Ned. Zendeli Jaatliiksche vetgf leden en begu Ringrijdf Zanguitvoi Schietoeff Voor de ^UilBdUWVÊF SCHOt lit outving' Voortzetti Rijks hoogere bi 00R OP VASTE s op Zondag 21 tien logemenlliouiler T. KOI Zondag den 14 J Prijs: f 30, Pren van de gemengde zangvereen op Zondag 14 Tevens optreding van met FLOBERT ,Kiel-Windt voor M. U. L. zwartbonte N a gekomen Advertentiën. M. SOLDER, Sappemeer. BINNENLAND. VAN te Sappemee AANVANG 's nam. 3 nnr met e< Spreker Os. KLINKENBERG t «1er vergadering in 't h Nameni K. HOMJ door ongehuwde DAMES ar/BT op Zaterdag den 13 ffl/I IK OJ AANGIFTE 's middags 3 u by C. TIMM ENTRÉE ÎO cent. en besprekinj van eene SCI ac!mar GINO op van af 7 nurbij J. H. ROE GEWEREN en VEILIGHEID! IIAGEL, aile numrn., per kilo CRAPPE, per kilo 2. LEFAUCHEUX-HULZENca f 1.10, bij 500 stuks 1. VILTEN PROPPEN, 500 stul "WATERDOPJES, per 250 sf sluks of 4 doosjes 37 i et, GLADDE DOPJES, 250 stuks SCHOORSTEENTJES, p. stul Verder KOGEL- en HÀGELI W. H. BOCMlSi VERGADL de m ÎO A* 7 uur, ten hu TE 8APPEI ZIJ die TI5TG8E CURSUS 18r te nemen, moeten zich vddr aanmelden bij den ondergetee 5 Sept, 's m. 8 uur aanwezij Leerlingen die NAEXAMEU leggen, moeten Maand. 5 f schijnen. De gewone LESSEN begi Sept, 's m. 8 uur. De ROOSTER VAN LESU de School, Maandag 5 St J. RURGEMF HOUDERS broek, brenf nis dat het toelatingsextt voor M. U. L. O. van de 3 Laan zal plaats hebben o, Angnstns e.k.des voorin het SCHOOLGEROUW. OUDERS of VERZORGER REN of PUPILLEN tôt dat zien toegelaten moeten hier* ter Secretarie voor of op 8 Ali Zuidbroek, 20 Juli 1892. Burgemeester en S. TALMA De f V. De BURGI laren maakt SCHIJTST die losloopende den 1 Augu plein werd aangetroffen. r Zuidlaren, 5 Aug. 1892. De DE Mil Onderlinge Brandassura^.^ DE JONG Go. te A i opgericht in het ja**- verssekert los en v«j werd, had zij zijne kleederen aangetrokken en onder zijnen naam werk gezocht en gevonden, waardoor zij zich zelve en hem naar behooren kon onderhouden, tôt het ongeluk de trouwe vrouw wegnam. Te Palermo is de rijke landeigenaar Bilotti, van Galdanisetta, midden in de stad aangevallen en weg- gevoerd door roovers, die een zeer hoog losgeld voor hem eischen. Het geval heeft groote ergernis gewekt en van aile kanten wordt aangedrongen op krachtige maat- regelen tegen de roovers. Bij Steyr is een achtjarig meisje uit een spoor- trein gevallen, waarin zij met hare ouders reisde. Het kind sprong naar het portier, juist op het oogen- blik dat de conducteur, die de kaartjes kwam na- zien, dit opendeed. De conducteur verloor zelf bijna het evenwicht, toen de kleine hem tegen het lijf vloog maar bij wist haar te grijpen en hij hield haar bij haar rokje vast, totdat hij haar niet meer kon houden en hij haar zoo behoedzaam mogelijk liet neerglijden. Het meisje deed zoo slechts een kleinen val. Zij stond onmiddellijk op en liep den trein na. Toen die op een gegeven alarmsein tôt staan was gebracht en de ouders angstig den weg terugliepen, kwam het kind hun weldra te gemoet snellen, ongedeerd op eenige schrammen na. Een jong Frankforter, die in 1887 te Pest een ouden heer uit den Donau redde, werd dezer dagen verrast met het bericht, dat die heer overleden was en hem benoemd had tôt eenig erfgenaam van zijn vermogen, 230,000. De erflater had in zijn testament de aanteekening gemaakt, dat de jaren na zijne redding de gelukkigste van zijn leven zijn geweest. Te Schôppenstedt (Brunswijk) is een »Fritsen- club" gesticht, waarvan alleen diegenen lid kunnen zijn, die van hun voornaam Frits heeten. Verleden week werd het feest der stichting gevierd, waaraan vijftig Fritsen deelnamen. Het zoontje Karel van den schoenmaker Hoffman le Berlijn, geboren 8 November 1880, ging den 19 September van het vorige jaar met zijn vijfjarig zustertje Olga naar den Kruisberg, om daar te spelen. In de Ilesenheide zagen zij een troep Zigeuners en Karel, meuwsgierig om het leven der Zigeuners van nabij te zien, zond zijn zustertje naar huis en naderde de bende. Plotseling werd hij gegrepen door een Zigeuner men wierp hem op den wagen en stopte hem den mond dicht met hooi, papier en lappen. De bende trok dan naar Felton en dan naar Weissensee. Hier werd de knaap tien weken gevangen gehouden, tôt de Zigeuners zich weer op reis begaven. Zij zijn met het kind achtereenvolgens Duitschland Oostenrijk, Denemarken, Rusland en Elzas-Lotha- ringen doorgetrokken. Kort na het verlaten van Weissensee heeft het knaapje bij Gôrlitz beproetd te vluchten; hij werd echter weer gegrepen en tôt straf sneed men hem met een mes over het gelaat. Diepe litteekens toonen nog de wonden aan. Men gaf hem de verzekering, dat hij bij een tweede poging zou worden gedood. Den 25en Juli echter is het den knaap toch gelukt te ontkomen in een dorp in Saksen en in Plessa trok zich de burgemeester zijner aan. Verleden Zondag heeft zijn vader hem van daar gehaald. Helsingfors, 10 Aug. In den nacht van Zondag op Maandag is de stoomboot Ajax, met 100 plei- zierreizigers aan boord, aangevaren door de stoom boot Runeberg en onmiddellijk gezonken. Van de passagiers werden slechts 10 gered. Men vond tôt dusver 35 dooden. In het gehucht Wallnis, bij de Fransch-Belgische grens, heerscht groote opgewondenheid. Een pach- ter aldaar, Lefèbre genaamd, heeft twee stroopers doodgeschoten en de bevolking van den omtrek is zoo verbitterd tegen hem, dat hij zijn leven niet zeker is. De gendarmerie is versterkt moeten wor den om hem te beschermen. Te Bremerhaven zijn weder 180 Russisch-Isra ëlietische gezinnen in deerniswaardigen toestand teruggekeerd uit Argentinië, waarheen zij verleden jaar als landverhuizers vertrokken. Bij een diner ten huize van een aanzienlijk sports man, heeft Merry, een fraaie patrijshond, van een der gasten een juweelen ring opgeslokt, die een andere gast onder het gesticuleeren van de hand vloog en waarin de hond, wien telkens een been of stukje vleesch werd toegeworpen, een lekker beetje zag. Merry werd nu in een afzonderlijk vertrek op gesloten en onder leiding van een veearls, paste men middelen toe om hem den ring te doen kwijt raken maar ailes was tevergeefs. De hond bleef een dag of vijf in quarantaine zonder dat men den gewenschten uitslag zag. De gastheer wilde den hond koopen, om door een maag-operatie den ring, die als een aandenken voor den eigenaar groote waarde heeft, terug te krijgen maar Merry's eigenaar wilde dat niet. Hij eischte ook den hond terug, en nu men hem ten antwoord gaf, dat Merry in gevangenschap zou blijven totdat hij den ring teruggegeven had, is hij de hulp van het gerecht komen inroepen, zoodat er een procès te wachten is over den gevangen gehouden viervoetigen dia mantdief. Over den uitslag van dat procès zijn al verschei dene weddenschappen aangegaan. 200 bedevaartgangers, deels op ezels gezeten en door Turksche soldaten begeleid, zijn in den nacht van 22 Mei te Ghadda op den weg tusschen de havenplaats Jambo en Medina door een paar honderd Bedoeïnen, die op ezels reden, overvallen. Nadat de troepen een uur lang met de roovers hadden gevochten, gingen de laatsten op de vlucht, zonder dooden of gewonden achter te laten. Van de sol daten sneuvelden tien en een officier. Uit Mekka is bericht gekomen, dat op den 2den Mei j.l., 's nachts om 2 uur een troep van onge- veer 1000, uit Britsch-Indië afkomstige pelgrims op den weg van Djeddah naar Mekka door een roo- verbende van 3000 op kameelen gezeten Bedoeïnen is aangevallen en van ailes beroofd. Vijftien der vrome lieden werden gewond en tien anderen mee- gesleept, van welke laatsten men later de lijken op den weg vond liggen. Bij diezelfde gelegenheid werden ook drie kisten met geld van de Turksche regeering en handelsgoederen ter waarde van D. 100,000 geroofd. Naar aanleiding van dit geval heeft het bestuur te Djeddah op verzoek van den Engelschen consul bepaald, dat er tweemaal in de week, des Maandags en Donderdags, een bedekking van militairen zal worden verstrekt aan de bede vaartgangers, die dan van Djeddah naar Mekka of van Mekka naar Djeddah reizen. Dit bericht klopt met een telegram, d.d. 10 Juni uit Simla aan de Rangoonsche bladen, volgens het- welk de Engelsche gezant te Konstantinopel tele- graûsch had gevraagd, om de bedevaartgangers te waarschuwen, dat de wegen naar Mekka en Medina onveilig waren. 'n praclitlge partij RIJST welke 8 cent kost per pond, bij 5 pond zeven cent. Ook nog voorradig van 7 cent, bij 5 pond 32^ cent. Alsmede ontvangen lîizonder beste GOBT, dat kost 40 cent het spint, het pond zes cent, bij 5 pond 27i cent, 't M* 'n inonder De kinderen van de school van den heer Karsten vooraan de Kalkwijk zal met eenige dagen een schoolfeest worden bereid. Men schrijft ons: Den 7 Augustus werd er te Engelbert bij den kastelein Huizinga eene papegaai- schieterij gehouden. Daaraan namen 13 flinke schutters deel. De eerste prijs en le premie werden behaald door H. Tammeling van de Water- huizen, de 2en prijs door D. Ridderbos van Wes- terbroek, de 2e premie door H. Huisman van En gelbert en de derde premie door J. Ilaakman van Engelbert. Ailes liep in de beste orde af en wij wenschen dat J. Huizinga spoedig eens weer zoo'n feestje gaat organiseeren. Siddeburen 11 Aug. 1892. Toen j.l. Dinsdag de heer Hofman van Tjuchem met paard en wagen den Eideweg passeerde, geraakte de kret voor den wagen los, met het gevolg, dat men in de sloot terecht kwam. Het ongeluk liep nog al vrij goed af, alleen het paard had zich wat bezeerd, zoodat dit de reis niet kon vervolgen. Na afgelegd examen zijn aan de school M. U. L. O. aan de Heiligenlaan te Zuidbroek toegelaten: G. Zuidema aldaar, E. Buurke van Noordbroek en H. Holtkamp van Overtocht, gemeente Delfzijl. Sedert ongeveer 3 weken vertrok van Muntendam naar Groningen, om onder behandeling van Sequah te komen, eene sedert eenige jaren op erge wijze aan neuralgie lijdende werkvrouw Geerdiena Meijer, echtgenoote van Johannes Doddema. Van hare behandeling door Sequah is evenwel niets vernomen, en van de patiente heeft men sedert aile spoor verloren, zoodat haar verblijf ook thans aan haren man en haar kroost geheel onbekend is. Aile nasporingen hebben geen resultaat gehad. Een allertreurigst voorval had Woensdagmorgen te Winschoten plaats. Het tienjarig zoontje van den brievenbesteller de V. had op weg naar school de onvoorzichtigheid, nabij de voor een met turf beladen wagen gespannen paarden te loopen, viel en geraakte onder den wagen, zoodat een der raderen hem over 't lichaam ging. Hij had toen nog de kracht weer op te staan, doch weer neervallende was hij onmiddellijk daarna een lijk. Haren, 10 Augustus. De heer Jl. Jorissen, ver- veener te Nieuw-Dordrecht, is met bijna algemeene stemmen benoemd tôt directeur der Vennootschap »Het Emmercompascum." Ten overstaan van den heer J. C. Jentink, notaris te Delfzijl, werd Zaterdag-avond, ten huize van den kastelein Boomgaardt te Grauwedijk, ten verzoeke van mej. de wed. Nienhuis publiek verkocht Eene behuizing, waarin smederij en kruidenierswinkel wordt uitgeoefend, staande aldaar. Kooper hiervan werd de heer R. Oosterhuis te Schildwolde voor 1950, plus 550 voor overname van gereed- schappen. De pelgrims voor de Groninger bedevaart naar Kevelaar zullen per extra-trein, die van af Winscho ten loopt en uitsluitend uit waggons 3de klasse be- staat, den 17 Augustus vertrekken en den 19den dezer retourneeren. Uit elke parochie, die aan deze processie deelneemt, wordt een prachtig vaan- del medegenomen. Dit jaar wordt het 250jarig bestaan herdacht van Kevelaar als bedevaartplaats. Dinsdagmorgen werd de 4jarige Jantje Tammeling van Garmerwolde met hare moederin een bootje over- gezet, waarbij de kleine een beentje verwrikte, wat de heer dr. Nanninga, die haar het eerst behandelde, ernstig genoeg oordeelde, om haar naar het acade- misch ziekenhuis te doen overbrengen, waar ze ter verdere verpleging is overgebracht. Door de erven van wijlen jhr. D. G. Hora Sic- cema van de Harkstede zijn aan het rijk ten behoeve van het rijksarchief in Groningen ten geschenke ge geven zes kisten met stukken, brieven, handschrif- ten en charters, deel uitmakende van het familie- archief Hora Siccema, hoofdzakelijk afkomstig van de geslachten Rengers van Farmsum en Ripperda van Farmsum. Deze schenking is van hoog belang, omdat het familie-archief van de bezitters van het huis te Farmsum opklimt tôt de 13de eeuw. Voor kerkgeschiedenis, rechtswezen en oude waterstaat- belangen voor de provincie Groningen, bevat dit archief vele en merkwaardige origineele stukken. Aan de schenkers is de bijzondere dank der regee ring betuigd. Uit de Oldambten schrijft men Zooals het zich laat aanzien, staan de gewassen er tamelijk goed voor. De opbrengst van koolzaad en gerst is bij velen boven verwachting. Stroo laat wel wat te wenschen over want het is zeer kort. Doch de prijzen zijn al aannemelijker dan verleden jaar. Er wordt geboden door de fabrikanten tarwestroo 13, haverstroo 12 en gërstestroo 10 per 1000 kilo. In de vergadering der Landbouwvereeniging »de Kalkwijk", Woensdag j.l. bij Vroom aldaar gehouden, waren ingekomen I. Een aanbieding van de Erven Loosjeste Haarlem, betreffende tweelandbouwboekjes over de weidelanden door Dr. Mulder, voor notifi- catie aangenomen. II. Een schrijven van den veen- kolonialen Landbouwbond, verzoekende finantieelen steun voor 't oprichten van een Centraal-Landbouw proefveld besloten werd die zaak le steunen. Er werden twee aandeelen 10 genomen. De stand der gewassen werd verder besproken en besloten de levering van aardappelmanden uit te besteden waarna de verg. gesloten werd. Veendam, 12 Aug. 1892. Naar men ons meedeelt is alhier sinds eenigen tijd de typhus uitgebroken. Voomamelijk huist zij aan het Beneden-Oosterdiep. Ongeveer 10 huisgezinnen zijn door die gevaarlijke ziekte aangetast. Het is te hopen dat de ziekte zich niet meer uitbreid. De heer Molema te Leeuwarden heeft, naar men zegt, zijne woonplaats verlaten, zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Men spreekt van een passief van 130.000. Men schrijft uit Onderdendam Bij den op Zondag gehouden wedstrijd op véloci- j pédes was de uitslag als volgt lo. Van de leden van den Algem. Ned. Wielrijdersbond, lste prijs, gouden médaillé, de heer K. Baving te Groningen 2de prijs, zilveren médaillé, de heer F. Rispens te Groningen. 2o. Van de beroepsrijders, lstepiijs, een sigarenstel met zilver gemonteerdde heer J. Huisman te Groningen 2de prijs, een inkt- stel met zilver gemonteerdde heer J. Pen- termann te Warffum. Aile prijzen werden ge- wonnen door wielrijders, die Rudge machines bere- den, zoodat die wielers hun reeds gevestigden goe- den naam op nieuw hebben gehandhaafd Na den wedstrijd is op verzoek der commissie nog een rit gedaan door den heer K. Baving, prijswinnaar der gouden médaillé, ten einde te kunnen nagaan hoe snel de baan zou kunnen worden afgelegd. De baan van 400 meter werd afgelegd met de bijna ongelooflijke snelheid van 32 seconden. De wieler door hem bereden had slechts het minimum ge- wicht van 9 kilogram. Julie B., oud 16 jaren, van beroep vrachtrijder, wonende te Zuidbroek, had zich Donderdag j.l. voor de Arrondissements-Rechtbank te Winschoten te verantwoorden wegens huisvredebreuk. Dezejonge man kreeg het in den avond van den 3den Juli, ongeveer kwart voor twaalf, in het hoofd, naar de dienstmeid van den 79jarigen Wiepko Bos te Uiter- buren, gemeente Zuidbroek, te gaan. Het hek stond aan, zoodat zich dit gemakkelijk liet openen. Hij begaf zich nu naar dat gedeelte van het huis, waar de 16-jarige Alida Timmer sliep en klopte op de glazen. Wie is daar vroeg Alida. Ja, ik ben er, Julie B. Maar Alida maande hem aan te vertrek ken, aan welke opdracht hij echter geen gehoor gaf, maar een raam openschoof en tegen de blinden klopte, wat echter voor Alida geen aanleiding werd om hem binnen te laten. Al het vorenstaande wordt door beklaagde erkend, maar hij beweert, dat hij geen gaasraampje stuk heeft gemaakt, noch de zonneblinden heen en weer heeft gegooid welk laatste echter wel door Bos en zijn vrouw was gehoord, terwijl zij den volgenden morgen ook hadden ontdekt, dat een gaasraampje was vernield. Den heer officier van justifie, mr. B. Ort, komt het voor, zooals trouwens in den beginne vast stond dat het hierflfeldt het binnendringen van een be sloten erf, waarop een woning staat. Het feit zelf was bewezen, de bekentenis van bekl. werd ge- staafd door de getuigenverklaringen. Ongetwijfeld was het een brutaal feit en daarom meende ZEA. een gevangenisstraf van acht dagen te moeten re- quireeren. Voor de Rechtbank te Winschoten werd Vrijdag j.l. behandeld, de zaak van G. de Groot te Wilder- vank wegens het wegnemen eener vlag van den Achterweg te Sappemeer tijdens het bezoek der Koninginnen. De beklaagde was aanwezig en werd een eisch van 14 dagen gevangenisstraf tegen hem ingesteld. Uitspraak met 14 dagen. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Assen stond dezer dagen terecht: Meintje M., pas 17 jaar, van Zuidlaren. Zij kocht in 't laatst van Juni of begin van Juli een schotel- doek bij Rosenbaum aldaar en nam bij deze gele genheid van de toonbank weg 12 el japonstof van 50 cent de el, welke stof later bij haar werd be- vonden. Bekl. bekent en op de vertrouwelijke vragen van den président bekent ze ook reeds vroeger zich een paar maal aan diefstal van geld te hebben schuldig gemaakt. 't Blijkt dat haar moeder is overleden, daUhaar vader als gierig bekend is en haar niet het noodige verschaft om haar sschier" voor den dag te doen komen. Eisch 6 week gevstr. Te Kimswerd hebben een paar jongelieden de 20-jarige schippersdochter M. de Jong achtervolgd en zeer ruw behandeld. Met moeite bereikte zij hare woning en is des anderen daags overleden. Er is eene aanklacht geschied, en reeds zijn vijf personen in deze zaak gehoord. Een der daders heeft reeds de wijk genomen naar men meent, naar Amerika. In het dorpje Ruigahuizen, in de nabij heid van Balk, is Zondagmiddag eene groote oppervlakte houtgewas afgebrand, toebehoorende aan mevr. de wed. Star Numan te Groningen. Onvoorzichtigheid met lucifers wordt als de oorzaak opgegeven. In het noorden van Friesland trachtte dezer dagen een arbeider, wien niemand werk wilde ge- ven, zich van het leven te berooven. Reeds han- gende werd hij door zijne dochter gevonden, die hem onmiddellijk lossneed en met behulp der bu- ren zocht bij te brengen. De pogingen waren vruchteloos, de man bleek dood en werd te bed gelegd. Geruimen tijd later kwam de dokter, die niet in de buurt woonde en om wien men had gezon- den, hem tevens berichtende, dat de man over leden was. Hij treedt de kamer binnen en vindt daar de treurende dochter. Wie beschrijft echter beider schrik, toen op zijn vraag, hoe laat het geval was gebeurd, uit de bed- stede zich eensklaps de stem liet hooren van den vermeenden doode met de woorden »Om vijf uur me'neer. Te Wageningen is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruid thans 15 jaren telt. Warfheer zij huwt, zal zij juist 16 jaar zijn geworden. Aan boord van het Ned. barkschip Bertha, j.l. Maandag van IJmuiden naar Sundswal vertrokken, had Woensdag in de Noordzee een treurig ongeluk plaats. Door het breken van het paard viel een der scheepsjongens, te Ameland thuis behoorende, van de marksra op dek, waarbij hij zulke ernstige kneuzingen bekwam, dat de kapitein genoodzaakt was, hem op een in de nabij heid zeilend Urker visschersvaartuig over te geven, alvorens de reis voort te zetten. De jongen werd door de vischschuit te Nieuwediep aangebracht en terstond in het ma- rine-hospitaal aldaar ter verpleging opgenomen. Men schrijft uit Apeldoorn: Bij het tweede onderzoek door den officier van justifie naar het overlijden van De Gr., die gepas- seerden Zondag met zijn ouderen broêr twist had gehad, is door getuigen gebleken, dat de overledene nog eenige oogenblikken voor zijn dood heeft bekend, zelf in zijn eigen mes te zijn gevallen, en niet door zijn broêr te zijn doodgestoken. De overledene heeft slechts kort geleefd, nadat hij die wond ge- kregen had. Doordat hij zich, waarschijnlijk ten- gevolge van het gebruik van sterken drank, zoo erg driftig maakte, kreeg hij hevig bloedverlies, waarop spoedig de dood volgde. De broer, die beschuldigd was van broedermoord, is weder op vrije voeten gesteld. Te Zevenbergen ontmoette de veldwachter Beck een drietal personen (Duitschers) even buiten de kom dier gemeente, zonder middelen van bestaan rondzwervende. Aan het bevel van den veldwachter om hem te volgen naar het politiebureau voldeden zij in zoo verre, dat zij hem zonder tegenstand juist tôt aan de bebouwde kom dier gemeente volgden, toen genoemde veldwachter plotseling door een der drie kerels werd aangevallen; zij onlrukten hem zijn revolver, een schot ging af en trof den veldwachter aan een der handen. Door tijdige tusschenkomst van de maréchaussées werd einde- lijk het drietal gevangen genomen. Geef niet aan bedelaars! Dezer dagen liep eene vrouw door Neerbosch (bij Nijmegen) lucifers en schoensmeer ventenrl. Hier en daar wist zij het medelijden op te wekken door haren linkerarm te toonen en er de mede- deeling bij te voegen, dat zij door een ongeluk aile vingers van haar linkerhand miste. Te zien was die verminkte hand echter niet, daar de mouw van het jak zorgvuldig en stevig toegenaaid was. Juist had ze een drietal Nijmeegsehe dames, die een wandeling maakten, verteederd en tôt offer bewogen, toen de chef-veldwachter arriveerde en wat nieuwsgierig uit gevallen de verminkte hand wilde zien. Met een mesje werd de toege- naaide mouw losgemaakt en ten aanzien der drie dames kwam een ferme hand te voorschijn, waaraan niets ontbrak. Korten tijd geleden verloor een kassiersknecht te Amsterdam 3000, die evenwel den eigenaar we der werden te hand gesteld. Aan de Echo wordt daar omtrent nog het volgende medegedeeld De bewuste 3000 waren gevonden door een jufïrouw in de Laurierdwarsstraat, een naaister, die evenwel de kunst van zwijgen niet bijzonder machlig scheen te zijn en het geval dus aan haar nichtje mededeelde. Het nichtje, dat zich natuurlijk ten zeerste over het geluk van haar tante verheugde, maakte een behanger deelgenoot voor haar geheim. Deze spoedde zich naar een politie-bureau, waarop een tweetal agenten zich naar het bewuste huis in de Laurierdwarsstraat begaven. Per ongeluk arre- steerden zij hier echter een verkeerde, die ondanks haar krachtig protest, naar «mijnheertje" werd ge bracht. Deze vergissing werd echter spoedig in- gezien en de sgelukkige" juffrouw, die nu spoedig gevonden was, moest haar 3000 afgeven. Zij zeide, de couranten te hebben nagezien, of hierin ook een oproeping was gedaan, en had de som slechts in tegenwoordigheid van haar echtgenoot willen afgeven. Toch werd haar nog 200 ter hand gesteld. Minder goed liep 't met den behan ger af, die blijkbaar de schuld van de vergissing scheen te zijn, daar hem door de familie van de »verkeerde" juffrouw een ferm pak slaag werd bereid. Zondagnacht omstreeks 1 uur is de portier van het »café met damesbediening" »Europa" in de Nés te Amsterdam, het slachtofïer van een moordaan- slag geworden. Een der bezoekers van het café kreeg bij het uitgaan twist met den portier, haalde een revolver te vooischijn en loste een schot. De portier wist door eene vlugge beweging den kogel te ontduiken, maar een tweede schot verwondde den man zoo ernstig aan den hais, dat hij hevig bloedend naar het gasthuis is vervoerd, waar hij thans niet buiten levensgevaar is. De dader ver- weerde zich tegen een politieagent en eenige voor- bijgangers die hem aangrepen, maar werd ten slotte in verzekerde bewaring gebracht. Hij zegt Duitscher van geboorte en chef bij de Deli brouwerij te zijn. Het was in den namiddag van den 4den Augus tus j.l. Te Vreeswijk heerschte eene buitengewone leven- digheid. Uit verschillende plaatsen des lands wa ren daar meer dan 12.000 menschen samengestroomd. Allerwege zag men de driekleur wapperen enher- haaldelijk weerklonk door het luchtruim het geju- bel der volksmenigte. Geen wonder. De Koning innen waren zoo even in die gemeente aangekomen en hadden aan de tramzijde der nieuwe schutsluis voet aan wal gezet. Zij zouden daar een gedenk- steen onthullen. Onder de duizenden toeschouwers dier plechtig- heid bevonden zich ook enkele fotografen, die met hunne toestellen gereed stonden, om van een en ander eene aanschouwelijke voorstelling te kunnen geven. Van gunstige oogenblikken gebruik maken- de, waren allen daarmede gereed. Ëén fotograaf was echter nog niet zoo gelukkig geweest. Wel had hij eene uitmuntende stand- plaats opgezocht, doch de Koninginnen, die hij zoo gaarne wilde treffen, keken op dat oogenblik niet op. Wat te doen! Hij bedacht eene list. Lustig met zijn hoed zwaaiende, riep hij met donderende stem: »Leve de Koninginnen! Hoera! Als door een electrischen schok aangegrepen, herhaalde toen de volksmenigte dien blijden uitroep, en toen het luchtruim alzoo van het gejuich weer- galmde, zagen de Vorstinnen op. Nu was onze fotograaf klaar. Een, twee, drie was zijn werk afgeloopen, hartelijk verblijd zijnde, dat de list, waarvan hij zich bediend had, zoo goed geslaagd was. Wel het tegenovergestelde van dien photograaf uit de hoofdstad, die verleden jaar bij het naderen van den Koninklijken stoet zoo gelukkig geweest was zijn toestel op een uitnemend gelegen punt op te stellen. Deze photograaf toch had wel wat minder gejuich gewenscht, want een geestdriftvol jongeling naast hem begon juist op het oogenblik van waarneming uit aile macht hoera te roepen, zwaaide met den hoed en sloeg het heele toestel bij ongeluk omver. De 54jarige sjouwer P. du V., wonende te Dord- recht, had Dinsdagavond in zijne woning twist met zijne wederhelft. Het ging daarbij nog al luidruch- tig toe, zoodat al spoedig eenige buren envoorbij- gangers bleven staan. Uit hun midden schijntiets geroepen te zijn wat du V. zich aantrok, want eensklaps kwam hij naar buiten, keerde weer in zijn woning terug, en snelde op nieuw de straat op, gewapend met een mes, dat hij den eerste den beste, die hem in den weg trad, in het lijf stak. Het was de 20jarigen blikslager A. J. de Swart, wien het mes in de rechterzijde trof, zôô diep, dat zelfs de long werd geraakt. Toen de dolleman, die eerst in zijne woning gevlucht was, kort daarop weer buiten kwam, thans gewapend met een riek, werd hij door de politie ingerekend. De verwonde, die door zyne vrienden naar het politiebureau werd gebracht, werd daar door den geneesheer der po litie, dr. D. J. Admirai, verbonden en vervolgens per vigelante naar het gasthuis overgebracht. Hoe- wel zijn toestand zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien, schijnt die thans geen reden tôt bezorgd- heid meer te geven. Een goed gekleed man komt bij den kruidenier B. te Kudelstaart in den winkel met svergunning" en vraagt een borreltje. Hij zegt rijksveldwachter te zijn en een polderjongen te moeten zoeken, die iets misdreven had. Bekeuren zal hij den winkelier niet, heusch niet, hij heeft wel wat anders te doen. Zijn valies en parapluie staan bij den burgemeester op het raadhuis. 't Regent. »Zou ik even uw parapluie mogen gebruiken en een paar gulden leenen, want die rakkert misschien heb ik nog de hulp van een paar lui noodig om hem te snappen." 't Gevraagde wordt verstrekt en de slimme vogel Sappemeer. J. W-' Afdeeling „ring Aàoo, ri

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2