No. 74 WOENBBÂG 14 September 1892, 22s Jaargang. De VAN BORGE&IÏÏS ZOONSâPPEMEER, Xuzsndmg' van Advertentien m EJazonden Stukken des PmsAagB- en ¥rp.apavoHda vôér zaa imr bij de Aggravera. Overzicht van 4 tôt 44 Sept. 4892. UIT G RU NO. FEUILLETON. Voor de Gtemeenten HOOGESAHBSAPFEMEEE,, SLOCHTEBENf M00BJJBB6EK, EUIBBEOIK, IUIDLABEW, HAEElff en». Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 eeEts franco per post 45 cents. Enkele nommers 5 cents U I T G A V E PRIJS der ADVER.TENTEËNYan 15 regeis 85 cents, iadere regel meer 10 cents. Groote letters worden naar plaats- ruimte bereksnd. Abonnement iager. Dezelfde advertentiein een« voor 3-maal piaatsing b«st«!d, is de darde plaatsing gratis. niENSTREGELING OP DE STAATS-SPOORWEGEN. AANVANGENDE DEM 1 ME! 1892 (TIJD VAN GREENWIOH.) BUITENLAND. De choiera epidemie in Hamburg schijnt haar toppunt bereikt te hebben. Het cijfer der aange- lasten, dat per dag reeds de zeshonderd overschreed, daalde in het laatst der week tôt tusschen 200 en 300. Het sterfte cijfer per dag blijft echter nog zeer hoog. Heeft de stedelijke regeering van Hamburg, zoo- als uit de rapporten van de hoogleeraren Koch en Roths is gebleken verzuimd voorzorgsmaatregelen te nemen, ook op ander gebied blijkt dat daar ailes zeer ordeloos toegaat. Tôt nu toe hadden reeds acht familiën officieel bericht ontvangen dat hunne verwanten in de hospitalen waren overleden, terwijl die la ter geheel hersteld terugkeerden. Kin- deren van aan choiera overleden ouders worden op de schromelijkste wijze door de stedelijke regeering verwaarloosd, men brengt, ze onder dak, maar voor het noodige onderhoud wordt op zeer onvoldoende wijze zorg gedragen, half gekleed vindt men ze bedelende op straat. Geen wonder dat de bladen van aile richtingen krachtig tegen dit wanbeheer protesteeren, bij het ontslag van een paar hoofd- ambtenaren, die vrijwillig heengingen, zal het dan ook zeker wel niet blijven. Nog houdt het vervoer van landverhuizers uit de zoozeer besmette haven niet op. Président Har- risson die reeds zulke krachtige maatregelen nam om het binnendringen der choiera in de vereenigde staten te weren, heeft nu aan de stoomvaart-onder- nemingen doen mededeelen, dat wanneer ze voort- gaan emigranten uit besmette plaatsen aan te voeren, hun het aandoen van amerikaansche havens geheel zal worden verboden. De haven van Genua biedt in de laatste dagen een buitengewoon en prachtig schouwspel Op de reede wapperen de vlaggen van tal van oorlogsbodems, door aile natien die er een vloot op na houden afgezonden om het feest op te luis- terefl, dat ter herdenking van de ontdekking van Amerika door den Genuees Golumbus gehouden wordt. Onder de eerstaankomenden was het fransche eskader, dat door de Italianen bijzonder hartelijk werd ontvangen. De sterke partij, die de aanslui- ting van Italie bij de duitseh-oostenrijksche alliantie ten sterkste afkeurt, had de fransche broeders een bijzonder goede ontvangst bereid. De koning en de koningin van Italie die te Genua de feesten bijwonen ontvingen den franschen admiraal, die namens den président der fransche republiek het vorstelijk echtpaar begroette en een eigenhandigen brief van den heer Garnot overhandigde. Men verwacht dat de italiaansche regeering bij de feesten nogmaals officiëeel de verklaring zal afleggen, dat het drievoudig verbond bovenal den vrede in Europa wil handhaven. De gespannen verhouding tôt Frankrijk, die aan Italië op handels- en indus- triëel gebied zoo groote schade berokkent, door dat de invoer in Frankrijk aan hooge rechten is onderworpen, is oorzaak dat de nauwe aansluiting van Italië bij het verbond der midden-europeesche staten zooveel bestrijding vindt. In de transvaalsche republiek is een gewich- tige kwestie, de verkiezing van den président voor een tijdperk van vijf jaren, aan de orde. Paul Kruger wil gaarne met de leiding der zaken blij ven belast, maar een sterke partij, die ook in 1887 haar invloed deed gelden, wil ofschoon zij de groote verdiensten van Oom Paul, zooals de président ge- woonlijk wordt genoemd, erkent, toch niet langer de belangen der republiek van zijne persoonlijke en dikwijls eenzijdige beschouwingen afhankelijk maken. Belangrijke kwesties vooral met betrek- king tôt de mijnindustrien, het stichten van nieuwe sleden, grootendeels door ijverige en talentvolle buitenlanders bewoond, de belangen van den land- bouw en de verhouding tôt de inboorlingen eischen groote hervormingen in het bestuur van den staat. Paul Kruger die op den volksraad een overwe- genden invloed heeft, nam tôt nu toe die kwesties niet ter hand en wist ze, zoo zij aan de orde wer- den gesteld, van de baan te schuiven. Als nieuwe kandidaat. voor den presidentszetel is door vele invloedrijke burgers de hoofdrechter Kotzé gesteld, een man die door een langdurig verblijf in de Transvaal op de hoogte der zaken is. In een open brief, vol waardeering voor den tegen- woordigen président, ontvouwt de heer Kotzé de redenen waarom hij gemeend heeft die kandida- tuur te moeten aanvaarden, en verklaart dat daarin volstrekt niets vijandigs tegen den persoon van den président. De heer Kruger heeft op dit schrijven geant- woord met de mededeeling dat hij 'de door den heer Kotzé aangevoerde redenen niet kon erkennen, maar dat overigens hoe de verkiezing ook mocht uitvallen, zulks geen verandering zal brengen in de vriendschappelijke verhouding die tusschen hem en den hoofdrechter steeds had bestaan. Naar de transvaalsche bladen melden heeft Kru ger van de beide kandidaten de grootste kans. Dat was mij ook eene blijdschap, toen daar Dinsdag middag de troepen van het kamp terug keerden. Onderscheidene dienstmeisjes, die er een broer of neef of nog nader in de familie bij hadden, hadden verlof van hare juffrouwen gevraagd, om »hem" bij aankomst dadelijk terug te zien, ja, men beweert zelfs, dat er waren, die bij de weigering der juffrouw, den dienst en al in de steek hebben gelaten, om die joyeuse entrée toch niet te missen. De schutterij-muziek maakte aan onze landsverde- diging hare opwachting en trok aan het hoofd van den stoet de stad binnen, terwijl ailes en allen omstuwd werden door tal van belangstellenden en nieuwsgierigen, die de door de zon gebruinde sol- daten bestormden met tal van vragen en mededee- lingen; zoodat de anders zoo deugdelijke discipline er nog al wat onder te lijden had. Doch wie zou daar bij zulke gelegenheid aanmerking op maken. Niet zoo gauw waren de troepen in de kazerne aangekomen, of na het bergen van knapzak en geweer kwam men fluks nog even naar buiten om de welkomstgroeten en eerste mededeelingen aan te vullen, daarna aan de schoonmaak en de soep en een uurtje later hadden onze riepen weer hare gewone avondstofïage aangedaan en wandelde ieder soldaat weer met zijn lief straat op, straat af, tôt het signaal hen ter kooi riep. En nu ze terug zijn en ook de meeste studenten en toeristen en vacan- tiehouders in onze stad zijn teruggekeerd, is de doodsche zomerstilte verdwenen en de oude leven- digheid en het druk vertier zijn weergekeerd. Zondag zag het dan ook wederom zwart van wan- delaars op den Heereweg. Juist was ik daar de Heerebrug gepasseerd dien middag, of plotseling draafden mij aile wandelaars in vliegende vaart voorbij want daar was een man in het water gevallen. Ik hoorde den geweldigen plomp doch had er geen erg in gehad. Wie de drenkeling was Een los werkman, die in den laatsten tijd geregeld in Hamburg had gewerkt doch thans hier vertoefde. Of hij gevlucht was voor het gevaar der choiera, weet ik niet; want voetstoots geoor- deeld, moest die hem juist welkom zijn. Immers toen hij de vorige week met een paar kornuiten een scheerwinkel bezocht, nam hij een scheermes, en bracht zicli daarmee aan den hais opzettelijk eene wonde toe. Ja, als men zijne hand niet ge- grepen had, zou hij zich erger begaan hebben daar hij bepaald »van kant" wilde. En nu hij daar Zondag met zijnen kameraad wandelde over de brug, bekroop hem plotseling weer dezelfde lusl, en waar het scheermes gefaald had, daar zou nu de diepe Zuiderhaven herri baat geven. Hij slin- gerde zich over- de leuning in het kanaal tôt grooten schrik van al de wandelaars. Doch hij had alweer buiten den waard gerekend, daar de vriend hem onmiddellijk nasprong en al zwemmende hem hij de kleeren greep en zoo weer aan den oever bracht. 't Was een ijselijk gezicht, dien zwemmer daar, die haast niet voortkon, daar zijne doornatte kleeding en de drenkeling, die staag beneden de oppervlakte bleef, hem zoozeer bemoeilijkten in de vrije be- weging. Menige vrouw onder die honderden toe- Roman uit den Noord-Amerikaanschen burgeroorlog, BAIiDUIN MëLLHABSEN. 72) Nicodemo en Oliva betrokken een naburig hôtel, maar dikwijls kwamen ze zich overtuigen van het toenemend herstel van den kapitein, die onder de goede zorgen van Margaretha weldra weder de oude werd. Over den raadselachtigen spion Kampbell, die zoo plotseling van het tooneel was getreden, werd weinig meer gesproken. Nieuwe gebeurtenissen verdrongen de oude en eindelijk verscheen de dag, waarop de vrede werd gesloten. Ook in het Slakkenhuis werd niet veel meer aan de politiek gedaan, ter wille van Oliva, die zich niet gaarne in het verleden verdiepte. Wie de schoone jonge vrouw zag, die met zooveel toewijding aan haar echtgenoot hing, zou zeker in haar niet den vermetelen jongen ruiter herkend hebben, wiens hand eenmaal zooveel had meegewerkt tôt de zege der Noordelijken. Na het sluiten van den vrede, begon Martijn Findegern plotseling met veel ijver zijn grootsche plannen ten uitvoer te brengen. Op een gedeelte van zijn grond, grenzend aan het Slakkenhuis, werd een fraai huis gebouwd, dat eerlang door Houston en Margaretha zou betrokken worden. De lente was aangebroken, toen Nicodemo en Oliva zich reisvaardig maaklen voor hun vertrek naar Texas, waar zijn goederen lagen. Tôt op de boot deden de vrienden uit het Slakkenhuis hun uitgeleide; zelfs Vagevuur ontbrak niet. Allen waren weemoedig gestemd maar hoe groot, ook de afstand was, die hen weldra zou scheiden, de gemeenschap- pelijk doorleefde gevaren hadden den grond gelegd tôt een blijvende vriendschap en het »Tot weerziens klonk hoopvol en bemoedigend Zoodra de vrede gesloten was en de dappere strijders naar hun haardsteden konden terugkeeren, begaf Maurits Durlach zich naar het Zendingshuis bij de Council-Blufïs. Hoe zou hij Lydia terugvinden Zou zij dien zwaren slag, den dood van haar vader, hebben kunnen dragen? Die vragen lieten hem geen rust en toen hij eindelijk zijn doel bereikt had en het Zendingshuis in de verte voor zich zag liggen, maakte het ongeduld zich van hem meester. De stoomboot zette hem af; hij beklom den steilen weg, toen op eens zijn aandacht werd getrokken door een in het zwart gekleede gedaante, die hem tegemoet kwam. Nog eenige schreden en hij her- kende Lydia Rutherfîeld. Inderdaad, zij was het. Het aanleggen der stoom boot, toen nog een uitzondering, had haar bewogen naar den oever te gaan, om wellicht brie ven in ontvangst te nemen. Zij liep in gedachten verzonken, met gebogen hoofd. Daar zag zij toevallig op en, Maurits herkennend, verhaastte zij haar schreden. Een diepe blos kleurde haar gelaat, tranen sprongen uit haar oogen, toen zij Maurits haar beide handen toestak. Hij echter sloot haar in zijn armen en kuste haar de tranen van de wangen. »Mijn arme lieveling!" fluisterde hij. »Nu heb ik alleen u meer over!" bracht Lydia eindelijk uit, haar gelaat aan zijn borst verbergend. Bemoedigend en troostend sprak Maurits zijn geliefde toe; hij beloofde haar al zijn liefde te zullen wijden, man èn vader voor haar te zulleu zijn. Met een blik vol innige dankbaarheid zag Lydia hem aan zij gevoelde dat, ondanks haar smart over het verlies van haar vader, het leven haar nog een gelukkige toekomst bood als echtgenoote van den man, die haar zoo belangeloos en trouw ter zijde had gestaan in de dagen van gevaar, dien ook zij had lief gekregen met geheel haar hart. »Had mijn arme vader het nog maar geweten, dat ik niet alleen achterblijf, het zou hem het sterven verlicht hebben!" sprak zij eindelijk. »Hij heeft het geweten, liefste, ik heb hem ailes gezegd en zijn laatste woorden waren een zege- wensch voor ons beider geluk!" De geestelijke en zijn vrouw verheugden zich over het weerzien van Maurits Durlach en over de verloving, die hen niet verrastte. Een droevige herinnering belette echter een vroolijk feestvieren, de herinnering aan Mary, de liefelijke bloem der wildernis, die haar leven voor haar geliefde had opgeofferd. Niet moede werd men den kapitein naar al de treffende bijzonderheden te vragen van haar dood menige traan werd gewijd aan het be- koorlijke meisje, dat door ieder werd bemind. Maurits en Lydia lieten vôôr hun vertrek van het Zendingshuis hun huwelijk in allen eenvoud en stilte inzegenen door hun vriend Mac Kenney. Daarna begaven zij zich naar St. Louis, waar zij zich voorloopig dachten te vestigen. Martijn Findegern, in wiens huis zij weldra da- gelijksche gasten waren, kwam echter spoedig met zijn grootsche plannen voor den dag ten opzichte van zijn neef. Hij ried hem aan de afgebrande fabrieken van kolonel Rutherfîeld weer op te bouwen en het bestuur daarvan op zich te nemen. De verklaring van Maurits, dat het hem daartoe aan kapitaal ontbrak, beantwoordde Martijn tôt aller verbazing met het aanbod, hem tweemaal honderd duizend gulden als hypotheek te leenen, dat was voor hem tevens een goede geldbelegging. Niet minder verbaasd zag Maurits op, toen Martijn hem naar het doodkistenmagazijn bracht en hem op een groot, fraai beschilderd uithangbord wees, waarop met groote letters stond »Meubelfabriek van Martijn Findegern, Houston en Gebroeders Durlach. Mau rits bracht zeer hescheiden zijn bedenkiugen in tegen het: «Gebroeders Durlach" daar hij op raad van zijn Oom immers al zijn krachten zou wijden aan de op te bouwen fabrieken in het verre Kansas en geen deelgenoot van de zaak kan wordenmaar Martijn verklaarde, dat Markolt op den duur wel zou terugkeeren en anders was Greta alleen mins- tens een half dozijn Gebroeders Durlach waai d Daarmee hield hij de zaak voor afgedaan. Maurits en Lydia vertrokken spoedig daarop onder de beste zegewenschen der achterblijvenden naar de oude woonplaats, waar het Maurits door onvei- moeiden ijver en stalen wilskracht gelukte, op de puinhoopen der bezittingen van zijn schoonvailer nieuwe fabrieken te doen verrijzen, die door net vertier, dat zij teweeg brachten, het kleine stadje tôt grooten bloei brachten. Aand de zijde zijner geliefde vrouw vond hij een duurzaam geluk en wanneer zij zich le zamen verdiepten in het ver leden, dan wijdde hij menig woord van waardeering aan zijn zonderlingen Oom, wiens karakter hij eerst later naar waarde had leeren schatten. îyfartijn 's voorgevoel werd bewaarheid. Moede van het rondzwerven in de westelijke wildernissen, waar hij vruchteloos vergetelheid had gezocht voor zijn groote smart, keerde Markolf naar St. Louis terug als een stil en ernstig man, wien de harde strijd van het leven voor zijn tijd oud had gemaakt. Hij verlangde naar een omgeving, waar hij deel- nemende harten zou vinden, naar een werkkring, die hoofd en hand zou bezig houden. »Is daarvoor onze fabriek niet de aangewezen plaats?" vroeg zijn Oom, de wenkbrauwen hoog optrekkend en zijn neef uitvorschend aanziende. Deze antwoordde, zonder eenig aarzelen, toestem mend. De oude man liet een juichkreet hooren zijn lang gekoesterde wensch werd vervuld! Hij verklaarde vol vuur, dat Markolf ongetwijfeld een uitstekende leerling zou zijn en spoedig met het edele vak bekend zou worden. Geen dag later stond Markolf aan de schaatbank en nauwelijks had hij eenige proeven afgelegd, of Martijn beweerde reeds aanleg in hem te ontdekken. Dokter Krehle deelde Martijn's bewondering van zijn neef, toen deze hem bij het schilderen behulpzaam was en de leerling weldra den meester overtrof in smaak en talent. De tijd spoed voort. Een jaar is voorbijgegaan, de door Martijn Findegern aanbestele gebouwen zijn gereed. Het palissanderhouten hek is verdwenen; in plaats van den verwilderden tuin ziet men fraai aangelegde bloemperken; naast de door Houston en Margaretha bewoonde villa, die volkomen bé ant woord aan de eischen van den tijd, verheft zich een deftig woonhuis voor Markolf, waaraan het groote kantoor en de uitgestrekte timmertabriek met het magazijn grenst. Al de architecten, met- selaars, timmerlieden en wie ook maar hebben meegewerkt, zijn betaald, ailes is het eigendom van Martijn Findegern, 't geen zijn hart met trots en voldoening vervult. Hij zelf is onveranderd. Nog altijd bewoont hij met zijn onafscheidelijken met- gezel, dokter Krehle, het kleine Slakkenhuis, dat zoo nederig staat in deze rijke omgeving; nog altijd zocht hij twist met zijn trouwen vriend, om hem even spoedig de hand der verzoening te reiken, nog altijd zijn het Gleopatra en Vagevuur, die de twee oude zonderlingen verplegen en bedienen. Daar gaat hij heen aan de zijde van zijn geliefde nicht, den hoogen hoed op, het blauwe schootsvel voor. Welk een voldoening ligt op zijn gelaat, hetzij hij het oog richt op de fraaie huizen, op de weikplaatsen, waar de stoommachine dreunt en stampt, of op het groote magazijn, dat nooit te vol is. «Greta, kind, dat had je moeder nog moeten bele- ven," zeide hij tôt het jonge vrouwtje, dat nog schoon is als een lentedag, «en wat zou je vader, de ge- heimraad, er van gezegd hebben, als hij geweten had, dat de namen van zijn kinderen met den mijnen op dat uithangbord prijken! Wie had dat ooit gedacht Hij evenmin als ik, toen hij mij indertijd de zeshonderd gulden gaf." «Dat geld was dus een geschenk vroegMagaretha. «Ja kind, dat wil ik niet langer ontkennen. Ik wist toen geen beter middel om die trotsche broe ders van je het geld m handen te spelen, dan een leugentje orn bestwil. En het kwam hun eerhjk toe, want op het geschenk van uw vader heefi groote zegen gerust." «Een zegen, die zijn kinderen ten goede komt, beste Oom," zeide Greta met een dankbaren blik tôt den ouden man opziende. EINDE. LkSBLID OOST-GÛORECHT EN 01STREKEN VAN itJlc UU111XUCJLO U I L. n u I m- u u a*- *iiT»Tiiar oAorm I \r..>a i3f\vnu aiï/thjtpt ai>av V»a NIEUWE SC1IANS riaar HARLINGEN. Vertr. N.-8cham *5,55 5,7,20 *8,16 11,15*2,28 5,10 8,28 Winsolioten 6,15 ^7,88 8,88 11,80 2,40 5,24 8,88 Soheeruda 6,27 J 7,50 8,45 11,48 2,52 5,31 8,46 Zuidbroek 6,40 Q 8,1 8,56 11,53 8,3 5,41 8,57 Hooeez&nd 6,58 a 8,14 9,7 12,2 8,14 5,48 9,6 Kropswolde 6,59 S 8,20 9,12 12,8 8,20 9,11 A«Hk Groningen 7,12 8,84 9,25 12,21 8,32 6,6 9,28 V-rtr 7,16 9,35 1,25 4,44 6,12 9,29 Leeuwarden 8,48 11,84 2,58 6,7 7,57 10,54 A»ik. Harlingen 9,19 12,10 8,29 6,46 8,33 11,30 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- compagniesterweg (wachtp. 87)toi het opnemen van reizigers. Bovendien mogen aldaar die treinen verlaten rangers, voor- zieii van plaatabewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. De trem van 8.16 neemt des Dinsdags geen reizigers op voor Groningen. V»u HARLTNGEN naar NIEUWE SCHAN8. Vertr. ilarlingeu Leeuwarden Aank. Groningen Vertr. Kropswolde Hoogezand Zuidbroek Sckeemda D Winschoten Aank. N.-Sohans *6.10 6,24 6.30 6,41 6,56 7.4 7,20 6,42 8,58 7,28 11,6 8,41 12,24 8,46 *12,88 9,— 9,6 9.15 9,30 9,38 9,52 12,52 12,58 1,8 1,24 1,82 1,48 12,50 1.36 2,48 2,53 3,7 3,13 3,22 3.37 3,45 3,59 2,51 4,46 6,4 *6,12 6,26 6,32 6,48 6,59 7,7 7,28 5,26 7,52 9,10 10,39 10,53 10,59 11,8 11,28 11,31 11,44 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- compagniesterweg (wachtp. 87) tôt het uitlaten van reizigers. Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigers, voorzien van terugreisgedeelten van retourbiljett*n naar Hoo gezand-Sappemeer. Sneldienet van Groningen 7,30 naar Amsterdam Van GRONINGEN naar MEPPEL—'s BOSCH. Vertr. Aank. Vertr. I» Aank. welke Groningen 6, Haren 6,9 De Pnnt 6,17 Vries-Zuidl. 6,26 Assen 6,40 Meppel 7,56 ZwoÛe 8,42 Zutfen Arnhem 's Bosch 7,80 9,40 12,80 9,49 9,57 12,48 10,6 8,88 8,47 8,55 4,4 4,22 5,43 6,38 7,80 8,11 7.58 10,24 1,4 8.59 11,45 2,15 9,88 12,42 3.7 9,80 10,41 1,42 4,17 10,16 11,27 2,80 5,9 1,10 4,17 «,58 10,1 Van GRONINGEN naar DELFZIJL. Groningen 7,25 11,52 1,31 4,58 Loppersum 8,30 1,-2,36 5,58 Appingedam 8,50 1,19 2,56 6,18 Delfzijl 9,— 1,29 3,6 6,28 des avonds te 10,84 aldaar retourneert. 6,16 8,— 8.» 8,17 8,26 8.41 8,44 7.42 10,8 8.38 10,48 9,47 10.80 7,62 8,56 9,18 9,29 10,40 13,44 12,5 12,14 Yan 's BOSCH naar MEPPELGRONINGEN. Vertr. 's Bosch Arnhem Zutfen Zwolle Meppel Assen 6,20 6,10 7,3 8,88 9,36 7,5 10,6 9,— 11,40 9,40 12,80 10,88 1,51 7.27 10,50 Vries-Znidl. 7,45 11,4 De Punt 7,54 11,18 Haren 8,2 11,21 Aank. Groningen 8,10 11,80 Van DELFZIJL Vertr. Delfzijl 5,40 Appingedam 5,51 Loppersum 6,16 Aank. Groningen 7,13 12,52 2.50 8,87 5,8 5,48 7,7 7,21 7,80 7,38 12,28 4,30 7,46 11,18 12,2 8,51 4,5 4,14 4,22 4,3 naar GRONINGEN 6,52 10,80 1,7 7,5 10,43 1,18 7,38 11,11 1,42 8,88 12,18 2,40 8,20 5.11 6,- 7,22 8,18 9,29 9,48 9,52 10,- 10,8 4.12 4,24 4,48 5,48 5,82 7,6 7,46 8,44 9,19 30,9 10,84 8,18 8,27 8.51 9,48 DOOR

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1