Ned. Zendelin Jaatliiksche vergade leden en begnnt Ringrijder Zanguitvoei Schietoefen Voor de ja SCHOO LANDBODWVEREI Rijks hoogere bur OOK 0P VASTE Voortzettin^ lnj tien logementhouder T. K001M Zondag den 14 An Prijs: f 30, Premie van de gemengde zantjvereenigii op Zondag 14 i „Kiel-Windew voor M. U. L. Oi zwartbonte A' BUITENLAND. BINNENLAND. Afdeeling ,,ring Moogei VAN op Zondag 21 te Sappemeer. AANVANG 's nam. 2 anr met eene Spreker Ds. KLINKENBERG te K der vergadering in 't hote Namens h( K. H OMAN door ongehuwde DAMES en ariET op Zaterdag den 13 Ai .TMA lMt OP AANGIFTE 's middags S inir. b« C. TIMMEI Tevens optreding van et ENTRÉE ÎO cent. met FLOBERT C en bespreking toi van eene SCHII :nr GItVCJ op hed van af 7 nurbi) J. H. ROELFS GEWEREN en VEILIGH EIDST0 IIAGEL, aile numm., per kilo 25 c CRAPPÉ, per kilo 2. LEFAUCHEUX-HULZEN, cal. 1 f 1.10, bij 500 stuks 1. VILTEN PROPPEN, 500 stuks 4 WATERDOPJES, per 250 stuks sluks of 4 doosjes 371 et, GLADDE DOPJES, 250 stuks 2£ SCHOORSTEENTJES, p. stuk 1( Verder KOGEL- en HAGELPAT W. H. BOI7MAN, M VERGADERI den ÎO lu g. 7 uur, ten huize i K. TE SAPPEME1 ZIJ die aan TIlfGSEX, çgp CURSUS 1892/ te nemen, moeten zich vddr 25 aanmelden bij den ondergeteekei 5 Sept, 's m. 8 uur aanwezig j Leerlingen die NAEXAMENS leggen, moeten Maand. 5 Sej schijnen. De gewone LESSEN beginne Sept, s m. 8 uur. De ROOSTER VAN LESURE de School, Maaudag 5 Sept E J. W BURGEMEE HOUDERS de broek, brengen nis dat het toeiatingscxam voor M. U. L. O. van de sel Laan zal plaats hebben op Angnstns e.k.des voormidi het SCHOOLGEBOUW. OUDERS of VERZORGERS REN of PUPILLEN tôt dat ex zien toegelaten moeten hiervar ter Secretarie voor of op 8 Augi Zuidbroek, 20 Juli 1892. Burgemeester en Weth S. TALMA S De Sec: VER De BURGEM laren maakt SCHETSTA 71 die losloopende den 1 Augustu plein werd aangetroflen. ZuiDLAREN, 5 Aug. 1892. De Bi DE MILL1 Onderlinge Brandassuranl DE JONG Co. te opgericht in het jaa verzekert los en v drukken op te nemen en die al voorthollende telkens door andere verdrongen te zien. Ook gevoelt men zich op eene korte reis in eigen land, onder eigen volk en eigen taal en manieren veel behagelijker en gemakkelijker en vrijer. Mode wordt altoos duur gekocht en zoo ook de mode van vreemde uitstapjes.- Wij reisden dan met den trein van Groningen naar Zutfen. In Zutfen was Séquah weer druk bezig met zijne séances, die helaas ook als hier tôt _allerlei dwaze menschenvergoding aan- leiding gaven. Zoo vertelde men er, dat een dokter, die in de zaal eene schampere opmerking gewaagd had aan 't adres van den wonderdokter, zoodanig door de andere aanwezigen werd bedreigd, dat de politie hem moest beschermen en naar huis geleiden. Nu, Zutfen zal nog wel wat anders beleven moeten, daar de man overal hetzelfde programma volgt, en ze dus straks ook als stom vee voor den wagen moeten om hem te trekken waarheen hij belieft. Van Zutfen treinden we verder naar Dieren, een prachtig dorp aan den IJsel in Gelderland, om vandaar over De Steeg, Ellecom, Velp, Rozendaal naar Arnhem en verder vandaar over Oosterbeek, Doornweerth, Wageningen naar Rhenen en zoo door de allerprachtigste Grebbelinie over Amerongen, Doorn, Driebergen, Zeist, De Bildt, Utrecht, Baarn en Soestdijk naar Amersfoort, vanwaar we per trein terugkeerden. Ik zal mij niet wagen aan een afgerond reisverhaal, te minder, daar ik te goed weet, dat die toch niet in den smaak vallen en veelal weinig gelezen worden. Liever wil ik enkele zaken beschrijven en daaraan eenige losse opmer- kingen vastknoopen. Vooreerst dan van onze treinen. Hoe mag het toch komen, dat er vooral op onze noordelijke lijnen zoo dikwijls gebrek is aan mate- riaal? Moeten we hier dan altoos uit een stief- moederlijk handje worden bedeeld? Met de Ko ninginneleesten liet men hier en daar ook te Uwent het wachtend publiek slaan of laadde het op in goederenwagens op het Delfzijlsterlijntje is bijna altoos gebrek aan materiaal en ook thans zag ik op 't laatste oogenblik in der haast weer een extrawaggon aanhaken, die pas was geverfd en waarin 't van de verflucht en de warmte haast niet was uit te houden. Eene tweede opmerking geldt een gezelsehapje commis-voyageurs, zooals men ze nog al dikwijls ontmoet hier in het noorden. Zie, het is dikwijls gezegd, dat men derde klasse moet reizen om de gezelligheid en het onderling gesprek. Sedert het stoomros, dat de afstanden in een ommezientje verslindt, den engel der gezel ligheid heeft afgeschrikt en hem schuchter zijne voelhorens deed intrekken, zit men nog het best en gezelligst in de derde klasse. Althans, zoo beweert men. Doch men leert het hier helaas soms anders. Daar zijn heel gezellige lui onder onze commis-voyageurs, doch daar zijn ook onder, die met hun abonnementje als stamgasten hun vast hoekje hebben in den trein, en die eigenlijk dank- baar en hescheiden mochten zijn, dat ze voor zoo luttelen prijs in de rechten mogen deelen, doch die langzamerhand ailes en ailes in beslag nemen. Kon men zijne ooren nog sluiten voor de flauwe glossen en uien, die met commis-voyageurs welsprekend- heid aan den man worden gebracht, en die hoe vaak ook gedebiteerd toch altoos weer den uitbundigen kunstmatigen lach verwekken, de el lende was nog te overzien. Doch dat legt de beenen op de banken, dat benadert de beste plaatsen en eischt maar ruimte voor pakken en kofters en jassen, dat slaapt en ronkt of speelt kaart en giegelt, dat neemt er eens een in 't ootje of vervalt in het platte kortom dat leeft maar voor zich zelven en voor eigen gemak en genot, zonder zich om den medereiziger te bekommeren. En waar ons dit menigmaal tôt ergernis is geweest, hoeveel te meer den vreemdeling, die toch al zoo'n bij zonder hoogen dunk niet heeft van de hofïelijkheid en beleefdheid van ons publiek en die dat in Holland en in den vreemde heel anders gewend is. Doch tôt zoover over den trein en de reizigers. Een volgenden keer stippen we liever eenige bijzonderheden aan uit de streek, die we doorreisden en hopen dan meteen verslag te geven van de inwijding der Zuidlaarder tramway. Een boer, die op zijn eigen grond zich had meester gemaakt van het ei eener patrijs, is door een der voornaamste Belgische Recht banken tôt 50 fr. boete of 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een vroolijke bruiloft, onlangs te Mexico gevierd, had een zeer treurig slot. De bruid, Alida Muller, werd door John Elias, een jonkman, die vroeger te vergeefs naar hare hand had gedongen, ten dans gevraagd en midden onder een wals neergeschoten. Toen de bruidegom, John Pameyre, kwamtoesnel- len, schoot Elias ook hem neer, en daarna joeg de wanhopige minnaar, eer iemand het verhinderen kon, zich zelf een kogel door het hoofd. Bij Ghrislehurst is ook een moordaanslag gepleegd op twee jonge dames, Hilda Wood en Edith Phil- brick. Zij wandelden door een korenveld, toen de man, die haar al lang gevolgd was, plotseling op haar aankwam, zijn geweer afschoot op Mej. Wood en Mej. Philbrick met den kolf een slag op het hoofd gaf. Beiden vielen bewusteloos neer en Mej. Philbrick is zeer bedenkelijk verwond. Ëen pachtersknecht is gevangen genomen onder verdenking van den moordaanslag. Voor ruim twee jaren richtten eenige berlijnsche dames, vrouwen van officieren en hooge ambtenaren, eene vereeniging op, die nu ongeveer twee honderd leden telt en kort geleden haar jaarfeest vierde. Het doel der vereeniging is, het bespieden der echt- genooten, opdat deze niet op verkeerde wegen zul- len komen en, voor het geval dat dit reeds gebeurd is, hen te dwingen daarop niet verder voort te gaan. Om dit doel te kunnen bereiken, hebben de dames, hoe ongeloofiijk dit ook moge klinken, zich georga- niseerd op de wijze als de particulière detective- bureaux en houden er een volmaakt spionnenstelsel op na. Zij bespieden de gewoonten der mannen, schrikken er niet voor terug om verkleed de bier- kneipen met kellnerinnenbediening te onderzoeken; ja het is zelfs voorgekomen, dat er een dame als modemaakster een kamer huurde in de Alvenleben- slrasze, om door een in de deur van de aangren- zende kamer geboorde opening een verdachten echt- genoot te bespieden. Vergaderingen en bespre- kingen hebben, zoo dikwijls dit noodig blijkt, af- wisselend bij een der bestuursleden plaats. Wordt een echtgenoot betrapt, dan wordt hij voor een uit de leden gekozen rechthank gedaagd verschijnt hij niet, dan wordt hij bij verstek veroordeeld. De straften, die bijna altijd zonder het in aanmerking nemen van verzachtende omstandigheden worden opgelegd, zijn zeer verschillend. Zij hestaan in geldboeten, in bedreigingen met een aanvraag om echtscheiding en zelfs in lichamelijke straffen, die door de dames zelf worden uitgevoerd. Of door de maatregelen van den geheimen bond al goede uitkomsten zijn verkregen, weten wij niet. Men schrijft aan het N. v. d. D. uit Londen: Twee Hollandsche zeelieden, de matroos Matthijs de Ruijter en de stoker Herman Schoenmaker, beiden dienstdoende aan boord van het Britsche stoomschip »Prince Llewellyn," dat thans in het Millwall Dock te Londen ligt, zijn in hechtenis ge nomen, in verband met den moord van John Landells, den 2en stuurman van genoemd schip, die dood gevonden werd en wiens lijk sporen vertoonde, dat de dood door messteken was veroorzaakt. Den llden Mei 1.1. wierpen eenige jongelieden een venster in bij zekeren Lasson te Saint-Quentin, iemand van 24 jaar, die pas van het huwelijk eener zuster, waarbij hij een stevig glas gedronken had, thuis was gekomen. Hij greep een mes en vloog naar beneden, maar de haldadigen waren verdwe- nen. Door de straat rennende zag Lasson een jong- mensch aan de deur van een kroeg staan (zekeren Déballé) en uitroepende: »Waaromjij niet zoo goed als een ander!" stiet hij den ongelukkige het mes in de keel, zoodat deze spoedig daarop den geest gaf. De moordenaar ging naar huis en verstopte het bebloede mes in de wieg van zijn kind, maar was eenige uren later in handen van het gerecht. Hij is nu door het hof der Aisne tôt altoosdurenden dwangarbeid veroordeeld. Een arme moeder uit het Fransche dorp Aï (dep. Marne) die geen raad meer wist, hoe zij met hare drie kinderen aan den kost zou komen haar man lag in het ziekenhuis werd door wanhoop tôt mis- daad gedreven. Zij wierp hare twee oudste kinderen, van 4 en 3 jaar, in het water en sprong hen na met haar jongste van 7 maanden onder den arm. Zij werd echter met de kinderen gered door een kloeken baggerman, Heitz genaamd, die geheel ge- kleed te water sprong en met veel moeite en levens- gevaar hij kreeg namelijk een begin van con- gestie omdat hij pas gegeten had de vier dren kelingen op het droge bracht. De twee oudste kin deren zijn in het gasthuis; hun toestand is bevre- digend. De vrouw is met het jongste kind in de gevangenis, onder beschuldiging van poging tôt moord. Onlangs is er in een der grieksche kloosters van den berg Athos een monnik gestorven, die »de raad- selachtige monnik" genoemd werd. Niemand is ooit zijn naam teweten gekomen. Toen hij op 20jarigen leeftijd in het klooster kwam, nam hij den naam van Alpha, de eerst letter in het grieksche alphabet, aan, en dien naam behield hij zijn leven lang. Nie mand wist uit welk land hij afkomstig was. Hij sprak grieksch, russisch, vlaamsch, servisch en ita- liaansch. Nooit werd hij door iemand bezocht, nooit ontving hij brieven en nooit sprak hij van zijne familie. Zevenenvijftig jaar bleef hij in het klooster Hij heeft niets nagelaten wat zijn geheim aan het licht kon brengen. Sappemeer, 2 Aug. Dank zij de ijverige bemoei- ïngen van den WelEerw. heer pastoor, kan onze parochie thans bogen op een torenklok, die door zuiveiheid van constructie, door sierlijkheid van be- werking, zoowel als door helder en volheid van toon uitmunt. De klok, gegoten in de fabriek der hh gebroeders Van Bergen, te Midwolda, draagt de volgende zinspreuken, in fraaie gothische letters aangebracht Vinvos Gonvoco (ik roep de levenden samen) Mortuos Deploro (ik beween de dooden). Sappemeer MDCCCLXXXXTP Gebr. v. Bergen me fecerunt (hebben mij gemaakt). Deze klok, wegende bijna 400 K.G., wordt tôt op groote afstanden zeer duidelijk gehoord. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. was zekere D. fabrieksarbeider te Hoogezand, belust op een viertal kippen, in eigendom behoorende aan den schuitevaarder de Vries aldaar. De agenten van po litie ter Horst en van der Weijde hiermede in ken nis gesteld speurden de verdwenen kippen op, welke zich bevonden onder de bedstede in de woning van bovengenoemden D., die anders steeds een ta- melijk vast weekgeld verdient. Hij zal zeker voor dat feit wel een souvenir ontvangen. J.l. Dinsdag is met goed gevolg van de werf der heeren Niestern en te Velde, scheepsbouwmeesters te Martenshoek, te water gelaten een ijzeren tjalk- schip, groot 140 ton, dat bevaren zal worden door schipper R. Jonker van Wildervank, en zijn de kielen gelegd voor een ijzeren aak, groot 60 ton, voor rekening van schipper G. Jelsema te Ul- rum, en een ijzeren tjalkschip, groot 50 ton, voor rekening van schipper J. Broekema te Pieterburen. Siddeburen, 6 Augustus. In de vergadering van de alhier bestaande vereeniging »Ons Genoegen", gehouden op Vrijdag 29 Juli, was «Werkverschaffing" het hoofdpunt van bespreking. Het gevoelen van den Raad, aangaande het ingezonden adres, werd den leden door den Secretaris kenbaar gemaakt. Hierop volgde de behandeling der vraag »Hoe te handelen of wat te doen want dat eene derge- lijke zaak niet alleen nuttig maar ook vooral met het oog op den allertreurigsten toestand van den arbeider noodzakelijk is, was men algemeen van gevoelen, eveneens dat door het oprichten van eene werkverschaffing de taak zoowel voor het Burgerlijk Armbestuur als voor de alhier bestaande zoogenaamde nieuwjaarscommissie gemakkelijker werd, waarom men dan ook ten slotte besloot, aile leden van laatstgenoemde corporatie uit te noodigen met het bestuur van Ons Genoegen hijeen te komen ten einde de zaak ook dan onderling te bespreken. J.l. Vrijdagavond had ten huize van T. L. Kuiper die gecombineerde bijeenkomst plaats. Nadat door den voorzitter van Ons Genoegen de vergadering met een zeer gepast woord was geopend, leidde ZEd. het punt in en stelde daarna de discussies open. Uit de gehouden gedachtenwisseling hleek het, dat allen eenstemmig van oordeel waren, dat er aile pogingen in het werk gesteld dienen te worden om een werkverschaffing tôt stand te krijgen maar om daarti/e te geraken, is er geld, nog al vrij wat geld noodig. Aile aanwezig zijnde commissieleden (twee waren absent) verklaarden zich dan ook be- reid, de ingezetenen een lijst ter inteekening aan te bieden. Zoodra de verschillende afdeelingen dier leden hun taak hebben volbracht, zal er eene ver gadering worden belegd om te zien hoeveel geld op de verschillende lijsten samen is ingeteekend en of die inteekeningssom voldoende is om eene werkverschaffing te kunnen oprichten. Blijkt het dat de som toereikend is, wat wij willen hopen, dan zullen al de inteekenaren later worden opge- roepen om onderling en uit hun midden eene werkverschafûngs-commissie te benoemen. Ingeze tenen van Siddeburen Denkt niet, dat het eene zaak is, die alleen Ons Genoegen geldt en waar- mede gij, die daarvan geen lid zijt, niets te maken hebt. Ook niet dat de nieuwjaars-commissie uit bemoeizucht zich met die moeielijke en dikwijls onaangename taak gaat belasten. Neen «Ons Ge noegen" heeft alleen den eersten steen willen leg gen de nieuwjaarscommissie bereidvaardig inschrij- vingen aannemen voor de materialen (hier be staande uit geldelijke bijdragen) benoodigd voor het gebouw, waarvan gij zelf de bouwmeesters en be- stuurders kunt aanstellen. Het is geen partij of geloofszaak maar een algemeen dorpsbelang. Het is geen gebouw dat dienen zal tôt verfraaiing, maar tôt zegen van het dorp. Tôt het stillen van den honger en verwarming van verkleumde ledematen onzer verarmde natuurgenoten zal het gebouw op- getrokken worden. Straks komt weer de barre winter met zijn nijpende koude. En dan geen vonkje aan den haard, geen brood in huis en bijna geen kleeren om het lijf, welk een verschrikkelijke toestand is zulks niet. Én in dien toestand zullen zij geraken die nu al zeer weinig en later niets verdienen. Zij kunnen dan niet anders zij moeten wel langs de huizen gaan bedelen of bij deze of gene corporatie om onderstand aankloppen indien er niet voor gezorgd wordt, dat zij door handenarbeid hun brood kunnen verdienen. En velen, verreweg de meesten, zullen het oneindig veel liever willen verdienen, dan er om bedelen. Zijn die aanvragen om onderstand al voor de arm- verzorgers onpleizierig, oneindig veel onpleizieriger is zulks voor de meesten der aanvragers, die daar- toe door bitteren nood gedrongen worden, zelve. Noemt ze niet wrevelig maar denkt Ledige bakken, maakt knorrige varkens en hon- gerige magen, klagende menschen. Meer of minder met aardsche goederen gezegende ingezetenen van Siddeburen Sla s. v. p. eens op De algemeene brief van den apostel Jacobus. Leest daarvan Hoofd- stuk 2 vers 15, 16, 24 en 26 en Hoofdstuk 4 vers 17. Neemt het daar uitgedrukte ter harte; verhardt uwe harten niet, houdt uwe beurzen niet gesloten zendt de lijsten niet ongeteekend terug en laat de commissie niet voor de goede zaak aan een doovemans- deur kloppen maar wat wij u vriendelijk verzoe- ken uit naam van »Ons Genoegen" en de Nieuw jaarscommissie, teekent in, ieder naar uwe finantieele draagkracht en droogt zoodoende tranen opdat uwe tranen gedroogd worden. Toont dat gij eene goede zaak wilt steunen. Geene jaarlijk- sche hijdrage, maar eene enkele gift wordt van U verzocht. Voor eene werkverschaffing wordt U de lijst slechts een keer en wel binnen kort ter in teekening aangeboden. Over het geld indien er voldoende wordt toegezegd wordt later beschikt. Het is eerst maar om te zien of het tôt stand kan komen. Steller dezes herhaalt het Wordt er genoeg voor ingeteekend zoodat het tôt stand kan komen, dan wordt gij later allen door middel van dit blad opgeroepen, om de zaak onderling nader te bespreken, te regelen en bestuurders te kiezen. Dat zich dan niemand onttrekke Want Eendracht maakt macht en werk geeft brood Het laatste weert den hongersnood! Hellum, 8 Augustus. Heden middag half een ontstond er brand in de behuizing toebehoorende aan Johannes Rehwinkel en mede bewoond door Egbert Bontsema, alhier. Dit onheil ontstond, doordien een 6-jarig knaapje, onderwijl zijne moeder even het schaap ging verweiden, Rehwinkel was ver van huis aan het werk met een lucifer, denkelijk spelende, een partijtje hooi, dat in de schuur aanwezig was, in brand had gestoken. De vlammen verspeidden zich zoo snel, dat aan blus- schen niet te denken viel en het gebouw weldra in lichte laaie stond. Ook bijna het geheele mobi- lair slechts twee stellen beddegoed, 5 stoelen en 1 kinderwagen zijn gered is een prooi der vlammen geworden. Aan de krachtige hulp van den schoenmaker Jurrien Boerema en diens knecht is het te danken, dat een gedeelte der huismeu- belen van Egbert Bontsema ook deze was met zijne vrouw van huis aan het vernielend élé ment is ontrukt. Ailes was tegen brandschade verzekerd bij de onderlinge brandwaarborgmaatschappij te Woud- send en wel de behuizing voor 720 de losse goederen van Rehwinkel voor pl.m. 300 en het mobilair van Bontsema voor 153. Veendam, 8 Aug. Gisteren avond, omstreeks 10 uur, had aan 't Boven-Oosterdiep alhier een hevige vechtpartij plaats. Voor het huis van den heer N. Bos werd een woordenwisseling gehouden tusschen den slager Wilmink alhier en den arbeider J. Schaap van Wildervank. De twist liep zoo erg, dat Schaap Wilmink met een mes in de wang stak. H. Huizing van Wildervank, en werkzaam aan de steennootknoopenfabriek »Primula" alhier, kwam daar voorbij en vroeg Schaap mee te gaan. Dit nam Schaap zoo euvel op, dat hij Huizing volgde en dezen voor de woning van den heer K. Heuving, in confecties alhier, verschrikkelijk verwondde. Met een mes bracht hij Huizing een snede toe boven het oog, over de wang en in de jas. Hevig bloe- dend werd Huizing, die niets kon zien, naar 't huis van Dr. Buning te Wildervank geleid. Daar deze echter afwezig was, vervoerde men den ge- wonde per tram naar Dr. Brongers alhier, die het eerste verband legde. In gezelschap van zijn vrouw en zijne ouders begaf hij zich daarop naar zijne woning te Wildervank. Dr. Brongers kon omtrent den toestand van Hui zing nog geen voorspelling wagen, doch hoopte, dat het oog hehouden zou blijven. Door onze veld- wachters is van 't geval procesverbaal opgemaakt. Maandagavond gaf de heer Duin van Groningen zijne tweede séance in het hôtel »de Leeuw" te Veendam. Het deed spreker genoegen, dat het aanwezige publiek nog grooter was dan j.l. Vrijdag. Hij wenscht geen lange redevoering le houden, zooals men in de Tweede Kamer doet, doch waar men op hetzelfde standpunt blijft staan. (Applaus.) Achtereenvolgens verschijnen nu op het tooneel Anna Wilmering van Nieuwepekela en Jan Abee van Kibbelgaarn. Genoemde luidjes zijn door hem behandeld met Sequah-olie en met succès. Op de maat van de muziek wordt door hen een walsje gedanst, dat met een uitbundig gejuich werd be- groet. Met toestemming van het publiek hield de heer Duin voor Abee en familie persoonlijk eene collecte, die samen 7.75 opbracht. De schipper Anne van der Wijk, oud30jaaren wonende te Odoorn, wordt door den heer Duin verzocht de tribune te bestijgen. Deze man is reeds langen tijd af en toe lijdende aan rhèumatiek. De heer Duin wenschte genoemd persoon ten aanschou- we van het geheele publiek te masseeren, echter onder toezicht van een geneesheer. Daar zich geen docter aanbood, kwam hiervan niets. De heer D. H. P. de Zeeuw te Veendam vraagt en bekomt nu het woord. Tusschen den heer Duin en den heer de Zeeuw ontstond een zeer leven- dige en scherpe discussie, die nu en dan door een oorverdoovend applaus werd afgebroken. Na afloop hiervan worden door den heer H. Merse met zijn dochtertje eenige muzieknummers uitge voerd op een Schlag-und Streich zither, begeleid door het liefelijk gezang van het kleine kind. Dat genoemde lui een daverend applaus te heurt viel, behoeft zeker niet gezegd te worden. Een viertal muzikanten, die zich gedurig hadden laten hooren, speelden ook ons volkslied, hetwelk door het publiek medegezongen werd. Ten slotte dankte de heer Duin het talrijk publiek voor hun getrouwe opkomst, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Haren, 8 Aug. Eindelijk is het zoover, dat de tram Groningen—HarenZuidlaren rijdt en 't zal maar een paar dagen duren, of hij is voor 't publiek disponibel. Gisteren waren wij in de gelegenhëid, een gedeelte van een proefrit mede te maken. De indruk was een zeer gunstige. De ruime wagen, eene afdeeling voor de eerste klasse bevattende en eene grootere afdeeling voor de tweede klasse, ziet er allerkeurigst uit, is uitmuntend ingericht en rolt vlug en gemakkelijk over de rails, die slechts 75 centimeter van elkaar liggen. Voor 15 cent rijdt men in korten tijd in de tweede klasse van Haren naar de stad, terwijl men dan het reeht heeft, op den Groninger tram over te stappen en door te rijden tôt de Groote Markt. Wij wenschen dit nieuwe middel van vervoer veel succès toe en twijfelen niet, of het zal voldoen. Leeuwarden, 3 Aug. Op de aardappelmarkt alhier zijn twee wagens vol aardappelen voor den verkoop algekeurd. Waarom Eenvoudig, omdat deze waren hesproeid met «Bouillie Bordelaise." Men vreest zeer voor vergiftiging, zooals thans we- derom is gebleken. Op de voorbank van den achtersten van twee verbonden hoog beladen wagens zoo schrijft men uit Hallum zaten twee meisjes, die van het veld huiswaarts keerden. Bij eene kromming van den weg raakten zij haar steunpaal, den distel, waarop zij de voeten gezet hadden, kwijt, met het ongelukkig gevolg, dat beiden onder den wagen geraakten. Het eene meisje kwam er met eene lichte verwonding af; maar het andere werd der- mate door de wielen verwond, dat het den volgen den dag aan de gevolgen is overleden. Te be- treuren is het, dat bestuurders van dergelijke voer- tuigen nog altijd toelaten, dat zich kinderen op die voorbanken plaatsen, om meê te mogen rijden. Wenschelijk ware het, dat zulke handelingen bij de wet of politie-verordening strafbaar werden ge steld. Achtkarspelen, 7 Aug. 1892. In deze gemeente beproefden twee kippenhouders of men kon zien aan de eieren of het hanen dan wel hennen zouden zijn. Beiden zochten uit een massa eieren ieder 12 »gekeurde" uit. En 't resultaat? De een heeft 12 kuikens van het vrouwelijke, de ander zooveel van het mannelijk geslacht verkregen. Men begrijpt, dat de laatste het zoo niet bedoelde 't Is evenwel zonderling en de moeite waard om te her- halen. Op de Dokkumer Ee, nabij Leeuwarden, had Donderdagavond een schipperskind het ongeluk bui- ten boord te vallen. De vader zag dit en oogen- blikkelijk sprong hij zijn kind na om het te redden. Zijne krachten schoten echter te kort en hij ver- dween in de diepte. Het kind werd door een schip per van een volgend vaartuig gered, doch de vader kwam helaas niet meer boven. Zijn lijk werd ee nige uren later uit het water opgehaald. Eene woning. Uit Diever schrijft men aan de Ass. Ct.: Wanneer men van Wapse naarVled- der gaat, ziet men aan den weg eenige woningen staan, welke dien naam eigenlijk niet verdienen. Vooral die van zekeren Bouke Grit ziet er treurig uit. Een gat in den grond, waarboven een dak van heideplaggen een oude blikken emmer den dienst voor schoorsteen doende twee gaten, waarin geen spoor van glas, zijn de vensters eene grootere opening, door een zak afgesloten, is de deur. Zie- daar een tamelijk getrouw beeld. Het scheen Grit daar niet langer te bevallen en de woning achter- laten ging toch niet. Daarom werd op Kalteren eene geschikte plaats uitgezocht, de woning in zijn geheel met den inboedel op een boerenwagen ge- laden en 's avonds gaf een rookkolommetje uit den blikken emmer te kennen, dat men met de over- brenging kant en klaar was. Te Apeldoorn is Zondag bij een twist tusschen twee broeders, De G. genaamd, de oudste van hen gevallen in een mes, hetwelk de jongste ter voor- koming van onheilen voor hem had willen verber- gen. De gewonde is kort daarna overleden. De justitie uit Zutphen doet onderzoek. Reeds is op het nieuwe Merwedekanaal een treurig ongeval gebeurd. Uit «aardigheid" werd van den wal een doode rat geworpen naar een bootje, waarin zeven personen waren gezeten. Het zevental ontweek den rat door allen naar één zij de te vluch- ten, doch daardoor kantelde het vaartuig en allen vielen in het water. Zes der drenkelingen werden gered, doch de zevende, een tweeëntwintigjarig meisje uit Loenen, werd levenloos opgehaald. Zaterdagnacht is op de Wester Schelde het nabij Walsoorden ten anker liggend tjalkschip Nieuwe Zorg (schipper De Pijper) gezonken. Vergeefs had men nog gepoogd het met mais geladen schip door pompen boven water te houden. De bemanning wist nog bijtijds in de roeiboot te ontkomen. Te Haaksbergen is dezer dagen een kind in een pot met kokend water gevallen. De grootmoeder zat er op eenigen afstand bjj, doch daar zij het gebruik harer beenen miste, kon zij geen hulp aan- brengen en moest haar kleinkind op deze vreese- Iijke wijze om het leven zien komen. Dezer dagen deed zich te Haarlem het navolgende voorval voor: De bewoners van een huis in de Kenaustraat waren de stad uit, en voor de ruiten stond een briefje: «afwezig." Plotseling hooren, tôt hunne verbazing, op een Zondag-avond de buren gerucht in het onbewoonde huis, Men denkt aan inbrekers, zendt naar een oom van den bewoner, die den sleutel had, roept politie en tracht het huis binnen te dringen. Dat ging evenwel niet ge makkelijk. De sleutel werkte wel, maar de grendel was op de deur geschoven, en een in aller ijl ge- haalde smid kon er evenmin in slagen, de politie toegang te verschaffen. Wat nugedaan? Goede raad was duur. Eindelijk besloot men over de schutting te klimmen en van achteren in het huis te dringen. Met een sabel werd een ruit ingeslagen, en wel haast was men binnen de woning en juichte men reeds bij de gedachte aan een goede vangst. Dan wie verschijnt daar? Het is de heer des huizes zelf, die, om des Maandags vroeg op zijn kantoor te Amsterdam te kunnen zijn, van buiten naar Haarlem is gekomen, om in zijn eigen huis te overnachten Tableau! Te Utrecht ontstond Zaterdagnamiddag omstreeks zes uren een felle brand in twee hooibergen, gelegen aan den Wittevrouwensingel en toebehoorende aan den Heer v. H., handelaar in hooi, stroo enz. Door het krachtig optreden der brandweer werd hetge- vaar voor de omliggende perceelen afgewend. De oorzaak is vermoedelijk hooibroeiing. Het verbrande hooi is verzekerd. In de wijk Oerle, gemeente Tilburg, is Zondag- nacht een moord gepleegd op den fabrieksarbeider G. v. H. Het lijk is hedenmorgen op een weiland gevonden. De maréchaussées hebben denvermoe- delijken dader Fr. B. terstond gearresteerd. Te Maastricht is de gevangenis zoo overvuld, dat men genoodzaakt is geweest een deel der manne- lijke gevangenen naar de vrouwenafdeeling over te brengen. Ook in andere gevangenissen schijnt het niet heter te zijn, althans de Officier van Justitie te 's Gravenhage heeft plaatsing van gevangenen te Maastricht aangevraagd. Te Laren (N.-H.) zijn Zaterdagnamiddag door de politie gearresteerd twee Duitschers uit Amsterdam, die Vrijdagavond te Naarden valsche guldens (naar men zegt 17) hebben uitgegeven. Zaterdag waren zij te Hilversum, vanwaar zij, vermoedende dat de politie hen op de hielen zat, zich uit de voeten Sappemeer. J. W.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2