No, 69. ZONDAG 28 Augustus 1892 22e Jaargang. VAN BORGESITJS ZOQN, SAPPEMIEE. Tr,0r,di,igyan Àdvertentiën en Ingezonden Stukken deg Dinsdags- en ?rijdagsavonda vooi ses nnr bij de Uitgeyerg. Voor de Gemeenten HOOGEZAND, SAPPEMEEB» SLOOHTEBEN NOOBDBBOEK, ZUIPBBOEK, ZUIDLABBB, HABEN enz Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 88 cents franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents, u I T G A V E PRIJS der ADVERTENTIËNVan 1—5 regels 85 cents, i«dere regel meer 10 cents. Groote letters worden naar plaats- ruimts bèrekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentie, in eens voor 3-maal plaatsing besteldis <ie derde plaatsing gratis. weekkalesdeb. Zondag 28 Augustus. Maandag 29. Dins- dag 30. Woensdag 31. Donderdag 1 Septem- ber. Vrijdag 2. Zaterdag 3. Zonsopgang Zaterdag 3 Sept, te 5.15, onder te 6.43. Eerste kwartier, Dinsdag 30 Aug. Vergadering van tien lt t A fier- ge meente Sappemeer op Woensdag tien 24 Augustusdes voor- middags te MO uur. Aanwezig aile leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna ver- volgens de notulen der vorige zitting voorgelezen worden, zonder op- of aanmerkingen werden deze notulen goedgekeurd en geteekend. Aan de orde: 1. Vaststelling gemeenterekening 1891. Voorzitter: Mag ik de commissie, belast met net nazien van die rekening, verzoeken rapport daar- omtrent uit te brengen? De heer Bakker vraagt alsnu het woord, en deelt mede, dat de commissie, belast met het nazien der gemeenterekening zich van hare taak heeft gekweten en gevonden heeft, dat de mkomsten waren 83451,98, de uitgaven 74175,65, zoodat er een batig saldo was van 9276,33. Hierby moet evenwel de opmerking gemaakt worden, dat er reeds over eene som van 9222,20 besclukt is, zoodat er feitelijk nog eene som rest van 5413. De commissie heeft ailes in orde bevon- den, 'en stelt daarom voor om de rekening door den' Raad te doen goedkeuren. De voorzitter vraagt nu of een der leden ook nog op- of aanmerkingen heeft, of nog iets te Daar door niemand der leden het woord gevraagd wordt, wordt het voorstel ter goedkeuring, na voor- lezing van een concept besluit daaromtrent, aange- nomen. 2. Aanbieding begrooting 1893. Namens B. en W. biedt de voorzitter aan den Raad aan de begrooting over het dienstjaar 18J3 De ontvangsten op de begrooting wij zen de som aan van 34875,351, de uitgaven die van 34875,35i zoodat ontvangsten en uitgaven sluiten. De voorzitter stelt voor om de begrooting in han- den te geven van dezelfde commissie, die belast o-eweest is met het nazien der vorige rekening. De heer Nauta: Maar de rekening gaat toch bij allemaal rond. Voorzitter: Zeker, zij eirculeert bij de leden, maar wordt tevens in handen van die commissie gegeven om rapport uit te brengen. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen. 3. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting van 't B. Armb. ingekomen is, dat de ontvangsten en uitgaven sluiten met een bedrag van 5000, en stelt voor ze in handen van dezelfde commissie te stellen tôt een onderzoek. Voorzitter Als iemand er bezwaren tegen heett, moet hij het maar zeggen. Daar niemand het woord vraagt, wordt het voorstel als aangenomen beschouwd. 4. Rekening en verantwoording pensioenîonas gemeenteveldwachters. De voorzitter deelt mede, dat die rekening bij den Raad is ingekomen. en stelt na voorlezing van een paar posten voor het verslag voor notificatie aan te nemen, waartoe besloten wordt. 5. Af- en overschrijving en betaling uit de on- voorziene uitgaven. De voorzitter leest het concept besluit tôt de at- en overschrijvingen voor en vraagt daarna wie er bezwaar tegen heeft. De heer Smid vraagt het woord om een enkele opmerking te maken, waarna de voorzitter zegt of het direct op dit punt betrek- king heeft, en wanneer dit niet het geval is, eerst liever te willen doorgaan. Volgt voorlezing door den voorzitter betreftende de betaling uit de onvoorziene uitgaven. Aanwezig nog 426,22. Uitgegeven voor het bewaken van den krankzinnige D. Krans aan een 5tal personen 4650 voor het overzenden van kleeren aan vracht 0,35, voor het stellen van onderzoek en opsporen van een vermiste oranjevlag 5,95. Dit ailes komt er nog bij, zegt de voorzitter, en dan zijn wij de onvoorziene uitgaven gepasseerd. De voorzitter verleent nu aan den heer Smid het woord. De heer Smid: Het is betreftende een punt op de rekening (die inmiddels bij de leden gecirculeerd heeft) n.l. de tombola. De goederen voor de tom bola zijn bij winkeliers buiten de gemeente gekocht, hetgeen beter geweest was, dat men hier in de gemeente ware gebleven. De voorzitter antwoordt er op, dat er pogingen aangewend zijn om de goederen voor de tombola hier te verkrijgen, hetgeen evenwel niet gelukt is. De goederen daarvoor, waren hier niet. De heer Smid Dan konden de winkehers wel naar een tombolawinkel gaan om ze te koopen, want dan hadden ze immers nog hunne provisie. Voorzitter Het gevolg er van zou geweest zijn, dat het nog veel duurder gekomen was. De heer Boswijk Het zou wel gekund hebben als er maar één winkel was, maar nu niet. Ook de heer Edzes stemt toe, dat het niet best ging hier in de gemeente, hoewel het maar gaat om wat te verdienen. De heer Smid legt zich er nog met bij neer, maar houdt vol, dat men het aan ingezetenen m de gemeente moet gunnen en geeft in overweging het op een volgenden keer te doen. Voorzitter: Wij zijn den heer Smid dankbaar voor die opmerking, doch ik moet u even zeggen, dat het eene zaak is van B. en W., omdat de zaak besloten wordt door den Raad, doch de uitvoering der besluiten aan B. en W. opgedragen is Rapport commissie over het voorstel Smid, be treftende de Bonthuisterbrug. De voorzitter leest gemeld rapport voor, waarin te kennen gegeven wordt, dat de commissie, in de vorige vergadering aangewezen, het volkomen eens is met het ideé van den heer Smid, n.l. dat van onze zijde aan Hoogezand toegestemd moet worden, dat niet de brug over het Kalkwijksterdiep het onderhoud van de Bonthuisterbrug heeft bezwaard, maar wel het plaatsen van het station en het leggen van een straatweg van af de station tôt de brug. De commissie geeft in overweging dat het dagelijksch bestuur van deze gemeente aan dat van Hoogezand dit te kennen geeft, en dat er dan opnieuw onder- handelingen worden aangeknoopt tôt de overname dezer brug en tôt het in stand komen eener nieuwe ijzeren draaibrug. Voorzitter Van morgen is dit m de vergade ring van B. en W. behandeld. Het vroeger raadsbesluit zal nu dan weer moeten worden ingetrokken en worden vernietigd. Hetgeen wij naar 't Dagelijksch Bestuur van Hoogezand ge- stuurd hebben was niets anders dan het Besluit van den Raad, hetwelk door B. en W. moest worden uitgevoerd. Dit raadsbesluit en zijne gevolgen moeten nu worden vernietigd. Een stem Daar is niets tegen. Voorzitter Het moet ook gebeuren, het zit in 't raadsbesluit en niet bij B. en W. De heer Nauta Wij hebben het voorstel van B. en W. toen aangenomen, en dat is een besluit van den Raad geworden. Voorzitter: Dat besluit moet dan worden inge- trokken De heer Nauta: Zeker, dat moet, daar is ook niets geen kwaad bij. De heer Edzes is hetzelfde gevoelen toegedaan. Voorzitter Kunnen de heeren er zich allen mede vereenigen, dat het besluit van den Raad wordt ingetrokken en vernietigd met de gevolgen. Allen verklaren zich er voor. Adres ingezetenen Middenstraat over verlichting. De voorzitter deelt mede, dat er een adres is ingekomen van eenige ingezetenen van de Midden straat over verlichting en leest het voor, waarin te kennen gegeven wordt, dat in den laatsten tijd vele woningen langs [den parallelweg zijn verrezen, en het gebruik deswege van dien weg zeer is toege- nomen, dat met het oog op de veiligheid het wen- schelijk, ja noodig zou zijn, dat voor eene behoor- lijke straatverlichting zorg gedragen werd. Redenen, waarom adressanten aan den raad verzoeken, dat od het adres goedgunstig worde beschikt. (get.) H. v. DAM en c.s. Voorzitter Wij zijn er voor, dat er in wordt voorzien. De heer Nauta: 1k ben er ook sterk voor en dan Borgercompagnie er ook bij nemen. Voorzitter Maar mijnheer we moeten niet te ver gaan. De gemeente moet de kosten ook dra- gen kunnen. Wij hebben dit jaar reeds zeer veel gedaan. De heer Nauta Als er van traktementsverhoo- ging sprake is, is u er altijd voor, mijnheer de voorzitter, maar als het over lantaarns gaat, niet, dat is wel wat vreemd. Voorzitter De hoofdelijke omslag is aan en dan moet er opnieuw om verhooging aangevraagd worden. Wil je dat, mij goed, ik zal mijn portie er wel toe betalen. De heer Edzes betoogt nu, dat het plaatsen van lantaarns te Borgercompagnie nog niet zoo noodig is, omdat er bij avond niet veel passage is. De heer Nauta Dat komt omdat er geene verlichting is. Het was hier vroeger in Sappemeer ook zoo. De heer Edzes Er loopt haast geen volk. De heer Nauta Vroeger hier ook niet, dat weet ik nog wel, ik ben hier goed bekend. De heer Edzes Dan zouden we aan 't Achter- diep ook lantaarns moeten plaatsen. De heer Nauta Daar ben ik ook nooit tegen geweest. Voorzitter Er zijn niet vele gemeenten waar de verlichting zoo goed is als hier1. Langzaam moeten we voortgaan om de verlichting goed tôt stand te brengen. De Nauta spreekt over Veendam, waarop de voorzitter antwoordt, dat het daar niet zoo goed is als hier. De voorzitter vergelijkt verder de grootte van Sappemeer met Veendam en spreekt over het aantal lantaarns, waar uit blijkt, dat er in de ge meente Sappemeer tegenwoordig 83 brandem Na nog eenig débat wordt het voorstel van 't Da gelijksch bestuur, om goedgunstig op het adres te beschikken, aangenomen met algemeene stemmen. Ontslag en denkelijk benoeming onderwijzeres te Kleinemeer. De voorzitter zegt, dat het het beste zal wezen eerst tôt eene benoeming over te gaan, voor dat we het ontslag toekennen, omdat we eerst weten moeten wanneer de nieuwbenoemde kan komen. Komt die wat vroeg, dan kan deze ook spoediger haar ontslag krijgen. De voordracht bestaat uit de dames Swiers, Bakker, Hoog, Witkop en Jager. De heer Nauta vraagt waar me]. Bakker van daan is. De voorzitter ziet de stukken na en zegt vervol gens- Mej. Swiers van Roden, Bakker vanDokkum, Hoog van Kiel (mej. Hoog wil hier graag heen.) De heer Nauta Ja, als wij ze hier klaar hebben om dan naar Groningen te gaan. De voorzitter ver volgt: Mej. Jager van Gromngen en Mej. Wit kop van Beilen. De heer Mulder Wanneer is de aanvrage om ontslag geschied. Voorzitter Wij kunnen met het verleenen van ontslag wachten tôt aan 1 October. De heer Nauta Het is toch vreemd, dat op de voordracht geen enkele Sayppemeerster voorkomt. Vooizitter Daar kunnen we niets aan doen, ze willen vast niet vertrekken, en solliciteeren bij ge volg niet. De heer Edzes Daar is niets aan te veranderen, we kunnen ze hier niet heen trekken. De heer Nauta maakt de aanmerking, dat hij meende, dat er toch Sappemeersters bij waren die gesolliciteerd hadden. De voorzitter verstaat dit niet, maar wordt er door den wethouder Nijhuis attent op gemaakt, waarop de voorzitter driftig zegt Dan wou ik dat wel eens weten zou ik een stuk achter de hand houden. De heer Nauta antwoordt er op, dat hij 't eens nagaan zal. ,i Voorzitter De jaarwedden zijn er hier niet naar, om hier te gaan solliciteeren. Ik deed het ook nooit, als ik op eene andere plaats meer had of meer kon krijgen, bleef ik er of ging ik er niet heen. Vroeger is u er zelf tegen geweest mijnheer, om de jaarwedden te verhoogen. De heer Nauta Daar ben ik ook tegen. Als het over lantaarns gaat, dan is U er niet voor maar verhooging van jaarwedden wel. Verder zegt spreker dat hij op een avond, den weg over de Borger compagnie moest passeeren, maar wegens de duis- ternis er niet langs kon komen. Voorzitter Bij mij gaat ontwikkeling boven ailes. Op driftigen toon antwoordt de heer Nauta hierop en betoogt, dat handel en nijverheid datgene is, waardoor het volk tôt welvaart moet komen. Eindelijk tôt stemming overgaande verkrijgt Mej. Swiers 5, Mej. Hoog 3 en Mej. Bakker 2 stemmen. Daar dus geene der sollicitanten benoemd is, volgt een nieuwe vrije stemming, met den uitslag, dat Mej. Swiers 6 stemmen verkrijgt, terwijl Mej. Hoog 3 en Mej. Bakker 1 stem bekomt. Voorzitter Aldus is Mej. Swiers benoemd. De heer Berg vraagt en bekomt het woord om verslag uit te brengen omtrent het onderzoek eener commissie, betreftende de Borgercompagniesterbrug. Wij hebben de brug, zegt de heer Berg, in aile deelen onderzocht, en in goeden staat bevonden. Ook door de bouwcommissie is de brug goedge keurd. Daarom stelt de commissie voor om de nieuwe ijzeren draaibrug in onderhoud door de gemeente over te nemen. Voorzitter Wie wil 't woord hier over. Daar niemand der leden het woord vraagt, stellen B. en W. voor het voorstel der commissie aan te nemen. Aldus wordt er door den raad besloten. De heer Bakker verzoekt eene vraag te mogen doen, en wel of er ook voortgewerkt wordt. met het aanbrengen van eene leuning bij de ijzeren draaibrug. De voorzitter antwoordt hierop, dat de zaak reeds aan de gang is, en er informaties te verkrijgen zijn bij Boicherts. Voorzitter Wij hebben het werk aan Borcherts opgedragen, omdat die goedkooper was dan Bode- wes. Tegen 1 October moet het werk klaar zijn. De heer Bakker bedankt den voorzitter voor deze inlichtingen. De heer Berg De nieuwe draaibat over t diep kan maar naar eene kant afdraaien. Nu hebben ze mij verteld, dat met geringe kosten dit naar beide kanten kon geschieden, hetgeen veiliger zou zijn. Wanneer dat zoo was, zou ik er wel voor zijn, om het zoo te maken. Voorzitter Ik heb er zelf al met deskundigen over gesproken, maar die hebben tegen me gezegd, begin dat niet, want dan is er aile jaar onderhoud. De heer Berg De architecten hebben toch ge zegd van niet. Voorzitter Ja, de architecten. Na eenige discussie nog legt de heer Berg zich er eerst bij neer. Hierna sluiting der vergadering. Vergadering van den Raad der gemeen te Hoogezand op Donderdag den 35 Angustus 1893, des na- middags te 31 uur. Aanwezig bij de opening De voorzitter, benevens de leden Meihuizen, van Galcar, Oldenziel, Kruizin- ga v. d. Goot, Marring, Homveld, de Gock en Vos. Afwezig de leden Smit, Wolthuis, Boerema en Groenewold. Na opening der vergadering door den voorzitter las de secretaris de notulen der vorige zitting voor. Gedurende het voorlezen der notulen komen ter vergadering de leden: Boerma en Groenewold. Zonder op- of aanmerkingen worden de notulen goedgekeurd en gearresteerd. Mededeeling van den voorzitter, dat de leden Smit en Wolthuis kennis gegeven hebben, dat ze verhinderd waren de vergadering bij te wonen. Aan de orde: 1. Vaststelling der gemeenterekening over 1891. Voorzitter Mag ik de commissie, belast met de naziening der rekening, verzoeken rapport uit te brengen. De heer Boerma vraagt het woord en zegt, dat de heer de Gock en hij, met medewerking van den secretaris de rekening hebben nagezien. Er was zeer veel om ailes na te zien. Het totaal der inkomsten bedroeg de som van 168477 dat der uitgaven de som van 158388,98i, zoodat er een batig slot overgebleven is van f 10088,01 L Na de voorlezing hiervan stelt de voorzitter voor tôt de vaststelling over te gaan, waartoe wordt besloten. 2. Wijziging der begrooting over 1892. De voorzitter deelt mede, dat er enkele posten zijn, die eene wijziging moeten ondergaan, en ver zoekt den secretaris ze te willen voorlezen. Tevens deelt ZEd. Achtb. mede, dat tengevolge den meer- deren schoolbouw dit jaar in de gemeente er eene geldleening groot 17000 zal worden gehouden. Hierna leest de secretaris de verschillende posten voor, welke eene verandering zullen moeten on dergaan. De geldleening, tengevolge den herbouw der scho- len, zal bestaan in 17 aandeelen, ieder groot 1000, naar 3\ rente. Ook de memorie van toelichting voor de wijzigingen der begrooting en de geldlee ning worden door den secretaris voorgelezen. Na voorlezing hiervan vraagt de voorzitter of aile leden zich met de gedane veranderingen kunnen vereenigen. Aile leden verklaren zicb er voor, zoodat de voorzitter voorstelt ze op te zenden aan heeren Ged. Staten ter goedkeuring. 3. Aanbieding der begrooting over het jaar 1893. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting over het jaar 1893 gereed is en hij aan de leden ieder een exemplaar sturen zal, opdat dan later de begrooting kan worden behandeld. Aldus wordt er door den Raad besloten. 4. Adres van den oud-veldwachter Brands om eene gratificatie. De voorzitter deelt mede, dat van den oud-veld wachter Brands een schrijven is ingekomen, en ver zoekt den secretaris het te willen voorlezen. In dit adres bedankt adressant den Raad voor de ondersteuning die hij geniet en verzoekt of de Raad hem opnieuw die ondersteuning wil toeken nen, daar hij oud van jaren is, en gewoonlijk den dokter heeft. Na voorlezing van dit adres stelt de voorzitter voor aan het verzoek van Brands te voldoen, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt. 5. Adres Plaatselijk Nut om subsidie. In dit adres geeft het bestuur van het Plaatse lijk Nut te kennen, dat zij dit jaar evenals de vo rige weer voort wil gaan met het geven van on- derwijs aan de bewaarschool en inhalingsonderwijs en verzoekt derhalve aan den Raad het gewone jaarlijksche subsidie weer toe te staan. Ook hiertoe wordt met algemeene stemmen be sloten. 6. Adres Evang. Luthersche diaconie om sub sidie. In dit adres wordt door adressanten aangevraagd, of ze het gewone jaarlijksche subsidie van 25 weer kunnen ontvangen. De voorzitter stelt voor ook dit te verleenen. De heer Boerma Ik wou nog wel een woordje zeggen in geloof dat ze hier haast geen meer aannemen en behoeven dan geen subsidie toe te staan. De voorzitter antwoordt hierop, dat de subsidie meest strekt toi ondersteuning van een weduwe. 7. Rekening veldwachterspensioenfonds. Door den secretaris wordt iets uit deze verslagen voorgelezen, waaruit blijkt, dat het batig slot van het fonds is geweest 746.23^. De voorzitter stelt voor het voor notificatie aan te nemen. 8. Rekening schutlersraad 1891. De ingezonden rekening van den schuttersraad wordt door den secretaris voorgelezen en daaruit blijkt, dat de ontvangsten, als subsidien der ver schillende gemeenten, bedroegen 100, de uitga ven te zamen 64.65, zoodat de rekening sluit met een batig slot van 35.35. Wordt aangenomen om vast te stellen. 9. Begrooting van den schuttersraad over 1893. Ook deze' staat van begrooting wordt voorgelezen. 10. Gratificatie aan den onderwijzer Lottering. Voorzitter De onderwijzer Lottering heeft dit jaar geen vacantie genoten, daar hij verzocht is bij het verplaatsen van de scholen direct weer onder- wijs te willen geven. Dit heeft hij gedaan, zoodat B. en W. voorstellen om aan Lottering voor 't gé mis van de vacantie eene gratificatie toe te staan van 15. Wie wil 't woord er over. Daar niemand der leden het woord vraagt wordt het voorstel aange nomen met algemeene stemmen. 11. Adressen afschrijving van den hoofdelijken omslag. Ingekomen a. Een verzoek om afschrijving van den hoof delijken omslag, voor 6/is gedeelte door B. Fikkers van de erven Hamhuis Iviel-Windeweer. b. Een verzoek van P. Kooima te Scharmer dato 1 Aug. afschrijving verzoekende voor den tijd van 8 maand, wegens vertrek uit de gemeente Hoogezand. c. Wordt afschrijving verzocht door dr. B. W. Siemens voor C. Hoekstra. d. Ingekomen een bericht van H. Gortmaker, hoofd der school te Zuidlaarderveen, dato 17 Aug. afschrijving verzoekende voor den tijd van 6 md. e. Wordt afschrijving gevraagd door H. Hane- groot le Zuidlaren voor den tijd van 8 maand. 0 Al de gevraagde afschrijvingen worden verleend. 12. Benoeming commissie reclames hoofdelijken omslag. De voorzitter stelt voor tôt leden der commissie te benoemen de heeren v/d Goot, Homveld en de Gock, en de overige heeren tôt plaats ver vangende leden. De benoemingen worden respectievelijk aan genomen. 13. Ingekomen stukken. Sedert de laatste raadsvergadering is er slechts eene missieve van heeren Gedeputeerde Staten in gekomen en wel eene missieve, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit, waartoe tôt ruiling van grond voor eene''begraafplaats was besloten. Voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling van den voorzitter, dat het aan 't Dagelijksch Bestuur niet wenschelijk voorkwam in te gaan op een vroeger verzoek van den heer Vos, betreftende het progressief maken der trappen van Hoofdelijken omslag. Door den heer Kruizinga wordt het woord ge vraagd en gekregen, doch ZEd. îs voor den ver- slaggever zoo onduidelijk in 't spreken, dat hij het onmogelijk nauwkeurig kan weer geven. Het han- delt over het aanbrengen van grint bij den uieuw aangelegden weg te Kiel-Windeweer, wat volgens het zeggen van den architect beter was, dat een VOLKSBLiD 00ST-G00RECHT EN OHSTREKEN VAN teie uuuiuicto vvmsws CI IGllWlJiv

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1