BINNENLAND, Gemeenteraad te Muntendam. BU&GERLIJKE STAND. J. Geling om in een volgende vergad trent iets mee te deelen. b. Verslagen van dedoor het best.uui kolonialen Landbouwbond j.l. Maan vergadering. Voor kennisgeving aan c. Missive van het bestuur der coôperatieve vereeniging dat er in de s wijzigingen hadden plaats gevonden catie aangenomen. d. Algemeene voorwaarden en ins van het in 1893 te Winschoten te huishoudkundigcongres. e. Verslag van den toestand van den de laatste drie jaren. Besloten i deponeeren. f. Schrijven van den voorzitter vereeniging »de Kalkwijk", mede Borgereompagnie en Kielwindeweer, v het plan bestond tôt oprichting e< aardappelmeeltabriek en daaromtra dering zou worden belegd op Maan 's middags 2 uur in 't hôtel Roelfsen: en werden de leden verzocht die te ken. De voorzitter spoorde de lief 1 aan, discussie had er niet over plaa Tôt nieuwe leden werden voorgedi B. H. Meursing en I. J. Boon te H Kamps te Sappemeer, die met alger werden aangenomen. Alsnu kwam der te behandelen zaken aan de t verkoop der door de heeren G. Ve Edzes op het proefveld verbouwd Vooraf gaf eerstgenoemde een zeer 't welk algemeen groote belangstel de schitterende uitkomst betreft ver onderstaanden staat, waaruit blijkt ze verkocht zijn voor pl.m. 35 f 3 16 18 19 21 23 61 66 81 82 Magnus Excelsa Chriso Vroege witten Lange reuzen Mercurius Jupiter Eei steling Triompf Orion 608 896 592 448 512 480 576 672 560 560 1672 16Vi6 177» 157re 157io 1772 167s 179/io 1772 179/io Van de voorradige 7 Heet. 73 totale opbrengst dus 271.20. In de vraagbus bevond zich de i niet wenschelijk zijn om in benec pagnie aan den heer Scholten te commissionair aan te stellen, daar gelegenheid was om met een verhc ZEd. te verkoopen. Besloten de verg. te behandelen. De voorzitter verzocht de leden bezit hebben een lijst ter oprichtin veld, die zoo spoedig mogelijk aar ter hand te stellen. Tôt leden der commissie van aan werden gekozen de Heeren J. Gelii en M. Jonker, terwijl de heer D. I reid verklaarde hen te adsisteeren. stel van den heer Leenders bes keuring van dekrammen te houden gesloten. VERGADERING der landl: »Kropswolde en Wolfsbar; den 1 October 1892, 1 Kropswolde. Aanwezig 17 leden. Na de gewone openingswerkza door het bestuur de mededeeling levering van kaïniet en phosfaatmeel aan den laagsten inschrijver, den h te Groningen, tegen den prijs va) 10.000 kilo, voor kaïniet en 5 slakkenmeel. De levering moet ges gedeelten, zoodat de voorzitter de vn de leden bij de eerste bestelling w| vangen. Bij rondvraag bleek dat opgegeven eene hoeveelheid van 201 de geheele partij bedraagt 45600 partij van 15700 phosfaatmeel in e< geleverd. Tôt algemeen ongenoegen werd c heer E. Reinders de mededeeling g Zijne Excellente den Minister van Wa en Nijverheid, afwijzend was beschi opgezonden door ingezetenen van Omstreken, betrefïende een Stationsgi wolde. Algemeen was men van m het hiermee niet direct moest latei besloten werd opnieuw aanvrage te de bestaande commissie zich weder klaarde. Door den secretaris werd vervolge dat hij bezoek had gehad van der landbouwvereeniging te Kalkwijk, v dewerking tôt het oprichten eener fabriek op coôperatieven grondslag. zeer druk gesproken en het voor e; overwogen. Over 't algemeen vond veel bij val; men begreep dat de toj landbouwer er zeer door zou word< men niet langer de speelbal beho« den fabrikantenbond. Door de landl gen «Kalkwijk, Borgereompagnie en was reeds eene vergadering over df ten huize van den heer J. H. Roe gezand, op Maandag den 10 Octobe bij advertentie, voorkomende in d Gourant, aile landeigenaren uitgenoc gadering bij te wonen. Vele leden verklaarden zich dan doelde vergadering te bezoeken i financieelen steun aan te bieden. Daarna werden door den sécréta kening der vereeniging ontboden w: behandeling van weidelanden, ter om bij de leden ter lezing te circi door ZEd. de mededeeling werd voornemens was eene kunstmeststrf te schaffen en ze tegen billijke verg aan de leden wilde afstaan. t De vraagbus leverde gene vrafen stukken waren niet aanwezig, zo< voorzitter de gelegenheid werd gege: van voorstellen of mededeelingen, sprek kwam op de resultaten van der aardappels. In sommige geva geene vermeerdering in de opbrej bij anderen echter wel, maar ov luidden de verslagen niet zeer guns voorjaar gezaaide serradella had ge6 taten opgeleverd, behalve dat varj Mulder, die verklaarde er thans eer snede van te kunnen maaien, veel spurrie, hetgeen door ooggetuigen t Nadat de heeren A. Nijboer, A. Dill g, C. Krans en R. Marring aïs nieuwe 1er, toegelaten en de penningmeester eenige werkzaamheden verrichtte, werd de door den voorzitter gesloten. had kunnen engageeren, misschien ware de zaak iets beter geloopen. Doch »de beste stuurlui staan aan wal" en »gedane dingen nemen geen keer." Liever eindig ik mijne repliek met den wensch, dat ons Gruno steedsmeer mannen moge tellen als de heer H., die zich warm maken voor eene zoo goede zaak, en dat het gehalte der nog te geven uitvoeringen tôt meerder en geregelder bezoek van den Schouwburg en tôt grooter offervaardigheid der Groningsche burgers moge leiden. Een verblijdend bericht werd ons gisteren door de telegraaf gebracht, n.l. dat het plan van het nieuw Stations-hoofdgebouw door de Regeering was goedgekeurd en dat misschien nog in den loop van dit jaar een aanvang met den bouw kan worden genomen. Met eene bewonderenswaardige lank- moedigheid hebben wij jaar op jaar zitten hopen en wachten, tôt eindelijk als aile goede zaken ook deze toch nog haar beslag zal krijgen. En 't werd tijd. Want èn voor het drukke goederen-vervoer èn voor het even druk personenverkeer was de oude vieze loods ten eenenmale onvoldoende terwijl er van eenige netheid of comfort haast geen sprake meer kon zijn. Tegelijk met dit bericht vernemen wij uit eene ofïicieele mededeeling van Burgemeester en Wethouders, dat de Nieuwe veemarkt deze week in gebruik zal worden gesteld. In een vorig schrijven hebben wij reeds op het uitstekend ingericht markt- plein gewezen, dat wij eene groote aanwinst achten voor onzen handel en voor den bloei onzer stad. Tegelijk is ons het uitzicht. gëopend, dat hier wel- licht eerlang met den bouw van een nieuw Gou- vernementshuis zal worden begonnen, en ook, dat hier vrij zeker een Rijks-wintercursus voor land- bouwkunde zal worden gëopend. "Wat de verdere wintervermakelijkheden betreft, zoo verneem ik uit betrouwbare bron, dat het Kwartet voor Kamer- muziek van de HH. Kunst., Dado c.s. zich dezen winter niet zal laten hooren. Wij bejammeren dat zeer al billijken wij gaarne, dat men voor zooveel studie en opoffering ook graag een gunstig finantieel resultaat wil zien. »Men bewondert de kunst het best, door 's kunstenaars schoorsteen te laten roo- ken," heeft Schiller indertijd al gezegd; en daarin heeft de heer H. groot gelijk, dat de Groninger kunsfminnaars daar nog wel eens een lesje in mogen hebben. Inmiddels is de andere Kwartetvereeniging reeds met een schoon programma gereed en heeft zich verzekerd van de medewerking van eenige uitstekende solisten. Ook zullen twee Amsterdam- sche artisten ons een drietal kunstavonden aanbieden en ons elken avond op een drietal sonaten van Beethoven vergasten. Of dit het publiek zal monden, betwijfel ik haast: drie sonaten op éénen avond, is wel wat rijkelijk. Beter zullen allicht de Strauss avonden in den smaak vallen, die in het Concerthuis zullen worden gegeven. De danslust onzer jongeren is groot en de gelegenheid zoo zeldzaam. Eerst zal er muziek worden gegeven in den trant van de Zondagavondconcerten in de Harmonie, en daarna zal er onder leiding van eenen balletmeester een paar uurtjes aan den dans worden gewijd. Dit vind ik een uitstekend amusement, dat ten zeerste het vrijere en ongedwongenere gezellig verkeer zal bevorderen en oprechte prêt zal doen smaken door ieder, die er aan deelneemt. Onze Liedertafel Gruno is druk bezig met de voorbereiding van haar veer- tigjarig jubilé. In het begin van Juni e.k. zal dit lustrum worden herdacht met een driedaagsch mu- ziekfeest, waaraan onder anderen een groote wed- strijd zal worden verbonden voor Mannenkoren uit Nederland en Oostfriesland. Dat het procès tegen den commissaris en hoofdinspecteur van politie veel nieuwsgierigen zou trekken, was te denken. 't Was er vol in de straat, voiler nog in de zaal. Ook bij de uitspraak zal 't aan belangstelling niet ontbreken. Over de indrukken der rechtszitting en het oordeel van het publiek zwijg ik liever: de zaak is er te teer voor, en wij willen de boete niet verz waren door telkens op de zaak terug te komen. Ook is onze voorspellingaangaande de séances van Sequah II al heel gauw uitgekomen. Zeker heeft het feit, dat bij een der herstelde patiënten van Sequah I de pijnen zijn teruggekeerd en de toestand weer even zoo is als voôr de behandeling, daartoe het zijne bijgedragen. Ook had de heer Duyn op de eerste séance beloofd, den volgenden avond eene herstelde patiënte te laten optreden voor het publiek; doch hij kon zijne belofte niet houden, daar de massage nog niet het gewenschte resultaat had gehad. En zoo moest hij den tweeden avond bij gebrek aan patiënten zijne séances al staken. Aan de politie is het gelukt, deze week eenen jeugdigen zakkenroller alhier op de daad te be- trappen. Zoo'n vangst is dubbel gelukkig; omdat tijdige afschrik en straf voor zulk-een knaap nog middel tôt inkeer en beterschap kan worden, eer 't kwaad reeds te diep wortel heeft geschoten. Al- thans, wij hopen het. Sappemeer, 41 Oct. In de vacature, den 5 Sept, ontstaan, door het op verzoek verleend eervol ontslag aan den Heer E. Scheffer als leeraar in de Fransche en Engelsche taal, aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier, werd heden gedeeltelijk voor- zien door de in functie t.reding van den Heer van Bruggen van Zuidhorn als leeraar in het Engelsch Yoor het Fransch duurt de vacature nog voort. Dinsdagmorgen trof de 17jarige Willem Smook, werkzaam op de scheepstimmerwerf der fîrma Nie- stern en te Yelde te Martenshoek een ongeluk. Hij stond op een ladder in 't ruim van een in aanbouw zijnd ijzeren schip; door een of ander toeval viel hij naar beneden, waardoor een zijner beenen ernstig werd gekneusd. Dr. Inden, wiens hulp spoedig werd ingeroepen, legde 't eerste ver- band, waarna de patient op een kar naar zijne moeder te Sappemeer, aan de Stationstraat wonende, werd vervoerd. Maandag middag vergaderden een 50tal belang- stellenden op de zaal van den heer Roelfsema te Hoogezand, teneinde breedvoerige besprekingen te houden onder de landbouwers over de oprichting van een aardappelmeelfabriek. Eene commissie van zeven leden werd uit hun midden gekozen, teneinde de zaak verder uit te werken, terwijl staande de vergadering 41 aandeelen werden ge nomen. Zaterdag j.l. is met goed gevolg van de werf der scheepsbouwmeesters Niestern te Velde te Mar tenshoek te water gelaten, het ijzeren rijnschip ge- naamd sNajade" groot 700 tonnen, dat bevaren zal worden door schipper M. Suykerbuyk van Roo- zendaal en werd de kiel gelegd voor een stalen aak groot 270 ton voor rekening van schipper E. Gorter van Amsterdam. Maandag j.l. zijn van de werf derzelfde scheeps bouwmeesters, met goed gevolg van stapel geloopen een stalen aak groot 55 ton en de ijzeren tjalk »Poolster" groot 150 ton die respectieveiijk zullen worden bevaren door de schippers G. Jelsema van Ulrum en S. Sibrijns van Amsterdam, terwijl daarna de kielen werden gelegd voor een stalen koftjalk groot 180 ton voor rekening van schipper J. Kramer fvan Groningen en een stalen tjalk groot 140 ton -^>gvor rekening van schipper J. Dekker van Wil- a^rvank. Siddeburen, 10 October 1892. Een droevig ongeluk had hier j.l. Vrijdag plaats. Terwijl de landbouwer Jan Koop alhier des avonds om half acht van eene hooigolf wat voer voor zijn paard wilde krijgen is hij door een of ander toeval komen te struikelen, met het gevolg, dat hij viel en zwaar gewonl werd opgenomen. Vooral aan 't hoofd had de ongelukkige zich erg bezeerd. Hoewel er dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen werd, is hij toch des nachts om half twaalf overleden. De overledene laat eene vrouw met 3 kinderen na, voorwaar een harde slag voor zoo'n weduwe. Veendam, 10 Oct. Bij de loting voor de nati onale militie,. heden alhier gehouden, deed zich een zeldzaam geval voor. Twee voile broers (geen tweelingen) moesten te gelijk loten. Beiden trokken een hoog no. De beide gelukkige lotelingen zijn zoons van den heer G. Bos, organist bij de Herv. Gem. alhier. Donderdagmorgen werd te Wildervank een vet varken van den landbouwer H. te Gieten op de veebascule bij den caféhouder D. gewogen en de koopsom door den kooper, zijnde de slager II. Schoenmaker alhier, aan H. ter hand gesteld, die hetzelve, waaronder een bankbiljet van 60, be- hoorlijk verzekerd in een zakboekje in zijn binnen- jaszak opborg. Hierna vertrokken boer en slager naar Schoenmaker's behuizing, doch onderweg werd het dier wild, zoodat het na veel worstelingen ten slotte op aandringen van S. moest worden ontladen. Nadat dit bij de behuizing van den logementhouder P. geschied was en de boer weder wilde vertrekken, was zijn boekje, waarin de 60, te zoek en is tôt heden, ondanks aile nasporingen, nog niet terecht gekomen. Ook de politie moet zich reeds met deze zaak bemoeid hebben. Naar wij vernemen heeft de Raad der gemeente Zuidlaren besloten om de gewone jaarlijksche kermis op Dinsdag 18 Oct. '92 te doen doorgaan. Naar men ons mededeelt zal de heer G. Marring landb onderw. te Appingedam dezen winter in 't "Wold een cursus was dat beide kinderen door de choiera werden aangetast. Het jongste kind is Zaterdag kort na de overbrenging in de barak overleden voor het behoud van het andere kind, dat mede daar ver- pleegd wordt, bestaat veel vrees. Schipper Dries Korpel, van Willemstad, die ver- leden week op het Haringvliet, achter De Kwak, lag te visschen, ging Donderdagnamiddag 1.1. met zijn knecht in eene roeiboot, om naar de netten te zien. Toen de boot een eind was voortgeroeid, werd zij plotseling door een storm overvallen, met het treurig gevolg, dat zij omsloeg en schipper en knecht beiden hun graf in de golven vonden. Thans zijn op het Voornsche strand, onder Rokkanje, het lijk van den knecht, de schuit en ook de boot aan- gespoeld. Men weet dat te Utrecht de doetoren bij gevallen van choiera of vermoedelijke choiera al zeer wei- nig medewerking ondervinden bij den kleinen man. Hoe een Utrechtsch vrouwtje over de desinfectie der woningen denkt, heeft een medewerker der Utr. Ct. afgeluisterd. Ziehier wat hij hoorde »Mins praat er niet van hoe aak'lig of 't is. Als je het ongeluk heb de ziekte te krijgen, in een oogenblik ben je doodgemaak door den dokter. En dadelijk begint het lieve leven in je huis. Twee zigeuners van kerels met guttaperse-jassen aan en een helm op den kop, kommen je van je bed halen, rollen je in een doek en gooien je in een hoek. En dan gaan ze boelhuis houwe. De schilderijen gaan van den wand; of ze breken, daar geven ze niet om. Ailes wordt over hoop gegooid of afge- wasschen met zulk stinkend en vuil goed, dat je huis acht dagen later nog verpest is. Je witte muren bederven, dat doen ze ook en als die zigeuners kans zien, dan verbranden ze je bed en ailes. In je eigen huis ben je geen baas meer en een agint staat voor je deur of je gestolen had." Uit Hilversum schrijft men aan 't Hbl. Geheel Hilversum is onder den indruk van het vreeselijk ongeval, dat Zaterdagmorgen omstreeks half tien bij de boerderij van Van Wingen op »De Trom- penberg" aldaar heeft plaatsgegrepen. Toen stortte gelegenheid zal ruimschoots geprofiteerd worden niet alleen door jongelieden, maar tevens door ge- huwde landbouwers. Annerveen, 6 Oct. De stemming, ter verkiezing van een lid in het bestuur van 't waterschap An nerveen, wegens periodieke aftreding, had tôt uitslag, dat met groote meerderheid werd herkozen de heer J. B. Venema alhier. Na afloop der stemming werd door het bestuur de begrooting van ontvangsten en uitgaven over 1893 voorloopig vastgesteld deze begrooting ligt tôt den 17 Oct. voor belanghebbenden ter inzage. In het dok te Termunterzijl is een met geperst stroo geladen schip lek geraakt en plotseling ge- zonken. De opvarenden geraakten mede te water doch wisten zich aan en op de pakken stroo te klampen en zich zoo te redden. Hoe goedkoop de schapen tegenwoordig in Fries- land zijn, blijkt hieruit, dat op eene verkooping te Gorredijk, een lam verkocht werd voor een dubbeltje (10 centen.) Te Leeuwarden werd Zaterdag avond een hoogst treurig drama afgespeeld. De 24jarige knecht van een bloemist aan den Oostersingel had liefde op- gevat voor diens 19jarige dochter, zonder echter zijne liefde te zien beantwoord. Wanhopig gewor- den, zocht hij het meisje op, terwijl zij met hare moeder tehuis was, en voôr zij beiden het konden denken, loste hij met een revolver twee schoten op het meisje, waarbij de eene kogel in haar hoofd, de andere in haar borst drong. Ook op de moeder, die haar kind trachtte te beschermen, werd een schot gelost, dat echter niet trof. En onverwijld daarna ging de moordenaar naar den tuin. waar hij zich met denzelfden revolver een kogel door het hoofd joeg, die hem dood ter aarde deed storten. De politie was spoedig op de plaats aan wezig, doch had nu verder niets te verrichtten. Het meisje is naar het Diaconessenhuis ter verpleging overgebracht. Hoe zwaar zij ook is getroffen, moet er, naar men verneemt, hoop bestaan haar in het leven te behouden. De beruchte L. de V., pl.m. 55 jaren oud, in den laatsten tijd te Winschoten woonachtig, die sedert ruim dertig jaren aan politie en justifie veel werk heeft verschaft en met de huishoudelijke tucht en de geaardheid van het dienstdoend personeel in onderscheidene gevangenissen uitstekend op de hoogt e is, gaat zoo schrijft men een nieuw tijdperk van afzondering tegemoet. Eenigen tijd geleden maakte hij zich schuldig aan erge dierenmishande- ling, sneed bij die gelegenheid een zijner karhonden den staart af en dreigde den burgemeester eener nijvere bevolking, n.l. den heer Yenema te Mun- tendam, in het kanaal aldaar te zullen verdrinken. Ter zake daarvan de kennismaking met de justitie vernieuwende, beriep zich Lubbert op zijn beschon- ken toestand tijdens het plegen van die feiten, een argument dat op het gebied van de strafwetover- treding door partijen niet zelden als eene verzach- tende omstandigheid wordt toegepast of ingeroepen. Gezonder schijnt het, den omgekeerden regel te volgen; tegen den delinquent in quaestie althans is door het O. M. bij de rechtbank te Winschoten achttien maanden geeiseht en tôt gev.straf voor dien duur werd hij veroordeeld. Eene even lange gev.straf werd door het hof te Leeuwarden in hooger beroep bevestigd tegen een ander onverschillig individu, mede in Winschoten woonachtig, een recidivist die zich niet op dieverij, maar voor en na op snijderij toelegt en niet op dieren maar op menschen. De maatschappelijke veiligheid wordt door de gedwongen afwezigheid van dat tweetal gebaat. In de zitting van het Gerechtshof te Leeuwarden, bestemd tôt behandeling van strafzaken en gepresi- deerd door den heer mr. W. Terpstra, is een hoo ger beroep behandeld, ingestefd door H. W., 31 jaren, grof- en hoefsmidsknecht te Schildwolde, gem. Slochteren, van een vonnis der Rechtbank te Groningen, waarbij hij wegens mishandeling is ver oordeeld tôt 1 maand gevangenisst.raf. Het Hof heeft het vonnis bevestigd. Voor eenige jaren verloor de heer G. J. van Heek te Enschede, terwijl hij aan het jagen was in 't Hof te Boekeloo onder Lonneker, een prachtig gouden horloge. Aile pogingen om het weer te vinden bleven vruchteloos. Dezer dagen was de landbouwer Schoneveld in Boekeloo bezig plaggen in de stallen voor 't vee te brengen, toen hij in een plag iets zag schitteren bij bekeek de plag wat nader en vond het horloge geheel ongeschonden daarin liggen. Of het uurwerk nog goed is, zal te bezien wezen. De eerlijke vinder onlving een goede belooning. Een op Oostenburg te Amsterdam wonend echt- paar had het noodig gevonden de begrafenis van een te Maarsen aan de choiera overleden familielid te gaan bijwonen. Niet alleen stelde men zich zelf aldus aan het. gevaar bloot, maar het echtpaar nam zelfs de beide kinderen, het eene van 22 maanden, het andere van 3 jaar, mede. Het treurig gevolg de put, die daar door de Gebrs. Nieuwenhuijzen werd gegraven, eensklaps in en begroef den bijna 36jarigen Antonius Tilburgs, een gehuwd man en vader van vier jonge kinderen, omstreeks 40 voet diep in de aarde. Dadelijk ging men met kracht aan het uitgraven tôt des namiddags drie uur, toen de arbeid noodzakelijk eenige vertraging ondervond, doordien de inmiddels gemaakte nieuwe kuipen moesten worden aangebracht, opdat niet opnieuw menschenlevens in gevaar zouden komen. Sedert werd den geheelen avond en nacht met omzichtig- heid doorgewerkt, waarbij men bij tusschenpoozen de overtuiging kreeg, dat Tilburgs nog leefde. Her- haaldelijk werden zijne kreten door Stoks en andere werklieden, die bij afwisseling beneden werkten, gehoord. Te half acht Zondagmorgen had onge- lukkig een nieuwe zandverschuiving plaats, en aarzelden zelfs de moedigsten om door te werken, totdat te half tien Gornelis van Reenen zich in de diepte liet afzakken, weldra gevolgd door zijn broeder Gijs en later nog door Johannes Asveld, om het reddingswerk voort te zetten. Veertig lange, bange uren zijn nu sedert het noodlottig oogenblik verstreken en nog is het doel niet bereikt. Maar Tilburgs leeft nog en heeft bij tusschenpoozen zijn voile bewustzijn. Hij vertelt tôt het bovenlijf in het. zand te zitten en van dorst te versmachten. Zijn zuchten, kermen, bidden be- moeilijkt soms zijn redders in hun werk. Maandagmorgen halfacht. Tilburgs ziel het dag- licht weder en heeft een uur geleden een weinig melk met brandewijn gebruikt. De boven zijn hoofd dichtgedrongen kuip is bloot gemaakt en heeft nu eene opening van 65 centimeter. Men tracht den ongelukkige zeer voorzichtig op te halen aan het touw, dat hem nog met een gordel om het lichaam zit, doch hij blijkt te vast in het zand te zitten. Toch schijnt een gelukkig einde nabij. Bewonderenswaardig is bij dit ailes de houding der bovengenoemde arbeiders, vooral van Gornelis van Reenen. Met de grootste volharding en het laaiste geduld werkt deze voort zonder ophouden. Slechts uiterst langzaam kon hij vorderen, aange- zien de nieuwe kuipen op het laatst, met het oog op het groote gevaar voor zandstorting, plankje voor plankje moeten worden ingebracht om dan zeer voorzichtig in elkaar te worden gespijkerd. Maandagmorgen was Van Reenen zelf zoo uitgeput, dat hij een oogenblik zijn bewustzijn verloor. Toen hij echter weer bijkwam, hervatte hij aanstonds zijn gevaarvollen arbeid. Voor zulk eene toewijding in het redden van den naaste, zijn voldoende woorden van lof moeilijk te vinden. Postkautoor Sappemeer. ONBESTELBARE BRIEVEN H. BAKKER, verder aan A. BAKKER. Zonder plaats van bestemming. Vergadering van Maandag iO October, 's avonds 6 uur. Afwezig de heer J. Boerma. De notulen worden gelezen. De heer Dielers wenscht aanteekening in de notulen, omtrent het voorstel tôt verhooging van de salarissen der onder- wijzers, van B. en W. Z.ed. had geen bericht van die verg. ontvangen en was dus met tegenwoordig geweest. De voorz. meent, dat de notulen niet daarom behoeven veranderd te worden, daar men alleen aanmerkingen kan hebben, als men de verg. be- zocht heeft. De verg. van B. en W. is gehouden voor de verg. van den raad. De heer Dieters had geïnformeerd in het gemeentehuis of er belangrijke punten in behandeling waren, waarop geantwoord werd, alleen benoeming onderwijzer en geen ver hooging. De voorzitter zegt, dat de heer D. zich, zoo hij wil protesteeren, tôt de hooge regeering kon wenden. De heer Dieters wenscht aanteekening en anders wil z.ed. zijn bezwaren inbrengen waar ze thuis behooren. De heer D. wenscht na afloop der verg. er verder nog over te spreken. De discussies worden gesloten. Met op een na algemeene stemmen wordt be sloten de notulen goed te keuren. 1. Ingekomen stukken a. Brief van den heer F. Smid en b. van mej. J. de Boer, onderwijzeres, dankbetuigende voor de toegestane verhooging. 2. Benoeming onderwijzer. De voordracht is J. Vegter met acte. v. o. van Veendam, H. Pijbes van Appingedam en Jakob Bos van Ambt Ilardenberg. Tôt onderwijzer werd be- noemd de heer J. Vegter van Veendam, met alge meene stemmen. 3. Adres mej. G. Bakker om verhooging van salaris. B. en W. brengen preadvies uit om het salaris van mej. B. met 25 gld., wegens hare accuratesse in school, zij heeft de bewaarschool en de lessen in de nuttige handwerken, waarin zij flink is. Zwart is voor verhooging. Met algem. stemmen het voorstel B. en W. aangenomen. 41 Kas-procesverbaal. Ontvangsten 10632.32, uitgaven 8394.79J, aan kas f 1237.84. Voor notificatie aangenomen. 5. Cholera-commissie. B. en W. stellen voor aile leden van den raad daarvoor aan te wijzen en mede den heer Cohen, geneesheer alhier, als adviseur en leider. De kos- ten geheel te dragen door de gemeente. Het voor stel B. en W. werd met algemeene stemmen aan genomen. 6. Voorstellen en mededeelingen. J. Zwart wil bij de school in Tripscompagnie een lantaren doen plaatsen, ook bij het tolhek in Bor gereompagnie. Dit voorstel werd met algem. stem men aangenomen. De heer Dieters wenscht een regl. van orde van de verg. van B. en W. en van den raad. De voorz. zegt, dat dit bestaat. De heer Zwart zegt, dat an deren ze krijgen bij de benoeming maar hier ge- beurt het niet. De voorz. belooft nieuwe exern- plaren te laten drukken. Sluiting. Iiandbouwvereenigiiig te Borger eompagnie. Vergadering van 6 Oct. Aanwezig 12 leden. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, kon men dadelijk met de agenda beginnen, omdat de secretaris de notulen der vorige had vergeten. Aan de orde was nu 1. Ingekomen stukken: a. Een boekje van J. T. Hulshof, getiteld: Wenken voor landbouwers over de bemesting van lichte gronden. b. Een rapport over de varkensziekte, van de Maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde in Nederland. c. Algem. voorw. en programma van de in 1893 te houden Tentoonstelling te Winschoten, bij ge legenheid van het daar te houden Ned. Landhuis- houdk. Congres. Aile werden aangenomen voor notificatie. 2. Rekening van den penningmeester. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de totale inkomsten waren 95.131, hieronder begrepen het saldo van het vorige jaar 6.18. De totale uitgaven beliepen 77.09J. Onder die uitgaven kwamen o.a. voor contributie van 45 leden a/0.25 d. i. f. 11.25; jaarlijksche toelage aan den afge- vaardigde naar de vergaderingen van den Veen- kol. landbouwbond 12.50 en voor twee afge- vaardigden naar de algemeene vergadering, elk 2.50, zoodat het lid zijn van genoemden bond der vereeniging jaarlijks 28.75 kost. De rekening werd door eene commissie, bestaande uit de hee ren E. Boerma, Bruininga en P. Boer, nagezien en in orde bevonden. De penningmeester kreeg een dubbel bedankje, eerst van de commissie en daar na van den voorzitter. 3. Oprichting eener coôperatieve aardappelmeel fabriek. Dit punt gaf aanleiding tôt een breedvoerig ge- sprek. Door de landbouw-vereenigingen Borger compagnie, Kalkwijk en Kielwindeweer is n.l. eene oproeping gedaan van belangstellenden in de op richting eener zoodanige fabriek tôt het houden eener vergadering in 't hôtel Roelfsema te Hooge zand. Het bestuur dezer vereeniging werd uitge- noodigd, om tegen genot vanreis-en verblijfkosten, deze vergadering bij te wonen en nam dit aan. Met belangstelling ziet. men uit, wat er uit deze vergadering zal voortkomen. Daar niemand bij- zondere mededeeling of een voorstel te doen had, en ook de vraagbus ledig was, werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. 34Qe STAAT S-l. O T E H IJ. VIJFDE KLASSE. Twaalf de trekking. No. 20578 1500. No. 776 en 9018 elk 1000. No. 4748, 7437, 7550, 14561, 18770 en 20547 elk 400. No. 2511, 2514, 3000, 3848, 8610,14459, 14732 en 18792 elk 200. No. 79, 5603, 5668, 7680, 7755, 8684, 10571, 12780, 14238, 15076, 15363, 16620 en 20807 elk 100. Dertiende trekking. No, 2102, 2000; nos. 11379 en 13545 ieder 1500; nos, 4161, 15022, 18114 en 19867 ieder 1000; nos. 10283, 12337, 13226, 14768, 18280 en 18681 ieder f 400; nos. 2085, 4031, 10009, 14441, 17493 en 17828 ieder 200; nos. 3889, 4931, 7946, 8791, 10237, 12517, 14303, 15759, 17568, 17958, 18272, 19221 en 19810 ieder 100. Veertiende trekking. No. 12206, 12787, 12996, 16082 1000. No. 396, 11779 400. No. 4447,8542,10377,10532, 16099 200. No. 2007, 2392, 2936, 3646,5174, 6671, 7277, 10132, 11648, 16700, 17098, 17190, 18514. Vijftiende trekking. No. 10579,16438 1000. No. 6383,8658,11187, 12359 13888 17256 19683 400. No. 13519 14985 17405 17560 20425 200. No. 947 2008 6799 8815 13675 17613 100. Zestiende trekking. No. 271, 5776, 7727 en 18304 ieder 1000; no. 8663, 9566, 15392, 15570, 16981 en 17667 ieder 400; no. 5442, 7295, 8336, 9216, 12102, 12604, 19056 en 19900 ieder 200; no. 611, 676, 2077, 5336, 9093, 12273, 12764, 15213, 17407, 18679, 19646 en 19689 ieder 100. Laatste trekking. No. 4122 5000 en premie van 30,000. No. 4658 premie van 3000. No. 19360 400. MUNTENDAM, 3—10 Oct. Geboren: Hinderika, d. v. Pieter Linkvis en Aaltje Smit (geb. te Scheemda); Anje, d. v. Abra ham Vos en Lammechien Hartman. Overleden: Gerrit Vos, oud 3 maanden, z. v. Jan Jurjen Vos en Nijklaassien Kuiper (overl. te Odoorn) Jurjen Hendrik Piebes, oud 65 j. echt- genoot van Johanna Kip (overl. te Kroonstadt.) TEN BOER, 130 September. Geboren: Jan, z. v. J. Klein en A. de Vries, Garmerw. Magdalena Barbara Jacoba, d. v. G. J. F. Keiser en M. L. E. Keiser, Garmerw.; Andréas z. v. H. Timmer en A. Dijkhuizen, Ten Post; Sij- bolt, z. v. J. Dijkema en T. Blink, Garmerw.; Katharina, d. v. G. Meelker en W. Wiltjer, Gar merw. Aaffien, d. v. G. Klei en J. Koster, Garmerw Egbertje, d. v. J. van Dijken en H. Kamphuis, Garmerw.; Aafke, d. v. I. Rijzenga en M. Schutter, Garmerw.; Hillechien, d. v. H. Wigboldes en D. Schutter, Garmerw.; Pieter Thies, z. v. P. Vinck en L. Bolhuis, Anna, d. v. R. Miske en H. Wilde- boer, Sint Annen. Ondertrouwd: Jan Dijkema, 21 j. Woltersum en Alida Kornelia Dorgeloos, 19 j. Schildwolde; Hectoliter Zetmeel- N A A M. opbrengst Wo. per Hectare. gehalte. I"V "y u(vu "f

(Volksblad) Oost-Goorecht en Omstreken nl | 1892 | | pagina 2