No. 68 WOENSDAG 24 Augustus 1892, 22e Jaargaog y a n Dr ipioii. BORftESÎUS ZOOUf SAPPEMEEE. Inzending Van AdvartontiSn en IngazontUm gtukkan dw Pinadags- en Vrpagsavonds voôr so» aur bij de ïïitgevers. Overzicht van 14 tôt '21 Aug. 1892. UlTjmUNO, FEUILLETON. Voor de Qemeenten HOOGESAND, SAPPEMEEESLOCHTEBEN SOOBDBBOEK, ETTIBBEOEK, STJIDLAREN, HABEH enz. Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG ABONNEMENTSPRIJS per drie ma and en franco per post 45 cents. Enkele nommera 5 cents U 1 T Q A V E PRIJS der ADVERTENTIËNVan 15 regels 35 cents, iedere regel meer 10 cents. Groote leiters worden naar plaats- ruimte fccrekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentiein eens voor 3-maai plaatsing bestald, is de derde plaatsing gratis. reie nommera s» «eu», - DE STAATS-SPOORWEGEN. AANVANGENDE DEN 1 MEI 1892 (TIJD VAN GREENWIGH.) DIENSTREGEL1NG OP BUITENLAND. De koningin van Engeland heeft getrouw hare constitutioneele verplichtingen vervullende, de nieuwe ministers die onder Gladstone de leiding der zaken op zich zullen nemen, ten gehoore ontvangen. Het koninklijk jacht en de koninklijke équipage werden als naar gewoonte ter beschikking gesteld van de nieuwe dignitarissen, de plechtigheid van den hand- kus en een officieel diner in tegenwoordigheid van den kroonprins bezegelde naar ouder gewoonte de benoeming van het kabinet, dat, zooals ieder in Engeland weet, ailes behalve naar den zin is van het hof. Maar de oude koningin kent bij onder- vinding de niet altijd aangename plichten aan hare hooge betrekking verbonden. De heer Gladstone heeft de heethoofden zijner partij niet in het kabinet opgenomen, daartoe was hem een wenk gegeven, de optreding van het nieuwe kabinet kcn daardoor spoediger dan verwacht werd geschieden. Tôt 4 Nov. zijn de zittingen van het parlement geschorst, in dien tijd zal Gladstone met zijn collega's het nieuwe programma opstellen. Wat hij eigenlijk wil, ligt nog tamelijk in het duister. Zeltregeering voor Ierland, het wachtwoord bij de verkiezingen, moet hij voorbereiden, maarhoe? In de discussies over het adres van antwoord op de troonrede liet hij weinig los, een aantal vragen hem door de iersche partijen gesteld werden zeer vaag beantwoord, alleen de hoop dat van Gladstone meer te verwachten was dan van Salisbury deed hen besluiten, door hun stem den tweeentachtigjarigen voor de vierde maal als president-minister aan het werk te zetten. Gelukt het hem een regeling te treiïen, die de Ieren toestaat hun eigen zaken te beheeren, zonder de eenheid des njks in gevaar te brengen, dan zeker zal zijn vierde ministerie in de geschiedboeken van Engeland met dankbaarheid worden herdacht. Het nieuwe kabinet wordt door de conservatieve partij in Engeland niet ongunstig beoordeeld. Man- nen van tact en van erkende bekwaamheid zijn er in opgenomen. Vooral de benoeming van Lord Rosebery tôt mi- nister van buitenlandsche zaken heeft velen gerust- gesteld. Deze is in hoofdzaak de politiek van Salis bury toegedaan, van een ontruiming van Egypte in de naaste toekomst zal nu zeker geen sprake zijn. Bittere teleurstelling voor de Franschen die ter kwader ure door hun besluiteloosheid zelf hebben medegewerkt om de Engelschen op te dragen de orde in Egypte te herstellen, en nu met leede oogen moeten aanzien dat langzamerhand Egypte een wingewest wordt van het rijk van Albion. Hoe men ook moge oordeelen over het al of niet wettige van de voortdurende bezetting van Egypte door de Engelschen, en het indringend karakter van Albion's zonen, zeker is het dat zij na al de troebelen die het land in beroering brachten, van het Nijldal hebben gemaakt een welgeordenden staat, die zich op handels- en financieël gebied krachtig begint te ontwikkelen. De zaken in Bulgarije nemen, ondanks het lijde- lijk verzet van Rusland, een gunstigen keer. Stam- boulofî, de Bismarck van Bulgarije, heeft zijn opwachting bij den Sultan gemaakt, is daar harte- lijk ontvangen, misschien heeft hij wel een deel der verschuldigde schatting die de sultan wel ge- bruiken kan medegenomen, om naar men zegt, een bezoek van prins Ferdinand voor te bereiden. Ko ningin Victoria zond een buitengewoon gezant, met een eigenhandig schrijven van H. M. naar Konstan- tinopel, met het vriendelijk verzoek prins Ferdinand als wettig vorst van Bulgarije te erkennen. De koningin had de handigheid een Mahomedaan als boodschapper te kiezen, den brief in het Turksch te schrijven, en als motief voor hare tusschenkomst de huwelijksplannen van den prins aan te geven. Besluit de Sultan, die ais souverein in naam ailes, in werkelijkheid niets over Bulgarije te zeggen heeft, tôt dezen stap, dan zal een erkenning door de de groote mogendheden van Europa, Rusland en Frankryk natuurlijk uitgezonderd, niet uithlijven. In Tennessee, een der staten van de groote Noord-Amerikaansche republiek zijn zeer ernstige ongeregeldheden uitgebroken. Tennessee is een arme staat, die een groot deel harer inkomsten trekt uit den mijnarbeid door veroordeelde misda- digers verricht. Op verschillende punten zijn versterkte ver- blijfplaatsen ingericht om deze dwangarbeiders te herbergen, door een gewapende macht bezet. De vrije mijnwerkers besloten de concurrentie hen door misdadigers aangedaan niet langer te dulden, vielen de versterkte plaatsen aan, namen het gar- nizoen gevangen, en waren tijdelijk heer en meester van het terrein. Ook uit Pensylvanië kwamen berichten van daden van geweld tegen het bestuur, zoodat zoowel spoor- treinen als stoombooten niet konden vertrekken dan onder een sterk militair geleide. Toen nieuwe versterkingen aankwamen had een gevecht plaats tusschen de mijnwerkers en de troepen, waarbij vele dooden en gewonden vielen, maar per slot van rekening het openbaar gezag zegevierde. In andere staten wordt het spoorwegverkeer door werkstakingen zeer bemoeilijkt. Dat is weer eene week van kleine ongelukken geweest. Daar viel een meisje in de gracht nevens 't plantsoen; doch werd gered. Weer een and er meisje viel evenzoo in diezelfde gracht en 't kordate kindermeisje liet den kinderwagen met 't andere kleintje in de steek en sprong de kleine drenkeling na en haalde haar weer op 't droge. Weer een ander kind geraakte onder eene kar met koekkis- ten: hand en arm werden erg gekneusd en, wat nog erger was, de moeder verzuimde geneeskun- dige hulp in te roepen, tôt de opgezwollen arm geen uitstel langer gedoogde en de genezing nu zooveel meer moeite en pijn zal kosten. Een tim- mergezel viel van den steiger en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een man werd door een hollend paard overreden en bekocht het met den dood. En gisteren middag klonk de brandschel voor een brand aan den Singelweg. Ik ben er eens even naar toe gewandeld; doch kon 'tervan de warmte niet uithouden. Voôr ons de brandende hooimijt en achter ons de felle zon dat was al te erg, en dus ben ik maar niet zoolang gebleven als de 'brandwacht, die trouwens eerst om middernaeht gedaan had en toen nog wachters achterliet. Wat was 't geval Daar was een jongman, althans zoo beweerde men, door de ouders de deur uitgejaagd wegens onhebbelijk gedrag. En nu had hij ai een paar nachten in eene hooimijt, staande in een stuk weiland, doorgebracht, wat hem blijk- baar verveelde. De brand werd er in gestoken en zoo kreeg hij logies bij de politie, waaraan hij mis schien de voorkeur gaf. Nu erken ik, men moet voorzichtig zijn met die verklaringen uit den mond des volks, en ik had het ook niet aangestipt, dan alleen om er op te wijzen, dat werkelijk zulke toe- standen voorkomen en menig jongman door de verleiding van de stad en hare vermaken zoozeer op den weg des verderfs komt, dat de ouders geen weg meer met zoo iemand weten. Of de eigen opvoeding daaraan niet voor een deel schuld heeft, dat zou men haast durven vermoeden. Dat gaat al evenzoo met onze jonge dienstboden. Dat vliegt op de stad af als de vlieg op de kaars, en dat niet om den dienst of om aile werk te beter en gron- diger te leeren, maar om het Zondagavondgenot. Een vrijer is vaak gemakkelijk gevonden, vooral in eene garnizoensstad als de onze, en dan host het langs de straten of trekt naar pleiziertuinen en steegjes, waar gezongen en gedronken wordt, zoo niet erger, en dat ailes maakt die meisjes niet beter. Daargelaten nog, dat enkelen hun geluk en hunne toekomst opzettelijk verwoesten en zich naar lichaam en ziel kapot hossen in den mallemolen der ijdelheid, zoo wordt voor allen het dienen bijzaak en uitgaan en bij de straat slenteren de hoofdzaak. Houdt eene juffrouw, 't zij uit eigen- belang, maar toch vooral ook uit eigen belang, ze een beetje kort en noopt deze haar, om wat vlug- ger met de boodschappen te zijn en 's avonds tijdig te huis te komen, dan wordt er zes weekjes aan gewaagd en de dienst brutaalweg opgezegd. Zij denken maar, »als men eenmaal vrijt, moet je bij je lieverd wezen doch daar worden ze niet op gehuurd. Zoodat ik maar zeggen wil, dat ieder ouder zich wel tweernaal mag bedenken, voôr hij het jeugdige meisje verlof geeft, in de stad te gaan dienen. Veel is er, wat men ziet, maar veel ook, wat men niet ziet. En dat geldt vooral van de Zondagavondp ret In onze Harmonie is men al weer aan'tbouwen. De lees- en speelzalen zijn vrij wat opgeknapt en worden nu keurig in de vert gezet. En dat ailes is heel mooi en neemt weer veel reden tôt klagen weg; doch er is een maar bij. Immers de jongste rekening van het gehouden beheer in den afgeloo- pen jaarkring wijst op het aanzienlijk tekort van ruim zesduizend guldens. Dat is waarlijk geene kleinigheid. En de onkosten voor de ontvangst der Koninginnen, welke op twaalfhonderd gulden waren geraamd, komen pas op den volgenden debetstaat benevens de vertimmeringen van dit jaar. Zoodat wij altoos nog moeten vreezen, dat op den duur voorstellen zullen volgen tôt verhooging der contri- butie. De proef, die voor eenige weken is genomen, om ook in den tuin bij de concerten hier op glas te verkoopen, is ook alweer ingetrokken, omdat dit niet voordeelig bleek voor de kas. Tevens is de prijs van een grogje per glas met vijf centen ver- hoogd. Uit dit ailes blijkt overtuigend, dat aile middel moet aangewend worden, om de balans wat te doen stijgen. Wat de tramway naar Zuidlaren betreft, zoo erkent ieder, dat de rit prachtig en de weg uitstekend is. Doch de fout is en blijft, de (trouwens verklaarbare) haast om haar op 't spoe- digst in exploitatie te brengen. 't Is nu nog zomertijd, en als de winter nadert, is 't met de uitstapjes gedaan. Evenwel de zomerrijtuigen zijn Roman uit den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, BAIiDUIN M6LLHA1ISEJÎ. 67) »Er mogen zonden op mijn geweten rusten, mijn optreden bij uw leger moge strafbaar zijn, deze vrouw, die zich valschelijk gravm dell Armigo noemt, heeft het minst van allen recht rekenschap van mij te vragen. Hoor mij ten einde aan en gij zult overtuigd zijn, dat met één onware be- wering aile andere beschuldigingen vervalien. De vrouw hier voor mij, die met behulp van haar ver- raderlijken metgezel een denkbeeldigen spion heett voorgesteld, die zich het recht aanmatigt over myn leven en dood te beslissen, is niet gravm dell Ar migo, die zoolang schaamteloos haar geslacht heeft verloochend, maar Lizzy Sullivan, mijn eigen doch- ter. Zij heeft dubbel reden mij dankbaar te zijn. Ja ik heb haar zelf als klein kind naar den grens- wachter gebracht na den dood van haar moeder, toen mijn huwelijk met de gravin, de weduwe Ar migo, was bepaald, voor wie ik om zeer verklaar bare redenen haar bestaan geheim wilde houden. Wat anders dan vaderliefde had mij kunnen bewe- gen in later jaren mij nog eenmaal van haar wel- ziin te overtuigen? En nu Lizzy, mijn gehetde dochter," zijn stem werd krijschend, »gij die uw eigen vader hebt verraden, spreek nu het dood- vonnis over hem uit, als gij nog den moed er toe hebt spreek het uit, als gij den naam van vadermoordenares wilt dragen." De duivelsche lach, waarmêe Quinch zijn verklaring eindigde, drong de aanwezigen door merg en been. Oliva was doodsbleek geworden; als om nulp zoekend zag zij Nicodemo aan. Deze stond reeds naast haar beschermend sloeg hij den arm om haar heen, terwjjl hij den blik de kring liet rond gaan. Nicodemo was nu niet meer de onderwor- pen geleider van Oliva, maar de krachtige man, die voor zijn goed recht streed. Op ernstigen, waardigen toon sprak hij »Zoo onverwacht komt deze met helschen list uitgedachte leugen, dat het ons niet verwonderen mag de aanklaagsterin haar heiligste gevoelens getroffen, hevig ontsteld te zien. Indien Sullivan echter meent door deze lafhartige uitvlucht tijd te winnen, dan heeft hij zich vergist, Toen ik mij in den tijd naar de Rio Grande begaf, heb ik geen moeite onbeproefd gelaten, om de ze- kerste bewijzen voor de afkomst van mijn geliefde vriendin te verkrijgen, ter wij 1 ik ook omtrent Sul- livan's verleden nauwkeurige nasporingen deed. Het is waar. Sullivan bezat een dochter; indien zij echter nog leefde, zou zij reeds zes-en-twintig jaar zijn, terwijl Oliva nog maar twee-en-twintig telt. Is het verschil van leeftijd te gering,^ om in dezen te beslissen, dan deel ik u echter mêe, dat Lizzy Sullivan kort na haar geboorte is gestorven. »Hier," hij nam uit zijn borstzak eenige papieren, die hij Maurits overhandigde, »onderzoek zelf den inhoud en gij zult in deze wettige afschriften van haar doodakte het onweerlegbaar bewijs van mijn verklaring vinden." Maurits nam de verzegelde papier en aan, die hy haastig doorlas. Quinch volgde hem in doodelijke spanning zijn gelaat was verwrongen, zijn oogen puilden uit hunne kassen. »Deze papieren ontnemen allen twijfel omtrent den dood van Lizzy Sullivan," sprak Maurits, ter wijl hij Nicodemo de papieren teruggaf. Daarop wendde hy zich op strengen toon tôt Quinch, die, als door een slag getroffen, inéénzonk »wat hebt ge nog meer te zeggen?" Quinch zag met doffen blik om zich heenplot- seling echter kwam er weer leven in zijn oogen en buiten zich zelf van woede riep hij uit Niets meer dan dat gij allen met elkaar naar de hel moogt varen. Hoe gij het ook moogt uitleggen, mijn kind, al is het ook maar een stiefdochter, blijft zij toch Oliva is van den tweeden man harer moeder door een afgrond van misdaden verwijderd," her- vatte Nicodemo. Hij wilde er nog meer byvoegen, toen Oliva hem voorkwam. »Ik dank u voor uw hulp," sprak ze zacht. Op luiden toon vervolgde zij, terwijl onder het spreken de uitdrukking van haar gelaat harder werd: »Laat hem nu verder aan mij over. Zijn misdadige aanslagen waren op mij en de mijnen gericht mij behoort hij toe in de eerste plaats; dat is de prijs dien ik bedongen heb voor de uitlevering zijner beruchte bende. Mij behoort hij toe, aan mij is de wraak Nicodemo greep haar hand en, den blik vast maar niet zonder angst op haar gevestigd, zeide hij »01iva, bij de herinnering aan ons gemeen- schappelijk streven, aan zoo menig gevaar, dat wij te zamen doorleefd hebben, bezweer ik u ga met verder. Laat het vonnis aan anderen oveidie niet minder het recht hebben dat uit te spreken." Oliva zag voor zich een vreeselijke tweestrijd woedde in haar binnemte. Nicodemo hield geen oog al van haar strak gelaat. i)IIeb ik de laatste vier jaren dan te vergeefs geleefd? Mijn eed »Zwijg", beval Nicodemo bijna streng, »luister eerst naar mij, voordat gij het beslissend woord spreekt. Ik vraag geen loon voor al den strijd en de opofîering der laatste jaren, maar ik bezweer u bij mijn innige liefde, verbitter uw toekomst niet door een doodvonnis." Bij deze woorden kwam er een zachter trek op Oliva's gelaat nog een oogenblik aarzelens daarna sprak zij nais gij u beroepl op uw liefde mijn eenig geluk, dan onderwerp ik mij, Haastig, als vreesde ze nog voor zich zelf, trad zij op Quinch toe met de woorden Wat gij geleden hebt sedert men u gevangen nam, wat gij geleden hebt, terwijl ik uw verleden, zoover het mij bekend was, u voor den geest riep, was harder dan een duizendvoudige dood. Laat anderen het vonnis over u uitspreken, ik beschouw mijn taak als afgedaan mijn weg zult gij niet meer kruisen." Den arm van haar vriend nemend ging zij met hem heen. Bij den ingang van het dal gekomen, bleef zij staan. »Nicodemo, zooals zoo dikwij Iswaart ge ook nu weer mijn goede engel in het gewich- tigst oogenblik van mijn leven. Aan mijn wraak- zucht is voldaan van nu af zal ik alleen voor u leven. Met dezen kus zij omhelsde hem beschouw ik mijn eed als vervuld. Heeft mijn onvrouwelijk optreden u niet afgeschrikt, dan ben ik bereid uw vrouw te worden wanneer gij wilt." »Gij hebt u zelf overwonnen om mijnentwil, hierdoor zijt gij mij nog dierbaarder geworden," gaf Nicodemo ten antwoord. In de eerste stad waar wij komen, zullen wij ons huwelijk laten inzege- nen en dan, mijn lieveling, het oog gericht op de toekomst. Laat het verleden rusten hij het nieuwe leven, dat voor ons begint. Op dit oogenblik stormde Markolf hun voorbij zij wilden hem aanspreken, maar hij scheen hen niet te hooren of te zien. »Mary is dood," fluisterde Oliva. Nadat Oliva en Nicodemo zich verwijderd hadden, was hel alsof de achterblijvenden vrijer konden ademen. In groote spanning hadden zij Oliva's tweestrijd gevolgd en zij verheugden zich over Nicodemo's overwinning. Met de grootste verbazing had Quinch hen nagezien. Eindelijk sprak hij »Ik onderstel, dat ik nu vol- gens krijgsgebruik zal geoordeeld worden." »Ik zou u op staanden voet kunnen laten dood- schieten," antwoordde Maurits streng, »maar ik o-eef de voorkeur er aan, mij stipt aan de wet te houden. Ik zal u uitleveren aan de rechters." Terwijl hij nog sprak, kwam Markolf haastig aanloopen zijn broeder herkende hem nauwlijks, zoo bleek was hij, terwijl zijn oogen als in waan- zin fonkelden. Hij scheen nie man d anders te zien dan den gevangene, die van schrik ineenkromp, toen Markolf hem met schorre stem toeriep »Een onschuldige engel is door uw hand gevallen, bloed om bloed Had Maurits hem niet bij den arm ge- grepen, hij zou den bandiet met zijn revolver den schedel verpletterd hebben. sMarkolf, gij hebt hier geen recht hem te dooden ik ben verantwoordelijk voor hem." (Wordt vervolgd.) VOLKSBLAD OOST-GOOBECHT IN 01STBBKEN VAN Van NIETTWE SCHANS naar HARLINGEN. 5,10 5,24 5,81 5,41 5,48 Vertr. N.-Sehans *5,56 Winsehoten 6,16 Seheemda 6.27 Zuidbroek 6,40 Hoogezand 6,68 Kropswolde 6,69 Aank. Groningen Vertr. i 7,20 *8,16 11,15*2,28 7,88 8,88 11,80 2,40 8,45 11,48 2,52 8,56 11,58 3,8 9,7 12,2 8,14 9,12 12,8 8,20 9,25 12,21 8,32 9,85 1,25 4,44 11,84 2,58 6,7 12,10 8,29 6,46 7,50 «8,1 8 8,20 7,12 8,84 7,16 6,6 6,12 8,23 8,88 8,46 8,57 9,6 9,11 9.28 9.29 7,57 10,54 8,88 11,80 9 Leeuwarden 8,48 A.ank. Harlingen 9,19 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- compagniesterweg (waehtp. 87), tôt het opnemen. van reizigers. Bovendien mogen alda&r die treinen verlaten reizigers, voor- zieu vnn plaatsbewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. De trein van 816 neemt de« Dinadags geen reizigers op voor Groningen. Van HARLINGEN naar NiEUWE SCHANS. Vertr. Harlingen Leeuwarden Aank. Groningen Vertr. u Kropswolde Hoogezand Zuidbroek Seheemda Winzchoten Aank. N.-Sehans *6.10 6,24 6,30 6,41 6,56 7.4 7,2 6,42 7,28 8,41 8,46 9 9,6 9.15 9,30 9,38 9,52 8,58 11,6 12,24 *12,88 12,52 12,58 1,9 1,24 1,82 1,48 12,50 1.86 2,48 2,53 3,7 8,13 8,22 3.87 8,45 3,59 2,51 4,46 6,4 *6,12 6,26 6,32 6,43 6,59 7,7 7,28 5,26 7,52 9,10 10,39 10,53 10,59 11,8 11,28 11,81 11,44 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- compagniesterweg (waehtp. 87) tôt het uitlaten van reizigers. Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigers, voorzien van terugreisgedeelten van retourbiljetten naar Hoo gezand-Sappemeer. Sneldienst van Groningen 7,30 naar Amsterdam, Van GRONINGEN naar MEPPEL—'s BOSCH. Vertr. Groningen 6, Haren 6,9 De Punt 6,17 Vries-Zuidl. 6,26 Assen 6,40 Meppel 7,55 Zwolle 8,42 Aank. Zutfen Arnhem 's Bosch 7,80 9,40 12,80 9 49 9*,57 12°,48 10,6 7.58 10,24 1,4 8.59 11,45 2,15 9,38 12,42 3,7 9,30 10,41 1,42 4,17 10,16 11,27 2,30 5,9 1,10 4,17 6,58 10,1 Van GRONINGEN naar DELFZIJL. Vertr. Groningen 7,25 11,62 1,81 4,58 Loppersum 8,30 1,2,36 5,58 Appingedam 8,50 1,19 2,56 6,18 Aank. Delfzijl 9,1,29 8,6 6,28 welke des avonds te 10,84 aldaar retourneert. 8,88 6,15 8,47 3,55 4 4 4,22 6,41 5,43 6,88 7,80 8,11 8,— 8,9 8,17 8,26 8,44 7,42 10,8 8.88 10,48 9,47 10,80 7,52 8,56 9,18 9,29 10,40 11,44 12,5 12,14 Van 's BOSCH naar MEPPEL—GRONINGEN. Vertr. Bosch 7,5 10,6 12,52 8,20 5,82 Arnhem 6,- 9,- 11,40 2,50 5,11 7,6 Zntfen 7,8 9,40 12,80 8,87 6,- 7,46 Zwolle 5,20 8,88 10,88 6,10 9,36 11,18 1,51 5,8 7,22 8,44 Meppel 2,86 5,48 8,18 9,19 Assen 7.27 10,50 12,2 8,51 7,7 9,29 10,9 Vries-Zuidl. 7,45 11,4 4,5 7,21 9,43 De Punt 7,54 11,13 4,14 7,80 9,52 Haren 8,2 11,21 4,22 7,38 10,- Aank. Groningen 8,10 11,80 12,28 4,80 7,46 10,8 10,84 Van DELFZLTL naar GRONINGEN. Vertr. Delfzijl 5,40 6,52 10,80 1,7 4,12 8,16 Appingedam 5,51 7,5 6,15 7,38 10,48 1,18 4,24 8,27 Loppersum 11,11 1,42 4,48 8.51 Aank. Groningen 7,18 8,88 12,18 2,40 5,48 9,48 DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1