GELDLEENINI f 17000 3Vj il ©pemg'est Bederijkerskatr iimsnB! aaiiiieiieiE Spaansche CG Nederl. Kaenoliet en Kool Beins Tafelw Patent-Ol J, VAN l Tentoonstelli De Landbouwverec HENDRIK DIJKJ NÏeuwe PARELG „de Kalkwijk, Sappemeer. J. BOB Grintweg -- Wolte zuiverder dan elk B: Gerh. E Muziekonderwijzeres TE KOOP aangel De Katholieke Illustratie. BURGEBLIJKE STAND. OFFXCIEELE PUBLICATIËN. TE KOOP BETTES VAN AMSTERDAM, No. 3687 1000. No. 9223 400. No. 852 en 10763 elk 200. No. 3424, 5416, 7203,10647 11656, 17153, 19388 en 20177 elk 100. No. 2544, 6327, 11490, 18275, 18750, 18777 en 19875 ieder 400 no. 13104 200 no. 923, 4202, 6276, 6958, 10765, 18355 en 20749 ieder 100. No. 1555 25,000. Nos. 18022 en 20210 ieder 1000. Nos. 16819, 18288 en 20734 ieder /200. Nos. 106, 2507, 5975, 6317, 9790, 11829, 15184, 15362, 15857 en 17124 ieder 100. PRIJSCOURANT VAN EFFECTEN, 79}} 95} 101}} 79}} 95} 101}} 80} 23A 23A 91} 92} 92 91} 64}} 98}} 92} 98} 60 83 97}} 41}} 62 60} 83} 97}} 41 62} 27} 9A 36} 27 32 55}} 55} 121}} 102} 103}} 70} 122} 102} 70} 28} 16 65} 14A 25 36} 56} 27} 15« 65} 14 24^ 36A 56} 112} 105} 102} 117} 156} 143 38 113,V 105}} 103} 80 95} 102,V 80} 80+} 23 A 91} 65} 61 83} 27 9}* 55}} 121H 102} 103} 70} 28 15} 65} 13}} 24} 36} 56} 113} ten laste der geme «jiEZstnm in A Al van f 1000. De INSCHRIJVING bij gesloter op 36, 37 en 38 September O van 9 tôt 12 en 's nam. van 3 t< SECRETAR1E der gemeente, volgens liggende PLAN. STORTING 1 November 18»3j Burgemeester en Wethouders var I. A. YAN ROIJE De Secretaris W. AGTERBOï vraagt P RIJ S 01 te 30.000 K.G. 1 ÎO.OOO K.G. SI MEEIi, franco STATION ilooa gewaarborgd gehalte en kosteloos oi De LEVERÏNG moet geschieden October '93 in BALEN van 100 Franco INSCHRIJVINGEN word voor ot op deu 31 September iyk 's avonds 6 uur, bij H. VR001 Meer dan 200 diveri STUKKEN voorrad ter bezichtiging wor Opengesneden exempJaren worden nomen. ttp r tember 18H2 te 4 uur, zal de heer te Blocnm, ten huize van den iogei GRAATSMA le Woltersum, publiek V Het rerbarden van d« ken Eemskanaaldijh tersuin geiegen, tuss< No. 10} en 11, lang 1 BESTEK en VOORWAARDEN bedeu ten huize van aanbestedi: ondergeteekende ter inzage en zijn drnkte hestekken A f 0.50 t AANWIJS op den dag van aai namiddags om 3 uur, op den Een INLICHTINGEN te verkrygen bi teopzichter van Slochteren HET 6EBBUIK Vf der firma YAN H KUILE te Delft woi m$i bevolen, als ges Ajuste witte WIJNEN te Xerc Prijs per flesch f 1.85. Verkrij B. BIIDING te 0 Systeem BE1NS. Een liter bevat: KOOLZUUR magnesia natron kalk lithion CHLOORMATRIUM BROMNATRIUMH ZWAFELZURE NATRON j Vaste bestanddeelen "7^- Vrij en hait gebonden koolzuur Prijs per halve flesch 10 cent. heele 15 halve kruik ÎO heele 15 - m- Voor orders beveelt V] DEBB. GEZU1TER BRAND-SPIRITUS, doosjes NACH II'I'JH M Bi Mi K. bij 2} kilo 13 cent, bij 25 kilo 12 (f 52} cent, bij H. AAEFS, S heéft 's Zaterds zandSappemeer unr disponibel Adres Turftorenstr. 11 53a voor billiiken prijseen zeer mi VITRINE met twee deuren, (model Te bevragen en te bezien bij G. L. VAN DIJE agent, I Men schrijft ons uit Slochteren J.l. Woensdagnamiddag had hier in 't Slochter- veld een treurig ongeluk plaats. Het 2} jaar kind van den arbeider Kornelius Bos geraakte in een onbewaakt oogenblik in de sloot, die onmiddellijk langs het huis loopt. Na overal nog eerst te hebben gezocht vond de stoelenmatter Woudwijk het eindelijk en bracht het op 't droge. Het mocht niet gelukken om de levensgeesten weder op te wekken. Men beseffe de droefheid der ouders, die op zoo'n treurige wijze hun eenigste lieveling moesten verliezen. Op de Woensdag te Veendam gehouden veiling van Groninger straatvuilnis en ier zijn verkocht 17 vrachten compost voor 1033, hoogste prijs 61, laagste prijs 60, en 19 vrachten ier voor 476, hoogste prijs 26.25, laagste prijs 21. Ten gemeentehuize te Zuidbroek bestaat e.k. Maandag om 5 uur gelegenheid tôt kostelooze vac- cinatie en revaccinatie. De Asser Gt. zegt Door den majoor der rijksveldwacht uit Assen en twee rijksveldwachters uit Veenhuizen zijn bij den koopman S. Simons in de Molenhorn te Win- schoten eenige goederen in beslag genomen, ver- dacht te zijn ontvreemd uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen. 39 el wit pilow werd in beslag genomen, welk pilow door S. was gekocht van een koopman Felleman uit Groningen. Den volgenden dag gelukte het den brigadier der rijksveldwacht J. Jacobs en den gemeenteveldwachter R. Bakker, beiden te Winschoten, ten huize van den kleer- maker F. Nijland in beslag te nemen 20 el bruin pilow en bij A. L. Kroeze te St. Vitus-Holt twee nieuwe manshemdrokken, welke goederen door deze personen ook al op de markt waren gekocht van bovengenoemden Felleman de laatste stukken droe- gen nog het rijkswapen. Volgens zeggen beweert F. op zijn beurt de goederen te hebben gekocht van een koopman te Assen. Vier hemdrokken zijn nog zoek. In verband met deze diefstallen zijn gisteren door een brigadier-majoor titulair H. J. Ëndendijk en den brigadier-tit. M. G. Huisman twee vrouwen van ondergeschikte ambtenaren te Veenhuizen in hechtenis genomen, verdacht van diefstal dier goe deren. Een derde verdachte vrouw kon wegens ongesteldheid niet worden vervoerd. Het vreemdste in deze zaak moet, naar het ge- rucht wil, zijn, dat bij opneming van den voorraad aanwezige goederen in de magazijnen, deze overeen kwam met de in de boeken aangeteekende hoe- veelheid. Een vrouw die met een man een bezoek had gebracht aan een verdacht huis in de Raampoort- laan te Rotterdam, vermiste daarna haar porte- monnaie, waarin 100 mark en twee rijksdaalders waren. Zij ging zich bij de politie beklagen en de door haar verdachte bleek te zijn een agent van politie. De agent is, in afwachting van de resultaten van 't onderzoek, voorloopig geschorst. Men deelt aan de N. R. Gt. mede, dat dezer dagen te Delft een 12jarige jongen een hevigen aanval kreeg van buikkramp, en dat toen bleek, dat de jongen niet minder dan 80 pruimen achter elkander had opgegeten. Te Angerloo had Zaterdagavond een treurig on- geval plaats. Me vrouw A., uit Dordrecht, met haren echtgenoot bij haren schoonbroeder gelogeerd, ging beide heeren, die op de jacht waren, een eind tegemoet. Door de vroeg invallende scheme- ring schijnt zij in eene sloot te zijn gevallen, waarin nauwelijks twee voet water was. Toen de heeren thuis kwamen en vernamen, dat mevrouw A. onderweg was, keerden zij terug en vonden de ongelukkige voorover in de modder gestikt. ONBEKENDE BRIEVEN, verzonden in de 2e helft van de maand Augustus door het postkantoor Hoogezand, aan P. BOERSEMA, Marinette. 26e Jaargang. Prijs per jaargang 3.60. Terwijl wij ons neerzetten om een enkel woord te schrijven over het verdienstelijk tijdschrift, waar- van wij dezer dagen No. 1 van den 26n jaargang ontvingen, overvalt ons de gedachte, ofhetgeenwij verrichten eigenlijk niet een overbodig werk mag heeten. Welk katholiek Nederlander toch kent niet, is niet fier op zijne Illustratie. Hoe menig aangenaam oogenblik van verpoozing heeft de Illus tratie aan talloos velen geschonken in de kwart eeuw, dat zij als huisvriendin, in den vollen zin des woords, toegang heeft tôt elk katholiek gezin. Hoeveel heeft zij bijgedragen in dit betrekkelijk lange tijdsverloop tôt bevordering van kunstsmaak, en huiselijkheid en waren godsdienstzin. De enkele woorden, die wij voornemens waren aan de Katholieke Illustratie bij de intrede van haar 26n jaargang te wij den, beoogen dan ook niet zoozeer eene aanbeveling als wel een hartelijk welkom en een oprechte dankbetuiging. Met onverdroten, neen met toenemenden ijver gaat de Illustratie voort haar schoone en zware taak in ons midden te vervullen. De voor ons lig gende eerste afleveringen van den nieuwen jaargang zijn er een nieuw bewijs voor. Prachtige gravures men zie in de eerste af- levering »Verwachting", in de tweede het portret van Z. H. Léo XIII en het standbeeld van Ra- detzky te Weenen wedijveren met den boeienden, afwisselenden tekst. De oude populaire Banning zet onder den titel »'t Is maar een muziekmeester", een dier meesterlijke schetsen uit het gewone leven op, waarin de zeldzame gaven van den schrijver van »Ko Folkes", »Een man van den ouden stempel" enz. opnieuw uitblinken. Van der Lans begaat »Een gelukkige vergissing", een ongewoon genre voor dezen gewoonlijk zwaar gerusten historischen schrijver, met zijn breeden declamatorischen stijl. Daar naast leerrijke en boeiende schetsen uit Land- en Volkenkunde en welgeslaagde humoresken in teekening. Een extra feestgave heeft de Illustratie in dit eeuwjaar van Amerika's ontdekking bereid in den vorm van een plaatwerk Christophorus Columbus, door J. R. van der Lans, buiten enbe- halve de talrijke prijzen aan de oplossing der re-. bussen verbonden. Wij twijfelen er niet aan, of de Katholieke Illustratie zal zich op de haar toekomende plaats in het katholieke Nederland met eere handhaven niet alleen, maar in steeds ruimer en ruimer kring de zegeningen verspreiden van de waarachtig chris- telijke beginselen, en naarmate de stormen van ongeloof, onverschilligheid en haat heviger opsteken een hechter en vaster dam vormen om, onder Gods zegen, het kwaad te helpen keeren en beteugelen. (De Post.) VERGADERING der landbouwvereeniging »SlochterenKolham" ten huize van den logementhouder G. Hartenhof op Maandag 12 Sept. j.l. Aanwezig 24 leden. De voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak, den leden den dank toebrengende voor de goede opkomst. Nadat de notulen werden voorgelezen en daarop onveranderd werden goedgekeurd, volgde het vol- gende punt der agenda: n.l. mededeelingen. De voorzitter deelt mede, dat hij een' brief van den heer de Vrieze van de Wildervanksterdallen ontvangen heeft., waarin te kennen gegeven wordt, dat hij hier wel eene spreekbeurt vervullen wil, maar voor de onkosten 10 moet hebben. Nadat er over dit punt eenigen tijd gedebatteerd wordt, doet het lid Reijer het voorstel om eene openbare vergadering te houden met een kwartje entrée, welk voorstel aangenomen werd. Op voorstel van den secretaris werd de tijd be- paald op den 8 October, dat is bij lichte maan. De voorzitter doet nu het voorstel te adverteeren in Oost-Goorecht en Goorecht-Oldambt, omdat deze bladen hier het meest gelezen worden. Het lid J. v. Timmeren acht het beter een advertentie te plaatsen in 't advertentieblad van Berg, doch enkele leden zeggen, dat ze dit blad niet krijgen. Mededeeling van den voorzitter, dat K. Bouma en H. Veenhoven zich aangemeld hebben als leden en door 't bestuur aangenomen zijn. De secretaris doet de mededeeling betreffende het proefveld, dat het koren gemaaid, gedorschen en ailes kafschoon. Daar hij het land nog niet juist opgemeten heeft, zal hij in eene volgende vergadering te kennen geven hoeveel het per H.A. heeft opgebracht. H. Jager: Wat moeten we nu met dit koren doen? Voorzitter: Het beste zal wezen, het te ver- koopen. H. ter Veer Zou er misschien ook nog een wezen, die het op een volgend jaar probeeren wil. Na eenige discussie wordt besloten op eene vol gende vergadering het koren bij de leden te laten zien en het dan te verkoopen. Met rooien der aardappels van 't proefveld is men ook druk bezig, zegt de secretaris, sommige soorten lijken goed, andere weer minder. H. Jager Wij hebben indertijd eens eene com- missie benoemd welke zich met de zaken betreffen de het proefveld zou belasten, doch de commissie laat zich in 't geheel niet hooren. Gaarne had ik, dat de commissie nu het werk eens in handen nam om eene volgende vergadering rapport uit te brengen. Dit wordt aangenomen. De voorzitter laat vervolgens zien en bij de leden circuleeren a het zaad van wikken, welke plant zeer goed is voor groenbemesting, en b eene aard- appelsoort, genaamd de rozenaardappel, welke soort uitmunt door vorm en deugd. Aangaande de openbare vergadering in October, zegt de voorzitter, het bestuur van de landbouw vereeniging ScharmerHarkstede vrijen toegang te verleenen, hetgeen aangenomen wordt. Het volgende punt der agenda: aankoop kunst- mest leverde nog al wat stof tôt spreken op. Door het lid Veenhoven werden eenige vragen gedaan, hoeveel men per H.A. hebben moest, en de tijd van zaaien, welke vragen door den voor zitter en den secretaris beantwoord werden. Staande de vergadering werd er opgaaf gedaan van ruim honderd balen kaïnit en bijna even zooveel slakkenmeel. De levering moet geschieden bij 't station Hooge zand, tusschen den 5 en 15 October. De vragenbus bleek ledig te zijn, zoodat, niets meer aan de orde zijnde, de vergadering werd ge- sloten. HOOGEZAND, 8-15 Sept. 1892. Geboren Hindrik, z. v. Jochum van der Laan en Jantje Hollemans Fokko Jan Eppo, z. v. Jan Eppo Nieborg en Foktje Blaauw Aaltje, d. v. Eerke Bakema en Hinderkie Kielema Willem, z. v. Jacob Wijnstok en Alberdina Johanna Stuitje Sieka, d. v. Gerrit Ruiter en Aaltje Lokken Froneka, d. v. Arie Kramer en Gatharina Alida Remkes. Overleden Jan Feddes, 74 j., eheman van Die- vertje Ruchtie Sophia Lôwenstein, 8 j., d. v. Elias Lôwenstein en Naatje Simons Hillechien Wolthuis 6 m., d. v. Hindrik Wolthuis en Magrietha Nicolaas; Derkje Dusseljé, 76 j., ehevrouw van Jan Visser Willemke Schuiring, 5 m., d. v. Derk Schuiring en Emke Rijploeg Lammert Nijenhuis, 9 j., z. v. Fi- lippus Nijenhuis en Antje Zuur Helena Banus, 81 j., weduwe van Gornelis Hulshof. SAPPEMEER, 115 Sept. 1892. Geboren: Remmert, z. v. Martinus Bernardus Roukes en Albertje Kamphuis; Froukje Hillechina, d. v. Hermannus Wicher van der Laan en Helena Kasemier Gesina, d. v. Hillebrand Nieuwold en Trijntje Bandsma; Hinderikus, z. v. Aldert Groe- neveld en Berendje Stuivinga; Froukje, d. v. Daniel de Beer en Ganna Salomons. Ondertrouwd Albert Boekhoff en Frouke Schut. Getrouwd Aritius Sijbrandus Talma en Jean nette Henriette Maathuis. Overleden: Gosse Rein Zijlstra, 85 j., wedn. van Sara Elisabeth Offers, echtgenoot van Geertje Spithof Lammegien, bijna 4 m., d. v. Roelf v. d. Laan en Grietje Venema; Adriana Johanna Wil- helmina Renssen, 56 j., ongeh. Hendrik, 2 m. 23 d., z. v. Rommert Bijlstra en Egberdina Zuur; Hebeltje, 1 j. 11 m., d. v. Jan Roukema en Hem- kina Domenie; Hilko Jonker, 50 j., echtgenoot van Anje Wed. SLOCHTEREN, 7—13 Sept. 1892. Geboren Jantje, en Sjabbo, d. en z. v. J. v. d. Helm en W. Emmelkamp te Schildwolde Antje, dv. H. Dijkman en D. Roelfsema te Schildwolde Oktje, d. v. A. Draaijer en A. Tichelaar te Schild wolde Willem, z. v. K. Zwaneveld en A. Ham- minga te Scharmer; Neeltje, d. v. J. Kuipers en I. Bakker te Kolham Jantje, d. v. S. van Delden en F. Kremer te Harkstede Pieter, z. v. E. Tui- nema en T. Primé te Siddeburen Hindrik, z. v. J. Dekker en L. Koning te Siddeburen. Ondertrouwd Johan Hendrik Menke, 33 j. en Aaltje van Timmeren, 27 j., beide van Slochteren Jakob Woltman, 48 j., en Ettje Groen, 33 j., beide van Siddeburen. Overleden Siepko Velthuis 2 d., z. v. J. R. Velthuis en S. Kempinga te Harkstede Lodewijk Nieboer 8 w., z. v. J. Nieboer en E. Brust te Schildwolde Frouwke Velthuis, 4 d., d. v. J. R. Velthuis en S. Kempinga te Harkstede; Sjabbo, 3 d., z. v. J. van der Helm en W. Emmelkamp te Schildwolde; Jakob Ritsema 38 j., man van F. Schipper te Schild wolde Hindrik Suur 77 j., man van J. v. d. Bee- rekamp te Kolham; Hendrik Velthuis 7 d., z. v. J. R. Velthuis en S. Kempinga te Harkstede. ZUIDBROEK, 9—16 Sept. Geboren: Harm, z. v. Siebolt Ruiter en Trijntje Pxedeker Geert, z. v. Edo Stukje en Martha Meijer. Levenl.aangeg. een kind van het vrouwelijk ge- slacht, van Jan v. d. Veen en Geertje Beuker. NOORDBROEK, van 6-12 Sept. Geboren Tonnis Aaldrik, z. v. Aaldrik Koster en Jantje Brink Lubbertus, z. v. Pieter van der Veen en Gezina Buurke. ZUIDLAREN 1—31 Aug. 1892. Geboren Remmelt, v. Reint Nieboer en Meintje Breemhaar te Zuidl.veen; Gerardina, d. v. Jan Boer en Roelofje Nijveen te Zuidlaren Pieter, z. v. Harm Ottens en Annechien Pikkert te Zuid laren; Gerrit, z. v. Hilbrand Brands en Hinderika Kooiker te Schuilingsoord. Getrouwd Roelof van Dijk 28 jaar met Aaltje Schuiling 28 jaar beide te Zuidlaren. Overleden Grietje Sluiter, oud 7 maanden, d. v. Berend Sluiter en Grietje Steenstra te Zuidlaren. 840e S T A A T S-L. O T E R IJ. VIJFDE KLASSE. Eerste trekking. Tweede Trekking. Derde trekking. Vierde trekking. No. 2606, 9330 en 9451 ieder f 1000. No. 5204, 8850 en 17166 ieder f 400. No. 20448 200. No. 7831, 10477, 11842, 13814 en 14743 ieder 100. I91GEZONDEN. Mijnheer de Rédacteur! Woensdag j.l. te Hoogezand zijnde, bleek mij dat de inzending van de bewuste ongeteekende advertentie op een abuis berustte. Om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen, deel ik dus gaarne mede, dat niet de heer Bamberger daarvan de inzender was. U M. d. R. beleefd mijn dank betuigende voor de opname dezer regelen Hoogachtend, A. FRANKFORTER. Vergun mij Mijnheer de Rédacteur in uw eerst- volgend nummer eenig plaatsruimte in uw veelge- lezen blad. Het is overbekend, dat de verharding van den Borgweg, wat in de eerstkomende vergadering van den Raad der gemeente Slochteren weder ter tafel moet worden gebracht, bij het grootste deel der Raadsleden geen genade vindt, omreden mijns inziens van allen grond ontbloot. Geheel ten onrecht geeft men voor dat het de draagkracht der gemeente, of liever, die van de ingezetenen te boven gaat. Men had dat moeten bedenken toen men met het verharden van wegen begon, omdat al dadelijk de lasten daaruit voort- vloeiendegelijkelijk over de geheele gemeente werden verdeeld, toen bedacht men zulks niet. Nu evenwel de Borgwegsters die van den beginne af in het ouderhoud van andere wegen hebben bijge dragen, ook iets komen vragen, nu roept men wee en ach. Is dit billijk, is dit rechtvaardig En welke is die jaarlijksche uitgaaf? Ruim vijfhonderd gulden over ruim zeshonderd aangeslagen. Is dit de moeite waard om daarover het hoofd te breken Ik ben er dan ook heilig van overtuigd, dat het merendeel van de aangeslagenen het den tegen- standers zeer kwalijk zullen nemen, zoo die ver harding niet tôt stand komt. De eerstvolgende verkiezing zal het bewijzen. Ten tweeden zegt men, dat er zoo weinig men- schen aan den Borgweg wonen. Ik moet opmerken, dat juist de bevolking het minst is daar, waar de te verharden weg aan de gemeente Slochteren behoort, en juist dat einde voor de Borgwegsters van weinig of geen belang is, zoo er geen aansluiting noodig was. En wat de inteekening van de Borg wegsters betreft? Toen voor vijfentwintig jaar de grintweg door Scharmer is gelegd, zou ik van de gegoedste landgebruikers daar kunnen noemen, die die verharding maar op vijf gulden per Hectare kwam te staan, terwijl er aan den Borgweg door sommigen meer dan driemaal dat bedrag, maar over het geheel tweemaal vijf gulden per Hectare is geteekend. En ik ben er van overtuigd dat door sommige arbeiders meer is geteekend, dan voor vijfentwintig jaar door vele landgebruikers te Schar mer, de lijsten kunnen het bewijzen. Daarverder ongeveer het vijftigste gedeelte der geheele gemeen- telijke bevolking aan den Borgweg woont, en dit deel ongeveer het veertigste deel in den hoofdelijken omslag bijdraagt, kan toch ook niet worden gezegd, dat die kleine bevolking voor de gemeente Slochteren van geene waarde is? Ja, zegt men, maar de Borgweg behoort aan een andere Gemeente en wij hebben daar geen recht. Ik vraag in gemoede, doet het er wat toe, waar die weg ligt als de gemeente er maar door ftoreerde? Of denkt zoo'n tegenstander, dat de Borgwegsters met evenmin kosten hun bedrijf kunnen uitoefenen aan een modderpoel, als aan een ver harden weg zoo onnoozel zal toch hoop ik wel geen der Raadsleden en wel vooral geen landbouwer wezen Ik meen door 't bovenstaande duidelijk genoeg te hebben aangetoond, dat de bezwaren door sommige leden aangevoerd, ver van steekhoudend zijn. Nog wat. Het is niet aardig, zegt eenRaadslid, dat die Borgwegsters er al weer met een adres aankomen, en de gemeente wast het geld niet op den rug. Ik vraag, zegt dat lid, zulks om de ge- meentenaren, om te doen uitkomen, dat hij met dezen medelijden heeft, of om zichzelf Waarvoor heeft dat lid een eed gedaan. In aile gevalle, zijn medelijden met de Borgwegsters is al zeer gering, en om nu zijn eigen woorden te gebruiken: het is voor de Borgwegsters volstrekt niet aardig in het onderhoud van verharde wegen te moeten bijdragen, en zelf door een modderpoel te waden, en dat daarvoor hun het geld in geenen deele op den rug wast. En verder is het wel in ernst gesproken, als een Raadslid zegt: ik ben altijd voor de verharding van den Borgweg geweest, en erken, dat Hoogezand billijk is en toch, als het op stemmen aankomf, hij zich als tegenstander verklaart? Die zulks vatten kan, vatte het. In zeker geval, konden die woorden van dat lid invloed uitoefenen op de overige leden maar in dit geval zijn ze van geen waarde. Genoeg vooreerst. Wanneer ik echter in deze mijne beschouwingen over den Grintweg Borgweg volgens sommiger meening dwaal, zal het mij aan genaam zijn, zoo mij zulks duidelijk worde gemaakt. EEN OPMERKER. laatstelijk gewijzigd bij de wet van 15 April 1886, (Stbl. no. 74) ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning tôt het verkoopen van sterken drank in 't klein van ROELF DRENTH, in de zuidwestelijke voor- kamer van het perceel wijk A no. 74 aan de Slochterstraat. Sappemeer, den 16 September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. VENEMA Az. De Wethouder J. H. NIJHUIS. B/ationale Militie. Burgemeesters en Wethouders van de gemeenlen Sappemeer en Zuidbroek maken bekend, dat het register van inschrijving en de alphabetische naam- lijst van de in dit jaar in deze gemeenten voor de militie ingeschreven van en met den 19den tôt en met den 26en September a.s. op de Secretaries der gemeenten voor elk ter lezing is nedergelegd, te Zuidbroek des morgens van 10—12 uur. Tegen register en lijst kan binnen den tijd der nederlegging bezwaren worden ingebracht bij den Gommissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken ge- staafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onder- teekend door hem, die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester der gemeente. Sappemeer en Zuidbroek, den 16 Sept. 1892. Burgemeesters en Wethouders voornoemd T. VENEMA Az. S. TALMA STHEEMAN. De Wethouder: De Secretaris: J. H. NIJHUIS. VERVER. PREDIKBEURTEN OP HEDEN ZONDAG. Herv. Gem. Sappemeer: ds. de Jong. Hoogezand, voormiddag ds. Klinkenberg. Kiel-Windeweer, namiddag: ds. Klinkenberg. Middelbert, voormiddag ds. Reiners. Westerbroek, namiddag: ds. Reiners. Kolham, voormiddag: ds. v. Klefïens. Avondm. Slochteren, namiddag: ds. v. Kleffens. Avondm. Schildwolde, voormiddag ds. Schuiringa. Avondm. Wittewierum namiddag ds. Schuiringa. Avondm. Overschild: ds. Zuidema. Doopsgez. Gem. Sappemeer: geen dienst. Noordbroek: ds. ten Bruggencate. Luth. Gem. Sappemeer as. Oreesman. Evangelisatie. Zuidbroek. Zondagmorgen haJf 10 ure en des avonds ten 6 ure PrediJking door den heer W. Fransen, Evangelist. Zondagsschool ten 2 ure. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen naar Westerbroek (toez.) H. Leemhuis te Obergum. Rolde, 11 Sept. Door het kiescollege werd heden het volgende twaalftal geformeerd van Hoorn te Terwispel, Heringa te Gasselte, de Jong te Sappe meer, Lijfering te Noorwijk, van der Palm te Lan- gezwaag, Schuuring te Wasperveen, Gerritsen te Peize, Swiers te Zuidbroek, Bénit te Bovencarspel, Nicolaï te Kollum, van Hoorn te Winschoten en Bruining te Knijpe. Op het zestal werden gebracht de zes eerstgenoemde heeren. Aangenomen het beroep naar de ned. herv. ge meente te Ten Boer door ds. J. H. Westrik, pre- dikant te Dantumawoude. Tôt diaken bij die ge meente werd benoemd de heer K. R. Klinkhamer. een best zwartbont VAAKSliAJ.F, oud 3 wekenbij H. KLOOSTERHUIS, Harkstede en Deensche ZAAIROGGE bij A. KLOOSTER HUIS, Scharmer. naar de officiëele uitgave van de Vereenigi ng van dm Effectenhandel. STAATSFONDSEN. pCt. V. K. 15Sept. 16Sept. dito dito 3 dito Obi. dito 3< Oostmrijk. Obi. in Papier Mei-Nov. 5 Zilver Jan.-Juli 5 Portugal. Obi. Buitenl. 1853-84 3 Rusland. Obi. gec. 1880 v.G.R. 125 4 bij Rotschild 1889 4 1889-90 Hope Go. 4 Rothsch. 1890 3e uitg. 4 Leening 1889 3 in goud Leen. 1883 6 Spanje. Perpetueele schuldl881 4 Turkijë. Gepr. conv. leen. 4 Egypte. Obi. leening 1876 4 Mexico. Subsidie-Bonds 6 Rrazïlië. Oblig. 1889 4 Venezuela. Oblig. 1881 v. 100 pSt. 4 Peru. Certificaten. v. Aand. dito v. Pref. dito Spoorweg-leeningen. Nederl. Aand. Centraal-Sp. Italië. Zuid-Ital. Sp. Obi. 3 Rusland. Aand. Gr. Sprw.-Maatsch. 5 Orel-Vitebsk Spw. Obi. 5 Poti-Tiflis Obi. 1000 5 Aand. Zuid-West Spw. 5 Amerika. Aand. Central Pac. Spwmij Denver Rio Grande G. v. A. Louisville Nashville G. v. A. Miss. Kansas Tex. C. v. A. N. Y. Lake E.&W.Sp.A. Union Pacif. Hoofdl. G. v. A. Canada Southern C. v. Aand. Premiën-leeningen. Nederl. Stad Amst. Aand. 3 Stad Rott. 3 Gemeente Grediet 3 Oostenr. Staatsleeningl860 5 1864 5 Rusland. Staatsleen. 1864 5 Spanje. Stad Madrid 1868 3 00 00 O o Prijs van het grof Roggenbrood, (z onder zemelen) in de gemeente Slochterm per 4 K.G. 31 cent. Vergunning verkoop sterken drauk in 't klein. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sap pemeer brengen in voldoening aan het eerste lid van art 5 der wet tôt regeling van den kleinhandel in sterken drank en tôt beteugeling van openbare dronkenschap van den 28 Juni 1881 (Stbl. no. 97) GRONINGEN, 16 September 1892. Tarwe 5 cts. lager, overige graanprijzen zonder verandering. Schiedam, 15 Sept. Moutwijn 8.Jenever /13.50, Amst.. Proef /14.75, Spoeling-Comm. /0.90. Prijzen van Coupons. Oostenr. in p. 21.12}. Dito in Zilver 21.12}, Div. Engelsche per p.St. 11.52}, Eng. Russ. p. p.St. 11.92}, Portug.

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2