No. 81 ZONDâ0 9 October 1892» 22e Jaargang. Aan onze geachte Abonnés! HET HEIDEPRINSESJE Mij n vriend Brauner. VAN U1T GRUNO EEUILLETON. - ni. BOB0ESÎÏÏS Se. ZOON, SAPPEMEER. Inzending van Âdvertentiën en Ingeasonden Stukken des Dinsdags- ©n Trydagsavondg vôôr uur by de ïïitgevers. Bij tleze courant behoort een bijvoegsel. Vijftig Centen 0FF1CIEELE PÏÏBLICATIËN. i y I Dit BLAD verschijnt iederen ZONDAG en WOENSDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden 85 cent*» franco per post 45 cents. Enkele nommera 5 cents. U 1 T Q A V E PRIJS der ADVERTENTIËN Van 1-5 regels 85 cents. i«dere regel meer ÏO cents. Groote letters worden naar plaats* ruimte berekend. Abonnement, lager. Dezelfde advertentie, in eem voor 3-maal piaatsing basteld, is de derde plaatsing gratis,' DIENSTREGELING OR DE STAATS-SPOORWEQEN, AANGEVANGEN DEN 1 OCTOBER 1892. (TIJD VAN GREENWIGH.) WEEEKALENDER. Zondag 9 October. Maandag 10. Dinsdag 11. Woensdag 12. Donderdagl3. Vrijdag 14. Zaterdag 15. Zonsopgang, Zaterdag 15 Oct. te 6.26 onderte5.5. Laatste kwartier, Woensdag 12 Oct. Jaar- paarde- en beestemarkten. Maandag 10 Oct, Siddeburen j. p. b. Dinsdag 11 Oct., Wildervank j. p. b. Vrijdag 14 Oct., Winschoten p. Ingevolge onze toezegging stellen wij thans de gelegenheid open, het Tweede Deel van HAR- IilTT's Romans en Novellen voor den ge- ringen prijs van in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustratiën en uitvoering waard om in ruimen kring te worden verspreid wij zijn dus overtuigd, dat onze abon nés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die wij hun thans bieden. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aan- geboden Roman ver wij zen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie met intee- kenblljet. DE UITGEVERS. .Loting voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Sappemeer maken bekend, dat de Loting der vôôr den lsten September van dit jaar in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen, door den heer Com- missaris der Koningin in deze provincie, bij besluit van den 5 September 1892, no. 7 (3e afd.), is bepaald op Maandag den 17 October 1892, aanvan- gende des voormiddags te 9$ uur. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen, om op dien tijd te verschijnen in het gemeentehuis te Hoogezand, alwaar de loting zal worden gehouden. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebracht door belang- hebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschritt op ongezegeld papier, ondertee- kend door hem, die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Bur gemeester der gemeente. Voor den ingeschrevene, die niet bij de loting is opgekomen, kan het nummer getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd. Is ook deze niet opgekomen, dan geschiedt het trekken door den Burgemeester of het lid van den Raad der gemeente. Voorts wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat, indien zij vermeenen aanspraak te kunnen maken op vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, zij op Woensdag den 19 October 1892, des voormid dags van 9 tôt 12 uur, in een der lokalen van het gemeentehuis zullen moeten verschijnen, waar als- dan zitting zal worden gehouden tôt het opmaken der getuigschriften, bedoeld in de 2e en 3e zinsnede van art. 53 der wet op de nationale militie, van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72). Zij zullen dan vergezeld moeten zijn van twee bij de Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen der gemeenten terwijl zij, die vrijstelling wegens broederdienst verlangen, bovendien moeten medenemen de ge- boorte-akten van hen zelven en van al hunne nog in leven zijnde broeders, en, hebben broeders van hen gediend, die overleden zijn in of na 't volbren- gen van militairen dienst, ook van dezen. Die akten worden, op aanvrage, ten dienste der militie gratis afgegeven aan het bureau van den burger- lijken stand, waar de aangifte van geboorte is ge schied. Bovendien zijn de ingeschrevenen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of dien van broeders, verplicht, ten minste tien dagen vôôr den dag waarop de eerste zitting van den militie- raad wordt geopend, bij den Burgemeester in te leveren de bewijsstukken van werkelijken dienst of volbrachten dienst hunner broeders. Voor zooverre de belanghebbenden niet in het bezit dier stukken mochten zijn en zij verlangen, dat 4ze door het gemeentebestuur voor hen worden aangevraagd, zullen zij zich vôôr den 1 October a.s., op een werkdag, des voormiddags tusschen 9 en 12 uur, ter secretarie dezer gemeente dienen te vervoegen, voorzien van de paspoorten van de ge diend hebbende broeders, of van de zakboekjes der broeders, die nog in dienst zijn, zullende alsdan de vereischte stukken bij de kommandanten der korp- sen, waarbij zij hebben gediend of nog dienen, voor hen worden aangevraagd. Sappemeer den 4 October 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. VENEMA Az. De Wethouder: J. H. NIJHUIS. In den regel vallen met het ontgroenen ook samen de jaarlijksche vechtpartijen tusschen verschillende scholen. Niet, dat ik eenig verband denk tusschen die beide dingen integendeel geloof ik liever, dat de vaak zoo plotselinge overgang naar de koude herfstdagen behoefte wekt voor draven, loopen en daardoor aan ander ruw genot. Want echte jon- gensspelen kunnen hier niet altoos uitgevoerd worden, en ook denkt de jongen uit onzen tijd eerder aan eene cigarette en een nickeluurwerk dan aan haasje over of ander opwekkend jongensspel. En daar ledige handen vaak weinig goeds uitvoeren en de kille lucht tocb prikkelt tôt lichamelijke inspan- ning, loopt het al gauw op een straatschandaallje uit. En bij die formeele klopjachten tusschen partij en wederpartij verwondert het mij telkens, dat er niet de grootste ongelukken bij gebeuren. Zonder te bevroeden oorzaak of om nietige redenen gebo- ren, wordt toch de strijd met de grootste hevig- heid gevoerd. Ailes doet dienst in zulken strijd, steenen en andere projectielen, tasschen, gordél- riemen, atlassen en woordenboeken en ook spijkers in touwen of riemen. En dat slaat er maar plomp verloren in 't honderd op los zonder een oogenblik te bedenken, dat één onvoorzichtige slag of stoot den makker licht voor zijn leven ongelukkig maakt. Geen vermaan van ouders of onderwijzers is in staat den strijd te bezweren, en ook waar de politie zich er mee moeit, wordt er nieuw terrein gekozen en geregeld gevochten, tôt plotseling ook alweer zonder te bevroeden redenen de oorlog verflauwt en zoetjes aan te niet loopt. En dan gaat het hun niet. als de Franschen en Duitschers, die altoos blijven nokken en wrokken bij hen ziet men de grootste kemphanen al gauw als echte maatjes weer arm in arm langs de straten slente- ren en zich verkneukelen in hunne weerszijdsche dapperheden en triomten. Doch ik moet weer van de choiera gewagen, die hier nog niet geheei is geweken. Telkens beginnen wij te denken, dat het gevaar geweken is en dan komt er weer zoo'n op zich zelf staand geval, dat weer opwekt tôt nieuwe waak- zaamheid. Dit is dan nu het zesde geval van cho- lera-achtigen aard, en al weer in eene schippers- familie zoodat ieder nieuw geval ons luide predikt Weest toch voorzichtig met aile diep- en sloot- water want dat juist is de voornaamste drager der smetstoiïen Er zijn er vooral onder de schippers, die er zulke kalme berusting op na houden, dat ze geen gevaar willen zien en zich maar lijdelijk aan het noodlot overgeven. Daarom deden Burgemeester en Wethouders goed, aile water in de Westerhaven totaal ongeschikt te ma ken voor het verbruik, door er een viertal vaten teer in leeg te werpen. Van de nog behandelde patiënten werden deze week weer twee als geheel hersteld ontslagen terwijl de eenige, die thans nog in de barak verpleegd wordt, ook mooi aan de betere hand is. Morgenavond wordt voor 't eerst de schouwburg weer ontsloten en daarmee 't win- tersaizoen formeel ingewijd. Woensdagavond krij gen we Séquah den tweede, den masseur Duin, die ook met muziek en dansende herstelde pa- tienten zij ne séances in de bekende zaal van Bier- ling denkt te houden. Doch na zijn tamelijk mis- lukt optreden in Veendam en Appingedam valt het te denken, dat deze »namaak" niet veel zal geven. 't Nieuws is van de meeste dingen zoo gaauw af. foen Séquah, de echte n.l., indertijd voor het kan- tongerecht moest, liep het publiek storm op de rechtzaal en bij de tweede behandeling der zaak was van die opgeschroefde belangstelling geen zweem meer te bespeuren. Zoo herneemt toch altoos 't gezond verstand der menschen zijne rech ien weer. Deze week zal er meer belangstelling zijn in de rechtszaal, wanneer eindelijk eens de bekende zaak van den commissaris en den hoofd- inspecteur der politie aan de orde komt. Want al wordt langzamerhand die kwestie ook doodge- zwegen omdat N.B. onze heugenis der feiten al tôt Mei j.l. terug moet gaan, twijfel ik niet, of velen zullen nog de behandeling der veelbesproken zaken willen bijwonen en met spanning te gemoet zien, wat ons Nederlandsch recht over dergelijke zaken oordeelen zal. Inmiddels is in elk geval ge- bleken, dat men de klacht van een enkel raadslid, die bij de behandeling der langgerekte waterlei- dingkwestie wees op het gevaar, dat men dan alweer nieuwe ambtenaren moest aanstellen, niet al te hoog behoeft op nemen. Want waar men tijdens de groote drukte der koninginnefeesten den bouwmeester tijdelijk tôt inspecteur van politie kon aanstellen, daar is ook thans ailes zijn gewonen gang gegaan in aile politiezaken. Doch propos van die waterleiding, dat schijnt er weer precies eene kwestie te worden als die van de nieuwe veemarkt. Niet ieder valt het in zulke zaken zeker even ge- makkelijk om particulière van algemeene belangen te scheiden en waar die beiden in botsing komen, daar loopt het met de zaak vaak op uitstel. Zoo was het met de veemarkt, waar de particulière belangen van bewoners van het noorden der stad in botsing kwamen met het plan van verplaatsing naar het zuiden, zoo wordt het ook licht weer met deze kwestie. En terwijl ieder het bejammeren moet, dat indertijd de waterleiding niet door de eigene gemeente is geëxploiteerd, daar moesten nu toch ook allen de handen ineenslaan om zoo spoe- dig doenlijk tôt overname der bestaande of tôt eigen aanleg eener nieuwe waterleiding te komen. Doch dat schijnt nog op heel wat bezwaren en moeilijk- heden te stuiten. En omdat wij als leeken natuur- lijk zulke zaak niet grondig genoeg kunnen beoor- Novelle van A. KLAASZMANN. Hadt je mij dadelijk bij mijn komst gezegd, wat je op 't hart lag, dan was het je veel gemakkelij- ker geweest." Ik geloof dat Hans over deze preek niet erg ge- sticht was; bij vond mij zeker te prozaïsch. Hij zeide er echter niets van; maar reeds den volgen- den dag ontdekte ik, dat hij besloten was mij niets meer te vertellen. Hij ging alleen uit, kwam 's avonds laat thuis en werd hoe langer hoe ver- strooider. Den derden dag echter was hij opeens bij zonder opgewekt, waardoor ik op het vermoeden kwam, dat de zoogewenschte samenkomst eindelijk gelukt was. Ik vroeg echter niets, want ik wilde mij niet in zijn vertrouwen opdringen, maar besloot te wachten tôt hij sprak. Natuurlijk was ik ook mijn eigen weg gegaan en had zeer met genoegen met eenige heeren kennis gemaakt, die ik elken avond in een restauratie ontmoette, ook op den avond, die voor mijn vriend zoo noodlottig zou worden, had ik mijn vroolijk gezelschap weer opgezocht en bleef zoolang praten, dat het reeds een uur in den nacht was, toen ik tehuis kwam. Tôt mijn verbazing vond ik Brauner nog in onze woonkamer. Hij scheen zich ook geroepen te ge- voelen, zijn laat opblijven te verklaren. »Ik heb," zeide hij, sonder uw boeken een zeer intéressant werk gevonden, waar ik geheel in ver- diept geraakte. Ik zie nu tôt mijn verbazing, dat het reeds nacht is." Zonder meer te zeggen ging hij naar zijn slaap- kamer, terwijl ik mij eveneens ter ruste begaf. Terwijl wij den volgenden morgen aan ons ontbijt zaten, dat wij tôt onze schande moet ik het bekennen tamelijk laat gebruikten, kwam onze gedienstige binnen. Zij was beladen met eetwaren, die zij voor ons had gehaald. Onder het uitpak- ken zeide zij met groote opgewondenheid sHebben de heeren het vreeselijk ongeluk al gehoord?" sNeen, wat is er dan gebeurd vroegen wij uit één mond. »De rentenier Klose is van nacht vermoord. Men heeft hem van morgen vroeg gevonden bij den muur van zijn tuin." Ik was verbaasd, maar niet zoo ontsteld als Brauner, die zijn kopje uit de hand liet vallen en van zijn stoel opsprong. Ons spraakzaam oudje, blijkbaar gevleid door de uitwerking van haar Jobs tijding, ging vol ijver voort »Het geheele dorp is in opstand, het ge- recht zal spoedig komen en in aile richtingen wordt naar den dader gezocht." »Hoe is de moord gepleegd vroeg ik. De moordenaar heeft mijnheer Klose met een knuppel of met een ijzeren stang op het hoofd geslagen." sWaarom was mijnheer Klose midden in den nacht in zijn tuin?" vroeg ik weder. sDat weet men niet. Maar hij had een revolver bij zich of hij nu zelf op dieven gewacht heeft ôf wat er gebeurd mag zijn, ze weten er niets van. Het onderzoek zal het wel uit wij zen." Daar wij niet verder vroegen, verliet de meid de kamer. Toen viel mijn blik op Hans, die bleek als een doode op zijn stoel zat. Ik had niet verder op hem gelet en wist dus niet, dat de tijding hem zoo had geschokt; om hem te kalmeeren zeide ik: »Kom Hans, wees verstandig, hoe kun je je dit nu zoo aantrekken Het is vreeselijk, dat moet ik zeggen, maar zonder gevoelloos te zijn, moet je toch erkennen, dat de dood van dien man je heel gelegen komt. Nu vervallen immers aile hinder- palen, die je van je uitverkorene scheiden." Mijn vriend was, terwijl ik sprak, zoo mogelijk nog bleeker geworden, hij stond met moeite op, wankelde naar mij toe en fluisterde bijna onhoor- baar. slk hen zijn moordenaar!" Daarna zonk hij bewusteloos voor mijn voeten neer. Ik stond als door den donder getroffen het eerste oogenblik was het mij onmogelijk een hand uit te steken om mijn vriend te helpen, het was of al mijn leden verstijfd waren. Eindelijk echter kreeg ik de macht over mijn wil terug ik nam Hans in mijn armen en droeg hem naar zijn bed. Hoofd en polsen bevochtigde ik met koud water, teneinde hem weer tôt bewustzijn te brengen. Hans een moordenaar 1 Die vreeselijke gedachte ging mij niet uit het hoofd. Hij had het zelf ge zegd, en toch, het kon niet waar zijn, het was onmogelijk Misschien was mijn vriend krank- zinnig geworden. Ik herinnerde mij wel eens ge- lezen te hebben, dat krankzinnigen, vooral als hun vreeselijke ziekte plotseling uitbreekt, zich zelf wel voor misdadigers houden. Maar den vorigen avond was hij toch nog bij zijn voile verstand geweest Mijn moeite werd eindelijk met goed gevolg hekroond met een diepen zucht ont.waakte Hans. Toen hij mij zag, richtte hij zich wild op en barstte daarop in een stroom van tranen uit. Ik dacht dat die tranen hem goed zouden doen en liet hem rustig begaan. Maar hij kwam niet tôt kalmte, het was alsof zijn wanhoop nog toenam, hij greep mij met beide handen, en kermde »Ik ben een moordenaar, een moordenaar Menschenbloed kleeft aan mijn hand O, God, wat heb ik gedaan »Hans," zeide ik, diep getroffen door de wan hoop van mijn vriend, skom tôt je zelf, wees ver standig Hoe kom je op het waanzinnig idee, dat je den ouden Klose vermoord zoudt hebben Ik geloof dat je ziek bent, dat je niet weet wat je zegt." »0, ik wou dat het waar was,"' riep hij rade- loos. Ik wou dat ik gek was, of nog beter dood. Ik dank je, dat je je niet met afschuw van mij keert, dat je mij je hand niet onttrekt in dit vree selijk oogenblik, waarop ik je bekennen moet, dat ik een een moordenaar hen." Ik wist werkelijk niet wat ik zeggen zou. »Hans" begon ik weer zoo kalm mogelijk, laat nu je ver stand spreken en denk eens goed na. Je bent van nacht niet uit je kamer geweest. Toen ik thuis kwam, zat je hier rustig en wel, en ook van nacht heb ik geen deur hooren opengaan. Ik zou het anders zeker gemerkt hebben, want ik slaap zoo licht als een haas." »Ik had de daad al begaan, voordat je thuis kwaamt. Maar ik kon immers niet vermoeden, dat ik hem gedood had Ik kon immers niet denken, dat die ongelukkige slag zulke gevolgen zou heb ben Toen ik je zeide, dat ik in een van je boeken verdiept was geweest, bedroog ik je. Ik was pas enkele minuten vôôr je thuis gekomen." Dezp laatste bekentenis en het noemen van een nood- lottigen slag deden mij hevig ontstellen. Ik hield mij echter bedaard en zeide »Kom Hans, schenk mij je. vertrouwen, zeg. mij ailes wat er gebeurd is. ik kan niet gelooven, dat je liet vreeselij k on geluk moet treffeu, den dood van een medemensch, op je geweten te hebben. Het moet een onge lukkig toeval geweest zijn, want ik weet, dat je nooit in staat zoudt zijn met voorbedachten rade zulk een daad te begaan." »Dat heb ik ook niet gedaan. Ik zal je ailes bekennen, zooals ik het ook aan de rechters zal doen, want ik wil mij zelf in handen van het ge- recht geven. Wat zou ik ook beginnen met zulk een leven vol herouw en ellende Als ze maar zoo goed wilden zijn mij terstond terecht te stellen Maar ik zal je ailes bekennen. Ik had Hulda en haar tante de laatste dagen op al haar wandelin- gen bespied, en meer dan eens gelukte het mij. Hulda's aandacht te trekken, zonder dat liaar tante mijn aanwezigheid vermoedde. Gisterenvoormiddag maakte Hulda van een gunstige gelegenheid ge- bruik om ongemerkt een briefje te laten vallen, dat ik natuurlijk terstond nadat zij voorbij waren opnam. Hierin verhaalde zij mij, dat zij door haar oom en tante op een vreeselijke manier werd ge- plaagd, vooral sedert haar oom wist, dat wij tôt elkaar in betrekking stonden. Zij was hereid ailes te wagen en zelfs het huis van haar' oom te verlaten, waar zij geen oogenblik vrede meer had. Yurig verlangde zij mijn raad en hulp in te win- nen; en na een beroep op de reinheid mijner liefde stelde zij mij voor, gisterenavond tegen elf uur bij haar op de véranda te komen, waar zij hoopte mij eenige oogenblikken te woord te kun nen staan." (Wordt vervolgd.) f'i S 1 "A ■i=r- Hll h Slllt II 00ST-600BBGHT IN OISTB VAN Vsn NIEUWE SCH4NS naar HARLINGEN. V»n HARLINGEN naar NIEUWE SCHANS. Vertr. N.-Sehan» Winsehoten Scheemda Znidbroek Hoogezand Kropswolde Groningen Aank Vertr. Aank. De *5,52 6,9 6.21 6,34 6,48 6,55 7,9 7.36 8,48 9,19 *7,27 7,47 7,59 8,11 8,25 8,82 8,46 9,85 11,84 12,10 11,15 11,80 11,48 11,58 12,2 12,8 12,21 1,25 2,58 *2,28 2,40 2,52 8,8 3,14 8,20 8,32 4,44 6,7 6,46 5,10 5,24 5,81 5,41 5,48 6,6 6,12 7,57 8,88 8.28 8,88 8,46 8,57 9,6 9,11 9,23 9.29 10,54 11,80 Leenwarden Harlingen met een gemerkte treinen stoppen aan den Borger- oompagnieaterweg (wachtp. 87)tôt het opnemen van reizigers. aldaar die treinen verlaten reizigers, voor- Bovendien mogen zien van plaatsbewijzen naar Hoogezand-Sappemeer. Vertr. Harlingen Leenwarden Aank. Groningen Vertr. Kropswolde Hoogezand Znidbroek Scheemda Winsehoten Aank. N.-Sehans De met een *6.00 6,14 6.20 6,31 6,46 6.53 7,9 6,22 7,8 8,21 7,58 11,6 12,24 8,46 *12,88 9,— 9,6 9.15 9,30 9,38 9,52 12,52 12,58 1,9 1,24 1,82 1,48 12,50 1.86 2,48 2,53 3,7 3,13 3,22 3.87 3,45 3,59 2,51 4,46 6,4 *6,12 6,26 6,32 6,43 6,59 7,7 7,28 5,26 7,52 9,10 10,41 10,55 11,1 11,10 11,25 11,88 11,46 gemerkte treinen stoppen aan dan Borger- compagnieaterweg (wachtp. 87) tôt het uitlaten van reizigers. Bovendien hebben aldaar tôt die treinen toegang reizigers, voorzien van terugreisgedeelten van retonrbiljetten naar Hoo gezand-Sappemeer. Sneldienst van Groningen 7,30 naar Amsterdam, Van GRONINGEN naar MEPPEL—'s BOSCH. Vertr. Groningen 6, Haren 6,9 De Pnnt 5,17 Vries-Znidl. 6,26 7,80 Assen Meppel Zwolle Aank. Zntfen Arnhem 's Boseh 6,40 7,55 8,42 9,80 10,41 10,16 11,27 7,58 9,53 8,52 11,38 9,88 12,42 1,42 ,80 9,8 12,80 9,12 9,20 12,48 9,2 1,4 2,15 3,7 4,17 5,9 3,38 6,15 8,47 8,55 4,4 4,22 6,41 5,43 6,35 7,35 1,10 4,17 6,58 10,4 8,19 10,80 8,- 8,9 8,17 8,26 8,44 7,37 10,8 8.88 10,48 9,47 Van GRONINGEN naar DELEZIJL. 1,31 Vertr. Groningen 7,85 11,52 1,31 4,53 Loppersum 8,40 1,2,36 5,58 Appingedam 9,1,19 2,56 6,18 Aank. Delfzijl 9,10 1,29 8,6 6,28 welke des avonds te 10,86 aldaar retonrneert. 7,52 8,56 9,18 9,29 10,40 11,44 12,5 12,14 Van 's BOSCH naar MEPPELGRONINGEN. Vertr. 's Bosch 7,5 Arnhem 6,9,- Zntfen 7,8 9,40 12^80 8,42 10,85 1,51 9,30 11,11 10,6 12,52 11,40 2,50 Zwolle Meppel Assen 2,86 8,51 4,5 4,14 4,22 4,80 8,87 5,8 5,48 7,7 7,21 7,80 5,20 6,10 7.27 10,45 12, Vries-Znidl. 7,45 10,59 De Punt 7,54 11,8 Haren 8,2 11,16 Aank. Groningen 8,10 11,25 12,26 Van DELFZIJL naar GRONINGEN. Vertr. Delfzijl 5,40 6,46 10,80 1,7 Appingedam 5,51 6,58 10,43 1,18 Loppersum 6,15 7,26 11,11 1,42 Aank. Groningen 7,13 8,81 12,18 2,40 8,20 5,11 7,22 8,18 9,29 9,48 9,1 7,38 10,- 7,46 10,8 5,82 7,6 7,4# 8,45 9,21 10,11 10,86 2)

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 1