Extra groote Beste KOFFIEE El KEL-C. Médicinale blanke i»' fieeren Landl Benj. SANDERS B.H. Landbo Steenhonweri Groote voorraad SI Danseur Danseur; Danseurs Danscursi i De Oom uit Californie, DE ONDERGETj HENDRIK DU P. De Oom uit Californie, W. H. BOUMAN. 3 U. J. v. d. WERFF, Bonthuisi Kniper, Wagen- en M; BINNENLAND, BURGEBXIJKE STAND. TE KOOP Mejufyrouw STRUVÉ OFFICIEELE PÏÏBLICATIEN. of slakken: Het Photographisch Oosterhaven, Gr De dansci een nette KAMERMEID. 13 cent. Nieuwe PRUIMEDANTEN 25 KRENTEN 17 cent. BESSENSAP 18 cent. BESSENWIJN 35 cen Geurige grove THEEËN 75 cl Bloemen Pecco GRUISTHEE No. 1 70, et., bij 5 pd No. 2 674 et., 5 No. 3 65 et., 5 Van Houten's CACAO in 1/1 VLEESCH-EXTRACT van Cm MAIZENA, pak 171 et. KREAPELIEN A in BUSSEN van 1, SAPPEME1 EERSTE SOi bij de maat ont maakt aan zij; en GEWEST dat hij zich b Verzoeke vriendelijk gunst, b en soliede behandeling. Woltersum, Sept. 1892. Degene, die d ken, worden hunne BESTELLING vroeg bij genoegzame deelneming, hul tegen co&peratieve prifxe» Onder aanbeveling, bij R. REIXIGER GROIVOGI is dagelijks geopend tôt h PORTRETTEN welke niet ver! en die in iedere verlangde groo Ontving heden bij de bekenc AARDAPPELVORKEN nog e soort AARDAPPELOPSTEKE teantige TANDEN, alsmede AA halve H.L., zoomede rechte KLEISCHOPPEN. W. R. BOIJHA van 38 c.M. tôt 1 Groote voorraad VOEDERBA tôt 1,50 M. lengte. sj&; voor Sappeme* 't hôtel DE D B. UIL. AANGIFTE Woensdag dei 's middags van 4 tôt 61 uni LESSEN Donderdag den kleinen 's middags 5 nnr, 7 nnr, volwassenen 's avonds Als geheel nieuwe DANSEN geleerd LE MOSKA en LA BE A. FRAJfKFORTER lid van de Nederlandsche danso\ te Hoogezand! UNIE," te Ma POPPENS; ald inlichtingen verstrekt. M. H. BAMBERGER Hzn., zand in t hd vangt aan op t tember e.k.voor KINDER] voor KNAPEN en MEISJES v DAMES en HEEREN, JONGEI 10 uur. M. H. BAMBERGER IX.B. Gant voorvast do te MMoogeisan. Wegens de uame geeft de BERGER in 't een DAXSCIJRSIJSmaar g< meesters. schouwers, die in een ommezien waren saamge- stroomd, hield haar hart van angst vast en ver- diepte zich tegenover hare burinnen in het probleem, of hij wel ooit den kant zou krijgen of dat beiden misschien zouden wegzinken. Doch hij kreeg den wal en had de zoete voldoening, dat de makker al gauw was bijgebracht en nu weer naar andere proefnemingen kan uitzien. Als hij thans ten minste niet voor goed van zijne dwaze grappen genezen is. Zondag avond zat er in 't volk nog de nawer- king van de kermispret ten minste op twee plaatsen is er hevig gekrakeeld en gevochten en één moet er in de Schuitemakersstraat zoo toegetakeld zijn, dat men voor levensbehoud moet vreezen. Ook is het dunkt mij verbazend, hoe er tegenwoordig wordt gezopen. Men vergeve mij de uitdrukking ik heb er voorshands geen beter. Zondag zag ik in den voormiddag al iemand dronken in de bak brengen en hij bleef niet alleen in den loop van den dag. Dag aan dag zwaaien er van die ellen- delingen langs de straat, die vrouw en kinderen gebrek en honger laten lijden en zelf ailes in lie- derlijkheid verbrassen. Zoo hadden wij achter ons huis Zaterdagmiddag straatwerkers noodig. Nu zou men denken, dat de Zaterdagmiddag wel de veiligste dag is, om 't volk te zien hunkeren naar arbeid. Want wat er verdiend werd is dan meestal op en 't nieuwe nog niet gebeurd. Doch de opzichter verklaarde mij, dat hij bij twee ploegen had aan- geklopt om arbeiders, en telkens was hem de hulp toegezegd doch niemand kwam opdagen. De kroeg had meerdere bekoring, en waar 't geld ook op is, dan poft men maar op 't volgend weekgeld. Nu is er misschien ook geene klasse van menschen, die meer aan den jenevergod offeren dan het gilde van straatwerkers. Het kroontje van de bende, een bekend type onzer straten, is gisteren plotseling overleden als gevolg zijner zuiperij. Enwiemeent, dat zulk voorbeeld afschrikt, die is de plank glad mis. Zoo mag men ook met 't oog op de choiera waarschuwen tegen drankmisbruik wat men wil, door die soort van lui wordt er geen droppel minder om gedronken. Ik spreek daar van de choiera, en ieder lezer zal gedacht hebben, dat ik daar allereerst en aller- meest over zou schrijven. Doch ik heb dat niet noodig geacht daar er misschien reeds al te veel gewag van is gemaakt. Waarschuwen en werken is goed, en ten zeerste hebben wij 't in Uwe HH. medici toegejuicht, dat zij tijdig hunne gewaar- deerde wenken aan het volk hebben gegeven, een voorbeeld, dat onze doctoren tôt navolging heeft geprikkeld. Ook voorbehoedmiddelen en voorzorgs- maatregelen zijn dringend noodig; doch gelijk in ailes schaadt vooral hier dwaze ijver het meest. Er is vrees en angst en bekommering gewekt in menig gezin en dat is verkeerd. Vrees voor be- smetting levert onze stad hoegenaamd niets. Want daargelaten nog den graad der ziekte onzer patiënten, zoo heeft zich geen nieuw geval weer voorgedaan en staan wij zoo goed gewapend, dat wij moest het helaas wezen kalm den vijand afwachten. In aile achterbuurten worden op aanwijs van eene damescommissie aile vuile woningen en kamers geheel gereinigd en beddegoed en ailes aangevuld of vernieuwd. De straten en stegen worden gere- geld ontsmet. Urinoirs en privaten, ook die bij aile scholen, worden na elke lediging besprenkeld met creolin, en aile voorzorgen zijn genomen, om de stad zindelijk en rein te houden. Ook met de quarantaine en het toezicht op de spoorwegen aan de grenzen is thans ailes goed geregeld, zoodat aile dwaze vrees gerust mag buitengesloten worden. Doch als er iets is, dat bekommering baart, dan is het, dat de vrees meer en meer gewettigd blijkt, dat men tegen den winter de besmetting in Hamburg niet de baas wordt en dan zou het kunnen ge- beuren, dat de ziekte een volgend voorjaar opnieuw zich uitb.reidde en overal nieuwe slaehtoffers eischte. Of Duitschland dan ook niet beter deed met een paar divisiën naar huis te zenden en de officieren van gezondheid naar Hamburg te zenden ter radicale ontsmetting is eene vraag, die natuurlijk niet over- wogen zal worden zoolang oorlogsliefhebberij boven ailes gaat. In No. 39 van het Geïllustreerd Zondagsblad zal het eerste gedeelte worden opgenomen van een boeiende novellevan den beroemden Amerikaanschen schrijver Bret Harte. Deze novelle, getiteld zal met tal van fraaie gravuren worden versierd en dus behalve door den spannenden inhoud, ook door de illustraties de aandacht trekken. Reeds de naam van den schrijver Bret Harte, is een waarborg, dat men hier een novelle heeft, welke aan ieder in handen kan worden gegeven, een verhaal, geestig van vinding, hoezeer het op de eenvoudigste wijze is neergeschreven aan den humorist Bret Harte eigen. Na de instemming van vele zijden ontvangen met het opnemen der geïllustreerde novelle Onder v a 1- sche via g, zijn wij overtuigd, dat de lezers van het Geïllustreerd Zondagsblad ook van deze aan- kondiging, betreffende de novelle met ingenomenheid zullen kennis nemen. Tôt het nemen van een abonnement op het Geïllustreerd Zondagsblad, uitsluiteml voor de inteekenaren van deze Courant, bestaat elken dag gelegenheid ten kantore van DE UITGEVERS. In den avond van Zondag j.l. plm. 10 uur zijn een 62 tal bossen haverstroo ontvreemd, eigen aan den landbouwer H. Jager te Martenshoek. Ze zijn, verborgen in eene mestvaalt, door de politie ontdekt. Wie de daders zijn zal wel niet onbekend blijven. Te Foxhol moet zich een choiera geval hebben voorgedaan. De reinigingscommissie is daar druk bezig om zuivering aan te brengen. Ten overstaan van den heer J. Piccardt, Notaris te Hoogezand, werd Zaterdag den lOen Sept., ten verzoeke van de erven van wijlen Berend Jans Kamphuis in het snikhuis te Kielwindeweer,publiek verkocht, eene boerenbehuizing met erf, appelhof, tuin en achtergelegen plaats land, liggende te Kiel- windeweer, groot 7.17.20 Hectare. II. Eene plaats land aldaar, groot 4.87.40 Hectare; en III. 2.67.00 Hectare land, gelegen te Kalkwijk—Lula. Kooper de heer L. te Velde te Gieterveen voor 24850 en 100.00, voor overname. Ten overstaan van den architect Joh. Mandema le Sappemeer werd Maandag j.l. ten huize van den kastelein B. Buining te Zuidbroek aanbesteed het hergraven eener wijk te Spitsbergen, lang 1135 meter, de hoogste inschrijver was J. Redeker te Foxhol voor 1875, de laagste L. Venema te Westerbroek voor 851 of 75 cent de M., de gunning is in beraad gehouden. De begrooting was 1122. Onder architectuur van den heer Joh. Buurke te Noordbroek, werd den 11 dezer in het Oude Rechthuis door den heer H. Verver Jr. te Zuid- broek, aanbesteed: het bouwen van een groot ma - gazijn en pakhuis achter het bestaande magazijn van huishoudelijke artikelen. Ingeschreven werd door L. Schreuder Sr. voor 1920 en H. R. Holt- huis voor 1697. Gegund aan den heer Holthuis. Het werk moet ongeveer half October e.k. zijn opgeleverd. Schildwolde, 10 Sept. Door het bestuur van het waterschap »De Zandjerpolder" werd heden aanbesteed het afbreken van een zaagmolen en het daarna opbouwen van een watermolen, met leverantie en eenige materialen. Hierop hadden ingeschreven: M. Noordewier te Niezijl 3071, W. Dreise te Ten Boer 2295, H. Wiertsema te Eexta 1950, Joh. Dreise te Schildwolde 1695 en J. Buitenkamp te Siddeburen 1690. De raming bedroeg 2180 gegund aan denlaagsten inschrijver. Borgercompagnie, 8 Sept. Reeds lang werd het plan gekoesterd ter dezer plaatse een zangvereeni- ging op te richten. Door de ijverige bemoeiingen van eenige jonge dames en de welwillende mede- werking van het Hoofd der school, den heer F. Kroon, mocht het heden eerst gelukken een dames- zangvereeniging te stichten, wier ledental voorloo- pig 30 bedraagt. Als Bestuursleden werden gekozen tôt présidente Mej. H. Boer, Secretarisse Mej. A. Kroon, Penningmeesteresse Mej. J. Vos, Boetecom- missarisse: Mej. H. Vos. De directie over denzang is opgedragen aan den heer G. Bos, organist en muziekdirecteur te Veendam, die genoemde betrek- king heeft aangenomen. Het gezelschap draagt den naam sEuphonia." Haren, 12 Sept. Wordt tegenwoordig gewaar- schuwd tegen de choiera als een vijand, die voor de poort staat, een andere vijand, hoewel minder gevreesd, n.l. de typhus, bevindt zich al eenigen tijd binnen ons dorp. Reeds bezweken eenige slaehtoffers aan deze ziekte in het noordelijk ge deelte, vandaar werd zij naar het naburige Noord- laren overgebracht, terwijl gisteren een nieuw geval in het zuidelijk gedeelte van het dorp Haren werd geconstateerd. Wel verheugen wij ons hier over de gezondheid van het klimaat maar toch zouden er helangrijke verbeteringen kunnen aangebracht worden door het maken van doelmatige afwaterin- gen en het opruimen van mestvaalten in denabij- heid der woningen hier en daar. Te Hoornsterzwaag (Fr.) is een kindje van negen maanden oud, van W. v. d. Woude, op droe- vige wijze om het leven gekomen. Hethaaldevan de tafel een pot met kokende koffie omver, zoodat de heete vloeistof over het lichaam stortte. Het kind is binnen weinige oogenblikken aan de gevol- gen bezweken. Vrijdag geraakten te Meppel twee paarden, voor den boerenwagen van S. Rijsten, van Ruinerwold, op hol. De eigenaar en zijn knecht sloegen van het in vliegende vaart zijnd voertuig, de laatste kwam er heelhuids af, doch de landbouwer zelf bekwam ernstige wonden aan hoofd, lichaam en beenen; hij werd bewusteloos, meer dood dan le- vend, weggedragen en onder behandeling van een geneesheer gesteld. De paarden intusschen waren voortgehold en in vollen draf door de ramen van eene woning van de wed. S. gesprongen. Een der dieren bleef toen staan, doch had reeds aile ruiten in het raam verbroken, het andere was nog iets verder gegaan en kwam met bijna het geheele lichaam in de voorkamer terecht. Een massa men schen woonde deze narigheden bij. Independent (de heer Croll) is thans in de Snee- ker Ct. begonnen aan het portret van het kamer- lid Poelman. De heer Poelman meende, ondanks zijne 65 jaren en zijne blindheid, op het Binnen- hof eene bepaalde roeping te vervullen te hebben n.l. de vertegenwoordiging van de zoogenaamde »gevoelspolitiek". In die behoefte werd echter naar de heer G. opmerkt, reeds voorzien door de heer en Kerdijk en Borgesius en wel op eene wijze, die de heer Poelman hun toi dusver nog niet heeft verbeterd. »Principiëel verschil in richting tusschen hem en de beide genoemde heeren hebben wij nog niet mogen ontdekken en dat de heer Poelman zou hebben gemeend te moeten overkomen om de roi van bovenmeester in de school te vervullen, is eene eerzucht, waarvan wij hem niet verdenken en die hem trouwens slecht zou bekomen tegenover man- nen, zoo bekwaam als Kerdijk en de zijnen. Moes- ten wij dan ook iets noemen, waarin de heer Poel man zich principiëel onderscheidde, dan zouden wij werkelijk verlegen staan, vooral ook omdat zijne principes zoo ontzettend nevelachtig zijn Het eeni ge waarin hij zijn geestverwanten naar de kroon steekt, is het redenaarstalent of liever het praat- talent, waarin hij het zeer ver heeft gebracht. Ook daarom echter zouden wij hem nog geen be paalde aanwinst voor de Kamer durven noemen; integendeel praters en preekers hebben we daar in overvloed mannen van het woord genoeg, man- nen van de daad niet één!" De heer Poelman sprak in de Kamer over »ver- efïening der maatschappelijke ongelijkheden," maar op de vraag door welke middelen hij deze vereffe- ning wilde bewerken, gaf hij een nevelachtig en onbeduidend antwoord. Staatstusschenkomst op het gebied van den arbeid achtte hij met den heer Hintzen »bedenkelijk en gevaarlijk" en hoewel hij voor onmiddellijke kiesrechthervorming pleitte, be- streed hij toch de motie-Tijdens. De heer C. komt dan ook tôt de conclusie, dat het kiesrechtvraagstuk al evenmin als de sociale kwestie heel veel schade zou geleden hebben, als de heer Poelman op zijn leeftijd maar stilletjes in Noordbroek was gebleven. Zaterdagmiddag is aan het station te 's-Hertogen- bosch de ploegwerker J. v. d. Wetering (gehuwd en vader van 2 kinderen en woonachtig te Vucht), door den trein, welke 1.33 van daar naar Boxtel vertrekt, aangereden en zeer ernstig aan de beide beenen gewond, terwijl hij bovendien aan hoofd en armen belangrijke verwondingen kreeg. Toch was de ongelukkige niet dood en kon hij, na door Dr. Hoogveld, die spoedig aanwezig was, wijl het ongeluk in de onmiddellijke nabijheid van Den Bosch voorviel verbonden te zijn, per raderbaar naar het gasthuis worden gebracht. Hoewel de toe- stand uiterst gevaarlijk is, wordt herstel nog mogelijk geacht. Een meneer uit de provincie, die Amsterdam een bezoek bracht en den eersten dag den beste een kijkje ging nemen, ontmoette al spoedig eenige vrienden. De heeren namen 't er goed van, zelfs zoo goed dat onze provinciaal, toen hij naar zijn hôtel wan- delde tôt de ontdekking kwam, geen geld meer te hebben om zijn hôtel te betalen. Goede raad was duur, poffen in een hôtel, een der voornaamste uit de stad, ging niet. Bovendien had hij zijn naam des middags reeds ingeschreven, en een naam op te houden. Peinzend over een middel om aan geld te komen, nam hij plotseling szijn draai", trok zijn pantalon uit en wierp hem in de gracht. Toen zijn lange regenjas weder dicht- knoopende, kon niemand zien dat hij geen panta lon aan had. Des morgens wakker wordende, begon hij om zijn pantalon te schellen, Het heele hotelpersoneel kwam op de been om de broek van meneer te zoeken, die natuurlijk niet te vinden was. Dan is hij gestolen. De hotelhouder kwam er aan te pas en verklaarde, dat dit nog nooit in zijn hôtel gebeurd was. Men begreep echter, dat meneer niet zonder pan talon in het hôtel zou zijn gekomen. De hotelhouder, beangst voor de reputatie van het hôtel, verzocht meneer asjeblieft te zwijgen. Hij zou onmiddellijk een pantalon laten halen en vergoeden wat er in zat. Zestig gulden, antwoordde de logé. Een paar uur later stond hij met een nieuwe broek en 60 er in op straat, met moeite zijn lachen bedwingende. Toen het geld op was, vertrok de logé en zond van huis het geld en de kosten van de broek aan den verbaasden hotelhouder, die er in gevlogen was. Hij verzocht vriendelijk hem het middel om aan geld te komen niet ten kwade te duiden, want, schreef hij, in zulke omstandigheden leert men bidden. Per Gooische stoomtram werd deze week een kistje verzonden, waarop het volgende zeer duidelijke adres was geplaatst gelieve dit kistje met hijjeren te bezorge vran-ko Aaan Den zeer heedele Heer: van Beek Eellen Dooren Haags Aam ster Dam bij sers gragt Ui te regse staat. Wees u zoo frin de lijk her nies op te zeten het is tôt booven toe vol met hijjeren. MUNTENDAM, 5—42 Sept. 4892. Geboren Bonje, d. v. Barend Veldman en Grietje van der Wijk; Willemtje, d. v. Berend Siep en Grietje Bossema. Getrouwd Laurens Blijham en Engeltje Hartman, beide te Muntendam. Overleden: Aagtje Kip, oud 72 j., echtgenoot van Pieter Doddema: Geertje Yeldman, oud 63 j., echtgenoot van Jan Wijsbeek. een zwartbont YAARSKALF, bij S. ZUIDEMA, Sappemeer. te Sappemeer VRAAGT om dade- lifte in dienst te treden, ISGEZOKDES. M. d. R. Wanneer ik u bij dezen een plaatsje in uw ge acht en veelgelezen blad voor dit schrijven vraag, deel ik u vooraf mede, dat ik alleen over zaken, niet over personen wil schrijven en dat eigenbelang er part noch deel aan heeft. 'k Wil alleen op een verschijnsel wijzen, dat misschien de aandacht van meer uwer lezers heeft getrokken. Dezer dagen kwam ik in een gebouw, dat nog geen jaar geleden na het houden eener uitbesteding is getimmerd. Toen was het aangenomen voor eene som, ver beneden de begrooting en sommige der inschrijvers hadden gezegd »daar kan onmo- gelijk door den aannemer wat op verdiend worden.' Nu, dat was zijn zaak. Wilde hij voor het bestuur, waarvan het werk uitging, gratis arbeiden of waar- schijnlijk wat toegeven, dan zou het bestuur er volstrekt niets tegen hebben. En zijn arbeid 't Wil er niet graag veel van zeggen, omdat het treurig is. Een trap bijv., die vast en stevig moest zijn, is zichtbaar al centimeters gezakt paneelen, die als een bus in de deuren moeten sluiten, laten reten zien, waardoor met ge- mak een kindervinger kan gestoken worden lijs- ten, die houden moesten, kunnen met weinig in- spanning losgetrokken worden. Zoo kan men meer dingen noemen. Laten wij maar met ronde woorden zeggen, wat het is knoeiwerk. Geregeld weg was er geen dagelijksch opzichter die kwam nu en dan eens kijken. Al was deze eerlijk en bekwaam, in zijn afwezigheid kon er veel gebeuren, wat niet in den haak was en voor hem verborgen bleef. Dat de aannemer op die manier nog een stuivertje verdie- nen kon en zeer voldaan over zijn bouwwerk was. is niet onbegrijpelijk. Maar 't is bedroevend, dat zulke feiten zich voordoen. Er wordt beweerd, dat er voor eerlijke aanne- mers op uitbestedingen niets valt te verdienen. Is die bewering waarheid, laat het zijn met wat over- drijving, dan pleit ze niet voor onze maatschappij en dan is het geen wonder, dat er veel over insolied werk geklaagd wordt. Voor eenige dagen las ik, dat ons timmer- en metselwerk zoover bij het Duitsche achterstaat. Ik ben geen deskundige en wil al onze bazen niet over één kam scheren, omdat er ook bekwame en eerlijke onder zijn ik wil er derhalve geen oordeel over uitspreken, maar toch op het feit wijzen, dat er dringend verbetering noodig is, wanneer zulk slecht werk wordt opgeleverd. X. M. d. R. Ondergeteekende schreef Maandag j.l. op de aan- besteding van het hergraven eener wijk te Spits bergen en was laagste inschrijver voor 0.75 per meter. De eigenaren gaven geen uitsluitsel, zelfs geen enkel woord werd tôt mij gerieht. Ze verdwenen zonder iets hoegenaamd te zeggen en daarover ben ik zeer verontwaardigd. U dankende voor deze plaatsing. Westerbroek 43 Sept. '92. Verblijf uw dn., L. VENEMA. Mijnheer de Rédacteur! Zaterdag j.l. ontving ik als bewijsnummer eener geplaatst e advertentie van de uitgevers van Oost- Goorecht eene courant. Onder de door mij geplaatste advertentie (de aanvang der danscursus in 't hôtel »de Unie" betreffende) merkte ik insgelijks twee op van den heer Bamberger, die in hetzelfde lokaal zijn cursus aankondigt, en ten slotte daar beneden nog eene advertentie ook met het opschrift dans cursus, waarin medegedeeld werd, dat de heer M. H. Bamberger in 't hôtel »de Unie" eene danscursus geeft, maar geen andere dansmeesters. Hoewel deze annonce aan duidelijkheid nog al iets te wen- schen overliet, begreep ik toch dat de schrijver er mede te kennen wilde geven, dat alleen voor den heer Bamberger de zaal van den heer Uil dispo nible was. Nu kwam mij dit vreemd voor, omdat ik j.l. Maandag te Hoogezand zijnde met laatstgenoemden heer had afgesproken, dat ik als gewoonlijk weer Donderdags bij hem zoude les geven, van daar mijne annonce in Oost-Goorecht en Goorecht-Oldambt van j.l. Woensdag, Zaterdag en heden. Na het lezen dezer laatste advertentie schreef ik dadelijk den heer Uil of deze aankondiging op zijn last, of met zijn voorkennis was geplaatst en of ik niet zooals door ons was bepaald op den Donderdag kon rekenen. Het antwoord van ZE. heden ontvangen was natuurlijk zoo als ik verwachtte, de Donderdag was voor mij beschikbaar en als ik wilde de Dinsdag ook. Nu het dus blijkt dat de heer Uil zijn zaal wel voor mij beschikbaar stelt, reken ik het mijn plicht dit schrijven onder de aandacht der ouders en voogden, wier kinderen gedurende het a.s. saisoen ter dansles zullen gaan, te brengen; het aan het geacht publiek overlatende, hoe zij denken over den anonimen inzender dezer logenachtige adver tentie. U Mijnh. de Rédacteur beleefd dank zeg- gende voor de plaatsing dezer regelen, Iloogachtend, UE. dui. Dn. A. FRANKFORTER, dansonderwijzer. Winschoten, 42 September 4892. HERHALINGS—ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand, brengen bij deze ter algemeene kennis dat zij, die van bovengenoemd onderwijs wenschen gebruik te maken, zich voor den 4 October 4892 daartoe bij de respective hoofden der scholen moeten aanmelden. Hoogezand, den 42 September 4892. Burgemeester en wethouders van Hoogezand I. A. VAN BOIJEN. De Secretaris W. AGTERBOS. PATEXTEX. De Burgemeester der gemeente Hoogezand, brengt ter kennis van de patentplichtigen, dat de patenten voor het jaar 4892/93 (4e kwartaal) gereed zijn en persoonlijk door de gepatenteerden moeten worden afgehaald van het Gemeentehuis alhier, op Donderdag den 45 September 4892 des voordemiddags van 9 tôt 42 ure en des nademid- dags van 3 tôt 6 uur; zullende de onafgehaalde patenten daarna dade lijk in handen van den Deurwaarder der directe belastingen worden gesteld, ten einde ze tegen betaling aan de patentplichtingen te bezorgen. En zal hiervan op de gewone wyze en plaatsen afkondiging geschieden, ten einde ter algemeene kennis te komen. Hoogezand, den 42 Sept. 4892. De Burgemeester voornoemd I. A. van ROIJEN. PATEXTRECHT. De Burgemeesters der gemeenten Hoogezand, Sappemeer en Slochteren, brengen bij deze ter kennis van de belangheb- bende patentplichtige ingezetenen dier gemeenten, dat het door den heer Inspecteur der Directe Be lastingen in deze provincie, bij resolutie van den 8 September 4892, voor Hoogezand no. 546, execu- toir en invorderbaar verklaard 4ste kwartaals kohier, voor Sappemeer no. 547, executoir en invorderbaar verklaard eerste kwartaals kohier no. 2 en voor Slochteren no. 549, executoir en invorderbaar ver klaard 4e suppletoir kohier van patentrecht over het dienstjaar 4892/93, op heden ter invordering aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen dezer gemeenten is overgegeven, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet be- paalden voet, te voldoen, terwijl zij die zich over hunnen aanslag bezwaard mochten achten, bevoegd zijn hunne reclames, geschreven op ongezegeld pa pier en onder overlegging van een dubbel van het aanslagbiljet, verkrijgbaar bij voormelden Ontvan ger, binnen drie maanden na dagteekening dezer, in te dienen, overeenkomstig het voorschrift der Wet van den 24 Mei 4849, bij heeren Gedepu- teerde Staten dezer provincie, desverkiezende door tusschenkomst van den heer Contrôleur der Directe Belastingen te Groningen, 4 e afd. Gedaan te Hoogezand, Sappemeer en Slochteren, den 40 September 4892. De Burgemeesters voornoemd: I. A. van ROIJEN. T. VENEMA Az. J. H. KOLK. PERSOXEELE BEL.ASTIXG. De Burgemeesters der gemeenten Hoogezand, Sap pemeer en Slochteren, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de door den heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen te Groningen, voor Hoogezand bij reso lutie van den 8 September 4892, executoir en in vorderbaar verklaarde aanvullingskohieren, voor Sappemeer bij resolutie van den 8 September 4892, no. 542, excecutoir en invorderbaar verklaard eerste kwartaalskohier, no. 3 en voor Slochteren bij reso lutie van den 8 September 4892, executoir en invorderbaar verklaarde aanvullingskohieren voor de belasting op het personeel over het dienstjaar 4892/93 op heden ter invordering aan den heer Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn overgegeven, en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Voorts wordt den belastingschuldigen in deze gemeenten in herinnering gebracht, dat zij hunne reclames, op ongezegeld papier geschreven, volgens art. 45 4 der wet op de personeele belasting, van den 29 Maart 4833 (Staatsblad no. 4), in ver- band met art. 4 der wet van den 4 April 4870 (Staatsblad no. 60), vôôr of op den laatsten dag der drie maanden, volgende op den dag dezer afkon diging, zullen moeten indienen aan heeren Gede- puteerde Staten dezer provincie, desverkiezende door tusschenkomst van den heer Contrôleur der directe belastingen te Groningen, 4e afd.doch steeds onder overlegging van een dubbel van het aanslagbiljet, kunnende op geene reclames worden gedisponeerd, welke na dien tijd mochten worden ingeleverd. Verder moeten binnen genoemden termijn die reclamatiën worden ingediend, welke strekken tôt herstel van begane abuizen of misstellingen in de schattingen en tellingen, op aanvraag der belasting schuldigen gedaan, of ook tôt herstel van fouten, in hunne eigene aangifte begaan, welke bezwaar- schriften eveneens door tusschenkomst van heeren Contrôleurs kunnen worden ingedienddoch op zegel geschreven en naar het voorschrift van art. 34 3 der wet van den 29 Maart 4833 (Staatsblad no. 4), behooren te zijn gerieht aan zijne excellentie den Minister van Financiën en niet aan heeren Gedeputeerde Staten. Wordende deze op heden op de in deze gemeenten gebruikelijke wijze en plaatsen afgekondigd en aan- geslagen, ten einde ter algemeene kennis te komen. Hoogezand, Sappemeer en Slochteren, den 40 September 4892. De Burgemeesters voornoemd: I. A. VAN ROIJEN. T. VENEMA Az. J. H. KOLK. REIXIGIX G vau SLOOTEX, GOTEX, EXZ. Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Hoogezand, Slochteren en Zuidbroek; Overwegende, dat vervuilde slooten, goten, riolen

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2