uronm Fonds tôt koste H wederte cor Spaansche Prof. Ml buitengewone aanbieding iiHet Geheim van île Oude Juffrouw" Carliolzuur EIKEL-CACAO Spaarbank ll'iïîl m i J. fl Aan onze geachte Abonnés! HENDRIK DIJKHUIS is Vrijdag 2( 1 -r, lu Nagekomen Advertentiën. BINHEHIAND. BTJITENLAND. op de HOOGEBE TE SAPP1 I lit- ai Vergadering 's avondsl STRUVE Punten van behandj 1. Verslag afgeloopen j 2. Rekening en veranG 2. Renoeming van ééiJ L Reslissing of de ver1 kostelooze toelati werkzaamheden r S. G. bi?4 H. BOL, te ZITTItl V OP Woe 1893, 7 uur, in het LOCAAL wolde. L. J. re: f l GRONIïl der firma KUILE te bevolen, fi juste witte WIJNEJ Prijs per flesch f 1.85. R. KMM V Ter vole ondergetee maatschapi 9 der statuten, het behee Augustus 1892 af een pg naar Groningen, (Sterreboi Bij den aanvang der reis 24 voor de eerste klasse 1 eerste klasse en 56 voor d De lijn is voor de bereke weg zal gelegenheid gegeve Van Zuidlaren Noordlaren liksi A de Punt Harendermolei Haren te Groningen Van Groningen Haren Harendermole de Punt Noordlaren te Zuidlaren De nren van vertrek zijn De vrachtprijz Enkele reis van Retourkaarten Bagage wordt met ail Bij het vervoer van 1 Gronini Elke sectie afzonderlij meer 5 cent. Bestelgoed wordt met van bestelgoed, worden, onaft Van 1 kilo en minder Vrachtgoed wordt ée deeld in 3 secties, en wel De vrac Over één sectie TAl Honden worden vervoer tweede klasse Verdeeling der lijn in twe Men betaalt over één se tôt 12 uur 's nachts 10, na Idem over beide sdeties ZUIDLAREN, 6 Augusti proeven. Die er kwamen, bewonderden echter de teekeningen van twee knapen welke geene bepaalde opleiding voor 't vak hebben genoten en die toch zooveel aanleg en kunstvaardigheid toonen. Te hopen is het, dat, nu de aandacht op hun werk is gevallen, een of ander kunstvriend zich opgewekt mogen gevoelen, om hun wat les en leiding te geven en alzoo te beproeven, wat er van twee zulke jon- gens van aanleg te maken is. Nu ik toch het schil- dersvak noem, moet ik met veel lof gewagen van het kunstwerk van onzen schilder S. Berghuis, dat dezer dagen voor de uilstalramen van de firma Aarts Co. aan de Vischmarkt ter bezichtiging is gesteld. Vroeger stond daar van denzelfden schil der eene keurige nabootsing van het bekende oude huis met den luifel in de Oosterstraat, welke terecht aller bewondering wekte. Maar niet minder schoon is het kunststuk, eene reproductie van het oude gebouw, door Rabenhaupt bewoond, en sedert ver- bouwd tôt Doofstommen-instituut, dat thans hon- derden voor de ramen trekt. Elk détail is met de grootste zorg teruggegeven en het geheel doet ons een kunststuk van bouworde zien, zooals het schaars meer geleverd wordt. Te hopen is het, dat dit prachtig stuk werk eene eereplaats moge vinden in ons Muséum van Oudheden, waar meen ik 00k het eerste werk is geplaatst. Met het 00g op de naderende ziekte, wekt het hier verwondering, dat de scheepvaart op Hamburg nog niet is gestaakt en men althans niet van strenge maatregelen van quarantaine hoort. Gisteren arri- veerde hier weer een stoomschip uit die plaats doch ik voor mij geloof het liefst, dat men 't aan de noodige voorzorgsmaatregelen niet laat ontbreken. Men kent den vijand van ouds en die laat niet met zich spotten. Zoo juist verneem ik, dat hier een geval is voorgekomen bij eene vrouw, die uit Ham burg was overgekomen bij familie en dat men reeds bezig is de woning te ontsmetten. Doch zoo ooit, dan moet men thans voorzichtig zijn met aile geruchten, die zoo licht vergroot en verbreid wor den zonder kennis der feiten. En die geruchten wekken maar angst en vrees, terwijl juist vrees het krachtigst meewerkt aan de verbreiding der ziekte. Gelukkig is de atmosfeer wat afgekoeld en de stad door den milden regen vrij wat opgefrischt. En dan verder de voorzichtigheid en de reinheid maar betracht en aile onmatigheid met groote zorg geweerd Met den uitgever van „MAK- IjITT'S Geïllus tr eerde St— W e r k e nopnieuw in het Nederlandsch vertaald en met oorgpronkelijke platen voorzien is een overeenkomst getroffen, waardoor wij in staat zijn aan de abonnés van ons blad een te doen. Bij het begin van elke maand zullen wij n.l. onzen lezers de gelegenheid bieden om tegen be- taling van slechts Vijftig Centen, franco per post Zestig Centen, een gekeel compleet werk van E. MARLITT met oorspronkelijke platen in eigendom te verkrijgen. Beginnende met zal o.a. een maand later „HET HEIDEPRIN- SES JE," eveneens tegen betaling van slechts vijftig cent, franco per post zestig cent, worden aangeboden; daarna „RIJKSGRAVIN GISEEA'^ enz. enz. elke maand een nieuw werk voor die prijzen, totdat aile lAonians en Hovel- len van MAREITT Utnl'i.nwi'r zijn en desverkiezende in twee Prachtbanden, mede voor lagen prijs verkrijgbaar, kunnen worden in- gebonden. Hoewel wij verwachten dat vele lezers gebruik zullen maken van de gelegenheid, om op goed- koope en gemakkelijke wijze AELE DE WERKEN van MAREITT in hun bezit te krijgen, stellen wij de inteekening slechts per compleet deel open en behoudt ieder de vol- kornen vrijheid op éénméér of aile deelen in te teekenen. Voor verdere bijzonderheden omtrent het eerst verkrijgbaar gestelde compleete werk van E. MAREITT: „Het Geheim van de Oude Juffrouw" leze men s. v. p. nevenstaande advertentie met inteekenbiljet. DE UITGEVERS. omtrek van Galtanisetta den landeigenaar Billotti gevangen nam en vermoordde, is nu in handen van het gericht. Het laatste lid der bende is dezer dagen te Piazza Armerina gevat. De roovers, die na het gevangen nemen van Baron Spitalerie en zijn zoon het buitenverblijf van Gravin Gianciolo plunderden, zijn nog altijd op vrije voeten. Verscheidene personen, die ver- dacht worden van medeplichtigheid aan de roove- rijen, zijn gevangen genomen. Onder hen is 00k de kapelaan van Gravin Gianciolo. Bij een brand, welke onlangs te Reichenau uit- brak heeft de aartshertogin Maria Theresia van Oostenrijk, die daar op de Villa Wartholz verblijf houdt, dapper medegeholpen aan het blusschen. De Prinses kwam aan het hoofd van den eersten troep spuitgasten op het terrein, en zij gaf niet alleen raad en woorden van aanmoediging, zij putte zelve water en werkte hard mee van middernacht tôt 4 uren in den morgen, toen de brand, welke een zeer dreigend aanzien had, nagenoeg gebluscht was. Brussel, 29 Aug. De sneltreirr van Ostende is heden bij het station gereden tegen den sneltrein uit Nederland. De vijf laatste rijtuigen zijn ver- brijzeld. Tien reizigers zijn gedood en achttien gewond. Te Luik is als gezondheidsmaatregel het venten van schelpdieren verboden, en dit heeft een oproer der mosselenvrouwen ten gevolge gehad. Een agent van politie, die haar belette hare kruiwagens uit eene in het kanaal liggende schuit te vullen, werd onder schreeuwen en tieren geslagen en in het water gesmeten. De man kon niet zwemmen, en de furiën zagen genoeglijk zijne vruchtelooze pogingen aan om den wal op te krabbelen. Op het punt van te verdrin- ken, werd de drenkeling door voorbijgangers gered. Door schreeuwende wijven achtervolgd, bracht men hem naar het politiekantoor, van waar spoedig een détachement agenten gezonden werd om aan het verbod de hand te houden. Van de oproermaak- sters zijn er eenige achter slot gebracht. in kruiken van 1 liter tôt deslnfectie, bij HENDRIK DIJKHUIS, Sappemeer. in BUSSEN van j, j, i Kilo. Het zal niet noodig zijn te kerinne- ren, dat de kiezers te Sappemeer ke- den kun kiesreckt kunnen uitoefenen. De stemkus is geopend van 9 uur voor- tôt 5 uur namiddag. Mockt iemand zijn stemkriefje verloren hebben, kij kan aan ket stembureau een nieuw ver krijgen. Ieder doe zijn plickt Om verwarring te voorkomen worden wij verzocht mede te deelen, dat de keer A. G. M1JEDER, die in een naarn- looze advertentie aanbevolen is, beslist de candidatuur bij deze verkiezing van den Raad der gemeente Sappemeer, heeft geweigerd. Maandag j.l. werd ten gemeentehuize te Hooge- zand aanbesteding gehouden van: Schoolmeubelen. Inschrijvers W. G. en A. G. Kuhn te Groningen voor 1495 L. en D. Gorter te. Sappemeer voor 1165; L. Klaassen en J. Meijer, idem voor 1115; A. Daanje en W. Ploe- ger te Noordbroek .voor 1095 E. Tulp en T. L. Kuiper te Siddeburen voor 1069. Aan de laagste inschrijvers gegund. Kachels. Inschrijvers B. A. Bruinhof en W. G. Veeger te Groningen, voor 992 J. Wester- diep en H. Westerdiep te Zuid- en Noordbroek voor 959 J. G. D. Vos en L. Duurkens te Sap pemeer voor 929 Wed. F. L. Hensel en G. H. Hensel te Hoogezand voor 897 J. E. Smid en E. Steenman te Winschoten voor 826. Aan de laagste inschrijvers gegund. maal per dag koffie en tweemaal een glasjenever, en ailes ging zoo rustig en kalm toe, dat men niet merken kon of er koolzaad of iets anders werd gedorscht. De gerst was over 't algemeen wat dun en kort van stroo, doch levert een goed beschol. Hetzelfde kan van de rogge worden gezegd. De vroeg gezaaide haver staat te dun, om een goed gewas te kunnen heeten, de later daartusschen ge zaaide heeft zich in het laatst van den groeitijd sterk ontwikkeld. Deze omstandigheid brengt een nadeelig verschil in rijpheid mede. De dikkop tarwe staat meestal dun en is kort van halm. Met de kleefsche is het iets beter gesteld. De erwten, die tijdig gezaaid zijn, staan vrij goed, van de later gezaaide komt weinig terecht. De boonen munten uit door een weelderigen groei, doch algemeen is men van meening, dat er te weinig peul aan zit. Van den bloei is veel verloren gegaan, terwijl de rupsen enkele stukken of gedeelten er van totaal vernield hebben. De hooilanden hebben eene mid- delmatige opbrengst geleverd, het hooi echter is uitmuntend gewonnen. De weidelanden zijn niet voordeelig geweest. De aanhoudende droogte geven ze thans een schraal voorkomen. Dinsdag bevond zich te Groningen een vreemden veekooper op de markt, die speciaal zijne aandacht vestigde op roodbonte koeien en ten slotte vond wat hij zocht. Het was een maréchaussée in koopmanskleeren, die met een anderenmaréchaussée, die als zoodanig 00k gekleed was, de markt afliep, om te zoeken naar eene roodbonte koe, de vorige week te Ruinen gestolen en op de markt te Assen verkocht. De dader of daders hadden te Ruinen een aantal koeien uit een stuk land gehaald en ongeveer anderhalve uur voor zich uit gedreven, om den eigenaar of de eigenaars er van 't spoor bijster te maken. Daarop hadden zij een koe gevat en waren daarmede naar de markt gegaan te Assen. Den volgenden morgen werden de koeien vermist, maar, behalve een, ten slotte ver van huis terug- gevonden. Er werd aangifte gedaan en men ge- loofde dat de koe naar dezen kant verkocht was. De maréchaussée, als koopman verkleed, maakte met talrijke kooplui een »onsehuldig" praatje, totdat hij ten laatste 00k in gesprek kwam met den heer Schuiling alhier, die de bewuste koe naar markt- waarde gekocht of liever betaald had, daar zijn agent de koe had gekocht. Op de vraag of de heer 8. den verkooper misschien wel zou herkennen, antwoordde deze, dat de verkooper een dikken doek om den mond had gehad, voorgevende pijn in den mond te hebben. Hieruit blijkt dus, dat het een listige kerel moet zijn. De koe zelve ligt thans in de weide en de heer S. begaf zich daarop met de beide maréchaussées er heen. De paarden, aangekocht voor de verloting van de Harddraverijvereeniging,*zijn tôt en met den dag van de verloting dagelijks voor belangstellenden te bezien in de stallen van 't Wapen van Z.-Hol- land, Nieuwe Ebbingestraat te Groningen. Haren 26 Aug. 1892. Bij de heden alhier gehouden jaarlijksche veemarkt was zeer weinig vee ter markt gebracht. Te twee uur werd er eene keuring van veulens gehouden, van wege het Genootschap ter bevorde- ring van den landbouw, afdeeling Haren, waaraan door 10 liefhebbers werd deelgenomen. Na een zeer moeilijk voor lih. keurmeesters te beslissen keuze, werd de prijs behaald door J. W olters te Haren, de le premie door H. Brants en de 2e premie door 0. Veldman, beide te Noordlaren. Prijs en premiën werden door het lid der com- missie, den heer R. Hornhuis, onder een fïînke toespraak den overwinnaars uitgereikt. Uitslag der gehouden aanbesteding den 25sten Augustus te Meedhuizen van 20,000 kilo phosphaat- meel (phosphorz. gehalte 16 fîjnheid 75 Ingeschreven werd per 10.000 k°. door: R. P. Haan, Groningen, voor 227i, vrachtvrij Meedhuizen; G. J. Krol Go., Zwolle voor/224, vrachtvrij Delfzijl; Gebr. Meedema, Meedhuizen, voor 224, vrachtvrij Meedhuizen; Boeke en Huidekoper, Groningen, voor 223, vrachtvrij Delfzijl; Eugen Hoefling, Lochem, voor 223, vrachtvrij Delfzijl; R. Reiniger, Siddeburen, voor 223, vrachtvrij Meedhuizen. De leverantie is opgedragen aan Reiniger te Siddeburen. en vakvereenigingen op den dag der groote bijeen- komst voor algemeen stem- en kiesrecht, den 18 September a.s., geweigerd. Zondagavond is door een trein van de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij nabij Usselo (ge meente Lonneker) een zeventigjarig man, Wesselink genaamd, die door dootheid het luiden der bel niet hoorde, overreden. De ongelukkige was terstond dood. Verleden week gingen 5 infanteristen uit het kamp te Laren een uitstapje maken naar Hilversum. On- derweg werd druk aangelegd en men verkeerde al spoedig in luidruchtige stemming. Op den terug- tocht werden uit het bosch stokken gesneden en juist toen men voort wilde gaan, kwam van uit het kamp een rijtuig waarin de kapitein met fa milie was gezeten. In plaats van door te loopen werd door de opgewonden jongelieden slag geleverd op het rijtuig, waarop de kapitein van zijn zitplaats sprong en hen tôt bedaren trachtte te brengen. In plaats van hieraan gevolg te geven werd hij op een dracht stokslagen onthaalt en was hij genood- zaakt weder plaats te nemen. Als een bewijs dat er nog al wat gedronken is, kan dienen, dat een der vijf woestelingen in het militair hospitaal te Naarden is opgenomen wegens krenking der geest- vermogens. Te Alkmaar viel Woensdag het vierjarig zoontje van den brievenbesteller Z. onder het spelen in de Lindegracht. Het mocht den werkman Pieter de Groot van Utrecht, tijdelijk werkzaam aan de ca- dettenschool aldaar, die onmiddelijk gekleed te wa ter sprong, gelukken het reeds zinkende kind be- houden aan wal te brengen, Men meldt aan het Utr. Dbl. uit Rotterdam: Ockeloen, die als vermoedelijke dader van den moord, op den politie-agent van den Berg gepleegd, gearresteerd was, heeft, na lang ontkend te heb ben, ten slotte aan den rechter-commissaris bekend den moord gepleegd te hebben. Gevraagd waarom hij eerst halsstarig ontkend had moet hij geantwoord hebben, dat hij aan »de ploerten uit de Meermansstraat" (de politie van het in die straat gevestigde bureau) niets had willen zeggen. Ockeloen, een ongeveer 23 jarig jonkman, was een der ijverigste colporteurs van Recht voor Allen en andere geschriften der sociaal-democraten. In die betrekking kwam hij herhaaldelijk in aanraking met de politie, die echter veelal alleen moest op- treden om hem te beschermen tegen hetstraatpu- bliek, dat steeds geneigd was om Ockeloen (die mismaakt is) in de maling te nemen, als hij zich met zijne socialistische geschriften op de publieke straat vertoonde. Bij aile socialistische standjes alhier kon men Ockeloen steeds vinden, en hij was een trouw bezoeker van de vergaderingen. Welke beweegreden hij voor de misdaad heeft opgegeven, is nog niet bekend. Kunnen de sociaal-democraten de verantwoorde- lijkheid van zich werpen voor de misdaad, die Zater- dagnacht in het lokaal, waar zij gewoon zijn bijeen te komen, gepleegd is, vraagt de N. R. Ct. Het zou, indien er geen bijzondere aanleiding toe bestond, niet in ons opkomen ons met deze vraag het hoofd te breken. Voor ons is het klaar als de dag dat de sluipmoordenaar, die eenen die- naar van het openbaar gezag, optredende tôt uit- oefening van zijnen plicht, verraderlijk neerschoot, niets heeft gedaan dan hetgeen hem dag aan dag, in schendbladen en schotschriften, in openbare bij - eenkomsten en bijzondere gesprekken, door zijne voorgangers en partijgenooten was aanbevolen. Uit de school, waar misdaad onderwezen wordt, komen misdadigers voort. Het kan niet anders. Raadsvergadering te Mimteiidaïu. Zitting van Maandag 29 Aug. Door H. M. Commissaris in de provincie Gronin gen is bepaald, dat de aangestelde rijksschatters der personeele belasting G. Jansen, T. L. Schuitema, P. B. ten Veldhuis, J. F. Lijbering, N. W. Lit, L. Mensinga en F. Alons voor het loopende dienstjaar 1892/93 00k in de gemeente Zuidbroek en E. War- ringa, H. Mulder Jzn., J. L. Prummel en J. Wijgers 00k voor de kadastrale sectiën D. en E. der ge meente Wildervank werkzaam zullen zijn. Ly In de laatste dagen schijnt het vuur den oorlog verklaard te hebben aan de hôtels. Nauwelijks is Grindelwald en het Kurhaus te 8t. Blasien (Schwar zwald) door brand vernield of men meldt een der- gelijke ramp, welke het hôtel »Zum Lôwen," te Kahla, in Saksen—Allenburg, getrofTen heeft, waar bovendien een apotheek en 4 woonhuizen in de asch werden gelegd. Ook is geheel door brand vernield het dorp Sontra (Regeeringsdistrict Kassel), waar 400 menschen zonder dak zijn. Dezer dagen zag bij Mantes een zeventienjarig jongeling, Lucien Petit, op zijn met een paard en een ezel bespannen kar langs een veertigtal bijen- korven rijdende, de bewoonsters der korven, door de hitte wellicht prikkelbaar geworden, bij geheele zwermen op zich af komen. Hij nam de vlucht en dompelde zich in een sloot. De bijen gingen zijn span te lijf, dat op hol sloeg, maar eindelijk met steken overdekt dood neerstortte. Eerst toen de bijen weer in hare korven waren, toog Petit, druip- nat en verslagen, naar Mantes. Volgens de laatste berichten zijn in de kolenmijn te Bridgend ruim honderd arbeiders om het leven gekomen. Men heeft verdere pogingen tôt redding van de bedolven mannen moeten staken. Te Londen zal spoedig een weekblad in reliefdruk voor blinden verschijnen, tegen den prijs van 3 pence per exemplaar. Te Lugano is bij den avonddienst de bliksem in de kerk geslagen. De aanwezigen verdrongen elkan- der in hun ontsteltenis bij de deuren, zoodat ver scheidene personen gekwetst werden. De geheele rooverbende, die onlangs in den Het Hoofdbestuur van den Veenkolonialen Land- bouwbond hield Maandag eene vergadering in 't hôtel van den heer H. Struvé te Sappemeer, waarbij ook de heer J. E. Scholten tegenwoordig was. Deze vergadering was .vooral belegd naar aanleiding van het aan genoemd bestuur te kennen gegeven plan door den heer Scholten, om dezen herfst als proeve aan een zijner fabrieken aardappels op zetmeel-gehalte te koopen. Daar de champions als standaard voor een dergelijken verkoop zullen wor den aangenomen, omdat deze met de Engelschen het meest verbouwd worden, besloot men over de aangegeven méthode nog éens na te denken en met drie weken wederom samen te komen, daar de champions niet eerder rijp zijn. Het plan van den heer S. werd algemeen toegejuicht. Tripscompagnie, 28 Aug. Ofschoon de meeste landbouwers alhier leden zijn eener vereeniging, die te Kleinemeer hare vergaderingen houdt, werden er sedert eenigen tijd pogingen aangewend om te geraken tôt de oprichting eener landbouwvereeni- ging te dezer plaatse. In die pogingen is men naar wensch geslaagd. Gisteren avond toch werd erop eene vergadering, gehouden ten ,_huize van J. B. Talens, tôt de bedoelde oprichting bësloten. 't Steeds wassend aantal landbouwvereenigingen is dus we derom met eene vermeerderd. Moge de jonge plant welig gedijen en straks ,het hare toebrengen tôt den bloei van den landbouw Bij den heer Delgorge dansonderwijzer te Gro ningen bestaat het plan bij den heer Homan, hotel- houder te Noordbroek, weder een danscursus gelijk ten vorigen jare aldaar heeft plaats gehad, op te richten. Wij vertrouwen dat velen zich opgewekt zullen gevoelen daarvan gebruik te maken, daar men overtuigd kan zijn van goed en degelijk onderwijs. Aangaande den oogst zoo schrijft men uit Overschild d.d. 24 Augustus kan het volgende worden gemeld: De opbrengst van het koolzaad was redelijk. Enkele stukken evenwel waren bui- tengewoon voordeelig, terwijl weder andere beneden het middelmatige bleven. Het koolzaaddorschen met de stoommachine van den heer D. Klimp alhier is uitstekend bevallen. De machine werkte best, de landbouwers verstrekten het werkvolk drie- Bedum, 26 Aug. Een treurig ongeval maakte hedenmiddag een einde aan het leven van den dag- looner W. Noorman alhier, werkzaam bij den land- bouwer P. Bakker te Westerdijkshorn. Men moest een veulen, dat nog in een hok was, naar de weide brengen. Nauwelijks was men in het hok of Noor man kreeg van het veulen zulk een geweldigen slag voor de borst, dat hij na een half uur lijdens over- leed. De oppassende werkman laat een weduwe met vier jeugdige kinderen achter. Te Vroomshoop, gem den Ham, is de vrouw van L. Zwier met het hoofd in een pot kokende melk gevallen, waarbij zij zulke ernstige brandwonden bekwam, dat haar toestand hoogst zorgelijk is. Wegens het groote gebrek aan gras tengevolge van de langdurige droogte hebben zich in de ge meente Schoterland eenige veehouders genoodzaakt gezien hunne koeien op stal te zetten, om ze met hooi te voederen. De sedert gevallen regens heb ben intusschen de landen weder vrij wat opgefrischt Te Alkmaar is Vrijdagavond een jongentje van acht jaar, spelende op een wagen, in de Baangracht gevallen. Toen men hem weder op het droge had gebracht, gelukte het niet de le weder op te wekken. îevensgeesten Door den raad van toezicht op de spoorwegdien- sten te 's Gravenhage en door den hoofdambtenaar van de Hollandsche IJzeren-spoorweg-maatschappij wordt een plaatselijk onderzoek ingesteld in zake de ontworpen en aan den heer Willink geconces- sioneerde N. O. L. S. Ook de voorgenomen lijn ZuidbroekDelfzijl zal aan een onderzoek worden onderworpen, het laatste tengevolge der bemoeiin- gen van de plaatselijke comité's te Delfzijl, te Nieuwojda en te Noordbroek, in vereeniging met die te Yeendam. Zekere vrouw S. verweet Donderdagochtend den landbouwer A. H. te 's Grevelduin-Kappelle, dat hij verslaafd was aan den sterken drank. De man ontstak hierdoor in woede, haalde thuis zijn ge- laden jachtgeweer en zijn geladen revolver en schoot deze af in de richting van het huis van vrouw S. Vier personen werden door de schoten geraakt en een van hen zeer ernstig gewond, daar de kogel in de lever drong, zoodat er vrees voor 't leven bestaat. De dader is naar 't buitenland gevlucht. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft het houden van een optocht door sociaaldemocratische- Tegenwoordig aile leden. De notulen der vorige vergadering worden ge- lezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is Voorloopige vaststelling der rekening over 1891. De Voorzitter deelt mede, dat de rekening gedu- rende 14 dagen ter lezing heeft gelegen en in han den is gesteld van de heeren Boerma en H. P. Mulder, ten fine van rapport aan deze vergadering. De ontvangsten bedragen 15.593.201 en de uitgaven 14,640,651. De Voorzitter verzoekt de commissie rapport uit te brengen. De heer Boerma rapporteert, dat de rekening door hen in goede orde is bevonden en stelt voor haar voorloopig vast te stellen. Aldus wordt be- sloten. 2. Aanbieding der begrooting over 1893. Burg. en Weth. bieden den raad de begrooting aan voor 1893 en stellen voor haar gedurende 14 dagen ter lezing te leggen, haar voor een ieder in afschrift of in druk verkrijgbaar te stellen en voorts te stellen in handen van de heeren Boerma en H. P. Mulder ten fine van onderzoek en rapport. Gonform besloten. 3. Ingekomen stukken. De Voorzitter leest een adres voor van den on- derwijzer de Groot, om eervol ontslag wegens zijne benoeming als zoodanig te Ommelanderwijk, met ingang van 1 Oct. a.s. De heer H. P. Mulder méent, dat de onderwij- zers 2 maanden moeten blijven. De Voorzitter is van meening den heer de Groot, te kunnen ontslaan, zoo spoedig zijn opvolger in functie kan treden, en stelt voor hem eervol ont slag te verleenen. Met algemeene stemmen aldus besloten. De Voorzitter vraagt, hoe hoog moet de jaar- wedde zijn van den te benoemen titularis. De heer Boerma stelt voor sollicitanten op te roepen op eene jaarwedde van 400. De heer H. P. Mulder meent, dat men geen sol licitanten krijgt voor 400. De heer Boerma repliceert, dat hij gelezen heeft, dat men in andere gemeenten ook voor 400 sollicitanten oproept. Roept men sollicitanten op voor een hooger bedrag, dan moet men de andere onderwijzers met minimum tractement ook verhoo- gen, men kan 't altijd probeeren. De Voorzitter denkt dat er wel sollicitanten zullen komen. De heer Dieters vreest, dat men geen sollicitan ten krijgt voor 400. Na onderlinge discussie wordt het voorstel Boer ma geaccepteerd met 4 tegen 2 stemmen, zijnde de heeren Dieters en H. P. Mulder. 4. Comptabiliteit. De Voorzitter brengt in 't midden, dat de kosten der stichting van de veldwachterswoning is geweest 1074.87 cent. Hij stelt voor die kosten te be- strijden uit den post onvoorziene uitgaven, groot 1183.86. Conform besloten. De Voorzitter doet mede het voorstel, om den post onvoorziene uitgaven daarna weder aantevullen uit andere posten der begrooting. Hiertoe wordt mede zonder stemming besloten. Hierna wordt de vergadering gesloten om in co mité generaal eenige reclames tegen den hoofde- lijken omslag te behandelen. op Vri HET GEBH I elk huisgezin zoo muttige boeken van Tltm.frr op een hoogst gemakkeliike 1vifze in eigen- dom te bekomen ziedaar het plan, dat u>H ons voorstelden uit te voeren en dat, naar wij vertrouwendoor onze lezers met ingenomenheid zal worden begroet. KREAPEEIEN A HOEM'S SAPPEMEER. l MU

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2