Dankbetuiging! 6UKSRINSSTALEN Groene ZEEP Heden Zaterdagavond Goud- en Zilverwerken, H.H. Timmerlieden Voor een JONGEN 111*1 Y ftciittolfecst! De Landbouwvereeniging Onlvaiiffeii SAPPEMEER. G- HENSEN Hairnonica's. Groote keuze W. H. BOUMAN YOLKSBLAD van Oost-Goorecht en Omstreken van Zondaji 25 September 189*2No. 77. W. H. BQÏÏMAN, Martenshoek. GEVRAAGD BINIEILAND. BURGERLIJKE STRJ de ADVEBT£1TTIËK. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelij- ken DANK, voor de vele stoffelijke BLIJKEN VAN BELANGSTELLING bij hun viffentuvintig- jarige Hchtvereeniging ondervonden. In 't bijzonder onzen DANK aan den gever van datgene, wat ons op onze verdere levensavonden een prachtig licht doet schijnen. E. BAPTIST en Echtgenoote, Hundslaan, Sappemeer. ALLEN, die belang stellen in een te kondeu 8CHOOI- FEEST ter INWIJDING van de nieuwe SCHOOL te Kropswolde, worden ver- zocht samen te komen bij S. BOSS op a.s. Maandag, 'g avouds te 6^ mir. D. SCHARFT. te ZIIILAABDEBVEEN verlangt zoo spoedig moge- liile OPGAAF van PRIJS voor 39,4)00 kilo KAïNIF/T en 16,350 kilo SLAHEEWMEEL, onder contrôle van het PROEFSTATION leveren te Kiel-Winde- weer. AANBIEDINGEN bij den Secretaris A. POT. eene nitgebreide keuze welke gaarne ter bezichtiging worden gezonden 5 ons 14 et. bij 5 pond 13i et. SODA 3 cent, bij 5 pond 2| et. Gewone STIJFSEL per 5 ons 13 et. Prima KOGELBLAUW 5 ons 25 et. Fijne PRINCESSEBLAUWSEL p. pak 20 et. PATENTSTIJFSEL per pak 18 et. Heele doozen Stijfsel 15 cent. t Merk Glansstijfsel per doos 12 cent. Crêmestijfsel per doos 18 cent. AJAX per pakje 8 cent, bij 5 pakjes 7 cent. Diverse soorten doosjes en fleschjes POETSGOED voor Leerwerk, Marmer, Meubelen, Kopergoed, Kachels enz. Nieuwe zendingen Volop keuze in aile prijzen. VEBVER. Diepgtreek. Zuidbroek. puik vet SGHAAPVLEESGH te bekomen bij S. DE BEER, Stationstraat, Sappemeer. GOUDEN, ZILVEREN en NICKEL HORLOGES met beste WERKEN en worden met garantie verkocht. Sappemeer. G. HENSEN. KIST-, KRUIS- en HAAKHENGEN in aile afmetingen 21 cent per duim, alsmede BOCHTSCHARNIE- REN met enkele en dubbele leden in aile nummers in ruiinen voorraad voorbanden, bij MARTENSHOEK. P.S. Aile nummers tôt en met 20 der DRAAD- NAGELS zijn heden, ftO" voile pakleen geno men, zeer laag. van bijna 16 jaar, sinds ruim twee jaar werkzaam bij het TIMMERVAK en als zoodanig goed gevor- derd, wenscht men zoo spoedig mogelijk plaatsing bij een timmerman of aannemer. Adres: UITGE- VERS dezes. met November a.s. eene nette DIENSTMEID, in een klein gezin. Adres Uitgevers dezes. Gedurende deze week zijn bij den heer J. Borgesius, boekhandelaar te Sappemeer, de prach- tige prijzen te zien, welke verloot zullen worden onder de inteekenaren op »De Kunstkroniek." »De Kunstkroniek" opent haar acht-en-veertigsten jaargang" zoo lezen wij in 't prospectus «met een prettige vertelling van den populairen novellist Gérard Keller. Naast dezen schrijver zullen tal van andere welbekende letterkundigen toonen, dat zij het zich een eer rekenen, aan s De Kunstkro niek hun schetsen en artikelen af te staan." Verder bevat »De Kunstkroniek" een groot aan- tal keurige platen. Zooals wij reeds opmerkten, zullen de inteeke naren op dit tijdschrill tevens deelnemen aan de verloting, waarvoor prachtige prijzen zijn aange- kocht, die deze week bij den heer Borgesius zijn te bezien en een kijkje overwaard zijn. Daarbij komt nog een aanbieding. De werken van onzen Van Lennep worden opnieuw, en nu geillustreerd uitgegeven. De inteekenaren op die werken ontvangen gratis een exemplaar van »De Kunstkroniek" benevens een lot in de daaraan ver- bonden verloting. Wij vertrouwen, dat velen van deze gelegenheid orn in 't bezit te geraken van Van Lennep's werken, zullen gebruik maken. Uit verschillende advertenlie's bemerken wij, dat de winter weer in aantocht is. Daarom heeft. de heer J. G. Jonas J.H.zoon.Oude Ebbingestraat Gro- ningen, gemeend, weer iets nieuws op 't gebied der kachels in den handel te brengen. Het zijn nu weer geheel nieuwe soorten insluithaarden, welke bij hem aanwezig zijn, die in netheid en vorm uit- blinken. Deze insluithaarden nu worden in dezelfde stijl en kleur als de meubels gemaakt, zoodat ailes nu één geheel en ook dezelfde kleur wordt. Wij wenschen den heer Jonas veel succès en vertrou wen, dat deze insluithaarden zeer in den smaak zullen vallen. Aangezien er twee van denzelfden naam teGro- ningen zijn, maken wij onze lezers attent, dat deze woont in de Oude Ebbingestraat. Zuidbroek, 20 Sept. Evenals op vele andere plaatsen zijn ook hier met de meeste zorg voor- zorgsmaatregelen genomen om de choiera zooveel mogelijk te kunnen weren. In verband hiermee is het drinkwater voor beide scholen te Groningen scheikundig onderzocht en als zoodanig ongesehikt verklaard. De pompen zullen nu worden gesloten, terwijl voortaan de kinderen gekookt water zal worden toegediend. Woltersum. Een allernoodlottigst voorval had hier in de vorige week plaats. Het vijfjarige zoontje van M K. werd door zijn grootvader meegenomen in de houtzaag-, en pelmolen van den heer W. E. Terwijl de meesterknecht druk aan het pellen was begaf het kind zich in een onbewaakt oogenblik naar buiten, werd door een der wieken getroffen en was onmiddellijk een lijk. Garnwerd. Buitengewoon groot voor som- migen zeker te groot was de zegen, dien dezer dagen een arm huisgezin in ons dorp te beurt viel, doordien de vrouw, eene op krukken springende huismoeder, onverwacht van drie flinke kinderen beviel, éen meisje en twee jongens, allen gezond als visschen. Op zoo'n talrijke vermeerdering van personeel was blijkbaar niet gerekend, want er was gebrek aan veel, ja, aan het noodigste. Te hopen is het daarom, dat de menschlievendheid hier krachtdadig te hulp kome. Op de Woensdag te Veendam gehouden veiling van groninger straatvuilnis en ier, zijn verkocht 20 vrachten groninger compost voor 1263, hoogste prijs 63.25, laagste prijs 63; 17 vrachten ier voor 526.25, hoogste prijs 31.50, laagste prijs 30. De heer A. Oppenheim te Groningen, heeft, op verzoek eervol ontslag gekregen als collecteur der Staatsloterij en is in zijne plaats benoemd de heer J. Oppenheim om met en onder den naam van den heer U. S. Oppenheim de collecte uit te oefenen. In een der woningen, die te Groningen van ge- meentewege gereinigd werd, kwam men, zoo de »Amst." meldt tôt de ontdekking, dat de daarin alleen wonende vrouw met niet minder dan 18 honden haar bed 's nachts deelde. Het beddegoed is onteigend en de honden zijn aile verdronken. Bij de audiëntie, welke de permanente commissie uit het centraal comité van den Noord-Ooster Lo- caalspoorweg Maandag j.l. bij den minister van waterstaat heeft gehad, heeft de commissie detoe- zegging verkregen over de lijnen ZwolleOmmen CoevordenEmmenVeendam—ZuidbroekDelf- zijl met zijtak naar Assen en een verbinding met de staatsspoor ZwolleAlmeloo. De regeering behoudt zich voor in de ontworpen richtingen zoodanige wijzigingen te maken als zij in 't belang der betrokken streek zal noodig achten. Van het oorspronkelijk ontwerp zullen dus waar- schijnlijk niet worden uitgevoerd de gedeelten Zuid broekSlochterenGroningen en NijverdalNeede, terwijl in plaats van laatstgenoemde plaats ver- moedelijk Almeloo als eindpunt zal worden aange- nomen. De zijtak naar Assen zal ook aïs locaalspoorweg en niet zooals vroeger is bepaald als stoomtram worden uitgevoerd. De aanleg en de exploitatie zal waarschijnlijk geschieden door de Hollandsche IJzeren spoorweg- maatschappij. Een spoedige beslissing der daarover tusschen de regeering en die maatschappij gevoerd wordende onderhandelingen kan tegemoet worden gezien. Utrecht, 21 September 1892. De trein, die te 7.23 uit Amsterdam vertrekt, stuitte vlak onder Utrecht op een goederentrein geladen met ijzererts. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den machinist werd slechts een lichte schok gevoeld en kwamen de passagiers er met den schrik af. Na daar ongeveer een hall uur gestaan te hebben, kwam de sneltrein van Amsterdam, daar de seinen op veilig stonden, met voile vaart aanzetten. An- dermaal was het aan het beleid van den machinist te danken, dat geen menschenlevens te betreuren zijn; want op slechts één wagenlengte voor den stilstaanden personentrein werd de sneltrein gestopt. Hierdoor ontstond een algemeene paniek. Vele reizigers sprongen uit de wagens om over de spoor- baan een goed heenkomen te zoeken De trein van Rotterdam, die te 8.27 te Utrecht moet. aankomen, had ongeveer op dezelfde hoogte ook een botsing waardoor eenige wagens ontspoor- den en een conducteur het hootd verwondde. De sneltrein van Rotterdam, die te 9.10 te Utrecht moest aankomen, moest terugstoomen naar Har- melen en over vei keerd spoor naar Utrecht, waar door hij daar eerst te 10.20 arriveerde. De oorzaak van het een en ander schijnt gelegen te zijn in de nieuwe seinen, die pas in gebruik genomen waren. De seinwacht ers schenen daarmede nog niet volkomen vertrouwd te zijn. De trein, die te 10.43 te Arnhem moet aankomen, arriveerde daar eerst 12.15, waardoor de aansluiting gemist werd met Nijmegen en de Duitsche post geen aansluiting had met den nachtrit naar Emmerik. Een Parijzenaar, die gehoord had van een ver- loren weddenschap over het gezamenlijk doen di- neeren van 100 Parijsche dames, had gewed, dat hij er minstens 200 op een behoorlijk diner zou vereenigen. En zoo kwamen inderdaad Dinsdag 240 vrouwen bij Mardelay in de Richelieustraat bij een, waar zij een goed onthaal vonden. Te goed zelfs, wat het vloeibaar deel van den maaltijd betrof, want na uitbundige vroolijkheid kwam aan het nag'erecht de démon der tweedracht binnen- sluipen, zoodat 't ten slotte tôt een duchtige vecht- partij werd. Men zette daarom de «dames" buiten de deur, maar ook op straat raakten zij weder handgemeen, zoodat de kapsels geheel ontredderd werden en linten, strikken en zelfs haarvlechten en chignons door de lucht vlogen. Het publiek aniu- seerde zich natuurlijk kostelijk, maar de politie kwam tusschenbeide en bracht verscheiden amazo nes, die van de haar aangeboden vergunning wat. heel ruim gebruik gemaakt hadden, tijdelijk maar niet zonder moeite onder dak. Zij zullen zich voor den rechter hehben te verantwoorden wegens deze wijze van illustratie van het tijdperk der eendracht, door den heer Carnot in zijnè rede te Poitiers aangekondigd. STATEN-GENEBAAL. Tweede kamer. Kiesrecht. Thans zijn rondgedeeld de voorstellen betrefîende de kiesrechthervorming. Zij bestaan uit drie wets- ontwerpen a. tôt regeling van de kiesbevoegdheid voor de tweede kamer der staten-generaal en voor de pro vinciale staten; b. tôt regeling van de uitoefening van het kies recht voor de tweede kamer der staten-generaal en de provinciale staten; c. tôt regeling van de benoeming en van de aftreding der afgevaardigden ter eerste en tweede kamer der staten-generaal. Op het voetspoor der kieswet van 1850 wordt de regeling der kiesbevoegdheid voor de gemeente- raden overgelaten aan de gemeentewet, waartoe de grondwet thans nog meerdere vrijheid geeft dan vroeger. En waar het alleszins overweging schijnt te verdienen, om de verkiezing der plaatselijke ver- tegenwoordiging op andere en meer eenvoudige wijze in te richten dan die van de generale- en provinciale staten, wordt hare regeling van zelve evenzeer verwezen naar de gemeentewet, opdat zij verband kunne houden met de eerlang opnieuw te overwegen en te omschrijven taak der plaatselijke besturen. De regeling van het kiesrecht splitst zich in drie hoofddeelen. Vooreerst moet worden aangewezen wie kiesbevoegden zijn. Vervolgens op welke wijze de kiesbevoegde ingezetenen tôt de uitoefening van het kiesrecht worden geroepen. En eindelijk zullen omtrent de benoeming en aftreding der leden van de eerste en van de tweede kamer der staten-ge neraal voorschriften zijn te geven. Elk dezer hoofddeelen wordt afzonderlijk in een der wetsontwerpen geregeld. Te zamen vervangen deze de wet van 4 Juli 1850 (Stbl. no. 37), zooals die gewijzigd is bij art. "VII der additioneele arti kelen van de grondwet en bij de wet van 30 De- cember 1887 (Stbl. no. 257), voor zooveel de staat- kundige verkiezingen aangaat, in haar geheel. Het gewicht der zaak zoowel als de uiteenloopende aard der voor de aangeduide hoofdpunten tôt stand te brengen regeling schijnen omtrent elk daarvan eene zelfstandige beslissing van den wetgever te vragen. Wenscht deze voordracht zooveel mogelijk aan de eischen te voldoen, welke gewijzigde toestanden voor de toekenning en uitoefening van het kiesrecht doen gelden, bij de samenstelling der wetsontwer pen is zoo weinig doenlijk afgeweken van de volg- orde en de bewoordingen der thans omtrent het kiesrecht geldende bepalingen. Op deze wijze kan, ook in het vervolg, de ondervinding der laatste veertig jaren bij de uitoefening van het kiesrecht het best en blijvend worden benuttigd. Het wetsontwerp tôt regeling van de kiesbevoegd heid luidt aldus; Art. 1. De leden van de tweede kamer der staten-generaal worden gekozen door de mannelijke meerderjarige ingezetenen des rijks, tevens Neder- landers, die de kenteekenen bezitten van geschikt- heid en maatschappelijken welstand, in deze wet bepaald, en aan wie het kiesrecht of de uitoefening daarvan niet, op grond van de bepalingen dezer wet, tijdelijk of blijvend is ontzegd. Art. 2. Deze wet houdt voor Nederlander en voor ingezeten des rijks, die het is volgens de wet, verklarende wie Nederlanders en wie ingezetenen zijn; voor meerderjarig, die den leeftijd van drie- en-twintig jaar heeft bereikt. Art, 3. Deze wet houdt voor kenteeken van ge- schiktheid de kennis van lezen en schrijven. Zij acht de kennis van lezen en schrijven be- wezen door eene eigenhandig geschrevene aanvraag om op de lijst der kiezers te worden geplaatst. De vorm dezer aanvraag en de wijze van inle- vering worden geregeld bij algemeenen maatregel van bestuur. Art. 4. Deze wet houdt voor kenteeken van maatschappelijken welstand het voorzien in eigen onderhoud en in dat van het huisgezin. Zij onderstelt, dat in eigen onderhoud en dat van het huisgezin wordt voorzien door hem, die gedurende het laatstverloopen burgerlijk jaar geen onderstand heeft genoten van eene instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur. Onderstand aan de vrouw of inwonende kinderen verstrekt, wordt geacht door den echtgenoot of vader te zijn genoten. Art. 5. Yan het kiesrecht zijn uitgesloten a. zij die bij onherroepelijk geworden gerechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren, zij, aan wie bij on herroepelijk geworden rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ontzegd, gedurende den tijd dat het verlies of de ontzetting duurt b. zij, die den door lien verschuldigden aanslag in de rijks directe be- lastingen in hoofdsom en opeenten niet hebben vol- daan, tenzij, volgens wettelijk voorschrift, die be- lasting hun is kwijtgescholden, of hun onvermogen om die te voldoen is gebleken, gedurende het bur gerlijk jaar volgende op het dienstjaar, waarover de belasting had moeten zijn voldaan c. zij, die zich opzettelijk aan den bij de wet opgelegden krijgs- dienst of aan eene bij de wet opgelegde verplieh- ting ten aanzien van 's lands verdediging hebben onttrokken d. zij, die onherroepelijk wegens mis- drijf zijn veroordeeld tôt eene vrijheidsstraf van vier jaar of langer e. zij, die door den militairen rechter zijn ontslagen uit den militairen dienst met onwaardig-verklaring om bij de gewapende macht te dienen. Art. 6. Het kiesrecht wordt niet uitgeoefend door hen, die a. krachtens wettelijk voorschrift, van hunne vrijheid zijn beroofd b. niet voorkomen op de van kracht zijnde kiezerslijsten. Art. 7. De uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen beneden den rang van officier bij de zee- en de landmacht, voor den tijd, gedurende welken zij zich in werkelijken dienst onder de wapenen bevinden. Art. 8. De leden der provinciale staten worden gekozen door de ingezetenen der provincie, diebe- voegd zijn tôt het kiezen van leden van de tweede kamer der staten-generaal. Deze wet houdt voor ingezeten der provincie hem, die daarin gedurende de laatst voorafgaande twaalf achtereenvolgende maanden zijne woonplaats heeft gehad. Art. 9. Behalve de in artikel 5 genoemden zijn van het kiesrecht voor de provinciale staten uifge sloten, gedurende het burgerlijke jaar volgende op het dienstjaar waarover de belasting had moeten zijn voldaan, zij die den door hen verschuldigden aanslag in de directe belastingen der provincie, waarvan zij ingezetenen zijn, niet hebben voldaan, tenzij, volgens wettelijk voorschrift, die belasting hun is kwijt gescliolden of hun onvermogen om die te voldoen is gebleken. Art. 10. De wet van 4 Juli 1885 (Staatsblad no. 37), gewijzigd door artikel VII van de additioneele arti kelen der grondwet en door de wet van 30 Decem- ber 1887 (Staatsblad no. 257), vervalt voor zooverre zij de kiesbevoegdheid regelt voor de tweede kamer der staten-generaal en de provinciale staten. Zij blijft ten aanzien der kiesbevoegdheid voor de gemeenteraden van kracht, zoolang daaromtrent niet nader bij de wet, regelende de samenstelling, in- richting en bevoegdheid der gemeentebesturen, zal zijn voorzien. Het wetsontwerp tôt regeling van de benoeming en van de aftreding der afgevaardigden der eerste en tweede kamer gaat vergezeld van een nieuwe kiestabel. De regeering stelt voor, dat in elk kiesdistrict slechts éen lid dier kamer wordt gekozen. Zij licht dit aldus toe «Nu de wetgever, onder instemming van een groot gedeelte der volksvertegenwoordiging het stelsel der enkelvoudige kiesdistricten heeft inge- voerd, de openbare meening zich. niet tegen het behoud daarvan verzet en gedeputeerde staten der verschillende provinciën in beginsel voor het behoud der bestaande verdeeling adviseeren, schijnt het ongeraden, om met dat stelsel te breken. Hiervan is echter het natuurlijk gevolg, dat ook de vijf steden, die thans nog veelvoudige districten zijn, in enkelvoudige worden verdeeld. Niet slechts ter eenvormige toepassing van het eenmaal aangenomen beginsel is dit noodig, ook de eischen der practijk gaan het vorderen. Het ware toch niet wel ver- dedigbaar, om in groote gemeenten als Amsterdam en Rotterdam 80,000 of 40,000 kiesbevoegden ge- zamelijk te doen medewerken tôt de keuze van negen of vijf vertegenwoordigers. De verdeeling der groote steden is trouwens geen nieuwe zaak. Zij is buitenlands algemeen." De verdeeling der groote gemeenten is, behou- dens eene enkele uitzondering ten aanzien van 's Gravenhage, geschied geheel in overeenstemming met de adviezen der daarover gehoorde gemeente besturen. Voor Groningen kan zij plaats vinden zonder eenige verandering in de omliggende kies districten. Voor Utrecht, Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam was dit niet mogelijk, met het oog op de vermeerdering en steeds toenemende be- volking. Het district Groningen I zal bestaan uit het noordelijk deel der gemeente Groningen, gelegen binnen de volgende grenzen het Reitdiep tôt, aan de brug daarover vervolgens langs de as van den Westersingel over de nieuwe Aa-straat langs de west- en zuidzijde van de Westerkade over de - Westerhavenstraat vervolgens langs den westelijken en en noordelijken boord van den mond van de Zui die derhaven en van het provinciaal verbindingskar^c, die Hoornsche- Winschoterdiep, daarna langs den elders. delijken boord van de Oosterkade en verj°'woor''ige langs de zuidzijde van den Noorderdijken genomen EemskanaaI. Groningen II uit Groning' ontsmet. In gedeelte, Haren, Noorddijk, Bedum, J enkel nieuw Slochteren en Hoogezand. Mden we weer in de Wes- wel ingelieht, HOOGEZAND 15-22 Sept. lÇ t^en°water Geboren: Trientje, d. v. RoelfVinkesm gedronken; Smid; Berend, z. v. Homma Huitema daarop brak Bouma. neeskundige Overleden: Hindrik Erk, 73 j. elierii,ons(ai,eer<l, Leentje Appeldoorn; Steven Bouwman, 23r) gevoerd gehuwde z. v. Jan Bouwman en Eeuwke teivtiebarak, overleden. 'octoren SLOCHTEREN, 14—20 Sept. 1892. W de Geboren: Aaltje, d. v. S. Bos en J. Huiting t1'™1 Harkstede Harm, z. v. G. Scholtens en T. Gras te Kolham Eltjo, z. v. K. Drijver en M. A. Kuiper te Siddeburen Frouwke, d. v. H. Bos en C. Ban- a ninga te Siddeburen Albertus, z. v. H. Brondijk en H. Mulder te Slochteren. Ondertrouwd Heino Massier, 27 j. en T. Ozinga, 27 j. beide van Siddeburen. Getrouwd Jacob Timmer, 18 j. en Hillechien Koning, 28 j., beide van Slochteren. Overleden Dina Bos, 21 j., d. v. K. Bos en H. Holthuis te Slochteren. ZUIDBROEK, 16—23 Sept. 1892. Geboren: Derk, z. v. Pieter de Neu en Mar- garetha Catharina Oostindier. Ondertrouwd: Abraham Simons, 49 j., weduwn. van Roossien Broekema en Foklje ter Berg, 37 j. NOORDBROEK, 13—19 Sept. Geboren Hillechien, d. v. Arend Hartman en Frederika Luttje Harm, z. v. Egbert Westerdiep en Auktje Kroon. MUNTENDAM, 12—19 Sept. 1892. Geboren Antonie, z. v. Jan Koekkoek en Anna Hut; Wiechertje, d. v. Geert Koning en Aaffien Veldman; Huibert, z. v. Hendrik van Dijk en Zwaantje Hartman. Overleden: Harm Vos, oud 67 j., echtg. van Roelfien Scholtens; Jacob Seip, oud 62 j., echtg. van Jantje Buil. Vergadering van den Raad der ge meente Hoogezand op Woensdag den 31 September, des na- middags te 31 nnr. Aanwezig 12 leden. Afwezig de heer Wolthuis met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering, waarna door den secretaris de notulen worden voorgelezen, welke hierna onveranderd worden goedgekeurd en vast- gesteld. Volgt mededeeling van den voorzitter, dat de heer "Wolthuis kennis gegeven heeft afwezig te zullen zijn. Aan de orde: 1. Aanvraag om eervol ontslag van de onder- wijzeressen Hoog en Klinkenberg. a. Het ingekomen adres van Mej. Hoog wordt door den secretaris voorgelezen en hierin wordt te kennen gegeven, dat zij met den 1 November a.s. gaarne eervol ontslag uit hare betrekking had als onderwijzeres te Kiel-Windeweer. Voorzitter: B. en W. stellen voor aan dit ver zoek gevolg te geven en het ontslag te doen ingaan met 1 Nov. a.s. Aldus wordt er door den Raad besloten. b. Eveneens wordt door den secretaris het adres voorgelezen, waarin Mej. Klinkenberg onderwijzeres te Kropswolde eervol ontslag uit hare betrekking vraagt. Ook dit ontslag wordt eervol verleend met 1 Nov. a.s. 2. Benoeming van eene onderwijzeres le Kiel- Windeweer. De voordracht bestaat uit de dames: H. Noord- hof te Gielërveen, H. Doornbos te Annen en H. de Groot te Nieuwe-Pekela. Het advies van het hoofd der school wordt voor gelezen, waarin te kennen gegeven wordt, dat Z Ed. Mej. Doornbos zou verkiezen boven Mej. de Groot, daar deze laatste geene acte heeft voor nuttige handwerken. Ook heeft Mej. Doornbos zeer veel takt voor het geven van onderwijs, en ze weet de oi'de zeer goed te bewaren. Ook het advies van den schoolopziener wordt voorgelezen, waarin te kennen gegeven wordt dat deze zich best met de BEHOORENDE BIJ HET 1

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 5