Groningen. Kropswolder-Buitenf AANBEST11 Aanbested MMSTEI J. WESTER, De opslag van geiehoir Schoolfeest te Kalkwijk. lluziek SÈBÊP* wit liatoen, Rijks hoogere burge T ram weg-Maatschappij Extra aanbieding. Werkliedenvereeniging ..Hoogezand worden aanbes BINNENLAND. Nagekomen Advertentiën. Heden 24 Augustus, en optreden van een leM Komiek, Zuidlaren--Groningen. BÏÏRGERLIJKE STAND*! OFFICIEELE PUBLICATlIÏT Patenten. Mej. de Wed. D. MENSES. goedgekeurd bij Kon. Besl VERGADERING op lieden Zou Augustin*. 's nademiddags om 4 hôtel y>DE UNIE" te Hoogezand. HET TE SAPPEMEEB ZIJ die aan he tiïgsexam CURSUS 1892/93, te nemen, moeten zich vdtfr 35 Ai aanmelden bij den ondergeteekende 5 Sept, 's m. 8 uur aanwezig zijn. Leerlingen die NAEXAMENS w leggen, moeten Maand. 5 Sept, schijnen. De gewone LESSEN beginnen 1 Sept.''s m. 8 uur. De ROOSTER VAN LESUREN v de School, Maaudag 5 Sept. De d J. W. A op de W ESTER MADE is bepaald den 34 Aug. ÎÎOUWMAN, van 's morgens 7 tôt en op Donderdag den 35 Ail WICHERTS, van 's morgens 7 tôt Namens de V\ E. G. REDEKER Het BESTUUR vi WOLDER-B UIT maakt aan de IN liekend, dat den 13 Sept. e.tc. SLOOTEN zullen wordeu en dat een iede: zijne PANDEN tegen dien brengen. Namens h J. WUFFINf op Maaudag d tus 1893des 40i uur, ten GE te Hoogezand van a. Met leveren en ji HACHEES met I MAXDEÎi enz., i scliolen te Jttart Mtropttvolde en v< O. te Hooge&and, b. het leveren en TAFEES met BAH DIJBÏEBÎBOEK enz., in de O. 1 Kropstvolde en i voor M. F. E. O. te BESTEKKEN liggen ter SECR zage en zijn aldaar voor 35 cen verkrijgbaar. Burgemeester en "Wethouders I. A. VAN ROIJE De Secret aris W. AGTERBOa van het make: van 30 DFIH Waterscliap F Veendam Dinsdag den 30 Augustus 6 uur, in het hôtel A VA te het BESTEK ter inzage ligt. Gedrukte BESTEKKEN van de gebouwen van het Stoo: het hôtel »JAVA" verkrijgbaar, cents. Het Best A. BOSSCHER, F. R. VAN TII maaudag t 1893, des avon zal door de fin BEUKEMA te Hoogezand in het ho aldaar Het albreken van e< TIMMEBEOODS cl van een PAMEUIS 30 Meter, onder bi al het daartoe hen BESTEK en TEEKENING ligg; aanbesteding ter inzage; gedruk- tegen 50 cent per exemplaar ah AANWIJS op den dag van morgens tien uur. INLICHTINGEN bij A. SGHREUDER niet op tijd gereed gekornen, en zoo bestaal thans het geheele materiaal uit vier rijtuigen. 't Gevolg ervan is, dat op schoone zomerdagen, zooals wij ze thans genieten, tal van liefhebbers blijven staan en het bij elke tram een oploop en gedrang is van belang. Die een overstapkaartje van de andere tramway hebben gaan voor en nu is het regel ge- worden, dat aile bezoekers eerst de andere tram te gemoet stormen om een viercents overstapkaartje. Dat: een en ander soms eene herrie geeft van belang, ligt voor de hand. Doch bij betere regeling zal ook betere orde en minder teleurstelling komen en alzoo hopen wij het beste. Wij zitten hier in den tijd van tentoonstellingen. Allereerst van de prij- zen der vierde jaarlijksche verloting van de Hard- draverij-vereeniging, die tentoongesteld zijn in de achterzaal van het concerthuis. Gaarne gaf ik u een overzicht van al wat daar schoons te zien is; doch daarvoor ontbreekt de noodige ruimte. Er zijn prachtige prijzen onder; doch natuurlijk ook verbazend veel nieten. Evenwel de verloting zal haar succès hebben, gelijk aile andere jaren. En zij beoogt vooral dit goeds, dat ze 's winters eene soort werkverschaffing vormt en meteen aan de ambachtslieden eene gelegenheid schenkt, om wat nieuws en wat schoons te leveren en elkanders produkten aan elkander te leeren toetsen. Verder wordt hier a.s. Donderdag de tentoonstelling geopend van de Huisschilders-vereeniging, welke samenvalt met de algemeene vergadering van den Nederland- schen Schildersbond. Vele schoone proefstukken van schildersgezellen uit de drie noordelijke pro- vinciën zijn reeds ingezonden, zoodat die tentoon stelling zeer zeker wel zal slagen en men op den jaarlijkschen gedenkdag eene schoone gelegenheid heeft om een en ander in oogenschouw te nemen. Wat die gedenkdag betreft, wij krijgen alweer geene keuring op den voormiddag. En dat is jam- mer. Want dat is een rustig en schoon genot voor ieder en loont het bezoek te meer en te beter. Ook de voorgenomen wielerwedstrijd gaat over uit gebrek aan deelname; zoodat we 't met het oud programma moeten stellen. Doch vuurwerk en harddraverij zijn nummers van oude en beproetde kracht, en zoo zal het niet uitblijven, of het feest zal zijnen ouden luister handhaven. Maandagmorgen pl.m. 7 uur had er aan den ach- terweg te Sappemeer een treurig ongeluk plaats. In een rijtuig van de familie Veerkamp van Kiel- windeweer, welke zich naar de R. Kath. kerk wilden begeven, zat de 15 jarige kleinzoon van mejuffrouw de wed. W. Veerkamp, Wilhelm Scholtens, die bij het in de verte aankomen van den trein zich uit den wagen begaf en wel met dat gevolg dat de wagen over zijn buik en handen ging welke zwaar zijn beschadigd. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk van dr. Venema ingeroepen die den patiënt heeft verbonden, waarna hij per rytuig van den Heer Struvé naar zijne woonplaats is vervoerd. Hoogezand, 18 Aug. J.l Zaterdag is met goed gevolg, ten aanschouwe van vele nieuwsgierigen, van de werf van gebrs. J. en G. Verstokt te Mar- tenshoek te water gelaten een stalen gaffel-schoo- nerschip, genaamd »Cornelia", groot pl.m. 110 re- gistertonnen, voor rekening en zullende bevaren worden door den kapt. L. van der Land van Gro- ningen. Alhoewel deze gebroeders als vervaardigers van ijzeren en houten schepen door hun deugdelijk werk reeds wijd en zijd onder een goeden naam bekend staan, kunnen we niet nalaten hun een woord van lof toe te roepen voor de smaakvolle en zeewaardige bouworde van dit schip, dat gerust als een modelschip kan beschouwd worden. Dienzelfden dag is met goed gevolg van de werf van de scheepsbouwmeesters W. en H. Boerma te Martenshoek te water gelaten een stalen zeilaak, genaamd «Métamorphosé", groot pl.m. 115 last, voor rekening van en zullende bevaren worden door kapitein Steenstra, van Heeg, prov. Friesland, ter- wijl de kielen zijn gelegd voor twee stalen tjalksche- pen, ieder groot pl.m. 130 ton, voor rekening van de schippers gebrs. Kamminga, beide van Omme- landerwijk. Gepasseerden Donderdag is met goed gevolg van de werf van den scheepsbouwmeester Kroese alhier te water gelaten een stalen tjalkschip, genaamd «Sieka", groot pl.m. 130 tonnen, voor rekening van en zullende bevaren worden door den Kapitein B. Jager van Groningen. De bouworde van dit schip getuigt in den volsten zin des woords, dat de vervaardiging er van aan goede handen was toevertrouwd. Maandag j.l. werd onder architectuur van den Heer A. Schreuder te Hoogezand, ten verzoeke der firma Hooites Beukema aldaar aanbesteed in 't hôtel Roelfsema, het albreken eener scheepstim- merloods en het bouwen van een pakhuis. Inschrijvers H. Holthuis, Zuidbroek, voor 5928 R. Sleumer, Uithuizen, voor 5850 J. E. Wolrich, Hoogezand, voor 5786 0. Rotl- schafer, Stedum, voor f 5700 E. Marhuis, Lop- persum, voor 5515 W. Rottschàfer, Stedum, voor 5500 L. Dijkstra, Kollum, voor 5445 J. van der Veen, Augustinusga, voor 5440 M. J. Veenstra, Augustinusga, voor 5347 J. Buurke, Noordbroek, voor 5272 J. Pot, Stedum, voor 5250; A. Daanje, Nooidbroek, voor /5189; W. Dieters, Groningen, voor 5180 L. Gorter, Sappemeer, voor 5170 G. Ossevort, Bedum, voor 5100; J. Lenling, Ten Post, voor /4935; P. Moorlaeh, Ten Post, voor 4924 J. Kamer, Bedum, voor 4920 M. Moorman, Bedum, voor 4888 R. Dieters, Foxham, voor 4638. Aan den laagsten inschrijver gegund. Tuipscompagnie 23 Augustus 1892. Dat de landbouwers het er nu op toe leggen om goed vee te fokken blijkt uit het volgende, daar de heer Geling alhier drie schapen heeft verkocht voor de enorme som van 90 gulden, welke zijn aangekocht door den slager S. de Beer te Sappemeer, Het rijkstelegraafkantoor met telephoondienst te Zuidlaren is voortaan op zon- en feestdagen open van tôt 8y uur voormiddags (spoortijd). De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Door de firma W. A. Scholten te Groningen, wordt de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid proeven te nemen met turfstrooisel tôt verbetering van de stijve kleigronden. Door tusschenkomstvan het bestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw worden door genoemde firma een aantal pakken turfstrooisel, ieder wegende pl.m. 145 K G., kosteloos beschikbaar gesteld. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen zal zijn de betrekking van leeraar in de Fransche en Engelsche talen aan de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Sappemeer. Jaarwedde 2100. Zij die voor deze betrekking in aanmer- king wenschen te komen, gelieven zich vôor 27 I Augustus e.k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. A. T. van Aken, te 's-Gravenhage. Ter benoeming van een leeraar in de geschiedenis bij het openbaar middelbaar onderwijs te Amsterdam, voorloopig om onderwijs te geven aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens, wor den door B. en W. aanbevolen de hh. C. G. A. Croin, leeraar aan de hoogere burgerschool te Dor- drecht; J. de Vries, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Assen D. Aitton, leeraar aan het gym- nasium te 's Gravenhage. Tjuchem, 21 Aug. Heden werd de heer L. Stel, H. d. S. alhier zeer aangenaam verrast. 't Was juist 25 jaar geleden dat Z.Ed. zijne betrekking als voorlezer en voorzanger in de Herv. kerk te Sid- deburen aanvaardde. Die dag, zoo had de kerke- raad en de kerkvoogdij gemeend, moest niet ge- heel onopgemerkt voorbij gaan. Na de morgen godsdienstoefening gingen zij den jubelaris met dien dag complimenteeren niet alleen maar werd ZEd. ook tevens namens beide corporatie's door den WelEerw. heer ds. E. v. Kleffens een doelmatig cadeau als een blijvend herinnering met een zeer gepast woord aangeboden. Deze verrassing bestond uit een élégant met goud gemonfeerd schildpadden brilledoos waarop gegraveerd staat »L. Stel 1867 1892" en daarin eene sierlijke gouden bril. Zicht- baar getrofïen door zulk een blijk van waardeering betuigde de jubelaris onder hartelijke bewoordingen genoemde corporatie's zijnen innigen dank. Dat de heer Stel van dit geschenk, lot in lengte van dagen een nuttig gebruik moge hebben Muntendam, 17 Aug. Door het bestuur van 't waterschap «de Munte" alhier had heden de aan besteding plaats van het daarstellen van een nieuwen schroef bij het stoomgemaal «de Munte". Hierop was ingeschreven door: H. Streuper, Veendam voor 650 J. Wind, Sappemeer, voor 575 E. Wiertsema, Hoogezand, voor 525 J. de Haan, Veendam, voor 485 en H. Wiertsema, Eexta, voor 469. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Op de tentoonstelling vanwege floralia te Veendam gehouden, is o a. met een zilveren Médaillé bekroond onze plaatsgenoot, de heer P. G. van Calcar, met eene verzameling afgesneden rozen. Groningen, 19 Aug. De Harddraverijvereeni- ging heeft in 't Concerthuis gisteravond de tentoon stelling geopend van de prijzen voor hare verloting' aangekocht. Het is de vierde tentoonstelling. Het is de beste van de rij. Als wij dit al dadelijk zeggen is het omdat wij, na de opening bijgewoond te hebben, met deze be- vestiging, die niets gewaagds heeft, het best den onmiddellijken indruk weergeven van eene wel ge- organiseerde verzameling, die, behalve het bestuur der Harddraverijvereeniging, de vele stadgenooten, die voorwerpen inzonden, zeer vereert. Inderdaad heeft het bestuur, gelijk de voorzitter, de heer Hel- derzeide, er naar getracht om zooveel mogelijk de Groninger industrie te begunstigen en wij kunnen zonder vrees voor tegenspraak constateeren, dat het resultaat van de bemoeiingen in deze richting uit- stekend was. Men behoeft geen sportman te zijn om van deze tentoonstelling terugkomende, met lof van onze industriëelen te gewagen. Wat zij maakten, wat hier gezien wordt, kan concurreeren met het beste wat in ons land over 't geheel wordt vervaar- digd. De leek zelfs ziet het en het wordt door deskundigen bevestigd. In de tweede plaats heeft het bestuur, en zeer terecht, gemeend, dat het ook bij den aankoop van de prijzen voor de verloting in overeenstemming moest blijven met het programma van de Harddra verijvereeniging, die wêrken wil in 't belang van den landbouw. Dit streven is aan menig voorwerp en vooral aan den practischen zin, waarmede deze verzameling werd bijeengebracht, te bespeuren. De Harddraverijvereeniging kan, behalve op andere re- sultaten, ook wijzen op dit verblijdend gevolg van haar optreden, dat hare jaarlijksche tentoonstellingen merkbaar hebben bijgedragen tôt den vooruitgang van de nijverheid op het gebied, waarop zij zich beweegt. Dit gezegd zijnde, een paar woorden over 't geen men thans in de achterzaal van 't Concerthuis, met groen, bloemen en vlaggen niet alleen, maar ook met fraaie platen, die op paardensport betrekking hebben. getooid, bijeen vindt. De hoofdprijs: een break-omnibus met een span paarden, trekt al dadelijk de aandacht. Het zeer fraaie rijtuig is van den heer Brukker, alleen het tuig is van eene niet-Groningsche firma. Het is trouwens de bekende Amsterdamsche firma Ver- wegen en Kok, die op andere wijze toont deel te nemen in het werk van de Harddraverijvereeniging. Een zeer sierlijk rijtuig, waarbij op vermiftige wijze eene uiterst practische vinding werd toegepast, een dogcart-coureuse (half dogcart lialf charrette) ismede van den heer Brukker. Van hem is trouwens ook een alleraardigste bokkenwagen, die ook voor een ezel of een poney geschikt is en waarbij een bok wordt verloot. Al deze rijtuigen getuigen van goe den smaak en het streven om de nieuwste verbete- ringen toe te passen. Dat doen trouwens niet minder de uiterst soliede en lichte training-carts, waarvan een werd geleverd door den heer Fongers, van wien nog eene arreslede te wachten is. De training-cart, om dit er bij te voegen, is een rijtuigje, dat uitstekend kan dienen om paarden te dresseeien voor den wedloop met sulky's. In de sulky's is eene groote verbetering waar te nemen. De aanwezige exemplaren (van de heeren Bouman en Werda) vereenigen de grootste soliditeit, die voor deze rijtuigjes beschikbaar is, met de groote lichtheid, die zij moeten bezitten. Zij zijn van hickoryhout vervaardigd. Aan de belangen van den landbouw denkende, heeft het bestuur der vereeniging eene melkkar tôt prijs bestemd, zoo fraai, dat dit wagentje stellig de begeerlijkheden van iederen melkboer moet wekken. Er is verder onder de hoofdprijzen eene Rudgevélocipède van de firma Bavink en Reese, met pneumatische banden, volmaakte kogelbewe- ging en ailes wat het hart van een wielrijder be- wegen kan. Er zijn honderden voorwerpen van practisch nut, van kunst en smaak, die direct of indirect met sport in betrekking staan rijtuiglantaarns van de nieuwste vinding, prachtige reisdekens en voor regen ondoor- dringbare rijtuigkleeden. Er is o.a. een deken van lynxvel, die even duur als fraai is. Er zijn time- keepers en paardenborstels, tal van hoofdstellen en paardentuig over 't geheel. Van de platen spraken wij reeds. Er is voor sportliefhebbers enkenners en leeken, voor heeren en dames. Er is, om een deurwaardersterm te bezigen «te veel om te noemen." Wij komen later terug op de belangwekkende ver zameling. Voorloopig kunnen wij enkel onzen lezers den raad geven een bezoek te brengen aan het Concerthuis. Wij zijn vooraf verzekerd, dat zij zich dit uitstapje op sportgebied niet zullen beklagen. Ten slofte deelen wij nog mede, dat voor de verloting reeds vijf paarden zijn en nog zeveri wor den aangekocht, terwijl naarmate de verkoop van loten het succès heeft, waaraan niet valt te twijfelen, deze aankoop door anderen zullen worden gevolgd. Zaterdag is door de zoogenaamde Bontebrug te Groningen die daarvoor op verzoek was verwijd, gevaren de tôt nu toe grootste in deze provincie gebouwde ijzeren sleepkaan, lang 276 voet, wijd ruim 30 en hol 9 voet, met een draagvermogen van 575 last. Bedoeld schip is gebouwd op de nieuw aangelegde werf van de heeren E. J. Smit Zoon te Westerbroek, voor rekening der heeren Dijkmann en Mulder te Duisburg. Maandagavond geraakte de heer H. K. van Sap pemeer met zijn paard en rijtuig in het Epypten- eind te Veendam op hol. De bestuurder sprong uit den wagen, waardoor hij zich aan een zijner beenen en schouder bezeerde. Dr. Mees aldaar verleende heelkundige hulp. Het paard werd in zijn vaart ge- stuit bij het Meedemer tolhek. Te St. Anna Parochie is tegen den socialist Kamp- huizen procesverbaal opgemaakt, omdat hij in eene redevoering had beweerd, dat in eene constiluti- oneele monarchie de keizers, koningen of koning- innen gelijk waren aan stroopoppen. De kermis-Zaterdagnacht te Rotterdam werd door prachtig weder begunstigd, zoodat het dit jaar drukker was dan ooit. Het aantal verkleede, hos- sende troepen, rijk voorzien van ketelmuziek en goed gesmeerde kelen, was Jegio, en de liefhebbers betreurden het slechts, dat de nacht zoo spoedig voorbij ging. Over het algemeen heerscht er onder het volk bij die gelegenheid een vredelievende geest, en bij menig klein geschil worden de partijen door andere hossende troepen uit elkander gehost. Op enkele oogenblikken echter, wanneer de po- litie het noodig achtte de orde te herstellen, open- baarde zich een ernstig verzet en werd dan ook menig politieagent het slachtofïer van zijn optreden. Reeds des middags werd een agent met zijn eigen hartsvanger, dien men hem ontrukte, ernstig ge- slagen zoodat verwondingen ontstonden. Des avonds werd in de Delftschestraat, een vrij afge- legen straat, op een politieagent, die in een her- berg de orde wilde herstellen, geschoten en wel zoodanig, dat de ongelukkige weinige oogenblikken later overleed. Nog werd een agent, na geslagen te zijn, in het water van den. Singel geworpen. Een aantal per- sonen werd gearresteerd, de politie bleef meester van het terrein. Te Amsterdam is een jonge man, uit een plaatsje ergens in Beieren afkomstig, die een bijzonder elastische huid heeft. Dit «anatomische wonder", zooals hij op de reclame-biljetten genoemd wordt, doet inderdaad de wonderlijkste dingen met zijn huid. Hij rekt ze ver uit en laat ze dan weer als een stuk elastiek terugspringen hij bedekt met 't vel van zijn voorhoofd de oogen, rekt zijn wangen uit als een harmonica en haalt eindelijk het vel van zijn hais omhoog, om er zijn geheele gelaat achter te verbergen. Voor 't oog is overigens de huid van dit wonder- mensch aïs die van ieder ander, misschien iets droger en minder glad alleen in den hais heeft hij waarschijnlijk door zijn veelvuldige séances, een aantal rimpels en plooien. na afloop van bovenstaand feest ten huize van ENTRÉE 35 cent. De GELAGKAMER is dien avond voor het pu- bliek GESIOTEJf. Ter gelegenheid van de FEES- TEN op 37 Augustus a.s. te Groningen, vertrekt des nachts een EXTBA-TBAM naar DE DIRECTEUR. SBjg^u-Wp ten 13^ unr Zuidlaren. Prima kwaliteit bij 't STUKJE, ongeveer 40 el, de el 15 et per el 16 et. HOOGEZAND. RAADSVERGADERING te Sappemeer op heden Woensdag den 24 Augustus 1892, des morgens te 10 uur. Aan de orde Vaststelling gemeenterekening 1892. Aanbieding begrooting 1893. Rekening en verantwoording pensioenfonds ge- meenteveldwachters. Af- en overschrijving en betaling uit de onvoor- ziene uitgaven. Rapport commissie over het voorslel Smid, be- treffende de Bonthuisterbrug. Adres ingezetenen Middenstraat over verlichting. Ontslag en denkelijk benoeming onderwijzeres te Kleinemeer. RAADSVERGADERING te Hoogezand op Donderdag den 25 Augustus 1892, des nademiddags te 2y uur. 1. Vaststelling der gemeenterekening over 1891. 2. Wijziging der begrooting over 1892. 3. Aanbieding der begrooting voor 1893. 4. Adres van den oudveldwachter Brands om eene gratifieatie. 5. Adres Pl. nut om subsidie. 6. Adres Evang. Lutliersche diaconie om subsidie. 7. Rekening veldwachterspensioen. 8. Rekening schuttersraad 1891. 9. Begrooting schuttersraad 1893. 10. Gratifieatie aan den onderwijzer Lottering. 11. Adressen afschrijving v. d. hoofdelijken omslag. 12. Benoeming commissie reclames hoofdel. omslag. 13. Ingekomen stukken. VERGADERING van het Hoofdbestuur van het waterschap Duurswold op Donderdag den 18 Augustus 1892 des namiddags 3 uur in het Hoogehuis te Slochteren. Tegenwoordig aile Ieden. 1. De voorzitter opent de vergadering, waarna de nolulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Lijsten der stembevoegden. De voorzitter deelt mede, dat de lijsten der stem bevoegden den vereischten tijd ter visie hebben gelegen en daartegen geene bezwaren zijn inge- bracht en stelt voor ze vasttesfellen. Waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. 3. Rekening. De voorzitter deelt mede, dat de rekening over 1891/2 den vereischten tijd ter visie heeft gelegen en daartegen geene bezwaren zijn ingekomen en stelt voor haar vaststellen en in triplo ter goed- keuring in te zenden aan Heeren Gedeputeerde Staten. Waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 4. Leggers Schouwbare objecten. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden een exemplaar van den suppletoiren legger der schouwbare ob jecten van het 2e en 4e onderdeel. Voor kennisge- ving aangenomen. 5. Graving kanaal. Adres van de Landbouwvereeniging «Over- schild", houdende, dat in hare vergadering gewezen werd op den gebrekkigen waterafvoer van het water schap, doch dat geen der leden instemmen kon met bet bekende plan van den heer Jansen als zijnde te kostbaar, evenwel verzoekende te willen bewerken dat het winterpeil telken jare wordt in- gevoerd met 1 September. Voorzitter Ik stel voor adressanten te kennen te geven dat zooveel mogelijk aan het verzoek zal worden voldaan. Jansen De landbouwvereeniging te Overschild bezit geen rechtspersoonlijkheid en geloof ik dat we daar geen nota van moeten nemen en stel voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Wordt aldus besloten. 6. Windwatermolen. Adres van het bestuur van den Zandjermolen- polder te Schildwolde, houdende verzoek permissie te verleenen om een windwatermolen te mogen bouwen en het water af te voeren in het Afwate- rings kanaal. Voorzitter: Mij dunkt daartegen bestaan geene bezwaren. Jansen Is dat een gereglementeerd waterschap Vooorzitter Ja. Jansen Indien het bestuur daar een molen wil bouwen, moest het dunkt me zich vervoegen bij Heeren Gedeputeerde Staten, welke de betrekke- lijke stukken dan aan ons zenden om bericht en raad. Voorzitter Zij hebben daar reeds een windwa termolen gehad, doch toen een stoomgemaal ge bouwd is werd de windwatermolen gesloopt even wel zijn ze nu van plan bij het Stoomgemaal een windwatermolen te plaatsen. Jansen Dan bestaan mijns inziens daartegen geene bezwaren om het verzoek in te willigen. Voorzitter Ik stel voor aan het verzoek van adressant te voldoen. Waartoe met algemeene stemmen wordt be sloten. 7 Ontwerp Kanaal GroeveFarmsum. De Voorzitter deelt mede, dat de opzichter van het waterschap heeft ingezonden de stukken be- trekkelijk het graven van een afvoerkanaal van af de Groeve bijlangs het Eenskanaal tôt in het Af- wateringskanaal, zoomede eene begrooting der kosten. welke bedragen 207690 en stelt voor de vergadering te schorsen, ten einde de leden in de gelegenheid te stellen inzage van de stukken te kunnen nemen. Waartoe wordt besloten. Nadat de vergadering is heropend, stelt de voor zitter voor de behandeling van het ontwerp van be doeld te graven kanaal te verdagen tôt eene volgende vergadering, om als dan een besluit te nemen of de ingelanden al of niet zullen worden gehoord om te stemmen voor of tegen de graving van het kanaal. Waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 8. Waterkeerings. De Voorzitter zegt, dat de waterkeerings bijlangs het boezemwater in onderhToud bij de molenpolders veelal te laag zijn en meent door deze zaak te bespreken de besturen der molenpolders daarop attent te maken. Waarmede de Vergadering zich wel kon ver eenigen. 9. Vervoer Stoomdorschwerktuigen. De Voorzitter stelt voor eene advertentie te laten plaatsen waarbij vervoerders van stoomdorschwerk tuigen worden aangemaand om bij passeering met die werktuigen over de bruggen van het waterschap posten le leggen. Broekema Posten leggen acht ik niet goed, wanneer ze er afglijden heeft de brug nog veel meer te verantwoorden. Jansen Om posten te leggen over de bruggen van het afwateringskanaal geloof ik dat het uil- muntend is, want die zijn niet sterk, evenwel zijn ze veel verbeterd door de steuners. Broekema De posten moeten nog al breed zijn en het gaat moeilijk ze op die breedte te krijgen. Jansen Laten ze posten leggen en dan de stoomdorschwerktuigen over de bruggen trekken, mijn volk doet het altijd, 't is veel beter en ik ben er ook voor. In stemming gebracht wordt het voorstel met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Vôôr stemden de h.b. Geertsema, Wicherts, Jansen en de Voor zitter, tegen de h.h. Rumpff en Broekema. Hierna sluiting. MUNTENDAM, 15—22 Aug. Geboren: Derk, z. v. Aaldrik Woldhuis en Aaltje Pot Hinderkien, d. v. Hinderikus Scheppers en Anna Maria Niekamp; Johannes, z v. Johannes Nikolaas Spelbrink en Jansiena Spijker. Overleden: Renske Klaassensz, oud 34 jaren, ongehuwde dochter van Frederik Ignatius Klaassensz en Alida de Boer, beide overleden (overl. te Haarlem.) De Burgemeester der gemeente Hoogezand, brengt ter kennis van de patentplichtigen, dat de patenten voor het jaar 4892/3 gereed zijn en persoonlijk door de gepatenteerden moeten worden afgehaald van het Gemeentehuis alhier, op Don derdag, Vrijdag en Zaterdag, den 25, 26 en 27 Augustus 1892, des voordemiddags van 9 tôt 12 ure en des namiddags van 3 tôt 6 uur, zullende de onafgehaalde patenten daarna dade lijk in handen van den Deurwaarder der directe

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2