Ho. 75. ZONDAG 18 September 1892. 22e Jaargang. buitbslasd. VAN BOEG1BÏÏÏB ZOON, SAPPEM1EE. dSjdiSrvarAdTertentiën en Xagezonden Stukken des Binadags- en Vrjjdapavonfe voor sa» n v m, de Mgevem OFFICIEELE PUBLICATIËN. Nationale Militie. DADEN. BINNENLAND. Voor de Gemeenten HOOGESAND, SAPPEMEER, gLOOHTSREN NOOBDBROEK, aiJIDBSOES, EIIIBLARBH, HABEH en» Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 seuls franco per post 45 cents. Enkele nominers 5 cents. U I T G V PRIJS der ADYERTENTIËNVan 1—5 regels 35 cents, iedere regel meer 10 cents. Grocte lelters worden naar plaats- ruimte berekend. Abonnement lager. Dezelfde advertentiein eeni voor 3-maaJ plaatsing besteld, is de darde plaatsing gratis. lele nominers a cents. WEEKKILESDEB. Zondag 18 September. Maandag 19. Dins- dag 20. Woensdag 21. Donderdag 22. Vriidag 23. Zaterdag 24. Zonsopgang, Donderdag 22 Sept, te 6 uur, onder Nieuwe maan, Woensdag ^1 Sept. HERHALINGS—ONDER WIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Hoogezand, brengen bij deze ter algemeene kenms dat zij, die van bovengenoemd onderwijs wenschen gebruik te maken, zich voor den 1 Oetober 189- daartoe bij de respective hoofden der scholen moeten aanmelden. Hoogezand, den 12 September 1892. Burgemeester en wethouders van Hoogezand I. A. VAN ROIJEN. De Secret aris W. AGTERBOS. loting Burgemeesters en Wethouders der gemeenten Hoogezand, Sappemeer en Zuidbroek, maken be- kend dat de Loting der voor den lsten September van 'dit iaar in deze gemeente voor de militie m- geschrevenen, door den heer Commissaris der Ko- ningin in deze provincie, bij besluit van den 5 September 1892, no. 7 t3e atd.), is bepaald op Maandag den 17 Oetober 1892, aanvangende voor Sappemeer des voordemiddags te 91 uur en voor Hoogezand des voordemiddags te, 111 uur, en voor Zuidbroek op Woensdag den 19 Oetober 1892, aanvangende voormiddags te 191 uur De belanghebbenden te Hoogezand en Sappemeer worden mitsdien opgeroepen, om op dien tyd te verschijnen in het gemeentehuis te Hoogezand, en voor Zuidbroek in het gemeentehuis te Scheemda, alwaar de loting zal worden gehouden. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wiize waarop zij is geschied, by Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebracht door belang- hebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bii verzoekschritt op ongezegeld papier, ondertee- kend door hem, die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschritt moet worden bezorgd by den Bur gemeester der gemeente. Voor den ingeschrevene, die met by de lotin„ is opgekomen, kan het nummer getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd. Is ook deze niet opgekomen, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester of het hd van den Raad der gemeente. Voorts wordt ter kenms van de belanghebbenden gebracht, dat, indien zij vermeenen aanspraak te kunnen maken op vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eemge wettige zoon, zy op Woensdag den 19 Oetober 1892 des voormid dags van 9 tôt 12 uur, in een der lokalen van het gemeentehuis zullen moeten verschijnen, waar als- dan zitting zal worden gehouden tôt het opmaken der getuigschriften, bedoeld in de 2e en 3e zinsnede van art. 53 der wet op de nationale militie, van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 721. Zy zullen dan vergezeld moeten zijn van twee by den Burgemeester bekende en te goeder naam en taarn staande meerderjarige ingezetenen der gemeente terwiil zij, die vrijstelling wegens broederdienst verlangen, bovendien moeten medenemen de ge- boorte-akten van hen zelven en van al hunne nog in leven zijnde broeders, en, hebben broeders van hen gediend, die overleden zijn m of na t volbren- gen van militairen dienst, ook van dezen. Die akten worden, op aanvrage, ten dienste der militie gratis afgegeven aan het bureau van den burger- lijken stand, waar de aangifte van geboorte is ge- SC Bovendien zijn de ingeschrevenen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of dien van broeders, verplicht, ten minste tien dagen voor den dag waarop de eerste zitting van den mihtie- raad wordt geopend, bij den Burgemeester in te leveren de bewijsstukken van werkelyken dienst of volbrachten dienst hunner broeders. Voor zooverre de belanghebbenden met in het bezit dier stukken mochten zijn en zij verlangen, dat ze door het gemeentebestuur voor hen worden aangevraagd, zullen zij zich voor den 1 Oetober as op een werkdag, des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, ter secretarie dezer gemeenten dienen te vervoegen, voorzien van de paspoorten van de ge diend hebbende broeders, of van de zakboekjes der broeders, die nog in dienst zijn, zullende alsdan de vereischte stukken bij de kommandanten der korp- sen, waarbij zij hebben gediend of nog dienen, voor hen worden aangevraagd. Hoogezand, Sappemeer en Zuidbroek, den lo September 1892. Burgemeesters en Wethouders voornoemd. I. A. VAN ROIJEN. T. VENEMA Az. De Secretaris: De Wethouder: W AGTERBOS. J. H. NIJHUIS. S. TALMA STHEEMAN. De Secretaris: VERVER. een man van de daad te zijn. Gesteund door eene flinke meerderheid in de volksvertegenwoordiging is het hem gelukt wetten in het leven te roepen, die nog het bewijs leveren, dat, hoezeer velen in onzen tijd gewoon zijn, op voorgang van Multalu i hem te smaden, Thorbecke een van onze grootste staatslieden geweest is. De ernst toch van den staatsman wordt gekend aan de daden, die hij tôt stand brengt ten bate van het algemeen. In latere jaren hebben opvolgende regeeringen dikwijls bij haar optreden gezegd wacht op onze daden, en derhalve gevoeld dat aan de daden der ministers blijken zou of ze waardig waren de hooge plaats in het vaderland in te nemen. Die daden lieten zich wel eens wat lang wachten, ja we kunnen zeggen dat in de laatste jaren gewichtige daden althans niet zijn bespeurd. Of het nu anders zal worden? De voorteekenen zijn gunstig. De per- sonen, die thans het ministerie vormen, zijn zeer be- kwaam. Wanneer een man als minister Pierson overwinnaar uit het strijdperk treedt, waar hij een vermogensbelasting zal invoeren en accijnsen ver- minderen, dan gevoelt ieder dat is een daad van gewicht, vooral voor degenen, die weinig fînancieele draagkracht hebben. En als het hem nu gelukt te slagen met zijne bedrijfsbelasting en andere plannen, wanneer de kieswetwijziging wordt tôt stand gebracht, de krijgsdienstregeling vastgesteld, daar is ten minste het bewijs geleverd, dat ze door flinke daden hebben gewerkt in het belang van ons volk. Daden in het belang van ons volk daarop komt het eigenlijk aan. Iedere partij of richting moet daarop kunnen wijzen, wil ze niet beschuldigd worden van zich tevreden te stellen met woorden. Daarover heeft de heer van Marken onlangs een krachtig woord gezegd bij gelegenheid van de inwijding van het nieuwe gebouw in het Agneta park te Delft de gemeenschap. Hij duidt het de sociaal-democratische partij euvel, dat zij steeds met minachting gewaagt van hetgeen werkgevers in het belang van den werkman doen. Men kan wel, zoo spreekt ongeveer de heer v. M., onder het devies de bevrijding aan den arbeider moet van den arbeider zelf uitgaan, eischen algemeen kies- recht, de arbeidsmiddelen van den arbeider, en intusschen schelden op de patroons, tôt bizonder vermaak van sommigen, maar de vraag moet luiden wat hebben deze heeren nu gedaan in socialisti- sche richting Hebben zij het gevoel voor de ge meenschap dat toch het begin en het einde is van aile socialistisehe beginselen gewekt, het gemeenschapsgevoel aangekweekt, met zijne onmis- bare aanhangsels offervaardigheid, naastenliefde, verdraagzaamheid Hebben zij ooit getracht den werkman krachtig, maar bezadigd en rechtvaardig na hoor en wederhoor, te steunen in den billijken strijd tegenover den onbillijken patroon Hebben zij ooit aan den patroon practische eischen gesteld, ooit, ofschoon altijd onvoldaan, den patroon die rechten schonk of eischen inwilligde, aangemoedigd verder te gaan weer hooger loon te geven, nog korter arbeidsduur te stellen? Lapwerk! lapwerk roepen zij in verwoede verontwaardiging. Maar heeft hun heelwerk éen werkman gelukkiger, of zoo ge wilt, minder ongelukkig gemaakt, en moet dan het levende geslacht, neergedrukt onder de prediking van het bittere evangelie der ontevredenheid, het beloofde land voor zichzelven offervaardig prijsge- ven, en het genot der schoone toekomstmuziek uit- sluitend aan het nakroost gunnen Neen, wij geven er de voorkeur aan met en voor elkander, ook voor ons levenden practisch iets te bereiken, al is het verre van het volmaakte, en al vergeten wij daarom pendeken, die beschut voor heel wat koude en ellende, die elders nijpend en bitter worden gevoeld. Wat kunnen nu velen, die zich ware volksvrien- den noemen, daarnaast stellen Ja, ze hebben woorden genoeg geschreven en gesproken, maar de daden, waardoor een deel van ons volk geluk- kig zou worden, zijn achterwege gebleven of liever de woorden hebben velen nog ongelukkiger gemaakt dan ze ooit geweest zijn. Aile waardeeringsver- mogen hebben ze verloren. Er wordt niets ge- meld van wat toch door zoo menig fabrikant ge daan wordt in het belang der werklieden, b.v. ver- zekering tegen ongelukken, verzekering tegen den den ouden dag enz. Nijd en afgunst zijn geplant in vele gemoederen en natuurlijk daardoor aile gevoel voor de gemeen schap uitgedoofd. Maar genoeg reeds. Ieder weet wel dat we nog lang niet zijn waar we wezen moeten, ieder weet wel dat er nog zeer veel te hervormen valt, maar dit moet ieder weten, dat hij dan eerst in het belang van het groot geheel werkzaam is, als hij door daden toont het geluk van velen te willen verhoogen. Blijven die daden niet uit, dan zal een betere geest zich een weg banen, dan zullen velen opge- wekt worden om gezamenlijk te streven naar dat- gene wat aller vreugde en aller geluk bevorderen kan. geenszins, dat een betere toekomst ook dooi ons Toen na de grondwetsherziening van 1848 Thor becke aan het hoofd van het ministerie geroepen werd om uitvoering te geven aan de beginselen in de Grondwet uitgesproken, toonde hij aanstonds mede moet worden voorbereid voor die na ons komen. En waarlijk op daden in het belang van den werkman kan gewezen worden, Maatregelen zijn genomen tôt beperking van den arbeidsduur. Slechts bij uitzondering wordt een geregelde arbeidsduur van 10 uren overschreden. Zonder inboeting van het loon worden aan ieder enkele vacantiedagen gegeven. Een deel der winst, doet in gunstige jaren aan ieder gevoelen, dat zijne belangen met de belangen der aandeelhouders samengaan. Bij buitengewone levensornstandigheden en rampen, kunnen ook zeker hier zorg en droefheid niet worden voorkomen, maar de bittere vrees voor totale vernietiging van de welvaart, voor ondergang van het gezm behoeft door niemand te worden gekoesterd. Bij ziekte ontbreekt evenmin het loon als de beste genees- kundige hulp en dikwijls liefderijke hulp. De dood heeft voor den huisvader de grootste verschrikking verloren weduwen en kinderen worden niet ver geten. De oude dag kan door iedereen zonder zorg worden tegemoct gezien. Terecht mag de heer v. M. vragen is dat verachtehjk lapwerk Maar dan toch een lappen deken van eerbiedwaar- dige afmetingen en van redelijke kwaliteit, een lap- Twee jongelieden waren per vélocipède uit Luik naar Aken gegaan, om die stad eens te bezien. Daar den weg niet kennende, hadden zij, om de stad te doorwandelen, een gids genomen, met wien zij om een geldquaestie twist kregen. Zij scheidden van elkaar, en de Luikenaars zochten hun logement op. Hoe groot was hunne verwondering, toen zij 'smor- gens door de politie van hun bed werden gehaald. Dat was eene poets, die de gids hun speelde. Deze had, om zich te wreken, aan de politie verteld, dat de twee bezoekers Fransche officieren waren, die majesteitschennis gepleegd hadden, door op het portret van keizer Wiihelm te spuwen. Het heeft den Luikenaars veel moeite gekost om uit de han- den der politie verlost te worden. Een hunner heeft niettemin een nacht achter de tralies moeten doorbrengen. Zoo verhaalt het Handelsbl. van Antwerpen. Zaterdagmiddag heeft in de Rue Bulïon te Parijs eene vreeselijke ontploffing plaats gehad. Door een on^eluk liet mad. Ghapron, de vrouw van een email- leur van photographiën, een flesch met collolium vallen. Hoe wel men zich haaste de gevaarlijke vloeistof met sponsen op te nemen, verspreidden zich toch de ether- en alcoholdampen door het ver- trek en door de naastgelegen droogkamer, waar een kleine verplaatsbare kachel stond. De dampen ont- vlamden en een verschrikkelijke ontploffing volgde, daar thans ook de andere chemicahën ontvlamden. De vloer scheurde en stortte naar beneden Een paniek ontstond en aile bewoners van het huis tracht- ten zich te redden, verscheidene sprongen van een balcon in den tuin. Ook René Ghapron, een zoon van den emailleur, trachtte zich op deze wijze te redden hij bleef echter aan een luik hangen en werd door een beambte van den Orleansspoorweg uit zijn netelige positie gered. De dochter van Ghapron vluchtte met brandende kleeren op straat, waar de vlammen door voor bij gangers werden ge- bluscht. Bij de ramp zijn omgekomen de heer tmapron en zijn dienstbode Marie Payout, terwijl de zwaar gekwetste René en Suzanna Ghapron des avonds m het hospitaal zijn overleden. Mad. Ghapron en nog twee andere vrouwen zyn ernstig gekwetst. De Birmingham Daily Gazette deelt mee, het eer ste dagblad der wereld te zijn, dat door beweeg- kracht van electrieiteit wordt gedrukt. Met vuur, stoom en gas is het nu uit van hitte en vuil is men verlost. Andere voordeelen zijn, dat de machine nu altijd kan werken, en wel met de grootste regelmatigheit, terwijl daarenboven veel plaats wordt gewonnen. De twee motoren leveren eene voortdurende drukking van 110 volts, en zijn zeer gemakkelijk te behandelen. Het blad wordt nu gedrukt op twee persen, die elk 20,000 exemplarea in het uur druk ken en opgevouwen ter verzending afleveren. In het Russische gouvernement Jekaterinoslaw hebben wegens loonverlaging ontevreden werklie den zich aan grove buitensporigheden schuldig ge maakt, 180 huizen, 6 magazijnen, 12 herbergen en de synagoge in brand gestoken en voor anderhalt millioen roebels schade aangericht. De kleine ge- wapende macht die het poogde te beletten, werd overvleugeld en zoo werd ailes geplunderd en ver- nield. Een droevig ongeluk had Dinsdagmorgen te half twaalf uur nabij het station te Loppersum plaats. Op een der balcons van den trein stond Sient de Vries, 15 jaren oud en wonende te Groningen. Hij kwam met eenige andere leden van 't tweede mu- ziekcorps der d.d. schutterij te Groningen van A.p- pingedam. Even voordat de trein voor het station stilhield, waaide zijn hoed van het hoofd af. On- middeliijk sprong De Vries van den trein om zijn hoofddeksel weder op te halen. Hij kwam, helaas, onder den trein terecht. De raderen gingen over een arm en hoofd. Terstond was de jongeling een lijk. De ouders werden direct met het treurige geval in kennis gesteld. De firma W. A. Scholten, te Groningen, opent voor de vrouwen en meisjes der arbeiders en de meisjes, die op de suikerfabriek werkzaam zijn, ge durende 6 maanden (van Oetober tôt April), een school waar kosteloos onderricht gegeven wordt in naaien, breien, verstellen, knippen, enz. De voor dit onderricht benoodigde grondstofïen zullen eveneens kosteloos verstrekt worden. Het onderricht wordt gedurende 2 uren per week aan getrouwde vrou wen en gedurende 3 avonden, elke maal 11 2 uur, per week aan meisjes gegeven. Voor de jongens der arbeiders wordt eene inrich- ting geopend, waarop bij avond onderwijs gegeven wordt in huisvlijt, in het snijden van houten voor- werpen, enz. Bij den gemeente-veldwachter in het Friesche dorpje Terhorne vervoegde zich Maandagavond j.l. een vreemdeling, die meedeelde, dat hij van moord verdacht werd, waarom hij den vorigen nacht op het politiebureau te Leeuwarden had doorgebracht. Na deze mededeeling nam de veldwachter den per- soon in bewaring en bracht hem naar Akkrum, waar een provoost gevonden wordt. Bij onderzoek bleek. dat een zakmes de bezitting van den vreem deling uitmaakte. Dit werd hem natuurlijk afge- nomen. Toen de politie hem den volgenden morgen voor den officier van justitie te Heerenveen wilde bren gen vond zij in de cel het lijk van den vreemde ling. Met een tweede zakmes, dat hij voor de po litie verborgen had gehouden, had hij een einde aan zijn leven gemaakt. Uit dadelijk ingewonnen inhehtingen is gebleken, dat de persoon Sjoerd Faber was, van beroep tim- merman, en woonachtig te Weidum. Bij de justitie is tôt nog toe niets bekend van een door hem ge- pleegden^moord, waarvan hij, volgens eigen mede deeling, verdacht werd. Een hond te Achlum, die een anderen hond een poot had stuk gebeten, werd aan iemand elders overgedaan en per scbeepsgelegenheid naar een drie uren verder gelegen plaats vervoerd. Hoewel onder in het ruim opgesloten, kwain de hond later wel weer bij zijn vorigen eigenaar terug. Het bericht in 't vorig no. vermeld betreffende een choiera geval te Foxhol wordt ons van des- kundi'm zijde gezegd geheel onwaar te zijn. Wij maken hiervan gaarne melding en het doet ons ge- noegen dat die ziekte daar gelukkig met heerscht. Ten overstaan van Notaris Spruyt le Sappemeer weid Woensdag j.l. in 't hôtel Struvé aldaar ten verzoeke van den heer H. ten Oever te Groningen te koop gepresenteerd Eene heerenbehuiziug met tuin groot 7 A. 32 c.A., staande en gelegen aan de Noorderslraat te Sappemeer. Kooper: de heer dr. H. Herwig aldaar, voor 6565 plus 50 voor overname. Amsterdam, 13 September. Een treurig voor val heeft, zegt hel H.bl., heden nacht onder Nieuwer- Amstel plaats gegrepen. De 19jarige II. A. H., wonende in de baxen- burgerstraat, heeft in een vlaag van krankzinnige drift zijn vader een zoo ernstige wonde toegebracht, dat deze, hoewel grootendeels door eigen schuld, aan de gevolgen is overleden. Het geval heeft zich als volgt toegedragen. De vader die zich geregeld aan misbruik van sterken drank schuldig maakte en dit nog wel, daar hij zelf geen cent in huis bracht, op kosten van zijn zoons die het gezin onderhielden, had bovendien de gewoonte, in zijn dronken buien hevig tegen zijn vrouw uit te varen en haar te mishandelen. Reeds meermalen moet dit tôt heftige tooneelen hebben aanleiding gegeven, daar de kinderen zeer op hun moeder gesteld waren. H., die met zijn broeders op den besten voet verkeert maar overi- gens zeer zenuwachtig van aard en licht prikkelbaar is, ontstak hedennacht in opgewonden drift, toen hij voor de zooveelste maal getuige was van mis- handeling zijner moeder. De vader schijnt voor zijn zoon gevlucht te zijn naar de keuken. Maar hier greep deze laatste in het halfduister een voor- werp, dat hij op de keukentafel vond liggen, en stiet het zijn vader onder het schouderblad in den rug. Het bleek toen spoedig, dat hij hem een diepe wond had toegebracht met een keukenmes. Terwijl de ongelukkige dader met zijn broers het bloed trachtten te stelpen, werd inmiddels een neef uit de buurt te hulp geroepen, die een geneesheer haalde. De gewonde werd toen verbonden en te bed gebracht, maar niettegenstaande het nadrukke- lijk verbod van den arts verliet hij, nog steeds in beschonken toestand, gedurende den nacht tôt vier- maal toe het bed en rukte zelfs het verband los. Ten tweeden maie werd de hulp van den genees heer ingeroepen, Het mocht echter niet meer baten de man overleed in den vroegen morgen. Toen zijn zoon, die te half vijf naar de diamant- slijperij was gegaan, waar hij werkte, daar de t.ij- ding van den noodlottigen aftoop vernam, spoedde hij zich naar huis. De politie, inmiddels met het geval bekend ge- worden, arresteerde hem eenige oogenblikken later en zorgde, dat dit met zoo min mogelijk vertoon gepaard ging. Omstreeks 5 uur geraakte Maandagmiddag op den Overtoom te Amsterdam een knaapje van 7 iaar onder de wielen der tram. Het kind had ach ter een kar met hout geloopen, was uitgeweken, kwam daardoor in aanraking met het trampaard en viel door den schok op de rails. Het zware voertuig bleef met een der wielen letterhjk op het lichaamptje staan. De versehrikte voorbijgangers lichtten den wagen zoo spoedig mogelijk op; een inspecteur der Nieuweramstelsche politie bood daar toe de behulpzarne hand. Wel vervoerde men het knaapje nog in allerijl naar het gasthùis; het was echter reeds dood, toen men daar aankwam. VIIIKS II 00ST-G00RECHT EN VAN te 6 uur- nl c. VOOR DE

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1