Groote lingr ongehuwde DAMES en ■«if J. i HARDDRAVJ MUZIEKUITVOI f Bal-Champêt Ter gelegenl pir& "llBif® €1 Noord-Nederlandsc Muziek en Bai op M MI Si Muziek f LARfDOOUWVEREEl uit oRum PRIJS f 35, f 15 Hôtel ..DE UNIE", H Benga.ilsclie verli H. JONGMAN, Sap F. J. JONG, Sap; „Kiel-Windewe< De onovertreffe Sekkel Van worden aanbestJ Samenwerking tur PROSPECTCSSEN gratis vei op Zondag 10 iuli op Donderdag 14 Js Rookt SIGÂREN uit het aan de Kleinemeersterstr DOOR AANGIFTE om 2 mir. H M AFLOOP EMTREÉ 35 cents. EN TE S.Ë EEEMEi HARDDRAVERIJ. Prijzen f 100, f 40 e< PAARDI V- Pr"jS Of l! f 150 en di wonnen liel uitgesloten. AANGIFTE 11* nur. RIJI KEURING. Een praclitige PES Prijzen Een met zilver gew AZIJ3ÎSTEE. AANGIFTE 10 mir. RI,IDE M Sa atloop der drai in den tiiin en «p d< van 't liotel STRUl EN ENTRÉE Zaal 25 e Tuin en Zaal 49 Er is een xniver TEO/T aantvesig. van de Harddraverij te S ENTRÉE f 0.15. M JulTÏÎ I M iv he e m, t v t» VERGADERIN® den 13 Juli a, 7 uur, ten huize van K. Eh zijn slechts tegen billijke prijzen GRONINGEN, Schuitendiep, bij dej\ VRÏJDAG d 1892's avonds 7 den Heer WIJNAf' WES, Scheepsbouwmeester te Mar» huize van den Heer B VAN DER E Het BOIWES eener il HEIZISG op een terri tenshoekmet b ij I e v materialeu, enz. BESTEK en TEEKENING liggen f huize van aanbesteding en zijn de tegen hetaling van f 0.50 per exe| verkrijgbaar, zoolang de voorraad sti§£ AANWIJS op het terrein den là 's morgens lOj uur. Inlichtingen geven Gebr. volgde of 100 zal worden toegekeerd ja ofneen Ronduit »er voor" verklaarde er zich maar een enkeie, velen: »wij zullen wel moeten", of: »wij zijn gedwongen". Het voorstel om 100 toe te kennen werd aangenomen. Tegen: de heer van Galcar. Ingekomen van de Karner van Koophandel Hoo- gezand-Sappemeer statistieken en rekening. De uitgaven bedragen 109,53i, de ontvangsten 105, zoodat het nadeelig saldo is 4,53R De voorzitter stelt voor het verslag ter inzage te leggen, waartoe word hesloten. Ingekomen eene missive van heeren Ged. Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit wijziging begrooting 1892, betreffende verhooging van 't voor- schot B. Armbestuur enz.aangenomen in eene vorige vergadering. (Notificatie.) De voorzitter vraagt of iemand der leden nog iets heeft mede te deelen of voor te stellen, waarna de heer Marring het woord vraagt. De heer Marring De vorige keer lieb ik tegen het aanleggen van het waterschap te Fokshol ge- stemd, omdat de heer Meihuizen toen zeide, dat de ingezetenen de kosten van bediening enz. niet wilden betalen. Dit is bezijden de waarheid, en de heer Meihuizen was toen dus bepaald verkeerd ingelicht. De ingezetenen willen wel graag tôt dat ailes bijdragen. De heer Meihuizen: Eerst waren ze er ook tegen. Siekman o.a. en nu is hij ervoor. Dat komt, omdat hij zeker wordt geinfluenceerd. De heer Vos zegt, dat de ingezetenen die kosten van bediening wel willen mede betalen. Dienaan- gaande leest hij een brief voor. Over dit punt ontspint zich nog al eenig débat, waarin de heer Marring o.a. nog aanhaalt, dat de heer Siekman voor 2 jaar de koeien uit het land moest halen wegens het vele water. Konden we het land nu droog houden, dan scheelde dit veel. Het geeft altijd goede resultaten. Niets meer voor de openbare vergadering zijnde wordt deze gesloten. VERGADERISG vit;i den RAAD der gem. Sappemeer, op Maandag den 11 Juli 1892, des voormiddags te 10 uur. Aanwezig aile leden. Na de opening der vergadering werden de notulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd en gearresteerd. De voorzitter deelt hierna mede, dat er aan hem even voor de vergadering door den deurwaarder een exploit is gebracht betreffende de Borgercom- pagniesterbrug. Dit exploit wordt door ZEd.Achtb. voorgelezen en daarin wordt te kennen gegeven, dat betreffende de Borgercompagniesterbrug, aan genomen door M. Tijms en mede-aannemer A. v. d. Veen, gesommeerd wordt de heer T. Venema, burgemeester van Sappemeer, teneinde de gelden der brug te betalen, aangezien de werken van bedoelde brug, welke bestonden in het opruimen der oude- en het daarvoor in de plaats stellen van eene nieuwe draaibrug, aile volgens het hestek in orde zijn gemaakt en door den opziehter Peters zijn goedgekeurd. De aanbestedingssom zou worden betaald in drie termijnen, en aangezien het tweede en derde termijn nog niet zijn vereffend, welke tijdstippen verloopen waren den 28 Januari en 28 Maart, nadat de werken door Peters waren goed gekeurd, evenmin alsdat er vereffening heeft plaats gehad van de gelden voor de bijkomende werken, en de brug reeds lang in gebruik is geweest en er reeds een brugwachter is aangesteld, zoo wordt verzocht de nog resteerende gelden tôt een bedrag van 7004.86 te betalen, met bijbetaling van de bekomen kosten voor den 27 Juli. WARNDERS, deurwaarder. Na het voorlezen van dit exploit stelt de voorzitter voor, de openbare vergadering te schorsen, teneinde dit punt aan eene bespreking te onderwerpen. Heropening der vergadering. Voorzitter Wij zouden er desnoods toe kunnen overgaan om onder goedkeuring te betalen. De heer Bakker Dat is de brug en de overbouw Voorzitter: Ja, ailes met elkaar. De heer Swiers: Het is toch een beetje onna- tuurlijk, dat we het gaan doen, omdat de zaak niet goed voor elkaar is. Voorzitter: Wat zou het, voor elkaar wezen! Wij stellen voor het onder goedkeuring van Ged. Staten te betalen, of zullen wij het voetstoots betalen. De heer Boswijk vraagt of dit mag, waarop ge- antwoord wordt van ja. De heer Mulder: Als we het aannemen om onder goedkeuring te betalen, dan verloopt daar eenigen tijd over, en ik ben bang, dat de termijn, zooals het exploit aangeeft, dan verloopen is. Daardoor zullen we dan nog meerdere kosten krijgen. Voorzitter: Ja, dat zal licht gebeuren. De voorzitter brengt het in rondvraag en Mulder antwoordt er voor te zijn voetstoots te betalen. De heer Bakker vraagt nog het woord. De heer Bakker: Moeten de Ged. Staten niet altijd goedkeuring geven? Voorzitter: Neen, niet altijd, wanneer het be- treft de af- en overschrijvingen op de begrooting, dan wel. De heer Berg zegt nog, dat als het niet op den bepaalden datum is betaald er nog meer onkosten oploopen. De heer Mulder Ja, tenminste ook de intresten. Nu gaat het in rondvraag of het dadelijk zal worden betaald, of onder nadere goedkeuring. De uitslag van deze stemming is, dat Mulder, Edzes, Berg, Naufa, Bakker, Boswijk en Smid zich er voor verklaren dadelijk, of zooals genoemd wordt voetstoots te betalen. De anderen verklaren zich er tegen. De meerderheid is alzoo voor betaling. De heer Bakker: Ik zou toch wel willen, dat het vaarwater op de vereischte diepte werd ge bracht. De heer Nijhuis Het is nu eenmaal goedgekeurd en aangenomen om te betalen. Voorzitter: Ja, maar het verven moet nog ge beuren. De heer Bakker herhaalt zijn woorden, omdat het vaarwater bij de brug ondiep is. Voorzitter: Met het vaarwater hebben we ook niet te maken. De heer Edzes: Het zal ook toch niet zooweel kosten beloopen, als het volstrekt noodzakelijk blijkt. Eenige andere leden zijn het met Edzes eens. Hiermede is punt 1 der agenda, Borgercompag niesterbrug, afgehandeld. 2. Af- en overschrijving en wijziging begrooting 1892. De voorzitter zegt, dat er eenige posten van on- voorziene uitgaven zijn, waarbij overschrijving moet plaats hebben. ZEd.Achtb. zoekt de papieren na, maar kan de daarop betrekking hebbende dadelijk niet vinden, zoodat met voorbijgaan van dit punt, eerst het derde punt der agenda wordt genomen. 3. Bouwing onderwijzerswoning te Kleinemeer. Voorzitter: Wij hebben met den bewoner van het perceel oostzijde eene bespreking gehad, maar het is ons niet. gelukt met Bouma eene overeen- l:omst te treffen. Daarom hebben we maar besloten om het tegen het najaar uit te besteden, dan kon ge- durende den winter het houtwerk worden gemaakt. Heeft iemand hier ook bezwaar tegen. Wel wordt hierover onderling gediscussieerd, doch niemand der leden heett er iets tegen. De heer Edzes zegt, dat Bouma het er toch niet minder door krijgt. Allen verklaren zich er voor om de aanbesteding tôt het najaar uit te stellen. 4. Adres onder wij zer Burema. De voorzitter deelt mede, dat er van den onder- wijzer Burema een adres is ingekomen, welk adres wordt voorgelezen en waarin te kennen wordt ge geven, dat adressant van den 5 Aug. tôt den 8 Sept, opgeroepen is tôt den werkelijken dienst, en alzoo onder de wapens moet verschijnen, met ver- zoek dien tijd uit de school te mogen zijn. Voorzitter B. en W. stellen voor om goedgun- stig op het adres te beschikken. Juist in dien tijd valt de vacantie in en is het schoolverzuim gedu- rende dien tijd zeer groot, zoodat er nog te gemak- kelijker aan kan worden voldaan. Door den Raad wordt goedgunstig op het adres beschikt. 5. Rekening Burgerlijk Armbestuur over 1891. Voorzitter Wij bieden aan den Raad ter goed keuring aan de rekening van het Burgelijk Arm bestuur over 1891, met de bijlagen er bij. De rekening sluit met een tekort van 116.08. Wij stellen voor om het in handen te stellen van de heeren Bakker, Mulder en Edzes ter onderzoek om er dan in eene volgende raadsvergadering rap port over uit te brengen. Aldus wordt besloten. 6. Bruggeldheffing. Voorzitter Omtrenl de bruggeldheffing stel ik voor een commissie te benoemen, die dan eveneens in eene volgende vergadering hieromtrent rapport kan uitbrengen. We kunnen er wel over stemmen, of ook wel een paar aanwijzen. Nadat nog een der leden omtrent het besluit van Ged. Staten gesproken had, neemt de voorzitter dit stuk nog eens ter hand, en zegt, na het voorlezen van een gedeelte, waarin te kennen wordt gegeven, dat schepen, met een zeker aantal tonnen inhouds zich zelf moeten redden, men kan genoeg zien hoe het in elkaar zit. De heer Nauta zegt nog kleine schepen met stroo konden zich ja niet redden en moeten reeds hulp hebben. De Voorzitter Zouden we de heeren Nauta en Berg mogen verzoeken om over dit punt in eene volgende vergadering te rapporteeren. De beide heeren nemen dit aan. 7. Aanbesteding. De Voorzitter deelt mede, dat de aanbestedingen van het voetpad van Kleinemeer tôt de halte, het bouwen van een brandspuithuisje, het leggen van riolen naar het oordeel van B. en W. gehooren gebracht te worden op de begrooting voor 1892. De heer Edzes zou graag zien, dat de kosten van het aanleggen van eene andere bestrating dadelijk hiermede betrokken werd. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit punt da delijk niet in behandeling kan komen. De heer Edzes Het kan toch wel dadelijk in behandeling worden gebracht. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit niet ge- beurt, 't is dadelijk niet aan orde, en wel een punt, dat in bespreking mag gebracht worden. 8. Ingekomen stukken. a. Van Mej. de wed. H. J. Smif, dato 12 Juni, waarin zij den treurigen plicht vervult, kennis te geven van het overlijden van haren echtgenoot, den heer H. J. Smit, in leven lid van den Raad der gemeente. b. Ingekomen een bericht van den heer Hensen, bevattende de mededeeling, dat hij de benoeming tôt lid van 't Burgelijk Armbestuur aanneemt. De heer Swiers Het briefje van de wed. Smit zal toch beantwoord worden. Voorzitter: Ja, ik wou zoo dadelijk voorstellen te antwoorden met een brief van rouwbeklag. c. Ingekomen van den heer G. de Langen, hoofd der o. I. school te Hélium, houdende dank- betuiging voor zijne benoeming als hoofd der school te Sappemeer. Voorzitter Van de Langen heb ik ook nog een particulieren brief ontvangen, waarin hij zegt, niet eerder te zullen kunnen komen, dan 1 September. Is dit de heeren goed? De heer Edzes: Ja, het was beter, dat hij wat eerder kwam. Voorzitter Dat zal wel niet worden. De vacantie valt ook evenwel in. Heeft iemand ook bezwaren Niemand vraagt het woord. Voorzitter: B. en W. stellen voor om den brief van de Wed. Smit door den Raad te beantwoorden met een brief van rouwbeklag. Is dit goed Allen voor. Voorzitter: Wij hebben op de begrooting een punt voor publieke feesten. De uitgetrokken som zal dit jaar, met het oog op het feest ter gelegen- heid van de komst der koninginnen, wel niet vol- doende zijn. De heer Edzes: Neen, daar zal nog wel een beetje bijkomen. Voorzitter: Kunnen de heeren er zich mede vereenigen, dat als de rekeningen inkomen, ze dadelijk worden betaald? De rekeningen worden nog al wat. Éen der leden De post op de begrooting 30 is ook te laag. De heer Berg: Het vorig jaar, met het opmaken der begrooting zou deze post ook omhoog worden gebracht, maar het is weer vergeten. Na nog eenige besprekingen, waarin het allen eens zijn, dat de rekeningen nog al wat zullen beloopen, wordt het voorstel van den voorzitter aangenomen, om wanneer de rekeningen worden ingeleverd, te betalen. Ingekomen van de Kamer van Koophandel exem- plaren rekening uitgaven /109.53R inkomsten /105, zoodat het te kort is 4.55R De voorzitter stelt voor dit te laten circuleeren bij de leden, bij ieder 2 dagen. Aangenomen. De voorzitter leest nu enkele af- en overschrij vingen voor, welke worden aangenomen. Bij een dezer posten, voor het ophalen en andere kosten bij den diefstal van een vlag, antwoordt de voor zitter, dat die persoon stellig zal worden gestraft. Voorzitter: Peters zijn geld zullen we dan ook maar moeten betalen, anders moeten we daar ook om pleiten. Peters heeft 75 gevraagd. Nadat nog de verschillende rekeningen worden voorgelezen, wordt besloten tôt betaling over te gaan. Voorzitter: Als het eene wordt betaald, dan moet het andere ook. De heer Mulder De eene post van de Borger compagniesterbrug is die er niet onder begrepen? Voorzitter: Die staat er nog niet op, daar is weer overbouw bij, waarvoor de bouwcommissie zegt, geen permissie te hebben gegeven. De aannemer kwam bij mij en zeide schriftelijk bewijs te hebben van de bouwcommissie, waarop ik zeide, dat het niet werd betaald. Later kwam hij bij mij om te zeggen, dat hij het bewijs niet vinden kon. Over dit punt ontspint zich nog al wat onderlinge discussie, waarop de heer Edzes voorstelt, het aan de bouwcommissie over te laten om te onderzoeken of er al dan niet redenen bestaan om te betale„ Voorzitter: Wat zouden wij in handen geve Besloten werd eindelijk om het toch aan de comj missie op te dragem, ter wij 1 de heer Berg den heer Boswijk verzoekt mede te willen helpen. Aldus aangenomen. Voorzitter: Nu wou ik wel voorstellen om toe- komstig in aile bestekken op te nemen, dat er geene overbouw weer mag plaats hebben. Zoo kan het niet, de gemeente gaat te gronde, 't is geen leven gelijk. Aangenomen werd, dat aile overbouw eerst moet goedgekeurd worden bij Raadsbesluit. Enkele leden Dat is ook goed, dan worden wij het dadelijk allen gewaar en kunnen we er allen over oordeelen. Ingekomen van Ged. Staten eene missieve, waarin bericht wordt dat ingekomen is het Raadsbesluit waarin de vakken van het onderwijs op de o. 1. s. te Sappemeer (Oost) vermeerderd zijn. (Notificatie.) Procesverbaal Kasopname. De voorzitter deelt mede, dat de kasopname heeft plaats gehad, leest de verschillende posten van inkomsten en uitgaven voor, en deelt mede, dat ailes in de beste orde is bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter: Er is nog eene missieve ingekomen van de kerkvoogden der Hervormde gemeente, be treffende de kostersdiensten. Daarin wordt te kennen gegeven, dat zij gaarne tôt de verandering willen medewerken, doch de som van 100 te laag is en dit niet bij de Notabelen durven aanbevelen. In de meening, dat 200 niet te hoog was, willen zij toch, wanneer de Raad 150 biedt het bij de notabelen in overweging geven. Voorzitter: Wie wil het woord er over. De heer Bakker: Wat is het oordeel van B. en W. Voorzitter Wij hebben het punt niet overwogen, maar er moet een eind aan. Ik ben er wel voor om 150 aan te bieden en dan ook geen cent meer. Wij moeten zien, dat we er af komen, want ze kurihen er ons mede plagen. De heer Berg We kunnen het verdagen tôt eene volgende vergadering. Voorzitter Mij ook goed. Wij geven nu 300, dat is geen kleinigheid. Andere leden zagen toch gaarne dat er een be sluit genomen werd. De heer Bakker Ik zou gaarne het voorstel van den voorzitter in rondvraag hebben. De heer Mulder: U zegt, dat het nu 300 kost, is dat voor Bouma. Voorzitter Ja, dat krijgt Bouma. De heer Edzes Het moest er dadelijk bij de overplaatsing in begrepen zijn geweest. Tusschen den voorzitter en den heer Edzes ont spint zich hierover een débat, waarop de voorzitter zegt, je bemoeit je met zaken, die je niet aangaan. Dan moet gij hier maar zitting nemen. De heer Edzes zegt te willen voorstellen om dan 150 te geven. De voorzitter Dat voorstel heb ik reeds gedaan maar enkele leden bijv. Berg wil niet. De heer Mulder: Ik zou er wel voor zijn om zelf maar een le benoemen als koster. Voorzitter Het is beter, dat we maar zien er af te komen, het moet niet langer bij de school. Ik wil in rondvraag brengen of mijn voorstel in behandeling zal, ja of neen. Nijhuis (de som is mij te hoog) en Berg en Mulder zijn er tegen, zoodat het voorstel van den voorzitter in behandeling komt. De heer Mulder 1k heb dit te zeggen, dat een der onderwijzers het bijv. wel voor 100 zou willen doen. Voorzitter Laten we daar niet mede beginnen, want bij iedere vacature zitten we er weer mede. De heer Mulder Dat is toch niet zoo'n groote moeite. De heer Berg De Langen zal het wel voor die som willen doen. Ik denk, dat de som van 150, om die maar voor altijd toe te staan, wel wat hoog is, die som is te groot, om maar voor altijd te geven. De meesle der andere leden laten zich uit, dat zij er voor zijn, dat dit van de baan komt, het voorstel van den voorzitter gaat in rondvraag en wordt aangenomen met 7 stemmen. Tegen Mulder, Nijhuis en Berg. Deze laatste zegt nog, ik ben er beslist tegen. De heer Bakker Het is al een poos geleden, dat er besloten is om de strafverordening te laten drukken, hoever is dit gevorderd. Voorzitter Ik heb Borgesius er over gespro ken, en ze zullen wel spoedig klaar zijn. De heer J. S. Smid vraagt het woord en brengt de Bonthuisterbrug in bespreking. ZEd. vraagt of dit nu zoo blijft zitten. Voorzitter Ja, ge begrijpt toch wel, dat we niet naar Hoogezand gaan om de gevraagde erken- ning te geven. De heer Smid Het is toch een kwestie van vorm en jammer zou het zijn, dat de goede zaak hierom bemoeilijkt werd. Men heeft mij er naar gevraagd, hoe het werd, doch ik wist er niets van. De onderhoudsplich- tigen hebben een goed aanbod gedaan. Als dit aanbod later eens ingetrokken werd, was het minder. Voorzitter: Nu, die som van f 1600 voor twee gemeenten, maakte het grootste bezwaar ook nog niet uit. Eenige stemmen Dat dunkt mij van wel. De heer Smid Zou er nu niet iets aan den vorm kunnen worden veranderd, dat de zaak tus schen beide gemeenten weer in behandeling kwam. De heer Bakker Met aansluiting aan wat de heer Smid heeft gezegd, geet ik het Dagel. Best, in over weging met Hoogezand in onderhandeling le treden. De Voorzitter: Zij meenen, dat ik de schuld heb, dat het station daar gebouwd is, en dit is niet zoo. De staat heeft het station daar geplaatst. Van andere zijde wordt aangevoerd, dat door 't leggen van den straatweg het onderhoud der brug verzwaard is en door het aanbrengen der draai brug over het Kalkwijksterdiep ontzwaard. De heer Smid en anderen dringen aan om toch met Hoogezand weder in onderhandeling te treden. De heer Smid zegt, het graag in bespreking te hebben. De Voorzitter: Ik wil geen kwadejongen wezen voor Hoogezand, daar heb ik veel te kwade kop toe, (tôt den heer Smid). Als je wilt, moet je maar een schriftelijk bericht bij den Raad indien. De heer Smid Nu, dat zal ik tegen den vol- genden keer ook wel doen. Eenige leden zeggen: het voorstel Smid dan te willen steunen. Na nog eenige hevige discussiën, vooral tusschen den voorzitter en de heer Smid, sluit de voorzitter eindelijk de vergadering Daar is nu wel honderd en meermalen verklaard, dat Friesland en Groningen geheel vrij waren ge- bleven van allen naijver inzake de meerdere of mindere pracht van ontvangst der beide Koning innen doch beweren en doen zijn twee. En men moest al erg kortzichtig zijn, om niets van dien naijver te bespeuren. Zelfs mocht men het niet anders verwachten, daar de uitsluiting vanGronin- ger harddravers bij zoo menige harddraverij in Friesland reeds lang kwaad bloed had gezet en ook de regeling inzake bondsharddraverijen o„ schaatsen niet naar het genoegen der Groningers was. Friesland profiteerde van de oude traditie, die het aile overwicht schonk hier in 't noorden, en door het bezit van een koninklijk paleis en eene koninklijke harddraverij kan het tegenover vreemdelingen ongestoord die traditie handhaven. Doch met die traditie is thans gebroken. De eigene Koninginnen met hare hofhouding en zoovele dui- zenden vreemdelingen, ze hebben met eigene oogen de beide noordelijke hoofdsteden gezien en nu moest Leeuwarden natuurlijk verre de vlag strijken. Waar reeds Groningen in zielental de friesche hoofdsfad verre vooruit is, daar moeten ook de schoone aanleg der stad, de breede markten en pleinen en de kolossale handelsdrukte aan Gronin gen verreweg den eersten rang verzekerd hebben. Rekent men nu naar de grootle en het zielental, ja, dan ware 't erg onredelijk te beweren, dat Leeuwarden bij Groningen in de voorbereiding der feesten had achtergestaan. Integendeel beide ste- den deden, wat ze konden en daar had men 't bij moeten laten blijven. Doch niet zonder Schaden freude sprak hier menigeen over de minder groot- sche versiering van Leeuwarden; terwijl ginder weer menigeen niet bijster rouwde over het minder goede weder, dat aan ons tijdens de feesten ten deel viel. En erger nog, toen ik de vorige week te Leeuwarden was, waar ik nog de schoone fontein voor het paleis kon bewonderen als ook het schoone paviljoen in den fraaien Prinsentuintoen werd mij van verschillenden kant gezegd »Dat was me daar ook eene ontvangst ten uwent, waar ze zelfs met vuile eiers naar het hofrijtuig wierpen." Ja, zoo kwistig was die vuile laster in Frieslands hoofdstad verbreid, dat menig Groninger, die er woont of tijdelijk verblijf houdt, naar ouders of familie schreef, om over de wijze van ontvangst ingelicht te worden. Nu is er trouwens geen er- gere laster denkbaar. Want laten de Koninginnen elders goed en zelfs prachtig ontvangen zijn, ner- gens ter wereld kon de intocht schitterende- en de houding van het publiek beter zijn dan hier in onze goede stad. Gaarne zal ieder aannemen, dat men geene stad of streek aansprakelijk mag stellen voor zulken laster en dat deze licht door een of anderen vuilik is uitgedacht; doch ook twijfel aan en verbreiding van zulken laster doet pijn, en dat kon één alleen niet doen. Hopen we maar, dat meerdere verbroedering voor later de mogelijk- heid van dergelijke onzinnige praatjes voor goed uitsluite. En meerdere verbroedering komt er. Onderlinge handelsbelangen, maar vooral ook de wederkeerige hulp bij concerten en uitvoeringen en de abonnementsconcerten van ons Harmoniecorps in den Prinsentuin, ze zullen meer en meer den treurigen naijver wegnemen, die tôt nog toe niet geloochend mag worden. Nu ik toch het Harmo niecorps noem mag ik terloops wel even aanstippen, dat ons binnenkort vermoedelijk weer eene schoone feestavond wacht. 't Is namelijk eerstdaags vijl- entwintig jaar geleden, dat de bekwame orkestdi- reeteur Bekker den dirigeerstok aanvaardde en wij allen, die van nabij weten, wat het orkest en het kunstminnend publiek aan hem te danken hebben, zien daarin natuurlijk gaarne de aanleiding voor een schitterend avondfeest. Zoo gauw er van de plannen iets bekend wordt, zal ik 't u gaarne melden. Morgen komt hier weer het Berliner Domkoor, dat hier reeds bij herhaling zulke schoone triomfen oogstte. Het laat zich denken, dat de Martinikerk weer geheel gevuld zal zijn met tce- hoorders. Inmiddels wordt nog altoos krachtig ge- werkt aan de verdere voltooiing en opsiering der stad. De buitenwijken zijn thans bijna geheel ge vuld de singels vormen één aaneengesloten geheel. Ook die terreinen, waarvan men vreesde, dat de fundamenten geene vastheid konden krijgen, om dat de oude grachten daar gedempt waren, gaan thans gretig van de hand, en de ervaring heeft met enkele gebouwen reeds geleerd, dat het gevaar voor verzakking niet erg groot is. Eene model- wijze van onderbouw heeft de heer A. M. Prins geleverd, die eene fraaie villa bouwt aan de Park- laan tegenover de nieuwe veemarkt en die ailes tôt den vasten grond liet uitgraven en daarna met wit zand aanvullen. Op onzen lagen bodem is zoo iets het non plus ultra van bouw. Rondom de veemarkt gaat het natuurlijk ook druk om een af- breken en bouwen. Kleine vergunningen, die daar waren, zijn duur verkocht en worden nu verbouwd tôt flinke koffiehuizen voor de marktbezoekers. Die geheele buurt wint daardoor ten zeerste en had het ook zeer noodig. Wat het marktplein zelf betreft, daaraan wordt met aile krachl gewerkt. De païen zijn gereed het overdekte deel is afge- werkt thans rest nog de afwerking der poort en van de woning des marktmeesters en daarna zal zeker spoedig de officieele opening kunnen volgen. Met het oog op de marktbezoekers is ook aan de Rademarkt eene groote volksrestauratie opgericht, die straks op de marktdagen stellig uitstekende zaken zal maken. Voor de vergunningen aan het Nieuwe Kerkhof, waar thans de veemarkt wordt gehouden, is deze verandering natuurlijk een heele afslag. Doch ik moet nog schrijven van de feesten te Paterswolde op Zondag middag jongstleden. Zie, ieder weet, dat de heer Kraak wat aandurft en dat hij geene kosten of moeite ontziet, om ons met het beste en nieuwste op de hoogte te houden. Zoo organiseerde hij verleden jaar een echlen frie- schenkaatswedstrijd, zoo thans weer een groot water- tournooi en een zwemwedstrijd. Ook thans was voor de regeling van het feest weer aile zorg ge- dragen. Eene Tribune was aan het meer opgericht en tal van vlaggen sierden het terrein. Het weder was goed, uitgenomen een enkel regenvlaagje, dat weinig hinderde. Bosch en wandellanen prijkten in vollen zomerdos: zoodat er aile kans was op volledig welslagen. En toch de heer Kraak had weer minder fortuin dan moed. Zijne onder- nemingsgeest wordt slecht beloond. Toen wij er wandelend aankwamen vonden wij een dun en mager publiekje en de belangstelling in tournooi en wedstrijd waren ook onder die be- zoekers nog lang niet algemeen. Of onder die omstandigheden ook het vuurwerk en de verlichting tôt hun voile recht zijn gekomen, weten we niet daar we eerder vertrekken moesten. Jammer is het, dat die Paterswolder feesten niet beter slagen. Of het is er veel te druk, gelijk met den grooten wedstrijd op schaatsen of het is er een half pu bliekje. En voor ontspanningsoord hebben we nog geen beter en geen geschikter. »Hebt ge 't al vernomen In de Haagsche krant? Séquah is gekomen In ons vaderland. Heb je kromme beenen, Jicht of rheumatiek, Ga naar Séquah henen, Geneest je met muziek!" Zoo zingt de jeugd nu al .eenige dagen dapper bij de straten. Want eerst kwam daar de vergulde reclamewagen met zijn vierspan en zijne spiegels en opschriften van prairie-flor en Séquaholie. Dag aan dag reed die wagen door de straten evenwel zonder muziek, omdat hiervoor de vergunning was geweigerd. En eindelijk kwam Séquah, eene knappe, rijzige figuur met verwonderlijk veel bonhomie en humor. Ook zijne vrouw kwam mee en een ver- bazend aantal groote koffers, die zeker de fleschjes

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2