Ringrijde Huuiwaarboig-Nlai Sekkel V< Steenhonwei Gioote voonaad Aanbestf F. J. JOI Veebasc VENNOOTSCHAPfi Prima C «vergei Met Sep AANBES om prijzen ter. waarde van „EENDRACRT MâA te lloogezand en S P. BINNENLAND. Kleinemeersterstraat beveelt zich aan tôt levering van SIGAREN per kist en per stu raad van 3, 4, 5, 6, 8 en 1 SIGARETTES ÎO cents per pc ZWARE PRUIMTABAK 5 cents ruime keuze in TABAKS- en S PORTEMONNAIES en SIGARE BAKSDOOZEN, ZAKMESSEN, KEN, LEPELS, TAFELMES, SCHEN (compleet en in onderdef EAU DE COLOGNE in luxe BESLAG, POETSPOMMADESC WR1JFWAS, fijne KLEER-J STELS, KAMERBEZEMS, SCHR LEN, ZEEMLEEB LAPPEN en v BOR8TEIGOEDERENel te «CHARMER op Za Augustns 18 bij den logementhouder 1 AANGIFTE 's middags te a VERGADER 5 Augustns 7 uur, in 't hô Sappemeer. G. G. SI algemeei op Zondag c des namiddag huize van den logementhouder gezand. Aan de orde îs Yaststelling van het regleme Rekening en verantwoording Mededeelingen. Namens T. DE GB 00 Eevensverzekeringop tmstcfflo De Agent: C. W. DE I GroningenScliuitendij tilstraat houden steeds den grootst BASCULES, BRANDKASTEI NES, KOOKPOTTENTOC (fijne en gewone soorten) enz. enz. Prijzen beneden aile denhi Oosterhaven, van 38 c.M. tôt VARKEN SBAKKEIf qualiteit 4,50 voor particuliei KEMA uur, zal nar •Hooites te Hoogezar SEMA, worden Het afbreken va liet doen va en lierstellin ziug lett. B aan den grint met bijleverii toe benoodig BESTEK en TEEKENINf aanbesteding ter image t g< KEN zijn daar te verk per exemplaar. Inlichtingen geeft A. SCHf Met hel leveren w rembours, dig onderzocbte CO< maathoudende FLESSCHEÎ met inbegrip emballage fra Wed. JOUS Impori Postwissel voor francc Onderge ZAAK H. KOLK liebbende, beveelt zich to tnog€liike BOl l m 1 Juli, 1892. wordt te alleen dame i van middelbaren leeftijd ei HUISHOUDEN te bezorge zaam te zijn. Adres: Dr. RENSSEN In plaals van hierop te antwoorden, diende het Burgerlijk Armbestuur bij missive van den 14 April 1891 eene klacht tegen hem in bij den heer Com- missaris der Koningin. Daarin deelt het Burgerlijk Armbestuur mede, dat het zich per missive had gewend toi den Burgemeester der gemeente over eene zaak, betreffende den man, welke willekeurig het werkhuis had verlaten, met achterlating zijner vier kinderen en thans gehuisvest was bij de vrouw, die in het armhuis woonde en het geheele jaar door door het Burgerlijk Armbestuur in bedeeling was opgenomen. Dit geschiedde, niettegenstaande het Burgerlijk Armbestuur zulks had verboden. Dat het wachten op antwoord van den Burgemeester, ter bekoming van den noodigen bijstand van de politie nu reeds moeielijkheden en kosten had veroorzaakt, daar de achtergebleven kinderen in het werkhuis zich reeds op ongehoorde wijze hadden verzet tegen den vader en de moeder, zoo zelts, dat de vader het noodig oordeelde, de hulp in te roepen van een der leden van het Burgerlijk Armbestuur. Waarom het Armbestuur eene aanwijzing van Z.H.E.G. ver- zocht, hoe in deze zaak te handelen. Dit schrijven in handen gesteld van spreker, om te dienen van advies, heeft spreker hierop bericht, dat hij met den inhoud van dit schrijven geheel onhekend was en dat ook de politie niet gevraagd was geworden een zoodanigen dienst aan het arm bestuur te bewijzen. En waar geen dienst is ge vraagd geworden, kan dus veel minder van weige- ring sprake zijn. Wel had de voorzilter van ge- noemd bestuur aan den veldwachter Vogelzang opgedragen een mondelinge boodschap aan een be- deelde over te brengen en later had het lid Botjes aan hem verzocht een brief te doen overbrengen aan den voorzitter van hetzelfde bestuur. De veld wachter stelde spreker hiermede in kennis, met de vraag, of hij die boodschappen mocht. doen, tevens te kermen gevende, dat als hij deze boodschappen verrichtte, hij vreesde, dat zulks meermalen zoude plaats hebben. Spreker heeft Vogelzang toen ge- zegd, dat zulks verboden was bij het besluit van den Commissaris der Koningin d.d. 17 Maart 1879, no. 15a, houdende vaststelling eener nieuwe instruc- tie voor de veldwachters in deze provincie, laat- stelijk gewijzigd bij besluit van den 6 April 1886, no. 7 en dat hij zich daaraan had te houden. Het antwoord, dat daarop het armbestuur van den heer Commissaris der Koningin ontving, luidde, dat het verrichten van boodschappen en het bezorgen van brieven van het Burgerlijk Armbestuur niet tôt de taak der politie behoort en dat in ieder bijzonder geval, waarin de bijstand der politie door het arm bestuur werd verlangd, eene spéciale aanvraag daartoe tôt den Burgemeester behoorde gericht te worden, doch dat de ingediende klacht ZHEG. ongegrond was bleken. De voorzitter vraagt hierop, of ook een der leden hierover het woord verlangt. De heer Edzes, tevens voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur, vermeent, dat uit die stukken duidelijk genoeg blijkt, dat ofûcieus bericht is ge- geven en acht dat voldoende. Doch naar zijne meening is er later meer voorgevallen omtrent de geschiedenis van vrouw Knip en in de laatste dagen gedurende de ziekte van de weduwe Lenting, waarbij van de zijde van den Burgemeester en de politie weinig welwillendheid is betoond. De voorzitter geeft den Heer Edzes den raad, om laten eerst beter bij den Burgemeester te infor- meeren, alvorens met dergelijke beschuldigingen voor den dag te komen. De voorzitter verleent hierop het woord aan de Commissie, met de naziening der rekening van het Burgerlijke armbestuur belast geweest. De heer Terpstra deelt hierop namens de Com missie mede, dat het de Commissie vrij lastig was geweest, om de veranderingen in de weder inge diende rekening na te gaan, daar ze niet met roo- den inkt waren aangebracht, zoodat ze ailes weder moesten nagaan. De commissie blijft echter nog steeds bij hare meening, dat de maand Januari niet in de rekening is opgenomen. De in het register voorkomende noteering van Januari, is zooals ze daar ligt, niets anders als eene verantwoording door den afgetreden penningmeester en door dëzen ook on- derteekend. Indien de door het armbestuur over- gelegde rekening inderdaad ook die maand omvatte, zou toch de recapitulatie de ontvangsten en uitga- ven van het geheele jaar moeten doen kennen. "Wanneer men echter thans in de rekening b.v. de totale ontvangsten over 1891 inziet, dan bemerkt men, dat wel het door den opgetreden penning meester overgenomen saldo der maand Januari is opgenomen, maar niet de in die maand bekomen ontvangsten. Wat de nota's over 1890 aangaat, wanneer de leveranciers van het armbestuur geen gevolg geven aan de oproeping tôt inlevering der nota's, dan hebben zij het aan zich zelf te wijten, wannneer zij later, om betaling komende, bemer- ken, dat die betaling niet meer zoo vlot geschiedt. De billijkheid brengt echter mede, die uitbetalingen, ook al loopen de nota's over andere dienstjaren, nog te doen. Er bestaan dan ook geen termen, om op die gronden de goedkeuring te onthouden. De commissie acht het echter wenschelijk, dat die nota's gedekt worden door een besluit van het armbestuur, waaruil blijkt, dat men omtrent eene nota, over een ander dienstjaar overleggende, geene vergissing begaat, maar een te voren overwogen daad pleegt. Wat nu betreft de verantwoording der personeele belasting, dient men voor elk dienst jaar de helft in de rekening op te nemen, gebaseerd op vroeger gebruik, steeds door Ged. Staten goedge- keurd. Eene juiste becijfering zou er misschien toe leiden, dat men vier maanden van het eene en acht maanden van het andere dienstjaar verantwoordde. De verdeeling, door het armbestuur gemaakt, komt de Commissie onjuist voor. Wel is de belasting vorderbaar in 10 termijnen, maar zij is verschul- digd over en drukt alzoo op de 12 maanden van het geheele dienstjaar. Wat de posten, reiskosten naar Winschoten en Groningen en kosten der ver- gaderingen bij Buining aangaat, blijft de commissie van meening, dat voor dergelijke uitgaven, die niet de strekking hebben, om te voldoen aan het in art. 1 van het règlement neergelegde doel, de spé ciale machtiging van den Raad noodig is, zoodat zij thans niet op de rekening worden toegelaten. De commissie heeft daarom geene vrijheid tôt goed keuring der rekening te kunnen adviseeren. De voorzitter doet hierop namens Bugemeester en Wethouders het voorstel, om conform de con- clusie van de commissie te besluiten. In stemming gebracht, wordt dit voorstel met algemeene stem- men, behalve die van den Heer Edzes, welke zich buiten stemming houdt, aangenomen. IL Aanbieding gemeenterekening 1891. Door den voorzilter wordt namens Burgemeester en Wethouders deze rekening den raad aangeboden, houdende aan ontvangsten 26175.301, aan uit gaven 23399.17R sluitende alzoo met een voor- deelig saldo van 2776.13. Daar echter de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur nog niet goedgekeurd is, durft spreker niet verzekeren of deze cijfers juist zijn en zullen ze moe ten veranderd worden, wanneer later mocht blij- ken, dat genoemde rekening van het Burg. Arm bestuur een voordeelig saddo mocht opleveren. Spreker slelt voor de gemeenterekening ter nazie ning te stellen in handen van dezelfde commissie, die met het onderzoek der rekening van het Bur gerlijk Armbestuur is belast geweest. Conform besloten. III. Opmaking voordracht zetters. Aftredende leden zijn de heeren N. Pannenborg en J. Hekman. Tôt stemming overgaande tôt opmaking der voor dracht voor het eene lid wordt de heer N. Pan nenborg met algemeene stemmen op no. 1 geplaatst en op no. 2 van die voordracht de heer W. Zui- dema eveneens met algemeene stemmen. By de opmaking der voordracht voor het 2e lid wordt de heer J. Hekman op een na algemeene stemmen (één stem blanco) op no. 1 daarvan geplaatst en op no. 2 van die voordracht de heer J. A. Bakker met algemeene stemmen. Hierop wordt de openhare vergadering gesloten, om over te gaan in eene met gesloten deuren, ter behandeling van eenige adressen, in zake den hoof- delijken omslag. VERGADERING van den Raad der gemeente Slocliteren, op Zaterdag den 30 Juli 1892, 's namiddags 3 uur. Aanwezig aile leden. Nadat de vergadering door den voorzitter geopend was, werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en behoudens eene aanmerking van den voorzitter goedgekeurd. Aan de orde: 1. Benoeming van candidaten voor 't zetterscollege. Voorzitter: Tengevolge de periodieke aftreding van de leden van 't zetterscollege, de heeren B. Bennema, H. Kooi en T. L. Kuiper, moeten er nieuwe leden verkozen worden. De voorgestelde dubbeltallen zijn de volgende: voor de vacature Bennema: de heeren Bennema en H. de Haan, voor de vacature Kooi de heeren H. Kooi en R. Kortholt, voor de vacature T. L. Kuiper de heeren T. L. Kuiper en N. J. Huisman. Er zal eerst gestemd worden over de vacature Bennema. Op ieder biljet zullen 2 namen geplaatst moeten worden, die bovenaan staat is No. 1 der voordracht, en die daar onder staat bijgevolg No. 2. Nadat tôt stemopnemers aangewezen worden de heeren T. K. Geertsema en H. Hooites werden de stembriefjes ingeleverd en door Hooites nageteld. ZEd. telt er evenwel 16, nogeens weer en het zelfde resultaat. Er is dus één biljet te veel, waar- door er opnieuw gestemd moet worden. Voorzitter De heeren worden verzocht goed toe te zien of er soms ook twee biljetten op elkaar zitten, want dit kan licht gebeuren. De uitslag der stemming, die er nu volgde is, dat Bennema verkozen werd met 14 stemmen als No. 1 der voordracht en H. de Haan met 13 stemmen als No. 2 der voordracht. Voorzitter De voordracht zal aan den heer Commissaris der Koningin worden ingezonden. Volgde stemming over de vacature H. Kooi. De voordracht is als volgt: H. Kooi en R. Kortholt. Nadat de stembriefjes zijn ingezien en voorgelezen adviseert de heer Geertsema, dat ze beiden 14 stemmen op zich hebben vereenigd. Voorzitter: Het is nu de vraag wie de meeste stemmen op zich heeft vereenigd en bovenaan staat, H. Hooites Dat kunnen we nog wel even nazien Burgemeester. ZEd. ziet de briefjes nog eens weer na en telt er voor Kooi, als No. 1 der voordracht 12 stemmen. Voorz. Dan bestaat de voordracht uit de heeren H. Kooi en R. Kortholt en zal eveneens worden opgezonden. Volgt stemming vacature T. L. Kuiper. Uitslag der stemming is, dat T. L. Kuiper met 14 stemmen als No. 1 der voordracht verkozen wordt, terwijl N. J. Huisman met 10 stemmen als No. 2. 2. Goedkeuringen aanbestedingen. De voorzitter deelt mede, dat de aanbestedingen van de gemeentewerken plaats hebben gehad, en zegt de laagste inschrijvers "even te willen voor lezen. 1. Aanbesteding til te Scharmer, laagste inschrijver E. Tulp te Siddeburen voor 314 be- grooting 357.61. 2. Gemeente-armhuis, laagste in schrijver J. Roelfsema, Schildwolde, voor 56.60, terwijl de begrooting was 63.86. 3. Onderwijzersw. Schildwolde, laagste inschrij ver: H. C. Edeler Siddeburen voor 49, begroo ting 59.90. 4. Onderw.woning Siddeb. Tjuchem voor 124, door Sj. Buitenkamp van Siddeburen. De begrooting was 148.20. Verfwerken van de school en onderwijzerswo- ningen. School en ond. woning, Harkstede, Lageland, Scharmer en Borgweg, te zamen voor f 290, door J. Zandstra Harkstede. 4 perc. te Slochteren, laagste inschrijver B. Wa- termulder Sappemeer, voor f 85, begrooting 102.50; 5 perc. S. Kuiper Schildwolde voor 45, begr. 67.50 6e perc. E. Sander Overschild voor 22, begr. 43; 7e perc. E. Sander Overschild voor 107, begrooting was f 147.60. Verder worden nog voorgelezen de verfwerken der tolhuizen en tolboomen. Het resultaat is als volgt, zegt de voorzitter; laagst ingeschreven voor de timmerwerken te zamen voor f 543.60, dat is 85.97 beneden de begrooting. Verfwerken school en ond. woningen, te zamen ingeschreven voor 549, begrooting 766.26, dus 217.26 beneden de begrooting. Aanbesteding verfwerken der tolhuizen f 303.60, terwijl de begrooting was f 439.50, derhalve 135.90 beneden de begrooting. De geheele begrooting voor de aanbesteding is geweest 1835.33, terwijl er te zamen ingeschre ven is voor 1396.20, zoodat de inschrijving 439.13 beneden de begrooting is gebleven. ZEd.Achtb. stelt daarom in naam van B. en W, voor de gehouden aanbesteding door den Raad te willen goedkeuren. Voorzitter: Een van de laagste inschrijvers is ons onhekend, n.l. W. Dof van Ten Post. Kan iemand der leden er ons ook inlichtingen omtrent verschaffen. Daar niemand der leden het woord vraagt, wordt het voorstel van B. en W. om de aanbesteding goed te keuren in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. 3. Benoeming hoofd der school te Hélium. Voorzitter: Dit punt is op de agenda geplaatst in de veronderstelling, dat de voordracht tijdig ge noeg in orde kon worden gemaakt. Dit is even wel niet geschied, omdat de districts-schoolopziener niet aile inlichtingen had. Nu is bepaald, dat hier a.S. Woensdag eene conferentie zal plaats hebben tusschen den districts-schoolopziener en B. en W. om de zaak in orde te brengen. Dit punt van de agenda moet dus worden verdaagd tôt eene vol gende vergadering. Benoeming onderwijzeres te Borgweg. Voorzitter: Voor deze vacature heeft er eene herhaalde oproeping plaats gehad en is er zeer menigvuldig geadverteerd. Het resultaat is geweest, dat er zich bij de eerste oproeping maar een solli citante heeft aangemeld, zoodat er eene herhaalde oproeping moest plaats hebben, waarvan het gevolg geweest is, dat zich er nog ééne juffrouw dispom- bel gesteld heeft. Die tweede, Mej. Runsink is ondertusschen in den Horn benoemd als onderwij zeres, en heeft den Raad bericht gezonden, dat zij zich voor de benoeming van onderwijzeres te Borg- I weg terugtrekt, zoodat er nu maar ééne sollicitante overblijft, en dit is Mej. Hoog, onderwijzeres te Kiel-Windeweer, en in 't bezit van de acte voor vrije- en ordeoefeningen voor de gymnastiek. De voordracht is opgemaakt na ingewonnen bericht van het hoofd der school, door B. en W., in overleg met den arrondissements-schoolopziener. In een bijgevoegd advies van den arrondissements- schoolopziener, hetwelk door den voorzitter wordt voorgelezen wordt te kennen gegeven, dat zoo'n voordracht niet kan worden goedgekeurd, dan na herhaalde oproeping en menigvuldig adverteeren. Voorzitter Er heeft evenwel eene herhaalde en menigvuldig geadverteerde oproeping plaats ge had, zoodat niet goedkeuring en voordracht met elkaar in strijd zijn. Het is zeer zeker een abuis. Ook het ingezonden bericht van het hoofd der school leest de voorzitter voor, waarin te kennen gegeven wordt, dat ZEd. gaarne de voordracht zag als volgt: le Mej. Runsink, 2e Mej. Hoog. De voorzitter opent hieromtrent de discussies. Daar niemand der leden het woord vraagt, stelt de voorzitter voor tôt eene benoeming over te gaan. Voorzitter: De voordracht is le Mej. Runsink en 2e Mej. Hoog, waarvan eerstgenoemde te kennen gegeven heeft, dat zij benoemd is te den Horn, en zich hiervoor terugtrekt. De uitslag der stemming is, dat Mej. A. L. Hoog benoemd wordt met 14 stemmen. De voorzilter stelt hierna voor de benoeming zoo spoedig mogelijk te doen ingaan, als zij van de gemeente Hoogezand haar ontslag kan verkrijgen. Aldus wordt er besloten. Benoeming onderwijzer te Siddeburen. De voordracht voor eene vacature van eenen onderwijzer te Siddeburen is le Bartold Jager, volontair te Westerbroek, Lambertus Kolk te Op- wierde en H. Brommet te Veendam. Deze voor dracht is opgemaakt, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, door B. en W. en advies van den arrondissements-schoolopziener. Het ingekomen bericht van 't hoofd der school behelsde, dat deze gaarne de voordracht zag als: 1 B. Jager, 2 L. Kolk en 3 H. Brommet. In de hijgevoegde missive van den schoolopziener, voorgelezen door den voorzitter wordt te kennen gegeven, dat ZEd. de voordracht goedkeurt, doch de vrijheid neemt den Raad in overweging te geven de bijvoeging van voorloopige standplaats weg te laten, daar overplaatsing toch niet gebeuren mag, en een onderwijzer alzoo moet blijven, waar hij benoemd wordt. Voorzitter: Wat het eerste betreft, slaat dat terug op de voordracht, wat het laatste betreft, zal het gemeentebestuur wel niet aan banden ge- bonden zijn te adverteeren, wat het wil. Van B. Jager heb ik zeer goede inlichtingen ont- vangen, alleen is hij niet sterk van lichaamsgestel. Na gehouden stemming wordt B. Jager benoemd met 11 stemmen. L. Kolk verkreeg 3 en in blanco was één brief je. De voorzitter stelt voor de benoeming te doen ingaan met 1 Aug. a.s. waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. Ingekomen van den heer A. Borggreve, hoofd der school te Schildwolde, eene dankbetuiging aan den Raad voor het verleenen van eene vergoeding wegens het geven van herhalingsonderwijs. (Noti- fîcatie Ingekomen van den heer Bleeker, hoofd der school te Lageland een adres, waarin aan den Raad, wegens het geven van moeilijk onderwijs, geduren de de vacature van Mej. van Dijk, om eene grati- ficatie verzocht wordt. In dit adres wordt tevens te kennen gegeven dat de vacature drie maand geduurd heeft. Voorzitter: Dit adres is te laat ingekomen om op de agenda geplaatst te worden. Wie wil 't woord er over. Voorzitter: Dit punt is in de vorige vergadering door 't lid Alting reeds ingeleid naar aanleiding van het adres van den heer Ozinga en Mej. Koops. Hetgeen in 't adres gezegd wordt is waarheid. Het was hier wel niet zoo'n lange tijd als 't geval was met Ozinga en Mej. Koops, maar het is toch 1 deels jaars. Het ander was een buitengewoon geval. Bleeker is bij mij geweest om te zeggen, dat hij een adres aan den Raad wou richten om eene gratificatie, waarop ik geantwoord heb, dat hij dit kon doen, maar dat ik het beneden zijne waar- digheid als hoofd der school achtte. Waar zal het heen, als wij hier eene gratificatie toestaan. Later komen ze ook bij eene stagnatie van 1 maand en nog korteren tijd. Ingeval wij hier eene gratificatie toestaan, zou ik er ook voor zijn om aan Dijk iets aan te bieden. Broekema, onduidelijk sprekend verklaart zich er ook tegen om eene gratificatie toe te staan. Alting Het zal een uitvloeisel zijn van 't geen in de vorige vergadering is verhandeld. Het valt niet te ontkennen, dat Bleeker er zich mede uitge- sloofd heeft. Nu kan Broekema wel zeggen, dat Bleeker hoofd der school is maar die heeft ook huishouding en maar 700 inkomen. Broekema De vorige keer heeft Alting gezegd, dat Bleeker soms eene klasse thuis liet. Alting Dat kan wel eene enkele maal gebeurd zijn, maar later had hij de klassen geregeld bij elkaar in. Voorzitter Waar blijven we er mee, als we hier eene gratificatie toestaan. De onderwijzer Ebens heeft ook een tijdlang ge- holpen, evenals Alberts, en we zouden beiden dan ook iets moeten geven. We zullen er door in moeilijkheden komen. Hebben we een exceptioneel geval zooals te Siddeburen, dan is het wat anders. Voor korte oogenblikken zal men moeilijk iets kun nen toekennen. Broekema (onverstaanbaar voor den verslaggever). Voorzitter Zooals hier in 't adres gezegd wordt is het ook gebeurd. Als hoofd der school had ik het van Bleeker niet verwachl. Geven we hier iets, dan moeten we Dijk ook iets aanbieden. Ik heb er toen met het adres van Ozinga en Mej. Koops ook met Dijk over gesproken en die zeide, dat ze er wel meerdere moeite mee gehad hadden, maar er toch niet meer uren aan hadden besteed. We komen er mede in een moeilijk geval, want waar zal het heen, als het doorgevoerd wordt. Kooi: Het is waar zooals Burgemeester zegt. Bleeker heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt, door zoo min mogelijk stagnatie in 't onderwijs te bren gen, zelfs heeft hij de leerlingen van drie lokalen in één gedaan. Een tijdlang had de hoogste klasse toen geen school. Ik had ook liever gehad, dat Bleeker geene gratificatie aangevraagd had, maar het adres is er nu eenmaal. Voorzitter Ik had het lang voor f 25 geen woord willen hebben als ik hoofd der school was, om eene gratificatie te vragen. Alting Als op 't verzoek van Ozinga en Mej. Koops geene gratificatie toegekend was, geloof ik ook niet, dat Bleeker aangevraagd had. Voorzitter Dat geloof ik ook niet Bleeker kwam bij mij en zeide, dat hij gelezen had, dat Ozinga en Mej. Koops elk eene gratificatie hadden ontvan- gen en nu dacht hij er ook aanspraak op te hebben. Ik had evenwel ook liever gehad, dat Bleeker niet had aangevraagd. Rumpff Er zal toch ook wel een tijd van 't jaar zijn, dat ze heel weinig leerlingen hebben Ik ben er niet tegen, dat hem wat toegekend wordt» als zij het ook verdienen. Voorzilter Wat in 't adres gezegd wordt is waarheid. Hel gebeurt wel, dat een hoofd der school soms niet meer dan 20 25 leerl. heeft. Rumpff Wat verdiend wordt, moet ook worden betaald. Alting Ik zou zeggen, dat het hier een beetje kwetsend voor Bleeker was, of hij hoofd der school is of onderwijzer, dat doet niets af. Voorzitter: Vindt Altir.g het dan goed, dat Blee ker wel iets krijgt en Dijk niet, evenmin als die anderen. Klootsema Het zal misschien wel wat lastig worden, maar wanneer het geheele onderwijs werd vervangen en meerdere uren besteed werden, zou ik er voor zijn, dat het tractement onder de on- derwijzers werd verdeeld. Voorzitter Dat is de vorige keer ook door Broe kema gezegd, het is royaal, maar waar zullen de advertentiekosten dan van worden betaald, en waar zal die post op verantwoord worden Klootsema Het voordeel moet ook niet voor de gemeente komen. Voorzitter Het moet uit hoofdstuk 9, uit den post van onvoorziene uitgaven, maar dat gaat niet, als dat zooveel wordt. Klootsema Nu moet men de onderwijzers toch ook betalen, en het eischte dus alleen de adver tentiekosten meer. Voorzitter Ik kan mij met het gevoelen van Klootsema niet vereenigen. Het gebeurt wel, dat het getal leerl. zeer gering is, bijv. in den tijd van 't wieden, koren inhalen en aardappelrooien. Als er nu voor korten tijd wat meer leerlingen zijn, en om daarvoor direkt eene vergoeding te vragen kan ik mij niet vereenigen. Rumpff Als Bleeker wat toekwam, dan Dijk ook. Voorzitter Zeker, en Alberts en Ebens ook. Alting Er kon een bepaling van tijd gemaakt worden, wanneer vergoeding toegekend werd. Westers Ze besteden niet meer tijd aan het onderwijs Voorzitter Neen, ze hebben alleen wat meer kinderen. Westers Als ze de kinderen op een anderen tijd les gaven, en zoodoende het geheele onderwijs vervangen wordt, en er dus meerdere uren aan 't onderwijs besteed werden, zou ik er voor zijn, dat den onderwijzers het geheele salaris werd uit- gekeerd. Blaauw Als men in aanmerking neemt, wor den er wel geen meerdere uren aan 't onderwijs besteed, maar het onderwijs geven is ook veel moeilijker. De onderwijzers krijgen kinderen uit eene andere klasse, soms hooger, soms lager. De arbeid wordt dus veel moeilijker. Voorzitter: Dit is niet tegen te spreken, het geeft meerdere moeite, maar het is ook zooals Westers zegt, er worden geene meerdere uren aan besteed. Wie heeft een bepaald voorstel? Daar niemand het woord vraagt, stelt de voorzitter voor om afwijzend op het verzoek van Bleeker te beschikken, welk voorstel met il van de 15 stem men wordt aangenomen. Tegen het voorstel waren Alting, Klootsema, Kooi en Broekema. Voorzitter: Namens B. en W. stel ik de eer aan den Raad de gemeenterekening over 1891 aan te bieden. Wegens de vermeerdering der bevolking en als gevolg daarvan vermeerdering der Raads- leden, zal er eene nieuwe rooster van naziening worden benoemd. Na trekking worden hiervoor aangewezen, voor dit jaar de leden Alting, R. G. Mulder, Geertsema en Hooites, voor 1893: J. Blaauw, R. E. Mulder, Klootsema en Eelssema, voor 1894 Westers, Rumpff, ten Have en Broekema. Ingekomen een verslag van 't pensioenfonds van de gemeente-veldwachters in deze provincie. Nadat er nog door 't lid Alting op gewezen was, dat de til in den Scharmerweg noodig moet gemaakt worden waarop de voorzitter antwoordt, dat men er dadelijk mede zal beginnen, sluit de voorzitter de vergadering. Deze vergadering van den Raad werd door 16 toehoorders bezocht, meest allen onderwijzers uit de gemeente Slochteren. Gedurende de zitting verlieten vele toehoorders het vergaderlokaal weder. VERGADERING van den Raad der gemeente Noordbroek, op Zaterdag 30 Juli 1893. Afwezig de heer T. Hamster. Na opening der vergadering, lezing en goedkeu ring den notulen van de vorige vergadering, wordt aan de orde gesteld 1. Vaststelling der rekening over 1891. De heer Eendhuizen brengt rapport uit dat de commissie de rekening onderzocht en volkomen in orde bevonden heeft. Wordt besloten de rekening voorloopig vast te stellen in ontvangst op 22668.53R in uitgaaf op 22777.41 Nadeelig slot 108.88. 2. Voordrachten voor leden v. h. zetterscollége. Ter vervulling der vacatures, ontstaande door ge wone aftreding van de leden T. L. Boelema en H. A. Bos, wordt overgegaan tôt het opmaken van 2 dubbeltallen, ter inzending aan den heer commis saris der Koningin. Tôt le kandidaten worden ver kozen de heeren T. L. Boelema, H. A. Bos, tôt 2e kandidaten de Heeren J. Eendhuizen, 0. Huisman. 3. Ingekomen stukken. a. Rekening v. 't Pensioenfonds v. Veldwachters in de prov. Groningen voor 1891. Voor notificatie aangenomen. b. Verslag v. d. toestand der prov. Groningen voor 1891. Zal aan de leden ter lezing gezonden worden. c. Bericht van Ged. Staten, dat 5 August. in besloten vergadering zal worden behandeld de re clame van 0. Huisman tegen zijn aanslag in den hoofdel. omslag, waarbij de Raad zich zal kunnen doen vertegenwoordigen. Aan de beide Wethouders wordt opgedragen in die vergadering te verschijnen. Hierna sluiting. Dinsdag werd de verjaring der koningin-regentes hier herdacht door het uitsteken der Oranje- en nationale vlag van de openbare gebouwen te Hoogezand en Sappemeer. Onder architectuur van den heer A. Schreuder te Hoogezand, werd maandag j.l. in 't Hôtel Roelfsema aldaar, door mevrouw E. Beukema-Hooites aanbe- steed Het afbreken van eene schuur en het doen van vernieuwingen en herstellingen aan eene behui- zing. Hierop werd ingeschreven door: Roelf Dieters te Foxham voor 3712 Joh. Buurke, Noordbroek voor 2961 en J. E. Wol- rich Hoogezand voor 2910. Muntendam, 28 Juli. Heden trad hier eene 51- jarige weduwe voor de vierde maal haars levens in het huwelijksbootje. Htm mil tus 1892

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2