ironini if Fonds lot kosteloi Prof. MU wederte cons Spaansche T -K Extra BOEZELAARS oistvaug'eit. J, WESTER, Hoogezand. I; TBilii Spaarbank D Vergadering c is Vrijdag 26 BINNENLAND. Ongeoorloofde reclame. BURGERLIJKE STAND. mooie en uitgebreide sorteering l\ i il op de HOOGERE B TE SAPPEM 's avonds te STRUVÉ. Punten van behandelij 1. Verslag afgeloopen jaai 2. Rekening en verantwo) 3. Benoeming van één ht 4. Beslissing of de vereen kostelooze toelating werkzaamheden zal S. G. BINN H. BOL, Se| ZITTING F op H'oem 1898, 'sn, 7 uurin het LOCAAL de wolde. L. J. REIN! j GRONING* HET GEBBIJ der firma 1 KUILE te D bevolen, fi juste witte WIJSEJî tj Prijs per flesch f 1.85. B. REDING gPR***' ondergete'ekt maatschappij 9 der statuten, het beheer Augustus 1892 af een paar naar Groningen, (Sterreboscl Bij den aanvang der reis z 24 voor de eerste klasse en eerste klasse en 56 voor de De lijn is voor de berekeni weg zal gelegenheid gegeven Van Zuidlaren Noordlaren de Punt .1 Harendermolen Haren te Groningen Van Groningen Haren Harendermolen de Punt -i Noordlaren te Zuidlaren j De uren van vertrek zijn a De vrachtprijzer Enkele reis van Retourkaarten Bagage wordt met aile Bij het vervoer van ba Groninge Elke sectie afzonderlijk meer 5 cent. T Bestelgoed wordt met i van bestelgoed, worden, onafhs Van 1 kilo en minder t T Vrachtgoed wordt ééi deeld in 3 secties, en wel G De vrach Over één sectie TAR Honden worden vervoerd tweede klasse. Verdeeling der lijn in twei Men betaalt over één sec tôt. 12 uur 's nachts 10, na Idem over beide sdcties j ZUIDLAREN, 6 Augustus ding van den Borgweg. In dit adres, ingekomen van eenige ingezeten van Scharmer en Harkstede, dato 25 Augustus, wordt te kennen gegeven, dat ondergeteekenden, allen belanghebbenden tôt den aanleg van den grintweg te Borgweg, onder sohdair verband bij de eerste aanmaning, de achter hunne namen gemelde sommen nog voor den aanleg van dien weg aan den Raad beschikbaar stellen. De voorzitter leest hierna de namen der verschillende personen op, met het bedrag waar voor zij geteekend hebben. Dit bedrag bedraagt in't geheel 133.50. De voorzitter opent de discussien over dit punt. Eelssema Ik stel voor dit adres van de hand te wijzen. Er zijn al zooveel discussien over ge- weest en 't is eenmaal afgestemd. Zelfs de Raad der gemeente Hoogezand heeft er afwijzend op beschikt en aangenomen om er niet op terug te komen. Nu is er al weer een adres, dat is met aardig. Als het nu een weg was voor de geheele cremeente, maar 't is slechts voor een stuk of wat menschen. Als het nu nog 15 was, maar ze krijgen reeds 17 meer, en dan is het nog een weg onder eene andere gemeente. Zouden de leden van den Raad er wel recht toe hebben? In myn oog niet het schijnt dat de gemeente van Slochteren het geld op denrugwast. Het is veel te bezwaarlijk voor onze gemeente. Blaauw Hoeveel verschil is er nog Voorzitter Ik geloof, dat het onnoodig is, om dit nog eens weer te zeggen, omdat het al zoovaak besproken is. Het zijn de kosten van onderhoud, waarvan wij niet meer voor onze rekening willen ne- men dan dat gedeelte, hetwelk onder Slochteren ligt Die 133.50 welke we ineens zullen ontvangen is wel een bewijs, dat de inteekenaars groot be- lang stellen, maar naar 4 is dit 's jaars ook nog maar eene kleinigheid. Van verdere mlichtingen geloof ik vrij te kunnen zijn. Kooi: Het blijkt, evenals de voorzitter zegt, dat de menschen daar er veel belang in stellen, dat ze den weg graag willen hebben. Eelssema zegt, dat de weg niet noodig is, maar hij is hoogst noodig. De aanbieding van den Raad der gemeente Hoo gezand is zeer goed, te meer, daar er langs den weg vijf bewoners uit de gemeente Slochteren tegen één uit Hoogezand, wonen. Het is niet af te slaan. Ik heb mijne vingers opgestoken de gemeente- belangen te zullen behartigen en zal er daarom ook voor zijn, dat het wordt aangenomen. Westers Ik meen, dat wij de gemeente be- schouwen moeten als één geheel en niet als twee gedeelten. Nu is het westelijk gedeelte steeds voor den aanleg van den weg. Daarom zal nu het oostelijk deel er wel niet tegen zijn, maar ik stel mij voor, dat het oostelijk gedeelte niet met den toestand van den Borgweg op de hoogte is. Er is reeds eene school, en hoe verder men dpn Borg weg opkomt, hoe meer behoefte er is. Er wonen zeer veel kleine landbouwers en arbeiders, en wil men die nu niet als menschen beschouwen, dat moet ieder zelf weten. De weg is een uur gaans. Ik zou er ook voor zijn, dat het werd aangenomen. Alt in g Mijne heeren Ik had mij voorgenomen, het woord omtrent dit punt niet weer te vragen, omdat ik toch wel dacht, dat het boter aan de gai g gesmeerd was. Ik vraag nu evenwel het woord omdat in de vorige vergadering onze voorzitter ons met een kluitje in 't riet gestuurd heeft, omdat de voorzitter gezegd heeft, dat het toen ingekomen adres niet behandeld mocht worden, maar waar staat dat in de gemeentewet. Of zeide de voorzitter dat toen, omdat er een der leden afwezig was, die met den voorzitter zeilde? (Voorzitter: dat laatste woord heb ik niet verstaan). Alting herhaalt zeilde. Alting vervolgt hierna Die zijn mandaat als lid van den Raad nakomen wil, kan en mag niet anders, moet die menschen daar de hand reiken. 't Is er eene nijvere volksklasse, die eene school met 3 lokalen noodzakelijk maakte, en nu is er al plaats te min in de school. De toestand is daar treurig, die weet, dat de weg onbegaanbaar is, die weet, dat het aanbod van Sikkema om eene laan af te staan zoo goed was, die weet, dat die laan 40 huur deed, die weet, dat de nu overleden Sikkema nog eene belangrijke som toegezegd heeft voor de totstandkoming van den weg, en dit moet de Sikkema's ter eere nagezegd worden, zij waren steeds bereid met woord en daad eene goede zaak te helpen, moet er toe komen om het aanbod van Hoogezand aan te nemen. Nu heeren, het is mij onbegrijpelijk, hoe men er tegen kan zijn. Ik stel voor het aanbod van Hoogezand aan te nemen. Voorzitter Wat Alting aanhaalt, n.l. dat ik hen met een kluitje in 't riet gestuurd heb, daar trek ik mij weinig van aan. Over wet en règle ment wil ik niet spreken. Wat het overige betreft, n.l. die er voor zijn om den weg verhard te krijgen, wil ik op het hart drukken om de finantieele zaken te denken. Dat het oostelijk het westelijk deel dwarsboomt is een heel verkeerde uitdrukking, ik stel ieders gevoelen op waarde. Het past allerminst door harde woorden, en ik geloof, dat het beter is er door zachte woorden te komen, dan bitterheden te gebruiken. Eelssema Alting zegt, dat het oostelijk deel er tegen is en dwarsboomt, maar dat is niet zoo. We hebben dadelijk er allen voor gestemd om 15 subsidie tôt den aanleg van den weg toe te staan. Nu krijgen ze reeds 17 meer. De weg kan ook nog immers veel verbeterd worden, er zaten nog aardwallen genoeg, welke noodig moesten worden weggeruimd. Slochteren is immers toch niet verplicht een' weg te onderhouden, welke onder eene andere gemeente ligt, onder Hoogezand. Wij hebben daartoe geen recht. Alting: Eelssema beschuldigt mij, dat ik zou gezegd hebben, dat het oostelijk deel het westelijk zou gedwarsboomd hebben, maar dit is niet zoo. Onze voorzitter meent, dat het kwade woorden zijn, maar ik heb gezegd, dat de voorzitter gezegd had, dat wij het vorig adres niet mochten behandelen. Ik heb hierover de gemeentewet nagezien, maar kon dat er nergens in vinden. De voorzitter antwoordt hierop, dat ieder vrij is in zijne uitdrukkingen. Westers: Ik heb het, geloof ik, gezegd, maar heb er mede bedoeld, dat het oostelijk deel misschien niet goed met de zaken op de hoogte was. Voorzitter Ik geloof, dat mijne positie verkeerd beoordeeld wordt. Het is onnoodig ailes te rele- veeren, maar steeds ben ik voor den aanleg van den grintweg te Borgweg geweest, en ook om flink subsidie toe te staan, maar ik ben er tegen om meerder onderhoud ten laste van onze gemeente te nemen, dan dat deel, dat onder Slochteren ligt. Het jaarlijksch onderhoud der wegen in onze gemeente is al zoo verbazend groot. Daar mag nu eene verkeerde uitlegging aan gegeven worden, ik kan het niet helpen, maar ik handel in 't belang der gemeente. Ik ben van dat oordeel, om niet meer onderhoud te nemen, niet af te brengen. Rumpff: Ja, dat onderhoud is slim. Klootsema: Wat hebben die menschen al veel bijgedragen in den aanleg van andere wegen. Reeds meer dan 25 jaar hebben ze er toe betaald. Het is een schandaal, dat ze nu niet geholpen worden. Eenige leden beginnen nu tegelijk te spreken, waardoor de voorzitter met den hamer op de tafel slaat en tôt orde roept, door te zeggen, dat ieder het woord moet vragen, die spreken wil. Rumpff Ik heb ze altyd laten pratendat Hoogezand billijk was, maar ik zeg van niet, want de weg ligt onder Hoogezand. 't Hooge woord moet er maar uit, Hoogezand is niet billijk. Voorzitter Ik ga niet met Rumpff samen, want als wij de belangen der gemeente maar behartigen, doet het er niets toe, of de weg onder Hooge zand ligt. Ik kan nu niet zeggen, dat Hoogezand juist onbillijk is. Kooi: Ik moet nog even op iets wijzen, waar misschien niet aan gedacht wordt, n.l. dat Hooge zand ook het onderhoud van dat gedeelte van den weg neemt, dat onder Slochteren ligt. Voorzitter: Dat maakt juist het verschil uit, want dat gedeelte, dat onder Slochteren ligt is maar een kort eind. Eelssema: Ik stel voor afwijzend op het adres te beschikken. Klootsema Ik doe het voorstel om het aan te nemen. Kooi: Ik heb dadelijk een voorstel gedaan, toen ik er over gesproken heb. Eelssema: Maar ik eerder. Voorzitter Wij hebben nu meerdere voorstellen, maar het doet weinig af, welk voorstel er nu ge daan wordt, omdat het gaat over, voor of tegen aanneming zooals Hoogezand wil. Er zal te zamen zoowat bijgebracht zijn 4440. Eelssema en an- deren zullen er zeker niets tegen hebbendat het voorstel zoo gedaan wordt, n.l. slemmen voor of tegen, zooals Hoogezand wil. Met 14 dagen kunnen ze wel weer met een gewijzigd adres komen. Eelssema Hoogezand heeft er in de vorige raadsvergadering afwijzend op beschikt en besloten er niet weer op terug te komen. Voorzitter: Dat hebt Ge zeker alleen uit het verslag, en we weten al te goed, hoe ongeloof- waardig die verslagen zijn. Als het nu een ofïicieel verslag was. Ik geloof, dat als in dit geval wat minder open- baarheid gegeven was, de zaak al reeds lang in orde was. 't Is meer een handelszaak. Ik reken mij er de schuld niet van toe. Kooi Of het in 't verslag staat of niet, doet er niets toe, Hoogezand wil den weg wel, maar onder geene andere voorwaarde. Blaauw: De voorzitter zegt, dat het de draag kracht van de gemeente te boven gaat, maar het maakt nu alleen 1/5 onderhoud verschil, en als het er al zoo na aan toe is. Ik ben voor het gemeen schappelijk onderhoud, men kon er misschien wat uit leeien, twee weten meer dan een. Wij be- hoeven toch voor Hoogezand niet bang te wezen. Er volgen nog eenige discussien over dit punt, waarna er eindelijk eene stemming plaats had als volgt 7 voor het aannemen zooals Hoogezand wil en 7 tegen; alzoo staking van stemming. Voor stemden de leden Westers, Blaauw, Alting, Klootsema, Geertsema, R. E. Mulder, Kooi. Tegen stemden de leden R. G. Mulder, Rumpff, Hooites, de voorzitter, Boerema, Eelssema en Broe- kema. Voorzitter Heeft nog iemand iets mede te deelen of voor te stellen? Blaauw Verleden herfst komt er iemand bij mij loopen en zegt, dat er een wegarbeider wezen moet, en die zeide tevens, dat hij het wel wezen wou. Daar ik pas lid van den raad was geworden. wist ik niet, hoe dat die zaken geregeld werden, en zeide derhalve tôt hem, dat hij naar den Bur- gemeester moest gaan, waarop hij antwoordde, dat die hem hierheen gestuurd had. Later komt er nog iemand evenzoo. Nu is er reeds een aangesteld. Als de Burge- meester daartoe het recht heeft, waarom moesten ze dan eerst naar mij Voorzitter. Wat dit punt betreft, kan ik er op antwoorden, dat er door mij nooit iemand naar een lid van den Raad verwezen is. De aanstelling van de wegarbeiders is aan B. en W. overgelaten. Is er eene betrekking van een wegarbeider va cant, dan willen we graag inlichtingen van een lid van den Raad ontvangen. Wij hebben Ham toen aangesteld, omdat die ons de geschikste voor- kwam. Hierna volgde sluiting der openbare vergadering, terwijl er overgegaan werd in eene met gesloten deuren ter behandeling van eenige reclames hoof- delijken omslag en schoolgelden. VERGADERING der Landb. Vereenig. Bor- gercompagnie, Tripscompagnie en Kleine- meer, gehouden Donderdag j.l. in de her- berg »<Je Jagt" te Kleinemeer. Tegenwoordig 18 leden. Na opening der vergadering en voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke goedge- keurd werden, bracht de secretaris een zeer uitvoe- rig verslag uit over de 15 gesubsidieerde proefvel den in de veenkoloniën, welke waren gehouden door de heeren A. G. Mulder te Achterdiep, W. Bakker te Noorddijk, H. Woldring te Veendam, J. Kunst te Nieuwe Pekela, Sloots te Veendam, K. Ensing te Borgercompagnie, Kooi en Velthuis te Harkstede, Edzes en Veenhuizen te Sappemeer, Bentum te Wildervank, Schuiringa en de Vrieze te Wildervanksterdallen, J. Eerkes te Borgercompag nie, Slim en Jonker te Musselkanaal, Kruis te Stads- kanaal en H. Zeven te Ommelanderwijk. Daarna wordt besloten om voorloopig te verdagen de toe- treding tôt het lidmaatschap van de coôperatieve vereeniging, terwijl voor kennisgeving werd aange nomen dat 20 leden een aandeel ad 10 hadden genomen in het centraal proefveld. Ingekomen een règlement en circulaire betref- fende de onderlinge Noord-Nederlandsche Veever- zekering-Maatschappij, gevestigd te Witmarsum, welke voor kennisgeving werden aangenomen, zoo- mede een schrijven van den heer B. Luttmer te Sappemeer, waarin Z.Ed. 150 Hect. 1.50 poot- aardappels genaamd zaaiers aanbiedt. Na eenige pauze kwam 't oogstverslag ter tafel, als volgt tarwe tamelijk, extra kort van stroo, rogge best, haver middelmatig doch kort van stroo, paarde- boonen middelmatig, aardappels goed, gras slecht, knollen mooi gewas, spurrie slechte opkomst, garst tamelijk. Door den heer Geling werd aan 't bestuur de vraag gericht of men den aankoop van kunstmest- stofïen ook eens zou bespreken, waarop besloten werd zulks in de volgende vergadering te behan delen en dan tevens een commissie uit de deelne- mers te benoemen ter regeling van een en ander. Alsdan vangen de vergaderingen om zes uur aan. Hierna sluiting. In sommige provinciale bladen heett men dezer dagen kunnen lezen, datte ficcmi oi-de» 8 wagens aardappelen zou den zijn aigekeurd voor ket gebruik, omdat de aardappelen Indertijd met „Bouillie Bordelaise" waren besproeld. Daar bij de Politle te Leeutvurden van zoodanigc afkeurlng niets bekend is, zoo mag worden ondersteld dat dit be- rickt is onjuist en wellickt zijn oor- sprong vindt iu minder edele concur- rentie. Sappemeer, 1 September. Bij de gisteren ge houden stemming ter verkiezing van één lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. J. Smit, waren uitgebracht 183 stemmen. (Aantal stemgerech- tigden 338.) In blanco 8. Volstrekte meerderheid 92. Verkozen werd de heer P. C. van Galcar met 119 stemmen. Verder verkregen de heeren T. Haan 35 en H. G. Janknecht 18 stemmen, terwijl op de heeren A. G. Mulder, E. Maathuis en L. K. Dijkhuis ieder een stem werd uitgebracht. Onder de stembriefjes waren er drie met rijmpjes, welker inhoud we hier laten volgen Het eerste luidde: Licht, meer licht, is de vraag van den dag, Licht, meer licht, 'k wou dat 'k het eens zag, Licht, meer licht, op school en op straat, Licht, meer licht, ook in 't wezen der Raad. Licht, meer licht, ook in des kiezers brein, Dan zal meer licht hun parool ook eens zijn Een helder hoofd, een ruim gezicht, Worden dan meer getelt, dan een lamp zonder licht. Het tweede was van den volgenden inhoud: Nu iederheen zig repd Daar 't verkiezingsklokje klepd Doe 'k ook mee aan den strijd Gestreden wyt en zijd. De heer Van Kalker Piet Stem 'k vooralsnog maar niet En wat je er ook van zegd, Op 't briefje zet ik geen Janknegt. De molenaar T. Haan Laat 'k vasd er buiten staan. And'ren stemmen baad me nied 'k Stem dus blanko als ge ziet. En het derde In 't spijt van 't vijfenveertigtal Wier stemmen men liet vragen Door een gemeenteambtenaar Zal ik het toch maar wagen En stemmen op den heer T. Haan. Men trekke zich dat heusch niet aan; Want weet ge, stemmen op gezag Van Doctor, Meester in de Rechten Ik meen haast, dat het niet meer mag Om zich te laten knechten. Door Dominées of Gourantier, Met reeksen namen op papier, Gesteund door hun trawanten Met vrienden en vriendsklanten. Wie moet nu van de kiezers toch Wel zoo schaapachtig wezen, Dat hij zich door een bloote lijst Van namen liet belezen! Maar hulde aan 't vijfenveertigtal Dat reeds zijn simple namen Voldoende aanbeveling acht; Elk ander moet zich schamen!!! Elkeen verdwijnt daarbij in 't niet, Zoo hoog schat hij, och wat verdriet Zich zelven niet. De twaalfde verjaardag van H. M. Koningin Wil- helmina werd te Hoogezand en Sappemeer herdacht door uit de Gemeentehuizen te doen wapperen de nationale driekleur; ook had zulks plaats uit het Stationsgebouw aldaar. Bij Kon. besluit is, met ingang van 5 Septem ber 1892, aan den heer E. Scheffer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Sappemeer. Aan de Woensdagmiddag gehouden harddraverij bij den logementhouder A. L. Pronk, namen 7 paarden deel. Bij den uitslag bleek voldoende dat er le Borgercompagnie tegenwoordig vele puike dravers aanwezig zijn. De le prijs, een prachtig nickel kofQe- en thee- servies op blad, werd gewonnen door den zwarten ruin »Wilhelm", eigenaar J. Cock, pikeur H. Gock. De 2e prijs, een prachtig nickel bouilloir, door den bruinen ruin sDiogenes" van B. ter Borg, pi keur R. Vos en de 3e prijs, een prachtige nickel koffiekan met komfoor, door de zwarte merrie »Concurrent" van A. v. d. Laan, pikeur R. Dreesman. De eigenaars van de prijswinnaars wonen allen te Borgercompagnie. De prijzen werden met een gepast woord uitgereikt door den heer la Goste, waarna het feest in de zaal van Pronk, onder op komst van een talrijk publiek, werd voortgezet. Ter gelegenheid van het in Juni van 't volgende jaar te Winschoten te houden landhuishoudkundig congres zal er ook eene nij verheidstentoonstelling wor den gehouden, opengesteld voor aile binnenlandsche fabrieken en werklieden met eigen fabrikaat. Eêne rubriek zal plaats hebben voor enkele buitenlandsche nijverheidsproducten. In plaats van médaillés zullen als prijzen worden toegekend bijdragen in geld, benevens diploma's, waarop gouden, zilveren en bronzen medailes worden afgedrukt. Voor de prijzen in geld zal ruim drieduizend gulden worden besteed. Ieder, die op de tentoonstelling wenscht mee te dingen, moet hiervan vôor den 15den November a.s. kennis geven aan den secretaris der commissie, den heer A. Frankforter. De commissie stelt voor sommige der ingezonden voorwerpen voor eene ver- loting aan te koopen. De tentoonstelling zal in de volgende 16 groepen worden verdeeld: bouw- kunde (verdeeld in 12 klassen), meubelen enhuis- raad (8 klassen), artikelen voor huishoudelijk gebruik (5 kl.), gesponnen, gebreide en geweefde goederen (4 kl.), modeartikelen (7 kl.), Ieder en touwwerk (3 kl.), voedings- en genotmiddelen (9 kl.,), ver- bruiksartikelen (5 kl.), papier, druk- en bindwerk (7 kl.), werktuigen en gereedschappen (3 kl.), be- werkte metalen (7 kl.), vervoermiddelen en sport- artikelen (4 kl.), muziekinstrumenten(2 kl.), tuin- sieraden en planten (4 kl.), een internationale groep (14 kl.), en inzendingen ter opluistering(2 kl.), Onder de zeldzaamheden behoort zeer zeker, dat iemand vijftig jaren aaneen eenzelfde werk verricht. De wegwerker W. Lutje, werkzaam op den grintweg tusschen Winschoten en Noordbroek, is reeds vijftig jaren als zoodanig, zeer ten genoegen van zijn supe- rieuren, ofschoon hij reeds eenenzeventig zomers zag voorbijgaan, in functie. Op de Woensdag te Veendam gehouden veiling van Groninger straatvuilnis en ier zijn verkocht: 12 vrachten compost voor 720, prijs 60, en 13 vrachten ier voor 167.25, hoogste prijs 14.75, laagste prijs 11. Donderdag werd te Veendam door 't bestuur van 't waterschap «Westerdiep" de aanbesteding gehouden van het maken en leveren van 20 duikers in genoemd waterschap. Hierop was ingeschreven door: H. Huizing, Wildervank, 7840; H. Nieland, Wirdum, 7149; H. Doornkamp, Nieuwolda, 7088; J. Buurke, Noordbroek, 6783. Bedankt als zijnde boven de begrooting. Haren, 1 September 1892. In drie huisgezinnen alhier, hebben zich gevallen van typhus voorge- daan, waarvan reeds eene jonge moeder het slacht- ofï'er is geworden. Op last van den geneesheer is het lijk binnen 24 uren begraven, terwijl de wo- ning en al het andere onmiddellijk zal worden ontsmet. Groningen 2 September. Naar wij vernemen, heeft de rechtbank te dezer stede geene termen gevonden om de zaken tegen de heeren Vunderink en Hemmes, wegens de bekende hun te laste ge- legde feiten, naar de openlijke terechtzitting te verwijzen, en hen te dier zake buiten vervolging gesteld. De heer officier van justitie is tegen die beschikkingen der rechtbank in verzet gekomen hij het gerechtshof te Leeuwarden HOOGEZAND, 25 Aug.—1 Sept. 1892. Geboren Willem, z. v. Martinus van Veen en Geesien van Duinen Teunis, z. v. Casper Lambeek en Stientje Paas Frederik, z. v. Geert Sagel en Frederika Frouwina Schreuder Jantje, d. v. Jo- hannes Pattje en Janna Koers Petrus Augustinus Bernardus, z. v. Pieter Joosten en Regina Riga. Getrouwd Abraham Ballema en Katharina Wind. Overleden Dirk van der Land, 9 m., z. v. Lucas van der Land en Gornelia Kramer Nantko van der Schuur, 4 j. 6 m., z. v. Klaas van der Schuur en Grietje Nieborg Alida Piest, 2 j., d. v. Hendrik Piest en Aaltje Kruizinga Kornelius Bouwman, 2 m z. v. Boele Bouwman en Aaltien Veendijk Elizabeth Alberdina Venema, 4 m., d. v. Abel Venema en Geertruid van der Laan; Die- wer Klaassens Kuiper, 84 j., laatst wed. van Har- mannus Folkertsma. SAPPEMEER, 15 Aug.—1 Sept. 1892. Geboren Elsina, d. v. Abel Albert Kollé en Gatharina Margrieta Schram Gerke, z. v. Heike van Dam en Egberta Schrage Haatje, z. v. Klaas Smallenbroek en Trijntje Leinenga Tjaard, z. v. Derk Kraster en Aaltje Burema; Henderika, d. v. Wolter Wagenaar en Frouke Fraai; Henderika, d. v. Berend Bilder en Jantje Oosterhuis, woonplaats Veendam Pieterke, d. v. Hindrik Jongman en Grietje ter Veer Albertus, z. v. Frederik van Meurs en Albertje Kuiper. Ondertrouwd Aritius Sybrandus Talma en Jeannette Henriette Maathuis. Overleden Geertruida Elizabeth, 1 j. 5 m. d. v. Johan Bernard Joseph Luttmer en Trientje van der Woude Jan Dorenbos, 55 j., echtgenoot van Stientje Rijkens Elisabeth Kok, 68 j., echtgenoote van Jacobus Schrijver Jan, 1 j., z. v. Koert Smit en Grietje Plaggenborg, woonplaats Emmen Jakob, 7 m., z. v. Jakob Heukers en Pietje Smit Steven, 1 j., z. v. Eltje ten Cate en Pieterke Kroes Jan, 16 j., ongeh., z. v. Jan van der Mey overleden en Aafke Deuntje Engbert, 1 j. 4 m., z. v. Arend Bergman en Ekolina Koster. SLOCHTEREN, 24 Aug.—30 Aug. 1892. Geboren Antiena Sapbiena, d. v. G. Hartenhof en A. Prins te Slochteren Jantje, d. v. E. Blokzijl en G. Schipper te Siddeburen Margaretha Eliza beth, d. v. G. S. Wilbrink en G. Heikens te Kolham Ebo, z. v. S. Bouwman en J. Kap te Hélium Eppo, z. v. T. v. d. Ark en A. Engels te Slochteren Derk, z. v. H. Hogenberg en W. Roffel te Hark stede Jan Gabe, z. v. J. v. Dijken en J. Niemeijer te Harkstede Aries, z. v. J. van Dijk en F. Kroes te Siddeburen Rubel, z. v. S. Bollegraaf en S. Nieveen te Slochteren. Getrouwd Jakobus Folkersma 47 j. en Jantje Blik 32 j. beide van Schildwolde. Overleden Trientje Lambertus Weers 73 j., wed. van F. E. Doornbos te Schildwolde Gatha rina Hoekema 77 j. vrouw van H. F. Deel te Slochteren Ebelina Jacoba Folkersma 3 mnd, d. v. J. Folkersma en M. Bovenhuis te Slochteren Ellechien Bennema 29 j. wed. B. P. v. d. Veen te Schildwolde Trientje Lanting 55 j., vrouw van J. Terhuizen te Schildwolde. ZUIDBROEK, 26 Aug.—2 Sept. '92 Overleden Anna Broekema, 72j. wed. Schierenga. IKGEZOITDEIi. Heil den Lezer! De choiera, die zich reeds eenigen tijd in het buitenland verspreidt, heeft ook hare intrede in ons land gedaan. Het gevaar bestaat, dat de zoo gevreesde vijand ook onze gemeenten komt binnensluipen. Meenende dat ieder in 't belang der volksgezondheid verplicht is daarvoor zooveel mogelijk te waken, brengen we de volgende voorschriften en leefregels ter al- gemeene kennis. 1. Zorg voor eene geregelde leefwijze. Wees matig in ailes, maak vooral geen misbruik van sterken drank, wacht u voor spijzen en dranken die de maag bederven of loslijvigheid veroorzaken als daar zijn: pruimen, komkommers, augurken, salade, azijn, slecht bier. Bedenk dat stoornissen in de spijsverteering de vatbaarheid voor de ziekte vermeerderen. 2. Eet geen ongekookte spijzen. 3. Zorg voor goed drinkwater, kook het min- stens 10 minuten lang. Regenwater is beter dan putwater. Drink vooral geen ongekookte melk of karnemelk. 4. Wees zindelijk in ailes, zoowel in uw huis als op uw lichaam. Zorg voor frissche lucht, ver- wijder aile vuilnis, boen de wanden, wit de muren, zoowel van uwe kamer als uwe bedsteden, zorg voor versch bedstroo. Wasch steeds uwe handen in gekookt water voor ge gaat eten. 5. Vermijd zooveel mogelijk plaatsen waar de ziekte heerscht. Wij zijn overtuigd dat als bovenstaande raad- gevingen goed worden opgevolgd, ieder het zijne doet om de zoo gevreesde ziekte te weren. De geneeskundigen van Hoogezand en Sappemeer: Dr. B. W. SIEMENS. Th. INDEN. J. S. BEEKHUIS. J. AZINGS VENEMA. G. H. SANDERS. Bevallen van een MEISJE G. JONGMAN—Ter Veer. Sappemeer, 31 Augustus 1892. Gelieve dit als algemeene kennisgeving aan te nemen. witte, gekleurde en zwarte Bij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Hoogezand en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Augustus, ingelegd 335 terugbetaald 8.31. V- -y j op i r-tit

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2