9 Verkoop Kolham. BoerenbehuizingenSchui Boerenbehuizinge en Schuur V. den EIGENDOH Boeldag le Sappemeq ICBOàl, een staande STOQMKETEL vos-ruinpaard HEERËNBÊHUiziN HHRINBïHDIZH Prima Co^na Verloren Cnevraacd V A K H i; W OUDE EN JONGE VARKI Tôt de levering van V BOELDAG 1 Inmiddels uit de hand te GEWONE VERKOOP EWE TEN OEVER, Martens BUITENLAND. Nagekomen Advertentiën. Te koop BINNENLAND. J. PIGCARDT, notais le Hoogezand, zal, Uonderdag den 8en September 18 's avonds 6 uur, ten verzoeke van de wed erven van wijlen J. K. UILDRIKS, ten huize v< den kastelein Hk. DE WEERD te Kolham, publi» verkoopen I. EENE NIEIJWE met ERE, TUIN en j hoorige tvUfBBl jear, samen groot 19; hect., staande en ligç nabij kerk en school, ten noorden van- er den grintweg te Kolham, grenzende aan de .- alzoo zeer gunstig gelegen voor den aanvoei wierdegrond etc. II. EENE met ERF, TUIN en LAND, groot 6.5250 mede aldaar, ten zuiden van den grintweg. III. 1.5970 hect. HOOIEAND, geleged de Hofsloot en de M te Kolham. IV. 3.7210 hect. HOOILAÎVD, gelegen j Kropswoldermadegemeente Hoogezand, perceelen. van 24 A. 81 c.A. behuisden GROND te Ko onder beklemming in gebruik bij H. I DERMAN voor eene jl. op 1 Mei versch.l huur van 22.50; en VI. DITO van 23 A. 89 c.A., dito ald; gebruik bij de wed. en erven J. S. VOS vocl jl. op 1 Mei versch. vasle huur van 22.51 f in 't BONTEHUIS te Sappemi L Vrijdag den «en Septet ggg 1802, 's nadem. om één uur J. PIGCARDT, j Notaris SPRUYT le Sappemeer, zal op 1 dag 5 September 1802des nadeff een uur, ten sterfhuize van den heer H. J. - staande te Sappemeer aan de Slochterst.ra< ttlifk verkoopen i Ongeveer 200 bectoliters diverse partijen RARK, RIEMLEER, DRI, MEN, OVERLEDER, TUIGLEER, eene pa zouten ZOOLLEER benevens eenige DRI MEN GEREEDSCHAPPEN. Voorts met DRIJFWERK, en eindelijk een in tuigen inak bereden vierjarig een MELKKOE, een TIEBIJRY enz. De KOOPERS genieten crediet tôt 1 Ja 1893, mits bekende solide borgen stt TE SAPPEMEER. De notaris SPRUIJT te Sappemeer, zî Woensdag 14 September 1802des; 7 uur, in het Hôtel STRUVÉ aldaar, ten va van den heer H. TEN OEVER, in het op verkoopen De zeer logeable met SCHUUR, PAARDF-®0 ERF en TUIN te zamen aren, 32 centiaren, aile naamst gelegen te Sappens de Noorderstraat. Het HUIS, dat in huur bewoond wordt (j Heer E. SCHEFFER, is voorzien van een be DAK en bevat zes KAMERS, KEUKEN, D RODENKAMER, PROVISIE- en TURFK1 AANVAARDING bij den toeslag; ter te bexichtigen is op fie h dag tn» ve van des voormiddags 1012 nnr. VAN op Vrijdag Sept. 1892.* gens van 1012 uur, bij A. BOl te Kielstertolhek. U. ME REGOMMANDEERT ZIGH Met het grootste leveren wij tegen postv rembours, mandjes scli dig ©nderzocbte t'OGMC48 maathoudende FLESSCHEN f U of 20 met inbegrip emballage franco hoofdplaat Wed. JOUSTRA ZOON Importeurs van Cogi Postwissel voor franco proefflescb onder den molen gespeeld; zoodat de ongelukkige in zijnen val licht nog een slachtoller had kunnen maken. En als men uit dit ongeluk moet alleiden, dat het onderhoud van dien molen betere zorg vereischt, dan is het te hopen, dat zulke droeve ramp allereerst er toe mag leiden, dat lalere on- gelukken afdoend worden voorkomen, te meer, daar die molenberg altijd de speelplaats is voor tal van kinderen. In mijn vorigen brief schreef ik, dat er juist geruchten gingen van een eerste geval van choiera in onze stad. Ik kon het toen onmogelijk gelooven, daar ik de kinderen uit dat gezin nog pas onder mijne -oogen had zien spelen. Na 't afzenden van den brief zag ik echter uit mijn raam, hoe de vuilniswagens af- en aanvoeren, om meubels en huisraad naar de mestvaalt le brengen en daar te verbranden. Onmiddellijk werd ook de geheele woning ontsmet en een politieagent vatte post voor de deur; opdat er niemand uit en inging. De vrouw, een familielid uit Hamburg, was toen al naar de barak vervoerd, waar zij ook is overleden. Als een vuurtje liep het nieuws door de stad, en natuurlijk wist »men" 's morgens al van een tweeden patient te vertellen, wat als gewoonlijk in zulke omstandigheden totaal uit de lucht gegrepen was. Inmiddels bleef de bij de wet voorgeschreven pro- clamatie van den burgemeester uit en volgde spoedig het gerucht, dat het geval geen choiera was geweest. En inderdaad bleek er al gauw verschil van ge- voelen tusschen verschillende autoriteiten te bestaan over den aard der ziekte. De huisdokter bleef beweren dat er geen sprake was van choiera en hij stond in die meening lang niet alleen. De patient was eene zwakke vrouw, die aan gewone kramp leed, gevolg licht van overspanning, zoo beweerde de meerderheid. Doch een onzer pro- fessoren hield vol, dat het wel degelijk choiera was. Men bleef confereeren en samenspreken op het Stadhuis en ook de tweede dag ging zonder officieele bekendmaking heen. Pas den derden dag volgde de constateering der ziekte en verscheen dus ook de proclamatie ofschoon nog altoos meer- deren van gevoelen bleven, dat het geen choiera was geweest. Doch hoe dit zij, het geval bleef tôt één beperkt, wat wel te meer merkwaardig mag heeten, daar het hier een gezin met acht kinderen gold en het gevaar voor uitbreiding dus erg groot mocht heeten. Beter echter is te groote voorzorg dan nalatigheid, gelijk dat op de meest onverantwoordelijke wijze in Hamburg heeft plaats gehad. En het bleek, dat hier ook wel eens een flinke aanmaning noodig was. Veel te laat was men aan de voorzorgsmaatregelen begonnen. Schepen uit Hamburg komende, vielen zoo maar zonder quaranfaine in onze haven binnen en ook reizigers gingen ongehinderd huns weegs. Thans echter werd direct aile kracht in het werk gesteld, om den vijand te bezweren. Onze wakkere in specteur Dr. Menno Huizinga ging persoonlijk na bekomen verlof van den Minister ailes regelen in Nieuwe-Schans en gaf aan de verschillende ge- meentebesturen zijne wenken. Onze vuilnismannen toonden dubbelen ijver in het schoonmaken van goten en riolen; terwijl tal van ingezetenen werden aangemaand om hun waterafvoer te verbeteren of zinkputten enz. op te ruimen, enz. Een oorlog- schip is in Delfzijl gearriveerd, om daar op de quarantaine toe te zien. Enkele straten worden gesprenkeld met carbol en zoo zijn we tamelijk gerust, in de wetenschap, dat onze stad zooveel ruimer en luchtiger en gezonder, het drinkwater zooveel beter, de kennis der ziekte zooveel grondiger is geworden, wat te zamen de hoop geeft op eene deugdelijke bestrijding. En juist onder 't schrijven (Maandagmiddag) wordt mij daar van een tweede geval verteld en dat wel in een slaapstee, waar allerlei lieden 's nachts te zamen komen. Allicht is daar een vreemdeling onder geweest, die de besmetting overbracht, en dan eischt het toezicht op die slaapsteden dubbele zorg. Men vertelt er echter bij, dat de patient, overgebracht naar de barak aan het Zuiderdiep, reeds flink aan de betere hand is. Wij zullen echter nadere berichten moeten afwachten, daar ik ailes van hooren zeggen heb en men bij voorkeur op het terrein zelve zijne inlich- tingen niet gaat nemen. Laat ik ten slotte na zooveel van ziekte en on- gelukken aangestipt te hebben, eens de laatste spiksplinternieuwe geestigheid vertellen, die hier aan de kransjestafels in enkele café's de ronde doet. Vooraf waarschuw ik den lezer ernstig, om er geene te hooge verwachting van fe koesteren; want al te dikwijls schreef ik reeds van het zoutelooze der tallooze aardigheden, daar dikwijls gedebiteerd. En met dit flauwe ding vervolgde men mij op ééne vergadering tôt tweemalen toe, veel te gelukkig als men was, dat men in mij iemand had, die 'm nog niet had hooren debiteeren. Daar gaat-ie dan Wie telkens in den spiegel ziet En zich met schoonheid vleit, Dat is de ware schoonheid niet Petroleum of nijt!" En ik vraag kan 't flauwer Het volgend voorval heeft te Gothenburg vrij wat sensatie gemaakt. De koopman Lejondahl, lia eener belangrijke fîrma, ging voor een dag of 8 met drie zijner vrienden baden. De vrienden deden dit in een badhuis, hij gaf er de voorkeur aan in open zee te baden. De vrienden kwamen met de treurmare thuis, dat L. verdronken was; zij had- den zijn kleeren aan 't strand, maar hem zelf niet teruggevonden. Het trok echter de aandacht, dat, ondanks zeer stil en laag water en den heerschenden aanlandigen wind, L.'s lijk niet gevonden werd. Weldra liep 't gerucht, dat L. met een valschen baard en een blauwen bril op in Gothenburg ge- zien was. Een scherp onderzoek bracht uit, dat L., om in 't bezit eener som van 70,000 kronen, waar- voor hij zijn leven verzekerd had, te komen, zijn eigen dood had verdicht. Achter een vooruitsprin- gende rotspunt hield hij zich voor de zoekende vrienden verborgen; dààr had hij vooraf een paar noodige kleedingstukken gedeponeerd. Met hulp van zijn compagnon was hij des anderen daags uit Gothenburg verfrokken; men vond zijn spoor te Bremen, alwaar hij plaats genomen had op een boot naar Amerika. Hij is gearresteerd. Te Kôningsberg, waar het koninklijk slot geres- taureerd wordt, stortte Vrijdag een steiger, ten behoeve dier herstellingen aangebracht, in. Hoogst treurig waren de gevolgen want 12 werklieden werden medegesleept en onder de balken en plan- ken bedolven. Na wegruiming daarvan bleek het, dat 8 hunner dood waren van de 4 overigen, die ernstig gekwetst waren, stierf 1 bij het vervoer naar 't ziekenhuis. Bovendien werden een trom- petter der artillerie en zijn meisje, die juist voor- bijgingen, doodelijk getroffen, en werd een voor- bijrijdend koetsier licht gewond, terwijl zijn passa- gier een ribbebreuk kreeg. Het onheil ontstond door het losraken van een daklijst, die, met geweld op den steiger vallende, dezen deed instorten. Te Pera (Constantinopel) is een steiger ingestort met een stuk muur van het gebouw, waardoor die was opgericht. Er werden 15 arbeiders gedood en ruim 20 anderen gewond bij dat ongeluk. eeu gouden BROCHE. Terugbezorging verzocht tegen belooning. Adres: BUREAU dezes. een best zwart HENGSTVEULEN, bij H. K. VENHUIZEN, landbouwer, Schaaphok. een LEERLING, die eenige jaren bij het bakkersvak is werkzaam geweest. H. HEMMES, Sappemeer. Sappemeer, 3 Sept. Door den heer J. E. Schol- ten te Groningen zal eene proef worden genomen met het opkoopen van fabrieksaardappelen op zet- meelgehalte. De landbouwers stellen zeer veel be- lang in deze proef. Na gehouden vergelijkend onderzoek is tôt leer- ling-vroedvrouw aan de kweekschool voor vroed- vrouwen te Amsterdam benoemd mej. Br. Kasemier te Sappemeer. De heer mr. W. C. Wildervanck, advocaat en pro cureur te Hoogezand, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank te Winshoten, zal naar wij vernemen, zijn ambt neerleggen en voor- laan het kassiersvak uitoefenen, terwijl de heer mr. D. van der Goot, advocaat en procureur le Hoo gezand, naar 's Gravenhage zal verlrekken, om aldaar werkzaam te zijn ten kantore van den heer mr. S. van Houten. Naar wij vernemen zal het bekende groote maga- zijn van huishoudelijke artikelen van den heer Ver ver te Zuidbroek door aanbouw meer dan eens worden vergroot. Wij verwijzen onze lezers naar de nevenstaande advertentie van den slager Hanekamp in 't Oost- einde van Sappemeer, betreffende het morgen Don- derdagmiddag ter bezichtiging zijnde kolosaal mon- stervarken. Uit zeer geloofwaardige bron vernemen wij dat het waarlijk de moeite waard is het te gaan zien. Als eene bijzonderheid wordt ons uit Harkstede gemeld, dat de vrouw van A. Velthuis is bevallen van 3 gezonde kinderen. Vrouw Rehwinkel, die daarbij haar hulp verleende, was zoo iets in haar 55 jarige practijk nooit voorgekomen. Onder architectuur van den heer L. Drewes werd Vrijdag j.l., ten huize van den kastelein B. Poppens te Martenshoek, voor den WelEd. heer J. M. de Muinck Keizer, publiek aanbesteed: Het maken van eene heerenbehuizing te Martenshoek, onder bijlevering van al de daartoe benoodigde materialen, transporten, arbeidsloonen enz. enz. Hierop was ingeschreven door: J. Nicolai, Munnekenzijl, voor 12915, L. Gorter, Sappemeer, 12240, M. G. Veenstra, Augustinusga, 12147, R. Wieringa, Ulrum, 12095, H. Doornkamp, Nieuwolda, 11800, 0. Rottschàfer, Stedum, 11744, E. Stamhuis, Loppersum, 11720, J. Wolrich, Hoogezand, 11660, H. Rottschàfer, Stedum, 11500, J. Pot, Stedum, 11500, J. Zeldenrust, Warffum, 11230, J. v. d. Veen, Augustinusga, 11480, Gebr. Dieters, Foxham, 11287, G. Ossevort, Bedum, 10992, E. Schreuder, Sappemeer, 10980, P. Dertien, Losdorp, 10925, H. Helings Smit, Groningen, 10780, H. Holthuis, Zuidbroek, 10750, W. Dieters, Groningen, 10590, Johs. Buurke, Noordbroek, 10484, H. Moorman, Bedum, 10477, J. Kramer, Bedum, 10232, A. Daanje, Noordbroek, 10166. Begrooting 10200. Aan den Jaagsten inschrijver is het werk gegund. Op de, door J. Borgesius, boekhandelaar te Sap pemeer, verkochte Loten der Groninger Paarden- loterij, zijn de volgende prijzen gevallen Op No. 8201 Een Eng. gummi wagenkleed. 12361 Een wagenstoof. 12378 Een Eng. gummi wagenkleed. 14785 Een groote hoefvormige kapstok. 14786 Een paar vossenstaarten. 16216 Een hengstenhalster. 17451 Een veldfleseh. 17453 Een gravure »leetour du marché." Ten overstaan van den heer Van Beijma Thoe Kingma, notaris te Zuidbroek, werd Woensdag 31 Aug., ten verzoeke van den heer J. van Deen, al daar, publiek te huur gepresenteerd Ruim 14 H.A. bouw- en groenland, gelegen aan de Honde- laan en den Laageweg en in de Tjaard Bakkers heerd, onder Muntendam, in diverse perceelen. Geboden 434, als jaarlijksche huursom, doch niet gegund. De levering van petroleum voor de straatverlich- ting te Muntendam is aangenomen door J. Talens, te Tripscompagnie, voor 7.74 de 100 kilo netto en franco, bij loting met J. Mulder Dz., die tôt gelijk bedrag had ingeschreven, terwijl P. J. Hesse had ingeschreven voor 8.25. Werd er al acht achtereenvolgende jaren zoo schrijft men uit Westerbroek, d.d. 31 Augustus een schoolfeest in ons dorp gevierd, ook nu weer had het plaats. Ofschoon het weer eerst niet gunstig leek, toch klaarde het tegen den middag op, juist den tijd, waarop de kinderen in het school- gebouw bijeen kwamen. 't Spreekt van zelf, dat ze hier getracteerd werden op ailes, wat bij een schoolfeest behoort. Ter afwisseling deed men met de muziek voorop eene wandeling door het dorp en werd er bij enkele ingezetenen, o.a. bij de heeren Redeker, Goek en Nevels hait gohouden, waar de kinderen iets genoten. Zoo ging ailes naar wensch. Dank daarom aan de ingezetenen voor der milde bijdragen en aan de feestcommissie en onderwijzers voor het welslagen van het feest. Evenwel kunnen we ook niet nalaten onzen bur gemeester van Roijen dank te betuigen voor het bezoek, dat hij den feestvierenden bracht, toonende alzoo het onderwijs lief te hebben. Schildwolde, 3 Sept. '92. Dat kinderen dikwijls roekeloos en onvoorzichtig zijn, is overbekend, doch men kan 't hun vergeven maar dat ouderen van dagen, ja, zelfs bejaarde lieden nog zoo handelen is zeer laakbaar. De persoon van S. W. alhier, een pl.m. 60jarig man gaf voor eenige dagen aan den 12jarigen zoon van zijn overbuurman op zijn verzoek een pijpketel (pijpekop), half gevuld met buskruit, zeggende: »steek dat nu eens aan, niet hier bij mijn huis, maar bij uwhuis." Dejongen, onbekend als hij was met die ailes vernielende stof, gaat naar de stookhut zijner ouders, neemt een kooltje vuur van den haard om daarmede het kruit te ontsteken. Omdat het kruit misschien wat slof was, wordt het kooltje in den pijpketel op het kruit gelegd en een weinig aangeblazen. Nu zal het wel vuur vatten en ja boem! daar ontploft het en de arme jongen krijgt de voile laag in zijn gezicht. Op zijn angstgeschrei snellen de verschrikte ouders toe, ze zien hun zoon met een gezicht, zwart van kruit, met brandwonden overdekt, gesloten oogen en kermende van pijn. Gelukkig is later gebleken, dat het gezicht niet verloren is gegaan. Gelukkig! want door deze onvoorzlchtigheid hadden bedoelde ouders, die twee zoons hebben, waarvan één reeds een ongelukkige stumper is, ook bijna hun anderen zoon ongelukkig zien worden. De politie van Groningen heeft een troepje Zi- geuners, dat zich bij Noordlaren ophield, over de grenzen gezet. Zuidlaren, 5 Sept. Heden waren alhier aange- voerd meest oude biggen bij willige markt en flinke prijzen werk bijna ailes verkocht. Jonge biggen ruim 1 per week, vette van 23 toi 25 et., Hamburgers 19 20 et., ailes per half kilo en levend gewicht. De loting voor de lichting 1893 zal wegens de gewijzigde militiewet plaats hebben als volgt voor de gemeenten: Veendam, 10 October; Wildervank, Muntendam en Meeden 11 Oct. Noorddijk en Haren 12 Oct. Sappemeer en Hoogezand 17 Oct.; Slochteren 18 Oct. Zuidbroek, Nieuwolda en Scheemda 19 Oct. Midwolda, Noordbroek en Finsterwold 20 Oct. Stedum, Ten Boer, 't Zandt en Loppersum 28 Oct. RAADSVERGADERING te Sappemeer op heden Woensdag 7 September 1892, des morgens te 10 uur. Aan de orde Ontslag onderwijzeres. Onderzoek geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid. Voorstel tôt verleenen van crediet voor reiniging van huizen. Adres Plaatselijk Nut. Idem Patrimonium. Opeubare Verg. v/d Raad der gem. Noorddijk op j.l. Donderdag. De Raad is voltallig. De voorz. opent de vergadering, waarna de no- tulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde komen daarop achtereenvolgens de volgende zaken. 1. Procès-verbaal van kasopneming d.d. 15 Aug Ailes was in orde bevonden. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. 2. Onderhoud Middelberster-Engelberster weg Yan den gemeente-ontvanger was een schrijven ontvangen aangaande de betaling der bijdragen voor 't onderhoud van den Middelberter-Engelberter weg Besloten werd om de onderhoudsplichtigen, die niet goedwillig de bijdrage willen geven, gerechtelijk aan te spreken. 3. Reclame H. O. van de wed. E. Boerma. Hieromtrent ontstond veel discussie, nu de Wed. Boerma, na eerst bij den Raad gereclameerd te hebben zich thans lot Ged. Staten wendt. Alge- meen keurt men zulk eene handelwijze af, daar de Raad zedelijk overtuigd is, dat zij niet te hoog is aangeslagen, al kan men dat feitelijk ook niet be- wijzen. Het schijnt, dat Boerma vôôr zijn dood een deel der goederen aan de kinderen heeft ge- geven, om de successierechten te ontduiken, want hoe is aldus redeneerden de leden anders te verklaren, dat Gerrit Boerma, de zoon van wijlen E. Boerma den 23 Oct. '89 de gemeente Noorddijk aanbood met haar de leening van f 18000, te willen aangaan terwijl eenigen tijd later na den dood van E. Boerma, door de Weduwe en kinderen slechts zeer weinig als van hen op obligatie uit- staande werd aangegeven. Een der Raadsleden merkte daarbij op, dat de inventaris en de lande- rijen ook veel te laag zijn aangegeven bij de in- ventarisatie een ander raadslid begreep niet hoe een dergelijke inventarisatie goedgekeurd kon wor den, waarbij blijkbaar ailes veel te laag is aange geven. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten den aanslag te handhaven en de Ged. Staten van dit besluil kennis te geven. 4. Aanbieding begrooting 1893. B. en W. boden den Raad de begrooting voor 1893 aan. Naar aanleiding van eene vraag van den heer van Hoorn, of het onderwijzend hulppersoneel ook verhoogd zal worden, ontspon zich eenige discussie. De heer Emmelkamp stelde nog voor om eenige subsidie uit de gemeentekas toe te staan voor 't a s. schoolfeest te Ruischerbrug. Na eenige discussie werd dit voorstel met 5 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Emmelkamp en van Hoorn. Hierna werd de vergadering gesloten. YERSLAG van den Raad der Gemeente Haren op 3 September 1892, v.m. 11 uur. Behalve de Heer O. J. Quintus zijn aile leden tegenwoordig. De Notulen worden gelezen en daarna goedgekeurd. De Heer J. O. Hoenderken is bij eventueele stemming de eerste. De Voorzitter deelt den Raad mede dat de Wet- houder H. Brink met J. Holstein, pachter van het vaartje te Haren heeft gesproken over het uitgra- ven dier vaart. Hij had te kennen gegeven dat hij daarop niet bizonder gesteld was daar het hem veel schade berokkende, door het verlies van het gras, en er alsdan geen schepen in de haven of het vaartje konden worden toegelaten. Voor een en ander, waaronder het bergen van den grond is begre- pen, had hij 100 vergoeding gevraagd, met be- paling dat de plaats van grondberging door hem zou worden aangewezen. Ook de aanvoer van bagger enz. werd claardoor geheel belemmerd en geheel verongemakkelijkt. De Heer Vroom: Staat er in de condities van de verpachting van het vaartje ook iets vermeld? Ik vind 100 toch veel te veel. Het graven van de haven kan in 14 dagen tijds gebeuren, buiten het zetten van dammen enz. en dat Holstein nu zooveel vraagt vind ik al wat te erg. Door den voorzitter worden alsnu de condities gelezen en blijkt het dat noch van 't een noch van 't ander iets staat vermeld. De Heer Vroom stelt voor om het graven uit te stellen tôt Mei 1893 daar we ons nu toch geheel aan Holstein moeten onderwerpen en het dan in de condities bij de verpachting in 1893 te vermelden. De Heer J. O. Hoenderken: Ik ben het volko- men met den Heer Vroom eens, en stel voor de uitbesteding onherroepelijk in de maand Mei te doen plaats hebben en in de verpachtingscondities uitdrukkelijk de voorwaarden in te lasschen welke betrekking hebben op de uitgraving van het vaartje De Heer Brink zegt, dat Holstein hem onder an deren nog mededeelde, dat het vaartje in lang zoo'n slechten toestand niet verkeerde als vele andere vaarten. De Heer Vroom deelt mede dat het thans voor- zeker niet noodig zal zijn de voorwaarden ter latel te brengen tôt het uitvoeren der werkzaamheden. Daar de Raad eenparig goedvindt met de uitgra ving te wachten tôt Mei 1893, wordt het niet noo dig geoordeeld de condities voor dat werk ter kennis van den Raad te brengen, doch daarmee te wach ten tôt Mei a.s. Nadat den Raad de noodzakelijkheid wordt me- degedeeld van het bouwen van een nieuw brandspuithuisje te Haren wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van de vergadering der landbouw- vereeniging HarkstedeScharmer, op Zater- dag den 3 September 1892. Door de afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geopend en geleid door den vice-presi- dent. Er waren 36 leden aanwezig. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld en enkele boeten door den penningmeester ontvangen. Ingekomen a. Verslagen van de door het Rijk en de pro- vincie gesubsidiëerde proefvelden v. d. Veenkoloni- alen landbouwbond in 1890 en 1891. b. Rijkslandbouwschool te Wageningen, pro gramma voor 18921893. Beide zijn voor kennisgevingen aangenomen en in 't archief ter inzage neergelegd. Punten van hespreking: Het lid H. Boer zal bericht worden gezonden, dat in de volgende vergadering omtrent zijn ge vraagd ontslag zal worden beslist; volgens de sta- tuten der vereeniging kan dat eerst ingaan den 1 Januari 1893. Bij verder nadenken, naar aanleiding van den vriendelijken raad van den heer postdirecteur te Hoogezand, is het verzoek om wijziging in het uur van vertrek voor den postbode van Hoogezand in- getrokken. Omtrent het punt der agenda »Keuring" werd bepaald, om tôt opluistering der aanstaande vee- markt 25 uit de kas onzer vereeniging daartoe disponibel te stellen en is dadelijk eene commissie van 5 leden benoemd tôt regeling, waarin de keu- ring zal bestaan, terwijl 3 hunner tevens de markt- commissie zullen vormen. Gedurende de pauze werden de boeken verwisseld en is daarna in de vraagbus bevonden: a. Is het ook wenschelijk, dat bij feestelijke gelegenheden, zooals voorkort den 27 Augustus te Ruischerbrug, bij de brug een lantaarn brandt b. Iederen Zondagmorgen rijdt alhier een hon- denkar van Groningen dat is schending van de Zondagsrust is het wenschelijk dat niemand met die eigenaren zaken doet of is er wat anders aan te doen Voorstellen van behandeling in latere bijeen- komsten zijn 1. Kan er ook wat gevonden worden om het lastige, zooveel tijd roovende stemmen te ver- mijden 2. Aankoop lijn- en raapkoeken. 3. Coôperatieve aankoop van kunstmeststoffen, waartoe dadelijk door de aanwezige leden opgave der benoodigde hoeveelheid en soort is gedaan. Vervolgens werd medegedeeld dat de tijd voorbij is, dat de bekroonde 2 stieren der laatste keuring terdekking moesten staan, dat het aantal koeien, die gedekt zijn, 159 bedroeg de toegezegde parti culière bijdragen tôt vergrooting der prijzen werden betaald. Nog is het weuschelijke (vooral voor kleine land- bezitters) uitgesproken, dat aan de firma van wijlen den heer W. A. Scholten een beleefd verzoek ge- richt werd, om de wissels voor geleverde fabrieksaard- appels zoo spoedig mogelijk af te zenden. En nu was de tijd verstreken en werd de vergadering gesloten. g VERGADERING der landbouwvereeniging sKropswolde en Wolfsbarge," op Zaterdag den 3 September 1892, bij A. Warners te Wolfs barge. De vergadering werd door den voorzitter geopend, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Landbouwvereeniging »de Kalkwijk" een schrijven met bijgaand afschrift van een adres, gericht aan den raad der gemeente Hoogezand, betreffende het geven van landbouwonderwijs op de lagere scholen. Bedoelde vereeniging verzoekt medewerking in dezen, waartoe besloten werd door een adres van adhœsie op te zenden. b. Idem van het hoofdbestuur van den Veen- kolonialen landbouwbond, verzoekende fînaneieele medewerking tôt het oprichten van een centraal proefveld, waarvan de kosten ongeveer zullen moeten bedragen 10.000. Aangenomen voor kennisgeving. c. Programma van onderwijs van de Rijksland bouwschool te Wageningen. Als voren. d. Van de erven Loosjes te Haarlem, bevattende mededeeling van de uitgave eener brochure, ge- titeld: Dr. Mulder, Onze Weilanden. Wat zezijn en zouden moeten wezen. Prijs 0.15, alsmede, Dr. Mulder, Het bewerken, eggen, rollen en ver- jongen van weilanden. Prijs 0.25. Werd besloten van elke uitgave 2 exemplaren voor rekening der vereeniging aan te schaffen. e. Van den heer W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle, verzoekende opgave van het aantal land- bouwalmanakken, welke de leden wenschen te be- stellen, waaraan zal worden voldaan. f. Prijscourant van J. Hamer co. te Amster dam, van landbouw- en zuivelbereidingswerktuigen Aangenomen voor kennisgeving. g. Idem van landbouwwerktuigen enz. van Kort- man te Rotterdam. Als voren. 2. Het aankoopen van kunstmest. Door den voorzitter werd de vraag gedaan hoe het gebruik van kunstmest dit jaar over't algemeen bevalt; waarop zeer gunstige resultaten werden gehoord, zoodat besloten werd wederom gemeen- schappelijk aan te koopen. Bij rondvraag bleek dat direct werd opgegeven een hoeveelheid van 27000 kilo kaïniet en ongeveer 7000 kilo thomas- phosfaatmeel, welke partijen echter nog belangrijk zullen worden vermeerderd, wanneer de afwezige leden in de gelegenheid zullen worden gesteld op gave te doen. De uitvoering van een en ander werd aan het bestuur opgedragen. 3. Rammenkeuring. Even als vorige jaren werd het ook nu weder om wenschelijk geacht eene keuring van dekram- men te doen plaats hebben en wel bij A. Warners te Wolfsbarge, op Donderdag den 6 October a.s. Tôt prijs zal worden uitgeloofd 5.00 en tôt premie 2.50. Tôt keurmeesters werden benoemd H. Bosma, H. Tepper en R. Luining. Daarna werd gesproken over de resultaten van de besproeiing der aardappelen. Het verslag van sommigen luidde zeer gunstig, vooral van de vroege soorten waren de besproeiden nog grasgroen, ter- VAN

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2