Boerenplaats Thesi BOERENPLAAT VERKOOPING M KOOL" Steenhouwerij Q Me voorraad SLIJPS Groninger TAE Zolders van kartonpa Aanbestedim Hcgeiwfdil van oude en jonge Va Rijks hoogere burget P. H. Ki BTJITENLAND. BINNENLAN3). Op Maauclag 22 Augustus 1! namiddags te 5 uur, zal in het logement van VELD te Kaakheem, onder Ten Boer, art. 1223 B. W., publiek worden veiko( I. EEWE bestaande in BEL SCHUUR en verde MERTENendeVAS LE LINIEN VER BEKLEMMING van 19 hectare, 71 are, LAND, waarop de gebouwen staan, sta; legen te Thesinge, gem. Ten Boer, d( op Midw. tôt vaste huur 84. II. 3 hectare, 45 are, 90 centiare j LAND, mede te Thesinge gelegen. Een en ander toehehoorende aan SIEMI VAN DER VEEN en KINDEREN. Om te aanvaarden de BOUWLANDE] pel, de GROENLANDEN en de geboe lsten November 1892. Jhr. R. A. QUI notaris, Zuidersingel, VERKOOPR (op drie maauden credl °P Vri.jdag deu 19 ■Mb 1892, 's namiddags 4 um IglPSiip van den kastelein T. KUI1 deburen, door R. Gasfabriek der gemeente Gi De RAADSCOMMIS GEMEENTELIJKE G/ te Groningen is voori enkele inschrijving, tegeu coi tallng te verkoopen Eenliouderd hectolite TEEB, bij lioeveelhedeu bectollter, of meer. De INSCHRIJVINGSBILJETTEN i aan het KANTOOR van genoemde fi of op MAANDAG den 12 Septe des middags vôor 12 uur. Opening des namiddags te 61 uur. NADERE INLICHTINGEN zijn te den DIRECTEUR der fabriek. Groningen, 10 Augustus 1892. De raadscommissie voor Mr. H. FRIMA Ji Heden Zaterdag 8 by J. H. IlOEL TE SAPPEMEEB. ZIJ die aan het TINGSEXAM1 CURSUS 1892/93, w te nemen, moeten zich vddr 25 Aug aanmelden bij den ondergeteekende en 5 Sept, 's m. 8 uur aanwezig zijn. Leerlingen die NAEXAMENS wen leggen, moeten Maand. 5 Sept, oi schijnen. De gewone LESSEN beginnen W< Sept, 's m. 8 uur. De ROOSTER VAN LESUREN ver) de School, Haandag 5 Sept. De dire J. W. A. I Oosterhaven, Gronini van 38 c.M. tôt 1,50 M. Groote voorraad VOEDERBAKKEN tôt 1,50 M. lengte. uit de bekende fabriek „HET WAPEN VAN DR] van V. 11 KFï'f K te Gronit PRIJSGOURANTEN en NADERE GEN zijn op aanvraag te bekomen. behoeven niet gestop stuiven niet door, g< tige ZOLDEBS zaam en goedkoop s het PAPIER breedten van af 80160 c.M. voorhai J. A. BLAAIJ1 Boekhandel en Boekbinderi te Appingedam waar tevens aile noodige inlicht de wijze van bekleeden gratis vers Desverkiezende worden de noodij. (Machinaal bewerkt), er bij geleverd. van GEBOUWEN e STEEN voor het STOC GEMAAL aan het V Veendam, Oint dag den 23 Augu. i 'savonds te 5 uur, in het hôtel JAVA t Het BESTEK ligt van af den ten huize van aanbesteding ter inzagt. INSCHRIJVINGSBILJETTEN in te I den dag van aanbesteding, bjl Den Vo A. BOSS rekenen, dat hij, het bestaande vooroordeel ten spijt, dit middel ter redding aangreep. Maar hoe- veel inspanning het anderen kost, om den drank- duivel te bedwingen, daarvan zien we hierin het bewijs. Op de gewone wandelingen, waarbij de zoo tact en verdienstvolle directrice de gids is, was er een, ik ontleen dit feit niet aan-het verslag die aile middelen verzon voor een uit- vluchtje. En waar het gémis aan een zakduit hem aile pas afsneed, daar ging hij postzegels bij zich steken en die bij de eerste de beste gelegenheid verruilen tegen jenever. Voor de waarheid van 't verhaal kan ik niet instaan; doch mogelijk ware het zeker. Wat de toewijding van den geneesheer, directeur Dr. Westerhoft en de adj. directrice Mej. De Vries betreft, daarover is maar één woord van lof. De werkzaamheden der patiënten bestaan hoofdzakelijk in hulp bij de huiselijke bezigheden, in timmeren, tuinwerk, boekbinderswerk, enz. Aile ledikanten, tafels kastjes, en verder meubilair zijn eigen werk. Ook is er eene afzonderlijke woning gebouwd, waardoor het gesticht een nieuwe eet- kamer, leeskamer, isoleerkamertje en ziekenkamer rijker is geworden, en er thans voldoende ruimte is voor een getal van 26 patiënten. Alleen de toe- stand der geldmiddelen is het zwakke punt der schoone stichting. Het verslag eindigt daarom met eene opwekking, om door vrijwillige bijdragen het lofïelijk streven der stichters te steunen. Inmiddels nadert weer de viering van onzen ge- denkdag op den 28 Augustus. Met het programma schijnt het weer bij het oude gebleven harddraverij en vuurwerk en kermis. Met dat pover namaakje van eene kermis kunnen we 't nog maar niet recht vinden; dit leert ons juist eerder den afschrik dan de waardeering eener goede kermis. En zoolang de Meikermis blijft, is namaak overbodig. Het vuurwerk blijft als altoos het meest door allen ge- waardeerd nummer van hel programma; terwijl ook de harddraverij gewoonlijk duizenden belang- stellenden trekt, al doet ook de harddraverij-ver- eeniging haar duchtige concurrentie aan met hare schitterende feesten. Ook is de kwestie der aloude keuring van chaispaarden weer te berde gebracht en 't ware alleszins gewenscht, dat zij in hare vroegere eer werd hersteld. Want dat is een schoon en rustig genot voor ieder; terwijl de cafés aan de markt overvloedige gelegenheid bieden, om op zijn gemak de schoone dieren te zien draven. In middels raad ik ieder aan, die in de stad komt, eens een kijkje te nemen op onze nieuwe veemarkt, die binnenkort in gebruik zal worden genomen. Ailes is er zoo netjes.en doelmatig ingericht, dat het ruimschoots de moeite van te kijken waard is. En nu zou ik mijn reisverslag moeten vervolgen; doch wat het zwaarst is, moet het zwaarste wegen en zoolang er stadsnieuws is, moet men 't maar grijpen, eer het veroudert, vooral in een komkom- mertijd als thans, nu de stad door reizen en bui- tenverblijf zoodanig ontvolkt is, dat soms aile twaalf biljarten in de Harmonie ongerept onder het dek- laken blijven staan en de concerten maar een hall publiek trekken. In Meerat (Britsch-Indië) heeft men in den laat- sten tijd veel last van wolven, die buitengewoon brutaal zijn. Zij vallen mannen, vrouwen en kin- deren aan en laten zich niet gauw verjagen. Onlangs na een woesten aanval waarbij een grassnijder licht en diens oude moeder ernstig gewond werd, gingen de dieren eerst aan den haal toen soldaten met gevelde bajonet op hen aankwamen. Er moeten ongeveer acht wolven rondzwerven daar in den omtrek. Men is er algemeen zeer bang voor. Inlandsche bedienden durven 's avonds niet alleen de deur uitgaan. Een sigarenhandelaar te Berlijn had een bijwin- kel, welke door een bediende werd bestuurd en waar hij om de vier of vijf dagen eens ging zien, hoe de zaken stonden. Toen hij daar onlangs kwam, vond hij, inplaats van zijn bediende, een vreemden man achter detoonbank. Die man werd boos, toen hij hem vroeg, wat hij daar deed; «hij was sinds vier dagen eigenaar van de zaak." Het bleek nu, dat de bediende de zaak voor 1200 Mark verkocht had aan dien man en dat deze contant betaald had, zonder te onderzoeken of hij wel den rechtmatigen eigenaar voor had. De arme kooper werd nu gedwongen de zaak, waarvoor hij al zijn spaarpenningen betaald had, te verlaten. De ontrouwe bediende is gevat; maar de hem betaalde koopsom heeft hij geheel opgemaakt. In de Vereenigde Staten spreekt men weer over het brengen van eenheid in de huwelijkswetten der verschillende Staten van het groote gemeenebest. In het blad Forum verscheen onlangs een artikel over dit onderwerp, waarmee, naar men zegt, H 00 der voornaamste juristen instemmen, die gaarne een eind wenschen te maken aan de verwarring, welke in dit opzicht heerscht. In sommige Staten is de voor het huwelijk ver- eischte leeftijd 14 jaren voor den man en 12 voor de vrouw, in Washington en Montana daarentegen 21 voor den man en 18 voor de vrouw. In den eenen Staat moet een wettig erkend geestelijke het huwelijk sluiten, in andere Staten wordt niets vereischt dan de toestemming van het trouwende paar, zonder eenige vormen of plechtigheid. Even verschillend als de bepalingen omtrent het sluiten van huwelijken zijn ook die omtrent echt- scheidingen. In New-Hampshire zijn 14 wettige redenen tôt echtscheiding, in New-York slechts éen, in Zuid-Carolina bestaat geen echtscheiding. Het gerechtshof der Seine heeft de weduwe Schleyel, een dertigjarige feeks, die haren man, wien zij lang het leven zuur had gemaakt, met brandende petroleum overgoot, waardoor hij zoozeer verbrand werd dat hij aan de gevolgen stierf, ver- oordeeld tôt levenslangen dwangarbeid. In een telegram uit Berlijn werd gemeld dat er te Neisse zeven soldaten bij het zwemmen zijn verdronken. Volgens nader bericht is het gebeurd bij eene zwemoefening van ongeveer 200 man in fanterie met voile bepakking. Een der soldaten begon te zinken, hield zich vast aan zijn nevenman, die hierdoor werd medegesleept en weer een ander medetrok, helgeen zoo van den een op den ander voortging, tôt er tien in de diepte waren verdwe- nen. Toen zij waren opgehaald, bleek het dat er nog slechts drie leefden. Te Mamboia had een leeuw hevig huis gehouden in een inlandsch dorp. De stamhoofden gingen ge- durig op de jacht, maar konden het dier niet mees- ter worden. In hun nood begaven zij zich naar een Engelschen zendeling en verzochten hem het beest te willen dooden. De zendeling gaf hun stryhnine en daarmee werd het roofdier vergiftigd. Sedert dien tijd was de zendeling in de oogen der inboorlingen een groot held. De indruk, dien zij van zijne buitengewone macht verkregen hadden, was trouwens nog versterkt, doordien tien hyena's, welke zich aan den dooden leeuw hadden te goed gedaan, insgelijks dood in het bosch gevonden werden. De directeur van het krankzinnigengesticht te Brescia is dezer dagen zelf krankzinnig geworden. Hij nam bij zijn gewoon ochtendbezoek aan de ver- pleegden opeens een groote schaar, waarmee hij al de verpleegden de hersenpan wilde openen, om hunne hersens te onderzoeken. Het was slechts met moeite dat men hem belette, dit plan te vol- voeren en hem in verzekerde bewaring bracht. De zwemmer »Professor" Jules Gautier heeft een kloek feit volbracht. Hij is van Folkestone naar Dover 8 mijlen ver gezwommen met ge- boeide handen en voeten. Hij vertrok te 12 u. 10 min. en kwam te 4 u. 10 m. te Dover aan. De zee was wat ontstuimig en daar het fij verliep vôôr hij den tocht volbracht, had hij in het laatste half- uur veel moeite om vooruit te komen. Te Luik heeft een rijk jong meisje, krankzinnig geworden, zich met een scheermes de ooren afge- sneden, waarna zij zich een schaar in het oog stak en beproefde de polsen af te snijden. Vier genees- heeren, bij haar ontboden, werden door haar ge dwongen om te bidden tegen de geesten, die haar, zeide zij, omringden. Daardoor een weinig bedaard, liet zij zich verbinden, maar haar toestand is ho- peloos. 's Morgens 5 uur zagen een paar politieagenten te Parijs een jonge net gekleede dame zich op den quai de Grenelle ontkleeden en toen plaats nemen in een daar liggende reddingsboot. De ongelukkige meende in haar eigen yacht te zijn en wilde daar- mede een tochtje maken; ze werd naar een gesticht gebracht. Zekere Mozes Watson te Brenham, Texas, had in zijn huisgezin een ouderloos meisje aangenomen. Het meisje was elf jaar oud. Dezer dagen was zij met Watson's zoontje bezig met het afwasschen van borden het knaapje werd moede en wilde niet langer helpen. Het meisje, hierover vergramd, greep een mes en verborg het in de plooien van hare kleeren, en toen eenige minuten later het knaapje haar voorbij ging, sprong zij hem als eene tijgerin te lijf en stiet hem het mes in de borst. De knaap slaakte een kreet en viel dood op den grond neer. De troepen van den Vrijen Gongo-Staat zijn door de Arabieren te Beni-Kemba geheel vernietigd. Ilodister werd drie dagen lang gepijnigd en daarna onthoofd. Slechts twee blanken zijn aan den moord ontkomen. Te Dunmow, in Essex, werd onlangs, evenals ieder jaar, naar oud gebruik, een zijde spek als prijs toegekend aan het echtpaar, of als er «zooveel" zijn aan twee paren, die kunnen bezweren, dat zij in de laatste twaalf maanden en een dag »geen boos woord hebben gewisseld, gelukkig hebben geleefd,gedurende hun huwelijk geen enkel oogenblik hebben betreurd getrouwd te zijn en nooit in hun trouw hebben gewankeld." Het gebruik is ontstaan in het midden der 13e eeuw en moet zijn oorsprong danken aan een toenmaligen slotheer. Er wordt een gerechtshof samengesteld uit een Lord opperrechter (in purperen mantel met hermelijn omzoomd en met een zware pruik), twee assessors en een griffier. De jury be staat uit zes maagden en zes jongelingen. De zich aanmeldende echtparen worden bijgestaan door advocaten en ook het geslachte zwijn, dat het spek leverde, wordt een advocaat toegevoegd, die de toekenning der zijde spek tracht te beletten en door strikvragen de paartjes in verwarring tracht te bren gen, tôt groot vermaak van het publiek. Het is ailes een grap, maar toch wordt in allen ernst om den prijs geworven, niet alleen om het spek maar ook om de eer. Ilet vorige jaar kreeg de vicaris van Shebbser, de Rev. H. Wallau met zijn vrouw den Dunmow Flitch, en dit jaar werden twee zijden spek toegekend, een aan een jong echt paar uit Londen en een aan een oud paar uit De- vonshire. Daar het bijgeloof heerscht, dat het hu- welijksgeluk voor een jaar is verzekerd, als man en vrouw een snede van den Dunmow Flitch eten, wordt het spek, als het door arme lieden wordt gewonnen, en détail verkocht. Deze verkoop brengt soms meer dan honderd pond sterling op. Een talrijke menigte woonde thans de plechtigheid bij en de beide modelechtparen werden in triumf rondgedragen en met bloemen bestrooid. Daarna moesten zij «knielend op scherpkantige steentjes," den voorgeschreven eed afleggen, waarop hun vérvolgens de prijs plechtig werd overhandigd. Onder de koopers van sneden spek bevonden zich ook lord en lady Brooke en vele andere voorname dames en heeren, van wie men niet zou denken, dat hun huwelijksgeluk door een snede Dunmow spek moest worden verzekerd. Donderdag werd bij de scheepsbouwmeesters J. en H. Nijhuis te Sappemeer, met goed gevolg te water gelaten een tjalkschip, genaamd «twee ge- broeders," groot 90 ton, zullende bevaren worden door schipper Gilles in 't Veld, van Stadt a/'t Ha- ringvliet. Tripscompagnie, 12 Aug. De graanoogst heeft een aanvang genomen. Reeds zijn de eerste voe- ren rogge van 't veld naar de schuur gebracht. Eigenlijk laat ze aan droogte nog wel wat te wen schen over, maar wanneer een ongeduldige 'n en kele vracht, als om 'n proef te nemen, huiswaarts rijdt, dan is 't of al de buren worden aangegrepen. Er ontstaat 'n ware oogstwoede. In een ommezien bespeurt men 'n drukte op den akker, alsof er nimmer meer mooie dagen zullen aanbreken. Wat echter de hoofdzaak is de boeren schij nen tevreden te zijn met hun gewas. Geen won- der Op de rogge valt weinig aan te merken. De ha ver :s wel tamelijk kort van stroo gebleven, maar men gelooft toch vrij algemeen, dat ze «schud- zaam" zal zijn. En dan de aardappelen, het hoofd- produkt! Nog staan ze ongemeen fleurig, van ziekte is geen spoor te ontdekken en men begint er dan ook op te rekenen, dat èn kwaliteit èn kwantiteit veel beter zullen zijn dan 't vorige jaar. We kunnen niet nalaten hier nog bij te voegen, dat de lief hebbers van 'n schoon gewas zich daarin kunnen verlustigen, als ze de moeite willen doen om 'n kijkje te nemen op 't land van den heer J. Flik alhier. Deze bezit 'n proefveld van ongeveer een hektare groot. Daarop prijken in al hunne pracht en heerlijkheid de Athener, de Frigga, de Furst von Lippe, de blauwe Reus en nog enkele andere soorten. Kolossaal zjjn de stoelen of stam- men en bedriegt het voorloopig onderzoek ons niet dan zal de opbrengst inderdaad verbazend zijn. Daar de drie eerstgenoemde soorten zich onder- scheiden door 'n hoog zetmeelgehalte en ze tevens voor de comsumptie recht geschikt zijn, mogen we ze beschouwen als 'n aanwinst voor den veenko- lonialen landbouwer. Slochteren, 15 Aug. 1892. Gisteren had er in den tuin bij het Hoogehuis alhier een tuinconcert plaats. Konden wij den vorigen keer melden, dat tal van bezoekers van heinde en ver waren opgekomen, thans was dit niet het geval. Hoewel het weer prachtig was, was het publiek juist niet groot. Waaraan dit te wijten? We weten het niet, maar we weten wel, dat de muziek, op zich zelf wel aardig, bij lange niet het effect maakte, dat de schuttersmuziek dezen voorzomer teweeg ge bracht heeft. De verlichting des avonds door eenige lampions was wel aardig, doch als gewoonlijk. Het bal- champêtre onder leiding van den flinken danson- derwijzer M. H. Bamberger Hzn. van Groningen, kwam goed tôt zijn recht. De Naerebouts beloond. De 82-jarige gepensioneerde zeeloods, J. Radijs ter Bruin te Slochteren, ontving heden vanwege de regeering eene aardige verrassing. Terwijl hij tôt nog toe slechts een pensioen ontving van f 110 per jaar, is dit pensioen verhoogd tôt 197. Den ouden man, die naar zijne jaren nog zeer kras is, wenschen we er veel geluk mede, en we hopen, dat hij er nog lang genot van mag hebben. Zulk een pensioen is voorzeker ook wel verdiend voor hen, die zoo menigmaal voorbeelden geven van menschenliefde en zelfopofïering, wanneer in den hevigen storm het ranke vaartuig geene veilige ree kan vinden. En waar wij de namen van Nederlandsche helden noemen, op wie door gansch een volk, door aile tijden heen, met trots, wordt gewezen, laten wij ons daar niet bepalen tôt vorsten en oorlogsman- nen alleen, maar ook de «Naerebouts" noemen, die vaak in den kamp tegen de woedende zee hun leven wagen, om hunnen medemensch te redden. Vrijdagavond werd ten huize van kastelein Boom- gaardt aan den Grauwendijk, ten overstaan van den heer notaris de Blécourt te Appingedam en ten verzoeke van K. J. van Sloten c s., publiek verkocht: 1) Eene boerenbehuizing met schuur en de beklemming van het erf, den tuin en de landerijen, groot ruim 7.45.40 H.A., doende tôt vaste huur /36; 2) De eigendom van perc. 1. Kooper van perceel 1 werd bovengenoemde Klaas Jans van Sloten, landbouwer te Overschild, voor 5300, en van perc. 2 de heer Jan Oomkens, zonder beroep te Schildwolde, voor 990. Tjuchem, 15 Augustus. Heden morgen tusschen 10 en 11 uur ontstond er brand in de behuizing, staande aan het afwateringskanaal alhier en toebe- hoorende aan den voddenkoopman Anthonie Water- holt. In een oogenblik was ailes een prooi der vlammen, niets werd gered en wat juist voor den eigenaar het ongelukkigste is niets was tegen brandschade verzekerd, zoodat hij direkt de hulp van zijne meergegoede natuurgenooten dient in te roepen. Men denkt, dat de brand door kinderen, die alleen thuis waren, is veroorzaakt. Muntendam, 14 Augustus. Twee te Winschoten te huis behoorende scharenslijpers werden j.l. Za terdagavond aan de Breede Weg alhier door den heer burgemeester Venema aangetroffen bezig zijnde hunne honden (welke onder een kar gespannen waren) op eene afschuwelijke wijze te mishandelen, o a. was van een der honden een gedeelte van den staart afgehouwen. Door den burgemeester hier over berispt, hadden de belhamels de snoodheid Z.Ed. met bedreigingen te antwoorden. De wachtmeester der maréchaussées, van het ge^ val onmiddellijk in kennis gesteld, had het geluk de beide overtreders alsnog te Meeden te achter- halen. Zij werden voorloopig in 't cachot der ka- zerne opgesloten. Westerrroek, 14 Aug. De daglooner J. Mulder alhier, die j.l. Zaterdag voor den landbouwer H. Bontekoe te Scharmer aan het zichten was, werd plotseling zoo ongesteld, dat hij niet in staat was zijne woning te bereiken. Dit werd niet eerder op- gemerkt dan des middags, toen zijne vrouw hem eten kwam brengen, welke hem in een trêurigen toestand vond. Hij werd nu dadelijk naar zijne woning vervoerd en de hulp van den geneeskundige ingeroepen, die een lichte graad van choiera con- stateerde, waaraan hij heden nacht is overleden. Hij laat eene vrouw en vijf jeugdige kinderen achter. Op de tentoonstelling van fraaie handwerken, schilderijen, bloemen enz., gehouden den 13 en 14 dezer, te Eenrum, zijn o.a. bekroond met 2 eerste prijzen en diploma Mej. G. Rodermond, met 1 tweeden prijs en diploma Mej. Gernaat, beide te Sappemeer. 't Publiek, dat Maandagavond naar 't hôtel »de Leeuw" te Veendam was gekomen, om de derde séance van Mr. Duin bij te wonen, was nog talrijker dan de beide malen te voren. En blijkbaar heeft het zich niet verveeld. 't Begroette met applaus de mannen en de vrouw, die op 't tooneel versche- nen, nog voor de heer Duin er was, 't zong het mopje van den dag handelende over «Petroleum," zoodra het gespeeld werd door de vier muzikanten op de tribune, dapper mee, en was blijkbaar, wat de zeer talrijk tegenwoordige schoone sexe be treft, nog al in de nopjes, toen de heer Duin bij zijn optreden verklaarde, dat hij met genoegen zooveel dames in de zaal zag. Spreker vertelde 't een en ander over zijn wedervaren te Nieuwepekela. 't Publiek daar was den heer Duin niet zoo goed bevallen als dat te Veendam. Toch deed het spreker genoegen, te Pekela geweest te zijn. Want hij had er rheumatieklijders gevonden, die verbetering in hun treurigen toestand vonden. Verder vermeldt de heer Duin, dat zekere v. d. Wijk, schipper te Odoorn is behandeld. De man leed langen tijd aan rheumatiek, maar gevoelt zich nu zoo lekker als in geen jaren te voren. Dien schipper wenscht de heer Duin aan 't publiek voor te stellen. Daartoe heeft hij hem een brief- kaart geschreven. Misschien is dat brutaal, maar spr. wenscht te doen zien, wat er gebeurd is. Geen dokter, gymnastiekmeester of veearts zal hem dat beletten. Schipper v. d. Wijk komt nu ten tooneele en verklaart, dat het met zijn rug beter is. De pijn in 't been is nog niet geheel weg. Daarvoor moest hij ook vaker behandeld worden. Naar Pekela had hij echter den heer Duin niet kunnen volgen, maar hij hoopte, dat het nu wel «stadig afzakken" zou. De heer Duin zegt, dat hij van menschen houdt, die de waarheid spreken. V. d. Wijk heeft nu reeds negen jaren rheumatiek in rug, lenden en linkerbeen en moest maanden achtereen in de kooi liggen. Dat er verbetering in zijn toestand is ge komen, mag toch zeker wel veel heeten. Verder is te Pekela een vrouw behandeld van 53 jaar. Zij had haar dochtertje bij zich, dat tôt schreiens toe bewogen was, door de verbetering in den toe stand harer moeder. Nu had de laster wel 't ge- rucht verspreid, dat de vrouw na de behandeling met de koorts te bed lag, maar Spr. leest een an nonce voor uit de Veendammer courant, waarin dezelfde vrouw Holstein Spr., den heer Duin »naast God" haar redder noemt uit vreeselijke pijn. Spreker zegt verder, dat hij Sequah's wijze van doen heeft gevolgd, dat hij daar heil in ziet en zulks zal durven zeggen, al waren er ook honderd gymnastiekmeesters bij. Spr. heeft dames behandeld, die dit natuurlijk niet zullen zeggen, maar er dank- baar voor zijn, dat zij genezing vinden. Te Pekela, is een man op hem afgezonden, die zei, dat hij niet genezen was, maar Spr. weet, dat er twee flesschen Champagne op verwed waren. Die flesschen zijn niet gegeven dat de man niet genezen zou. Dinsdagavond hoopt de heer Duin Abee voor 't publiek te doen optreden. De heer D. H. P. de Zeeuw, komt voor het tooneel. Spr. zegt, dat nu een paar malen opzet- telijk gymnastiekmeeslers zijn genoemd, hij 't recht meent te hebben hier te spreken. Maar hel woord is hem pertinent door den heer Duin geweigerd. De heer Duin verklaart, dat hij met verbazing gezien heeft, dat iemand hier zonder zijn verlof 't woord voert.. Dat gaat zoo niet. Als ieder hier maar sprak, zou 't een huishouding worden als van Jan Steen. De heer de Zeeuw antwoordt, dat hij meent het recht te hebben hier te spreken. Hij heeft nu een dubbeltje entrée betaald, maar heeft er wel een rijksdaalder voor over, om de waarheid te zeggen. En dan zou de heer Duin zaken moeten hooren, die hem niet zouden bevallen. Spr. vraagt het publiek, of hij 't woord mag voeren. (Applaus.) De heer Duin laat nu de muziek spelen en zegt later, dat hij met frazen niets te maken heeft. (Gefluit.) Onder toejuiching van de eene en gefluit aan de andere zijde, vertelt, Spr. dat hij met genoegen gezien heeft, dat er zoo'n groot publiek is. Te Pekela was de opkomst kleiner geweest. En dan gaat het niet om arme lijders te genezen. Want zelfs de muziek kost geld. »Het woord aan de Zeeuw wordt er geroepen. De heer Duin voldoet niet aan dit verzoekmaar zegt, dat hij alleen in débat wil treden met een dokter, een man van 't vak, die over massage kan oordeelen. Spr. stelt nu achtereenvolgens de vrouw van G. Visscher, wonende te Veendam en Jan de Wit, van Ommelanderwijk, aan 't publiek voor. Beiden lijden in erge mate aan rheumatiek. Op de vraag van den heer Duin of iemand Jan de Wil ook kent, volgt het antwoord »Ja zeker, de man zit vol rheumatiek." Spreker verzoekt nu, als er een dokter is, op 't tooneel te komen. Hij zal dan onder diens toezicht, omdat we leven onder zoo'n prachtige wet op 't geneeskundig toezicht, beide personen masseeren. Geen dokter verschijnt. Nadat er weer aanhoudend gelachen en gefloten is, zegt de heer Duin, dat het schande is te lachen bij zoo'n ernstige zaak als die waarover hier wordt gesproken. Want de kwaal is zoo erg, dat al gê nas de duivel ook, men nog dankbaar moest wezen. Dokters doen in dezen weinig, die zijn als de po- litie is zij er noodig dan vindt men haar niet. Omtrent dit laatste gezegde verklaart Spr. later, dat hij de politie in 't algemeen en niet die van Veendam bedoelt. Die ziet hij hier wel en was zij er niet, dan zou men van de fluittenaars zeker heel wat anders beleven. «Met opgeheven hoofde", zegt spreker verder, «zal ik op mijn weg voortgaan. Beschuldigt men mij, dat het mij te doen is, om olie te verkoopen, ik ontken dat ten sterkste. 'kHeb daarmee niets te maken. 'k Ben in onderhandeling met een dokter en komt dat klaar, dan zal ik de patiënten op de wijze van Sequah op de tribune behandelen." On der 't spelen der muziek sloot de heer Duin deze séance. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Winscho ten waren Vrijdag j.l. o.a. gedagvaard: De 21 jarige Janke Z., zonder beroep, geboren te Wolvega, thans in hechtenis alhier. Haar ant woorden worden zoo zacht mogelijk uitgesproken. Na het lezen van het bevelschrift van verwijziging, worden een tweetal processenverbaal gelezen en de bekentenis door beklaagde voor den heer rechter- commissaris afgelegd. Reeds vroeger werd van hetgeen dit meisje werd ten laste gelegd, een uit- voerig bericht opgenomen en onder wijziging daar- naar deelen wij alleen het volgende mede: Op den 31sten Mei kwam het meisje in den winkel van Wiebo Bouman te Martenshoek, waar zij aan de winkelbediende Jantje Dreise vroeg of die haar voor rekening van Theodoricus Rômelingh, land bouwer te Westerbroek, gemeente Hoogezand, waar zij in dienst was, wilde meegeven twee pond zoete appelen, een pond koffie, 1 pond kandij, 1 pond rijst, een paar ons halve maantjes en een half pond gele suiker. Aangezien Rômelingh wel vaker wat liet halen, gaf Jantje Dreise haar de goederen mede en op verzoek van beklaagde, ook de rekening. Deze goederen waren ôf door haar verbruikt ôf weggegeven aan een haar bekende vrouw. Het meisje echter was slechts gedurende het winter- halfjaar bij Rômelingh dienstbaar en bevond zich in Mei niet meer in zijn dienst. Door hem noch zijn huisgenooten was dan ook opdracht aan be klaagde verstrekt om goederen, welke dan ook, te halen. Op genoemden 31sten Mei of 1 Juni had beklaagde zich ook begeven naar den winkel van Pieter Duiker te Hoogezand, waar zij de winkel bediende Trijntje Emmelkamp vroeg of zij wel een hoed kon krijgen. Na lint gekozen te hebben dronk zij een kop koffie in de kamer en toen de hoed half klaar was, vroeg zij naar een kapothoedje, waarop de winkelbediende haar zeide, dat zij die niet klaar hadden. Het meisje antwoordde nu, dat zij den volgenden dag die dan wel weer terug zou halen, maar direct wilde zij wel drie hoedjes voor de kinderen van Rômelingh mee hebben. Na op- gegeven te hebben, dat zij Grietje Jeltsema heette en f 80 loon verdiende bij Rômelingh, deed Trijntje Emmelkamp haar drie hoeden in een doos, terwijl de andere hoed, die volgens het meisje bestemd was voor de vrouw van Rômelingh, los werd meegegeven. Om het tegen den volgenden dag gereed gemaakte kapothoedje kwam zij niet terug. Maar er was nog meer: Op of omstreeks 31 Mei kwam bekl. ook in den winkel van Ghristoffer Remkes te Martenshoek, waar zij vroeg of zij wel wat vijfschaft kon krijgen voor een rok, wat stof voor een boezelaar en 2^ luiot garen, welk een en ander door de vrouw van Goenraad Vos, arbeider te Foxhol, waar zij zeide in betrekking te zijn, zou worden betaald. Deze goederen werden haar mee gegeven, omdat zij kwam met de mededeeling, dat vrouw Vos wel zou betalen. Coenraad Vos echter noch iemand van zijnentwege had beklaagde last gegeven om goederen op zijn naam te halen. Wel was zij vroeger bij hem in dienst geweest, doch sedert November 1890 niet meer. Ter terecht- zitting lagen nog verschillende goederen, waarvan thans niets aan den dag kwam, o.a. schoenen, pantoffels, een lap oranjedoek, een jak, een doek, enz. Evenwel hoorden wij in den beginne uit het bevelschrift van verwijzing, dat de bekl. van het haar aanvankelijk ten laste gelegde voor een deel buiten vervolging was gesteld. De bekl. legt een volledige bekentenis af; op geen der zeven getuigenverklaringen had zij iets aan te merken. De heer officier van justifie acht de beklaagde de ten laste gelegde drie feiten van oplichting wettig en overtuigend bewezen, speciaal het derde feit. De beklaagde had zich van hoogst ongunstige zijde leeren kennen, door zich op haar weg van Hooge zand naar Wolvega aan tal van oplichterijen schuldig te maken en ZEA. meent, dat een tamelijk ernstige straf daarvan het noodwendig gevolg moet zijn. Wegens oplichting, driemaal gepleegd, requireert spr. ten slotte de veroordeeling van Janke Z. tôt zes maanden gevangenisstraf. In plaats van den heer mr. Wildervanck trad als toegevoegd verdediger op de heer mr. H. I. Schônfeld, die vooropstelde, dat ZEG. op de bewijsmiddelen van de feiten niets wenscht af te dingen. Hij meent echter, dat de straf tegen haar gerequireerd, wel eenige verminde-

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2