No. 78 W0EN8DAG 28 September 1892. 22s Jaargang. dit het 8eYen. V A N FEUILLETON UIT GRU.NO, BOE01SIÏÏS ZOON, SAPPIMIEE Inzending van Advertentiën en Xngezondsn Stukken des Binsdags- en Trijdagsavonda voor tes uni bij de ■Jitgevera. Overzicht van 18 tôt 25 Sept. 1891 Voor de Gemeenten HOOGEZAND, BAPPEMEERSLOGHTEREN MQOEBBROEK, gUIDBROBK, EUIPLABEN, HAREM en*. Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie ma and en 35 cent*. franco per post 45 cents, Enkele nommera 5 cents. PRIJS dei ÀDVERTENTIËNYan 1-5 regels 85 cents, isdere regel meer 1© cents. Groote lettars worden naar plaats- rnimte herekend. Abonnement lager. Bezeifde advertentieîn eeni voor 3-maal plaatsing bssteld, is de darde plaatsing gratit. DIENSTREGELING OP DE STAATS-SPOORWEGEN. AANVANQENDE DËN 1 ME! 1882 (TIJD VAN GREENWIGH.) Ons Gelllustreerd Zondagsblad. «Wie geelt ons Hollandsch publiek een goede en goedkoope Illustratie Het is nog slechts weinige jaren geleden, dat een onzer meest gezaghebbende critici die vraag stelde. Dat het antwoord zoo ge- ruimen tijd uitbleef, lag zeker allerminst aan onze uitgevers. wier wil goed genoeg was, doch wier kunst te kort schoot. Eerst de laatste technische overwinningen op het gebied der reproductie, hebben het mogelijk ge- maakt, een gedachte als die, om een degelijk Geil- lustreerd Weekblad onder het bereik te stellen van het algemeen, tôt uitvoering te brengen. Hetzelfde doel was het, dat ons van den aanvang af voor oogen stond. Of wij daarin zijn geslaagd? Vol vertrouwen laten wij dit over aan de beoor- deeling onzer lezers, die, na al dadelijk de eerste nummers met welgevallen te hebben begroet, de uitgave bij haar verder verschijnen een steeds klim- mende sympathie schonken. Het getal geabonneer- den wies aan tôt een aanzienlijk cijfer. Strekt dit cijfer tôt verklaring van den grooten bloei onzer onderneming, het wordt op zijn beurt alleen verklaard door ons streven om, tegen den luttelen prijs van slechts dertig cents in de drie maanden of nog geen 21/3 cents in de week, onze lezers in de gelegenheid te stellen, zich den eigen- dom te verzekeren van een illustratie, welke, wat degelijkheid van inhoud en keurigheid van vorm even goed al wat artistieke waarde en actueele beteekenis aangaat, zich gerust mag meten met vroegere illustraties van het tienvoudige van den thans kostenden prijs. Een streven als dit wordt alleen dan bereikt, als het den steun vindt., zonder welken een uitgave als deze onbestaanbaar is. Hoe grooter steun, hoe grooter resultaat. Op dien steun doen wij thans een beroep Moge dit in ruimen kring weerklank vinden BUITENLAND. Den 22 Sept, hebben de Franschen, of liever heeft Parijs feestgevierd, tôt herdenking van den honderdsten verjaardag der republiek. Dat die republiek nog lang geen honderd jaar oud is en dat die welke den 22 Sept. 1792 werd uitgeroepen een Napoléon heett mogelijk gemaakt, daarover heeft men wijselijk maar gezwegen. Het was in September 1792 toen de vereenigde légers van Oos- tenrijk en Pruisen en andere kleinere mogendheden naar Frankrijk optrokken, om met ruim 80 duizend man welgeoefende troepen den gevangen koning uit de handen der revolutie mannen te verlossen. Als één troon omvergeworpen wordt, wankelen er vele, geen wonder dus dat monarchen als de keizer van Oostenrijk en de koning van Pruisen naar het zwaard grepen, om de revolutionaire beweging in Frankrijk te onderdrukken. Dit mocht niet ge- lukken. In den slag bij Valmy op 20 Sept, zege- vierden de republiekeinen over de vreemde indrin- gers, de geallieerden trokken zich terug, waarop de nationale conventie, geheel zonder pressie van builen, de eigen zaken kon regelen. Den 21 Sept, nam zij de volgende besiuiten Geen andere grond- wet is mogelijk dan die door het volk is goedge- keurd de veiligheid van personen en eigendommen zal worden gehandhaafd door de natie het koning- schap in Frankrijk is afgeschaft. Den 22sten Sept, werd officieel de republiek afgekondigd en bepaald dat met dien datum eene nieuwe tijdrekening zou beginnen. Die feiten herdacht men Vrijdag te Parijs in het Panthéon door deftige i edevoeringen van den président en andere grootwaardigheidsbe- kleeders, op de straat door luchtige danspartijen, zooals alleen de Parijzenaar die kan organiseeren en door optochten waarin de helden der revolutie werden voorgesteld. Militaire muziek uit de vorige eeuw moest de Parijzenaars herinneren met welk ceremonieel hunne voorouders ter dood werden ge- bracht. Ter opluistering van het feest, kan men zich grooter tegenstelling denken, woei hier en daar de russische vlag, en had men de paarden der huurkoetsiers van russische keizersvlaggen achter de ooren voorzien. Dat men in Frankrijk met meer sympathie de uitroeping der laatste republiek in plaats van die der eerste zou hebben herdacht, is zonder twijfel. De laatste heeft Frankrijk voorspoedig en geëerd gemaakt en een duurzamer grondslag gelegd voor een welgeordende volksregeering, dan de eerste dit vermocht. BINNENLAND. Door H. M. de koningin-regentes zijn de zittingen der staten generaal plechtiggeopend. Werd de troon- rede niet met zooveel belangstelling te gemoet gezien als het vorige jaar, daar de plannen der regeering wel bekend waren, toch mag hetgeen daarin ver- meld wordt gewichtig en veel omvattend genoemd worden. De nieuwe kieswet voor de 2e kamer en de provinciale staten wordt aangekondigd (en is reeds ingediend), de minister van financiën zegt de heroeps- en bedrijfsbelasting, de herziening der grondbelasting tôt verlichting van den druk voor den landbouw toe, over welke de troonrede zich misschien wat al te gunstig uitlaat, in tegenstelling van handel, scheepvaart en nijverheid, waarvan de toestand minder rooskleurig geschilderd wordt. Wetsvoordrachten tôt verhetering der weerbaar- heid des lands en van rnaatschappelijke toestanden worden in gereedheid gebracht, om naarmate de voortgang van den wetgevenden arbeid dit mogelijk maakt, aan de overweging der staten-generaal te worden onderworpen. Omtrent Nederlandsch-Indië is de troonrede rijker dan hare voorgangsters. Reeds spoedig worden maatregelen toegezegd omtrent het leger, de financiën, de kofûeeultuur, het onderwijs en het mijnwezen. De tegenwoordige minister schijnt de hervormingen, waarnaar reeds zoolang reikhalzend is uitgezien, aan te durven. Reeds hebben beide kamers hare werkzaamheden hervat. De beide voorzitters zijn herbenoemd De minister van financiën hield Donderdag de zooge- naamde millioenen-speech. Ilij raamt de middelen voor 1893 op bijna 128 millioen gulden, waarhij niet in rekening is gebracht de ophrengst der ver- mogensbelasting. De uitgaven worden begroot op ruim 136 millioen, bijna 5 millioen hooger dan het vorige jaar. Voor spoorwegen wordt 2 millioen, voor het materieel der marine H, voor de vol- tooiing van het vestingstelsel bijna 1 millioen meer aangevraagd. De gewone besparingen in aanmer- king genomen zal de dienst van het volgende jaar een te kort opleveren van bijna 4 millioen. Het totaal der uitgaven van buitengewone werken is echter ruim 1 millioen hooger dan dit te kort. Dinsdag is het adres van antwoord op de troon rede aan de orde en de wijziging der artsenwet. De le kamer is reeds met het adres van ant woord gereed, en heeft aanstonds de vermogens- belasting ter hand genomen. Het gewicht der be- raadslaging lag vooral in de verdediging die het ontwerp in meerdere of mindere mate vond bij de politieke tegenslanders der regeering. Zelfs de heer Lohman had een woord van lof. Al verwonderde het hem dat deze regeering niet eerst den hoek- steen voor aile blijvende verhetering de kiesrecht- hervorming had afgedaan, juichte hij de regeling der progressie, die de minister toepaste, gaarne toe als een billijke verdeeling van de lasten der gemeenschap naar den maatstaf van de draagkrachl. De heer van Royen meende den minister er op te moeten wijzen, de burgemeesters, die bij deze wetten met nieuwe werkzaamheden worden belasf, bij de herziening der gemeentewet daar- voor een rijksloelage te verleenen. De minister had bij de verdediging van zijn voordracht een ge- makkelijke taak. Hij beloofde ailes te zullen doen om de wet met 1 Mei in werking te doen treden, maar den inhoud van het ontwerp der bedrijfsbe lasting mede te deelen, wilde hij niet, ofschoon daartoe herhaaldelijk aangezocht. Het ontwerp werd aange- nomen met 38 tegen 8 stemmen, de afschaffing van den zeepaccijns met 41 tegen 4, en de verhoogin van de belasting op het gedistilleerd met 42 tegen 4 stemmen. De verlaging der mutatierechten en van den zoutaccijns zonder hoofdelijke stemming. De vorige week maakte ik melding van twee ziektegevallen, die juist op Zondag waren uitge- broken, doch een zeer gunstig verloop hebben gehad. Naar het mij voorkomt, zijn het van die gevallen van plotselinge braking en diarrhee, die zich elk jaar wel eens voordoen, zoo hier als elders. Toch prijs ik het zeer, dat in de tegenwoordige omstandigheden aile voorzorgen worden genomen en aile huis en inboedel direct wordt ontsmet. In den loop der week deed zich geen enkel nieuw geval voor. Doch juist op Zondag hadden we weer een nieuw en ernstig geval. Daar lag in de Wes- terhaven een woonscheepje, dat pas van de Lop- sterkermis was geretourneerd. Ben ik wel ingelicht., dan had de man zelf het schip vandaar getrokken. Erg vermoeid en nat bezweet had hij toen water uit het diep geschept en daarvan ruim gedronken; daarna volgde de maaltijd en kort daarop brak plotseling de ziekte bij hem uit. Geneeskundige huln werd ingeroepen en choiera geconstaleerd, waarna de patient naar de barak werd gevoerd en de leden van 't gezin naar de observatiebarak, om daar eenige dagen onder toezicht van de doctoren te blijven. Het scheepje werd daarop door de stad naar den opslag der faecaliën vervoerd, daar werd ailes met petroleum begoten en verbrand. Inmiddels was de toestand van den patiënt zoozeer verergerd, dat hij al gauw bezweek en nog den- zelfden nacht ter aarde werd besteld. De groote zorg baart nu echter, dat bij het uitbreken der ziekte aile uitwerpselen in de haven zijn geworpen zoodat het gevaar voor besmetting daardoor zooveel grooter is geworden. Want hoe dikwijls ook ge- waarschuwd en hoe gemakkelijk de gelegenheid ook wordt gemaakt, om gratis versch leidingwater te kunnen bekomen, toch zijn er van die zorge- loozen en onverschilligen, voor wie aile waarschu- wing tuiderdetuit 't eene oor in en 't ander gaat uit ;°zoodat uit traagheid allicht een of ander weer van dit havenwater gebruikt en zich daardoor aan het gevaar van besmetting blootstelt. Uit een enkel geval als b.v. dit laatste kunnen we meteen eens zien, welke loestand van verwarring en ellende in eene stad als Hamburg rnoest ontstaan. Want als straks de huisgenooten worden ontslagen, is de man en kostwinner weg, is het scheepje met aile have en goed verbrand. En al wordt er ook ver- goed en geholpen, zoo blijft toch de toestand er ireurig om en kunnen we eenigermate bij verge- lijking nagaan, hoe 't er in Hamburg moet uitzien, waar plotseling zoovele duizenden huisvaders en moeders worden gemist en de regeering bij aile radeloosheid bijna het hoofd heeft verloren. In de afgeloopen week had hier de verhuring plaats van plaatsen in den Nieuwen Schouwburg vour het aanstaand seizoen. Voojaf had men ons door de bladen bekend gemaakt, welke uitvoeringen we mochten wachten. Doch vooreerst was dat lijstje erg sober. En in de tweede plaats werd er van eene opéra geen woord gerept; terwijl de uitvoe ringen van 't hier zoo goed bekend «Nederlandsch Tooneel" voor 't meerendeel vallen in de kermis en dus niet tôt het eigenlijk winterseizoen kunnen 3) »lk zal er graag mijn best voor doen." De wederzijdsche belofte werd bezegeld met handdruk en kus. Daarna hervatte Annie: »Je zult zien, dat we veel gelukkiger worden, en als later onze wegen zich mochten scheiden, zullen we zooveel prettiger herinneringen meenemen aan ons ouderlijk huis Wie weet, of vader ook niet meer in ons midden zal wezen." »Dat zou nog het beste succès van ailes zijn," stemde Marie toe. »Het hindert mij dikwijls, dat hij zich hoe langer hoe meer van ons terugtrekt, alsof niet de nauwste band ons verbindt." Juist wilde Annie weder het woord nemen, toen Lize op eens tôt haar zeide «Anna, je moet mij eens eerlijk antwoorden op een vraag. Zeg eens oprecht, is het alleen door Gato gekomen, of zit die hroer van neef Karel er ook achter? Die gescheiden wegen en die eigen huishouding komen mij verdacht voor, wat zeg jullie er van?" Lachend werd het toegestemd. Annie had moeite zich te verdedigen tegen de algemeene plagerij. Een half jaar is voorbijgegaan. Weder bij de familie van Doorn binnentredend, vinden we den kring grooter geworden. Die grijze heer in den gemakkelijken leuningstoel, verdiept in zijn courant, is niet meer een ongewône gast in hun midden. De man der wetenschap, wiens wereld in zijn stu- deercel zoo eng schijnt en toch zoo onmetelijk ruim is heeft zich op den duur niet kunnen onttrekken aan de bekoring van een vriendelijken huiseljjken kring. Niet meer als vroeger vlucht hij met zijn nieuwsblad naar zijn kamer, rnaar hij brengt dat uurtje van ontspanning te midden der zijnen door. Het is zelfs geen uitzondering meer, dat hij, die in de vrouw slechts de huishoudster zag, zich met een vraag of opmerking tôt zijn dochter Marie wendt, wier helder inzicht hem telkens opnieuw verhaast. De afgetrokken geleerde, trouwer vriend voor zijn boeken dan voor zijn kinderen, zou niet kunnen zeggen welke verandering in zijn naaste omgeving had plaats gehad, maar toch gevoelde ook hij den invloed van een onzichtbaren goeden genius. Wanneer hij heden echter uit het Ka mer verslag een opmerking maakt, is het niet tôt Marie dat hij spreekt, maar tôt een jongen man met innemend gelaat, die sedert enkele dagen de rechten van aanstaanden zoon in zijn huis had ver- kregen. Hoeveel belang deze op anderen tijd ook mocht stellen in het nieuwe Ministerie, nu luiden zijn antwoorden vluchtig en ontwijkend. Meer lusf scheen hij te hebben in het fluisteren van zoete woordjes aan het oor zijner buurvrouw, die hem heler gehoor schenkt dan hij het haar vader doet. Het geluk straalt Annie van Doorn uit het lieve gelaat, dat ze voorover gebogen houdt, schuil zoe- kend in haar eigen schaduw, uit vrees wellicht voor de lachende blikken harer zusters! Lize had indertijd juist geraden het was Albert Dur en die, onwetend, Annie het eerst had gebracht op den weg der zelfkennis. Zij had den ernstigen degelijken jongen man leeren kennen nog voordat haar nicht met haar had gesproken toen was de gedachte bij haar opgekomen, hoe weinig hij met zijn hoogere eischen aan het leven zich te huis zou gevoelen in haar kring, waar kleingeestige haarkloverijen aan de orde van den dag waren. Was het te verwonderen, dat de woorden van Cato olie in, het vuur waren? Bij haar vertrek uit Rotterdam was nog geen woord van liefde tusschen Annie en van Duren ge- wisseld, maar beiden gevoelden dat hun hart elkaar toebehoorde, en het verraste Annie geenszins, dat onlangs, na een benoeming, die hem een onafhan- kelijk bestaan verzekerde, hij op eens voor haar stond. Een gelukkig paar telde het gezin weldra meer en de opgewonden hlijdschap der jongere zusters over het geluk van Annie toonde opnieuw, hoe hartelijk de genegenheid was, die haar onder- ling verbond. In het »Bond der Tugend," zooals Lize de ge- slolen overeenkomst allijd noemde, was Albert reeds ingewijd, maar lachend had hij het hoofd geschud over een hem zoo onverklaarbare zaak, waarvan hij noch het nut, noch de noodzakelijkheid inzag. Dezen zelfden avond, toen na het lezen der courant de oude heer zich in zijn studeerkamer terugtrok, vroeg Marie een oogenblik de aandacht van haar aanstaanden broeder. «Hier zijn de verschillende aanteekeningen," zeide zij, «overtuig je, dat het geen gekheid is, maar voor ons inderdaad een zaak van hoogen ernst. Wij hebben ondervonden, hoe sterk we ons die onaangename gewoonte hadden eigen ge maakt, deze boeten getuigen er voor." Yan Duren nam het boekje en wierp een blik op de sprekende cijfers. «Ja, Albert, ik ben niets beter dan mijn zusters," zeide Annie lachend en blozend, toen haar verloofde met den vinger op haar naam wees. »In het eerst ging het goed, maar later zijn we beurte- lings in de oude fout vervallen." «Dat vind ik niet meer dan natuurlijk, maar ik zie ook dat jullie nu allen op den goeden weg bent," antwoordde haar verloofde. »Neen," ging hij voort, »ik zal er niet meer mee schertsen; ik heb nu bemerkt hoe ernstig je aller streven is, je zelf te leeren bedwingen. Met zoo goed voornemens en zooveel samenwerking zal de overwinning niet uitblijven. Het boetesysteem werkte uitstekend, dat erken ik, maar zorg dat het spoedig niet meer noodig is en je ook zonder dien prikkel voldoende kracht tôt zeifbeheersching hebt. Weet je wat ik jullie ernstig raad? Zoekt meer afleiding voor je geest, en je zult zien, dat dit de beste bondgenoote is om niet op te gaan in de nesterijen van het alledaagsche." «Daar hebt je wel gelijk aan," zeide Marie. «Se dert ik mijn boeken minder verwaarloos, gevoel ik dat telkens meer. Ik heb nog een stille hoop dat vader mij eenmaal den toegang tôt zijn heiligdom zal geven;—ben ik eens over dien drempel, dan zal het, hoop ik, met mijn boeten gedaan zijn." «Dat zal niet lang meer duren, daar sta ik je borg voor," antwoordde Garolien. «Gisteren wei- gerde hij nog je aanbod, voor hem te lezen, morgen vraagt hij er om, dat zul je zien. Hij is zooveel veranclerd in den laatsten tijd Dat hebben we ook al aan jou te danken, Annie!" «Niet aan mij alleen, wij hebben allen evenzeer ons best gedaan," zeide Annie, «niet het minst onze Lize, aan wie het zeker den meesten strijd heeft gekost." «Zeg dat wel," zeide Lize oprecht; «maar ik moet erkennen, dat Marie de beste bocte heeft uitgevonden. Toen Carolien gisteren beweerde, dal de Gaxtons van Thaekeray was en niet van Bulwer, zooals ik zei, en zij mij niet gelooven wilde, wil ik je wel verzekeren, dat ik op het punt. was weer op te stuiven, toen ik op eens in mijn verbeelding een geheelen linnenzolder vol waschgoed zag en ik hield mij nog bijtijds in!" EINDE. V 0 LK BLA 00ST-S00BECHT IN VAN Yen NIEUWE SCHANS naar HARLINGEN. Vtrtr. N.-Schan« *5,56 Wlnachoten 6,15 Soheemda Znidliroek Hoogezand Kropswolde Groningen 6.27 6,40 6.58 6.59 7,12 7,16 Leeuwarden 8,48 Aank. Harlingen 9,19 5,7,20 *8,16 f 7,88 8,1 Aan Vertr. 7,50 S 8,1 «8,14 s 8,2f ^S,8i 8,45 8,56 9,7 9,12 9,26 9,35 11,34 12,10 11,15*2,28 11,80 2,40 11,48 2,52 11,58 3,3 12,2 3,14 12,8 8,20 12,21 8,32 1,25 4,44 2,68 6,7 8,29 6,46 5,10 5,24 5,81 5,41 5,48 6,6 6,12 8,28 8,88 8,46 8,57 9,6 9,11 9.28 9.29 7,57 10,54 8,38 11,30 De met een gemerkte treinen stopper, aan den Borger- eompagniesterweg (wachtp. 87)tôt het opnemen van reizigera. Bovendien mogen aldaar die treinen verlaten reizigera, voor- zien van plaatsbewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. De trein van 8.16 neemt des Dinsdags geen reizigers op voor Groningen. Van HARLINGEN naar NIEUWE SCHANS. Vertr. Aank. Vertr. Harlingen Leeuwarden Groningen Kropswolde Hoogezand Znidbroek Scheemda Winzehoten Aank. N.-Schanz *6.10 6,24 6.30 6,41 6,56 7.4 7,20 6,42 7,28 8,41 8,46 9- 9,6 9.15 9,30 9,88 9,52 8,58 11,6 12,24 *12,88 12,52 12,68 1,9 1,24 1,82 1,48 12,60 1,36 2,48 2.58 3,7 3,13 3,22 8,87 8,45 3.59 2,51 4,46 6,4 *6,12 6,26 8,32 6,43 6,59 7,7 7,28 5,26 7,52 9,10 10,39 10,53 10,59 11,8 11,28 11,81 11,44 De met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- compagniesterweg (wachtp. 87) tôt het uitlatcn van reizigers. Bovendien hehben aldaar tôt die treinen toegang reizigers, voorzien van terugreiagedeelten van retourhiljetten naar Hoo gezand-Sappemeer. Sneldienst van Groningen 7,80 naar Amsterdam a— Van GRONINGEN naar MEPPEL—BOSCH. Vertr. Groningen 6,7,30 9,40 12,80 8,88 5,15 8, Haren 6,9 9,49 8,47 8,9 De Punt 6,17 9,57 12,48 8,55 8,17 Vries-Znidl. 6,26 10,6 4,4 8,26 Assen 6,40 7,68 10,24 1,4 4,22 6,41 8,44 Meppel 7,55 8,59 11,45 2,15 5,43 7,42 10,8 Zwolle 8,42 9,88 12,42 8,7 6,88 8.88 10,48 Aank. Zutfen 9,30 10,41 1,42 4,17 7,30 9,47 Arnhem 10,16 11,27 2,80 5,9 8,11 10,80 's Boach 1,10 4,17 6,58 10,1 Van GRONINGEN naar DELFZIJL. Vertr. Groningen 7,25 11,52 1,31 4,53 7,52 10,40 Loppersum 8,30 1,2,86 5,58 8,66 13,44 Appingedam 8,50 1,19 2,56 6,18 9,18 12,5 Aank. Delfzijl 9,— 1,29 8,6 6,28 9,29 12,14 welke des avonds te 10,34 aldaar retonrneert. Van 's BOSCH naar MEPPEL—GRONINGEN Vertr. 's Bosch Arnhem Zntfen Zwolle Meppel Assen 5,20 6,10 7.27 6,— 7,8 8,88 9,86 10,50 7,5 10,6 8,11,40 9,40 12,80 10,88 1,51 11,18 12,2 Vries-Znidl. 7,45 11,4 De Punt 7,54 11,18 Haren 8,2 11,21 Aank. Groningen 8,10 11,80 12,28 Van DELFZIJL Vertr. Delfzijl 5,40 Appingedam 5,51 Loppersum 6,15 Aank. Groningen 7,13 2,86 3,51 4,5 4,14 4,22 4,80 12,62 2,50 3,87 5,8 5,48 7,7 7,21 7,80 7,38 7,46 5,82 7,6 7,46 8,44 9,19 naar GRONINGEN. 6,52 10,80 1,7 7,5 10,43 1,18 7,38 11,11 1,42 8,88 12,13 2,40 3,20 5.11 7,22 9^29 10,9 9,48 9,52 10,- 10,8 10,84 4.12 8,16 4,24 8,21 4,48 8.57 5,48 9,48 COOOCOJ

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1