I i 4 rf Publieke V( B0EREIB1HI Boerenbehuizinge Arbeidersbe Societeit „Go in den tuin m den Bal-Cham Wr^ Dansen Het Àromatiek Zwols NE fi BALTIM' KORTSTE en GO] OYERTC Sappemi op Zondag 24 Spaarbank Di N ederlandsch-Ana Stoomvaart-Ma DOIJER VAN NNENLAND. i iiJ De Notaris H. F. DEEL te nanrtMîMtiiJt* den 211 en niet op Woensdag den 20 is geannonceerd, 's namiddags telein ALTING te Harkstede, I heer L. ZWANEVELD te L verkoopen en SC v. a. i. a. MINO de daa: GROtittr- en «Of UMit staande en gelegen aan den gi onder Harkstede, groot 20 H., jaarlijks op St. Martini tôt vas 2. den EIGENDOM van pe 3. EENI met de v. a. i. a. 1. v. BE het ERF en eenig ftROEï- gelegen aldaar, groot 6.62.2E komstig jaarlijks op St. Mai doen 60. 4. den EIGENDOM van pi 5. De v. a. i. a. 1. v. BE 8.53.20 H.A. OKOKÎf- et gelegen aldaar, met het rei zullende inkomstig jaarlijks op huur doen de som van 80. 6. den EIGENDOM van pi 7. EEN1 met eigen GROND aldaar, trr De EA.NDE1V zijn rnini voorzien. Aanvaardtiig de BOUV blooting der vrucht, de GR GEBOUWEN den 1 NToveu Muziek der dienstdoi te LEEUWAI Kapelmeester: H. I LEDEN der SOCIETEI' Sappemeer en «HARMONIE" vrijen toegang met twei Meerdere DAMESKAARTE HEEREN I l JFJDO Name C. G. S ZITTING der Spaarbai Vloeusda; 's namiddags van 47 nur. Spaarbank te Schildwolde. L. J. REIN! BUITENGEWONE REPE' S4 Juli e.k., ten huize Westerbroek, dansers 35 ce cent de PERSOON. M. H. Dansond N.B. Ter afwisseling Gom autTTMin iirr Men vervoege zich aan N. A. S. M. te Rotterda en bij de AGENTEN, of 1 Inspecteur: J.E.ERl E. BOES sebeikundig onderzocht en aa baar te Sappemeer P. J. B1 Pekela H. PIJBES, te DEMA. N.B. De verpakking is proces-verbaal laten opmaken tegen Sequah. Wan- neer deze erkende specialiteit inderdaad goed heil had gezien in deze manier van behandeling, dan zou hij anders gehandeld hebben dan thans. Na- tuurlijk is het zijn plicht, om bij aile onbevoegde uitoefening der geneeskunst proces-verbaal op te maken; doch bij de voile overtuiging, dat het hiei iets nieuws gold voor het heil der menschheid, zou genoemde heer er verder nooit het zwijgen toe hebben gedaan, maar eerlijk en royaal hebben on derzocht en aangeprezen. Ook de vereeniging tegen kwakzalverij, die in Amsterdam het optreden gade- sloeg en volgde, spreekt er zeer beslist zijne voile al keuring over uit, en 't kan ons alleen maar spijten dat zij het niet noodig heett geacht, om ter voor- lichting van 't lichtgeloovig publiek geregeld onder- zoek te doen naar de behandelde patiënten en dat onderzoek publiek te maken. In de derde plaats wijs ik op de verschillende rapporten van onderzoek der geneesmiddelen, die bij herhaald onderzoek niets bleken te bevatten dan wat terpentijn en levertraan en wat aromatische oliën. Verder ligt er in de wijze van optreden veel, zeer veel, dat ons noodwendig aan kwakzalverij moet doen den- ken. Eerst die vergulde wagen, die veel weg heett van eene oud-Romeinsche zegekar. Dan de muziek die zoo precies rekening houdt met de wenschen van het volk en gaarne elke mélodie speelt, die maar wordt aangegeven. Verder de toespraken, de giften, de maaltijden en honderd andere dingen meer. Och »menschen foppen is maar eene weet doch niet ieder heeft er evenveel den slag van. Doch in het winnen van de harten en het goed vertrouwen van zijn publiek is Sequah bepaald een genie. Was hij ongehuwd, (en zijn vrouwtje volgt hem op al zijne tochten), de schoonste verovering ware voor hem eene kleinigheid. Want vooial dames schijnen zich bijzonder voor die wrijtkuur te interesseeren, zoo in den Haag als hier, als elders. En zijn vrij optreden, zijn humoristische kwinkslagen en aardigheden weten altoos het pu bliek geheel te pakken. Ailes stroomt dan ook des avonds naar Sequah, al gaat het hier wat kalmer en rustiger toe dan in den Haag en Leeuwarden. Voor al voor hen, die 's middags gaan eten, is lnj een halve zoo geen heele heilige, en door zijn ver- nuftig idee om de ontvangen entreégelden op deze wijze ten bate van de publieke liefdadigheid aan te wenden, bezorgt hij zich onder de armen dui- zenden lofredenaars en bewonderaars. En nu hij ook de stoere Groningers heeft ingepakt, nu wordt ook het Mexicaansch galakostuum voor den dag gehaald en zoo aan zijn optreden nieuw décorum geschonken. Of hij 't echter zoover krijgt, dat ze ook hier straks de malligheid uithalen en men doet al wat voor een lekkeren maaltyd of een gel- delijk cadeautje, om zich zelven voor den wagen te spannen, dat betwijfel ik zeer. En ik zou t ook schande achten voor ons volkje, dat hoe weinig ook ontwikkeld daar toch veel te goed voor is. Avond aan avond is er weer wat nieuws en wat pikants in Sequah's toespraak. Nu komt hij ons vertellen, dat hjj de dochter van den bur- gemeester te Arnhem zal wrijven, dan weer leest hij de dagvaarding voor de rechtbank voor en voegt er handig wat schalke uilvallen tusschen. En de oolijkerd weet te goed, dat op t oogenblik, dat zijne reputatie ook hier voor goed is gevestigd, elk procès te laat komt en hem weinig of geen afbreuk meer doen zal, terwijl hij slim genoeg is, om elk nadeel van een rechterlijk vonnis weer te zijnen bate te colporteeren. Iedere zitting wordt met het zingen van het volkslied besloten, terwijl op Sequ ah's uitnoodiging ieder bezoeker dit even willig staande en met ontblooten hoofde doet. Wonder toch, die invloed en dat overwicht van den eenen mensch op den ander. Doch wie over wat handig- heid en humor beschikt, kan het in dezen ver brengen, vooral als de faam vooraf al zooveei goeds en zooveei geheimzinnigs van den persoon heeft uitgebazuind. Nu zegt mijn collega briefschrijver »Wat nu de verrichtingen van Sequah in 't bijzon der aangaat, kan men er vrijwel de schouders over ophalen, evenals over de toeren van den arabischen oogarts Goolam Kader te Amsterdam de genezin- gen kunnen echt of onecht, duurzaam of slechls tijdelijk zijn, om dan met verdubbelde woede door de oude kwaal te worden opgevolgd de kwestie der feitelijke waarde zijner geneesmethode is onder 't hozanna zijner vereerders en het »kruisigt hem van de faculteit nog altijd onopgelost gebleven. Doch men bedenke dit. Ten eerste gaat niemand der patiënten zich aan de kuur onderwerpen, of hij vertrouwt, hij weet, zonder eenigen twijfel, dat hij hersteld op zal staan. En ieder weet, dat goed geloof en vertrouwen bergen kunnen verzetten. Ten tweeden worden zijne voorschriften honderd- maal nauwgezetter opgevolgd dan die van den doet or. Ten derde is aile pijn ten deele inbeeiding en die inbeeiding wordt alleen weggenomen bij de voile overtuiging: thans slaat voor mij het uur van beterschap." Ook vrees voor de te ondergane kuur heeft op sommige gestellen dezelfde uitwerking. Zoo gebeurt het, dat ook in gewone gevallen de pijn bij de komst des doctors geneest. En wie verder bedenkt, dat niet aile patiënten publiek worden genezen maar slechts enkele aangewezenen, wie verder bedenkt, wat hypnotiseering vermag ook bij gewone behandeling van patiënten, die be~ hoeft zoo erg verwonderd niet te staan over de genezing van enkele patiënten. Want dat ze allen genezen worden, is platweg een praatje. Zoo hoorde ik van vier gevallen, die geen baat hadden gevonden en de tijd moet leeren, wat het bij de anderen geeft. Waar is het en blijft het, dat hij soms verrassende uitkomsten verkrijgt; maar daar- mede is niet bewezen, dat de geneesmiddelen iets bijzonders bevatten, nog minder, dat ook de doctor hetzelfde succès niet zou hebben bij gelijke wrijt kuur, mits dan ook de patiënten zich met hetzelfde onwankelbaar vertrouwen en onder even krachtige medewerking aan den huisdoctor overgaven. In 't kort, ik blijf bij mijne meening, die ik reeds voorop stelde, dat we mooi op weg schijnen te zijn, om een paar eeuwen terug te gaan. En dat is jammer Vergadering van den Baad der ge- iiieenie Sappemeer op Dinsdag den 1» Jnli 1893, des voor- middags om ÎO nnr. Aanwezig aile leden. Nadat de vergadering door den voorzitter geopend was, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en ge- teekend. Aan de orde 4. Aanbieding gemeenterekening over 1891. De voorzitter deelt mede, dat overeenkomstig het wetsartikel, de gemeenterekening aangeboden wordt, en dat de ontvangsten bedragen de som van 83451,98, de uitgaven 74175,65, zoodat het batig saldo is 9276,33. Dit batig saldo, zegt de voorzitter, klinkt heel mooi, doch zal gereduceerd worden op 38. We stellen voor de rekening en verantwoording in die handen te stellen, welke het verleden jaar ook hebben nagezien. Nijhuis kan nu niet en voor den heer Wildervanck moet er een ander wezen. En ik zou wel willen voorstellen daarvoor te nemen Boswijk en Bakker. De heer Bakker Hoe lang heeft men er den tijd mee. Voorzitter De geheele maand Augustus wel. De heer Bakker: Dan is het goed, want ik ga met een paar dagen opreis, en dan wel een 14 dagen. Hierna wordt aangenomen het voorstel van den Voorzitter om het aan voorgestelde Gommissie in handen te geven. 2. Opmaking voordracht zetters. Voorzitter De aftredende leden zijn de heeren J. Berg Jz. en E. Maathuis- De heer Nauta Dan moet er gestemd worden Burgemeester. Voorzitter Ja zeker, de aftredende leden zijn Berg en Maathuis, maar nu moet er een dubbel- tal aangeboden worden. De aftredende leden zijn herkiesbaar. Volgt stemming over de candidatuur van het at- tredend lid Berg. Uit de stemming blijkt, dat Berg met 9 stemmen herbenoemd wordt. Een briefje was in blanco. Voorzitter Nu volgt er stemming over den tweeden Candidaat, E. Maathuis. De heer Berg Die krijgt op 't avontuur één stem meer. De uitslag der stemming is, dat E. Maathuis be- noemd wordt met algemeene stemmen. De heer Edzes Berg heeft het wel voorspeld. De heer Berg Ik heb het niet voorspeld, maar alleen gezegd, dat hij er avontuur op had. Voorzitter Dien we vroeger gehad hebben tôt tweeden Candidaat, de heer Sikkens, kan er nu niet bij, omdat die al lid is. - De andere tweede Candidaat, de heer J. G. Ruding wel. Volgt stemming over een tweeden kandidaat voor de eerste vacalure, met den uitslag, dat de heer J. G. Ruding benoemd wordt'met algemeene stemmen. Voorzitter Nu rnoeten we een tweeden candidaat hebben voor de tweede vacature. De heer Berg: Dat moet nu een nieuwe zijn. Nadat de voorzitter fluisterend gesproken heeft met de Wethouders en den heer Berg, zegt ZEd. Achtb., tôt den heer Boswijk: Mij dunkt, U hebt het niet druk, Boswijk. De heer Boswijk komt hier tegen op en zegt, dat hij wel drukte genoeg heeft. Voorzitter: Als U niet te veel drukte had, dan was het eene mooie afwisseling voor U, doch ik wil er ook niet verder over praten, en er niets op influenceeren. Na gehouden stemming blijkt het, dat de heer Boswijk benoemd is met 7 stemmen. De heer T. S. Bakker verkreeg 3 stemmen. Voorzitter: Dus de heer Boswijk is benoemd. (Tôt den heer Boswijk). U krijgt er toch geene drukte mee, want je wordt toch niet benoemd. Eenige stemmen: Dat kon men soms nog niet weten. 3. Opbreken en herleggen van pl.m. bO M. voetstraat aan zuidzijde. Voorzitter Burgemeester en Wethouders stellen voor over te gaan tôt het opbreken en herleggen van pl.m. 60 70 M. voetstraat van af Bodewes, en dan in aansluiting, dat het een rechte weg wordt. Het wordt er veel beter, veel sierlijker door. De heer Berg: Het is ook hoog noodig. Voorzitter: Het is niet zonder gevaar. De heer Boswijk Het wordt er een boel beter van. De heer Nijhuis Zeker, het wordt er veel beter door, dit eind is veel noodiger nog dan dat te Rorr gercompagnie. Tegen het gezegde van den heer Nijhuis komt de heer Nauta op, omdat het te Borgercompagnie ook hoog noodig was. Bij winterdag is het er een beestehoel, zegt de heer Nauta. De heer Boswijk: Dat zal wel zoo zijn, maar daar is toch nog een grintweg. De heer Nauta Ja dat is wel zoo, maar loopt dan bij regenachtig weer en wint.erdag eens op aen grintweg. Het was te Borgercompagnie jnet het eindje voetpad ook hoog noodig. Hierna vraagt de voorzitter of iemand der leden er wat tegen heeft, dat er tôt de bestrating, zooals is voorgesteld, wordt overgegaan, Eenige leden willen nog inlichfingen geven, dat men dan nog iets verder ook verbetering moet aan- brengen, waarop de voorzitter antwoordt, dat ep zal worden gezorgd, dat de weg in een rechte lijn wordt doorgetrokken en dat het dan ter lengte wordt van 60 70 Meter, zooals ZEd. Achtb. op de kaart heeft uitgerekend. Allen nemen biermede genoegen, zoodat het voor stel van den voorzitter wordt aangenomen. 4. Adres tôt ovemame ijzere» draaibrug Bor- gerepmpagniesterdiep. De voorzitter zegt, dat er een adres is ingefco- men tôt overname van die brug, het schijnt dus, dat die gereed is. Nw stellen we voor eene com- missie te benoemen, dan kan die er een onderzoek naar doen en er alzoo mede te bf?l<?-stpnBerg, Boswijk en Nauta of Bakker of De heer Edzes kan als belanghebbende niet mede doen. De heer Berg wil den bser Nijhuis er mede be- lasten, doch de voorzitter zegt, dàt deze lid is van 't collège van B. en W. en alzoo werk genoeg heeft. De heer Berg zegt, er dan ook wel genoege». mede te willen nemen. Er ontspint zich over deze brug een onderling gesprek waarop de voorzitter de aanmerking maakt, dat het zoo ailes door elkaar gaat, laten we afzon- derlijk spreken. Voorzitter Wie wil 't woord. De heer Berg zegt nu, dat het aanbrengen van het stukje ijzer op die brug een voorzorgsmaat- regel is. Voorzitter Nemen de leden het aan De heer Bakker moet op reis en de .heer Nauta dan De heer Nauta: Ik heb tegenwoordig verba- zend veel drukte en ga binnenkort ook op reis. Voorzitter De heer Smid dan De heer Smid Mulder woont er veel dichter in de buurt. Voorzitter: Dat betwijfel ik. De heer Mulder neemt nu evenwel aan om lid van de commissie te willen uitmaken, zoodat ook dit punt van de agenda afgehandeld is, 5. Kostersdiensten. Voorzitter: Nadat de zaak omtrent de kosters diensten in de vorige raadsvergadering is behan- deld en dit in de dagbladen heeft gestaan, blijkt het nu, dat er een misverstand heeft plaats gehad, ôf bij B. en W. ôf bij het hoofd der school. De zaak heeft zich als volgt voorgedragen. Hierna vertelt de voorzitter, hoe men er toe gekomen is om Bouma te benoemen. Het was in 't laatst van December, dat B. en W. er over spraken, dat er toch een koster moest benoemd worden en er over praatten wie we moesten hebben. Zoo heb ben we er dan met Bouma over gesproken, dat was zoowat den 28sten of 29sten December, en hem gezegd, dat we hem voor dien korlen tijd de voile som wilden geven en niet langer, dan tôt den dag toe, dat wij het opzegden. Daar is ver der niets over gesproken. Wij wisten niet anders, of hij moest de voile som hebben van 300 en Swiers meende het ook. Nu heeft Bouma het ver- handelde in de courant gelezen, en het blijkt nu dat hij 100 heeft bedoeld. Nu kan hij niet meer vragen. Misschien kan nu het gezegdq, dat Bouma 300 kreeg, van in. vloed zijn geweest op de gehouden stemming in de vorige vergadering. Daarom wenschten wij wel te vragen of dit zoo geweest is. De heer Maathuis heeft gezegd, dat bij de kos terdiensten nog al veel behoorde, alsse en schoonhouden der kerk, het open- doen der deur enz. „au™,ri«n Is het nu van invloed geweest op de gehouden stemming in de vorige raadsvergadenng, het den schijn hebben van misleidmg, en dien schijn wil ik niet op mij laden. Hoe denken de leden er ovei. De heer Nauta Ik heb medegenomen, hetgeen er over de kostersdiensten wordt geschreven in encyclopaedie van A. Winkler Prms. In den laats en tijd bij meester Klunder werden de kostersdiensten aile niet nagekomen. Hierna leest de heer Nauta voor, wat er m die encyclopaedie over kostersdiensten staat, wal hierop neerkomt, dat de koster een kerkelijk ambtenaar is, belast met openen- en sluiten der deuren, het opwinden- en luiden der klok, het voorlezen in do kerk enz* De heer Nauta: Vroeger was de toestand van den schoolmeester geheel anders, toen waren ze met ailes belast, maar nu zijn het heeren geworden. Nergens in eene gemeente is het zoo als bij ons, daar moet noodig een eind aan worden gemaakt. De heer Berg: Bouma was toch wel ten ge- noege van het kerkelijk bestuur. Als wij het ge- weten hadden, dat hij het wilde doen voor 100, dan kon misschien de stemming op de vorige ver gadering anders geweest zijn. De heer Nauta zegt, dat er aan de betrekking van koster zeer veel is verbonden, hij moet klok- luiden, zich belasten met het openen- en sluiten der deur. De heer Berg: Ik denk het zoo te doen, als het vroeger geweest is. De heer Nauta, (driftig): Ik dank u wel, dat gebeurt niet weer, het ging vroeger maar wat toe. Voorzitter Als de kerkvoogden straks in conflict komen, kunnen ze wel vorderen, dat de koster ailes moet doen. Ik heb er ook met De Langen over gesproken, doch deze wilde, tosR ik hem het ailes vertelde, er niets van weten. De heer Swiers: Het is alleen de vraag nu maar of de woorden van den voorzitter, n.l. dat Bouma 300 kreeg, van invloed zijn geweest op de stemming. De heer Nijhuis: Als niemand er iets tegen heeft, dan is het ja goed. De heer Boswijk: Wij rnoeten het maar zoo laten, ais we den vorigen keer aangenomen hebben. Voorzitter: Ik zal de leden goed de gelegenheid geven om er over na te denken. De heer Mulder: fk steî y.oor het aangenomen besluit te handhaven- De heer Berg schijnt het evenwel nog niet goed te kunnen inwilligen. De heer Nauta Een onderwijzer kan slecht de betrekking van koster vervullen, want wanneer we straks vergadering van kerkvoogden hebben, kan er wel eens het besluit komen, dat de koster aan wezig moet zijn, tôt het openen en sluiten der deur. De heer Mulder brengt nu zijne bezwaren in, en ZEd. denkt dat men voor die som altijd wel een kan krijgen. De voorzitter: Als we maar iets verder zien, dan zou men het dadelijk aannemen. Als de kerk voogden straks eens zeggen: geef ons 300, wat dan, Wij rnoeten er toch een hebben, de gemeente zit er yast mee, De heer Edzes Als wp het niet doen, dan ben ik bang, dat we in conflict komen met de kerk voogden- Voorzitter; ja en een procédure er bij. De heer Mulder: pen procédure? hoe dat? Voorzitter: Als wij het niet nakomen, spreken de kerkvoogden ons aan. De heer Berg kan er nog geen genoegen mede nemen. Pe voorzitter: De kerkvoogden zijn verplicht voor de oelangen van de kerk op te komen, evenals de leden van den Raad yoor de belangen der ge meente. Als ik kerkvoogd was, flan krel?g de Raad het met mij ook lastig, ik wilde het niet minder doen dan 30Q. Pe h,e.er Nijhqis Dan is goed dat U gepn kerk voogd is. De heer Nauta -; T'egpnwçordig ]kan geen onder wijzer koster meer zijn. De voorzitter brengt nu in rondvraag, of het besluit van de vorige vergadering zoo zal worden gelaten of niet. Aile leden zijn er voor het zoo te laten, als de vorige raadsvergadering is aange nomen; alleen de heer Berg is er tegen. Pe heer Mulder zegt nog dat men voor 100 wei nnn kos(er kon krijgen en dan kon men voor een 30 oi 35 ghfden gf nog- iemand bijnemen, die het vuile werk deed. De voorzitter is dit geheel niet met Mulder eens en zegt: het zou toch nooit gaan. Pjermede is het laatste punt der agenda afge handeld. Voorzitter: Nu hebben Tf? n°g iets, dat niet op de agenda staat, ni. we wilden' voor de yeilig- heid aan den noordkant der Borgercompagniesterbrug pen ijzeren hek plaatsen, tusschen de beide draai- bruggén, De heer Napta; Pap zou het ook goed zijn? dat er op de lantaarn werd gelef. Voorzitter: Daar kan dan ook op gefet worden. De heer Nauta: Als wij het eens aan Dijkhuis vragen, dan waren we beter geholpen, omdat we dan altijd licht hadden, het waaide niet uit en was dus veel beter. Voorzitter: Kunnen de heeren er zich mede vereenigpp? Allen verklaren er mede eens te zijn. Voorzitter: Nu is er ing.ek°men een brief van mijnheer van der Loeff. Dezen brief hehbpn we gisteren ontvangen. Terwijl de voorzitter dezep brief opzoekt, zegt ZEd. Achtb. dat gebleken is, dat aan den noordkant der Borg.brug de aanieg van het steenen pad niet goed is, en stelt daarom voor, dit weer op te breken en opnieuw te laten leggen en aan de zuidzijde een laag mac-adam aan te brengen. De heer Edzes Als we aan den noordkant dan ,<?ok eens een laag mac-adam aanbrachten. Pe heer Swiers Dat kan niet, de steenen liggen geheel verkeerd. Dit laatste wordt door dep yoorzitter bevestigd. Ook dit voorstel yan den voorzitter wPfdt MR- genomen. Volgt de voorlezing van den brief van den heer van der Loefï, waarin te kennen wordt gegeven, dat door den Raad besloten is, tôt de uitbetaling over te gaan van de Borgercompagniester brug en namens de aannemers verzoekt aan den heer Soer ter hand te stellen een woordelijk afschrift van het besluit van den Raad omtrent bedoelde brug. Voorzitter We sf.elfen voor, om dat aan Soer ter hand te stellen- Wil de aannemer het verven niet uitvoeren, dan is hier niets aan te doen, de brug is goedgekeurd en afgenomen. De heer Berg Dat zou gemeen wezen, als hij 't niet verfde. Voorzitter Ja, er is wel meer, dat gemeen is. De heer Berg 't Verven is toen uitgesteld om 't weer. Voorzitter De brug is goedgekeurd en ctaarmede is het âfgeloopeii. We rnoeten er nu om vragen en dat doe ik nooit. De heer Edzes Als hij *t niet verft. dan kan ik met zeggen, dat het knap is. Voorzitter Vinden de heeren het goed, datwe het gevraagde aan den heer Soer sturen De heer Bakker: Ik denk, dat als Tijms zegt, dat hy het verven wil, hij het ook wel zal doen Voorzittei Ja, dat kan u wel denken Mijnheer. De Voorzitter trekt het evenwel in twijfel. Terwijl men over de menschen spreekt, zegt de heer Naula, dat, toen eens de bekende reiziger Livingstone in Afrika was, en aan een kafFer vroeo- wat het onderscheid was tusschen mensch endier er geantwoord werd de mensch is een grooter spitsboef. Dat weten zelfs de kaffers dus. ze*d spreker. Ingekomen van het Bestuur van de bijzondere school te Sappemeer een schrijven, waarin aan den Raad de dank betuigd wordt, dat bij het laatste schoolfeest, ter gelegenheid van de komst der ko- ninginnen, ook de kinderen van hunne school in de gelegenheid waren gesteld geworden, dit feest mede te vieren, waarin dus naar gelijkstelling ge- streefd was. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aange nomen, Voorzitter Ik vind het toch zeer aardig, hoe meer toenadering, hoe beter. Ingekomen van den heer J. S. Smid Ez. een voorstel lot het doen totstandkomen van de Ront- huisterbrug. De voorzitter leest het voorstel voor.. helwelk luidt, dat er door het Dagelyksch Bestuur van Sappemeer met dat van Hoogezand pogingan in 't werk worden gesteld, om de Bonthuisterbrug over te nemen en voor gezamenlijke rekening er een nieuwe wordt gelegd, onder erkenning van Sappemeer, dat niet de brug te Hoogezand het meerdere onderhoud van den Bonthuisterbrug heeft veroorzaakt, maar met het plaatsen van het station en het aanleggen van den straatweg. Voorzitter: Dit voorstel is ingekomen denlâof 17 Juli, toen de briefjes aan de leden reeds ver- zonden waren. Ik vind er niets tegen om er over te spreken. Datgene wat gebeurd is, ligt niet aan B. en W., want deze hebben alleen de hesluiten van den Raad uitgevoerd. Wil de Raad er op te- rugkomnn, mil wel, De heer Nauta stell voor, dat het het beste is om er weer op terug te komen. Voorzitter Daar rnoeten we voorzichtig mede handelen het is een raadsbesluit geweest. Ik stel evenwel voor om eene commissie te benoemen, dan kan die rapport uitbrengen, hoe er gehandeld moet worden, Dp heer Smid komt er tegen op, en wil het graag dadelijk behandeld zien. Voorzitter: B. en W. hebben niets anders over- gebracht, dan het gevoelen van den Raad. Nu kan men hem, of de wethouders de schuld wq), geven, doch die hebben er geen schuld aan, De heer Smid; Ik heb zelf een concept opge- maakt, van hetgeen we zouden berichten aan Hoogezand. De heer Nauta tôt den heer Smid: Is het niet beter, dat we eene commissie benoemen. Voorzitter: Dat is veel voorzichtig er. Het voor stel van Smid is niet in de vergadering van B. en W. geweest en er kan dus niet over gestemd worden. De heer Smid Eerst moest het voorstel schrit- telijk ingediend worden en nu weer moet het eerst jn de vergadering van B. en W. zijn geweest. De zaak is bij aile leden genoeg bekend. Voorzitter Het is toch voorzichtiger eene com missie te benoemen. Andere leden zijn er °ok vqoy pip pene commissie te benoemen. De heer Smid Wil de Raad er niet op ingaan, dan kan ik het niet helpen, ik heb mijn plicht gedaan. Voorzitter: Er is toch ook zooveei haast niet bij. De eerstkomende vergadering kan het behan deld worden. Dp fleer Boswijk Zullen wp dan dadelijk eene pommjssje henqemen. Voorzitter: la, dat kan dadelijk wel. Be heer Bakker: Ik zou er toch wel voor wezen, dat Smid het concept voorias. Voorzitter: Dat mag ik wel hehben, maar het komt niet jn bphandpljng- Hierna }eest de heer Smid het concept vota. De heer Bakker: Ik zou wel willen voorstellen eene commissie te benoemen. Voorzitter De heer Burgemeester van Hooge zand is geheel onschuldig aan de zaak, geloof ik. Voorzitter Als er eens in de commissie kwamen Berg en Nauta en Bakker, dat zijn 3 voorstanders. De heer Bakker Wat moet de commissie doen Voorzitter: Een onderzoek naar de zaak in- stellen, or 't gemeentehuis de stukken inzien en ep dan rapport over uitbrengen. De heer Bakker: Dan stel ik voor ook den heer Smid in de commissie te benoemen. Voorzitter: Mij goed, het doet er niets aan af, wie er inkomt, al was 't de geheele Raad ook Het rapport kqmf; toph in handen van R- en VY) en als deze ér iets in vinden, dat niet gqed is, zullen zij het wel zeggen. De heer Smid wil nog weer antwoorden, doch de yoorzitter zegt, het komt dezen keer toch niet in behandpling, en wjl de vergadering sluiten, toen de heer Bakkep het woord vraagt om rapport qit te brengen over de naziening van de rekening van 't Burgerlijk Armbestuur. De heer Bakker: Namens de heeren Edzes en Mulder doe ik de mededeeling, dat de inkomsten waren f 2680, de uitgaven 2796,08, zoodat er een nadeelig saldo is van 116,08. Ailes evenwel in de volmaakste orde bevonden en ZEd. stelt daarom voor, het te doen goedkeuren. Voorritter Vyi) nog iemand der lèden inzage Paar niemand der ledeq hpt woord vraagt, wordj. het als aangenomen beschopwd. De heer Nauta: Moet de commissie nog niet een bedankje hebben, mjjnheer dç voorzitter, (Algeraeen gelach.) Voorzitter: Nu ja, we bedanken de commissie voor de genomen moeite. Ik speel evenwel niet veel met bedankjes, omdat ik denk, dat het de plicht van ieder lid is. Sluiting der vergadering. Sappemeer, 12 Juli. Naar pien verneemt heeft de heer Officier van Justifie bij de Rechtbank te Winschoten gepasseerden Woensdag in de procédure van den aannemer Warnders tegen deze gemeente geconcludeerd tôt bevestiging van het vonnis des kantonrechters te Zuidbroek. Gelijk bekend is, was de gemeente gedagvaard tôt betaling van 150 aannemingspenningen loo- penfle qver pep reeds afgesjotep djenstjaar- De gfl- meente deed dien eisch tegenspreken op gronfl van verjaring en ongegrondheid der vordering, doordien zij niet tijdig was ingesteld en de aannemer niet aan zijne verplichtingen had voldaan. De kantonrechter heeft in het daarop gevolgd procès de voorgestelde verjaring niet aangenomen en den eischenden aannemer het bewijs doorge- tuigen opgelegd dat hij aan zijne verplichtingen h J 11 r 1. EROfM TE GEVEN DOC des avonds 7 EN VAN te /H«li

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2