Re Gebr. Heeren MOI B. Ne Extr In het Ma# Drijfrieme Nieuwste mode Poelestraat •f8. 891 II OÎDERGETEEKÎ NEW A. KLEVE te Gr Prima C©g* BALTIMOB KORTSTE en GûEBE OVERTGC van molenpc tôt welker levering- i bij de heropenin^ R. REINIGER, Si N ederlandgch-Ameri] 8toomvaart-Maata< H. SMIT, BINEENLAND. Arrondissements-Rechtbank groote kenze HORLOGES VER en NICKEL. Van de ge in NICKEL en ZILVER tôt de fi. in GOUD heb ik steeds voorradig Opnieuw ontving ik eene sortee en NICKEL HORLOGES, welke voor boereugebrnik. ttillijke doch vaste prijsn Stationstraat. ^rf I beveelt zich minzaam a. tWÉIr van onderstaande art IbJPI KOOK-, KOLOM- ei CHELS, RASCULES, TURFVATEN DOOFPOTTEN KEN en vele aanverwante ARTIK Voor het aardappelrooien VINGERDOPJES, RALEN, KORV Ailes tegen concurreerende pr Men vervoege zich aan de KA N. A. S. M. te Rotterdam of t< en bij de AGENTEN, of bij Inspecteur: J.E.KROESt E. BOLSILS VAN Nieuweweg, lett. P Jfi aile soorten TOUWWERK, vai KOEDEKKEN met rijgaten, dut RALEN met rijgaten, enkelde RAI TOUW, gesorteerde ZAKKEN, VISS BINDGAREN; ailes tegen lagen Engelscbe en gewone DBIJFBIEMEN worden verva zijn steeds in aile courante afmeting leerlooier en drijfriemfabrikant te Met het groa leveren wij tegen rembours, mandjei dig onderzochte COGNAC! maathoudende FLESSCHEN f 11 met inbegrip emballage franco hoo Wed. JOUSTRA Importeurs vai Postwissel voor franco proefi er evenwel met sommigen moeilijk land te bezeilen is, bleek b.v. ook bij de gedwongen reiniging der armenwoningen, waarbij de commissie soms al erg onheusch werd ontvangen. En als dat nu voort- kwam uit verklaarbaar zelfgevoel, waar men zich het gebrek van onrein te zijn niet bewust was, dan kon men 't gaarne billijken doch juist zij die zich het meest over de commissie meenden te be- klagen te hebben, waren in den regel die, waar- over de commissie 't meest te klagen had. Aller- schandelijkst zagen sommige woningen er uit. On- der ééne kamer vonden zij een hoop mest en vuil, waarvoor vier mestwagens noodig waren om het te vervoeren. 't Mag een volslagen raadsel heeten, hoe de menschen in zulke woning gezond kunnen blijven. En dat bij mogelijke epidemieën zulke holen de echte broeinesten en kweekplaatsen wor den van de bestaande ziekte ligt voor de hand. Gelukkig daarom, dat ze op hooger bevel nu van gemeentewege worden gereinigd. Ailes wordt er gespoeld, gewasschen en geboend, daarna komt de teerkwast op de muren terwijl aile bedden van nieuw bedstroo worden voorzien. En wat een on- gerechtigheid er soms loskomt, daarover zal de commissie wel een verstandig zwijgen bewaren. Maar wat mij 't meest ergerde, was, dat ik eenige vrouwen zag staan, de handen in de zij en een sarcastisch lachje op het gelaat, en die geene hand uitstaken, om haar eigen inboedel naar buiten of weer naar binnen te krijgen. »Wel, laat ze be- gaan zoo heette het, »en als ze willen, laten ze over eene week of drie maar terugkomen, dan is ailes toch alweer bij het oude Wat er van zulke menschen voor medewerking te verwachten is, daarover kunnen we gevoegelijk zwijgen. En wat er van de opvoeding der kinderen moet worden, als de moeder zelf aile eer- en schaamtegevoel heeft uitgestooten, dat laat zich ook zoowat denken. In- middels gaat de gemeente voort, met ook aile stinkslooten en goten te dempen of te schoonen, en van aile gegronde wenken der ingezetenen wordt dankbaar nota genomen. Dat ailes zal veel geld kosten maar 't is de eenige waarborg tegen den voortgang der ziekte terwijl ook deze algemeene les in reinheid en volksgezondheid nooit geheel ver- loren zal gaan. Het schoone nieuwe marktplein is bijna afge- werkt en maakt een kostelijken indruk. De flinke ijzeren omheining, het slanke geboomte, de nette gebouwen en overkappingen maken dit marktplein t.ot een sieraad der stad. Stellig kan zij zich in zake veemarkt thans met de grootste plaatsen in ons land veilig meten. En als men nu eens terug- denkt aan al den tegenstand, dien het plan aanvan- kelijk heeft ontmoet, dan moet het ons van het hart, dat men van de toen met zoo groote breed- sprakigheid opgesomde grieven niet veel bespeurt, en dat men bezwaarlijk een ander terrein kon vin- den, 't welk zooveel ruimte aanbood. 't Is waar, het noorden had nu eenmaal de markt en café- houders, winkeliers en neringdoenden in die wijken zullen er gevoelige schade bij lijden. Dat ailes is niet gering te achten. Maar toch neemt dit niet weg, of het thans als markt ingericht terrein moet uitstekend geschikt geacht worden. Stappen wij van het marktplein verder langs de haven, tôt de plek waar vaak die lucifersman in zijn karretje heeft plaats genomen, een man, wien ge wel zult doen met nooit meer eenen cent te geven, dan zien we aan den overkant het fraaie kantoorge- bouw voor hypotheken. Dat gebouw wekt terecht ieders bewondering door zijne fraaie gevels en schoone lijnen doch het inwendige is er geheel onder vergeten. En zoo moeten wij het thans reeds beleven, dat het nieuwe en schoone en dure gebouw in aile opzicht te klein is gebleken en nu al belangrijk vergroot moet worden, zeer tôt schade van den artistieken bouw en niet minder tôt nadeel van de schatkist. Dat er thans een vast comité werkzaam is om tôt den aanleg van een tram HarenPaterswolde te komen, is u zeker al bekend. En te hopen is het, dat dit comité aile succès zal hèbben en aile medewerking zal ondervinden. Want met het oog op het staag toenemend bezoek in onze schoone uitspanningsplaats is zulk beter vervoermiddel een onafwijsbare eisch des tijds ge- worden. Zaterdagavond tusschen 10 en 11 uur ontstond er brand in de behuizing, bewoond wordende door R. Duitscher aan de Joureswijk te Sappemeer. Het vaste zoowel als het losse goed moet verzekerd zijn. Van de behuizing is niets dan de muren over- gebleven, oorzaak onbekend. Zuidbroek, 13 Sept. Nadat de veemarkt Don- derdag den 8sten dezer alhier is gehouden, zijn de logementen, aan de markt staande, door de heeren Burgemeester en Dr. Folmer nagezien en voorschrif- ten gegeven tôt reiniging en ontsmetting van genoem- de lokalen, zoomede om de mestvaalten, secreten en andere verzamelplaatsen van vuilmis, voor zoo veel noodig, weg te voeren of te ontsmetten. Door de beide alhier geplaatste gemeente-veldwachters werden de overige ingezetenen eveneens verzocht, tôt bovengenoemde reiniging en voor zooveel noodig, tôt wegvoering van mestvaalten enz., op gelijken voet te willen medewerken. De prijzen van het wild waren j.l. Zat.erdag: voile hazen 1.752.15; patrijzen 0.55. Volgens advertentie, in dit blad ook reeds aan- gekondigd, had er onder architectuur van den heer G. Groen te Slochteren op Vrijdag den 16 Sept, j 1. voor den heer A. L. Boerma te Blocum de aanbesteding plaats van het verharden van den Zuidelijken Eemskanaaldijk bij Woltersum tusschen K. M. païen No. 104 en 11. Inschrijvers waren de heeren: J. Timmer Helpman voor 2862; P. Moorlag Ten Post 2860; H. van Dijken Woltersum 2840; M. Tijms Sappemeer 2799; J. Veltman Zeerijp 2728; P. H. Dopheide Groningen. 2680; W. de Vries Garnwerd 2490; J. van der Gallie Woltersum 2490. De raming was 2565. Onder nadere goedkeuring is het werk aan den heer J. van der Gallie gegund. Slochteren, 16 September 1892. J.l. Zaterdag had er, zooals ook in dit blad geannonceerd was, eene harddraverij plaats bij den logementhouder N. Nanning alhier. Van de meerdere paarden, die zich er aangege- ven hadden kwamen op het viertal: 1 de zwarte ruin van K. ICroes Slochteren, 2 de zwarte ruin van H. Hooites van Kolham, 3 de bruine merrie van H. ter Veer van Slochteren en 4 de bruine merrie van M. Sluis te Siddeburen. De prijs werd na menig moeilijken rit gewonnen door no. 4 en de premie door no. 2 van het viertal. Het koele, frissche weer was de harddraverij zeer ten dienste. Prijs en premie werden des avonds door den heer G. de Vries met eene gepaste toespraak aan de overwinnaars uitgereikt in de zaal van Nanning, waar een vroolijk, gezellig, lustig publiek een ge- ruimen tijd bijeen was. De heer A. Pieters te Haren schoot eergisteren te Zeien, gem. Vries, vijf hazen en eenige patrijzen. De Stct. (no. 219) bevat de statuten van erkend volgens de wet van de landbouwvereeniging Voor- uitgang te SlochterenKolham, gemeente Slochteren. Door de firma Kock Co. te Groningen, worden magnum bonums opgekocht voor de consumptie over de tienstuivers-rooster tegen den prijs van 1.00 per hectoliter. Spijkerboor. 19 Sept. Een ongeluk zit soms op een kleine plaats. Dit ondervond voor een paar dagen de heer T. H. die, over eene sloot gespron- gen, zich dusdanig aan 't enkelgewricht bezeerde, dat hij zich bezwaarlijk kon voortbewegen. Dr. Krull te Kielwindeweer, wiens hulp werd inge- roepen kwam tôt de conclusie, dat door het sprin- gen een bloedadertje was gesprongen, dat zijn in- houd in 't gewricht had uitgestort. Naar aanleiding van een schrijven der libérale kiesvereeniging te Meppel heeft het bestuur der Burgerkiesvereeniging geantwoord, dat het, ter be- tere verdeeling der provincie, 5 kiesdistricten wen- schelijk acht. n.l. Assen met Norg, Eelde, Peize, Roden, Vries, Rolde en Smilde. Gieten met Anloo, Zuidlaren, Gasselte, Borger en Odoorn. Hoogeveen met Beilen, Westerbork, Oosterhesselen, Zuidwolde en Ruinen. Meppel met Diever, Dwingeloo, Vled- der, Havelte, Nijeveen, Ruinerwold en de Wijk. Emmen met Dalen, Gôevorden, Schoonebeek, Sleen en Zweeloo. Voorts stelt het voor om door ieder district zooveel leden te doen verkiezen als er ge- meenten in zijn opgenomen. De Asser Gt. geeft uit Nijeveen de volgende bijdrage tôt de natuurlijke historié van den kater en den Drentschen boer. Een boer in die ge meente had een mooien pikzwarten kater, die, toen hij nog wat jonger was, zich mocht verheugen in de gunst van aile huisgenooten. Allengskens was die genegenheid getaand, en (men ziet het meer met oude gedienden) op zekeren dag werd er be- sloten hem aan kant te doen. Misschien had de poes zelf ook wel wat schuld dat men hem niet meer zoo graag mocht lijden als vroeger, daar hij van zijn baantje als verdelger van ongedierte in de laatste tijden zeer weinig werk meer maakte, maar des te meer door zijn talrijke amourettes in de buurt zijn kostbaas tôt last was ge worden. Kort en goed op zekeren marktdag te Steenwijk werd de kater in de wagenkist geplaatst en bij aankomst aldaar de straat opgejaagd verzuipen was zoo griezelig. Tien dagen later kwam de kater bij zijn ouden baas terug, hij keek de schuurdeur in en gafdoor een langgerekt miâauw te kennen, dat hij weer terug was gekomen. »Het verwondert mij nog zoo hiel veule niet, zee de boer, onze kater hef altied goed zien wetien ehad, hij zal wel zoo gochem ewest hebben en loopen de haandwiezers niet zon- der kieken verbij." TE WINSCHOTEN. In de zitting van Vrijdag j.l. stonden o.a. terecht Jan P., oud 18 jaren, timmerman, Klaas L., oud 18 jaren, boerenknecht en Wiegert W., oud 17 jaren, timmerman, allen te Noordbroek, zijn gedag- vaard wegens diefstal van kersen. Op Dinsdag den 2den Aug. hadden deze beklaagden zich begeven in den tuin van den landbouwer H. Edzes te Noordbroek, toen zij de dienstmeid Klaassien Hut aldaar aantroffen en deze vroegen of zij ook maar wat kersen zouden plukken. Zij had ontkennend geantwoord wel zouden zij eenige kruis- en aal- bessen mogen plukken, maar niettegenstaande deze weigering, gingen zij aan 't kersen plukken en deden zich aan die vruchten te goed. De drie beklaagden bekennen het hun ten laste gelegde feit en de heer officier van justifie vordert voor ieder hunner de betaling eener boete van 1 of 1 dag hechtenis. Jan P., oud 30 jaren, arbeider te Martenshoek, werd bij vonnis der arrondissements-rechtbank alhier van 26 Augustus, bij verstek, veroordeeld, wegens mishandeling bij herhaling, tôt drie maan- den gevangenisstraf. Tegen dit vonnis kwam bekl. bij behoorlijk exploit in verzet en vandaar, dat de zaak heden opnieuw werd behandeld. Uit de ver- klaringen der getuigen volgt ook nu weer, dat op den 6den Juni zich de 24jarige schuitevaarders- knecht Egbert Mensinga te Hoogezand bij de schuit van den schuitevaarder Jonker bevond, toen Jan P., in de verte kwam aanloopen, zeggende »Nou kenst mie kriegen Egbert heur en toen nu M. naar de schuit terug liep, gaf bekl. deze direct een paar stooten voor de borst, die hij herhaalde, waarom Mensinga zich moest verdedigen en bekl. op den grond kwam. Nu kwam de schuitevaarder Jonker tusschenbeide en hield Mensinga van bekl. af, maar zoodra stond deze niet of weer was het een stomp voor de borst en een slag op het hoofd van Mensinga. De beklaagde voert ter zijner ver- dediging aan, dat hij zich niet weet te herinneren dat hij Egbert Mensinga heeft mishandeld, wijl hij een borrel had opgehad. Hij had uit de courant niet gelezen wat er gezegd was, ook wist hij niet, wat straf hij gekregen had en nu wilde hij dat wel eens »heuren." Verder beweert hij, dat Egbert hem met een boom in de borst had gestooten. Dit laatste wordt door Egbert Mensinga niet tegen- gesproken, doch alleen ter verdediging had hij den boom genomen, waartegen toen beklaagde was ge- vallen. Mensinga verklaart verder, dat bekl. meer »klappen" heeft gehad dan hij zelf en dit wel naar aanleiding van de omstandigheid, dat hij telkens door beklaagde was aangegrepen en hij zich zoo- doende moest verdedigen. Dit laatste was uit de verklaring van dezen getuige, vroeger voor de recht- bank afgelegd, niet gebleken, waardoor hij zich nog een réprimandé op den hais haalt van den heer président. De heer officier van justifie meent in de opgaven van Mensinga aanleiding te vinden om te requireeren het vernietigen van het vonnis van 26 Augustus, te meer daar er nu omstandig- heden aan het licht zijn gekomen, waarmede de rechtbank bij het vellen van het vonnis totaal on bekend was, en waarom bekl. een lichtere straf dient te worden opgelegd. Wegens de feiten in het vonnis gekwalifîceerd, requireert spr. thans de ver- nietiging van dat vonnis voor zoover de opgelegde straf aangaat en veroordeeling van beklaagde tôt één maand gevangenisstraf. Zondag, den 7den Augustus kwam de schuite vaarder Harm de Vries, van Hoogezand, den ge- meente-veldwachter Gerrit van der Weijde mede deelen, dat hem den gepasseerden nacht vier kippen waren afgestolen een oude en drie kiekens, allen zwart van kleur en twee der kiekens met gele pooten. Bijgestaan door den rijksveldwachter brig. tit. P. A. ter Horst, werd nu door Van der Weijde een onderzoek ingesteld en kwam men ten huize van den 39-jarigen arbeider Edsko D. te Sappemeer. De man lag op het bleekveld te slapen, doch de vrouw was thuis en deze werd doodleuk gevraagd of men eens de kippen mocht zien. »Wel," had het vrouwtje geantwoord, a wij hebben geen kippen." Och, mogen we ons dan eens eventjes daar van overtuigen, door te zoeken »0 jawel Nu gin gen de beambten op zoek en of ze nu een zoo goeden reuk hadden of dat andere oorzaken daartoe medewerkten, zij begonnen eens te wj oeten onder- de bedstede en jawel, in een kuil of kelder vonden ze vier kippies, die als twee druppels water gele ken op die, den schuitevaarder De Vries afgehaald Nu werd de man die misschien aangenaam lag te droomen van hoendersoepies en kippeboutjes, bout- weg in zijn slaap gestoord en werd hem de vraag voorgelegd hoe hij in 't bezit van de vier kippen kwam. Min of meer beteuterd gaf hij ten ant- woord, dat hij, van het land komende, de vier kippen op een rek in den tuin van De Vries had zien zitten, en dat hij toen door een droge sloot en door de heg was gekropen tôt in den tuin en de kippen had meegenomen. Hij had ze wel willen terugbrengen, doch durfde dat direct niet te doen omdat het te licht was geweest. Ook heden bekent de bekl. de kippen uit den tuin te hebben gehaald De heer officier van justitie merkt op, dat be klaagde, hoe wel te voren nog niet veroordeeld, on - gunstig bekend staat en met het oog op het ern- stige van het feit al vertegenwoordigde ook het gestolene geen groote waarde, requireert spr. be- klaagdes veroordeeling wegens diefstal door middel van inklimming, tôt 4 maanden gevangenisstraf. De beklaagde antwoordt hierop »Dei straf is mie aigenliek zwoar genog." I.aiullioiiwvereeiiigiiig te Borgercompagiiie. Op de Woensdag 14 Sept, gehouden vergadering waren 18 van de 44 leden aanwezig. Nadat de verg. door den voorzitter geopend was, las de secretaris de notulen der vorige voor, die onveranderd goedgekeurd werden. De agenda bevatte het volgende 1. Ingekomen stukken, als: a. eene circulaire van Kostman over ploegen en eggen. b. een programma van 't onderwijs op de Rijks- landbouwschool te Wageningem c. een verslag van de commissie voor de proef- velden. Een en ander werd 'n weinigje bekeken en be- sproken en daarna ter zij de gelegd. d. een aanvraag voor bestellingen op Starings almanak voor den Groninger landman. Werd be- sloten voor elk der leden weder een exemplaar te bestellen. 2. jaarverslag van den secretaris. Uit dit verslag bleek, dat het ledental, hoewel er eenigen overleden waren, door het toetreden van nieuwe leden thans 44 bedroeg en o. m. ook dit, dat door deze vereeniging 38 aandeelen 10 waren genomen voor het op te richten centraal proefveld. De voorzitter dankte den secretaris voor 't uitbrengen van zijn verslag. 3. Verhuring van 'tjachtveld. Even als in 't vorige jaar bood de heer J. Cock weer 15 voor 't recht, om alleen op degronden der leden 't wild te mogen schieten, doch daar een enkele reeds het jachtveld had afgestaan, zal G. eene lijst laten circuleeren, om van de overigen toestem- ming te verkrijgen. 4. Yerkiezing van 3 bestuursleden. Volgens den rooster traden dit jaar af 1 de voor zitter 2 de penningmeester en 3 de vicesecretaris. De aftredenden ni. de heeren J. Eerkes, W. Huis- man en J. Lammerts werden bij de eerste stemming met groote meerderheid herkozen en verklaarden hunne benoeming aan te nemen. 5. Aankoop van kunstmeststoffen. Door de leden werden opgegeven 854 balen kai- niet en 150 balen thomas slakkenmeel, een gedeelte om dadelijk te leveren en een ander deel later 't Bestuur zal prijsopgaven hierover vragen, onder voorwaarde, dat de levering moet geschieden aan de woonplaats der opgevers. b. Rekening van den penningmeester. Op voorstel van een der leden werd dit tôt de e.k. vergadering uitgesteld. Als nu werd door den heer J. P. Boer mededee- ling gedaan van eene gehouden comparitie met den heer J. E. Scholten over den verkoop der aardap- pelen naar 't gehalte aan zetmeel, waaruit duide- lijk bleek, dat men het daarover met den heer Schol ten volstrekt niet eens was. Uit het daarover gesprokene, kan men wel met zekerheid voorspellen, dat de verkoop vooreerst nog op den ouden voet zal plaats hebben. De voorzitter deed daarop mededeeling van een aanbod van den heer Riepma te Wildervank, om hier met ,n toestel verschillende monsters aardap- pelen te willen wegen, alleen onder genot van kos- teloos vervoer van hem en zijn toestel. Algemeen vond dit bij val en verschillende leden boden aan voor monsters te zullen zorgen. Na overleg met genoemden heer is bepaald, dat dit zal plaats hebben op e. k. Donderdag den 22 Sept., des avonds om 6 uur in 't gewone vergader- lokaal bij den heer H. v. Dijken. Als nieuw lid werd nog aangenomen de heer Hipke ten Cate en daarna sloot de voorzitter de vergadering. INGEZONDEN. Mijnheer de Rédacteur Tengevolge van vele geruchten en de scheeve voorstellingen en verklaringen, welke er in de laat ste weken in omloop zijn omirent de in dezen zomer met bouillie bordelaise besproeide aardap- pelen, verzoek ik u mij eenige ruimte in uw blad te willen afstaan, teneinde daarin eenige regelen te kunnen plaatsen, welke, naar ik hoop, voldoende zullen zijn om de beangste gemoederen weder wat tôt bedaren te brengen en de vreeselijke gedachte aan dood, vergif en verderf weder van zich te kunnen zetten. Mijn innige wensch is dan ook, dat zij, die zich zoo erg met de zaak hebben be- moeid en tôt heil van hun evenmenschen hun waar- schuwende stem zoo dikwijls hebben laten hooren, in dit schrijven een blijde gewaarwording mogen vinden en een geruststelling in hun al te ijverige bezorgdheid. Niettegenstaande er voorbeelden en bewijzen hier in deze omgeving voorhanden waren, dat al het gekakel en gebabbel over de vergiftiging der aardappels en het sterven van koeien, paarden enz., ailes slechts verdichtsel kon wezen, heb ik toch gemeend beter te doen, de ervaringen in te winnen van eenige deskundige heeren op dit gebied en heb me daarom gewend tôt de heeren dr. E. Giltay te Wageningen en den heer Hasselmans, landbouwleeraar te Assen, welke heeren zoo vrien- delijk waren, mij hierop te antwoorden. Dr. Giltay schreef me het volgende: In antwoord op uw schrijven kan ik u melden, dat aan de rijkslandbouwschool aardappels, die af- komstig waren van sterk met bouillie bordelaise besproeide planten, chemisch zijn onderzocht, doch dat er ten gevolge der besproeiïng geen koper in aangetoond is kunnen worden. Voorzoover mij bekend, is ook nergens elders gebleken, dat ze door besproeiïng giftig worden, terwijl er reeds talrijke voorbeelden van zijn, dat ze zonder merkbare schade genuttigd werden. De heer Hasselmans verwees me naar een inge- zonden stuk van de hand des heeren Thienpont, voorkomende in de Scheldegalm en welk stuk even eens voorkomt in de Nieuwe Landbouwcourant van 27 Aug. j.l. en verzoek u vriendelijk, M. de R., dit in zijn geheel over te willen nemen. Winschoten. J. L. ROBERTUS. Het eiude eener legende. Nauwelijks is de behandeling der aardappels, bij middel van Bordeauxsche pap bekend, of de schrik- kelijkste geruchten zijn in omloop koeien, schapen, geiten, hazen, patrijzen, kortom ailes, wat dit helsch vocht durft aanraken zoowel menschen als beesten zijn vogels voor de kat! 't Is veel erger dan de choiera. Welhaast zullen onze akkers slechts uitgestrekte kerkhoven vormen en op de verlaten hoeven zal er geen arme Job meer wezen om zich op den stalmest neder te zet ten, als er nog wat zou achterblijven. Aldus spreekt men van 't zuiden tôt het noorden en van het oosten tôt het westen, gansch Vlaanderen door. Ga waar ge wilt, 't is overal hetzelfde lied; ieder- een heeft versche nieuwstijdingen mede te deelen, de een vreeselijker dan de andere. De jacht van baron Van Seeverdeke is gansch ten onder de schaapstal van baas Pemendries is ontvolkt tien koeien, die de onvoorzichtigheid begingen eenige pijlfjes klaver, langs een besproeid aardappelveld wassende, binnen te slikken, zijn geborsten bij boer Welvaart bij boer Dokus zijn al de koeien ziek, zeer ziek, want de weide, waar ze laatst ge- graasd hebben, ligt langs een hellenden aardappel- akker en over eenige weken is er wat regenwater van de versch besproeide aardappels op het gras gevloeid. Dat er geen koorn meer wil groeien op land, waar de aardappels besproeid werden, dat is zoo algemeen bekend, dat er niemand meer aan durft twijfelen. Het gemeentebestuur van Brein- loosegem heeft overigens den moed gehad den schrik onder zijn inwoners te bedaren door maar kortweg den ondernemer gevangen te zetten, die op het grond- gebied van die verlichte bestuurders de besproeiïng wilde beproeven! Onze wet ge vers houden zich ernstig met de zaak bezig en de heer De Bruyn, onze sympathieke minister van landbouw, kwelt zich het hoofd om maatregels te nemen, waarbij, urbi et orbi, het gevaarlijk middel zal verboden worden Dit ailes is geen verdichtsel. Meer dan twintig briefwisselaren hebben mij daarover geschreven en overal hoort men deze en andere ijzingwekkende nieuwstijdingen vertellen. De raadplegingen worden zelfs zoo talrijk, dat het nuttig kan wezen een openbaar antwoord te geven. 't Is sedert gisteren niet, dat de kwestie opge- worpen werd. Wanneer de behandeling zich in Frankrijk begon te verspreiden, wilden de grond- eigenaars weten of zij geen gevaar liepen hun scha pen en ossen te vergeven, door ze met besproeide wijngaardranken of met het tusschen de wijngaarden groeiende voeder te onderhouden. Het geval werd aan de landbouwschool van Montpellier onderwor- pen en wel bepaaldelijk aan de leeraren Viala, Rabault en Zacharewicz. In plaats er lange weten- schappelijke verhandelingen over te schrijven, die toch de oplossing der kwestie geen stap zouden vooruitgezet hebben, onderwierpen zij eenvoudig twee schapen aan een reeks proeven, waarvan de uitslag zelfs de meest bevreesden kan gerust stellen. De schapen, welke wij door no. 1 en 2 zullen aanduiden, werden uitsluitend gevoederd met hooi dat men met kopervitriool in water opgelost, had bevochtigd, in evenredigheid van Nr. 1 2 p. h. kopervitriool in water. Nr. 2 1 p. h. Na vijftien dagen werd de oplossing voor no. 1 op 3 p. h. gebracht en men gaf dan aan no. 2 hooi, dat sterk met Bordeauxschen pap was door- drongen. De proef duurde 21 dagen. In den beginne aar- zelden de schapen dit voedsel op te nemen, maar door den honger gekweld, draalden zij niet lang eer aan de tafel te doen Niets buitengewoons werd bestadigd. Het grootste gedeelte koper werd door de vaste uitwerpsels verwijderd en wanneer men drie weken later 't schaap no. 1 slachtte, heeft men in het vleesch slechts sporen van koper aangetroflen, zooals dit altoos het geval is. Om de spijskaart wat te veranaeren, gaf men dan aan no. 2, gedurende vier dagen, wijngaard- bladen met Bordeauxsche pap besproeid. Het ver- bruikte aldus 20 kilogr. bladen, waaraan 171 gram- men 43 centigr. kopersulfaat kleefde door bij- voeging van 321 grammen 44 centigr. kalk tôt koperhydroxyde omgezet en gedurende deze zonderlinge voedering kon men geen verandering in den gezondheidstoestand opmerken. Dit had plaats in 1886, 't is te zeggen, toen men nog pap gebruikte behelzende per hectoliter 6 kilo- grammen kopersulfaat en 12 kilogrammen kalk. En men zou willen doen gelooven. dat pap met 4 tôt 2 kilogrammen kopersulfaat en 1 kilogram kalk per hectoliter 't is te zeggen pap, die maar 1 gram kopervitriool per vierkantenmeter op de aard- appelbladen achterlaat, wanneer men rekening houdt van het deel, dat bij 'tbesproeien op den grond valt dat zulke betrekkelijk dunne pap de ontelbare ingebeelde ongevallen zou veroorzaken, die door zwartgallige of kwaadwillige lieden uitge- dacht en voortverteld worden 't Is te belache- lijk ware 't niet, dat men altijd naïeve men schen vindt, die juist aan het ongerijmdste het liefst geloof hechten. Sedert de geleerden Galippe en Armand Gautier, in Frankrijk en doctor Dumoulin, in België, zich zelven aan laagdurige proeven hebben onderworpen, is men grootendeels teruggekomen van de veroor- deelen over de gevaren der koperzouten. Werner, te Erlangen, beweert zelfs, dat er 28 gram koper sulfaat zouden noodig wezen om een volwassen mensch te vergiftigen, dit is dus meer dan het ge- wicht van een vijfïrankstuk of een klomp kopervi triool grooter dan een duivenei. Ik behandel dikwijls duizenden kilo's kopersulfaat, terwijl ik lichte wonden aan de vingeren heb dat bij t een weinig, maar des anderen daags gaan de gezuiverde kleine wonden toe en de genezing is zeer spoedig. Het is echter beter eenige voorzorgen te nemen en dat zout nooit in het bereik van kinderen te laten, noch kuipen, welke oplossingen van sulfaat bevatten, in de nabijheid der stallen te plaatsen. Als geheel bereide pap is de vloeistof nochthans weinig gevaarlijk. Blijft de verdelging van het wild, welke van weinig belang is, tegenover het gewichtig vraagstuk der landbouwkrisis. Ten allen tijde heeft men doode hazen en patrij zen in het veld gevonden. Hun vijanden zijn on- telbaar wildstroopers op twee beenen en vier pooten of van vleugelen voorzien doen hun een hardnekkigen oorlog aan en meer dan één getroffen slachtoffer is niet op den slag dood. Gaat de Bor deauxsche pap de rangen dier talrijke vijanden van het wild vergrooten? Verleden jaai waren de schuilplaatsen zeldzaam, er was weinig wild. Als ik een haas wilde schieten, moest ik slechts besproeide aardappelvelden door- kruisen om er een te vinden. Dit jaar, dank aan de droogte van den zomer en de afwezigheid van onweders, zijn de patrijzen bijzonder gelukt en nooit heeft men zooveel besproeid. De vluchten verlustigen zich onder die groene blauwgeverfde gewelven en zelden heb ik er, op dit tydstip, grootere en kloekere gezien. la KOTTK ti /tJK /tira ht a m ta».-i m' EN

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2