BUITENLAND. BINKENLAND, BURGERLIJKE STAND. voordracht kan vereenigen. Na gehouden stemming werd Mej. H. benoemd tôt onderwijzeres te Kiel-Windt 3. Benoeming van eene onderwijzeres' wolde. De voordracht voor deze vacature best dames: Itje Vorenkamp te Zuidbroek, C Koops te Siddeburen, Trientje Bakker te en Heidewig Smith te Gieten. Het advies van 't hoofd der school te Kj wordt voorgelezen en daarin te kennen dat hij met zeer veel genoegen Mej. Vc Mej. Koops en Mej. Bakker in de school werken, doch de voorkeur geeft aan Mej. omdat 1. Mej. Koops zeer goed onderwi] zeer waarschijnlijk de acte voor de gymi halen en 3. omdat zij zeer goed zingen ka men in 't algemeen slechts zelden aantre Wordt verder voorgelezen het advie, heer Schoolopziener, waarin te kennen ge dat, uithoofde Mej. G. Koops zeer goed benoeming hierdoor bij den Raad moj bevorderd; terwijl het verspringen vai laats naar de andere, zooals het geval ij Mej. I. Yorenkamp afkeurend wordt t De heer van der Goot zegt, dat Mej. kamp toch een flinke onderwijzeres is vroeger schoolbezoek te Kropswolde h zeer gunstigen indruk op hem gemaal met genoegen in de klasse zien werken. Voorzitter: Toen ik haar in de klassi werken is ze mij ook zeer goed bevallei De heer Marring voert aan, dat het school zeer veel moeite gedaan heeft c lichtingen te verkrijgen en alsnu mej. 1 kiest boven de andere sollicitanten. Na gehouden stemming die nu volgde I. Vorenkamp met 7 van de 12 stemme toi onderwijzeres te Kropswolde. Op Mej. G. Koops werden 5 stemmen u 4. Onderwijs in de vrije- en ordeoei Voorz. B. en W. komen met het i den Raad om zich met een adres tôt d te wenden, teneinde twee jaar vrijstelll zoeken met het geven van onderwijs il en ordeoefeningen, om redenen, dat allç, zers in de gemeente nog niet in 't bez de acte voor de vrije- en ordeoefeninger zeer velen zijn die les nemen. Ook we niet ot de tegenwoordige lokalen er we noeg op ingericht zijn, dat onderwijs te dat er nog veranderingen moeten plaa De heer de Cock vraagt of de aanvra langeren tijd kan geschieden dai n van 2 jaar, waarop de voorzitter m niet langer kan aanvragen dan aar men dan opnieuw moet aam "eer vele andere gemeenten zegt âge geschied. I van B. en W. wordt hie ng van de begrooting ove ,B. en W. komen met h om nog een post op de llende onder de uitgaven h wel een post van 40C eenen gemeenteveearts. .nand der leden ook het in 't algemeen Zoo niet, r post bijlangs gaan, en kar _jn heeft, die direct te berde f wordt de begrooting post vooi t jaarwedde klerk ter sécrétai ,er is met 100 verhoogd, evenE edden veldwachters ieder met 5i j den post jaarwedde gemeentevee; voorzitter in 't midden, dat in eent ende gemeente als Hoogezand het noo r een veearts woont. Uit andere geme< er nu steeds een worden ingehaald. Aa te stellen gemeenteveearts zal dan oo opgedragen zich te belasten met het k 't vleesch. Dat zou hij er dan moeten t De heer Groenewold doet nog de vraa veearts dan moet wonen. Voorzitter De woonplaats en de wer later bij instructie door den raad word> steld. Kunnen de heeren er zich mede v dat de post op de begrooting wordt aai Aile leden verklaarden zich er voor. De post Voorschot Burgerlijk Armbes de voorzitter, is met 1000 verhoogd ei op 6500, om niet weer in 't geval t om later te verhoogen. Begrooting totaal der uitgaven wordt nu Hierna worden post voor post de der inkomsten geleeen en deze eveneens op 60888.85. Hierna wordt de begrooting door den opgemeld bedrag vastgesteld om ter go aan heeren Ged. Staten te worden opgez 6. Adres veldwachter te Westerbroek Voorzitter Het adres, daarop betrek bende, is in de vorige vergadering gerf aan B. en W. Het vorig jaar is er even vrage geweest om te Westerbroek eenen ter aan te stellen, maar er is toen afvj beschikt. Ik geloof evenwel, dat het w is, dat daar een veldwachter komt, ornda afgelegen streek is en er vaak baldadigl pleegd worden. Ik stel daarom voor om goedgunstig op te beschikken. De heer de Gock oordeelt dat een vel er weinig uitwerken kan, waarop de antwoordt, dat er dan toch een is in g« een moet optreden, en ze nu wel een ud loopen om er een te krijgen. De heer Marring verklaart er zich ook veldwachter te Westerbroek aan te stelle: De heer Oldenziel Nu er sprake is, nieuwe veldwachter aangesteld zal word het mij toch vreemd voor, dat het strak nomen is om het traktement te verhoogei De heer Meihuizen Het punt om te vi is reeds aangenomen. De heer Vos Naar ik gehoord heb, b de marechauseés vroeger niet naar Wesl maar moet ook dit nu onder hunne route vallen, en dan geloof ik, dat het beter i: nu en dan de marechausseés komen, da een veldwachter wordt aangesteld. De heer Smit Ik ben het volkomen e het voorstel van den voorzitter. Wegens d digheden en de vele lasten, die de personeri vooral van de scheepsjagers, zou het goed zijj er te Westerbroek een veldwachter werd a steld. Voor de publieke veiligheid is het nuttig. Hierna wordt het voorstel van den voor,' stemming gebracht, doch verworpen met 9 stemmen. Voor stemden de heeren Marring, Smil der Goot, tegen de anderen. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Ingekomen van Heeren Ged. Staten ht goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij onderwijzer Lottering 15 toegekend was. b. Idem van Heeren Ged. Staten h<j goedkeuring raadsbesluit tôt het aangaan d leening en gerekend worden. Nu marcheeren buitendien de zaken van den Nieuwen Schouwburg al niet bij- zonder; zoodat er ook dit jaar achteruitgang was te wachten in te bedingen pachtsom voor baignoires en stalles enz. Doch op een achteruitgang van circa honderd procent zal zeker niemand hebben gerekend. En toch was de afloop niet gunstiger; terwijl men bij onderzoek nog zou bevinden, dat een goed deel van 't verhuurde in handen van colporteurs is gekomen, die er voor enkele gunstige gelegenheden en in de kermis munt uit denken te slaan. En 't is treurig. Wij hebben nu eenmaal zoo'n mooi gebouw en aan liefde voor de tooneel- kunst ontbreekt het hier ook niet doch het wil maar niet met de exploitatie vlotten. 't Ergste hiervan is nog, dat straks de exploitatie geheel aan de stad overgaat, die thans al een deel der rente garandeert. In den regel marcheert zulke zaak nog beter in handen eener particulière commissie dan in handen der stadsregeering, die al zoovele en zoo velerlei belangen heeft na te streven. Toch moeten wij meteen erkennen, dat in den regel de menschen, die in commissiën en besturen werkzaam zijn, veel te veel met werkzaamheden zijn over- laden. Want, die ambitie en werkkracht toonen, worden lastig gevallen met allerlei benoemingen en opdrachten en baantjes, tôt ze er ten slotte geheel onder bedolven geraken. En dan komt het er maEir aan, om den moed te toonen en met een en ander te breken of anders moeten noodwendig enkele zaken en belangen blijven sloffen. Niet, dat ik dit rechtstreeks wil toepassen op de Vereeniging Tooneelgebouw; maar in 't algemeen is het waar. En 't gebeurt, dat menschen in éénen avond twee, drie vergaderingen hebben te presideeren en soms uit verstrooidheid in eene heel verkeerde vergade ring terecht komen. Dat komt, dat er altoos zoo- velen zijn, die als doodeters daar heenzitten en aile werk en opofïering en moeite aan anderen overlaten. In de afgeloopen week hadden we een klein brandje op een bovenkamertje, waar lak werd verwerkt en de vlam in den lakpot was geslagen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch be- hoefde geen water te geven; daar de beide be- woners met veel moeite den brand al hadden ge- bluscht. Beiden hadden daarbij echter zoodanige brandwonden bekomen, dat ze naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd, om verbonden te worden. Van de gehouden serenade bij gelegenheid van de overdraeht van het rectoraat aan onze universiteit kan ik zwijgen, daar die het gewone bekende verloop heeft gehad. Voor de groenen moet zoo'n avondpartijtje met wijn en gloria zijn om van te watertanden. Meer, dan de pretjes en standjes, die voor hen in den groentijd zijn weggelegd. Dag aan dag ziet men ze weer loopen voor allerlei boodschappen en knechtendiensten, zeer tôt genoe gen van het straatpubliek. Als we iets mogen hopen, is het, dat die groenerij, als ze dan nog niet geheel mag vervallen, meer en meer in netheid mag winnen. Als men maar beschaving of humor of netheid ziet, is het bukken en buigen zoo'n last niet; maar zoo gauw het in het platte en vulgaire vervalt, zooals al te dikwijls plaats vindt, is het om van te walgen. 't Gevolg van een en ander is dan ook al geweest, dat er eene tweede Studenten- societeit is opgericht, die het ontgroenen van de lijst heeft geschrapt en in eene gehuurde bovenzaal hare bijeenkomsten houdt. Inmiddels hebben Nut en Societeit van Handwerkslieden hunne lezingen vastgesteld; de dans- en schermmeesters hunne nieuwe leerlingen ontvangen, de zomerconcerten voor goed een einde genomen: het winterseizoen is aangebroken. Op de zaal van Vos werd al eene eerste tooneelvoorstelling gegeven en zoo duurt het maar kort, of wij zitten weer dik in de avondfeesten. Toch geniet men nog zoo veel men kan van de pittige herfstluchten zoodat ik gisteren dan ook drie overvolle trams tegelijk van Zuidlaren zag terugkeeren en de geheele Heereweg bedekt was met wandelaars. Tevens is men druk bezig met het opmaken eener begrooting voor de ontworpen paardetram naar Paterswolde; zoodat de mogelijk- heid nog bestaat, dat ze tegen 't volgend zomer- seizoen gereed kan komen. Een zonderling ongeval had er bij Ulverston ilaats. Eene locomotief, die op de lijn tusschen arrow en Furnes werd verschikt, verdween eens- klaps in den grond. Zij was door den bodem heengezakt en dertig voet diep in eene oude mijn terechtgekomen. Een uur later, toen men aanstalten begon te maken om haar op te sjorren, verzonk zij ten tweeden maie en nu wel voor eeuwig in eene nog diepere holte. Gelukkig, dat zij geen wagentrein achter zich had. Thans bekwam slechts de stoker bij het nog tijdig afspringen eenig letsel. Zooals men weet, zijn aanzienlijke landstreken, vooral in het noorden van Engeland in Gheshire bijvoorbeeld grootendeels ondermijnd, en steden en dorpen rusten er vaak op eene aardkorst van slechts eenige voeten dikte. Het is eene griezelige gedachte, maar de bewoners dier streken schijnen zich er aan gewend te hebben en slapen er niet minder rustig om. Onberekenbaar schier is de schade, door den jong- sten orkaan op de Japansche Lieu-Kieu-eilanden aangericht. Vijfduizend huizen zijn vernield, zestig schepen vergaan en honderden personen, 't zij verdronken, 't zij onder de instortende huizen ver- pletterd. Te Hoogezand heeft zich de vorige week een geval van oplichting voorgedaan. Een firma J. F. L. Muller Co. te Amsterdam verzocht een onzer winkeliers om 12 flesch Medoc te zenden. Hieraan werd vooralsnog niet voldaan; wel deed het hoofd der gemeente onderzoek naar die firma. Het resul- taat was dat zij behoorde tôt een zwendelaars gilde. Een ander handelaar ontving deze week een dus- danig verzoek, doch zal na bovenstaande inlichting daaraan wel niet voldoen. Een ieder wachtezich voor schade. Ten overstaan van notaris Spruyt te Sappemeer, weid Maandag j.l., ten huize van den kastelein Pronk te Kiel-Windeweer verkocht: Eene behui- zing met tuin aldaar, groot 3 A., 85 c.A., in eigendom behoorende aan G. J. Schuifema. Kooper: Hendrik Joël te Kiel, voor 630. Noordbroek, 23 September. Tôt klerk ter se- cretarie is benoemd E. A. Venhuis alhier. Dinsdagnamiddag omstreeks 1 uur geraakfe de boerenbehuizing van mej. de wed. Wubbe, mede bewoond door Woortmeijer en echtgenoote te Kraaibosch (Zuidbroek) door eene onbekende oor- zaak in brand. Daar er slechts eene oude vrouw thuis was en de andere personen op het land arbeidden, werd de brand niet eerder ontdekt dan toen deze het dak der behuizing aantastte. Naar men gist moet de brand aangekomen zijn in den schuur, die dadelijk een vuurpoel werd, daar deze grootendeels gevuld was met koren, rogge, haver enz. Van de gereedschappen werd niets gered. De geheele huisboedel verbrandde, uitgezonderd eenige stoelen en wat beddegoed. Verder ver brandde eene mot met jongen, alsmede eene hond met jongen. Het kleine schuurtje bij de behui- zinge staande bleef behouden. Het huis was verzekerd bij de maatschappij sYVoudsend." Op de veemarkt te HarkstedeScharmer, den 26 September, was de aanvoer van vee gering, de handel traag. Het eerste was ook te verwachten aangezien de landbouwers alhier in den herfst hun vee niet van de hand kunnen doen, maar zooveel mogelijk opzetten. Daarom deed de landbouwver- eeniging: HarkstedeScharmer ook nu weer de geldelijke opofïering voor eene keuring van vaarzen en dekrammen, toebehoorende aan ingezetenen van genoemde dorpen tôt opluistering der veemarkt. Bij de keuring werden bekroond 1. Voor kalfdragende vaarzen B. Ridder prijs, J. P. Mulder premie. 2. Vaarzen geboren in 1891 B. Ridder prijs, dezelfde premie. 3. Melkschapen H. Kooi prijs, K. Bruining premie. 4. Dekrammen (Engelsch ras) H. Kooi prijs, allen te Harkstede, G. Kloosterhuis premie te Scharmer. Tripscompagnie, 21 Sept. Heden avond verga- derde de nieuwe Landbouwvereeniging voor den tweeden keer in de zaal van den heer J. B. Talens. 't Bleek, dat het ledental sedert de oprichting in 't laatst der vorige maand, van tien tôt vier-en-dertig was aangegroeid, waaronder acht uit Muntendam. 't Laat zich aanzien, dat er nog meer personen zullen toetreden, zoodat men aan de levensvatbaar- heid der jonggeborene niet behoeft te twijfelen. Door den commissaris der koningin zijn herbe- noemd in het collège van zetters der directe belas- tingen te Anloo W. J. Homan en benoemd H. Boven te Gieten Jan Ottens Sr. en Korn. Trip te Zuidlaren T. Buiter en J. Timmermans. Slochteren, 26 Sept. 1892. Door den burge- meester en den rijksontvanger zijn op den eersten jachtdag geschoten, te zamen 5 hazen, 4 patrijzen en een snip, op den 2e jachtdag 2 hazen en 9 patrijzen. Een bewijs dus dat het wild nog zoo schaars niet is, zooals wel eens geschreven is. Men ziet soms vluchten patrijzen met meer dan 20 stuks. De fabrikanten hebben thans de prijzen der aard- appelen eenigszins verhoogd, en gelukt het den meesten commissionairs voor den thans geboden prijs, partijtjes te koopen. Velen zijn echter nog ongenegen de beste soorten beneden 1 per Hectoliter van de hand te doen, en de verkochte partijen zijn ook nog niet groot, Van de door de landbouwvereeniging Anner- en Eexterveenschekanaal gehouden inschrijving op de levering van kaïnit en slakkenmeel was de uitslag als volgt: 1. G. Maneman, Kiel-Windeweer, kainiet, ge halte 12.4 pet. kali, op den wal langs Anner- en Eexterv.kanaal te leveren tegen half Oct. in eenmaal voor 2.14. 2. B. Koiter te Annerv.kanaal, kainit, gehalte 12.75 kali, te leveren volgens de annonce voor 2.14. Slakkenmeel, gehalte 16 pet. phosphorzuur, fijnheid 75 pet., voor 2.29, ailes per 100 kilo Beide partijen werden gegund aan B. Koiter. Men schrijft het volgende Zooals bekend is, wil men te Winschoten in Juni 1893 eene tentoonstelling van Nationale Nijverheid houden, waaraan een internationale groep zal zijn verbonden, van artikelen, waarvan uit het eigen land geen voldoende inzending te verwachten is. Die tentoonstelling verdient wel de aandacht van de industriëelen, want Winschoten, omgeven door het zeer welvarende Oldambt, Bellingwolde, Blijham en de Pekela's is het middelpunt van een landstreek zooals er wat rijkdom, ondernemingsgeest, landbouw en nijverheid betreft geen tweede in ons land bestaat. De talrijke welvarende lieden koopen bijna ailes in Winschoten en kunnen zich meer weelde veroor- loven dan elders het geval is. Daarenboven hebben zij goeden smaak en een mate van ontwikkeling die hun in staat stellen de zaken naar waarde te schatten. Voor de industriëelen is het werkelijk van belang die bevolking in kennis te brengen met hun pro- ducten. H. M. de Koningin-Regentes heeft dan ook reeds een of meer médaillés toegezegd. Zondagmiddag geraakte een kind van de wedw. W. Meering te Oudepekela, 't welk 8 jaar oud is, onder een wagen met stroo, met het ongelukkig gevolg, dat het eene beenfje deerlijk verminkt en gebroken werd dr. de Groot verleende de eerste geneeskundige hulp. Nieuwepekela, 26 Sept. 1892. Een jongentje van den venter G. Stroobos, heeft j.l. Vrijdag een zijner voetjes zoo erg gebrand in een pot met kokend water, dat men vreest voor zeer erge gevolgen. Zaterdag geraakte een zoontje van kapt. H. 01- denburger in de diepe kolk van het tweede vallaat alhier. Op het punt van te verdrinken, had de omschutter S. Suk nog het geluk den drenkeling met een schippershaak in de kleeren te grijpen en zoo op het droge te brengen. Ten Roer, 26 Sept. 1892. Door 't gemeente- bestuur van Ten Boer is den 26 Sept. j.l. aanbe- steding gehouden van 1650 dubb. hectoliter bag- gerturf. Hierop is ingeschreven door J. Bouwman te Ten Boer voor 39, 40 en 41 cent per dubb. hectoliter; J. de Vries te Ten Post voor 40 cent, L. Vos te 2de Exloërmond voor 37 cent, B. de Graaf te Stads-Musselkanaal voor 34 cent, G. Bots te 2de Exloërmond voor 34 cent en 0. G. Sap te Stads-Musselkanaal voor 33 en 36 cent. De leve- rantie is gegund aan 0. G. Sap voor 33 cent de dubb. H.L. De heer Meinsma te Paesens (Fr.) had voor eenigen tijd een paard gekocht, afkomstig van het eiland Schiermonnikoog. Toen dit dier dezer dagen buitendijks liep grazen, ging het dadelijk de zee in en zette al zwemmende, koers naar Schiermon nikoog. Anderhalf uur zee in, het was vloed, zag een visscher het dier, en bracht het behouden naar den vasten wal. Door den Rijks-dislricts-veearts voor Limburg is Zaterdag op zes verschillende stallen te Herken- bosch, het mond- en klauwzeer onder het vee ge- constateerd. Uit Roermond zijn militairen gerequi- reerd. De prijs van 100,000 in de thans trekkende staatsloterij viel dinsdag j.l. op no. 5364. een geheel lot. De gelukkige winner krijgt dus, na aftrek der 15 pet, voor het rijk, 85,000 uitbetaald. Door een groot aantal werklieden der centrale werkplaats der expl.mij. te Zwolle was het verzoek gedaan, om uitbetaling van het loon per week. Op dit verzoek is thans een afwijzend antwoord ont vangen. Wegens uitbreiding van administratief per- soneel, die in casu noodig zou zijn, is het verzoek aangehouden totdat de noodzakelijkheid van den maatregel meer algemeen zal zijn gebleken. Een familie te Zutphen had besloten eens een pleiziertocht per boot naar Amsterdam te onder- nemen. »Het geld was er voor disponibel", om met Janus Tulp te spreken en reeds dagen te voren verheugde men zich in het vooruitzicht van het genot, dat men in de drukke stad aan het IJ zou smaken. De gewichtige dag kwam. Zaterdagavond ging men tijdig slapen, want de jhr. Goenen zou dezen ochtend om 5 uur vertrekken. Men moest dus vroeg uit de veeren en het was nog donker, toen de familie, welke uit vijf personen bestond, zich op weg begaf naar den IJsel. Ginds lag de boot van De Gruyter, welke de pleizierreizigers naar Amsterdam zou brengen. Men betrad de loopplank een vijfmaal herhaalde doffe slag volgde, gegil en men zag niets meer. Door de duisternis misleid was de geheele familie te water geraakt. Door spoedige hulp slaagde men er in de dren- kelingen op het droge te brengen, die echter thans in plaats van naar Amsterdam, naar huis en naar bed gingen. Het pleizierreisje, waarop men zoo lang gewacht had en waarvan men zooveel verwacht had, was in het water gevallen. Op 5, 6 en 7 November e.k. zal te Nijmegen in de groote zaal der Societeit Burgerlust een Nati- onaal Biljart-Concours worden gehouden om het kampioenschap van Nederland. Er zal worden gespeeld op 3 nieuwe Carambo- les-Biljarts, systeem Toulet. De spelers worden door het spelen van ééne beslissende partij van 50 caramboles gerangschikt in twee seriën A. en B. Serie A. speelt daarna door met 3 partijen; serie B met ééne beslissende partij. De prijzen van serie A zijn: le prijs gouden kampioensmedaille en kunstvoorwerp ter waarde van 75; 2e prijs verguld zilveren herinneringsmedaille ter waarde van 50; 3e prijs zilveren herinneringsmedaille ter waarde van 25. Voor serie B kunstvoor- werpen ter waarde van 50, 25, 10 en 5. Bovendien wordt gespeeld op vrije banen lo. alleen open voor hen die aan het Concours deel- nemen, met prijzen in kunstvoorwerpen ter waarde van 30, 20 en 10, 2o voor liefhebbers, alleen open voor hen die niet aan het Concours deelnemen, om fraaie kunstvoorwerpen. Nog wordt uitgeloofd een verguld zilveren mé daillé voor hem die in de serievorming voor A en B de hoogste serie speelt. Ieder speler, naar het kampioenschap mededin- gend, betaalt als inleggeld 3. Aangifte tôt deelneming wordt liefst zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval véôr 3 November, in- gewacht bij den penningmeester, den heer van Oppenraaij, Broerstraat te Nijmegen, alwaar tevens op franco aanvrage gratis reglementen te verkrijgen zijn, waarin aile bijzonderheden omtrent het Con cours zijn opgenomen. Mocht het Concours een batig saldo hebben, zoo is dit bestemd voor de algemeene armen. Amsterdam 25 September. Eergisterenavond ont- stond op den Dam achter de beurs een vechtpar- tij tusschen drie »heeren". Natuurlijk kwamen spoedig een groote massa menschen uit aile stra- ten in den omtrek toegeloopen, en het duurde niet lang of er ontstond een zeer omvangrijk »standje" waar de agenten van politie, die de orde gingen herstellen, slechts met groote moeite konden door- komen. Eindelijk gelukte het hen toch de drie vechtenden te scheiden, door ze met goede woorden met rukken en trekken en met de z.g. paternosters aan de polsen naar het bureau te brengen. Twee der heeren" waren zakkenrollersdie juist een wandelaar een portemonnaie met acht gulden hadden ontstolen. De derde had dit gezien en nu wilde hij mededeelen van den buit. Toen de an deren daarin niet bereidwillig toestemden, trok de man een vork om zoo met geweld zijn gewaande rechten te doen gelden. De heeren hebben niet lang genot van hun »slag". Zij zitten natuurlijk nog achter slot. Voor het sigarenmagazijn van Hajenius bleef het den heelen avond druk, maar het waren allen tweecents-klanten. Bij het hevige onweder der vorige week is te Deurne (N.-B.) de bliksem geslagen in den oliemolen van Truyen en Rakels, welke totaal afbrandde. De molen was laag verzekerd. In een huisgezin te Maassiuis, waarvan de moeder acht dagen geleden door de pokken werd aangetasf, hebben zich nu nog vier gevallen van die ziekte voorgedaan. Te Oud-Zevenaar had de visscher W. Gorthuizen netten te drogen gehangen. Een eend, achtervolgd door een valk, vloog er in, de valk volgde het dier, en beiden waren gevangen. De valk, welke levend werd buitgemaakf, is een zeldzaam schoon exemplaar. Een cavalerist, die gewoonlijk de brieven, welke met de laatste post te Voorthuizen (gem. Barne- veld) aankomen, voor de legerplaats te Milligen afhaalt, is bij eerstgenoemde plaats, door de duis ternis misleid, op een hoop steenen welke aan den kant van den weg lag, gereden, waardoor paard en ruiter zulk een ongelukkigen val deden, dat het dier terstond dood was en de ruiter erg bloe- dend onder het paard werd uitgehaald. De ge- meente-geneesheer van Voorthuizen, die het eerst hulp verleende, verklaarde dat de toestand van den gewonde zoo was, dat hij niet naar het kampmocht vervoerd worden. Te Hilversum is Zondagochtend omstreeks 9 uur brand ontstaan op de villa Bella Vista, aan den Trompenberg, van den Heer A. Scholten, doordien een gordijn van een bovenslaapvertrek, door den tocht bewogen, in aanraking kwam met een bran- dend gas-kooktoestel. De brand nam zoo snel in hevigheid toe, dat er spoedig niet meer te redden viel dan het ameublement uit de benedenverdieping. De ijlings aangerukte brandweer vermocht ook niet veel ter blussching aan te brengen, daar de water- leiding te weinig druk had om met succès te werken het bouwen van een watertoren aan den Trompen berg waarvan de aanbesteding deze week zal geschieden is dan ook geen overdaad, maar thans opnieuw gebleken in eene werkelijke behoefte te zullen voorzien. Het gebouw brandde geheel uit. Ailes was ver zekerd, behalve de goederen der dienstbode, welke geheel verloren gingen. Bij het bezoek, dat de cholera-commissie te Ut- recht in de achterbuurten bracht, ontdekte zij in een woning buiten de Tolsteeg een ondragelijken stank. Niettegenstaande het beweren der bewoners, dat er in het huis niets verdachts te vinden was, stelden de commissie-leden een nader onderzoek in en vonden onder de bedstede, waarin de geheele familie overnacht, een in verregaanden staat van ontbinding verkeerenden paardenkop, overdekt met tallooze wormen, waarin het hoofd van het gezin, een visscher, pieren bewaarde voor zijn bedrijf, het eenige iniddei, volgens diens zeggen, om de dieren in het leven te houden. De paardenkop werd onmid- dellijk verwijderd en de woning door de stadsrei- nigers gezuiverd en gewit. Bovendien werden de bewoners van nieuw ligstroo voorzien. Omstreeks drie weken geleden overleed te Hil versum, na eene ongesteldheid van drie dagen, het vijfjarig zoontje van den kleermaker J. v. L., in de Spoorstraat, aldaar. Eenige dagen daarna kwamen de politie geruch- ten ter oore, als zou dit kind op de bewaarschool mishandeld zijn. Een onderzoek bij de ouders bracht aan het licht, dat het knaapje zelt had verteld op den rug gestompt te zijn. Dientengevolge is deze week op last van den officier van justitie het lijkje opgegraven en geschouwd. De uitslag van het onderzoek is vooralsnog niet bekend. De schrijver der Brieven uit de Hofstad" in de Arnh. Cf. verhaalt van eene verpleegde in het Hei- ligengeest-hofje te 's Gravenhage, in wier huisje na haren dood een aardig kapitaaltje gevonden werd. Geërfd vermogen was het niet, want de kapitaliste was eene vondelinge uit Delft, die naar de straat waar zij gevonden was, Doortje (meen ik) Voorstraat heette. Men vond in haar boeltje een duizend gulden of negen aan klinkende munt door de stakker met werken, waarschijnlijk ook met bedelen want dat wordt in de hofstad op een kolossale schaal gedaan gedurende haar lang leven bijeengebracht. Drieduizend gulden aan gouden tientj es vond men onder anderen verstopt in eene Scheveningsche pop, die ze zelf aangekleed en onder eene stolp in haar kamertje geplaatst had. Maar het aardige van het geval was, dat zij een soort van testament had nagelaten, waarbij een groot gedeelte van het geld was vermaakt aan hare mede-gealimenteerden en aan het hofje zelf, ten einde uit de rente daarvan aan de ver- pleegden nog verdere uitkeeringen en uitdeelingen te doen. MUNTENDAM, 19—26 Sept. Geboren Grietje, d. v. Jacob Simon Neuwitter en Aaltje Luttje Knelsiena en Lammechien, d. v. Bronno Schut en Jantje de Jonge Jan Pieter Harm, z. v. Joost Slim en Johanna Schrage Grietje, d. v. Roelf Schut en Hinderika Visser. Overleden Afien Boekhoudt, oud 2 j. d. v. Otto Boekhoudt en Klaassien Prins (overl. te Veendam) Hillechina Alberdina Doddema, oud 1 j. en 8 m., d. v. Pieter Doddema en Jantje Doddema. VERGADERING van het Hoofdbestuur van het waterschap Duurswold op Donderdag den 22 September 1892 des namiddags te 3 uur in het Hoogehuis te Slochteren. Tegenwoordig aile leden. 1. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2 Missive van Heeren Ged. Staten, waarbij goedgekeurd worden teruggezonden 2 exemplaren der rekening met bijlagen over het dienstjaar 1891/2, met verzoek het gezegelde exemplaar daar van den Ontvanger ter zijner décharge te doen toekomen. Voor kennisgeving aangenomen en be sloten bedoeld exemplaar den ontvanger ter hand te stellen. 3. Wordt op voorstel des voorz. besloten, dat de aan schouw onderworpen werken en voorwerpen in goeden schouwbaren staat moeten zijn Maandag den 17 October 1892 en dat op dien dag de sehou- wingen zullen aanvangen. 4. De voorz. stelt voor over te gaan tôt ver- nietiging der stembriefjes van Maart en April 1891 Waartoe wordt besloten en de briefjes vernietigd. 5. Adres van de Heeren W. Huisman en A. Oosterhuis te Overschild van den 15 Sept, j.l., houdende verzoek om het dure ontwerp Jansen niet ten uitvoer te brengen en de stembevoegde ingelanden van dit waterschap daarover niet te laten stemmen, teneinde enorme kosten te voor- komen. Hierop wordt op voorstel des voorzitters besloten eerst het ontwerp tôt graving van een afvoerkanaal van de Groeve, bijlangs het Eemskanaal toi in het afwateringskanaal te behandelen en daarna genoemd adres. 6. De voorzitter stelt voor over te gaan tôt de behandeling van voornoemd ontwerp en opent hierover de discussiën. De heer Jansen: Mijnheer de voorzitter. Ik heb de stukken nagezien en geloof wel dat de be grooting van het te graven kanaal juist door den opzichter is gemaakt. Voor sommige posten zou ik meer genomen hebben, doch weer andere min der, doch 'k had niet gedacht dat het zooveel zou moeten kosten. Dat het meer moet kosten, dan ik mij voorgesteld had, komt ook doordat er onge- veer 4 hectaren land meer moet worden onteigend omdat binnen den afstand van 15 Meter van den teen van den Eemskanaaldijk geen ontgronding mag plaats hebben, evenwel geloof ik toch dat be doeld werk wel voor 2 ton kan uitgevoerd worden. Rekent men op 2 procent aflossing dan zalerjaar- lijks 4000 moeten worden afgelost en zal met dit bedrag en de renten over de 21000 hectaren in het begin jaarlijks 53j cent per hectare meer moeten worden betaald. Wordt er nu per hectare 75^ cent betaald, dan zal indien het werk wordt uitgevoerd ongeveer 1,30 per hectare moeten worden geheven, welk bedrag mij niet hoog voor- komt in vergelijking met andere waterschappen, die nog wel eenmaal zooveel moeten betalen, te meer daar we m. i. dan een goed gezonden toe stand krijgen. Ook volgens zienswijze van deskun- digen, waarmee ik er over heb gesproken, is dit het eenige redmiddel. De heer Broekema: Mij dunkt Jansen dat ge- zond moet weg, 't kan wel wezen bij een hoogen waterstand dat we een paar dagen eerder van het overtollige water worden bevrijd. Voorzitter: Ik vrees dat de kosten nog hooger worden, want de Groeve moet dan ook gegraven worden en daar is niet op gerekend en misschien heeft de heer Jansen ook niet gerekend op het onderhoud van het te graven kanaal. De heer Jansen De kosten van het onderhoud zullen niet zoo groot worden, mij dunkt die kunnen wel bestreden worden uit de opbrengst van het grasgewas van den parallelweg, welke ongeveer 5 6 hectaren grootte krijgt, terwijl de meerdere grond verkocht kan worden evenals wierdegrond. Voorzitter: Ik betwijfel wel of daaruit beste grond komt, tenminste bij de Groeve zal het darg zijn ik zou liever willen dat het afwateringskanaal werd verwijd. De heer Jansen: Ik meen dat een der Heeren zich uitgelaten heeft dat de monding van het afwa teringskanaal in het Schildmeer verzandt. De heer Broekema Daar is Jansen mis in 't Is de monding van de Siddebuurster Schipsloot, waarover meermalen is gesproken. De heer Jansen: Dunkt de heeren dan dat de verwijding van het afwateringskanaal minder zal kosten Voorzitter: Ja, want aile bruggen behoeven niet vernieuwd te worden en daar hebben we een vasten bodem. De heer Jansen Er wordt ook meer land ver- sneden, dan ik eerst had gerekend, de som daar- voor is niet hoog genoeg. GAI

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2