B. INIouv I WEC DAMES-en B HOO&EZ&ND Effecten- en Kassierskantof BOON MULDE lloutlian<l<'K Benj. SÂNDERSHeeres Veieeniging lot Plaatselijk H Poelestraat, o OOIIH5 M onder het I. TINGÂ te Sappenu JOHN H1INEMAJ 00K OP VASTE PREJ bij de heropening van nieuwe v In groote verscheide nemen gelden op rente: Slochteren. G. VEEND( Het Photographisch Atelier t GroningenHcerestraat, hoek kl. Pelstei H00GEZAND en SAPPEM] BI1HE1LANP. VAN DEPOSITORENTE op heden met éèn dag opzage met 8 dagen 1 maand op jaarrente met 3 maand opzage met een dag opzegginga maand Voor 6 maand vast met opzegging 14 dagen voor den verschijndag 41 Voor 12 maand vast met opzegging 3 maand voor den verschijndag Ondergeteekende levei t. concurreerende p r ij z e n, goorteu BOHWMATJ I.E W, al s HOUT, STEEN, PANNEN, KA] Aaribevelend, Onderlinge Brandassurantiemaatsc' DE JONG Co. te Amsterdam, opgericht in het jaar 1809, verzekert los eu vast goed. J. W. BAKKER, GROA1IGEÎJ is dagelijks geopend tôt het vervaardis PORTRETTEN welke niet verkleuren of ver en die in iedere verlangde grootte geleverd 1 is den 2den DONDERDAG van elke mat Oct. a.s.) te CONSULTEERENte Sapj HOTEL STRUVÉvan tO—5 nnr. TE Het BESTUUR van b noemde vereeniging maakt 1 - dat evenals vorige jaren, weder de gelegenheid bestaat om gebruik te van het IKHALINGS ONDERWIJ! bestemd is voor JONGENS en MEISJES, hunne jeugd de noodzakelijke kundighed* lezen, schrijven, rekenen enz. niet verkrege ben. De gelegenheid om van dat onderwijs j te maken, staat open in de school: j te Hoogezand (onderwijzer H. JONKMAN JONGENS en MEISJES, Dinsdag en Do dag van 6—8 uur 's avonds van den heer KARSTEN, Kalkwijk, vooi GENS en MEISJES, Maandag en Do dag van 68 uur 's avonds; te Sappemeer (onderwijzer M. JANSMA JONGENS en MEISJES, Maandag en Do dag van 6—8 uur 's avonds; van den heer BOUMA te Kleinemeer, voo GENS en MEISJES, Dinsdag en Dondi van 6—8 uur 's avonds. Allen, die van dit onderwijs wenschen j te maken, worden verzocht zich aan te me genoemde onderwijzers Maandag 3 of dag 4 October's avonds tusschen 6 en De lessen zullen in die week een aj nemen. Zijn de lessen eenmaal begonnen wordt het moeilijk nieuwe leerlingen toe ta Het bestuur drukt den wensch uit, dat vi gelegenheid tôt verkrijging van kostelo degelijk onderwijs een veelvuldig gebruik gemaakt worden, en het hoopt dat ook werk en werkgeefsters allen, op wie zij invloed 11 uitoefenen, zullen opwekken en aansporen trouiv deze lessen bij te wonen. Het bestuur van de Vereenigis tôt Plaatselijk Nut: E. MAATHUIS, Voorzitter. S. G. BINNERTS Az., Sécréta zoo zijn. Alting. Tegen schoolbouw ben ik niet tegen, want ik ben altijd er sterk voor geweest, om het onderwijs zooveel mogelijk behartigen. Maar als wij beginnen om te Vroombosch eene school te bouwen, dan zie ik er nog drie meer in 't ver- schiet, daar moeten we wel om denken. Voorzitter Als ik de verschillende sprekers even antwoorden mag, dan is de toestand zooals Broe- kema en Alting die geschetst hebben volkomen juist. Het werkelijk verschil in kosten van eene te bouwen nieuwe school en het bijbouwen van lokalen 6523,50, waarbij nog niet begrepen is het meerdere verschil in kosten der onderwijzers. De geheele begrooting van het veranderen der school te Kolham en het bijbouwen van een nieuw lokaal is 2620, de begrooting voor een lokaal te Slochteren is 1737.50 samen 4357.50. De begrooting voor de nieuw te bouwen school zou worden f 8500. Blaauw Maar van die 6000 en wat, is daar de 25 vergoeding van 't Rijk ook afgetrokken Voorzitter Dat gaat, ook van 't andere af, zoodat de verhouding gelijk blijft. Blaauw Maar de uitgaven worden er kleiner door. Voorzitter: Dit is de globale begrooting. Blaauw: Als we het eens op 5000 stellen en dat naar 34 is toch eene kleinigheid. Wat de onderwijzers betreft, daar behoeft iets meer voor te worden betaald. Het is nog geen 200 rente, 't Is dus zoo'n groote sop nog niet. Hooites Zouden ze het met korte jaren ook eens kunnen vragen, als er bij v. zoo'n getal kinderen is. Voorzitter Daarop zou ik geen ja of neen kunnen zeggen. Verleden jaar hebben ze het gevraagd, maar toen is er afwijzend op beschikt. Hooites Dat is mij wel bekend. Bij winterdag is het toch voor die kinderen eene zeer lange loop, zoodat ik er voor ben eene nieuwe school te bouwen. Voorzitter: Dat valt niet te ontkennen, het is een heele loop, maar er zijn meer zulke plaatsen zooals Alting zegt. Westers Ik zou mij zeer goed met Mulder kunnen vereenigen om het adres eerst te verdagen en te onderzoeken, dan konden we later een besluit nemen. Voorzitter Ik kan mij niet voorstellen, dat men niet met de zaak op de hoogte is, omdat dit punt al zoovaak behandeld is. Broekema: Als de nieuw te bouwen school niet meer kostte als 't bouwen van 2 nieuwe lokalen, dan zou ik er sterk voor zijn, dat er eene nieuwe school gebouwd werd, maar juist om de meerdere kosten ben ik er tegen. 't Wordt later zoo'n groote lastpost op de begrooting. Ik zou wel willen voor stellen afwijzend op het adres te beschikken. Hooites: Verleden jaar is er afwijzend op het voorstel beschikt, maar toen was er ook geen sprake van 't bijbouwen van lokalen. Dat moet nu toch gebeuren. En als ze nu met korte jaren eens vragen kunnen, wat dan Het timmert daar al aan. Broekema: In een jaar, zal het toch wel niet zooveel veranderd zijn, daar mogen een paar kinderen meer zijn, het verschil kan toch niet groot zijn Men moet de belangen der gemeente behartigen maar dat gebeurt ook, door het zoo zuinig mogelijk te beheeren. Voorzitter: Het voorstel van B. en W. isreeds voorkomen, door het voorstel van Broekema. B en W. wilden hetzelfde voorstel doen. Ik stel voor het in stemming te brengen. Het voorstel van B. en W. en Broekema werd aangenomen met 40 van de 43 stemmen. Tegen stemden Blaauw, Klootsema en Hooites. Adres v. d. landbouwvereeniging »Vooruitgang' te SlochterenKolham. Het adres, voorgelezen door den voorzitter, is als volgt: Aan den Raad der gemeente Slochteren De landbouwvereeniging sVooruitgang" te Sloch terenKolham geeft met verschuldigden eerbied te kennen, dat, overwegende dat vrijdom van toi is verleend voor het vervoer van fabrieksaardappelen, zij de vrijheid heeft den Raad beleefd te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat ook de aardap- pelen, voor de consumptie bestemd bij het vervoer door de tolboomen vrijstelling van toi genieten. Adressante vindt, zich aangespoord tôt dit haar verzoek 4. Omdat zij meent, dat eenzelfde beginsel bij de beide bedoelde gevallen heerschen moet, n.l vrijstelling van toi voor iandbouwproducten. 2. Omdat ook in vele andere gemeenten be doelde vrijdom bestaat. 3. Omdat de bestaande heffmg onbillijk werkt Vele landbouwers toch behoeven bij de levering van aardappels nooit, andere moeten daarbij altijd een tolhek passeeren. 't Welk doende namens genoemde vereeniging G. DE VRIES, président. H. TER VEER, Secretaris. Voorzitter Ik stel de discussies omtrent dit punt open. Blaauw In beginsel ben ik sterk voor vrij stelling van tollen, maar dan moet ieder vrijstelling hebben. Moet een bakker zijn brandstof en koren halen, moet een smid kolen hebben, een koopman een voerman, ieder moet nu toi betalen, maar dan moet ailes vrij zijn. Het heffen van toi is zeer onbillijk. Voorzitter De tollen zijn voor den tijd van drie jaar verpacht en noch de raad, noch B. en W. hebben het recht veranderingen aan te bren gen in de voorwaarden. Westers Ik vind volstrekt ook geene reden om de fabrieksaardappels vrijdom van toi te verleenen terwijl men voor de andere moet betalen. Daar is volstrekt geen mouw aan te passen. Voerzitter Het is ook waar wat Blaauw zegt dat het voor den landbouw juist vrij moet zijn terwijl een smid, een bakker en anderen moeten betalen. Rumpfï Ik meen, dat de aardappels van 't land afgevoerd vrij van toi waren. Voorzitter Als ze zoo direct van 't land naar de fabriek gaan. Hooites Het is ook onbillijk, ik kan nooit wat wegbrengen, of ik moet altijd toi betalen. Kooi Ja, deze kant op, maar naar de andere kant ben je ook zooveel te verder vrij. Voorzitter Namens B. en W, doe ik het voor stel om afwijzend op het verzoek te beschikken Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen stemden Hooites en Blaauw buiten stemming. Voorzitter Nu hebben we punt 5, verharding van den Borgweg. Vinden de heeren het noodig de verschillende adressen nogmaals voor te lezen Er is nog een adres ingekomen dato 24 Sept, betreffende den Borgweg, doch dit adres is niet op zegel, zoodat het niet behandeld kan worden. Het is van de- zelfde strekking. Over dit punt is straks veel gesproken. Wenscht Alting een voorstel te doen? Alting Ik stel voor, dat de weg aangenomen is, en kan de raad daarmede niet gaan, dan pro test aan te teekenen, om door Hoogerhand uit te laten maken of de stemming wettig is of niet. Broekema Als Alting meent, dat dat de eenigste weg is, laat hij het dan doen, ik zou er voor zijn artikel 50 der wet te handhaven. Alting: Als het zoo was, dat de stemming ge- staakt had, dan wel, maar dat is niet zoo. Heb ik dan gelogen? Of moeten aile leden omliggen gaan. Broekema: Ik begrijp mij er niets van, dat er invloed uitgeoefend is. Alting Ik heb anders onder den Borgweg niets te doen. Broekema Je houdt je overtuiging vast. Westers Hier is in 't openbaar gesproken, en- kelen hebben het niet verstaan, als we het nu gingen verdagën, om af te wachten of de stemming geldig is of niet. Voorzitter Er is de vorige stemming geen pressie uitgeoefend op het vôôr of tegen stemmen. Hooites: Ik zou ook zeggen, het eerst eens af te wachten. Eelssema Al stonden er allen ook nog zoo vast op, ik heb het niet gehoord. Maar hebben ze er ook wel recht toe om meer subsidie te krij- gen. Ik wil het altijd nog eens onderzoeken. Alting Dat is hier nu niet ter sprake, het staat buiten dit punt. Eelssema: Waarom heeft Alting dan de vorige vergadering direkt geen protest aangeteekend. Ze krijgen niet alleen 15 subsidie, zooals de gemeente ook tôt andere wegen betaald heeft, maar nog 47 bovendien Al krijgen ze het er ook door, dan willen we nog eens zien of het wel mag. Alting: Het valt mij erg af van Eelssema, dat zijn gehoor nu zoo min geweest is. Hij is anders altijd zoo scherp, en nu heeft hij er niets van ge hoord. Eelssema (bits): Je moet niet rekenen, dat ik met valsche dingen omga. Ik spreek eerlijk weg. Voorzitter: Al zeggen allen ook, dat ik het ge- zegd heb, ik ontken het pertinent, daar blijf ik bij. Klootsema: Dan zijn wij allen ja leugenaars. Velen te gelijk: Burgemeester heeft het gezegd Voorzitter: Ik stel voor de zaak ingevolge arti kel 50 der gemeentewet af te handelen. Het is niet noodzakèlijk, dat het juist deze vergadering moet gebeuren, het kan ook wel op eene andere vergadering. Wij hebben evenwel begrepen het deze vergadering te hehandelen, het heeft nu al le veel kwaad bloed gezet. Ik ben er wars van om er nog verder over te spreken. Die zegt, dat ik met oneerlijke wapens handelj die moet het weten, ik trek mij er niets meer van aan. Alting: De voorzitter is in deze zaak altijd dub- belzinnig geweest. Hij was er voor en ook tegen. Waarom nu weer konkelfoezelderij Voorzitter: Er is geen. konkelfoezelderij, dat is niet zoo. Ik ben altijd voor den aanleg van den Borgweg geweest, maar er sterk tegen om het meerdere onderhoud te nemen. Alting: Waren de voorzitter en de secretaris dan de vorige keer niet met de wet op de hoogte Voorzitter (driftig): Ze mogen het zeggen om mij te pikeeren, maar ik ontken het pertinent, dat ik het gezegd heb, de secretaris heeft het zich ontvallen laten. Voorzitter Het voorstel is om de zaak volgens artikel 50 af le doen. Alting: Daar teeken ik protest tegen aan, ik stem niet meer. Klootsema Ik ook niet. Alting Dat zullen we nog eens zien, dan komen we toch op de zelfde plaats terecht, dan gaat het er zoo heen. De voorzitter doet het voorstel of het volgens artikel 50 in behandeling zal genomen worden. Westers Tegen Blaauw Tegen Alting Ik wil niet stemmen. R. G. Mulder: Tegen de ver harding van den Borgweg Klootsema Ik stem ook niet Rumpff Tegen de verharding van den weg. De andere leden stemmen vdôr en tégen de ver harding van den weg. Blaauw Dat is heelemaal het voorstel niet dan heb ik het niet begrepen. Nu is het heelemaal in de war. Voorzitter Ik heb voorgesteld om het volgens artikel 50 der gem.wet af te handelen, m. a. w. om het voorstel de vorige vergadering gedaan in stemming te brengen. Dat is duidelijk. Blaauw Dat is niet eerlijk, dan zou ik me zelf ja tegenspreken door tegen te stemmen. Westers Ik heb ook gemeend, dat er voorge steld was of het behandeld zou worden. Voorzitter Gezegd heb ik het, of het verstaan is of niet. Willen anderen nu protest aanteekenen, dat moeten zij weten. Door deze stemming ontstond vrij wat drukte in de zaal. De heeren Broekema, Eelssema, Blaauw, Alting en Klootsema verwijderen zich. Na eenige oogenhlikken van stilte laat de voor zitter deze leden verzoeken om weer binnen te komen, waaraan wordt voldaan. Mededeeling van den voorzitter, dat er eene be- richt ingekomen is van Mej. Tolema te Foxhol, houdende dankbetuiging voor hare benoeming te Kolham. Voor kennisgeving aangenomen. Nadat niemand der leden iets meer heeft voor te stellen of mede te deelen, sluit de voorzitter de openbare vergadering, teneinde over te gaan in eene met gesloten deuren, ter behandeling van re clames van hoofdelijken omslag en schoolgelden. Raadsvergadering te Zuidbroek, den 3 October 18#3. Aanwezig aile leden. Nadat de vergadering is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en behoudens eene kleine wijziging goedgekeurd. Aan de orde is: 4. Ingekomen stukken. Ingekomen is slechts één stuk, n.l. het proces-verbaal van de opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het 3e kwartaal 4892, waaruit blijkt, dat ailes in de vereischte orde is bevonden. Voor notificatie aangenomen. 2. Eervol ontslag onderwijzeres. De voorzitter deelt mede, dat Mej. I. Vorenkamp bij schrijven van den 23 September 4892 eervol ontslag als on derwijzeres ter dezer gemeente heeft gevraagd met ingang van 1 November 4892. Daar men heeft aangenomen, dat het onder wij zend personeel na het vragen van ontslag nog twee maanden in de betrekking moet werkzaam blijven, hebben Burg. en Weth. geoordeeld, dat men ten opzichte van Mej. Vorenkamp geene uitzondering moest maken, waarom zij voorstellen, haar met ingang van 23 November a.s. eervol ontslag te verleenen. Con- form besloten. 3. Voorstel B. en W. tôt verhooging jaarwedden onderwij zeressen. Naar aanleiding van het ontslag, verleend aan Mej. Vorenkamp, zegt de voorzitter, hebben B. en W. gemeend, eenç kleine wijziging te moeten voor stellen m de verordening omtrent de jaarwedden der onderwij zeressen. Zij doen dit, omdat zij ver- meenen, dat bij eene oproeping op f 450 met verhooging van 50 na tweejarigen diensttijd in de gemeente geen onderwijzeressen zich zullen aan- melden. Bij die wijziging blijft de jaarwedde van f 450 onveranderd, doch zullen ook zij, die twee jarigen diensttijd in eene andere plaats hebben gehad, bij benoeming 50 verhooging bekomen. Burg. en Weth. doen dit, omdat hun uit de cou- ranten gebleken is, dat andere gemeenten op 450 herhaalde oproepingen hebben moeten doen. De heer Hekman, wethouder, voegt hieraan toe, dat hij gisteren uit de Prov. Gron. Courant heeft gelezen, dat de gemeente Finsterwold ook al eene oproeping deed op f 500. En om eene goede onderwijzeres in de school te krijgen is 500 niet te hoog. De voorzitter deelt nog mede, dat deze wijziging in de verordening uitsluitend van toepassing is op de onderwijzeressen, niet op de onderwijzers. Daar niemand der leden hierop eenige aanmer- king heeft, wordt met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, onder nadere goedkeuring van Ged. Staten en B. en W. ge- machtigd, om zoo spoedig mogelijk eene oproeping te doen. 4. Voorstel B. en W., om de Octobermarkt dit jaar niet te doen doorgaan. De voorzitter oordeelt, dat de reden daarvan wel bij allen bekend zal zijn. Met het oog op het gevaar voor uitbreiding der choiera hebben B. en W. gemeend geene vrijheid te hebben, om de markt hier te laten doorgaan. Verlangt een der heeren het woord hierover. De heer Boer zou er sterk voor wezen de markt thans niet te houden, om de vreemde kramers en de vreemde kooplieden. De voorzitter zegt, dat hij toch die kramers niet zou hebben toegelaten, al wou de Raad ook de markt laten doorgaan. Doch liever zou hij zien dat de markt niet doorging. Hierop wordt het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht en met algemeene stemmen aange nomen. Daar niets meer aan de orde is, wordt de ver gadering gesloten. VERSLAG van den Raad der gemeente Haren, van 4 October. Afwezig met kennisgeving de heer M. G. Vroom. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer .T. Wilphorst zal bij voorkomende stem ming no. 4 zijn. 4e. Door den voorzitter wordt gelezen het pro- cesverbaal der opneming van de boeken en kas P van den Gemeente-Ontvanger in het derde kwartaal van den loopenden dienst. Daaruit blijkt dat ailes in orde is bevonden het volgens de boeken voordeelig slot der ontvangsten en uitgaven bedraagt eene som van 3460,694 en dit volgens specificatie aanwezig is, Tôt informatie aangenomen. 2e. Ingekomen: een adres van den heer A. M. Prins, firma Prins Co. te Groningen, houdende verzoek om concessie tôt het leggen eener Tram HarenPaterswolde. De voorzitter deelt den Raad mede, dat bij ge noemd adres geene teekening was overgelegd, doch later eene is ontvangen, welke alsnu den Raad wordt voorgelegd en waarvan inzage wordt genomen Hierop beredeneeren de leden onderling het voor en tegen tôt het dadelijk verleenen van concessie. Bezwaren tegen den geprojecteerden tramweg wor den niet in het midden gebracht en wordt de uitvoering wenschelijk geacht. Daar in het overgelegd adres met de daarbij gevoegde teekening het ondeiwerp niet voldoende is toegelicht, wordt zonder hoofdelijke stemming besloten den heer Prins te verzoeken den Raad in staat te stellen, door het inzenden van a. een op schaal bewerkte en gedetailleerde teekening van den weg en aankleve van dien. 2e. eene mede deeling der spoorwegwijdte en of de rails op on derleggers dan wel op andere wijze zullen worden gelegd. 3e. eene beschrijving van de brug. 4e of de weg onderlangs of op den dijk zal gelegd worden en meerder wat bij de beoordeeling van het geheel noodig of wenschelijk te weten wordt geacht. Na inzending van de ontbrekende stukken of opgaven, zal een en ander opnieuw in den Raad ter tafel worden gebracht. 3e. Schrijven van het geneeskundig Staatstoe- zicht, betreffende het nemen van maatregelen tegen de choiera. In ernstige overweging wordt gegeven het plaatsen van 4 standpijpen van de waterleiding. De voorzitter heeft daarop aan het bestuur der Naaml. Venn. sGroninger Waterleiding" geschreven omtrent een en ander, doch heeft tôt heden daarop geen bericht ontvangen. Door den Raad wordt goedgevonden, na bekomen inlichtingen het adre nader in behandeling te nemen. 4e. Door den heer Timmer te Helpman is den voorzitter ter hand gesteld een plannetje voor het maken van een nieuw brandspuithuisje, welke ver zetbaar is. Het adres van den heer R. Abels en Mej. de Wed. G. Postma te Haren, welke verzoeken het brandspuithuisje te verplaatsen wordt den Raad medegedeeld. Adressanten halen aan dat achter het tegenwoordig brandspuithuisje veel vuil wordt neergeworpenhetgeen een ondragelijke stank veroorzaakt. De voorzitter deelt mede dat hij zich van een en ander heeft vergewist en het ZEA niet is gebleken dat het zoo erg is. De voorzitter zegt dat er op is gewezen om het te plaatsen achter het gemeentehuis, nabij het daarbij behoorend schuurtje. Op uitnoodiging van den voorzitter wordt goedgevonden het terrein nabij het gemeentehuis direct even op te nemen, waaraan gevolg wordt gegeven en de vergadering een oogenblik wordt geschorst. Nadat de leden zich van een en ander bebben overtuigd wordt tôt eene stemming overgegaan en wordt met meerder- heid van stemmen besloten het brandspuithuisj op de oude plaats op te trekken. Op het adres van den heer Abels c.s., wordt alzoo afwijzend beschikt. De heer Vorenkamp verzoekt den voorzitter of deze den heer Quintus wil vragen om diens oordeel uit te spreken omtrent een door den heer Joch te Helpman te plaatsen muur op ZEd.'s zwet, bijlangs de Helpersteeg. De opinie van den heer Quintus is dat geene bezwaren daartegen bestaan en acht een en ander voldoende. Hoewel de heeren Vorenkamp en Wilp horst zich er niet genoegzaam mee kunnen ver eenigen wordt echter goedgevonden bedoelde ver- gunning te verleenen, daar anders vele moeilijkheden zouden kunnen ontstaan. De heer Vissering deelt mede, dat de Reinigings Gommissie te Glimmen aldaar is gebleken, dat in 5 huisgezinnen de reinheid veel te wenschen overliet en verzoekt dat door de politie aanzegging wordt gedaan, zulks te verbeteren. De voorzitter zal daaraan gevolg geven. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de open hare vergadering gesloten. VERSLAG van de vergadering der land bouwvereeniging HarkstedeScharmer op Zaterdag den 4 October 4892. De voorzitter opent deze 4ste wintervergadering tegenwoordig waren 33 leden. Het was aange- naam te vernemen dat de stier van den heer Kooi, in April van dit jaar vanwege onze vereeniging met de premie bekroond, door vreemde kooplieden voor het buiténland was aangekocht. Voor den aanvang der gewone werkzaamheden had eerst de betaling plaats voor de 2 wagons ontvangen siak- kenmeel en kaïnit daarna werden de notulen ge lezen en goedgekeurd en de versehuldigde boeten betaald en was men gekomen tôt de ingekomen stukken t. w. a. Rapport over de varkensziekte dat in 't ar- chief is geplaatst. b. Kennisgeving dat de wissels van den heer Scholten voor geleverde aardappels met den mees- ten spoed worden klaar gemaakt. c. Aanvraag omtrent bestelling van Starings almanak voor 4893 ook nu weer zal voor elk lid 4 exemplaar worden besteld. d. Uitnoodiging tôt het bij wonen der lezing van den heer de Vrieze in de landbouwvereeniging te Vroombos op den 8 October e.k. Zoo was men aan de agenda 4. rapport omtrent de Veever- zekering. Bij nauwkeurig onderzoek was der com- missie gebleken, dat de daaraan verbonden bezwa ren de zaak bijna onuitvoerbaar maakten. 2. Succès wierdegrond. Dit punt, voor onze landen van 't grootste belang, gaf aanleiding tôt veel en belangrijke discussie, blijkens de verschil lende opgedane ondervinding. Algemeen werd erkend dat mensch, dier en plant voedsel noodig hadden, maar wat best en goedkoopst daartoe is aan te wenden verdient ernstige overweging. Er waren landbouwers die de slijk tekoud rekenden voor rogge en kunstmest en dijkgrond ook de voorkeur gaven boven wierdegrond anderen had den met best gevolg dijkgrond op groenland gebe- zigd sommigen stellen dijk en wierdegrond even hooganderen hielden meest van dijk grond, terwijl in ons midden waren, die dijk- slijk- en wierdegrond met evengoed gevolg hadden aangewend nog had iemand aile 3 gronden gebe- zigd met goed gevolg, maar een deel niets gegeven en daarvan ook weinig meer dan niets gekregen. Het werd sterk aanbevolen om vervol- gens nauwkeurig op een en ander te letten. In de pauze werden de boeken uit de biblio- theek verwisseld en een paar aardappels (ieder van 7 ons) benevens enkele zeer mooie boonen vertoond. Ver volgens werd medegedeeld, dat de marktcommissie op zich nam een règlement te ontwerpen. 3. Verslag oogst, omtrent rogge, aardappels, haver, tuinvruchten. Van de 3 soorten rogge had de Deensche het best voldaan van de haver was de ruige zwarte en Propsteier het meest aan te bevelen omtrent de aardappels was 't gevoelen uiteenloopend sommigen schatten Elephanten bo ven de Champions, enkele landbouwers was het besproeien wel, anderen niet bevallen zeker werkt de grond veel of weinig mee tôt een betere of mindere opbrengst voor den tuin is verwisseling van zaaizaad en pootgoed steeds aanbevelenswaard. 4. Aankoop lijn- en raapkoeken. Voor den naderenden winter wenschten sommige leden een coôperatieven aankoop van koeken, 't vond echter geen genoegzamen bij val. 5. Ontslag leden. Ingevolge de statuten onzer vereeniging kan een lid niet worden ontslagen dan aan 't eind van 't jaar, ook niet om ver ander in g van woonplaats, de wet wordt echter steeds zoo zacht mogelijk toegepast. 6. Korenzaaiers een of twee worpen. Het laatste werd verkieslijk geacht met den wind echter is 4 worp beter. Nog werd ter tafel gebracht het aardappel wegen, maar de tijd was verstreken, de voorzitter sloot de vergadering. Het Rijkstelegraafkantoor te Hoogezand zal voort- aan op Zon- en feestdagen open zijn van 1\ tôt 84 uur voor- en van 424 tôt 44 en 64 tôt 74 uur namiddags (Spoortijd.) De diensturen op werk- dagen blijven onveranderd. Dr. J. Ariens Kappers, vroeger te Sappemeer, is benoemd tôt directeur der rijks hoogere Bur- gerschool met 5-jarigen cursus te Leeuwarden. Bij besluit van den heer Commissaris der Koningin te Groningen, van den 24 September 4892, zijn tôt leden van het collegie van Zetters in de ge meente Hoogezand herbenoemd, de heeren H. W. Homveld en J. S. van der Goot. Naar men verneemt zijn in de laatste dagen twee gevallen van typhus te Martenshoek voorge- komen, waarvan een met doodelijken afloop. Zuidbroek, 30 Sept. De typhus, die in omlig- gende plaatsen sinds eenigen tijd voorkwam, is ook hier uitgebroken in 't huisgezin van den heer Meijer nabij »'t Poeltje." De vrouw en een zoontje van 6 jaar zijn aangetast. De eerste zitting van den militieraad, tôt het onderzoeken van lotelingen die reclames hebben, te klein of met lichaamsgebreken behebt zijn, zal voor de lichting 4893 plaats vinden in December, en wel als volgt Te Groningen voor Appingedam Dinsdag 20 Finsterwolde Vrijdag 46 Haren Dins dag 43 Hoogezand Zaterdag 47 Loppersum Maan dag 49 Meeden Maandag 42 Muntendam Maan dag 42 Nieuwe Pekela Dinsdag 43 Noordbroek Vrijdag 46 Noorddijk Maandag 42 Onstwedde en Oude Pekela Dinsdag 43 Sappemeer en Scheemda Vrijdag 46 Slochteren en Stedum Maandag 49 Ten Boer Vrijdag 46 Termunten Maandag 49 Veendam Maandag 42 Wildervank Maandag 42 Winschoten Donderdag 45 't Zandt Maandag 43 Zuidbroek Vrijdag 46. Schildwolde, 4 Oct. '92. Huismoeders past op uw waschgoed. Want, wat hier zelden of nooit gebeurde, is voor eenige dagen voorgevallen. Er werd hier namelijk eene bleek bestolen. Eene zin- delijke huismoeder had voor haren man en kinde ren wat nieuwe kleedingstukken gemaakt, als daar zijn hemden, Engelsche hemden, boezeroens, boe- zelaars, enz. Om die goederen nu eens recht helder te krijgen zouden ze met eenige oudere eennacht op de bleek blijven liggen. Toen de vrouw 's mor- gens buiten kwam en eens naar haar goed keek, was heel toevallig juist al het nieuwe uitgezocht en verdwenen. Schildwolde, 3 Oct. '92. Dat de aardappelbouw hier als elders van jaar tôt jaar toeneemt, valt op vele en velerlei wijzen gemakkelijk op te merken. Wie aandachtig de schooljeugd ziet gaan en komen naar en van de school, valt het direct in 't oog dat de aardappel campagne in vollen gang is. Ailes wat armen en beenen heeft, is tegenwoordig op 't veld of moet op kleinere broertjes en zusjes passen. Ieder moet zooveel mogelijk wat mee verdienen om den op handen zijnden winter weer door te spartelen. Zoo redeneeren vele ouders, En de scholen worden ontvolkt. In de middel- en groote school zijn sedert eenige weken minstens 60 der leeriingen afwezig door, of ten gevolge van veld- arbeid. Als iets bijzonders kan vermeld worden, dat te Oude Pekela Zaterdag arriveerde zekere K. die 24 jaren afwezig was geweest, zonder dat zijn vrouw ooit eenig bericht van hem had ontvangen. Of- schoon de man geen geld mee thuisbracht, werd hij toch door zijne vrouw liefderijk ontvangen. De huishouding was ondertusschen tijdens zijne afwezigheid heel aardig vooruitgegaan. Bij zijn vertrek had zij nog maar een kind en nu wordt hij door vier met vader aangesproken. TE 0«(M> BIV. .IX M». Sappemeer. T A. M itmn IMS TT tiMi

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2