Verkoopingt INBOEDEL a K0REHB0E1 Malkln'an KALKÎÂBI Réclamé CORSET J, WESTER, Hoogezand, diie voer best gewonnen H00I, een best VAARSKALF, BOELDAG TE KROPSV Pl.m. 6 H.A. Âardaj 9PAARD Kaweit ROC eenige HUISMEOBI 6 H.A. AARDAPP. Imp., Champ., Mag. B Turken]. 3 H. HAVER, 2 ROGGE. 1 BOONEN Ruim 21 H. GRAS de TUINVRU CHTEI Den ijeheelen door den erllat pl.m. 7 voer best gewoi 41 hectare Il hectare TAÏ 1 hectare HA Een Koetswagen oj BÎNIENLAND, nieuw model, met vele baleinen bezet f 1,50, Aan de Rijtuigrnakerij een best zoetemelks KALF, 99^1- «1*111, ten verzoeke en aan de boerenplaats WIERT BLAAUW, op Itlaaudag 1893's nadem. om 1 uur, van 3 H.A. ROGGE en 3| H.A. HAV BEESTEN, 1 STIER, BOEREN-, koperen lioepen) en MELKGEREi Op G mu mulets erediet De KOOPERS moeten solied MEDE-KOOPERS stellen. De 3e veiliug zal worden gehoi van S. C. BOSS te Kropswolde. J. PICCi? op G maunden erediet te K aan de Boerenplaats en ten verzoek* van wijlen BEREND JANS KAMPI a. Dinsdag den 36 Julil$ 1 uur, van 7 stuks uitmuntend HOORNVEE eij De 3e veiliug zal worden SNIKHUIS. De KOOPERS moeten aile bek* MEDEKOOPERS stellen; en b. Woensdag den 37 's nadem 1 uur, en zoo noodig dei dag van HCISMEUB Eikenh. KABINEj KOOKKACHEL, 1 FELS, STOELENl GEREEDSCHAP als KOETSW WIPKARRENPLOEGENEGi WAAIER, AARDAPP. RAMEN m ZEEVEN, KRUIKARREN, P A A KLEINGEREEDSGHAP Karn- reedscliap, en T O O R T S: LIJFSTOEBEHOOREN, B E D D E TURF en 't geen meer te voorsch BEDDEGOED, SPEK, TURF ei HOOREN benevens POSTEN va daar ben. A contant. J. PIC, Sf.B Binnenkort op nadi tijd en plaats zal publiek m de BOERENBEHUIZING, ERF, rI tende LANDERIJEN, groot 14 Hi TE ZIJIDBROEI De notaris VAN BEIJMA THC Zuidbroek, zal op Woensdag 's namiddags 2 uur, ten verzoeke BUREMA, pnbliek verkoop koope staande achter MAP TEN JONK. buren, in perceelen. aan den Oudendijksterweg aldaar. naast het vorige aldaar. En verhnren van 11 bectare HOOILAND lste veiling bij de PERG1 veiling in het OUDE REGHTSH alwaar alsdan tevens zal worde met GOLLINGSASSEN en een G behooren. Betaling 1 Sfovember 18! bij GRON1NGE Op Afaandag den 35ste des avonds precies te 7 uur, zal, kastelein P. GROENEVELD, in d gestr. te Groningen, publiek worfiv Eene in voile werkin met twee naar structie sterk g OVENSBLUSCJ benevens eene 1} houdene BEH KNECHTENWONINGEN en va rende en in aile liniën vej KEEMMlNG van het ERF zamen groot 20 Are, doendejaarj 10, zeer gunstig slaande en Boterdiep, op pl.m. 15 minuten ningen, in eigendom toekomende NANNINGA. Aanvaarding 1 Xoveuibe Te bezien des namiddags van d ZATERDAG te voren, en op den u VAN STARKENBOI eàL Te Przibram, waar onlangs het vreeselijk mijn- ongeluk gebeurde, moeten volgens een Weener telegram ernstige ongeregeldheden zijn voorgevallen. Eveneens wordt een bloedig conflikt uit Grosz- wardein in Hongarije gemeld. Wegens strijd tusschen een landeigenaar en zijn grasmaaiers werd de tus- schenkomst der gendarmes ingeroepen. De maaiers doodden echter een gendarme met hun zeisen. Toen hierop meerdere gendarmes opdaagden en de maai ers zich bleven verzetten, werd vuurgegeven. Twaalf dezer laatsten werden gedood en verscheidenen gewond. Maandag meldde zich zekere C. bij een commis- saris van politie te Parijs aan, verklarende dat, daar zijn vrouw hem wilde verlaten, hij genoeg had van het leven. Tegelijkertijd haalde hij een mes uit, doorstak zich en viel reutelend en in zijn bloed badende ter aarde. Zijne woning was niet ver en in allerijl haalde men de vrouw, die zich weeklagend op hem wierp, bezweerende hem nim- mer te zullen verlaten. Onmiddellijk richtte G. zich op, haalde een zakdoek uit, veegde zooveel mogelijk het bloed af en bood zijne verraste we- derhelft den arm. »Komaan, dan maar weer naar huis," zeide hij. De oolijkerd bleek zich niet het minste letsel te hebben toegebracht, maar zich van eene met bloed gevulde blaas te hebben bediend, geheel in den trant van Cervantes' en Langendijk's «Bazilius." Een vreeselijke moordaanslag had Woensdag le Berlijn plaats. Een ontslagen tuiniersknecht, Grù- neberg genaamd, drong op klaren middag in het bureau van den nieuwen stedelyken tuinaanleg, het Victoria-park, waar zich de directeur Maechtig en zijn eersten tuinier Glemens en een bediende bevonden. Laatstgenoemde werd door Gruneberg het bureau uitgeworpen daarna loste Gruneberg twee schoten op den vluchtenden Clemens en wierp zich vervolgens op den directeur, dien hij door drie revolversçhoten zwaar gewond ter aarde deed stor- ten. In weerwil dat er velen toegesneld waren. kon Gruneberg in de levendige straten ontvluchten en was hij tôt 's namiddags door de politie niet te vinden. De directeur is in zijn vak ook in het buitenland bekend. Wraakzucht wegens zijn ont- slag heett Gruneberg tôt deze misdaden geleid. In het dorp Dobrenitz nabij Reichenberg in Boheme heeft dezer dagen zekere koopman, Jozef Suva genaamd, getracht zijne vrouw Franzeska levend te verbranden. De bijzonderheden van deze misdaad zijn inderdaad huiveringwekkend. Suva was weduwnaar, en huwde een half jaar geleden met een mooi 20jarig meisje, waarmede hij oogenschijnlijk in de beste verstandhouding leefde. Maar Suva had dadelijk na het huwelijk met zijne tweede vrouw eene liefdesbefrekking aangeknoopt met de zuster zijner eerste vrouw, een meisje van achttien jaren, in Pecek bij Kolin, waarmede hij eene drukke briefwisseling onderhield, waaruit blijkt, dat hij van plan was dit meisje te huwen, en zijn jonge vrouw uit den weg te ruimen. Hij besloot zijn vrouw te verbranden. Ter volvoering van dit plan, begaf hij zich 's nachts te twee uur in zijn winkel, begoot den vloer en ailes wat zich in den winkel bevond met petro- leum, stak ailes in brand en toen de vlammen er flink uitsloegen, stiet hij zijne vrouw in de vlam men. Franzeska Suva riep om hulp en tusschen haar en haar echtgenoot begon eene vreeselijke worsteling. Gelukkig kwamen eenige buren toe- snellen en deze redden de arme vrouw uit hare netelige positie. Haar lichaam was evenwel reeds met vreeselijke brandwonden bedekt. Nadat haar geneeskundige hulp was verleend, werd zij naar de ouderlijke woning te Kasalitz vervoerd. Suva zit thans te Kôniggrâtz in de gevangenis ook het meisje te Pecek, waarmede hij het moordplan had beraamd, is in hechtenis. Een deurwaarder te Potsdam kwam Woensdag beslag leggen op een menagerie van een rondreizend kermisondernemer. De man wees den dienaar des gerechts een leeuw, een tijger met enkele jongen en een panter als zijn eigendom aan, voorgevende, dat de hokken waren gehuurd. De deurwaarder kon dus de sbeesljes" los meenemen Hij had daar evenwel geen zin in. Bij Kôpenick is een schip met 250 passagiers leden van de Berlijnsche »Rookersclub" tegen een bruggehoofd aangevaren. Verscheidene men- schen vielen in het water en verdronken en eenigen werden gewond. Waar blijven de knappe kinderen vraagt Mul- tatuli ergens. Maar de werkelijk knappe kinderen zijn niet zoo talrijk als men meenen zou, naar allerlei veihalen van oudertrots te oordeelen. Volgens Dr. Stewart, hoofdinspecteur der scholèn in Schot- land, bedraagt het aantal buitengewoon begaafde kinderen die in éen jaar zooveel kunnen leeren als anderen in twee jaren niet meer dan 5 percent van aile leerlingen der scholen. Het aantal achterlijke kinderen is 10 percent, en zoo blijven er 85 percent kinderen van middelmatige geesfc- vermogens over. De Weener kistreiziger Zeitung heeft eenige na- volgsters gevonden in vijf jufïertjes uit een schiettent te Triëst. De tent zou naar elders gevoerd wor den. Ailes was, in groote kisten gepakt, geladen op een goederenwaggon van een naar Spiers be- stemden spoortrein, toen een der spoorbeamblen het geluid van heftig sprekende vrouwenstemmen uit dien wagen hoorde komen. Hij liet het vracht- goed onderzoeken en uit de kisten kwamen de vijf jufjes, die gehoopt hadden als vrachtgoed een goedkoope reis te doen, maar door hun praat- zucht ailes bedorven hadden. Zij moesten nu ge- wone kaartjes nemen en ieder nog eene boete betalen bovendien. Het département van de Drôme wordt thans zeer door overstroomingen geteisterd. Zalerdagnacht is een ontzettende stortregen te midden van een hevig onweder nedergevallen. Door deze langdurige re gens zijn de Drôme, de Roubion, de Jabson en de zijrivieren verbazend gestegen. Zondagochtend stond op verschillende plaatsen het water tôt eene hoogte van drie meters. De Roubion vooral is verbazend gestegen. Vele huisgezinnen moesten hun toevlucht op het dak zoeken. Ook zijn reeds menschenle- vens te betreuren. De schade wordt nu reeds op 1,200,000 francs geschat. Te Dieu-le-Dit is de telegrafische gemeenschap verbroken en zijn de toegangswegen onbegaanbaar. Te Poet-Laval zijn eenige gehuchten onder water gezet. Te Beaulieu is de schade mede aanzienlijk. Ook langs de Rhône heeft de overstrooming veel verliezen berokkend aan te velde staande gewassen of het vee. De laatste berichten luiden echter gunstig de Rhône is wederom gedaald en in haar bedding terugge- keerd. Uit Antwerpen wordt gemeld Zondagochtend tegen half zes trachtte een man de woning van pastoor Kintschots binnen te sluipen, op het uur waarop de pastoor gewoon is de mis te lezen onder voorwendsel, dat hij zijn mes in den tuin had laten liggen, waar hij den vorigen dag gewerkt had. Herhaaldelijk was hij in den laatsten tijd aan de pastorie geweest om bloemen te brengen, die hij den pastoor ten geschenke aanbood. De meid van den pastoor verzocht hem terug te komen, als de geestelijke tehuis zou zijn. Hierop haalde de boos- wicht een koord te voorschijn, wierp het der dienst- bode om den liais, trok het aan en wierp haar voor dood de keldertrap af. Daarna begaf hij zich naar de kamer van den pastoor, waar hij echter slechts 30 francs onder zijn bereik vond. Hij trachtte toen de brandkast te openen, maar werd tegen half acht in zijn werk gestoord, toen de pastoor tehuis kwam. De inbreker nam daarop de vlucht met achterlating van een paar werktuigen. De aan- dacht van den pastoor werd hierdoor getrokken en hij zocht naar de meid, die hij eindelijk in den kelder vond. Zij was nog niet dood, maar men vreest voor haar leven. Zij is nog niet in staat geweest volledige verklaring at te leggen. Men gelooft echter den moordenaar reeds op het spoor te zijn. Donderdag 22 Juli j.l. was het 's morgens bui tengewoon levendig in het Oosteind van Sappemeer. Het hoofd der Oosterschool, oordeelende, dat vele leerlingen weinig of niets te zien krijgen van ver schillende zaken op geschied- en aardrijkskundig gebied, had, daartoe bereidwillig geholpen door de heeren Begeman, Berg, Van Delden, Edzes en Bosscher, en gesteund door giften van ingezetenen en leerlingen, een rijtoertje naar het altijd aan- aantrekkelijke Drente georganiseerd. 's Morgens om 7 uur reden de leerlingen in vijf rijtuigen, bespannen met de paarden van boven- genoemde heeren, van de Oosterschool weg. De tocht ging over Hoogezand, Foxhol en Kropswolde naar Zuidlaren. Vandaar over Annen en Eext, waar langs den Rolderweg een grafkelder en een groot hunnebed bezichtigd werden, naar Gieten. Hier werd een paar uur hait gehouden om de heerlijke omstreken HondsrugZwaanmeer in oogenschouw te nemen. Nu ging het naar Bareveld en vandaar over Wildervank naar Veendam, waar Veenlust" natuurlijk bezocht werd. Zoo keerde men eindelijk over Muntendam en Zuidbroek weer huiswaarts. Dat onderweg in de logementen de kinderen van de noodige ververschingen werden voorzien is duidelijk. Te acht uur 's avonds was deze even leerrijke als aangename rijtoer tôt voldoening van allen afgeloopen. Moge het plan, ieder jaar zoo'n reisje met de hoogste klasse te ondernemen, ook verder steun vinden. Een woord van innigen dank aan allen, die tôt dit welgeslaagde tochtje hebben meegewerkt, vinde hier aan 't slot eene plaats. De directeur van het postkantoor te Sappemeer verzoekt ons het publiek er op te willen wijzen le dat herhaaldelijk briefkaarten, door de particu liere nijverheid vervaardigd, ongezegeld in de bus gevonden worden. Dergelijke briefkaarten worden niet afgeleverd dan tegen betaling van cent port. 2e dat de briefkaarten voor het buitenland be stemd, moeten voorzien zijn van het opschrift «Union Postale Universelle." Woensdagavond omstreeks 9 uur geraakte het plm. 3-jarig zoontje van den heer G. Boss, in het Oosteind te Sappemeer al spelende in het Winscho- terdiep. Gelukkig klom het direct weer tegen den wal op en kwam er met een nat pak af. Sappemeer 20 Juli. Woensdag is met goed gevolg te water gelaten, van de werf van Joh. Berg scheeps- bouwer alhier, het ijzeren Aakschip «Anna Maria", groot plm. 130 last, voor rekening van Schipper W. Springer te Purmerend en is daarna de kifij gelegd voor een dito schip groof ruim 100 last voor rekening van schipper J. Muller te Sliedrecht. JKolham, den 15 Juli '92. Het was hier jongst- leden Vrijdag een heel feest in ons dorp. Een commissie had zich gevormd om een schoolfeest te organiseeren, dank zij de ingezetenen die haar in staat stelden met hun miide bjjdragen, om het te kunnen doen. Het was dan ook een genoeg lijke, doeh werkzame dag voor het hoofd der senoo Meijer, en de onderwijzers Reiding, Brondijk en de commissie. Te 10 uur trok de stoet door het dorp. Een eerewacht te paard, bijenwagens ver- sierd en met flink Muziek en de fileinere kinderen erop, allen met vaandels, kroonen en yjaggen en netjes getooid. De® roiddags werden de kinderen onthaald op bollen, chocojade en eenige versnaper ring daarna eenige spelen om prijzen, het oplaten van een grooten luchtballon, het afsteken van .eenige vuurwerken en bengaalsche verfiehting, dat aiies ten beste gelukte. En wat nog het genoeglijksfce was voor de kinderen? De Heer Meijer had zich er met een koetelijken draaimolen geplaatst waar oud en jong veej gebruik van maakten. Daarna ging men naar het Logement van H. de Weerd, waar ook ailes netjes versierd was om verder feest te vieren. In een oogenblik was de zaai propvol, waar ook heerlijke muziek wa®„ Het yuurweiik, de bengaalsche verlichtingen beviel ailes ifitstekend. De bediening van den Logementhouder was als altijd flink, zoo dat men zich tôt laat in den nacht heel genoeglijk amuseerde, Het was waarlijk een feest voor jong en oud in ons .dorp. Het bestuur van de landbouwvereeniging te Over- schild heeft het volgende adres gezonden aan het hoofdbestuur van het waterschap Duurswold «Het bestuur van de landbouwvereeniging te Overschild heeft de eer ter kennis van het hoofdbestuur van het waterschap Duurswold te brengen: dat in de landbouwvergadering van den 8sten Juli 1.1. voor de zooveelste maal gewezen werd op den onhoud- baren toestand van den gebrekkigen wateraf- voer van het waterschap Duur swold dat geen der leden instemmen kon met het bekende plan van den heer Jansen, als zijnde te kostbaar en geen voldoenden waarborg gevende tôt het bekomen van een bevredigenden toestand dat aile leden meer heil zagen in het vervroegen der invoering van het winterpeil. Redenen, waarom adressant zich tôt uw geacht collège wendt met het beleefd verzoek, te willen bewerken, dat het winterpeil in het water schap Duurswold telken jare worde ingevoerd met 1 September". Zuidbroek, 19 Juli. Dat het flessehenir,efikers- gilde overal zijn slag poogt te slaan, bleek ook weer hier. Was in het vorige jaar door een firma TiR lekens van den Haag beproefd een chaisgereide los te krijgen bij een zadelmaker, thans beproefde eene andere even gerenommeerde firma een rijtuig te vermeesteren. Een bekend rijtuigfabrikapt te dezer plaatse bood n.l. in de Courant een tilbury te koop aan. Zekere firma «Wouwen- berg" vroeg om inlichting en prijsopgaaf. Deze werden verstrekt, waarop «mevrouw" het rijtuig kocht, mits franco levering den Haag. De gelden zouden dan per postwissel worden toegezonden. Niet zonder reden kwam dit zaakje verdacht voor, er werd een onderzoek ingesteld en het gevolg was, dat het bleek, dat men weer te doen had met een tak van de beruehte oplichtersbende, voor wie ailes gading is en die zijn slachtoffers overal zoekt en soms ongelukkig genoeg ook vindt want van betaling is natuurlijk nimmer sprake. Ieder wachte zich dus voor schade Scheemda. Aan onze harddraverij van paarden onder den man of met sulky's, namen 8 flinke, over 't algemeen zelfs uitstekende dravers, deel. De eerste prijs, 150, werd behaald door Anna" van den heer J. Bonnema te Rinsumageest, de lste premie, 50, door «Smith O'Brien" van den heer A. Was- senaar te Haren, de 2de premie, 25, door 't Haasje" van den heer A. Witteveen te Rauwerd. De N. R. Ct. van Vrijdag meldt het volgende: In het débat over het wets-ontwerp tôt verhoo- ging van het gedistilleerd mengde zich ook de heer Tijdens, die in zijne bestrijding er van op zijne eigenaardige wijze tegen den minister te keer ging, en dezen een acteur noemde. Hij haalde zich daar- mede de algemeene verontwaardiging van de beide zij den der kamer op den hais, waaraan de voor- zitter, hem verhinderende met zijne beleedigingen voort te gaan, zijn berisping toevoegde, terwijl de minister den heer Tijdens op ondubbelzinnige wijze den rug toe draaide. Het strenggt werd hy echter gekastijd door den heer v. d. Feltz, die tereqht de meening uitsprekende, dat de minister, op de rede van den heer Tijdens geen woord zou antwoorden, deze onder het oog bracht, dat zijn gedrag in elk ander parlement aanleiding zou zijn hem het woord te ontnemen, en hem den raad gaf, als hij zoo weinig de waarde der woorden kende dat een scherp woord uit zijne mond ee« beleediging werd, zich voortaan te onthouden van het gebruik yanscherpe woorden. Op deze scherpe terechtwijzing, met blijkbare instemming door de kamer aangehoord, vond de heer Tijdens geen enkel woord tôt antwoord. Het is te hopen, dat zij voor deze jongen man, die niet waard is de voetzolen van den man, dien hij beleedigde te ontbinden, een afdoende les geweest zij, ofschoon daaromtrent bij ons wel eenige twijfel bestaat. Groningen, 22 Juli '92. Er was Donderdagavond teveel le doen, zeide Sequah, om een lange rede- voering te houden, en daarom bepaalde hij zich tôt de mededeeling, dat mr. Simons uit Amsterdam, Zaterdag voor het kantongerecht voor hem zal pleiten. Van verschillende kanten, zeide hij, was hem rechtskundige bijstand door Groningsche juris- ten aangeboden, maar hij liet liever den Amster- damschen advocaat voor hem optreden, omdat deze zijn zaken kent. De drie patiënten, die behandeld werden, waren de 61-jarige Geesje Boer, uit Roden, die sinds een half jaar aan rheumatiek in de lende, de heupen en de beide bovenbeenen leed, en slechts met moeite loopen kon; de 25-jarige Sieseling, verpleegde in het Armhuis te Hoogezand, wien het al vijf jaar lang door het geheele lichaam zat, en tevergeefs onder behandeling van doctoren was geweest; en eindelijk Gerrit Nip, 27 jaar oud, eveneens uit Hoogezand, wien het in den rug, de beide beenen en den linkerarm sefiortte, en dat sinds 1^ jaar. Sieseling zag er al even treurig en verouderc] qit als Bos van den vorigen avond. 's Mans ledematen waren bijna geheel onbuigzaam; zijn vingere en toonen zijn krom gegroeid van de pyn. Aile drie patiënten verklaarden na de behan deling niet de minste pijn meer te hebben. Sieseling was na het wrijven aanmerkelijk leniger dan vôôr dien. Sequah hield voor den armen man een col lecte onder het publiek, die zooveel opbracht, dat hij niet nalatei) kon te verklaren: dat hij nu wist, dat de Groningers een goed vojk zijn. Nip voerde daarna met vrouw Boer een dansje uit. Het ging hun alleraardigst af; het publiek had dolle prêt. Daarna danste het oudje nog eens met haar man, die boven de wolken van vreugde was, dat zijn wijfje wêer zoo hupsch ter been was. Tôt slot werd het «Wien Nêerlandsch Bloed" yveder gezongen. l'en overstaafl van d(e heeren notarissen Siccama te Groningen en Spruyt te Sappemeer is Dinsdag- avond publiek te koop gepresenteerd Eene wjnke).- behuizing, waarin brookbakkerij, in de Groote Bergr straat, tegenover de Noorderdwarsstraat te Gronin gen, in eigendom bewoond door H, van der Laan verkocht voor 2800. Kermisreizigers, die dit jaar de kermis te Gro ningen bezoehten, zijn opgeroepen om te worden gehoord in zafeh het betalen van grootere of klei- nere bijdragen aan den commissaris van politie (met verlof) en den geschorsten hooidinspeeienr yoor eene goede plaats op het kermisterrein. Na het hooren vah deze getuigen zal worden beslist of de zaak van fiief) aard is, dat zij gerechtelijk moet worden ver- yojlgd. Sierfert Mei beiden buiten dienst gesteld, ontvangt fie cornmi&saris wel, de hoofdinspecteur geen salaris. Toen voor eenige dagen een paar jongeps te Nieuw-Amsterdam des middags uit de school huis waarts keerden en zich daartoe met behulp van een zoogenaamden overzetbak oyer het kanaal, begayen, viel een dier jongens, de 9jarige J, W. W-, fiicht bij den wal in het water en was niet in staat zich zelf te redden. Hoewel een 30jarig arbeider, met pâme R- o., die aldaar met een kruiwagen voorbij kwam en zich in de onmiddellijke nabijheid van den hidpbehoevendep drenkeling op den wal be vond, zeer goed in staat yyag, om, zonder voor zich zelven eenig gevaar te duchtep, hpt knaapje, dat op ongeveer een meter afstand van den wal nog een handje boven water uitstak, te redden, fileef deze in gebreke iets tôt redding bij te dra gon.. Eenige personen, die van verre het ongeluk zagen, riepen gonoemd.en O. toe het kind te grij- pen, doch deze menschlievpnde man gaf daarop ten antwoord «Ik verd. het, ik wil niet verzui- pen." Toen het kind eenige oogenblikken iater door anderen uit het water werd gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken, Binnenkort zal nu deze zaak voor het kantongerecht te Emmen behandeld worden. De veehouder A. de Jong te Bovenknijpe had koeien in de weide loopen achter zijne woning. H et gras verminderde aldaar snel en daarom werden 5 dieren oyergebracht naar eene weide in het Meer bij Heerenyeèn, op ongeveer 45 minuten afstand. Een der koeien was niet met (fie verandering inge- nomen, bij hare overbrenging kon dit reeds opgemerkt worden, doch vreemd keek de eigenaar des anderen morgens op, toen hij de koe voor het hek zijner woning vond, luid loeiende. Het dier had om daar te komen niet minder dan 38 vaarten en wijken moeten doorzwemmen en de eigenaar gaf het trouwe dier nu een plaatsje in de oude weide, waarip liet spoedig rustig graasde. Kwaadwilligen hebben den bekenfien harddraver Marianne, van den heer Witteveen te Rauwerd Fr.), in een der pooten gesneden. Het dier is :reupel en komt daardoor niet uit. De dader yan deze laaghartige handeling is niet bekend, Het zoontje van den landbouwer v, d. W. te Maarseveen ,eenjongen van 11 jaar ongeveer, maakte Maandagmiddag een koeientouw aan een balk vast om voor zijn kleiner zusje ophangertje te spelen. Daar de kruiwagen, waarop hij stond, kantelde, was treurige ernst het gevolg. De kleine meid liep ter- stond naar binnen om hulp, maar vôôr die was toe- geschoten, was de knaap een ljjk. Te He,er (L.) zijn Zondagavond twee maréchaus sées van de brigade te Maastricht, die ter beveili- ging van personen en goederen daar op surveil- ance waren met ongeveer 25 boeren slaags ge weest. De boeren hadden namelijk tôt tweemaaf toe de beide maréchaussées aangevallen en getracht hun de karabijn te ontnemen. Deze lieten dit zoo maar met goedschiks doen, maar maakten van dit wapen en van hun revolver gebruik, om zich uit de handen hunner bespringers te bevrijden, wat hun ook gelukte. Als door een wonder werd nie- mand ernstig gekwetst, ofschoon een schot langs het hoofd van een der aanvallers ging. Tegen vier der belhamels, die 's anderandaags door de" maré chaussée herkend werden, is proces-verbaal opge- maakt. Aanleiding tôt het gebeurde gaf de aanmaning der maréchaussées aan drie twistende personen, om. zich rustig te houden en uiteen te gaan. Het boek in onze dagen, dat aardige souvenir aan de boekhandel-tentoonstelling, het werk van den heer R. van der Meulen te Rotterdam, is uit- verkocht. Een herdruk is onmogelijk. De oplaag heeft, naar wij meenen te weten, 5000 ex. be"- dragen. Doch het werk kostte ook maar twee kwartjes. Een in ons land zôô zeldzaam boek- succes vepdient yermelding. van J. M. GEEBTSEMA, Midwolda, Oldambt, .fiCESiL is TE KOOP een weinig gebruikte CHAISWAGENTJE op RIEMEN, net model, prachtig bekleed, prijs billijk. A.B. Een heel nette nieuwe PRINS ALBERT met ACHTERZITTING, nieuw model, in ailes solied\ TE KOOP bij H. BEIHUIZEN, Spoorbrug, Kalkwijk. TE KOOP bij S. v. fi. BAAhî te Kalkwijk, TE KOOP 8 dagen oud, bij N. R. GROENEVELD, over 't Spoor te Sappemeer. VERG. van de Landb. Vereenig. Kiel-Win- deweer gehouden Donderdag U. Tegepwoordig 19 leden. Benandeld werd een ingekomen brochure van Mr. A. Ferf over Landbouw Onderwijs, waarvan de voorzitter den inhoud meedeelde.t Tevens werd kennis genomen van het verslag inzake on derwijs voor landbouwkunde, kennis van natuur en scheikunde, welke voor den landbouw van belang moeten worden geacht, terwijl voor notificatie werd aangenomen een aanbieding van werktuigep en ge- reedschappen vqp de firma Hamer co. te Am sterdam, alsmede een missive van de Erven Loosjes te Haarlem, betreffende de uitgave vaneenwerkje over weidelanden van Dr. L. Mulder. Ingekomen yyas nog een afschrift van een afires, door fie ^qs-' tervereèmging «ae Kalkwijk" aan Burgem. en Weth. der gemeente Hoogezand gezonden, met verzoek hare wenschen daarin vervat te willen on- dersteunen. De leden oordeelden eenparig daaraan adhaesie te verleenen. De vraag welke zich in de bus bevond werd fiiet poodig geoordeeld er nota van. te nemen, en daarna werd de verg. gesloïen. IJVGEZOlVDEir. Den Heer 8t. BOER, ^ecretaris der harddraverijvereeniqinq WQUD.BLQEM'- M! In No. 55 van dit blad vraagt en verkrijgt gij vepgunning protest aan te teekenen inzake mijne mefiôfihejjng fi} fiet no. van den 6 Juli, dat ter ge- legenheid van de harddraverij en fieuring van jongp paarden te Siddeburen laatstgenoemd dorp door het bestuur de Woudbloem stiefmoederlijk zou zijn bedeeld en laat daarop de verklaring volgen dat deze mededeeling geheel en al bezijden de waarheid is dat de berichtgever door die mededeeling bewijst dat hij zich hoegenaamd niet op de hoogte heeft gestelfi van den waren toestand alsvorens den naam van het bestuur der Woudbloeifi te bekladden, verder mededeelende dat de geheele verordening inzake de grootte der prijzen niet is eene willekeurige vaststelling van het bestuur, maar eene stiptelyke opvolging van de uitspraak der Algemeene vergaderingvaq den 14 Mei by het lid Nieboer te Siddeburen, Ik wil gaarne direkt erkennen mijnheer Boer, niet geweten te hebben, dat de Algemeene vergadering (hoeveel leden er aanwezig waren, ver- zwijgt U) geheel buiten het Bestuur om, de grootte der prijzen heeft bepaald en dus als wet- gevende en het Bestuur slechts als uitvoerende macht is opgetreden. Ik meende echter dat het bestuur dienaangaande een voorslag of voorstel had gedaan en toen daarop door een gewoon lid de aanmerking was gemaakt dat er z. i. wel grooter prjjzen fiondpp nitgeloofd worden, het bestuqr (g kennen had gegevefi, fiât zij yoor advertentie-ver- teerings- en andere kosten toch ook eene zekere som in petto moesten houden en dat daarop het voorstel van het bestuur was aangenomen. Was dat het geval, dan toch had het bestuur het leeuwen aandeel in de bepaling van de grootte der prijzen gehad doch nu dit zoo niet is geweest, maar volgens uwe verklaring de Algemeene vergadering daaromtrent uitspraak heeft gedaan, wil ik gaarne mijne mededeeling: «en toch werd OPS dorp dit jaar door het bestuur" enz. aldus r.ectificeeren «en toch wepd oqs dorp dit jaar doop dp Woudbloem of ljever volgens n door de alge-. meene vergadering van den 14 Mei daarvan, i n vergelijking met de beide andere dorpenaJ zeer stiefmoederlijk bedeeld. W ij zullen eens zien of dan ook deze mededeeling geheel en al bezijden de waarheid is. Van wege de Woudbloem, opgericht den 10 Augustus 1890 werd er juist eene maand na de oprichting te Hélium op Woensdag den 10 Sep-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2