en Boersloot op Vrijtlag 1 ginnen des voormiddags om9 - De voor T. K Gt Bij koninklijk hesluit is opgeheven het belasling- kantoor te Wildervank, kadastrale sectiën D E aldaar toegevoegd aan het ontvangkantoor t e Stadskanaal, gemeente Onstwedde, onder voortdurend beheer van den ontvanger Roggenkamp. Het overig ge- deelte van Wildervank is toegevoegd aan het kan- toor Veendam, onder voortdurend beheer van den ontvanger van der Hucht. De gemeente Zuidbroek is afgescheiden van het kantoor Veendam en toe gevoegd aan het kantoor Hoogezand, onder voort durend beheer van den ontvanger Quaedvlieg Door de regeering is aan den Heer B. van der Velde te Sappemeer de gymnastiek-eursus opgedra- gen. Een 20tal deelnemers hebben zich daar hereids voor aangegeven en hij zal gehouden worden in het Hoogehuis te Slochteren. Schildwolde, 8 Juli '92. Het schoolfeest, j 1. Woensdag alhier gehouden, werd hegunstigd door schoon weder en is uitstekend geslaagd. 's Voor middags kwamen de kinderen in het schoolgebouw samen om, na het gebruiken van 't een en ander, eene wandeling door het dorp te doen. Het was een prachtig gezieht,, die bonté rij van pl.m. 240 leerlingen. Het was een groote lust. te zien die hlijde gezichten, gewapend met vaandels, vlaggen en kronen. 's Middags vereenigden de leerlingen zich opnieuw in het schoolgebouw en daarna na men de verschillende wedstrijden een aanvang. De prachtige caroussel van den heer Meijer ver- hoogde niet weinig de prêt der kleinen en lokte nog menig oudje van huis. Geheel Schildwolde met de omliggende buurten was dan ook op de been, om getuige te zijn van het genot, dat hunne en andere kinderen smaakten. Jammer, dat van het oplaten der beide fîguur luchtballons niet veel terecht kwam. 't Vuurwerk slaagde evenwel weer beter. Later vereenigden zich èn onderwijzers èn de feesteommissie èn een talrijke schare belangstellenden in 't café »Wijch- gelsheim," waar men nog eenige uren genoegelijk sleet onder 't genot van muziek, komische voor- drachten en een glas lekkeren wijn. Groningen, 7 Juli '92. Heden promoveerde aan onze universiteit tôt doctor in de Nederlandsche letterkunde de heer Hendrik Jacob Velthuis te Hoogezand, na verdediging van een proefschrift, getiteld: i>De tegernseeër glossen op Vergilius." Te Veendam zal 21 en 22 Aug. a.s. een bloe- mententoonstelling gehouden worden. Prijsvragen zijn: 1. De grootste en schoonste verzameling af- gesneden bloemen. 2. Een fantasie-bloemwerkge- schikt als tafeldecoratie. 3. Een Orichideënbouquet. 4. Een bruids-, bal- en vaasbouquet. 5. Een graf-, lauwer- en een bruidskrans (kapsel). 6. Een kruis van afgesneden bloemen. 7. Een groote mand met bloemen en planten gevuld en drie verschillende bloemenhangers, gevuld met planten. 8. Een reu- zenbouquet geschikt voor zaalversiering. 9. Het schoonste bloemwerk niet onder bovengenoemde rubrieken begrepen. Voor elke afdeeling wordt een gouden en een zilveren médaillé beschikbaar gesteld. Eexter Zandvoort, 5 Juli. De vrouw van G Vos bracht gisteren haar man, die aan 't grasmaaien was, eten naar 't land. Daar 't er druk was, ging ze spoedig terug om de varkens nog iets te geven en na dat gedaan te hebben, ging ze snel, in de hitte van den dag, naar Gasselte, om vandaar een schaap te halen Aldaar, versmacht van dorst, zijnde aangekomen, vroeg ze koud water, dronk en was binnen een oogenblik een lijk. Door de Arrond.-Recht.bank te Assen zijn o.a. veroordeeld Wegens diefstal door meer dan 2 ver- eenigde personen G. K. en J. K. te Borgercompagnie en M. R. te Martenshoek, ieder tôt 3 dagen gev. Bij Kon. besluit is aan den heer J. S. Kiewiet, vroeger commies der le klasse te Zuidbroek gesta- tioneerd, thans Rijksschatter der personeele belas ting, een pensioen toegekend van 445 'sjaars. Bij koninklijk besluit van den 2den Juli (no. 32) is bepaald, dat in de gemeente Appingedam, met ingang van 1 October 1892, eene kamer van koop- handel en fabrieken wordt gevestigd, bestaande uit vijf leden. De som, waarvoor de kiezers ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentrecht moeten zijn aangeslagen, wordt voor deze kamer bepaald op 7.80 in hoofdsom. De eerste verkiezing van leden voor de kamer te Appingedam zal plaats hebben in Augustus a.s., en de eerste aftreding van de helft der leden op 31 December 1893 De andere helft treedt af op 31 December 1895. In tegenwoordigheid van eene talrijke schare, uit aile rangen en standen, heeft in het kerkgebouw der Evangel. Luth, gemeente te Paramaribo, den 4 Juni, onthulling plaats gehad van den gedenksteen ter eere der nagedaçhtenis van Dr. G. C. Steynis, predikant van genoemde gemeente. De voorzitter der commissie, die deze hulde had georganiseerd, de Heer J. H. Teunis, hield eene eenvoudige, maar sierlijke en aandoenlijke rede, waarm hij de edele, forsche »Luthernatuur" van den ontslapene in breede trekken schetste. Nadat Ds. Hoekstra, als voorzitter van den kerkeraad der Evangel. Luth, gemeente, den gedenksteen had aanvaard, zong de gemeente Gez. 281: 1, waarna de Heer Teunis de eigenlijke gedachtenisrede hield. De gedenksteen, in den oostelijken muur van het kerkgebouw achter den kansel geplaatst, bestaat uit een wit marmeren plaat, door de Heer J. Rinse Jr. te Amsterdam, vervaardigd. Op een gekartelden grond is in verheven letters gebeiteld dit opschrift: »Ter gedachtenis van Dr. G. C. Steynis, in leven predikant der Ev. Luth, gemeente alhier, van 1885 1891. Geb. in 1849. Overl, in 1891. Een blijk van waardeering van lidmalen en vrienden te Parama ribo." Boven dit opschrift ziet men de gébeeldhouwde buste en face van Dr. G. C. Steynis. Het mensclielfik liebaam. Des avonds is het menschelijk lichaam, tengevolge van de vermoeienissen van den dag, ongeveer 2 cM. kleiner dan des morgens. Onder aile schep- selen van gelijke grootte heeft de mensch de meeste hersenen en wel 2 KG. op de 50 KG. lichaams- gewicht, terwijl een os van 500 KG. slechts een halve KG. bezit. In ons lichaam, dat des winters 1,5 K.G. meer weegt dan in den zomer, bevinden zich 249 beenderen, die aldus verdeeld zijn: hoofd 60, romp 67 armen en handen 62, beenen en voeten 60! Het hart trekt zich in een uur gemiddeld 4000 maal te zamen. De geheele bloedmassa, varieerende tusschen 7,5 en '12,5 KG. gaat elk uur 18 maal door 't hart en doorloopt in een minuut op zijn minst 50 M. De pois van een volwassen gezond persoon slaat in een minuut niet onder de 70 en niet boven de 80, veelal 74 maal; bij hoo- geren ouderdom valt eene vermindering tôt op 60 slagen per minuut waar te nemen. Menigeen zou zich verwonderen, wanneer hij de bestanddeelen kon zien, waaruit hij samengesteld was. Ten eerste zou hij eene hoeveelheid water aanschouwen, die wel eenige emmers zou kunnen vullen, dan een stuk kool, groot genoeg om een vuur een tijdlang aan 't branden te houden, verder een stuk ijzer, uit 't welk men een kling van een mes zou kunnen maken, fosforus genoeg om een half dozijn lucifersdoosjes te kunnen voorzien, water- stof, welke voldoende zou zijn ter vulling van een kleine ballon, en eindelijk in verschillende massa: soda, potasch, kalk, magnésium, chloorzuur enz. Te Leiden is bevorderd tôt doctor in de reehts- wetenschap de heer F. F. Beukema van Hoogezand, met proefschrift, get. Wet op het Stoomwezen." Bij de gehouden stemming ter verkiezing van een notabel der Herv. gem. te Noordbroek, werden uitgebracht op de heer J. Zuidhoff 8, II. van der Yeen 6, Ep. Engels en R. Timmer ieder 1 stem. Herstemming Maandag 18 Juli tusschen de beide eerstgenoemden. RAADSVERGADERING te Sappemeer, op Maan dag den 11 Juli 1892, des voormiddags te 10 uur. Aan de orde Burgercompagniesterbrug. Af- en overschrijving en wijziging begrôoting 1892. Bouwing onderwijzerswoning te Kleinemeer. Adres onder wij zer Burema. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1891. Bruggeldheffing. Aanbesteding. Ingekomen stukken. HOOGEZAND, 30 Juni—7 Juli 1892. Geboren Anna Roelina, d. v. Roelf Honebecke en Harmke Koenraad Miske. Getrouwd Tjarko Wolthuis en Marchien Krui- zmga. Overleden: Berend Kamphuis, 76 jaar ongehuwd. Jannes Sluis, 3 maand, z. v. Evert Sluis en Hille- chien Cock. SLOCHTEREN 29 Juni-5 Juli 1892. Geboren Luitje, z. v. D. Kranenborg en G. Blaauw te Scharmer Gepkea Gatharina, d. v. S. Dallinga en J. Smit te Hélium Jantje, d. v. H. Helder en J. Yeldman te Slochteren Derk Jan z. v. W. Dijk en J. van Bijssum te Siddeburen Al- mina Hinderika, d. v. P. Slagter en I. Pot te Sid deburen Eisso, z. v. H. Kleefman en T. Hofker te Slochteren. Ondertrouwd Petrus Bolhuis 32 j. van Ten Post en Geessien Hèeres 24 j. van Hélium. Getrouwd Hendrik Geertsema 24 j. van Sid deburen en Jantje Hoogakker 24 j. van Hélium. Overleden: Hinderika Alberdina Pot 5 mnd. d. v. B. Pot en P. Hoving te Kolham. ZUIDBROEK, 1—8 Juli. Geboren Jan, z. v. Egbert Wolthuis en Hille- cbien Blaauw (van Groningen.) Hillegonda, d. v, Trijntje Brinkman. ANLOO, 1—30 Juni. Geboren Geessiend. v. J. Tjarks en G. Tjas- sens te Annen Annechiena, d. v. H. Houwing en YV. Mellens te Annen Hillechien, d. v. K. Klaassens en J. Hulshof te Schipborg; Evert, z. v. J. Eveils en G. Boer te Anloo Harm, z. v. J. Sloots en E. de Boer te Eext. Getrouwd Roelof Staal, oud 30 j. en Willem- tien Schuring, oud 21 j. Jan Julsing, oud 28 j. en Jantien Hogenesch, 25 j. Overleden Harm Egberts de Jonge, echtgenoot van Hinderkien van der Boor, oud 69 j. en 10 m. te Zandvoort Aaltien Adolfs, echtgenoote van Hen drik Mulder, oud 49 j. en 9 m. te Schipborg Roelof Mensies, Wedn, van Wubbegien de Vries oud 45 j. en 3 m. te Anderen Albert Ananias Brink, echtgenoot van Jantje Corzaan, oud 62 j. te Anderen Willem Kleef, oud 8 m. te Gasteren Willem Hovenkamp, oud 6 j. en 7 m. te Eexterv.- kanaal. Bevallen van een ZOON I. NIEBOER—In 't Holt. Siddeburen, 7 Juli 1892. Stationstraat. Sappemeer. 2 nog in goeden staat zijnde BOERENWAGENS met smalle WIELEN, bij Raadsvergaderiug te Zuidbroek op Woensdag den 6 Juli 1803. Afwezig de heer Edzes. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen der vorige vergadering, welke worden goed- gekeurd, komt aan de orde 1. Mededeeling van navolgende ingekomen stukken a. Vier gelijkluidende missiven van heeren Ged. Staten, d.d. 10 Juni j.l. waarbij de in de vorige vergadering genomen raadsbesluiten tôt betaling uit de onvoorziene uitgaven en overschrijving uit de dienstjaren 1891 en 1892 zijn goedgekeurd. Voor notificatie aangenomen. b. Procesverbaal van Kasopneming over het 2de kwartaal 1892, waaruit blijkt, dat bij de opname ailes in de vereischte orde is bevonden. Voor noti ficatie aangenomen. c. Adres van R. Birza te Heerde, houdende, dat zijn vader, op het kohier van den boofdelijken omslag over 1892 aangeslagen, op den 7 Mei 1892 te Zuidbroek is overleden en zijne moeder den 11 Apiil bevorens, waarom hij voor 7 maanden af- schrijving van diens aanslag veizoekt. De Voorzitter stelt voor de gevraagde afschrijving te verleenen, waartoe wordt besloten. 2. Legger der wegen. De Voorzitter biedt hierop namens Burgemeester en Wethouders den Raad aan den nieuwen legger der wegen, welke 14 dagen ter lezing heeft ge- legen, zonder dat er aanmerkingen op zijn ingeko men, ZEd. stelt voor, den legger alsnu vast te stellen, en na den lermijn van 8 dagen, gedurende welken hij nog op de secietarie ter inzage moet liggen, ter goedkeuring op te zenden aan heeren Ged. Staten. Conform besloten. 3. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1891. De Voorzitter verzoekt de heeren Terpstra en Boer, uitmakende de Commissie, tôt naziening dier rekening, wel daarvoor haar rapport te willen uitbrengen. Namens de Commissie leest hierop de heer Terpstra een vrij uitvoerig rapport voor, waarbij een massa aanmerkingen op de rekening worden gemaakt. Sommige rekeningen waren te laag, an deren weer te hoog opgeteld. Uit vele rekeningen bleek zelfs niet de aard van het geleverde. Verder waren er rekeningen bij van 1890 en 1892 en stonden enkele rekeningen ten name van de ge meente in plaats van het Burgelijk Armbestuur. De plakzegels waren ook niet vernietigd zooals het behoorde. De Commissie achtte het tevens wen- schelijk, dat de nota's een volgnummer hadden enz. enz. De Commissie stelt daarom voor, de rekening ter verbetering aan het Burgerlijk Armbestuur terug te zenden. De Voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. de rekening hebben nagezien en dezelfde aanmer kingen hebben bevonden als de Commissie, waarom hij mede namens Burg. en Weth. voorstelt de re kening terug te zenden en het Armbestuur mede deeling te doen van de daarop gemaakte aanmer kingen. De heer Hekman zou gaarne zien, dat de ver- anderingen in de rekening met rood inkt werden aangebracht. De voorzitter antwoordt, dat zulks in de missive aan het Armbestuur kan worden verzocht. Na eenige discussie over de rekening word con form het voorstel van Burgemeester en Weth. en der commissie besloten. 4. Adressen hoofd. omslag. Wordt besloten de adressen in besloten verga dering te behandelen. De agenda is hiermee afgeloopen. De heer Burema zou wel willen voorstellen, om de markt in October alhier op te heflen, daar de voordeelen, door de markten vôor dien tijd opge- leverd, weder gaan verloren door die laatste markt. De Voorzitter zegt, dat hij dat punt eerst in eene vergadering van Burg. en Weth. in behandeling zal brengen voor het bij den Raad ter tafel komt. Ook spreker heeft er wel om gedacht, dat die markt meer schade dan voordeel oplevert, doch hij heeft den marktmeester gezegd, dat hij het nog maar een jaar moest probeeren. Daar niemand verder hierover het woord verlangt, wordt de openbare vergadering gesloten en voort- gezet in eene met gesloten deuren. Wie een degeliik HimiAHiMï wil hebben moet nog even als altijd een tamelijken prijs besteden. Veel wordt er tegenwoordig gewerkt met goedkoop goed, doch reeds velen wëten bij ondervinding, hoelang van duur dit zoogenaamde goedkoope is. Alleen door de daaraan voor- komende veelvuldige reparatiën wordt het spoedig duurder dan een oorspronkelijk Steeds heb ik voorradig eene groote sor- teeriiig HORLOGES met degelijke tver te n, doch voor hen, die een minderen prij s willen besteden, is ook steeds volop keuze. VERGADERING der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hoogezand en Sappe meer, gehouden den "1 Juli 1892. Aanwezig de heeren J. S. van der Goot, voor zitter, J. Berg Jz., J. K. de Cock, C. Maathuis, G. R. Sikkens en K. Reinders. Afwezig met kennisgeving de heer Corn, van Calcar. 1. Opening der vergadering door den Voorzitter. 2. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst. 3. Komen in behandeling de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken zijnde: a. Een missive van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen d.d. 21 Mei jl., gelei- dende een afdruk van het door haar aan de 2e Kamer der Staten Generaal gericht adres, houden de bezwaren tegen de aanneming in zijn tegen- woordigen vorm, van het wetsvoorstel nopens het Nederlandschap en Ingezetenschap, zullende het der Londensche Kamer aangenaam wezen, dat be- doeld adres door deze kamer worde ondersteund. Op voorstel van den voorzitter worden de stukken voor notificatie aangenomen. b. Een missive van de commissie van organi- satie van het le houden congres international d'An vers sur la législation douanière et la réglemen tation du travail par le cercle anciens Etudians de l'institut supérieur de conmeree d'Anvers, et la Ligue Nationale pour la liberté commerciale d.d. 21 Mei jl., houdende verzoek een lid onzer Kamer af te vaardigen tôt bijwoning van bedoeld congres, en den naam van dat lid, der commissie op te geven, zijnde die brief begeleid door een program ma van bedoeld congres. De voorzitter stelt voor een en ander voor notificatie aan te nemen, waartoe wordt besloten. c. Eene missive van de Plaatselijke comite's tôt het bevorderen van de aansluiting van Neder- land, bij de Midden-Europeesche tijdrekening d.d. 21 Mei jl. en bijlagen, met verzoek onze medewer- king te verleenen, ten einde de gemeentebesturen van Hoogezand en Sappemeer de belangrijke aan- gelegenheid van de tijdregeling in Nederland nog- maals in overweging nemen. d. Een afdruk der missive van den Algemeenen Secretaris der plaatselijke comite's voornoemd, d.d. 17 Juni j.l., houdende wederlegging van ver schillende tegenwerpingen tegen de invoering van den Midden Europeeschen tijd. e. Eene missive van de Zusterkamer te Haarlem d.d. 10 Juni jl. no. 1432, geleidende een afdruk van het door haar gegeven antwoord aan bedoeld comite's, ter invoering van den Midden Europee schen tijd. De voorzitter zegt, dat het onderwerp reeds door de bedoelde gemeentebesturen definitief is behan- deld, en vindt geene termen dat de Kamer deswege eenige démarchés aanwendt, op grond waarvap Z.Ed. voorstelt, de stukken voor notificatie aan te nemen. Conform besloten. f. Eene missive van Z.E. den Minister van Wa- terstàat enz. d.d. 28 Mei j.l. no. 164, geleidende een exemplaar der lijst van de Nederlandsche oor- logs- en Koopvaardij-schepen. Besloten dat te voegen bij het seinboek aller natien. g. Een missive van denzelfden Minister d.d. 22 Juni jl. no. 149, vergezeld van een afdruk van Z.E. publicatie in de Staatscourant, omtrent het nieuwe règlement ter voorkoming van aanvaringen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, die bekendmaking voor notificatie aan te nemen. h. Een brief van de heeren K. Reinders en E. W. Reinders te Kropswolde, d.d. 27 Juni jl., ge leidende een afschrift van een door hen en 95 andere inwoners van Wolfsbarge, Kropswolde, Fox- hol, Westerbroek, Martenshoek (onder Hoogezand) van den Borgweg, Kolham en Foxham (onder Sloch teren) aan Z.E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gericht adres, houdende verzoek tôt vestiging van een station bij den Staatsspoorweg te Kropswolde, ter vervanging van de thans aldaar bestaande halte. De heer Reinders stelt voor, dat verzoek te on- dersteunen. De heer Berg is van hetzelfde gevoelen, doch vestigt de aandacht dat ten rekeste geen melding wordt gemaakt, van de belangrijke aanvoer van ijzer meest per spoor ten behoeve van den scheepsbouw te Martenshoek, die minstens per jaar 1 millioen kilogr. bedraagt, naar bekomen informalie. De voorzitter zegt, dat de aanvoer van Kropswolde niet te water kan geschieden, dat wel 't geval is van 't station Hoogezand, waarop de heer Berg repliceert, dat de meeste aanvoer bij besloten wa ter geschiedt, en dat het ijzer dan per as naar Martenshoek moet worden vervoerd, zooals van Kropswolde zoude moeten plaats hebben, doch dnt de afstand van Kropswolde ongeveer ]/3 geringer is, dan van Hoogezand. De heer Sikkens is van ge voelen, dat de Kamer zich bij een zelfstandig adres tôt den Minister behoort te wenden, hetwelk de heer Maathuis beâamt. De secretaris zegt, hoezeer het nut niet willende betwisten van de daarstelling van een station te Kropswolde, te vreezen, dat het verzoek zal afstuiten op de groote kosten, die daar voor noodig zullen zijn, en is op dien grond van gevoelen, dat de Kamer zich dient te bepalen tôt het verzoek om de halte te vergrooten, hetwelk betrekkelijk weinig kosten zal veroorzaken. De heer de Cock bestrijdt het aangevoerde door den secretaris en betoogt dat Kropswolde in de gege- vene omstandigheden, rechtmatige aanspraak heeft op een station, en dat de Kamer zijns inziens, geene rekening behoeft te houden met de kosten, die de vestiging daarvan zullen veroorzaken, welk een en ander ook de meening is van den voorzitter. De voorzitter stelt daarop voor een zelfstandig adres ter bekoming van een station te Kropswolde aan den Minister te zenden, waartoe met algemeene stemmen der leden wordt besloten waarop de se cretaris het wenschelijke te kennen geeft, eene commissie te benoemen om het adres te redigeeren. Aile de leden zijn van gevoelen, dat men zulks gerust aan den voorzitter en secretaris kan overlaten, waartoe wordt besloten. i. Eene missive van de zusterkamer te Veendam en Wildervank d.d. Juni j.l., no. 504, gericht aan de zusterkamer te Winschoten en aan ons, inhoudende voorstel om tegelijkertijd door de drie kamers een verzoek tôt Z.E. de Minister van Wa terstaat Handel en Nijverheid te doen toekomen, strekkende dat bij de aanstaande winterdienstrege- ling der Staatsspoorwegen worde bepaald dat de Hollandsche trein die te 4 uur 20 min. te Gronin gen aankomt, daar verblijft tôt dat de Friesche trein te 6 uur 12 min. te Groningen arriveert, alsdan terstond na aankomst zal doorloopen tôt Nieuweschans en zulks in 't belang eener meer spoedige overbrenging der brieven die van Londen, zoo mede van de Zuidelijk gelegen rijken afkomstig zijn. De heer Reinders zegt dat de brieven die hier met den trein, welke te 6 uur 12 min. van Groningen vertrekt, aankomen, zoo tijdig worden besteld, dat daarop des avonds kan worden geant- woord, zoodat naar zijn gevoelen voor deze Kamer geene redenen bestaan, om deswege verandering te verzoeken, en stelt voor, zulks aan de Kamer te Veendam en Wildervank mede te deelen, waar toe met algemeene stemmen wordt besloten. k. Verslagen van de Zusterkamers te Eindhoven, Kampen, Breda, Zwolle, Middelburg, Leiden, 's Her, togenbosch, Schoterland, Arnhem, Sneek, Zutphen- Nijmegen, Hengelo, 's Gravenhage, Waalwijk, Maas- sluis, Enschede, Bergen op Zoom en Purmerend over 1891. 1. Een exemplaar van het verslag der maat- schappij tôt exploitatie van Staatsspoorwegen over 1891. m. de nummers 61 tôt en met 106 van de verzameling van consulaire en andere verslagen jaargang 1892. n. Bullitin international des Douanes 2425 en 26 en bijlagen. o. Une statistique des marchandises importeés et exportées Gand Mei 1892. p. Een exemplaar van het verslag der algemeene maatschappij van levensverzekering en lijfrente, uitgebracht den 2 Juni 1892. q. Een exemplaar van het verslag van de Ne derlandsche vereeniging tôt voorkoming van onge- lukken in fabrieken en bijlagen, waaronder eene uitnoodiging om tôt het lidmaatschap toe te treden. Besloten aile die stukken te doen circuleeren bij de leden. r. Statistieken van Nederland (Staten van in- uil- en doorvoer April—Mei.) Besloten tôt plaatsing in het archief. s. Een brief aan gebr. G. en H. Bodewes te Martenshoek van heden 1 Juli, geleidende een af schrift van het door hen en 36 andere scheeps- bouwmeesters en belanghebbenden bij den scheeps bouw, aan den raad der gemeente Groningen ge richt adres, houdende verzoek de zoogenaamde Bonté brug in 't Winschoterdiep, die naar adres- santen hebben vernomen voor het doorlaten van een in aanbouw zijnd schip bij de Arma E. J. Smit zoon, zal worden losgenomen en verwijd, zooda- nig in te richten dat de doorvaartsruimte zoo mogelijk gebracht wordt op die der bruggen van het groot scheepvaart kanaal van Groningen naar Delfzijl, met verzoek om ondersteuning. De heer Berg is van gevoelen, dat de Kamer het adres dient te steunen, naardien hij zich vol- komen met de daarbij aangevoerde motieven kan vereenigen. In dien geest wordt door den voorzitter een voorstel gedaan, hetwelk met algemeene stem men wordt aangenomen. Daar niemand der leden op de desbetreffende vraag, eenig voorstel of mededeeling te doen heeft, sluit de voorzitter de vergadering. VERGADERING der landbouwvereeniging Borgercompagnie, Tripscompagnie en Klei nemeer, gehouden Donderdag j.l. in de herberg de Jagt. Tegenwoordig 22 leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voor- leest welke goedgekeurd worden. Ingekomen a. eerste jaarverslag 91/92 der Neder landsche kamer van koophandel te Londen, 't welk in handen is gesteld van den heer Veenhuizen ter fine van rapport b. prijscourant van melktransport- kannen c. van kopervitriool d. verslag der 20ste gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Veenkonialen Landbouwbond e. verslag van de gehouden vierde algem. verg. van den Veenko- lonialen Landbouwbond b tôt en met e werden voor kennisgeving aangenomen en daarna 't oogst- verslag over de afgeloopen maand opgemaakt. Tarwe tamelijk goed, rogge heeft door de nachtvor- sten niet te best gebloeid, Haver middelmatig ge- was, Paardeboonen best, Aardappels achterlijk, overigens een middelmatig gewas, Gras middelmatig. De secretaris stelde voor thans de proefvelden te gaan bezien, waaraan door allen werd deelgenomen. De toestand daarvan over 't geheel zeer bevredigend. Na terugkomst in 't vergaderlokaal rapporteerde de heer C. R. Smith in een uitgebreide rede de beste wijze van het bewaren van de stalmest uit de brochure van Mansholt, waarvoor de voorzitter spreker namens de leden dank betuigde. Alsnu werden aan de orde gesteld de statuten der coôperatieve aan- en verkoop-vereeniging voor Landbouwartikelenzooals die in hâar geheel opgenomen zijn in nos. 37, 38 en 40 van deze courant. Artikel voor artikel werd achtereen- volgens voorgelezen en daar waar het noodig werd WûLFSBARGE. J. NIJBOER.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2