F. J. Ringrij Veeba Huuroaaiboig- Sekkel Steenhoir Gioote voona il Aanbi BP®1**'-" Prinu oieri I VENNOOTSCHl l AANB oui jirijzen ter waarde v ,EENDRACHT1 te lloogezanil J i- BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. i Kleiriemeersterstraa beveelt zich aan tôt levermg SIGAREN per kist en pe raad van 3, 4, 5, 6, 8 en SIGARETTES 10 cents p ZWARE PRUIMTARAK 5 c« ruime keuze in TABAKS- PORTEMONNAIES en SIG BAKSDOOZEN, ZAKMESSB KEN, LEPELS, TAFEL SCHEN (compleet en m onc EAU DE COLOGNE in h BESLAG, POETSPOMMAD W RIJ F W A S, fijne KLE'i STELS, KAMERBEZEMS, Sj> LEN, ZEEMLEERLAPPEN BOR8TELGOEDERE1 te SCHARMER oj 6 Angustu bij den logementhou AANGIFTE 's middags VERG^ 5 Aiig» 7 uur, in Sappemeer. C. 1 ALGE op Zon des nar huize van den logement! gezand. Aan de orde Vaststelling van het r< Rekening en verantwo Mededeelingen. Na T. DE Eevensverzekerin l't fi Groningen, Scliut tlll houden sleeds den BASCULES, BRANDK NES, KOOKPOTTEN (fijne en gewone soo enz. enz. Prijzm beueden all\ Oosterhavi van 38 c VARREASBAH qualiteit 4,50 voor pa s. uur, KEMAHooites te H SEMA, worden Het afbrel liet do en lieri ziug 1 aan de met bij toe bei BESTEK en TEE aanbesteding ter inz KEN zijn daar per exemplaar. Inlichtingen geeft - lev rer dîg onderzoclit maathoudende FLE met inbegrip embal Wei Postwissel voor Uebbemle, bevee mogelijke BOX Joli, 1892. »v van middelbaren le HUISHOUDEN te zaam te zijn. Adres Dr. RE1 veel moeite gelukte het, twee der drenkelingen te red- den. De derde werd door het drijfzand verzwolgen. Op de Welsche kust zijn dezer dagen nogtwee mannen verdi onken. Een zonderlinge uitspraak heeft de rechtbank te Rouaan dezer dagen gewezen. De heer Loyé, orkest- directeur van de Folies Bergère aldaar, kieeg nu een jaar geleden een koorddanseres op het hoofd. Hij zakte bedwelmd ineen tusschen zijn muzikanten, en werd, tengevolge van het ongeval, doofstom. Hij stelde tegen den directeur der inrichting een actie in tôt schadeloosstelling, maar zag die vraag afgewezen. De zonderlinge beslissing berust o. a. op deze overweging sOverwegende, dat als de heer Loyé doolstom geworden is, dit niet het gevolg is van den schok dien hij heeft ondervonden toen hij mile Jeanne Lefvic op het hoofd kreeg, maar tengevolge van den schrik, een uitvloeisel van zijn zenuwachtig gestel, enz." Te Mallow in Engeland, waar het circus van Sanger tijdelijk vertoefde,.brak een groote mannetjes- baviaan uit zijn kooi en veroorzaakte niet weimg schrik en ontsteltenis. Hij liep een straat op en terwijl iedereen voor hem vluchtte, behalve een hond, greep hij den hond en doodde hem. Daarna liep hij een porselein-winkel in, waar hij een kind bij den nek beetpakte en het een krab gafzoodat het sterk bloedde. Daarop weer de straat ingaande, vond hij een ander kind, een jongetje. dat hij met nalen, wissels en waterreservoirs en ailes, wat in Europa bij een spoorwegstation behoort. In den dom van den middensten toren is een klok, die den plaatselijken tijd aanwijst, terwijl in de beide andere torens klokken zijn, die den tijd aanwijzen van New-York en Peking. Ook zijn in deze beiden barometer en dagaanwijzer. Elk kwartier wordt het levendig aan het station. Eerst doet de telegrafist zijn werk om te telegrafeeren, dat de baan vrij is. Dan gaan de deuren van het gebouw open. De chef van het station en andere beamb- ten komen buiten. De kassier, die de kaartjes uit- geeft, wordt opgemerkt. De wachter, die in 't wachthuisje is, komt voor den dag en haalt de afsluitingen op, een lange rij passagiers komt om kaartjes bagage wordt in gereedheid gebracht, een beambte trekt de groote schel of klok en de trein komt het station binnen. Terwijl de loco- motief fluit, houdt de trein stil, een beambte gaat langs de wagens en slaat met een hamer op de raden, terwijl een ander water pompt in den wa- terbak op den tender. Na een derde signaal van de klok van het station gaat de trein weg en ver- d'wijnt in een tunnel aan de andere zijde. De sta- tionchef en zijn volk gaan naar binnen, de deuren worden gesloten de wachters gaan in hun huisjes en ailes staat stil. Na 15 minuten begint ailes weer opnieuw. ziin kiauwën een waiitc opensehëurèie. Eene mênigle I Schildwolde, 4 Aug. '92. Dal veredeling «m XiiT me. stokkenf hooivorken e» MS 1 p-deuras x.rdeeta wapenen volgde al spoedig den aap, maai hy liep van straat tôt straat. Eindelijk kwamen eenige po- litieagenten van geweren voorzien en joegen den baviaan op een gunstig oogenblik eenige kogels in het lijf. De heer Sanger eischt nu 200 p. st. van de politie, voor het dooden van zijn aap, en de personen, wier kinderen werden mishandeld, eischen schadevergoeding van den eigenaar van het circus. De Pruisische dienstmeisjes, die niet uitdrukkelijk genoemd zijn in de nieuwe Zondagswet, wenschen ook haar deel van de Sabbatsrust. Zij willen het recht hebben, des Zondags om half zeven op te staan en van 3 uren 'middags tôt avonds 8 uur volkomen vrijaf te hebben. Wordt aan deze ver- schillende eischen niet voldaan, dan zullen in som- mige steden Frankfort a. M o.a. de dienst meisjes het werk staken. Zondag namiddag heeft er in een gedeelte van Duitschland een zwaar onweder gewoed. Blijkens de berichten werden de langdurige donderslagen en felle bliksemstralen afgewisseld door aanhoudende regenvlagen als wolkbreuken, gepaard met hevigen hagelslag, met het gevolg dat op verscheidene plaat- sen de te vel$ staande gewassen en de wijnbergen totaal zijn vernield, en zoowel spoorlijnen als straat- en andere wegen een geruimen tijd ten eenenmale onbruikbaar waren. Zulke berichten zijn er ontvangen uit het Nahedal, uit Kreuznach, Niederhausen Altenbamberg, Bàrenbach, Maintz, Mannheim,Kassel en verscheidene kleinere plaatsen. Ook in het noor- den van Frankrijk is dienzelfden dag door onweder veel schade aangericht. Tegelijkertijd zijn in de streek van Wohlen (in het Zwitsersche kanton Aar- gau) bij eene donderbui vele boomen door storm ontworteld. Te Mùllheim (in het kanton Thurgau) heeft terzelfder tijd de bliksem brand veroorzaakt en ging in Obwalden het onweder gepaard met hagel slag, terwijl tusschen Kaiserstuhl en Lungern, ten gevolge van den aandrang van water, eene spoor- brug weggeslagen en een eind spoorweg ter lengte van 500 meters aanmerkelijk beschadigd werd. Omtrent eene aardschudding, die Maandagochtend ten 5 ure in Zwitserland heeft plaats gehad, wordt uit Lucern gemeld, dat men aldaar een vrij sterken schok in de richting van zuid naar noord heeft waargenomen. In St. Gallen en Weinfelden hoorde men tevens een geluid als van een dreunenden slag. De schudding deed zich ook gevoelen te Schaff- hausen, Steckhorn, Rothenhausen, Winterthur en verscheidene andere plaatsen. Te Frauenfeld hoorde men eerst een gerommel gelijk een zwaargeladen vrachtwagen op straatsteenen maakt. TeUesslingen zijn vier schokken waargenomen. In Ragaz stonden tafels en stoelen te trillen. Te St. Gallen was de dreuning zoo sterk, dat in een huis een drinkglas van eene kaslplank afrolde en een wand-uurwerk op den grond viel. In Glarus heeft men in houten wanden een sterk gekraak gehoord. Te Aluwick is een man, James Smit genaamd, om het leven gekomen bij een poging om zijn hond te redden. Het dier werd bedreigd door een naderenden spoortrein; hij sprong op de rails, om het te redden, en werd zelf door den trein overreden. Een blinde bedelaar, Thiennet genaamd, die sedert vijflien jaar met zijn hond op de Austerlitzbrug te Parijs zat, is Donderdag plotseling dood gebleven. In zij ne woning vond men eene oude, vieze porte feuille, waarin effecten ter waarde van 22,000 frcs. Men doet onderzoek naar eventueele erfgenamen. Een treurig ongeluk is te Ohio-City, aan het meer Erie gebeurd. Een trein met petroleum werd daar vernield door een botsing met een anderen trein. Honderden menschen waren samengestroomd op het tooneel van het ongeluk, toen opeens een gedeelte van de petroleum ontplofte. Tweehonderd menschen werden door de brandende olie ernstig gewond en twintig zoo erg dat zij spoedig overleden. Achtentwintig jonge gevangenen te Rouaan zijn onlangs opgestaan, zij hebben den hoofdcipier ver- moord en ailes kort en klein geslagen wat zij kon- den. Daarna beproefden zij te ontvluchten, maar dat gelukte hun niet. Toen er een compagnie sol- daten kwam verschansten zij zich in de werk plaat sen, waar zij ook nog een poging deden om brand te stichten. Zij werden echter, voor hun dat ge lukte, door de soldaten overmeesterd en daarna in afzonderlijke cellen opgesloten. Men hoorde in den laatsten tijd weinig van roovers uit Bulgarije. Dit was te danken aan streng toe- zicht aan de grenzen en in de bosschen en ook aan de vriendschappelijker verhouding met de Turksche grensbewakers, die nu niet meer, zooals vroeger, met leedvermaak Bulgaarsche roovers op Turksch gebied een schuilplaats lieten vinden. Maar onlangs was een roover, Kel Hussein Hassan genaamd, uit de gevangenis ontvlucht. Met twee andere mannen maakte hij den omtrek van zijn geboorteplaats, Suleimanhiôi, onveilig. De gendarmes gingen hem opsporen en na verloop van een paar dagen stonden zij tegenover hem. In het gevecht dat nu volgde, werd een gendarme gedood en Kel Hussein werd zwaar gewond. »Hij kon," zoo ver- haalt de Swoboda, »slechts met moeite loopen. Daarom sneden zijne metgezellen hem den hais af en ontvluchtten." Op de tentoonstelling te Chicago zal uit War- schau in Polen, een eigenaardige klok worden inge- zonden, door een klokkenmaker aldaar, die er den vrij en tijd van zes jaren aan heeft opgeofferd. Zij vertegenwoordigt een spoorwegstation met wacht- kamers voor reizigers, telegraaf en kaartjes-kantoor, een promenade buiten met een fontein, die in werking is. Langs het station zijn de spoorbanen met sig- kan afwerpen blijkt uit het volgende. De land bouwer E. Rademaker alhier had in 1891 eene merrie met een veulen. Dat veulen werd in den zomer van dat jaar door de harddraverijvereeniging te Groningen bekroond met een prijs van 100 en kort daarna behaalde de merrie 100 op de lange baan aldaar. Bedoeld veulen, nu enter ge- schuldig verklaard en veroordeeld zooals de rechtbank te Winschoten had gedaan. Donderdagavond is te Zwolle de 18jarige De G. reiziger bij den manufacturier den heer H., door de politie gearresteerd, ter zake van verschillende verduisteringen ten nadeele van zijn patroon, tôt een gezamenlijk bedrag van pl.m. f 800. Te Nijmegen komen in de laatste dagen onge- regeldheden voor het daar ter stede verschijnend dagblad de Gelderlander schrijft daarover het vol gende. »Er schijnt een booze geest gevaren in een ge deelte, gelukkig slechts een klein gedeelte, onzer bevolking. Sinds een paar dagen houden socialisten en eenige manschappen der koloniale reserve huis als bezetenen sinds Zaterdag is er avond op avond gevochten als onder wilden. De politie treedt flink op, maar is niet altijd in staat, de kwaadwilligen in bedwang te houden. Woensdagavond o.a. zijn weder hevige tooneelen voorgevallen. De belhamels schijnen te zitten onder de reservisten. De com mandant van dat korps speelt echter niet met de tucht en moet, naar men ons verzekerde, een der- tigtal manschappen in hechtenis hebben gesteld. oWij hebben om goede redenen tôt heden het voorgevallene verzwegen. Nu echter de burgerij ongerust begint te worden, meenen wij ons tôt haar toik te moeten maken en de autoriteiten bescheiden overweging te geven met den krachtigen arm tooneelen te beslechten, zooals men die in het land der kannibalen zou verwachten." Te Sprang, bij Loon op Zand, vierde Maandag de hoofdonderwijzer zijn 25jarig jubilé als zoodanig. Een knaap schoot, zooals op het platteland nogal gebruikelijk is, een geladen pistool af het projectiel kwam in het lichaam van een vrouw te recht. De ongelukkige zeeg neder en verkeert in bedenkelij- ken toestand. De veldwachter Van Grugten te Borgharen (L.) worden en Lucie genaamd, werd in 't begin dezer wierp bij zijn thuiskomst zijn revolver op zijn bed, week te Groningen met een prijs van 75 be- Het wapen ging af en verwondde hem in de zijde. kroond. Een jongere zuster van Lucie bracht het zoover hoewel het eenige dagen te voren een weinig kreupel was geworden dat haar meester 10 werd toegekend voor gemaakte onkosten. Nog zij gemeld, dat bovengenoemde heer Rademaker de zen zomer een 4jarig paard, geheel door en op zijn eigen stal gefokt, aan Mevrouw van der Iloop te Slochteren van de hand deed voor pl.m. 700. 't Ware te wenschen, dat meer onzer landbouwers zich toelegden op de veredeling van het paardenras dan zou de »Woldstreek" spoedig naam maken, bezocht worden door Duitsche- en Fransche kooplieden, enz. en onze landbouwstand zou er gewis wèl bij varen. De patenten kunnen ter secretarie van Zuidbroek worden afgehaald van Maandag 8 tôt en met Don derdag 11 Augustus e.k. Groningen. 5 Augustus. Heden nacht, te ruirn drie uur, weerklonk het brandsignaal van den toren. Wij begaven ons onmiddellijk naar buiten en be- merkten terstond, dat de brand zeer nabij niet alleen, maar tevens zeer ernstig was. En inderdaad het was de stoomolieslagerij van den heer P. R. Roelf- sema in de Schuitemakersstraat, waarin het ver- nielend element woedde. Het vond een krachtig voedsel in de aanwezige brandstoffen en producten. De brandweer had eene zeer moeilijke taak. Zij trad evenwel zoo krachtig en met zooveel tact op dat, toen wij het tooneel van den brand verlieten, om nog dit kort bericht te schrijven het grootste ge- vaar voorbij en de vlammen voor een goed deel gestuit waren. Ook de naast het perceel staande zeepziederij van den heer Mulder heeft waarschijn- lijk veel schade geleden. N. Gr. Cr. Onder hen, die zich j.l. Zondag op het Stadhuis te Groningen bevonden om daar door den band des huwelijks vereenigd te worden, werd één paar gemist. Ongeveer twee uren later, toen de plech- tigheid reeds lang was afgeloopen, verscheen de jonge man met de verontschuldiging dat zijne ouders niet gekomen waren, doch dat allen 's na- middags zouden terugkomen. Toen kon dit echter niet meer gebeuren. Op het vernemen van dat bericht maakte onze held, die volstrekt trouwen wilde, zoo'n drukte, dat de politie zich genoodzaakt zag hem met zijne ouders eenige uren vrij logies te bezorgen, ten einde zich wat te kunnen kalmeeren. Onderwijl zette het andere gezelschap het zoo wreed gestoorde huwelijksfeest voort, al ontbraken dan ook eenige van de hoofdpersonen. Den volgenden dag zou nu, met welwillende toestemming van den ambtenaar van den burgerlijken stand, »de knoop" gelegd worden, maar toen ontbraken de getuigen. Om niet opnieuw teleurgesteld te worden, werden inderhaast eenige andere getuigen opgezocht en kon aan de eischen der wet voldaan worden. ZUIDLAREN, 1 Aug. Op de heden alhier ge- houden midden- of Augustusmarkt waren aanvoer en p rij zen als volgt 900koeien van 65 tôt 245, 4 stieren van 65 tôt 120, 13 ossen van 70 tôt 170, 20 kalveren van 18 tôt 25, 110 paarden van 45 tôt 300, enkele luxepaarden hooger, 15 veulens van 55 tôt 100. Varkens waren ruim 100 stuks aangevoerd meest oude big- gen en loopvarkens. Jonge biggen golden van 5 tôt 7, oudere en loopvarkens van 15 tôt 35. Vette varkens 21 tôt 24 cts., Hamburgers 19 20 cts. per half kilo en levend gewicht. De handel was over 't geheel zeer traag, zoodat veel onverkocht bleef, waarvan de omstandigheid dat het den geheelen dag regende, ook oorzaak was. Er waren 170 rijtuigen met marktbezoekers aan- wezig. De heer D. Dijkstra van Nieuwolda maakte Zon dag met zijne vier kinderen en de zuster zijner huishoudster per rijtuig een uitstapje naar Noord- broek. Onderweg liep een der raderen van het voertuig, waardoor dit natuurlijk kantelde. Bij den val, die deze kentering veroorzaakte had de zuster der huishoudster het ongeluk den pois te breken. Nadat door de heeren doctoren Hefting en Jonkers het eerste verband was gelegd is zij gister ter ver- dere verpleging naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Bellingwolde, 4 Augustus. Gister was de meer dan 70-jarige vrouw van H. Hems bezig kersen te plukken. De trap, waarop zij stond moet gebroken en de oude vrouw op het hoofd in de sloot gevallen zijn. Wel werd spoedige hulp verleend, maar trots aile aangewende pogingen mocht het niet ge- lukken de levensgeesten weder op te wekken. Uit Leeuwarden meldt men aan de N. R. Ct. De persoon van J. Lerk, onlangs met nog zeven anderen tôt 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld we- gens mishandeling van den brigadier-majoor, den rij ksveldwachter De Jager, na de Mei-betooging te Leeuwarden, is naar Amerika uitgeweken. Hij had ook nog eene gevangenisstraf van drie weken te ondergaan wegens verstoring van den huisvrede en mishandeling. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis tegen Wilhelm Schrôder, oud 29 jaren, arbeider te Siddebuursterveen, wegens eene intormaliteit vernie- tigd, doch opnieuw rechtdoende beklaagde opnieuw Hij is aan de gevolgen overleden, In den grooten vijver van het koninklijk park Het Loo is een arbeider verdronken. De man nam een bad en hoewel hij een geoefend zwemmer was zonk hij weg. Iemand, die juist tegenwoordig was sprong gekleed te water, doch kon hem slechts levenloos op het droge brengen. Woensdagmiddag is G. de Frankrijker te Haas- trecht, van den top van een watermolen gevallen, terwijl hij bezig was met het teeren van het hout. Hij overleed spoedig aan de gevolgen. Te Maassluis heeft Woensdag een ongeluk plaats gehad. Op het feestterrein bevindt zich ook een schiettent, waar eenige jongelieden zich vermaakten Terwijl een hunner daar aan het schieten was, trof hij een daar voorbij loopenden jongeling van 18 19 jaar, waardoor deze zoodanig werd ge- troffen, dat de dood er het gevolg van was. De verslagene was varensgezel en eerst Zaterdag van zee thuis gekomen. Woensdagavond is nabij Hilversum door den Gooischen stoomtram een onbekend man, vermoe- delijk een marskramer overreden, tengevolge waar van de man op de plaats dood bleef. Volgens den machinist van den tram zou hier aan boos opzet te denken zijn, daar hij twee mannen had gezien, waarvan terstond na het ongeval een in het kreupelbosch verdween. Zekere K. S. te Rotterdam had het er op gezet zich den eerenaam van wereld-champion borreltjes- drinker te verwerven. In eene tapperij aan den Goudschen rijweg ging hij zich in de edele sport »trainen" en wedde alvast met een bezoeker dat hij twintig glazen jenever zou drinken. De twinf:g glazen met sterken drank werden gebracht. S. dronk ze op, doch zakte daarna spoedig ineen en moest bewusteloos naar zijn huis in de Sophiastraat worden gebracht, waar spoedig een dokter hulp verleende. De man had een jeneverberoerle gekregen en heeft daaruit eene verlamming in de beenen behouden. Maar de weddenschap heeft hij toch gewonnen en daarop zou hij trotsch gaan indien hij nog maar gaan kon. Tengevolge van het gebruik van middageten, dat eenigen tijd in een koperen ketel gestaan had, is te Ubachsberg (L.) een geheel gezin vergiftigd. Twee personen zijn reeds gestorven, Te Duisburg, waar het wemelt van Hollandsche werklieden, hebben twee beschonken grondarbeiders een hunner kameraden aan de nieuwe haven in het water geworpen. De ongelukkige verdronk De daders zijn gevangen genomen. Yrijdagmiddag had er in de gemeente Lonneker het volgende plaats Zekere vreemde vrouw, naar men zegt eene Duitsche, zwierf te Lonneker rond met een kind van omstreeks 9 jaren, geheel zonder onderdak of middel van bestaan. Daar haar man haar reeds lang serlaten had, scheen zij ten einde raad en van het oogenblik gebruik makende stal zij een ouden blauwen boezelaar, toebehoo- rende aan de vrouw van een landbouwer aldaar. Het hoofd van politie te Lonneker, de heer Storm van 's Gravesande, hiervan door de sijverige" rijks- veldwacht in kennis gesteld, gaf last de vrouw ter beschikking van den officier van justitie te Almelo te stellen en het hulpbehoevende jongentje van de moeder te scheiden en over de grenzen te brengen, welke scheiding voor elk weldenkend mensch hart- roerend was om aan te zien. Het kind, zich vast de moeder klemmende, werd als 't ware van aan de moeder met geweld afgescheurd. Langer dan een uur nadat de moeder vertrokken was, liet men het kind ter secretarie wachten, dat, schreiende om zijne moeder roepende, weigerde eenig voedsel tôt zich te nemen, zoolang zijne moeder niet bij hem was. Hierna werd het kind, nadat het ruim 2 uren in de verschrikkelijke hitte loopen moest, door een veldwachter ter beschikking van de duitsche politie gesteld. Wij willen hopen, dat de officier van justitie maatregelen moge nemen dat het kind wederom spoedig zijne moeder mag terugvinden. (D. v. N.) Eene echt middeleeuwsche strafoefening had in de afgeloopen week te Kudelstaart, eene buurtschap onder Aalsmeer, plaats. Een getrouwde vrouw had met een der arbeiders aan de geniewerken aldaar een uitstapje ondernomen naar Amsterdam. Dit scheen de verontwaardiging des volks op te wekken. Des avonds bij hare terugkomst werd zij opgewacht door een joelende menigte. Men bond haar aan een touw, overgoot haar met water uit de sloot, wierp haar met kroos, modder en allerlei ander vuil. Met loshangende haren en gescheurde klee- deren werd zij aldus, steeds aan het touw voort- getrokken, over een afstand van een uur gaans van huis tôt huis geleid en bij het licht eener lantaarn aan de bewoners vertoond. Toen men haar ten slotte bij de echtelijke woning had terug- gebracht, werd zij door haar dronken echtgenoot ten aanschouwe van allen afgeranseld, alvorens binnengelaten te worden. De justitie bemoeit zich zeer te recht reeds met deze barbaarsche handelingen; tegen de voornaamste belhamels is procesverbaal opgemaakt. De »Kuus," een bekende Tilburgsche straatfiguur, oudste zoon van den ouden »Kuus," zou Zondag wegens een klein misdrijf gearresteerd worden. Maréchaussée en politie ondervonden echter de kracht van den »Kuus." Deze laatste kon maar niet begrijpen, dat men een fatsoenlijk man niet met rust naar huis wilde laten gaan en hield staande, dat hij niet met de politie mede wilde, maar thuis ging slapen. Op een gegeven oogenblik drong hij twee manschappen der maréchaussée en een poli- tieagent te water. Een paar handlangers van den »Kuus" bombardeerden de politie met steenen van een opgebroken stoep, zoodat twee maréchaussées ter verpleging in het gasthuis moesten worden op- genomen en de »Kuus" bleef voorloopig nog op vrije voeten. R. van S. schrijft aan den Java-Bode: «Dikwijls heb ik er schik in," zegt Geertruida Carelsen in Los en Vast, sais een jong auteur op het thema der moderne kleur-klank-taal zijn aardige, levendige, desnoods een beetje grillige variatiën maakt." Misschien heeft zij dan ook schik in het volgende Een verhaal van iemand, wien op een wandeling zijn schoeisel verraderlijk begaf. (In kleurentaal uit de Gids nieuwer dan de Nieuwe Gids.) Mijn log lichaam opte van zijn leger, en voelde zich lekker. Ik was in een malsche-weide-zachtgroene stemming. Met een midzomerdag-helder-blaauw ge- voel schoof ik in mijn schoenen, die mijn voeten warm omhelsden. De groene, met geel, rose en blauw gekladderde natuur bonsde het lichaam naar buiten, en door mijn voeten voortgetrokken, deed ik een goudgele wandeling. Het blauw van mijn gevoel werd donkerder en donkerder tôt de don- kerste schakeering, en ging eindelijk over in zwart, omdat mijn schoeisel grauwachtig mij begaf. In een vies-kleverig-zwarte stemming keerde ik terug, en werd door de deur van mijn woning schokkend binnengeslokt. Den schoenmaker ont- boden, smeet ik hem op helrooden toon pikzwarte woorden, nu en dan als het donkere firmament bij onweer door bliksemstralen verlicht, in het gezicht, en gelastte hem mijn elk beeld weerkaatsende ver- lakte schoenen wit te maken. De stommeling, de moderne taal niet kennende, bracht mij in plaats van goede in orde gemaakte schoenen, werkelijk witte. Nu werd mijn gemoed karmozijnrood (echte Ak- kerman's verf, verkrijgbaar bij Smits, op Noordwijk), en botte uit. Ik gaf hem een klap, zwart als Oost- Indische inkt, waardoor de natuur hem groen en geel werd, en hij met nattig-vaal-grijs verdriet terug ging. Het karmozijnrood van mijn gemoed ver- bleekte, en ik vlijde mij eindelijk neder in een stemming van licht-rose pluche. HOOGEZAND 28 Juli—4 Aug. 1892. Geboren Hendrik, z. v. Geert Lenting en Trientje Aalmoes Kornelis, z. v. Hindrik Feddes en Margien te Velde Frederika Anneehina, d. v. Geert Pentinga en Frouke Duursema Berend z. v. Jurrien Westerborg en Geertje Das. Ondertrouwd Koert de Graaf en Annechien Geersinga. Getrouwd Antonius Gerhardus Theodorus Rem- mers en Gatharina Johanna Scholtens. Overleden Stado Jan Verveld, 12 dagen, z. v. Jan Reinhard Verveld en Aaltje Mulder Azina van Dijk, 66 jaren, ehevrouw van Oetze Atzema Kruiger Oetze Atzema Kruiger, 89 jaren, laatst weduwnaar van Azina van Dijk Geertje Geerdina Donker, 7 maand, d. v. Geert Donker en Hinder- kien Mulder. SAPPEMEER, 15 Juli—1 Augustus 1892. Geboren: Jantina, d. v. Jan Uildriks en Lena Kasemier Gerrard, z. v. Gerrit Knapper en Wil- lemtje Blijham Anje, d. v. Fiebe Buurke en Iekje Deutscher; Trijntje, d. v. Eltjo Wijndels en Jacoba van Sloten Keimpe, z. v. Jan Grasmeijer en Jantje Huizinga Berend, z. v. Wilke Gunster en Hindrikje Mulder Wieke, d. v. Nicolaas Roggen en Wicher- tje Blaauw; Sina, d. v. Douwe Bakker en Klara Johanna de Haan; Gesina, d. v. Bernardus Gerdes en Klaassie van Buizen. Getrouwd: Hillebrand van der Meulen en Jantje van Dijk. Overleden: Jantina, 4 d., d. v. Jan Uildriks en Lena Kasemier; Laurenz Hendrik Jan, 2 j. 5 m., z. v. Johannes Egbert van Drielst en Pietertje Roel- fien Reintjes Hendrik, 1 j. 2 m., z. v. Nicolaas Roggen en Wichertje Blaauw; Trientje Haan, 62 j., echtgenoote van Hendrik Ameling Venekamp; Francijntje Bolhuis, 65 j., echtgenoote van Eppo Scheffer. SLOCHTEREN, 27 Juli—2 Augustus 1892. Geboren: Antonie, z. v. G. Bos, overleden en J. Roemeling te Siddeburen; Trijntje, d. v. A. Bouman en A. Schipper te Siddeburen; Alderina, d. v. A. Moesker en A. Winler te Hélium; Hin drikje, d. v. H. Koning en J. Doornbos te Sloch teren; Kasper Jan, z. v. R. Doornbusch en G. v. Bruggen te Harkstede; Wigbolt, z. v. W. Hazen- hoek en J. Lenting te Siddeburen; Jakob z. v. R. Bouwman en E. Smit te Hélium. Ondertrouwd Pieter Rusthoven 24 j. van Wol- tersum en Renske Ruben 24 j. van Schildwolde. Overleden: Frederika Roelfiena Nieborg21 mnd. d. v. P. Nieborg en T. Homan te Scharmer Roelf Scholtens 67 j. man van A. Nijburg te Scharmer; Elsien Meijer 63 j. vrouw van E. Monkhorst te Schildwolde Levenl. kind van J. van Buizen en T. Velthuis te Harkstede. TEN BOER, 1—31 Juli. Geboren: Fokko, z. v. H. E. Dijkman en J. Vredevoogd, Thesinge; Jantje, d. v. J. Boit en A. Doornbos, Ten Boer; Thole, d. v. H. Boerma, Ten Post; Maria, d. v. P. Woltjer en T. Woldendorp, Woltersum Aaltje, d. v. H. Groeneveld en J. Maat, Garmerwolde; Hendriktje, d. v. E. Postma en A. Oomkens, Thesinge; Fenje, d. v. J. Wierenga en R. van Wijk, Lellens; Harmina, d, v. M- Huisman en B. Tunteler, Woltersum; Frouwke, d. v. H, Boit en F. van der Berg, Ten Post; Trientje, d. v. W. Koning en D. Valk, Garmerwolde; Grietje, d. v. W. Koning en D. Valk, Garmerwolde; Hilje, d. v. Derk Ritsema en S. te Laan, Ten Post; An nechien, d. v. G. Maneschijn en H. Rozeman, Ten Post Immo, z. v. P. Heidema en T. van Bruggen, Thesinge. Ondertrouwd: Lucas Koch, 53 j. en Hilligje Wieringa, 43 j., beiden van Ten Post; S. Lubbers, 32 j., Wittew., en J. Maarhuis, 31 j., Uithuizer- meeden; P. Bolhuis, 32 j., Ten Post en G. Heer es 24 j., Hélium. Overleden Jan Kalkwiek, 3 j., z. v. E. Kalkwiek en A. Oosterhuis, Ten Boer; Gepko Dijk, 9 m., z. v. G. Dijk, Sint Annen; Jantje Bolhuis, 59 j., echtg. v. A. K. Boerma, vroeger gehuwd geweest met wijlen K. Wais, Ten Boer; Jacoba Abbring, 22 j., ongeh., d. v. R. Abbring en H. Pestman, Garmerwolde Harmanna Nieborg, 7 m., d. v. J. Nieborg en T. Westerhuis, Woltersum; Grietje Steenbergen, 56 j., wed. v. J. Oldenhuis, Lellens; Grietje Harkema, 9 m., d. v. A. Harkema, Ten Boer. V jtmsi De Agent: C. W. ■^5: - Hi

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2