il i I 1 fi! if m -m -u No. 64. WOENSDAG 10 Augustus 1892. 22e Jaargang. V De Spioii. I ii VAN BORGESIUS £00N, SAPPEMEER. Inzending van Advertentiën en ïngezonden Stukken des Dinsdags- en Vrydagsavonds vôôr zes nur bij de ïïitgevers. Overzicht van 31 Juli tôt 1 Aug. 1892. UIT(mUNO FEUILLETON ■i fl t i *1 iila i i Voor de Gemeenten HOOGEZAND; SAPPEMEER, SLOCHTEREN NOORDBROEK, ZUIBBROEK, IUIDLAREN, HAREN enz. Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 cents, franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents. U 1 T G A V E PRIJS der ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 85 cents, isdere regel meer ÎO cents. Groote letters worden naar plaats» ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentie, in eens voor 3-maal plaatsing besteld, is de derde plaatsing gratis. DIENSTREGELINQ OP DE STAATS-SPOORWEGEN. A ANV ANGENDE DEN 1 M El 1892. M (TIJD VAN GREENWICH.) BUITENLAND. De terugreis van vorst von Bismarck uit Kissin- gen is een ware zegetocht geweest. Wederom hield hij een paar belangrijke staatkundige rede- voeringen, voornamelijk tegen den nieuwen rijks- kanselier gericht, die bij de cléricale partij in Duitschland zijn steun zoekt. Hij wees op het ongeluk dat de rijksdag zich in te veel groepjes splitst, van welke ieder afzon- derlijk alleen zou willen heerschen en zich door beloften van de regeering winnen laat. Het gevolg daarvan is dat de rijksdag zwak is, terwijl alleen eene sterke volksvertegenwoordiging op de regee ring een gepasten invloed uitoefenen kan. Zonder een zoodanigen rijksdag, zeide von Bismarck, maak ik mij bezorgd over de vaderlandsche instellingen onzer natie. Wij kunnen niet meer een zuiver dynastische staatkunde volgen, wij moeten een nati onale staatkunde hebben. Wij kunnen niet gere- geerd worden in de richting van een enkele groep in den rijksdag, en het allerminst in die van het centrum. Toch stelde hij het centrum voor als model voor een te vormen nationale partij. Onder de cleri- calen gaan de verst uiteenloopende bestanddeelen samen. De meest reactionaire edelman en de steilste democraat worden onder één hoed gevangen zoodra de leiders verklaren dat het belang der kerk dit eischt. Een soortgelijke heerschende partij moest gevormd worden, die de rijks belangen boven ailes stelt, zooals het centrum dat doet met die der kerk. Bij de aanstaande verkiezingen voor den rijksdag zal Bismarck's rede zeker niet zonder invloed zijn, al heeft de oude heer ook vergeten, dat hij nog meer dan Gaprivi door loven en bieden, dan deze dan gene partij wist te winnen voor zijne zuiver dynastische staatkunde. Keizer Wilhelm is na de terugkomst van zijn reis uit het noorden, onmiddellijk weder naar Enge- land vertrokken, om een bezoek te brengen aan zijne grootmoeder, de koningin van Engeland. Vooral in conservatieve kringen begint de reislust des keizers, die natuurlijk schadelijk werkt op het afdoen van regeeringszaken, sterke afkeuring te vinden. De Reichsbote, een conservatief blad, dat ook ten paleize gelezen wordt, leest den keizer daarover duchtig de les. Aan de wereld moet men laten zien, zoo voegt het den keizer toe, dat ook een Hohenzollern aile persoonlijke neigingen kan vaarwel zeggen voor de eenvoudige plichten van den dag. In deze ijzeren lucht verdwijnen ook de scherpe kanten van een tempérament en worden de zenuwen gestaald. Te Berlijn heerscht in handelskringen groote ontevredenheid, dat de regeering het plan heeft opgegeven om te Berlijn eene groote internationale tentoonstelling te houden. De Franschen hebben nu de zaak ter hand genomen en bij besluit van den président der republiek is voor 1900 de groote tentoonstelling aangekondigd. Toch zit men te Berlijn nog niet stil. Tal van invloedrijke perso- nen dringen er bij de regeering op aan dat men zich in deze door Frankrijk niet moet laten over- vleugelen, en toonen aan dat de duitsche industrie op een hoogte is, die het welslagen dier onderne- ming zeker maakt. Het britsche parlement is den 4den Aug. heropend, het eerste besluit, de verkiezing van een voorzitter betreffende, werd met algemeene stem- men genomen, de onpartijdige leider der discussies, de heer Peel, werd herkozen. De troonrede komt Maandag aan de orde, en zal naar de Engelsche bladen melden, hoofdzakelijk loopen over de bui- tenlandsche aangelegenheden. De Gladstonianen en Ieren hebben in hunne partij vergaderingen de motie van wantrouwen tegen het kabinet Salisbury reeds vastgesteld, de gewichtige stemming zal uiter- lijk Donderdag plaats hebben. De oude band tusschen de oostenrijksche regeering en het Vaticaan dreigt verbroken te wor den. Sedert lang worden de kwesties waarbij de regeering de hulp van den Paus noodig heeft, slechts zeer làngzaam of in het geheel niet opgelost. Te meer wekt dit verwondering daar keizer Jozef en met hem de hooge aristocratie te Weenen streng kerkelijk is. Een invloedrijk oostenrijksch blad schrijft daaromtrent de Paus is van zijn hooge plaats gedaald en heeft in den strijd die Europa in twee kampen deelt, partij gekozen tegen de mogendheden van den vredebond. Het schijnt, zoo gaat de »Neue Freie Presse" voort, dat men zich te Rome vleit, dat door de gunst van Frankrijk en Rusland of door een algemeenen europeeschen oorlog, de Paus zijn wereldlijke macht weer terug zal krijgen. Men vergete echter niet dat de fïjnste berekeningen kunnen falen. De toestand van Frankrijk en Rusland is niet van dien aard, dat de katholieke kerk zou mogen verwachten, veel voordeel te trekken van den steun dezer mo gendheden, indien zij in Europa het overwicht ver- kregen. Maar in geen geval kunnen de vorsten van het drievoudig verbond zich hun politiek door het Vaticaan laten voorschrijven. BINNENLAND. Donderdag werd in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en de Koningin-regentes het kanaal geopend van Amsterdam naar Vreeswijk, een deel van den hoogst belangrijken waterweg van Am sterdam naar den Rijn. Al heeft ook de amster- damsche handel, die voor een beteren handelsweg naar Duitschland een kanaal door de Geldersche vallei wenschte, niet in ailes den zin gekregen, toch wordt in dit kanaal een kortere en aan aile eischen voldoende, handelsweg gevonden naar onze oostelijke naburen, met wie wij oneindig meer handelsrelatiën hebben dan met België en Frank rijk. Verschillende handelscorporatiën uit Duitsch land waren bij de plechtige opening vertegenwoor- digd, en maakten met onze koninginnen den tocht mede van Amsterdam naar Vreeswijk. 't Is weer de tijd van reizen. Doch voor wie geen tijd of geld hebben, is natuurlijk te huis blijven de boodschap. En voor hen blijft deze troost, dat, waar men ook moge reizen of trekken, men toch altoos moet erkennen, dat onze eigene stad met hare nieuwe singels en parken en plant- soenen eene der schoonste is van ons land en eene wandeling langs grachten en singels of naar den zuidkant der provincie altoos weer wat nieuws en wat schoons biedt. Die er ruim en warm in zit, richt bij voorkeur zijne koers naar Thiiringen, Harz of Schwarzwald, naar Zwitserland, naar Parijs of Italie. En velen, die 't minder goed kunnen stellen, doch voor wie er een enkelen keer ook een reisje op overschiet, gaan al heel gauw eens naar Harz of Hanover of langs den Rijn; omdat ze zooveel hoorden van al het Duitsche natuurschoon en ook al zoo'n klein beetje uit zucht naar naâperij. Al wat vreemd is, trekt aan. En wie het doel zijner reis legde over de grenzen, wekt meer de bewondering van het publiek en kan breeder uit- halen van zijn uitstapje, dan die in eigen land en kring zijn genot heeft gezocht. Al brekebeent men ook verschrikkelijk met de duitsche taal en pfen- ningen en manieren, al heeft men ook menig Zwie- belnkostje moeten verduwen, dat geen zweem heeft van onzen degelijken kost en bovendien soms veel te duur betaald moest worden, al is men ook ge- plukhaard door duitsche Kellners en Fùhrers en moest men ook zijn hoofd menigmaal neerleggen op een bed, dat door geur en kleur al te duidelijk verried, dat men 't in Duitschland meer houdt met onze guldens dan met onze zindelijkheid, het doet er ailes niets toe: een buitenlandsch reisje is de voile snuf en een binnenlandsch reisje is maar halfwerk. Zoo zal een boerenjongen geen pet dra- gen, als er geen »Mode de Paris" in is afgedrukt, zoo ontbiedt het bruidje haar bruidstooi van Parijs, zoo verduwen we fransche menus en stellen we den tailleur en coiffeur verre boven onzen kleer- maker en kapper. Dat eischt zoo de »bon ton," en die heeft nog al wat te kommandeeren in onze samenleving en zet menigmaal het gezond verstand geheel op zij. Doch, om op de zaak te komen, ook ik heb eenige vacantiedagen aan een reisje besteed, en erken dadelijk volmondig en zonder schaamte of blozen, dat ik het met het eigen landje heb gehouden. »Ik hou het met de Nederlanden" zei de volksdichter Heije en die had in dat opzicht aile recht van meepraten. Ook kan ik niet breed opsnijen over landauers en hofbals en theâters en ellenlange menu's, ik heb het simpellijk bij een voetreisje gelaten door Gelderland en Utrechts schoone dreven. En nu ik toch eenmaal aan het biechten ben, voeg ik er in éénen adem aan toe, dat ik zulke voetreis préfereerde, ten eerste omdat mijne beurs weinig gesteld is op die kunstmatige aderlatingen, die licht op bloedarmoede uitloopen, en ten andere, omdat ik reis om te reizen en niet voor kunstmatig vertoon en opsnijerij tegenover vrienden, die anders al genoeg watertanden naar 't voorrecht om ook eens van de partij te zijn. Ik houd het niet met degenen, die in verwaten trek naar het vreemde minachtend op eigen land neer- zien en dit het bereizen niet waard achten, die ons landje schelden voor een land van regen en modder, van rveling en kiespijn. Integendeel, ik vind in ons land zeer veel schoons, en 't verwon- dert mij niet, dat tal van buitenlandsche schilders, waaronder zelfs velen uit Amerika, hier tijdelijk hunne tenten opslaan om er hunne schoonste schet- sen te ontwerpen. Ook is ons land klein van om- trekken. Dat bespaart ons hooge spoorvrachten en 't gevoel van afgereisd te zijn, dat dwingt ons, om kalm en bedaard te reizen en aile schoons tôt haar goed recht te doen komen. En het kalm reizen wint het verre van dat treinen entrammen stad uit stad in, berg op en berg over, om zoo te hooi en te gras en altoos te vlucht wat vage in. Roman uit den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, BALDUIN MttLXHAUSEN. 64) Markolf wierp zich op de stervende bloem der wildernis, wanhopig de handen wringend. Het was de eerste groote smart, die hij ondervond en te plotseling greep ze hem aan, dan dat hij eenigen weerstand kon bieden. Kitt Anders bewaakte den gevangene. Zoodra hij met hem alleen was, trad hij op Quinch toe en beschouwde nadenkend diens krampachtig ver- wrongen gelaat. »Generaal," ik geloof dat het met jou op een eindje loopt, begon hij na eenigen tijd; »ik zou je aanraden je nu kalm te houden en nog wat krachten te sparen voor het laatste oogenblik, want dit zeg ik je, al hadt je je heele leven niets anders op je geweten dan den dood van dit lieve kind, dan heb je daarvoor reeds den strop verdiend." Een wettig doodvonnis van het hoogste gerechtshof had geen vreeselijker indruk op het bandietenhoofd kunnen maken dan deze woorden, die Kilt op zijn gemoedelijken toon tôt hem sprak. De overtuiging, dat zijn leven reddeloos verspeeld was, ontnam hem aile denkvermogen. Aïs waanzinnig zag hij om zich heen, de oogen met bloed beloopen, knarstan- dend van machtelooze woede. Eindelijk bracht hij uit »De kogel was niet voor het meisje bestemd." »Dat doet er niet toe, generaal," zeide Kitt be daard, »want als je ons aller lieveling niet hadt getroffen, dan hadt je IJzeren Mark doodgeschoten, waardoor de zaak niet veel beter zou worden. Mark was altijd mijn beste vriend en hij verdiende evenmin door de hand van den grootsten schurk, die er op twee beenen loopt, te vallen." Weer rukte en trok Quinch aan zijn boeien, tôt hij buiten adem was. Plotseling hield hij op en sprak verwijtend »Is dat de dank er voor, dat ik je als mijn vriend heb behandeld, dat ik je mijn voile vertrouwen heb geschonken. Je bent zelf een meineedige schurk; onder de verraderlijkste voor- spiegelingen heb je mij en mijn manschappen in 't verderf gelokt." »Nu ja, generaal, dat heb ik gedaan en ik vraag je, of er geen moed voor noodig was, zich bij een gezelschap te begeven, waarvan ieder lid bij het kleinste misverstand bereid is je op te knoopen. Dat ik je verried, komt doordien het hier een roover en moordenaar eerste klasse gold; tegenover zoo iemand behoeft een eerlijk man zijn woord niet te houden. Verduiveld, je moet toch zelf mij ter eere nageven, dat ik het zaakje netjes heb aange- pakt en er eigenlijk meer voor verdiende dan die paar honderd gulden, die gij mij hebt betaald." Quinch staarde den jager aan, alsofhij zijn ooren niet kon gelooven. Een invallende gedaehte deed hem daarop vragen: »Je schijnt veel met geld op te hebben?" Waarom niet? Zonder een cent in den zak gevoel ik mij zelfs in de wildernis, waar toch geen gelegenheid is geld uit te geven, niet op mijn gemak." »Hoor dan eens, Anders, luister eens naar mij, voordat wij gestoord worden," zeide Quinch en geheimzinnig dringend klonk zijn stem »daar in die beide koffers zit meer dan honderd duizend gulden aan goud. Daarvan wil ik je de helft neen ik wil je ailes geven, als je ûk. touwen wilt doorsnijden maar gauw, gauw, dat ik weg kan komen gauw of het is te laat." »Dal klinkt drommels aardig," zeide Kitt grijn- zend, »maar nu wil ik je ook eens wat zeggen, generaal: al had ik driemaal zooveel geld als daar in die* twee koffers zit en gij waart vrij, dan zou ik met pleizier ze tôt den laatsten cent weggeven als ik jou daarmee in mijn macht kon krijgen. Wie na je dood dat geld erft, weet ik niet maar dat zweer ik je, elke gulden dien ik van dat bloed- geld in mijn bezit had, zou mij in de vingers branden." sEllendeling, vervloekte schurk," riep Quinch, schuimbekkend van woede, en dan te denken dat het mij maar een wenk gekost zou hebben om je te zien hangen." »Laten we nu niet twisten over den naam schurk, generaal," zeide Kitt bedaard. »Dat je mij niet liet ophangen kan ik niet helpen, je hebt mij lang genoeg in de macht gehad, maar ik was de listigste van ons beiden, en nu denk ik wel, dat de beurt van hangen het eerst aan jou komt." Quinch zag wellicht in, dat aile verdere pogingen schipbreuk zouden lijden op de onverstoorbare kalmte van den jager. Hij staarde hem aan, alsof hij een spookverschijning was; de beul met opgeheven zwaard zou niet zulk een vreeselijken indruk op hem hebben gemaakt als die gemoedelijke jager, wiens streng gevoel van eerlijkheid hem tôt zulk een onmeedoogenden rechter maakte. Eenige oogenblikken heerschte er stilte; daar naderden voetstappen. Kitt Anders zag achterom en herkende Oliva en Nicodemo. Het gelaat verwrongen door de vreeselijke span- ning, zag Quinch naar hen. Het was nu zoo licht geworden, dat hij hen kon onderscheiden. Toen Oliva voor hem bleef staan en hem zwijgend be schouwde, liep een huivering door zijn leden. Nog valer werd, zijn gelaatskleurmet wijd geopende, glazige oogen staarde hij haar aan. Nog eenige oogenblikken en zijn trekken ontspanden zich; het was of zijn veerkracht gebroken was en met den uitroep: »Ik ben verloren!" liet hij het hoofd zinken. Nog altijd zag Oliva op hem neer. Mocht zij voldoening gevoelen, den gehaten man eindelijk in haar macht te weten, op haar gelaat zou men het te vergeefs hebben gelezen. Een marmeren beeld had niet strakker kunnen zien. Zij scheen niet te vermoeden, dat de oogen der omstanders op haar gericht waren, dat vooral Nicodemo haar met groote bezorgdheid gadesloeg. »Ja, Sullivan, gij zijt verloren," sprak zij eindelijk op kouden toon. »Uw leven van schande en mis- daad loopt ten einde, geen God kan U meer redden. Binnen een uur staat gij voor uw laatsten rechter." »Oliva," bracht Quinch met moeite uit en hij richtte het hoofd op. Voor den strengen blik van Oliva sloeg hij echter terstond zijn oogen neer. »Neen, dat is niet waar, dat kunt gij niet meenen ge zijt vrouw, geen tijgerin." »Neen, geen tijgerin," herhaalde Oliva, »maar een mensch, die de wereld van een monster wil bevrijden. Doch uw dood alleen is mij niet vol doende; ik wil aan eerlijke getuigen gelegenheid geven een onpartijdig oordeel over u te vellen, ik wil u in staat stellen u tegen mijn beschuldigingen te verdedigen; maar ook moogt ge niet sterven, voordat ge nog eenmaal aile misdaden hebt gehoord, waaraan ge u in uw zondig leven hebt schuldig gemaakt Had ik alleen uw dood gewild, hoe ge- makkelijk ware mij dat ge vallen. Ge herinnert u de plundering van den goederenlrein in plaats van een uwer korporaals neer te schieten, had ik immers uw eigen hoofd tôt mikpunt kunnen nemen. En Nero, die uw misdadigen adjudant doodde, die de dreigende woorden van Kampbell voor u op de tafel spijkerde, diezelfde Nero zou gaarne bereid zijn geweest u hetzelfde lot te doen ondergaan als uw adjudant." Onuitsprekelijke verbazing, gevolgd door de grootste ontzetting, spraken uit het gelaat van Quinch, terwijl hij slamelde Oliva Oliva waart gij die vermetele ruiter Oliva, dan zijt gij zelf Kampbell, dan zijt gij zelf die beruchte spion niemand anders ware in staat »Neen, niemand anders dan ik was die onzicht- bare spion," viel Oliva hem in de rede, »die on- vermoeid uw spoor volgde, die u altijd door be- dreigingen heeft wakker geschud, wanneer gij u veilig waandet. Nu ik mijn doel heb bereikt, mag ik het ongestraft bekennen, mag de sluier vallen, die den gevreesden spion in zulk een geheimzinnig waas hulde. Ja, ik was het," ging zij voort en levendiger werd haar toon, »ik was het, die uw bondgenooten te St. Louis met behulp van buitge- maakte papieren om den tuin leidde, die de aan u gerichte brieven vervalschte en u zulke aanwijzi- gingen in de hand speelde, waardoor gij ten slotte in onze macht moest komen. Ja, ik heb de roi van spion op mij genomen, en ik heb ze tôt op dezen dag trouw vervuld, schoon de dood mij dik- wijls nabij was." (Wordt vervolgd.) .N 1 j VOLkSBLAl 00ST-600RBCHT EN OHSTRIKEH VAN V&n NIEUWE SCHANS naar HARLINGEN. V,rtr. N.-Sehani *5,58 Winachoten 6,15 Scheemda 6.27 Znidbroek 6,40 Hoogeiand 6,58 Kropawolde 6,59 Aaok. Groningen Vertr. t7,20 *8,16 11,15*2,28 7,88 8,88 11,80 2,40 8,45 11,43 2,52 8,56 11,53 8,8 9,7 12,2 3,14 9,12 12,8 8,20 9,25 12,21 8,82 9,35 1,25 4,44 11,84 2,53 6,7 12,10 8,29 6,46 5,10 5,24 5,81 5,41 5,48 6,6 6,12 8.28 8,88 8,46 8,57 9,6 9,11 9,23 9.29 7,50 P 8,1 a 8,14 s 8,20 7,12 8,84 7,16 Leeuw&rden 8,48 11,84 2,58 6,7 7,57 10,54 Aank. Hnrlingen 9,19 12,10 8,29 6,46 8,38 11,80 De met een gemerkte treinen atoppen aan den Borger- eompagnieaterweg (wachtp. 87), tôt het opnemen van reizigera. Bovendien mogen aldaar die treinen verlaten reizigera, voor- zien van plaatabewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. De trein van 8.16 neemt dea Dinadaga geen reizigera op voor Groningen. Van HARLINGEN naar NIEUWE SCHANS. Vertr. Harlingen Leeuwarden Aank. Groningen Vertr. Kropawolde Hoogezand Znidbroek Scbeamda Winackoten Aank. N.-Sehana De *6.10 6,24 6,80 6,41 6,56 7.4 7,20 6,42 7,23 8,41 8,46 9- 9,6 9.15 9,80 9,88 9,52 8,58 11,6 12,24 *12,88 12,52 12,58 1,9 1,24 1,82 1,48 12,50 1.36 2,48 2.58 3,7 3,18 3,22 3.37 8,45 3.59 2,51 4,46 6,4 *6,12 6,26 6,32 6,43 6,59 7,7 7,28 5,26 7,52 9,10 10,39 10,53 10,59 11,8 11,28 11,81 11,44 met een gemerkte treinen atoppen aan den Borger- compagnieaterweg (wachtp. 87) tôt het uitlaten van reizigera. Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigers, voorzien van terugreiagedeelten van retonrbiljetten naar Hoo gezand-Sappemeer. SneldienBt van Groningen 7,30 naar Amaterdam Van GRONINGEN naar MEPPEL—'a BOSCH. Vertr. Groningen 6, Haren 6,9 De Pont 6,17 Vriea-Znidl. 6,26 Aaaen Zwolle Aank. Zntfen Arnhem 'a Boech 7,80 9,40 9,49 9,57 10,6 7.58 10,24 8.59 11,45 9,88 12,42 9,80 10,41 1,42 10,16 11,27 2,30 1,10 4,17 6,40 7,55 8,42 12,80 12*48 2,15 3,7 4,17 5,9 3,38 8,47 8,55 4,4 4,22 5,43 6,88 7,30 6,15 6.41 7.42 8.38 9,47 8,- 8,9 8,17 8,26 8,44 10,8 10,48 6,58 10,1 8,11 10,80 Van GRONINGEN naar DELFZIJL. Vertr. Groningen 7,25 11,52 1,81 4,53 Lopperaum 8,30 1,2,36 5,58 Appingedam 8,50 1,19 2,56 6,18 Aank. Delfzijl 9,— 1,29 8,6 6,28 welke dea avonda le 10,34 aldaar retourneert. 7,52 8,56 9,18 9,29 10,40 11,44 12,5 12,14 Vin 'a BOSCH naar MEPPEL—GRONINGEN. Vertr. 'a Boach Arnhem Zntfen Zwolle Meppel Aaaen Vriea-Zuidl. De Punt Haren Aank. Groningen 6,— 7,8 5,20 8,88 8,10 9,36 7.27 10,50 7,45 11,4 7,54 11,13 8,2 11,21 8,10 11,80 7,5 10,6 9,— 11,40 9,40 12,80 10,88 1,51 11,18 12,2 12,28 Van DELFZIJL Vertr. Delfzijl 6,40 Appingedam 6,51 Lopperaum 6,15 Aank. Groningen 7,18 2,86 3,51 4,5 4,14 4,22 4,80 naar GRONINGEN. 6,52 10,80 1,7 7,5 10,43 1,18 7,38 11,11 1,42 8,88 12,18 2,40 12,52 2,50 8.87 5,8 5,48 7,7 7,21 7,80 7.88 7,46 8,20 5.11 7,22 8,18 9,29 9,48 9,52 10,- 10,8 4.12 4,24 4,48 5,48 5,82 7,6 7,46 8,44 9,19 10,9 10,84 8,16 8,27 8.51 9,48 DOOR S i I V •v I

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1