C- H f 1 oude enjonge 1 B0ERENBEH1 De veikoop der SME Ter gelege flink HUZ Vuurwerk en Bengaalst 0NDE1 ichooll Op Donderdag 14 nitgeit van oude en jong .4 .IL ALLE? Miiziek Het Geï r VERKOO VERKOO H. JONGMAN, S op Vrijdag den II bij H. D1 GEILLI BURGERLIJKE STAND - r fi 4 VAN tËtëtëéè&ir op aanstaanden Zali PP^S?^1 's namidd. 4 uur, i kastelein DIJKHUIS t.< maamtl cretliet. T. 's Dam, 5 uur, zal ten huize vai DERTIEN te Woltersum, ten erven van wijlen JAN BARTEL aldaar, publiek te koop worden I. Eeue goed ondei en SCHUl a. 1. v. B 5 H. 86 TUIN en G LAND, genaarad »DE BIJLT op Midw. tôt huur 32.50. II. De v. a. i. a. 1. v. BEKI 4 A. 30 c;A., BOUWLAND, jaarl. op Midw. tôt huur doen j El. De EIGENDOM van pe Een en ander gunstig staar den grintweg van Woltersum nabij het dorp Woltersum. AANV. lierfist a.s., BET 1 Mei 1893, met 2 REN' DE STURLER, nota ten verz»eke van Mej. IIFIS te Ciratitvediikiv< Notaris JEN (op drie uiaandeu op Vrijdag den b 'snamiddags 4 uur, kastelein T. KUIPEF die iets te vo verscliuldij den onder zicl lioorende tôt den boedel van de SMIT, in leven leerlooier en aldaar overleden den 12 J daarvan OPGAVEBET. GIFTE te doen, vddr of a tus 1892, ten KANTORE v L. L. SPRUIJT te Sappemeer. èbsi,. die iets te i van of vers« de nalatensch H. VAN TIDDENS, overleden Haart 1892, worden verz G A A F of BETAIjISïG TORE van Hoogezand. J. PIC» vau de Harddraverij ENTRÉE f 0.15. Ter gelegenlïeic TE K0LHA1 des avond; 1 frs rïen '00P van 1 iw opgenomen, een lioogsi gunstig bekenden sehrijv Deze Roman, getiteld: wordt met tallooze fraaie Illii algemeene aandacht trekken. In Engeland maakte aardigheid van vinding en mee in spanning houdt en boeit. Terecht zei een der bec »Waters heeft zich m< slijd, terwijl hij zich van vele «mede in de laatste jaren vele Onder valsclie VI De lezers van dit blad 2 waardoor tevens voldaan word blad een van eenigen omvang opgenome Diegenen onzer Abonné' bladhetwelk elke week in naar buiten per 3 maanden va teekend aan het Bureau dezer De Ondergeteekende we te ontvangen. Woonplaats Ook eene hooimijt van den landbouwer H. Doorn- bos moet door het hemelvuur zijn trofïen. Bij den landbouwer D. Begeman sloeg de bliksem in den schoorsteen, maar veroorzaakte geen brand. Bij de overgangsexamens van de rijkslandbouw- school te Wageningen is bevorderd van B I naar B II: de heer L. Adriani te Schildwolde. Aangaande het schoolfeest te Hoogezand kunnen wij nog het volgende tôt aanvulling van ons vorig verslag meedeelen: Men weet, dat het weer bij- zonder meeliep, zoodat aile nommers van het pro gramma, (dank zij ook de goede voorbereiding door de commissie) uitmuntend van stapel liepen. Een paar luchtballons, waaronder een in den vorm van eene dikke boerenmeid, toonden zich weerbar- stig en verbrandden aan de oppervlakte deraarde. De andere, van eene briefkaart voorzien, zweefde evenwel spoedig kalm en statig in hoogere steren en namen de richting aan naar Drentes barre hei- den. Na de tweede wandeling, zich uitstrekkende tôt de behuizing van den Heer v. d. Goot teMar- tenshoek, kwam men in den tuin van 't hôtel Boelfsema bijeen, om den inwendigen mensch te verkwikken en toen naar den draaimolen, die aan de jeugd zeer veel genot bereidde. Nu en dan verschafte een eeht ouderwetsch Janklaassenspel, waarin de hoofdpersonen telkens een wedstrijd schijnen te houden, wie de slapste beenen of den hardsten kop heeft, eene aangename afwisseling. Bij 't naar huis gaan ontving ieder leerling nog eene mooie prent. Het tuinconcert bij den Heer Roelfsema kan men niet zoo goed geslaagd noemen; er was betrekkelijk weinig belangstelling. Dit was jammer, want het weer was prachtig en de muziek zeer goed. Er werd echter weinig naar geluisterd. Men heeft van den dansvloer nog een druk gebruik gemaakt, en men zwierde en draaide er vroolijk in 't rond. Aan allen, die tôt het welslagen van dit feest hebben meegewerkt, ten slotte een woord van dank. Donderdagmorgen was de vrees niet ongegrond, dat het gewone jaarlijksche feest bij het hôtel Struvé te Sappemeer, in 't water zou vallen. Het regende steeds, de lucht was donker en de barometers gaven ook geen recht gunstiger weergesteldheid te wachten. Toch werd het in den namiddag droog en onge- stoord konden velen den belangwekkenden strijd aanschouwen. Voor de harddraverij hadden zich aangegeven de volgenden 1. Een bruine ruin van den heer Van Loon te St. Anna Parochie, pikeur A. Siderius 2 de schim melhengst »Wladimir" van den heer L. Oetzes te Groningen, pikeur J. F. de Boer; 3 de hengst »Trotoway" van den heer D. J. Mellema te Rei- derwolderpolder, pikeur J. Mellema; 4 de bruine merrie «Olga" van den heer J. G. de Boer te Utrecht pikeur J. G. de Boer; 5 de zwarte ruin «Oscar" van mej. de wed. Haverkamp te Noordwolde, pikeur J. Nienhuis 6 de zwarte merrie «Prinses" van den heer D. Pestman te Ten Boer, pikeur S. Pestman; 7 de zwarte merrie van den heer A. W. Kooistra te Witmarsum, pikeur A. Kooistra; 8 de zwarte merrie «Augusta" van den heer B. v. d. Molen te Garmerwolde, pikeur B. v. d. Molen 9 de merrie »Kenau Hasselaar" van den heer A. A. v. d. Berg te Haarlem, pikeur J. G. de Boer; 10 de zwarte merrie «Afina" van den heer J. Wilphorst te Help- man, pikeur A. Wilphorst; 11 de zwarte merrie «Anne" van den heer J. Bonnema te Rinszumageest, pikeur P. Vallinga; 12 de zwarte merrie «Flora" van mej. de wed. G. L. Vos te Borgercompagnie, pikeur R. G. Vos. Na vele intéressante ritten, vooral tusschen prijs en premiewinnaar, werden de prijzen, bestaande in 100, 40 en 20 in contanten, behaald door no. 11, 1 en 8. Voor de keuring van tuigpaarden waren 13 aan gegeven en daaronder zeer schoone exemplaren. De commissie had geen gemakkelijke taak, vooral niet toen zij van de 13 met 7 de eindkeuring zou houden. Eindelijk besliste zij ten voordeele van het paard zwarte merrie xNelly," vijf jaar oud, van den heer C. Nienhuis te Groningen. Deze ontving den prijs, bestaande in eene prachtige pen dule. De premie, bestaande in een met zilver monteerd azijnstel, viel ten deel aan de zwartbruine merrie, oud 4 jaar, van den heer J. Vinckers te Eexta. Nadat de strijd beslist was maakten de prijs- winnaars met de muziek voorop, vergezeld door eene groote menigte, een optocht door een deel der gemeente. Jammer dat ook nu weer, gelijk het vorige jaar, eenige jongens liederen zongen, waardoor ze trachtten de muziek te overstemmen. De prijzen werden vervolgens met eene gepaste toespraak van den heer Jonker aan de winnaars uitgereikt. Velen zetten het feest voort in de ruime tent in den tuin achter het hôtel Struvé, ook op de zaal, waar men zich tôt laat in den nacht onder muziek en dans en uitstekende comsumptie zeer goed amuseerde. Ook op andere plaatsen heerschte vrij wat drukte. Van ongeregeldheden hebben wij niets vernomen. Zeer velen hebben een genoeglijken dag door- gebracht. Donderdag middag, gedurende de Harddraverij te Sappemeer gehouden, is door een jeugdige dienst- bode eene portemonnaie met een inhoud van/12 verloren, welke nog niet is teruggevonden. Op dien namiddag geraakte bij het Kleinemeersterhoog- hout een klein kind in 't Winschoterdiep tal vari handen waren dadelijk aanwezig om de kleine drenkeling in behouden haven te brengen. Onder architectuur van de Heeren Gebr. Wolrich te Hoogezand werd voor den heer Wijnandus Bo- dewes te Martenshoek, ten huize van den kastelein van der Huizen aldaar, Vrijdag j.l. aanbesteed: Het bouwen eener nieuwe bejiuizing. Inschrijvers L. Gorter te Sappemeer, voor A. Daanje te Noordbroek, Th. Wilbrink te Martenshoek, H. Steenstra te Zuidlaren, H. R. Holthuis te Zuidbroek, Johs. Buurke te Noordbroek, Georg Beenker te Hoogezand, 4690; 4600; 4568; 4329; 4314; 4248; 4140. Van de werf van den scheepsbouwmeester M. Kroeze te Hoogezand is met goed gevolg te water gelaten het houten schuilje, genaamd Zwaantje van Groningen, groot 75 ton voor schipper J. Jonker van Groningen. Schildwolde, 12 Juli '92. In de heden avond gehouden vergadering van H.H. Kerkvoogden en Notabelen der Herv. gem. alhier, werd het ver- bouwen en verhoogen der Pastorie, volgens bestek I, gegund aan den laagsten inschrijver, zijnde P. van Dijk te Schildwolde. Tôt de 10 mannelijke leerlingen, die, na gehouden examen, tôt de R. H. B. te Sappemeer onvoor- waardelijk werden toegelaten, behooren o.a. ook Jan Willem Haarman, oud 14 en Petrus Johannes Oosterbeek, oud 13 jaar, beide leerlingen van den heer A. Borggreve te Schildwolde. Wel een be- wijs, dat het onderwijs aldaar ook goede vruchten afwerpt. Haren 14 Juli. De luchtballon welke j.l. Dinsdag ter gelegenheid van het schoolfeest te Hoogezand werd opgelaten, is 'snamiddags omstreeks 4 uur neergekomen bij den watermolen te Noordlaren, alwaar de kastelein 0. Kloots juist bezig was een voer hooi te laden. Naar wordt medegedeeld, is de jongeling A. S. uit Groningen, op het meer te Paterswolde veronge- lukt. Twee jongelieden uit Groningen hadden ge bruik gemaakt van de aldaar te verkrijgen kano's, waarvan slechts een met zijn bootje terugkeerde, met mededeeling, dat de boot van den ander door hem ledig op het meer was gevonden. Door het gerechtshof te Leeuwarden is bevestigd het vonnis van de arrondissements-rechtbank te Winschoten, waarbij de bekende in- en uitbreker W. Schrôder is veroordeeld tôt eene gevangenisstraf van negen jaren. Gevolg gevende aan de haar opgedragen taak, is door de Centrale Commissie van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium het volgende Adres gezonden Aan de Tweede kamer der Staten-Generaal. Hoogedelgestrenge Heeren Geven met verschuldigde hoogachting te kennen ondergeteekenden, te zamen uitmakende de Centrale Commissie van het bestuur van het 119 Afdeelingen met 10,000 leden tellende Nederlandsch Werklieden verbond Patrimonium, goedgekeurd bij Zijner Ma- jesteits besluit van 20 Januari 1881, domicilie kiezende ten huize van eerstondergeteekende, Cein- tuurbaan 185 Amsterdam, dat zij zich bij de ze wenschen te kwijten van de hun door de Afgevaar- digden der Afdeelingen ter laatstgehouden Jaarver- gadering opgedragen taak, om namelijk, nu de Regeering, die weet dat Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regentes bij de jongste opening der Staten-Generaal heeft uitgesproken «De indiening van een. wets- ontwerp tôt regeling van het Kiesrecht, de ze noodzakelijke voorwaarde van blijvende verbetering, wordt voorbereid," met de indiening van een daartoe dienend wets- ontwerp allerminst haast maakt, de aandacht der Volksvertegenwoordiging daarop te vestigen en haar te verzoeken om harer roeping getrouw te zijn, en voor de vervulling van hetgeen beloofd is op te komen. Het is, dit erkennen wij, voor het volk een bemoe- digende gedachte, te weten dat het in U zijn pleit- bezorgers heeft bij de regeering maar, Gij zult het hun toestemmen, die op wettelijke bepalingen ge- gronde wetenschap heeft weinig werkelijke waarde, als uwe goedigheid het gedoogt, dat de Regeerin: ter hand neemt wat zij verkiest, doch aan het volk de «noodzakelijke voorwaarde voor blij vende verbe tering" onthoudt. Het is hierop, dat Patrimonium ondergeteekenden gelastte U te wijzen, opdat, afgezien er van, welke gevolgen deze onverklaarbare handelwijze der Re geering ook hebben moge, deze te harer verant- woording blijven en de Volksvertegenwoordiging niet medeschuldig wezen zal, maar het hare zal hebben gedaan om aan het Nederlandsche volk in al zijn rangen en standen de «noodzakelijke voor waarde voor blijvende verbetering," namelijk «de regeling van het Kiesrecht," zonder verder uitstel te bezorgen. Tevens zij het hun vergund, de hulp der Staten- Generaal in te roepen om zulk een regeling te doen geven, le. dat het kiesrecht zich uitstrekke tôt aile ge- zinshoofden, die niet op wettelijke gronden van het burgerschapsrecht verstoken zijn; 2e. dat de stemming geheim zij, opdat de per- soonlijke vrijheid bij de uitoefening er van ten voile gewaarborgd zij 3e dat de stembureaux ook des avonds geopend zijn, om hun, die door hun arbeid des daags ver- hinderd zijn, de uitoefening van het kiesrecht mo gelijk te maken 4e. dat verordend worde, dat allen, die, in welke qualiteit ook bjj Staat, Provincie of Gemeente in dienst zijn, gelegenheid moet worden gegeven om van hun kiesrecht gebruik te maken; i 5e. dat de dag voor stemming nooit op een Zon- dag of een algemeen erkenden Christelijken feestdag J worde gesteld; en eindelijk j 6e. dat het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten tôt aile gemeenten worde uitgestrekt. 't Welk doende, namens de afgevaardigden van Patrimonium, De Centrale Commissie, K. KATEB, Voorzitter J. WITMOND, Secretaris. J. WINDHOUWER Pzn., Penningm Amsterdam, J. P. BOERKOEL, 2e Secretaris. 7 Juli 1892. P. VAN VLIET Jr., Bestuurslid. Nu de rupsenplaag in de noordelijke provinciën i zulke groote afmetingen begint te nemen, heeft men aan den heer Rilzema Bos te Wageningen raad gevraagd, wat tegen dit gedierte gedaan moet worden. De heer Bos heeft geantwoord als volgt Als u daartoe in de mogelijkheid zijt, zou ik u aanraden de aangetaste velden eens te bestrooien met gipspoeder misschien baat dit wat, al verwacht ik er ook geene in ieder opzicht afdoende resul- taten van. Daar deze rups letterlijk allerlei gewassen aantast en er in den nazomer nog eene tweede generatie kan worden verwacht, is het zaak, ze zooveel mo- gelijk uit te roeien. Klavervelden zou ik afmaaien, als dit nog niet geschied is, en het afgemaaide veld zou ik met de roi gaan behandelen of flink eggen, om aldus zoo veel mogelijk rupsen te dooden. Verder, daar de rupsen trekken, en wel zeer geleidelijk en regel- matig, a. h. w. in gesloten gelederen voorttrekken, moet men trachten, de nog niet aangetaste velden tegen het ongedierte te beschermen. Hoe dit te doen? Waar het eene stuk land van het andere door slooten gescheiden is, moet men de slooten aan haar oppervlakte zooveel mogelijk trachten schoon te maken. Anders trekken de rupsen over dewater- planten heen. Maakt men de slooten aan de wa- tervlakte goed schoon, dan verdrinken zij. Weldra drijft de sloot vol rupsen; die late men afscheppen anders trekken de levende over de doode heen en bereiken toch het aangrenzende land. Om een bepaald gedeelte, dat nog niet of nog slechts weinig is beschadigd, van een ander ge deelte, dat van rupsen krioelt, af te scheiden, kan men ôf latten slaan, die men met teer besmeert, ôf een greppel graven, waarin men teer werpt. In den tijd, dat de rupsen het drukst trekken, dient er iemand bij die latten of bij dien greppel rond te loopen, om weer teer te brengen, waar het noodig is, of de rupsen dood te drukken. Want er kunnen wel spoedig zooveel rupsen in de teer kleven, dat de volgende, over de lijken der eerste heen kunnen marcheeren en dat de teer dus moet worden vernieuwd. De rups v. d gammauil tast aan klaver, erwten, boonen, wikken, boekweit, kool, koolzaad, koolrapen, vlas, suikerbieten en mangelwortels, aardappelloof, vele gewassen van den bloementuin en moestuin, ook vele onkruiden (o.a. herik, krodde). Wat zij niet eet, zijn grassen en granen (tusschen het graan eten zij vaak de onkruiden wegl) Verder ook de bladeren van boomen niet, met uitzondering van de wilgenbladeren, die zij wèl eten. Over de gam- mauil-rups kan u verder nalezen: «Ritzema Bos: Insectenschade in bouw- en weiland," blz. «146 en 149." Woensdagnamiddag omstreeks 1 uur, ontlastte zich een zware onweersbui boven de stad Leeuwarden en haren omtrek. Ruim een uur lang regende het letterlijk bij stroomen; het geleek wel eene wolk- breuk. Op verscheidene punten der stad stond het water hoog op de straat, iets dat tôt de grootste zeldzaamheden behoort; er waren vele kelders ondergeloopen. Het was zoo donker geworden, dat in verscheidene huizen licht moest worden aan- gestoken. De visehopkoopers in de provincie Friesland heb ben een afspraak gemaakt, de paling niet hooger dan tegen een bepaalden prijs (50 cts. per K.G.) van de visschers te koopen. Deze laatsten zijn hierover zeer ontsticht, maar kunnen er weinig tegen doen. Door de geringe vangst zijn de prijzen van wit- visch zeer hoog; voor blei beurt de visscher thans 20 et. per K.G., tegen 10 et. in het vorige jaar. Nabij Vierlingsbeek (N.-Br.), in het gehucht Heu- kelom, is door een onbekende oorzaak brand uitge- broken in de boerenhuizing van N. W. Toen de vrouw zich nog eenmaal in het gebouw, dat. reeds in lichte laaie stond, wilde begeven, viel het dak in en trof haar zoodanig dat zij vele ernstige brand- wonden kreeg en dientengevolge in levensgevaar verkeert. Te Heteren is Woensdag door een geweldigen hagelslag tijdens een donderbui veel schade berok- kend aan tuinvruchten, bloemen en tabak. Op som- mige akkers is het laatstgenoemde gewas totaal vernield. Reeds herhaaldelijk werd gewezen op het weinig doeltreffende van den maatregel, door den burge- meester van Amsterdam genomen, dat de koffie- huizen aldaar des nachts te een uur gesloten moeten worden. Een nieuw merkwaardig bewijs levert een strooi- biljet, dat dezer dagen in de hoofdstad werd ver- spreid. De eigenares van een koffîehuis kondigt ni. haar «hôtel" o.a. aldus aan. «Vrije kamers van af 75 cts. «Beiersch export-bier 10 et. per glas. «Cognac fine Champagne 15 et. p. glas. «Diverse soorten bitter 10 et. p. glas. «Specialiteit in fijne likeuren. «Duitsche, Fransche, Engelsche en Zwitsersche serveuses. «Het hôtel is den geheelen nacht voor het publiek geopend. «Na middernacht is de gewone consumptie 15 et. per glas." Vooral verdient het de aandacht, dat de hier bedoelde inrichting niet is gevestigd in het centrum van het zoogen. «nachtleven," maar in een deel van de stad, dat tôt dusver een beteren naam had. In den toren van het R. C. Kerkgebouw te Sus- teren (L.) is Maandag een steiger gebroken, waarop vijf werklieden aan den arbeid waren. Het onge val liep betrekkelijk gelukkig af. Vier der arbeiders kregen onbeduidende kwetsuren; alleen de vijfde werd ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk, gewond. Te Loosdrecht heeft onlangs de veehouder v. A. een krielkipje te broeden gezet op zeventien eieren van veldhoenders, met het verrassend gevolg, dat evenzooveel levende kuikens zijn uitgekomen. Het is niet mogelijk met eenige zekerheid op te geven, hoeveel menschen er omgekomen zijn bij de ontzettende ramp, die te Saint-Gervais door de aardstorting heeft plaats gehad. De registers van de badinrichting zijn wel teruggevonden, maar zij zijn onleesbaar. Men weet alleen, dat Maandag een honderd baders het middagmaal aan de badin richting gebruikt hebben, en van dezen zijn slechts 15 in leven gebleven. Men rekent voorts, dat een 40 menschen, behoorende tôt het bedienend per- soneel, en even zooveel boeren uit den omtrek het leven bij de ramp verloren hebben. Dit zou reeds 155 dooden aanwijzen. De Arve spoelt nog bij voortduring lijken aan. Vele er van zijn zoo deerlijk verminkt, dat zij on- herkenbaar zijn. Zoo is een lijk eener vrouw aan- gespoeld. waaraan het hoofd en de beenen ontbreken. Het hoofd van een ander lijk is verpletterd. Ook hier hebben er, gelijk gewoonlijk bij rampen die dood en verderf verspreiden, wonderdadige red- dingen plaats gehad. Een inwoner van Genève, die zich in dien verschrikkelijken nacht te Saint- Gervais bevond, hoorde een vreeselijk geraas, gelijk aan dat, zegt hij, dat ontstaan moet als een cycloon voorbijtrekt. Het huis waarin hij overnachtte scheen als door eene aardbeving te schudden. In allerijl trok hij eenige kleederen aan en stak het hoofd door een venster. Op het eerste oogenblik kon hij zich geen rekenschap geven van hetgeen er gaande was. Hij hoorde het water klotsen, dat brokken rotssteen medevoerde en in de bergen neerplofte. Hij vluchtte door het dak. Dââr vond hij eene dame, gewik- keld in een beddelaken. Door schier bovenmen- schelijke inspanning gelukte het hem de dame het dak der kapel, en vervolgens een der rotswanden te doen bereiken, waar hij zelf zich ook had ge- borgen. Beiden waren gered. Een jeugdige kapper van de badinrichting, waar van de telegraaf reeds gewag heeft gemaakt, heeft zich vooral onderscheiden door onversaagdheid en tegenwoordigheid van geest. Verscheidene personen danken hem hun levensbehoud. Eene Engelsche dame, het donderend geraas ver- nemende, waarvan de oorzaak haar natuurlijk on- bekend was, stond op, sloot met eene koelbloedig- heid, waarover men zich niet genoeg verbazen kan, hare deur, kleedde zich en begon een brief te schrijven, om afscheid van hare familie te nemen. Als door een wonder bleef dat gedeelte der badin richting overeind staan, en de dame behield het leven. Een persoon, die gered is, heeft verklaard zich niets te herinneren van hetgeen er voorgevallen is. De Arve en andere wateren ziet men tafels, stoelen, enz. ook kerksieraden medevoeren, te mid- den van lijken. In den geheelen omtrek heerscht de diepste ver- slagenheid. Er wordt niets gespaard om, waar het mogelijk is, redding aan te brengen. RAADSVERGADERING te Sappemeer op a.s. Dinsdag den 19 Juli 1892, des voor- middags te 10 uur. Aan de orde Aanbieding Gemeenterekening 1891. Opmaking voordracht zetters. Opbreken en herleggen van p.m. 60 meter voet- straat zuidzijde. Adres tôt overname ijzeren draaibrug Borgercom- pagniesterdiep. Kostersdiensten. VERGADERING der landbouwvereeniging „SlochterenKolham," op Zalerdag den 9 Juli 1892, bij Hartenhof, Vroombosch. Aanwezig 12 leden. Met eene korte toespraak opende de voorzitter de vergadering, zijn leedwezen uitdrukkende, dat niet aile leden waren opgekomen, hetgeen evenwel te wijten zou zijn aan het mooie weder en de drukte dezer dagen voor den landbouwer. Door den secretaris worden de notulen voorge- lezen en onveranderd goedgekeurd. Het punt ingekomen stukken bevatte ditmaal niets. Bij 't punt mededeelingen vraagt de heer Lameris het woord en deelt mede, dat het met het verzen- den der landbouwcourant tegenwoordig al heel slecht toegaat. Hij richt vervolgens de vraag tôt den voorzitter hoevaak die er al een heeft ontvangen. Voorzitter: Sedert half April nog niet weer. De heer Lameris: Ik slechts eenmaal. Ik heb er onderzoek naar gedaan en ontdekt, dat de ver- zending aan L. Homan toe nog goed is, verder weet ik het nog niet. De heer Schaap zegt er éénmaal een te hebben laten liggen, waarop de heer Hommes antwoordt, dat dit dan nog maar ééne krant uitmaakte. De heer Bosma zegt er nog nooit een te hebben ont vangen. Na nog eenige discussiën komen De Vries en Lameris overeen er eens onderzoek naar te zullen doen. Mededeelingen van den voorzitter, dat het bestuur van deze vereeniging naar de landbouwvergadering te ScharmerHarkstede is geweest den 2 Juli, toen de heer De Vrieze van de Wildervankster- dallen daar eene rede heeft gehouden over kunst- mest. Dit was een zeer boeiende en leerzame rede geweest, en daar hij er veel van heeft aangeteekend, stelt de voorzitter voor dit voor te lezen, welk voorstel natuurlijk met applaus wordt begroet. Volgt alsnu eene voorlezing van de hoofdzaak der rede Vrieze. Na het voorlezen hiervan zegt de voorzitter den heer De Vrieze te hebben uitgenoodigd ook hier eene spreekbeurt te houden, welke uitnoodiging ZEd. heeft aangenomen, en wel tegen het najaar. Een onderling débat ontspint zich nog over de kunstmest. Voorstellen: geene. Inleiding van den heer G. de Vries, met het onderwerp «de aardappels, Solanum, Tuberosum." In eene zeer boeiende inleiding bespreekt de heer De Vries de geschiedenis der aardappels, van uit Amerika, de Chilieilanden, door de Spanjaarden naar Europa gevoerd. Omstreeks 1650 in Duitsch- land verbouwd, terwijl hij eerst in 1660 op de tafel van Lodewijk 13 verscheen. Voor 1700 werd hij nergens in 't groot verbouwd, o.a. in Friesland in 1737. Thans wordt de aardappel overal gekweekt, bij voorkeur is hij een liefhebber van een gematigd klimaat. Verder bespreekt inleider de geheele plant, als: knollen, stengel, bladeren, bloesems en vruchten en zegt wat er alzoo van de aardappels wordt gemaakt, als aardappelmeel, sago, suiker, sterke dranken enz.en geeft de bestanddeelen der plant op, waarin vooral gewezen wordt op de hoeveelheid potasch die er in de aardappelplant zit. De aardappelplant is voor deze streken van groot belang. In 1875 werd in ons land 15 mill. H.L. verbouwd, waarvan alleen in onze Veenkoloniën li mill. H.L. Een luid applaus volgde op deze leerzame rede. Na de inleiding werd gesproken over het aanaarden der aardappels, wat de vergadering zeer goed keurde, beter als het laat schoffelen. De inleider doet nog de vraag, wat ondervinding de leden hebben opgedaan met het poten van door- gesneden aardappels. De meeste der leden keuren dit af, hoewel er ook enkelen zijn, die er goede resultaten van hebben gezien. De heer Heeringa doet de vraag waarom poot- aardappels van zwaren zandgrond niet willen op veengrond, iets wat hij meermalen ontdekt heeft. Een voldoend antwoord weet niemand hierop te geven. Vragenbus: Deze bevatte de volgende vraag: om de vreterij uit een stuk land te weren is het bestrooid met kalk, en wel 6 mud per deimt. Het blijkt, dat nog 1/s der stammen weggebleven is. Is er ook een beter middel. V. Eerst dient uitgemaakt te worden of kalk wel een middel is ter wering van de vreterij, het geen de heer Schaap oordeelt van niet. Daar niemand der leden deze vraag durft aan- pakken, wordt besloten haar op te zenden aan de landbouw courant. Hierna sluiting der vergadering. HOOGEZAND, 7—14 Juli 1892. Geboren Hinderkie, d. v. Harm Heininga en Hinderkie Kalk Elizabeth, d. v. Gerardus Hendrikus Scholtens en Alida Hijlkema Frederika, d. v. Fol- kert Postema en Aaltje Ruiter Aaltje, d. v. Andries Folkers en Pietertje Huisman; Annechien, d. v. Reinder Brouwer en Janna Kremer; Bernardus Heikolinus, z. v. Bernardus Zwart en Gesina Remkes. Ondertrouwd: Esdert Prins en Frouke Moesker Jacobus Venema en Hinderika Mulder; Antonius Gerhardus Theodorus Remmers en Catharina Jo- hanna Scholtens. Getrouwd: Johannes Frans en Tijdje Pool. Overleden: Jan Drenth, 5 m., z. v. Jan Drenth en Jantje Nieboer; Eikelina Hundt, 15 j., d. v. Kornelis Hundt en Jantje Nieborg; Hillegien Kruize, 3 m., d. v. Jan Kruize en Hillegien Schuur. SLOCHTEREN, 6—12 Juli 1892. Geboren: Haike, z. v. H. Puister en J. Hazelof te Hélium Harmannus, z. v. J. Nieboer en I. Krui- zenga in 't Holt te Siddeburen Kornelius, z. v. S. Buitenkamp en J. Smid te Siddeburen; Hindrik z. v. H. Zeven en T. Schuurman te Slochteren; Luitje, z. v. N. Nanning en H. Tepper te Slochteren; Zwaantje, d. v. K. Dontje en J. Lesman te Sloch teren; Harm, z. v. T. Woltjer en A. v. Anken te Slochteren. Overleden: Gerardus Frederikus Meulman 74 j. wedn. van K. Bruins te Scharmer Timon Meijer 8 mnd. z. v. G. Meijer en A. Kooima te Harkstede. Levenl. Aangeg. Kind van J. Sloot en R. Bruns te Kolham. ZUIDBROEK, 8 -15 Juli. Geboren Jan, z. v. Hendrik Hidskes en Johanna de Jonge. NOORDBROEK, 5—11 Juli. Geboren Harmke, d. v. Jan Bennema en Gnetje Mensenkamp Machiel Ipe, z. v. Pieter Dalebout en Lijffien de Vries; Amkolina, d. v. Jan Wildman en Weia Zijlma. HAREN, 1—30 Juni. Geboren Sietske, d. v. J. Kamps en G. Boers- ma te Helprnan Jan, z. v. J. ter Steeg en E. Ottens te Glimmen; Berend, z. v. D. Meints en J. Broeksmit te Onnen Gerhard, z. v. H. Honebeeke en H. Warnders te Haren Geert, z. v. H. Geert- sema en G. Scheltens te Helprnan Jan, z. v. C. van Leijenhorst en Maria Lukas te Haren; Gerrit z. v. J. Keizer en G. Hulsebos te Noordlaren Heiko, z. v. A. Wichertjes en J. Bakker te Hoorn-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2