De Oom nit Californie, 'W 22e Jaargang. !v Ir BIJ De Oom uit Californie, f T< Jf IL n VOLKSIiLAD van Oosl-Gooreclit en Omstreken van Zondag 11 September 1891 No. Tù, VERVOLG BINNEHLAND. by d@ ïïitgeyers. In No. 39 van het Geïllustreerd Zondagsblad zal het eerste gedeelte worden opgenomen van een boeiende novellevan den beroemden Amerikaanschen schrijver Bret Harte. Deze novelie, getiteld zal met tal van fraaie gravuren worden versierd en dus behalve door den spannenden inhoud, ook door de illustralies de aandachl trekken. Reeds de naam van den schiijver Bbet Harte, is een waarborg, dat men hier een novelie heeft, welke aan ieder in handen kan worden gegeven, een verhaal, geestig van vinding, hoezeer het op de eenvoudigste wijze is neergesehreven aan den humorist Bret Harte eigen. Na de instemming van vele zijden ontvangen met het opnemen der geïllustreerde novelie Onder val- sche via g, zijn wij overtuigd, dat de lezers van bel Geïllustreerd Zondagsblad ook van deze aan- kondiging, betreffende de novelie met ingenomenheid zullen kennis nemen. Tôt het nemen van een abonnement op het Geïllustreerd Zondagsblad, nitslnifend roor de inteekenaren van deze Courant, beslaat elken dag gelegenheid ten kantore van DE UITGEVERS. Sappemeer. De gewone toelatings- en naexamens voor de Rijks hoogere hurgerschool werden op 5, 6 en 7 September gehouden. Van de 13 nieuwe aspiranten werden 10 toegelaten. Den 8 September telde de school 00 leerlingen. Op de 3e klasse 10 leerlingen 7 ml. en 2 vrl. voor volledig onderwijs, 1 ml. voor enkele lessen. Op de 2e klasse 23 leerlingen 18 ml. en 5 vrl. allen voor volledig onderwijs. Op de le klasse 27 leerlingen 24 ml. en 2 vrl. voor volledig onderwijs, 1 ml. voor enkele lessen. De school is dus goed bezet daarom is het te meer te betreuren, dat de leeraar voor Fransch en En- gelsch ontbreekt. Afloop der verkooping geannonceerd in deze courant van Zondag j.l. te Kolham voor de wed. en Erven J. K. Uildriks den 8 Sept, j 1. ten over- slaan van Notaris Piccardt te Iloogezand. Perc. II. Koopers Hk. Veenhoven en vrouw te Kolham voor 6500 -)- 300. Perc. III. Koopers M. Cock en vrouw te Kolham voor 2700. 51 are van perc. IV. Koopers J. Wolthuis en vrouw te Kropswolde voor 515. 2 II. 13 A. 90 cA. van perc. IV. Koopers A. Cock en vrouw te Kropswolde voor 2350. Ingehouden perceel I voor 19625. 97 A. 20 cA. van perc. IV voor 1225 en perceel V en VI voor 800. Op de j.l. Woensdag te Kalkwijk bij Vroom gehouden landbouwvergadering waren 23 leden aanwezig; besloten werd dat ieder lid zich zelf maar een Slaring's landbouw-almanak voor 1893 moest aanschaflen, daar de vereeniging het niet van plan was te doen verder werd aan Kainiet 235 balen en slakkenmeel pl.m. 125 balen opgege- ven, terwijl tôt leden der commissie tôt aankoop der kunstmeststoflen werden gekozen de heeren E. Boerma, A. Hidding en E. Schrage; daarna werd het zaaikoren van het proefveld als garst, rogge en drie soorten haver verkocht en de verg. gesloten. »Een feestgenoot" uit Groeve schrijft ons Van wege den kastelein G. Kremer had hier Zon dag den 4 September de geannonceerde ringrijderij plaats. 8 flinke rijders en rijderessen namen aan den wedstrijd deel. De prijs werd gewonnen door den heer W. Eszers en Mej. A. Matijn en de premie door den heer N. Huttenga en Mej. R. Wolters. Prijs en premie werden met een gepaste toespraak uitgereikt door den heer L. Boerma. Veel volk was er aanwezig, dat tôt laat in den avond bleef feestvieren. Ailes liep in de heste orde af. Dank aan onzen kastelein vanwién wij hopen dat hij ons spoedig eens weer met een feest komt amuseeren. Te Winschoten heeft zich een vrij ernstig geval van choiera nostras voorgedaan. Eene ongeveer 40-jarige vrouw werd ongesteld en is den volgen- den morgen overleden. De noodige maatregelen tôt ontsmetting zijn terstond genomen. Een moordaanslag is Dinsdagmorgen gepleegd in een huis in de Spooksteeg, te Amsterdam. Éene juffrouw, die in het perceel no. 1 een bierhuis houdt, werd door een 33-jarigen man, die een glas bier stond te drinken, onverhoeds met een mes in het onderlijf gestoken. Bewusteloos viel zij neêr en werd meer dood dan levend naar het Binnengast- huis gebracht. De dader is terstond in hechtenis genomen en zal zich wegens zijne gruweldaad voor den rechter te verantwoorden hebben. Te Zutfen had Maandagavond in de Hoven een treurig ongeluk plaats. Een man bood aan een jongen van 12 jaar een paar centen, indien hij er in slaagde een duif van het dak van een huis te halen. De knaap beproefde het, wille zich, hoven gekomen, aan den schoorsteen vasthouden, doch weldra liet een steen los en de jongen viel van de betrekkelijk aanzienlijke hoogte met het hoofd naar beneden op den grond. Eenige uren daarna be- zweek het ventje. Uit Heerenveen schrijft men aan 'tHbl. Hoe klein het getal ouders geweest is, dat aan hunne kinderen verbood den Koninginnedag feeste- lijk le Beetsterzwaag mede te vieren, bleek Zondag j.l., toen de sociaal-democratische afdeeling alhier aan die kinderen de gelegenheid gaf prêt te maken in het Volksgebouw. Ilet gefal kinderen dat daar- aan deelnam bedroeg 62, terwijl ruim 1400 te Beet sterzwaag waren. De heer Tj. Nawijn, hoofd der school te Beets en lid der Volkspartij, was, zooals te begrijpen is, niet bereid op den verjaardag van II. M. de ICo- ningin een schoolfeest te organiseeren. Nieltegen- staande is die dag ook door de Beelster schooljeugd gevierd. De predikant der Herv. gem., ds. v. d. Brugghen, belastte zich met de leiding en droeg geheel alleen de kosten van het feest. In de kerk kwamen de kinderen bijeen, er werd gezongen, gegelen en gedronken, terwijl men, met een muziekkorps aan het hoofd, een optoeht door het dorp maakte. Slechts weinig ouders hielden hunne kinderen van dit teest terug. Dezer dagen werd een brouwersknecht uit Meer- sen, die met een bierwagen op weg was, verschrikt door een gedeeltelijk met zand gevulden zak, welke als uit den hemel op zijn wagen neerkwan. Wat was 't geval? Een luchtreiziger die in zijn ballon over hem heen dreef, had ballast uitgeworpen, doch niet, zooals gewoonlijk, bij gedeelten, maar in eens. Ware de zak op den knecht neergekomen, dan zou dit zeker noodlotlige gevolgen voor hem gehad hebben. Een recept uit den epidemie-tijd van 1832: Preservatief tegen de cliolera. Neem een kop vol opgeruimdheid, Met een Dosis goeden moed, Daags twee lepels zelfbeweging Even gaauw gebruikt is goed. Vyftig pillen vaste spyzen, Aangemengd met goeden wyn En lincIMr van vergenoegen Is de beste medicyn. Twintig droppels geest van vreugde. Met een poeyer levens zout, En wat balsem van vertroosting Is een raad zoo goed als goûd. En vindt gy by dit receptjen Uw verlangen niet vervuld, Neem dan voor het allerlaatste Nog een pleister van geduld. LAXDBOIJWBERICHTEÎf. De oogst van 1892 in Pruisen en Saksen. De heer Oberamtman Ring te Dûppel, op het gebied van den landbouw een man van beteekenis in Duitschland, schrijft in het nummer van 7 Sept, der Deutsche Landw. Presse, dat de officiëele oogst- berichten, zooals die in midden Juli zijn opge- vraagd en den 17 Aug. door het koninklijk bureau voor statistiek openbaar gemaakt, veel fe gunslig luiden. De heer Ring wendde zich daarom einde Augus- tus tôt zijne medeleden van het Duitsche Land- bouwgenootschap met de vraag wanneer men eene middenoogst 100 stelt, hoe hoog stelt gij dan den oogst van verschillende producten in uwe environs De antwoorden, binnen 3 dagen ten getale van 500 uit Mecklenburg, Brandenburg, Saksen, Thu- ringen, Silezië, Pommeren, Posen, Oost- en West- pruisen ingekomen, luidde gemiddeld als volgt 73.5 60.2 Tarwe 100.3 Aardappels Rogge 100.5 Klaverhooi en Gerst 88.3 Voedergewassen Haver 74.5 Grashooi 66 Peulvruchten 66.5 Bieten 68.4 In de nadere beschrijving wordt o.a. van den aardappeloogst, gezegd dat deze geringer is dan in 1891, uitgenomen enkele streken, die wat gunstiger weder hadden. (Over 'taigemeen klaagde men den ganschen zomer over te sterke droogte in Duitschland.) Op vele landgoederen, waaraan vaak eene kleine branderij verbonden is, zal de aardappeloogst ook weder niet voldoende zijn om »das kontingent abzubrennen" en het te kort door den aankoop van mais moelen worden aangevuld. VERGADERING van den Raad der gemeente Noordbroek op Donderdag 8 Sept. 1892, 's avonds 7 uur. Aanwezig aile leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening der verg. lezing en goedkeuring van de notulen der vorige bijeenkomst. Aan de orde 1. Benoeming van marktmeesters of schorsing van de jaarmarkt. De Burgemeester vraagt of het met het oog op de heerscherrde choiera epidemie ook wenschelijk geacht kan worden op de a.s. Donderdag te hou- den kermis geen draaimolens, kramen, tenten enz. toe te laten. Wordt besloten om alléén aan de ingezetenen der Gemeente het plaatsen van kramen, tafeltjes enz. enz. toe te staan. Dat er 's avonds in de lo- gementen muziek gegeven wordt, daarin wordt door den Raad geen bezwaar gezien. 2. Vervolgens verleent de Raad aan Burgem. en Welh. het noodige crediet voor het aanschaflen van een Iedikant in het ziekenhuis, van ontsmet- tingsmiddelen en wat er ter bestrijding en voor- koming der choiera meer noodig mocht zijn. 3. Op een adres van de onder wij zeressen der open- bare lagere scholen om verhooging van traclement wordt met 5 legen 2 stemmen afwijzend beschikt. Voor de Heeren Zuidhofl en Engels (Wethouders). Hierna sluiting. Vergadering Tan den Raad der ge meente Sappemeer op Woensdag den 7 September 1S92, des voormiddags 10 nur. Aanwezig aile leden. Na opening der vergadering door den voorzitter volgde de voor lezing der notulen van de vorige zitting, welke notulen onveranderd werden goed- gekeurd. Aan de orde 1. Onfslag onderwijzeres. De voorzitter deelt mede, dat het niet heeft mogen gelukken Mej. Swiers eerder te kunnen krijgen, dan met 1 November, terwijl de uiterste termijn, om Mej. T. Berghuis te houden invalt met 1 October a.s. Hierna leest de voorzitter het adres van Mej. T. Berghuis voor, waarin adressante zoo spoedig mo- gelijk eervol ontslag uit hare betrekking verzoekt, wegens hare benoeming als onderwijzeres te Gro- ningen. Voorzitter Heeft iemand der leden er ook be zwaar tegen, dat het eervol ontslag aan Mej. T. Berghuis verleend wordt met 1 Ôct. Niemand verklaart zich er tegen, zoodat het aangenomen wordt. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid. Voorzilter Mag ik de heeren Nauta, Bakker en Boswijk verzoeken om de geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid na te zien? De heer Boswijk vraagt hierop, of hij dit wel doen mag, daar hij ook bij de stemopneming te- genwoordig geweest is. Voorzitter Mij dunkt van ja, ik kon er ten- minste niets van in de gemeentewet vinden, dat het niet mocht. Maar we kunnen er wel een an- dere voor nemen, als Smid het doen wil. Er volgt toch ook nog altijd een raadsbesluit op. De heeren Nauta, Bakker en Smid zien hierna de ingezonden stukken in, waarna de heer Nauta het woord vraagt en mededeelt, dat de stukken nagezien zijn, en ailes in orde is bevonden. ZEd. stelt hierom voor den heer van Galcar als lid van den Raad toe te laten. De voorzitter vraagt of de leden er ook bezwaar tegen hebben, waarna" het voorstel tôt toelating wordt aangenomen. 3. Voorstel tôt het verleenen van crediet tôt reiniging van huizen. Dit punt, zegt de voorzitter, is in hoofdzaak de oorzaak, dat er eene vergadering .belegd is. B. en W. komen met het voorstel tôt den Raad om een crediet te verleenen, ten einde gelden te hebben voor het zuiveren der huizen, met het oog op de elders heerschende ziekte. De gezondheidscommissie bestaande uit B. en W., bijgestaan door 2 doktoren, moet over gelden kunnen beschikken. Op 't Ach- terdiep zijn we reeds bezig geweest, en is het daar al in orde. Ook op de Hundslaan gaat het al druk. Het hoofddoel is de huizen goed uit te laten boe- nen, de muren gedeeltelijk te laten witten en het onderste gedeelte, waar dit meer gebeurt te laten teeren, overal de bedden te zuiveren en nieuw bedstroo aan te brengen, en wat verder voor de zuivering noodig is. Hoeveel dit nu kosten moet, zal niet gemakkelijk te zeggen zijn. De heer Boswijk: Ik geloof ook, dat dit niet gemakkelijk te beramen zal zijn. Voorzilter: Wij zijn al in vele huisgezinnen geweest, maar overal willen ze het nog al graag hebben We zullen zoo de Heerenlaan nog langs gaan, en dan met de doktoren naar den anderen kant. De heer Berg: Ik ben er sterk voor, dat dit zoo gedaan wordt. Voorzitter: Hebben de heeren er ook iets tegen dat de beide doktoren mede behulpzaam zijn. De heer Smid Ik zou er sterk voor zijn, B. en W. en de Commissie in dezen eene onbepaalde volmacht te verstrekken. Voorzitter: Dat moeten we ook wel hebben. Op 't Achterdiep hebben we nog al wat medewer- king gevonden. De voorzitter zegt nu nog, dat in andere plaatsen ook overal crediet toegestaan wordt, terwijl er in Groningen ook een onbepaald crediet verleend is. Na nog eenige bespreking wordt aan de gezond heidscommissie een onbepaald crediet verleend. 4. Adres Plaatselijk Nut. Voorzitter: Er is een adres van 't Plaatselijk Nut ingekomen, in welk adres verzocht wordt om een post op de hegrooting te brengen voor het inhalingsonderwijs. Er is al eerder over gehandeld en ik heb toen gezegd, dat het op de begrooting stond, maar ze komen nog met een adres aan. Ik geloof, dat dit adres dus niet verder behandeld be- hoeft te worden. Het bestuur had dus die 22 i cent voor dit zegel kunnen uitwinnen. Ik stel voor om de zaak voor notificatie aan te nemen, aange- zien, zooals ik gezegd heb, er eene post voor op de begrooting is uitgetrokken. De voorzitter zegt nog, niet zoo'n sterken voor- stander van het inhalingsonderwijs te zijn, doch dit doet hier niets ter zake, maar moeten ook zij de zuinigheid betrachten. De heer Berg vraagt, of ze dit dan niet doen, waarna de voorzitter wijst op deze 22 i cent voor het adres, hetgeen de heer Nauta heweegt te zeg gen »nu, als men een hond wil slaan, kan men wel een' steen vinden." Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. 5. Adres Patrimonium. Adressanten, uitmakende het bestuur van de werkliedenvereeniging »Draagt elkaars lasten" ko men met verschuldigden eerbied tôt den Raad om de aandacht te vestigen op de overtreding der cns. Van 15 regels 85 cents, Groote letters werden naar plaats» I lager. Dezeîfde advertentiein eens is de darde plaatsing gratis. - m Kn GREENWIOH.) naar Texas, waar zijn goederen lagen. Tôt op de boot deden de vrienden uit het Slakkenhuis hun uitgeleide; zelfs Vagevuur ontbrak niet. Allen waren weemoedig gestemd maar hoe groot ook de afstand was, die hen weldra zou scheiden, de gemeenschap- pelijk doorleefde gevaren hadden den grond gelegd tôt een blijvende vriendschap en het »Tot weerziens klonk hoopvol en bemoedigend Zoodra de vrede gesloten was en de dappere strijders naar hun haardsteden konden terugkeeren, begaf Maurits Durlach zich naar het Zendingshuis bij de Gouncil-Bluffs. Hoe zou hij Lydia terugvinden? Zou zij dien zwaren slag, den dood van haar vader, hebben kunnen dragen? Die vragen lieten hem geen rust en toen hij eindelijk zijn doel bereikt had en het Zendingshuis in de verte voor zich zag liggen, maakte het ongeduld zich van hem meester. De herinnering belette echter een vroolijk feestvieren, de herinnering aan Mary, de liefelijke bloem der wildernis, die haar leven voor haar geliefde had opgeofferd. Niet moede werd men den kapitein naar al de treflende bijzonderheden te vragen van haar dood; menige traan werd gewijd aan het be- koorlijke meisje, dat door ieder werd bemind. Maurits en Lydia lieten vôôr hun vertrek van het Zendingshuis hun huwelijk in allen eenvoud en stilte inzegenen door hun vriend Mac Kenney. Daarna hegaven zij zich naar St. Louis, waar zij zich voorloopig dachten te vestigen. Martijn Findegern, in wiens huis zij weldra da- gelijksche gasten waren, kwam echter spoedig met zijn grootsche plannen voor den dag ten opziehte van zijn neef. Hij ried hem aan de afgebrande fabrieken van kolonel Rutherfield weer op te bouwen waar mj vrucnteioos vergeteineia nau gezoem voor zijn groote smart, keerde Markolf naar St. Louis terug als een stil en ernstig man, wien de harde strijd van het leven voor zijn tijd oud had gemaakt. Hij verlangde naar een omgeving, waar hij deel- nemende harten zou vinden, naar een werfckring, die hoofd en hand zou bezig houden. »Is daarvoor onze fabriek niet de aangewezen plaats?" vroeg zijn Oom, de wenkbrauwen hoog optrekkend en zijn neef uitvorschend aanziende. Deze antwoordde, zonder eenig aarzelen, toestem- mend. De oude man liet een juichkreet hooren zijn lang gekoesterde wensch werd vervuld! Hij verklaarde vol vuur, dat Markolf ongetwijfeld een uitstekende leerling zou zijn en spoedig met het edele vak bekend zou worden. Geen dag later stond Markolf aan de schaatbank de anders zoo deugdelijke discipline onder te lijden had. Doch wie zou gelegenheid aanmerking op maken. w waren de troepen in de kazerne of na het bergen van knapzak en men fluks nog even naar buiten om ;roeten en eerste mededeelingen aan arna aan de schoonmaak en de soep later hadden onze riepen weer hare stoffage aangedaan en wandelde ieder met zijn lief straat op, straat af, tôt în ter kooi riep. En nu ze terug zijn îeste studenten en toeristen en vacan- onze stad zijn teruggekeerd, is de erstilte verdwenen en de oude leven- îet druk vertier zijn weergekeerd. et dan ook wederom zwart van wan- en Heereweg. Juist was ik daar de epasseerd dien middag, of plotseling aile wandelaars in vliegende vaart t daar was een man in het water hoorde den geweldigen plomp doch erg in gehad. Wie de drenkeling os werkman, die in den laatsten tijd lamburg had gewerkt doch thans hier f hij gevlucht was voor het gevaar weet ik niet; want voetstoots geoor- die hem juist welkom zijn. Immers vorige week met een paar kornuiten nkel bezocht, nam hij een scheermes, icli daarmee aan den hais opzettelijk toe. Ja, als men zijne hand niet ge- zou hij zich erger begaan hebben aald »van kant" wilde. En nu hij met zijnen kameraad wandelde over roop hem plotseling weer dezeîfde lusl, t scheermes gefaald had, daar zou nu liderhaven hem haat geven. Hij slin- ver de leuning in het kanaal tôt grooten 1 de wandelaars. Doch hij had alweer waard gerekend, daar de vriend hem nasprong en al zwemmende hem bij :reep en zoo weer aan den oever bracht. ijselijk gezicht, dien zwemmer daar, die oortkon, daar zijne doornatte kleeding eling, die staag beneden de oppervlakte zoozeer bemoeilijkten in de vrije be- mige vrouw onder die honderden toe- ks had hij eenige proeven afgelegd, of eerde reeds aanleg in hem te ontdekken. le deelde Martijn's bewondering van zijn feze hem bij het schilderen behulpzaam ieerling weldra den meester overtrof talent. oed voort. Een jaar is voorbijgegaan, ijn Findegern aanbestede gebouwen zijn t palissanderhouten hek is verdwenen; a den verwitderden tuin ziet men fraai bloemperken; naast. de door Houston tha bewoonde villa, die volkomen be- m de eischen van den tijd, verheft eftig woonhuis voor Markolf, waaraan cantoor en de uitgestrekte timmerfabriek gazijn grenst. Al de architecten, met- meriieden en wie ook maar hebben zijn betaald, ailes is het eigendom van degern, 't geen zijn hart met trots en zervult. Hij zelf is onveranderd. Nog ont hij met zijn onafscheidelijken met- ;r Krehle, het kleine Slakkenhuis, dat staat in deze rijke omgeving; nog altijd wist met zijn trouwen vriend, om hem ig de hand der verzoening te reiken, zijn het Gleopatra en Vagevuur, die de zonderlingen verplegen en bedienen. t hij heen aan de zijde van zijn geliefde hoogen hoed op, het btauwe schootsvel k een voldoening ligt op zijn gelaat, et oog richt op de fraaie huizen, op de m, waar de stoommachine dreunt en op het groote magazijn, dat nooit te vol is. iind, dat had je moeder nog moeten bele- hij tôt het jonge vrouwtje, dat nog schoon lentedag, »en wat zou je vader, de ge- er van gezegd hebben, als hij geweten nad, dat de namen van zijn kinderen met den mijnen op dat uithangbord prijken! Wie had dat ooit gedaeht Hij evenmin als ik, toen hij mij indertijd de zeshonderd gulden gaf." »Dat geld was dus een geschenk?" vroegMagaretha. »Ja kind, dat wil ik niet langer ontkennen. Ik wist toen geen beter middel om die trotsche broe- ders van je het geld in handen te spelen, dan een leugentje om bestwil. En het kwam hun eerljjk toe, want op het geschenk van uw vader heeft groote zegen gerust." »Een zegen, die zijn kinderen ten goede komt, beste Oom," zeide Greta met een dankbaren blik tôt den ouden man opziende. EINDE. i i BEHOORENDE BIJ HEX im! m SU®» :>SCH n»ar M EPP F,LGRONING EN 7,5 10,6 12.52 6,— 9,— 11,40 2 50 7,8 8,40 12,80 8,37 5,20 8,88 10,88 1,51 5,8 6,10 9,36 11,18 2,86 5,48 7.27 10,50 12,2 8,51 7,7 il. 7,45 11,4 4,5 7,21 7,54 11,18 4,14 7,80 8,2 11,21 4,22 7,38 8,10 11,80 12,28 4,80 7,46 DELFZIJL naar GRONINGEN 5,40 6,52 10,80 1,7 5,51 7,5 10,43 1,18 6,15 7,38 11,11 1,42 7,13 8,38 12,18 2,40 8,20 5.11 8,- 7,22 8,18 9,29 9,48 9,52 10,- 10,8 4.12 4,24 4,48 5,48 5,82 7,8 7,46 8,44 9,19 '0,9 10,84 8,18 8,27 8.51 9,48 i /J

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 5