oude enjonge V VELDVRUC Zakloope ÂAHBISTE aan te besti Aanbested gekleurde KATOENTJES opg-erniuid. V ARHE VERHO Wegensaanstaand IJ Z E R S M E D Varkensmarkt te AANBEST Aile de nog voorradige Aiig-iistus BOELDA VERKOOF 10 dmt. AARDAPP Zwarte Hj Iîikke HA op Maandag 1 Ai BINNENLAND. J. WESTER. Hoogezand. 3 7 2 ItOGGE. Pl.m. 10000 K.G.goed gev 3000 K.G, R0GGI zullen vanaf heden tegen inkoops- prijs worden VAN in 't BONTEHUIS te Vrijdag den 39e 's nadem. om één un J. PIC VAN gfjjlliife op aanstaanden Zatei 's namidd. 4 uur, te kastelein DIJKHUIS te l maand crediet. T. A YAN Op IHaaiidag den 1 An 's namiddags 3 uur, zai ten v heer J. H. KOLK te Slochteren i Samenkomst op het HOOGEHl H. Zaterdag den Gdeii Augi avonds ten 6 uur, gedenkt mejufj NIENHUIS te Grauwedijk, ten t telein BOOMGAARD te Grauwt persum, publiek te verkoopen: Eene zeer bekli en neringri îflEBSWi beklemmi en het ER JH-' doende jaar staande en gelegen te Grauwedijl Aanvaarding dadeiijk. De helft van het koops het perceel lbeleend blijve; J. G. JENTINK, no op Zondag 31 Jfuli 1893, Groeve, gem. Zuidlaren, om 3 AANVANG 2 uur. des m o r g e n s 9 uurb SIOCHTEBlj •t GEMEENl Slochteren is Zaterdag de voorm. te 11 uur, in het GEME! pubiek, bij enkele inschrijvi Het ainoveeren de THi te Scbarmer plaatse leggen vai vaste brug. Eenige TIMMER1 de WONIKG van Scliool te 8iddel BEBGEBLIJS te 81ocbteren. VEliF- en BEH van 11 OADERWIJ GE1Ï, en Het VERVEX va HCIZEN en TOI nevens andere Gj BOCWEJfailes n van aile materiab lien, transporten Zulks ingevolge BESTEK en ter inzage liggende ter GEME RIE van Slochteren. INLICHTINGEN geeft dageli Opzichter G. GROEN te Slochte Slochteren, den 18 Juli 1892. 't Gemeentebestl J. H. De Sec HAAF A. c. d. Maandag tus 1892, d uur, zal namens KEMA—Hooites te Hoogezand, ir SEMA, worden Het afbreken van t bet doen van en herstelllngen zlng lett. R no aan den grlntweg met bljlevering v toe benoodigde. BESTEK en TEEKEN1NG lig aanbesteding ter insages gedr HESi zijn daar te verkrijge per exemplaar. AANWIJZING op Donde 's morgens 10 uur. Inlichtingen geeft A. SCHREU. Een soldaat te Homestead, Jams genaamd, is op een zeer buitengewone wijze gestraft voor een anar- chistische betooging. Toen het bericht van den aanslag op den Heer Frick bekend werd, riep hij uit »driemaal hoezee voor den moordenaar!" De kolonel, die dit hoorde, liet hem twee passen vooruitkomen. Jams beefde zoozeer, dat hij zijn geweer niet kon vasthouden maar hij weigerde zijne woorden in te trekken. De kolonel liet hem toen naar het wachthuis brengen en daar, in tegen- woordigheid van de officieren en een paar militaire dokters, aan zijne duimen ophangen en dertig mi- nuten zoo blijven. Na die barbaarsche strafoefening werd hij bewusteloos weggedragen. Later werd hem de eene helft van zijn hoofd kaalgeschoren men trok hem zijne kleeren uit en oude, afgelegde kleederen aan, en zoo werd hij smadelijk wegge- jaagd. Generaal Snowden, de bevelhebber van het leger- corps, heeft de handelwijze van den kolonel goed- gekeurd. Jams is door zijn smadelijk ontslag uit den dienst van zijn stemrecht beroofd en hij kan geen open- baar ambt meer bekleeden. Te New-York is een brief ontvangen, waarin de jammeren verhaald worden van ettelijke duitsche Amerikanen, die voor werk op Cuba geteekend hadden en daar erger dan als slaven behandeld en uitgehongerd moeten zijn. Een zestal wist ondanks vele gevaren, naar Santiago de Cuba te ontkomen. Daar wilde hen echter geen scheepskapitein mee- nemen aile pogingen om werk te vinden bleven vruchteloos de duitsche consul wilde met de con- tractbrekers niet te maken hebben, en eindelijk hadden zij geene keus dan naar hunne plantage terug te keeren. Twee stierven er van vermoeie- nis en gebrek aan voedsel. De schrijver eindigt met om geld te smeeken, ten einde weder naar New-York te kunnen komen. Hij had een vijftig lotgenooten, allen Duitschers of duitsche Amerikanen. Het prachtige jacht Alva, van den Amerikaanschen millionnair Van der Bilt, is in een dichten mist, terwijl het te Nantucket Shoals (Massachusetts) voor anker lag, door een stoomboot aangevaren en ge- zonken. Van der Bilt, de bemanning en de gasten aan boord in het geheel 52 personen gingen over aan boord van den stoomboot. Eenige oogenblikken later verdween het jacht in de diepte. Het had ongeveer een half millioen dollars gekost. Een vreeselijk ongeluk heeft gisteren te Rueil plaats gehad. Terwijl er de voorstelling in een ker- misschouwburg in gang was, storten de banken naar beneden, 600 700 personen in den val me- desleepende. Een tachtig personen werden gekwetsf, niet doodelijk, zegt het bericht. Er is reden om te denken, dat het geval aan kwaadwilligheid moet toegeschreven worden, want uit een onderzoek is gebleken- dat de bouten, die de planken aan elkaar bevestigden, weggenomen waren. Dr. de "Witt Talmage, de bekende new-yorksche predikant, bevond zich in de vorige week in Pe- tersburg, om toezicht te houden op het lossen van een schip met meel, door hem uit Amerika gezon- den voor de hongersnoodlijdende districten in Rus- land. Voor dat doel had hij 6000 pond sterling gecollecteerd. Bij zijne komst in de russische hoofdstad werd hij door een koerier van den keizer opgewacht, met uitnoodiging naar het paleis van Peterhof mede te gaan. Daar aangekomen, werd hij door den groot-ceremoniemeester ontvangen, die hem eenige vertrekken tôt logies aanwees. Later werd hij aan den keizer voorgesteld, die hem met de grootste hartelijkheid ontving, en hem verzocht het amerikaansche volk te danken voor het hulp- betoon aan de russische noodlijdenden. Vervolgens werd dr. Talmage aan de keizerin en al de kinde- ren des keizers voorgesteld. Gedurende zyn verder verblijf te Petersburg werd de new-yorksche predikant met zijn medgezel, den heer Glopsch, in de voorname kringen der hoofdstad en door de stadsautoriteiten te gast genood en door het volk met onderscheiding bejegend. Drie arbeiders, die in de Emeran-kolenmijn bij Bilin (Noord-Bohemen) zeventien dagen levend be- graven waren, hadden, toen zij pas bedolven waren, getracht met hunne bijlen zich een uitweg te banen maar na verloop van eenigen tijd gaven zij, uitge put van vermoeienis, dat werk op. Zij lieten toen aile hoop op redding varen maar zij trachtten toch zich in het leven te houden door het drinken van koel, zuiver water, dat op een bepaalde plaats in de mijn uit den grond vloeide. De honger martelde hen zoozeer, dat zij hunne pijpen en tabakszakken opaten. Eindelijk, den 17en dag van hunne gevangenschap, kwam er redding opdagen. Horak, de sterkste der drie mannen, was aan het zoeken naar water, toen hij uitgeput op den grond viel maar terwijl hij daar lag, zag hij licht door een gaatje, dat arbeiders die in een ander deel der mijn werkten, hadden gemaakt. Hij riep om hulp. De mijnwerkers, die zijn ge- smoorde kreten voor de stemmen van spoken hiel- den, namen verschrikt de vlucht; maar hun op zichter hield hen tegen en haalde hen over mee te werken om de levend begravenen te bevrijden. Na twee uren hard werken, gelukte dat. De drie mannen vielen, zoodra zij boven den grond kwamen, bewusteloos neer; maar zij kwa- men later weer bij en thans is hun toestand be- vredigend. Uit New-York wordt geseind Hier heerscht eene vreeselijke warmte. Overal worden onweders en overstroomingen gemeld. Te Wheeling. in West- Virginie, waar een gedeelte van een spoorweg en een brug door eene windhoos vernield werden, is een gezin van negen personen verdronken. Te Bay-city, in den staat Michigan, heelt een brand gewoed, waardoor driehonderd gebouwen vernield zijn en voor een millioen dollars schade is aangericht. Een noodlottige vergissing van een geneesheer heeft een îijken landeigenaar in het Fransche dé partement Somme het leven gekost. Die heer, door zenuwpijnen aangetast, wendde zich om hulp tôt een dokter uit den omtrek, met wien hij kwade vrienden was geweest. De dokter schreef een re- cept van atropine, maar in zijn zenuwachtige blijd- schap over de verzoening met den goeden klant schreef hij inplaats van een milligram, twee gram atropine voor. Het gevolg was, dat de patient stierf, zoodra hij het drankje aan de lippen had gebracht. In een paar provinciën van Britsch-Indië zijn 30 duizend zwarte patrijzen in den tijd van een paar dagen vermoord, om aan de aanvragen naar vede- ren op de europeesche markt te voldoen. Een huis te Londen ontving éene enkele bestelling van 32 duizend doode colibri's, 80 duizend watervogels en 800 duizend paar vlerken. Soms worden de vler- ken van sommige vogels, nadat zij geschoten zijn, afgetrokken, terwijl de dieren nog leven. Het ver minkte slachtoffer eener barbaarsche en schande- lijke mode, over welke het vrouwelijk geslacht zich schamen moest, wordt daarna aan zichzelf overge- laten, om langzaam aan zijne wonden en aan gebrek aan voedsel te sterven. Gaarne vestigen wij de aandacht op de adver- tentie, voorkomende in dit blad, waarbij eene schiet- oefening met flobert-geweer wordt aangekondigd bij den heer Roelfsema. Hoewel de toegang voor aile belangstellenden vrij is, worden in 'tbijzonder uitgenoodigd zij, die zouden willen medewerken tôt oprichting eener flobert-schietvereeniging. Wij verwijzen onze lezers naar de in deze cou rant voorkomende advertentie omtrent de 60jarige huwelijksvereeniging op aanstaanden Donderdag 4 Aug. van Jan Boer en Magrietha Beneker, wonende te Kleinemeer in de zijkamer der behuizing letter C no. 18. Deze beide oudjes verdienen wel dat de aandacht eens op hen gevestigd wordt. Ze zijn hulpbehoevend, zoodat eenige lînantieele steun op dien dag hun voorzeker welgevallig zal zijn. Zij, die dus die oudjes een genoegelijken dag willen bezorgen, vinden hierboven 't adres hunner woning. Martenshoek, 27 Juli 1892. Op de heden alhier gehouden markt was betrekkelijk weinig vee aan- gevoerd, terwijl de handel zeer traag mocht heeten. Slochteren, 28 Juli 1892. Harddraverij ook ons dorp zal er dit jaar weer aan mededoen. Onze ondernemende logementhouder, Nanning, in 't cen- trum van 't dorp, zal er dit jaar weer een organi- seeren. Was het eerst bepaald, dat aan 't eind van deze maand de harddraverij zou plaats vinden, met het oog op de vele drukte, die er in den tegenwoordigen tijd is, als gevolg van het schoone weder, is zij gesteld in 't begin van September. Dat deze wijziging zeer goed is, valt niet te ont- kennen, en we vertrouwen dan ook wel, dat er dan weer eene massa volk zal komen, evenals het vorig jaar, omdat eene harddraverij midden in 't dorp een waar volksfeest kan worden. Aan de harddraverij, welke Vrijdag 1.1. te Over- schild werd gehouden, namen acht paarden deel De prijs van 25 werd behaald door den zwarten ruin, genaamd Malle Jan, toebehoorende aan mej de wedw. J. Vegter te Wirdum en bereden door den heer K. Wierenga; de premie van 10 door de bruine merrie van dezelfde eigenares, bereden door den heer K. Bos; het cadeau van 5 door den bruinen ruin, genaamd Frits, toebehoorende aan den heer G. Bakker te Tjamsweer en bereden door A. Haslander. Na afloop der rijding werd het gewonnene aan de rechthebbenden uitgereikt door den voorzitter der feestcommissie, den heer W. Huisman, die daarbij eene rede hield, welke met algemeen applaus werd beantwoord. Vervol gens zette de talrijk opgekomen menigte het feest in eene vroolijke stemming tôt laat in den nacht voort Borgercompagnie, 26 Juli 1892. Het zesde jaarlijksch groot landelijk feest bij den heer H. van Dijken alhier werd heden onder begunstigfng van het prachtigste weder gehouden. Aan de keuring voor tuigpaarden werd door 6 paarden deelgenomen. De jury, bestaande uit de heeren E. Boerma, D. Kuipers en W. Huisman kende den prijs, een zilveren sigarenstel, toe aan »Rosa" zwarte merrie van den heer H. Kamps te Drouwenerveen en de premie, een nieuw zilveren suikermand, aan »van Vorselen", zwarte merrie van den heer K. Burema te Martenshoek. De harddraverij van paarden onder den man die geen grooteren prijs of premie hadden gewonnen dan 50, was bepaald intéressant te noemen. Aan gegeven waren 10 paarden. De prijs, een prachtige pièce de milieu, werd be haald door den zwarten ruin »Apollo en de le pre mie, een prachtige bouilloir, door de zwarte merrie «Concurrent", beiden toebehoorende aan den heer A, W. v. d. Laan. alhier en bereden door B. v. d. Molen De 2e premie, een prachtig rookstel, werd gewon nen door den zwarten ruin «Noorman" van den heer J. K. van Deen te Noordbr. Hamrik, pikeur H. Jager Na afloop van de harddraverij en keuring ver- eenigde zich een talrijk publiek in de zaal van den heer v. Dijken, waar de Veendammer kapel, onder leiding van den heer A. Leviet uitstekende diensten bewees. De prijs en premie voor de keuring werden uit gereikt door den heer E. Boerma en die voor de harddraverij door den heer J. P. Boer. Genoemde heeren spraken hierbij een gepast woord. Een bal besloot ook dit feest, dat, evenals de vo rige, zonder stoornis afliep. Op het terrein, tegenover het logement, waren eenige kramen en een caroussel geplaatst, die het feestelijk aanzien niet weinig verhoogden. Uitslag der keuring van tuigpaarden en der harddraverij te Wildervank. Prijs tuigpaarden (koffle- en theeservies), J. Kloosterboer te Heiligerlee premie: (boulloir), Schuring te Annen. Harddra verij prijs 100, Wed. Haverkamp, Noordwolde le premie 40, J. Wiersema, Marsum 2de premie 15, A. v. d. Laan, Borgercompagnie. Ten Boer. De harddraverij en de bloementen- toonstelling hebben dit jaar, hoewel door fraai weder begunstigd, geen groote massa volk naar ons dorp kunnen lokken; waarschijnlijk waren bezigheden op het veld en feestelijkheden elders daarvan de oorzaak, Acht paarden waren aangegeven voor de harddra verij de prijs 40 werd gewonnen door den heer M. v. Hemmen te Groningen, de premie 10 door den heer B. Ridder te Harkstede. Het aantal inzendingen voor de tentoonstelling was niet groot; maar wàt ingezonden was, mag uitstekend genoemd worden. De heeren K. Bosma Zoon te Middelstum behaalden den eersten prijs voor bloeiende planten en den tweeden voor bladplanten terwijl aan den heer G. Venema P.Bzn. te Gronin gen de eerste prijs voor kunstbloemen werd toe- gewezen en aan mejuffr. I. Veldhuis te Hoogkerk d e eerste prijs voor een collectie fraaie handwerken. Voorts werden onderscheidene inzendingen (buiten mededeeling) eene eervolle vermelding waardigge- keurd n. 1. eene verzameling bloemwerken van de heeren Tetzner Co. te Groningen f eene collectie dubbelbloemige knolbegonia's (30 sooiten) van den heer G. Bos te Appingedam eenige fraaie géraniums van den heer K. Vredevoogd; een paar sierplanten van den heer A. Steenhuis, een bloementafeltje van den heer W. van Delden, en de inzending van den heer J. Nanninga de laatsten te Ten Boer. Na afloop van de harddraverij en van de tentoonstelling was de zaal van den heer Nanninga weldra gevuld. De stemming der feestgenooten was onverbeterlijk, dank zij vooral het gezelschap van den heer M. H. Bam- berger Hz. en wel in de eerste plaats de voordrachten van mej. Bloemendal en den komiek Wilkens. Mochten een volgend jaar nogmaals dergelijke feestelijkheden op touw worden gezet, dan willen we hopen, dat de feestcommissie nog wat meer steun, d.w.z. geldelijken steun, moge ondervinden dan nu vooral voor het welslagen der bloementen- toonstelling is het noodig. Voor 't overige wanhopen we niet aan wat meer succès eene commissie met den heer van Delden aan 't hoofd zal ongetwijfeld het hare doen, om aan het feest den meesten luister bij te zetten. Zuidlaren den 28 Juli. Met groote meerderheid van slemmen werdt hier heden tôt directrice van de Frôbelschool benoemd Mej. Rozeboom te Gro ningen. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Winscho- ten verschenen Donderdag twee kleine dreumessen. Het waren Johan Kl., oud 12 jaren te Mar tenshoek en Jan B., oud 11 jaren, van Hoogezand, van wien de eerste niet weet, waar hij geboren is, terwijl het verder blijkt, dat beiden weinig onder- wijs zoo hoogst noodig voor knapen als deze genoten hebben en dat de opvoeding nog al iets te wenschen overlaat. Beiden loopen ze dagelijks bij de straat en is het van den tweeden genoemden nu niet zoo bekend, de eerste voert veel meer schandaal uit. We zeiden reeds, dat de beide knapen gebrekkig onderwijs hadden genoten, de eerste toch had slechts twee jaren school gegaan, terwijl de tweede lezen noch schrijven kan. De beide ongelukkige knaapjes hadden zich te verant- woorden wegens diefstal van een paardestaart, of althans een deel ervan. Den llden Juni had de scheepsjager Lucas Oorburg van Veendam zijn zwart paard dat te voren eenige diensten had gedaanin den jagersstal van F. Poppens te Mar tenshoek staan, toen hij zich even van het dier moest verwijderen om met een schipper af te rekenen. Geen tien minuten bleef hij weg en bij zijn terugkomst zag hij, dat de lange zware staart bijna geheel was afgesneden. Wat was daarvan de oorzaak geweest. Zie hier De beide jongens hadden afgesproken om in den stal te gaan en daar den staart af te snijden en dien te verkoopen. En zoo geschiedde het. Eerst zou de staart van boven af worden afgesneden, maar men raakte het bevleesde gedeelte van den staart en het mes weigerde zijn dienst, terwijl de komst van de vrouw van Poppens, de beide jongens de handen in de zakken deed steken. Niet meer echter, dat de vrouw weg was, kwamen de knapen weer te voor- schijn en nu ging het weer aan 't snijden. Het gedeelte afgesneden staart werd meegenomen; op het land van Burema zocht men zoo goed mogelijk de haren bijeen, bond er een touwtje om, duwde het in een zak en vandaar werd de reis aanvaard naar Hk. Molenaar, die het paardehaar van de jongens kocht voor elf centen. Een ander kleiner gedeelte werd later verkocht aan W. Rie- zenkamp voor 5 centen. Daarna waren beiden aan het dobbelen geraakt en had no. 2 de zes centen van no. 1 gewonnen. De beide be klaagden geven een verschillende lezing van de zaak, de een gooit de schuld op den ander. No. 1 beweert, dat zijn kameraad hem gevraagd had om een mes en hoewel hij 't hem eerst niet had willen geven, had hij hem het later toch ter hand gesteld Het mes in zijn bezit hebbende, had hij het aan den muur geslepen, om daarna naar het paard te gaan en den staart af te snijden. Maar nu was vrouw Poppens gekomen, waarom de beide jongens zich hadden verwijderd. Evenweltoen vrouw Poppens weer was vertrokken, waren zij den stal weer ingegaan en was no. 2 weer begonnen te snijden, opgevolgd door no. 1. Toen zij den staart zoo goed als geheel hadden afgesneden waren zij naar 't land van Burema gegaan en daar had no. 2 het haar bijeen gebonden en in een zak gestopt ten slotte het paardehaar te verkoopen bij Molenaar voor 11 cent. No. 2 had, omdat men slecht deelen kon, «opgegooid" om te doen uitmaken, wie er 6 en wie er 5 centen zou ontvangen en nu was hij de gelukkige geweest. Jan B., die af en toe schreit, werpt de schuld op no. 1. Deze had, hem ontmoetende op den weg, dezen gevraagd mee te gaan naar den stal om daaruit paardehaar te halen. Maar hij had daarin aanvankelijk geen zin gehad, doch toen no. 1 aangedrongen en gezegd had, dat hij honger en nog geen brood gegeten had, was hij meegegaan om buiten den stal op wacht te blijven staan. No. 1 had toen den staart afgesneden en had het haar later ook op 't land van Burema te zamen gebonden, waarna zij het samen hadden verkocht. No. 1 had toen 6 cents gekregen, omdat hij den staart had afgesneden. In deze zaak werden o.a. ook gehoord als getuigen vrouw Molenaar en de vrouw van Riezenkamp die beiden van den officier van justitie een waar- schuwing op reis meekregen, om in 't vervolg niet weer goederen op te koopen van jongens als deze beklaagden. Het opkoopen van gestolen goederen was reeds slecht, maar het opkoopen van gestolen goederen van kinderen nog veel slechter. Het komt spreker verder voor, dat de primair ten laste gelegde diefstal wettig en overtuigend isbewezen; ZEA. wijst er op, dat de vervolging uitsluitend is ingesteld om zooveel mogelijk van de rechtbank te verkrijgen de opzending van de beide knapen naar een rijksopvoedingsgesticht de omgeving toch van hen leidt als van zelf tôt een verwaarloosde op voeding. Beiden kunnen ze lezen noch schrijven en wat moet de toekomst baren als de knapen in de omgeving, waarin ze nu geplaatst zijn, blijven Vooral tegen den eersten beklaagde zijn meermalen klachten ingekomen, o.a. nog niet lang geleden wegens het verminken van een schaap in de weide en van beide bekl. kan worden gezegd, dat zij als nietsdoeners bij de straat loopen tôt het uitvoeren van allerlei kwaad. Spr. gelooft, dat het misdrijf hoe treurig ook nog altijd een lichtzijde heeft en wel een lichtzijde voor de bekl., die nu misschien de weldaden van een goede opvoeding, van goed onderwijs deelachtig zullen worden, voor wie een weg zal worden gebakend, die hen eenmaal een fatsoenlijke positie in de maatschappij zal doen verwerven. Aangezien beide bekl. zich, naar spre- kers meening, geen voldoende rekenschap kunnen geven van het door hen gepleegde misdrijf, re- quireert ZEA. ontslag van rechtsvervolging, met last tôt plaalsing van beide bekl. in een rijksop voedingsgesticht tôt hun 18de jaar, derhalve no. 4 tôt 19 October 1897 en no. 2 tôt 26 Februari 1899. Dezer dagen werd uit Barneveld gemeld dat aldaar een jong haasje wordt grootgebracht door eene kat met hare jongen. Iemand te Loosdreeht geeft echter den raad niet te groot vertrouwen te stellen in kattenliefde. In zijne woonplaats had den voor eenigen tijd de gebroeders Manten een nest jonge wilde konijnen aan de zorgen eener kat met een jong overgelaten. Aanvankelijk ging dit uitmuntend en groeiden de jonge dieren als kool. Maar kort daarna stierf een der konijntjes; nu kwam op eens de verslindende aard der kat boven zij at het gestorven konijn op, enweinig tijds daarna deed zij hetzelfde met de andere le- vende jongen. Op de bekende Romeinsche brug in het Val- terveen is dezer dagen door een turfgraver een ijzeren hoorn of blaasinstrument gevonden. Het heeft een lengte van 1.5 2 decimeter en is aan het mondstuk een weinig door roest beschadigd. Door den heer G. J. Landweer, Rijks-ontvanger te Nieuw-Buinen, in wiens bezit het thans is, zal het worden opgezonden aan het Muséum voor Oudhe- den in Drente. De landbouwer K. v. d. B., te Wittelte, gem. Diever, had het ongeluk met paard en wagen, waarmede hij uit het hooiland kwam, op hol te geraken. Zijn 4-jarig zoontje, dat bij hem op den wagen zat, viel er af met het treurig gevolg, dat het onder den wagen geraakle en op de plaats dood bleef. Op het goederen-emplacement van het station te Zwolle had Donderdagmorgen een droevig ongeval plaats. De arbeider, dienstdoend wisselwachter, J. Tromp geraakte met het rangeeren bekneld lus- schen de buflers van twee voertuigen, waardoor hij lerslond gedood werd. De ongelukkige was sedert kort gehuwd. Op den laatsten Mei kwam een goochelaar, die zich «Bosco" noemde, te Hulst in een herberg zijn kunsten vertoonen. Hij vroeg op de voorstelling een gladden gouden ring, om daarmede een toer te verrichten. Zulk een ring werd hem door de vrouw van den rijksveldwachter ter hand gesteld. Hij kwam dus al reeds dadeiijk aan een voor hem heel slecht kantoor terecht. Toen die toer afge- loopen was, duurde het wat lang eer het ter leen gevraagde voorwerp weer aan zijn adres terug kwam, zoodat herhaaldelijk door de eigenares daarom gevraagd moest worden. Eindelijk werd haar, naar zij meende, haar eigendom weer over- handigd doch bij nader beschouwing bleek dit te zijn een andere ring, minder in waarde. Na hierop den «goochelaar" gewezen te hebben, zeide deze ten slotte dat haar ring in het bezit was van een ander persoon, mede in die herberg tegenwoordig, en dat deze hem straks wel terug zou geven, waar- van evenwel niets is gekomen, terwijl de begoo- chelde den ring, dien zij voor den hare terug kreeg, in handen stelde van den brigade-kommandant der maréchaussées te Hulst, die zich verder bemoeide met deze goochelgeschiedenis. De betrokken persoon was E. H, 49 jaar, goo chelaar te Temsche (België), en wegens dit feit werd hij deze week door de rechtbank te Middel- burg wegens «verduistering" veroordeeld tôt 6 maanden gevangenisstraf. Onlangs vond de rijtuigpoetser L. van Geel te Rozendaal in een spoorwegcoupé een pakje, het- welk een groote waarde inhield. De eerlijke vinder ontving, naar de Arnh. Ct. meldt, deze week als belooning van de maatschappij een eervolle vermelding. Uit Maastricht wordt van Maandag aan de Tijd gemeld Heden voormiddag vertoonde onze markt een schouwspel, dat zeer veel aan de lynch-wet of vox populi deed denken. In een der aan de markt grenzende straten, waar het tegenwoordig reeds van 'sochtens 4 uur zeer druk toegaat, raapte een meisje van ongeveer acht jaar 4 zegge vier aardappelen op, welke er over den weg verspreid lagen. Een arbeider, die dit had gezien, verwittigde een daar in burgerkleeren vertoevenden politie-agent, «dat er een diefstal had plaats gehad." Het arme kind werd naar het politie-bureau gebracht. Toen volgde de uitspraak van «het volk". De aangever werd door al wat armen en voeten had aangegrepen, gesleurd, geslagen en mocht zich eindelijk zeer gelukkig rekenen, met aan flarden gescheurde kleederen aan de «Iynchers" te kunnen ontkomen. De zoogenaamde diefegge werd onmiddellijk, op verklaring van den eigenaar der aardappelen, ont- slagen. Te Zalt-Bommel stortte Dinsdag een kar, waarop vijf personen gezeten waren, door het achteruitloopen van het paard, aan den steenweg nabij de Gamer- sche poort, in een diep gelegen stuk land, tenge- volge waarvan zekere B., te Kerkwijk woonachtig, inwendig levensgevaarlijk werd verwond twee an- deren kregen niet gevaarlijke verwondingen en de twee overigen in het geheel geen letsel. Stroopers-kostwinning. Dokter en Piet kennen mekaar goed, zeer goed. Wat meer is, zij verstaan elkaar. Dokter is een liefhebber van de jacht en in 't bezit van een jachtakte. Pieter is dokters gids bij het jagen en geoefend schutter. Kwade tongen zeggen dat hij siroopt. Maar mag een brutale haas of eend zoo maar op Piets erf komen 't Lijkt er niet naar «Ik krijg morgen gasten, Piet, zou je me niet eens kunnen helpen aan Dokter geeft Piet de hand, Piet neemt de pet af en knijpt een oog dicht. «In den naam der wet, man zegt de dorpsveld- wachter. «Stooperij, kerel Strooperij Proces- verbaal «Kom, Hein zegt Piet tôt den handhaver der wet, «de jongens liggen te bed ga mee, er zal nog wel wat in het fleschje zijn." Hein houdt wel van een drupske, maar kijkt boos, als hij zulke taal hoort. Piet komt thuis en zegt «Ik ben er gloeiend bij wijf! Hein lust nou geen slokje." Zes dagen later. Piet is «voor" geweest. Boete en onkosten veertien gulden of twee dagen hech- tenis. Dokter wil volstrekt niet hebben, dat Piet tweedagen bromt. «Hier kerel, veertien gulden, maak dat je wegkomt Piet draalt nog «Dokter mag ik gaan zitten?" «Welzeker, geef het geld maar aan je wijf." Piet gaat in hechtenis. Hij heeft het achter slot en grendel best, veel beter dan thuis. En dan het geld nog Kleine Gerrit draagt al een nieuwe broek Mie heeft nieuwe laarsjes gekregen, en moeder de vrouw heeft een nieuwen hoed besteld. Piet heeft gebromd. Een paar dagen later spreekt hij den dokter. «Wel Piet «Weet u geen middeltje, dokter, om op zoo'n fatsoenlijke mannier 6 dagen van de week te zit ten?" (Historisch volgens de Midd. Ct.) Een hond en een ezel hadden onlangs een vriend- schappelijk praatje. Wel kerel, sprak de ezel, wat moet zoo'n muilkorf lastig zijn. Heb je er geen hinder van? Verschrikkelijk zeide de hond, 't is een ware marteling. Zeg waarom behoeft gij geen muilkorf te dragen? Ik gaf de ezel ten antwoord. Wel met mij is 't een heel ander geval. Ik heb een vracht bescher- mers. De halve gemeenteraad is familie van me. ONBEKENDE BRIEVEN Verzonden in de le helft van de maand Juli door het postkantoor Hoo gezand, aan SURINGA, GRONINGEN. behoort tôt de zomermaanden, doch draagt reeds zichtbaar den stempel van overgang tôt een ander saizoen. Bij het korten der dagen kan men veelal in de tweede helft dezer maand eene merkbare vermindering van warmte waarnemen (wat nu licht het geval niet zal worden, wijl wij juist in dezen zomer niet te ruim met warmte zijn bedeeld), waarbij zich in den gewonen gang der dingen eene meer afwisselende weersgesteldheid voordoet. Wij

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2